Galeria zdjęć
1.GALERIA 2018r.2.GALERIA 2017r.3.GALERIA 2016r.4.GALERIA 2015r.5.GALERIA 2014r.6.GALERIA 2013r.7.GALERIA 2012r.8.GALERIA 2011r.9.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE10.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA11.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU12.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi13.MUZYKA KLASYCZNA14.FOLKLOR I TRADYCJA15.WYSTAWY16.GALERIA GWIAZD17.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA18.KOCHAMY POLSKIE SERIALE19.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE20.KULISY SŁAWY21.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD22.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► TKCH w Wałdowie

 

► Kulturalny Świetlik w Wałdówku i Europejskie Dni Dziedzictwa

 

► Wilkowo- Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich

 

► Dzień Kobiet Wiejskich w Iłowie

 

► EDD ,, Życzenia dla Polski ''- kartki urodzinowe dla Polski - Wysoka Krajeńska

 

► ARTiK Włościbórz - "Zawitała do nas jesień"

 

► Europejskie Dni Dziedzictwa w Trzcianach

 

► " Polska w Naszych Sercach - Dekalog Patrioty" - Teklanowo

 

► "Wokół wiejskiego podwórka - podwórka waszych przodków" - Piaseczno

 

► Niepodległa łączy pokolenia- parada rodzinna w Komierowie

 

► Europejskie Dni Dziedzictwa w Wiśniewce

 

► Otwarcie Świetlicy Wiejskiej w Komierowie

 

► „Drzewo Życia” - Świdwie

 

► "Śpiewajmy Polsce "– pieśni Rzeczpospolitej - Świetlica OSP

 

► Międzynarodowy Dzień Kropki w ARTIKU we Włościborzu

 

► Europejskie Dni Dziedzictwa - Lutówko

 

► PIKNIK RODZINNY W MIEJSCOWOŚCI SKARPA

 

► Europejskie Dni Dziedzictwa czyli biało - czerwono w ARTIKU we Włościborzu

 

► "Wolność ,Tradycja ,Rodzina"- śladami starych pieśni - spotkanie międzypokoleniowe” - Wilkowo

 

► Europejskie Dni Dziedzictwa w Radońsku

 

► „Ojczyzna i honor” – gawęda o miłości do ziemi ojczystej - Włościbórz

 

► Europejskie Dni Dziedzictwa w Wiśniewie

 

► Europejskie Dni Dziedzictwa w Zalesiu

 

► "W Krainie Kwitnących Wiśni"

 

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

ARTIK w Lutowie

 

 

 

 


Wizyta Pana Strażaka w ARTiK'u w Lutowie


    W maju przypada Święto Strażaka i z tej okazji zaprosiliśmy do ARTiK'a Pana Olka, który jest opiekunem naszej Ochotniczej Straży Pożarnej w Lutowie. Gość opowiedział nam na czym polega praca strażaka, jak się gasi pożar i czym. Następnie udaliśmy się zwiedzić remizę strażacką ponieważ znajduje się niedaleko ARTiKa, a tam oglądaliśmy różne sprzęty i specjalne ubrania. Największą atrakcją tego spotkania okazał się wóz strażacki, który ukrywał w sobie różne ciekawe rzeczy potrzebne strażakom w ich pracy.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot.: Barbara Czarnotta, Edyta Wiese ARTiK w Lutowie


Pachnący bzem maj-ARTiK w Lutowie


    Łąka i ogród w maju jest takim miejscem, które wiosną zmienia się w wyjątkowy sposób. Szarawe trawy, uschłe rośliny i kwiaty zmieniają się w barwne, tętniące życiem obszary przyrodnicze. Bogactwo i różnorodność występujących tam roślin w miesiącu maj jest najbogatsza, a zieleń wyjątkowo soczysta. Aby się o tym przekonać udaliśmy się na pieszą wycieczkę do ogrodu Pani Grażynki. W ogrodzie dzieci dokładnie oglądały, dotykały, wąchały wszystkie rośliny i kwiatki, a następnie wspólnie określaliśmy ich nazwy. W oddali było słychać rechot żab, śpiew ptaków, a owady pracowały przy zapylaniu kwiatów. Pięknie święcące słońce pozwoliło nam trochę poleniuchować i posiedzieć na zielonej trawce wśród kwitnących bzów i niezapominajek. Podczas naszej wycieczki nazbieraliśmy do koszyków różnych kwiatów, zielonych liści i traw które były dla dzieci inspiracją do stworzenia pięknej majowej łąki na dużym arkuszu papieru.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fotografia: Barbara Czarnotta, Edyta Wiese


Kultura na słodko-Dzień czekolady w ARTiK'u w Lutowie


         Mleczna, z orzechami, nadziewana, biała czy też nawet bąbelkowa każda pyszna i słodka. Mowa oczywiście o czekoladzie, której święto przypada 12 kwietnia. Czekoladowy dzień obchodziliśmy w ARTiK'u bardzo smakowicie i na słodko. Degustowaliśmy ten przepyszny smakołyk ze specjalnego foundue, w którym  znajdowała się roztopiona czekolada. Dzieci w rozpuszczonej czekoladzie zanurzały pokrojone owoce i smakowicie zajadały . Była taka dobra, że nawet trzeba było oblizać palce. Z resztek, które nam pozostały, Maluchy zrobiły na pamiątkę tego specjalnego dnia czekoladowe serca malowane na kartce. Wspólnymi siłami zrobiliśmy także prawdziwe czekoladki jak z bombonierki.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fotografia: Barbara Czarnotta, Edyta Wiese


Wizyta Pana Sołtysa w ARTiKu w Lutowie     Jak co roku do naszego ARTiKa zapraszamy specjalnego gościa, gdyż 11 marca to święto sołtysa, gospodarza i przedstawiciela danej wsi. Z tej okazji postanowiliśmy zaprosić naszego Sołtysa Pana Romana Kwasigroch i złożyć mu życzenia. Przybyły gość opowiedział Maluchom na czym polega pełnienie funkcji sołtysa i jakie są jego zadania. W tym roku na Pana Sołtysa czekało specjalne zadanie. Wraz z dziećmi malował stworzone na poprzednich zajęciach wielkie dinozaury z plastikowych butelek i starych gazet. Praca szła bardzo sprawnie a efekt końcowy widać na zamieszczonych zdjęciach.
      ARTiK w Lutowie bardzo dziękuje Panu Sołtysowi za odwiedziny, pomoc kiedy jej potrzebujemy, za to że zawsze możemy się zwrócić gdy jesteśmy w potrzebie.


 Tekst: Barbara Czarnotta
Fot.: Edyta Wiese


Dinozaurowy świat w ARTiKu w Lutowie


   Jak co roku w ARTiKu obchodzimy Dzień Dinozaura. Maluchy bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w bloku zajęć ponieważ są  zafascynowane dinozaurowym tematem. Były figurki dinozaurów, szkielety, książki, albumy, plakaty i puzzle. Po wspólnym obejrzeniu tych wszystkich zgromadzonych skarbów rozpoczęliśmy rozmowę na temat dinozaurów. Powiedzieliśmy sobie o ich budowie, częściach ciała, sposobach odżywiania się i dlaczego składały jaja. Wyjaśniliśmy sobie pojęcie wykopalisk archeologicznych i szkieletu. W zrozumieniu pojęcia - ,,archeolog'' pomogła nam zabawa w poszukiwanie szkieletów i skamieniałych jaj zakopanych w piasku. Dzieci za pomocą łopatek i pędzli delikatnie wydobywały znaleziska i dokładnie je oglądały pod lupą . W kolejnych dniach czekały na nas inne atrakcje a mianowicie w erze dinozaurów występowało dużo wulkanów które często były aktywne i wyrzucały duże ilości lawy. Wykorzystując masę solną którą specjalnie zabarwiliśmy w kolorze skały wykonaliśmy mini - wulkan prehistoryczny, z którego wydobywały się iskry a także wypływała czerwona lawa. Pod lupą oglądaliśmy bryłki węgla  kamiennego szukając na nich śladów pozostawionych z tamtej epoki, ponieważ węgiel właśnie powstał w tamtych czasach. Węgiel okazał się również świetnym materiałem plastycznym do pomalowania kolorowanek. Nasłuchiwaliśmy odgłosów jakie wydawały dinozaury. Udaliśmy się do lasu na spacer dinozaurowy. Oczekiwaliśmy na wyklucie się z jajka małego dinozaura. Stworzyliśmy recyklingowe dinozaury z plastikowych butelek i gazet.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta
fot. Edyta Wiese


"Co czujemy-miłość, przyjaźń i tolerancja"- ARTiK w Lutowie


Podczas XIX Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej 6 listopada odbyły się zajęcia w ARTiKu w Lutowie podczas których  dzieci  poznawały najważniejsze w życiu wartości, emocje i uczucia. Rozmawialiśmy o miłości i o osobach które kochamy. Łączyliśmy złamane serca. Wyjaśniliśmy sobie na czym polega prawdziwa przyjaźń oparta na wzajemnej życzliwości, szczerości i zaufaniu. Pojęcie tolerancji pomogła  zrozumieć nam historyjka o trzech chłopcach wyśmiewanych przez inne dzieci ponieważ odróżniali się oni wyglądem od innych, ale ich wzajemna przyjaźń przezwyciężyła wszystkie trudności. Rozmawialiśmy również o tolerancji w kontekście różnych narodowości i z pomocą ilustracji z wizerunkiem dzieci szukaliśmy różnic w wyglądzie. Maluchy jednogłośnie stwierdziły, że inny kolor skóry czy tez skośne oczy nie przeszkadzają we wspólnej zabawie. Na koniec zajęć dzieci stworzyły ,,Drzewko Przyjaźni". Zamiast liści przykleiliśmy odrysowane i wycięte dłonie dzieci - jako symbol uścisku, wzajemnej sympatii i pozytywnego uczucia.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Barbara Czarnotta


Dzień Postaci z Bajek w ARTiKu w Lutowie


          Z okazji Dnia Postaci z Bajek Maluchy z ARTiKa w Lutowie zaprosiły do siebie koleżanki i kolegów z oddziału ,,zerowego'' ze Szkoły Podstawowej w Lutowie. Maluchy przebrane za różne postacie z bajek bardzo chętnie i z wielką radością uczestniczyły w bajkowych zajęciach ponieważ temat jest im bardzo bliski. W tym dniu odwiedziła nas Czarownica, która przybyła ze świata bajek. Opowiedziała historię o złym Czarnoksiężniku, który rzucił klątwę na Krainę Bajek i zaczarował ją zamieniając z Księżniczki w Czarownice. Poprosiła dzieci o pomoc aby pomogły w jej odczarowaniu i całego świata bajek gdyż wszystko się w nim pomieszało (babcia chciała zjeść wilka, Kopciuszkowi był za ciasny pantofelek a Książę całując Śpiącą Królewnę nie mógł jej obudzić…. ) Czarownica przyniosła ze sobą kuferek, w którym znajdowały się zadania do wykonania, aby zdjąć zaklęcie. W świat bajkowy przeniósł nas zaczarowany latający dywan. Do zadań należały m.in. : odgadywanie zagadek, przyporządkowanie postaci i rekwizytów do danej bajki, bawienie się w Kopciuszka i oddzielanie ziaren grochu od fasoli. Ponadto jednym z zadań było rozśmieszanie smutnych Księżniczek i zabawa z podawaniem zatrutego jabłka Śnieżki. Oczywiście wszystkie zadania zostały dobrze wykonane i Czarnoksiężnik odczarował Świat Bajek a Czarownica przemieniła się w Księżniczkę, która przyniosła dzieciom bajkowe kolorowanki w prezencie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta
Fot.: Edyta Wiese


ARTIK Lutowo na sportowo

              W czerwcu w ARTiKu w Lutowie odbył się blok zajęć poświęcony dbaniu o zdrowie, zdrowemu odżywianiu a także różnym dziedzinom sportowym. Prawie każdy Maluch nie wyobraża sobie dnia bez batonika, cukierka czy czekoladki i dlatego w trosce o zdrowie dzieci  warto to zmienić. Czerwiec to taki miesiąc kiedy mamy ogromny wybór wśród owoców i warzyw, a nasze ogródki są bogate w mnóstwo witamin. Dzięki tego typu zajęciom a także odpowiedniemu podejściu rodziców małe łakomczuszki mają szanse zmienić swoje upodobania z wielkim pożytkiem dla swojego zdrowia. Podczas zajęć rozmawialiśmy o zdrowym trybie życia: m.in. o piramidzie odżywiania, sporcie, zdrowym opalaniu, myciu zębów a także zdrowym wysypianiu się i szczepieniach ochronnych. Segregowaliśmy i przyklejaliśmy w odpowiednim miejscu obrazki przedstawiające zdrowe i niezdrowe produkty żywnościowe. Przy muzyce gimnastykowaliśmy się, rozmawialiśmy o rożnych formach ruchu w których mogą brać udział dzieci. Podczas śniadania dzieci samodzielnie wykonywały kanapki na których znajdowały się tylko zdrowe produkty. Oczywiście nie mogło zabraknąć słodkich przysmaków takich jak jabłka i truskawki.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta

Fot.: Milena Pokora


Wycieczka do Dużej Szkoły


   Ponieważ już niedługo niektóre z dzieci uczęszczających na zajęcia do ARTiK'a w Lutowie opuszczą naszą Pracownie Edukacji Kulturalnej, postanowiliśmy wybrać się na pieszą wycieczkę do Zespołu Szkół. Nasza wyprawa miała za zadanie pokazać przyszłym absolwentom naszego ARTiK'a ich nową placówkę gdzie będą kontynuować swoją edukację, a także zapoznać się z nowym miejscem i otoczeniem. Pani Marzenka wraz ze swoimi podopiecznymi z oddziału przedszkolnego ,,0'' przywitała nas bardzo serdecznie. Czekał na nas słodki poczęstunek, dzieci wspólnie ze sobą się zapoznały poprzez zabawę i rozmowę. Największą frajdę maluchom sprawiła zabawa z chustą animacyjną na boisku szkolnym. Zwiedziliśmy całą szkołę, a w szczególności te miejsca, z których będą korzystać  nasi absolwenci. Myślę, że już we wrześniu maluchy bez strachu i obaw dumnie podążą do nowej szkoły.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Barbara Czarnotta
Fot.: Milena Pokora


Światowy Dzień Książki


             Światowy Dzień Książki przypada 23 kwietnia i z tej okazji w ARTiK'u odbył się blok zajęć poświęcony książkom. Dzieci dowiedziały się jak powstaje książka, jakie mamy rodzaje książek, co to jest biblioteka i księgarnia. Maluchy wysłuchały wiersza pt. ,,Skarga książki” J. Huszczy, z którego dowiedziały się jak ważne jest szanowanie książek i dbanie o nie. Towarzyszyły nam zabawy ruchowe i gimnastyka z udziałem książek. Stworzyliśmy naszą wspólną artikową książkę o ,,Przygodach Zielonej Żabki” do której maluchy, zamieniając się w ilustratorów namalowały ilustracje. Złożone razem w okładkę utworzyły książkę. W kolejnym dniu naszych zajęć pobawiliśmy się w bibliotekę. Założyliśmy karty biblioteczne i dzieci korzystając z naszej artikowej biblioteczki uczyły się wypożyczać książki. Maluchy mają możliwość przez cały rok korzystać z naszej  biblioteczki i wypożyczać książki do domu aby wspólnie z rodzicami je przeczytać. Na zajęciach powstały również nietypowe zakładki do książek bo w kształcie kotków, które mają przypominać o czytanej akurat stronie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim/ARTiK w Lutowie
Tekst: Barbara Czarnotta
fot.: Barbara Czarnotta, Milena Pokora


Wielkanoc w ARTIK'u w Lutowie


    Wielkanoc to najważniejsze dla chrześcijan święto upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Polsce Niedziela Wielkanocna zaczyna się poranną rezurekcją i uroczystym śniadaniem, podczas którego dzielimy się z bliskimi poświęconym jajkiem. W naszym ARTiKu z tej okazji podczas zajęć postanowiliśmy jak najlepiej się do nich przygotować. Rozmawialiśmy o tym co powinno znaleźć się w koszyczku który zanosimy do kościoła w celu poświęcenia pokarmów. Dzieci opowiadały co jedzą podczas uroczystego śniadania. Oczywiście dla dzieci podczas świąt najważniejszy jest odwiedzający je zajączek z prezentami i śmigus-dyngus. Podczas naszych przygotowań powstały różne ozdoby:mięciutkie baranki, kury z jajkami i kolorowe jajeczka. Wspólnymi siłami przygotowaliśmy świąteczną maxi-kartkę z życzeniami wielkanocnymi dla rodziców która ozdobiła naszą salę. Zasieliśmy rzeżuchę w pojemniczkach które dzieci przyniosły z domu aby potem mogły nią udekorować swoje stoły. Roślinka ta symbolizuje odradzające się życie na wiosnę i zdrowie. Upiekliśmy pyszne babeczki wielkanocne którymi ugościliśmy zaproszone do ARTiKa  mamy. Podczas tej uroczystej wizyty zarówno  dzieci jak i ich mamy musiały wykonać różne zadania, odgadywać zagadki o tematyce wielkanocnej, szukać ukryte jajeczka, układać pisankowe puzzle, skubać na czas jajka i ubijać białka. Autorem tych wszystkich zadań był zając który je do nas przesłał w liście, a gdy widział kicając pod naszym oknem ze wszystkie pięknie zostały wykonane odwiedził nas osobiście i wręczył Maluchom prezenty.

Tekst i fot.: Barbara Czarnotta i Milena Pokora, ARTiK w Lutowie 

 


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl