Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

 

ARTIK we Włościborzu

 

 

 

 


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w ARTiK'u we Włościborzu


   20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i z tej właśnie okazji my również mówiliśmy dzisiaj o Prawach Dziecka zapisanych w Konwencji o Prawach Dziecka. Dowiedzieliśmy się, jakie prawa ma każde dziecko na świecie, o roli Rzecznika Praw Dziecka, oraz na różne sposoby przedstawiliśmy prawa najmłodszych.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot. Katarzyna Nikel


"Las i jego mieszkańcy" w ARTiKu we Włościborzu


"Las i jego mieszkańcy" to hasło, ktore przewodniczyło nam w minionych dniach. Nasze działania skierowane były głównie na poznaniu zwierząt zamieszkujących lasy, ale jednocześnie tych, które możemy spotkać osobiscie. Oglądaliśmy albumy ze zdjęciami, filmy prezentujące życie zwierząt w lesie. Stworzyliśmy także własnoręcznie małego jeża, wiewiórkę z orzeszkami oraz rudego lisa. Poznaliśmy także niektóre drzewa, wskazywaliśmy na różnice i podobieństwa w ich budowie, owocach oraz wspólnymi siłami zrobiliśmy jesienne drzewo.Materiały CkiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot. Katarzyna Nikel


Dzień Makaronu w ARTIK'u we Włościborzu


ARTiK Włościbórz - "Zawitała do nas jesień"Za oknami szaro i buro, deszczowo i nieprzyjemnie. Mimo to korzystamy z darów jesieni i chetnie wykorzystujemy jej dary.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/for. -  K. Nikel


Międzynarodowy Dzień Kropki w ARTIKU we Włościborzu


    Międzynarodowy Dzień Kropki przypadał w tym roku w sobotę, jednak w naszym ARTiK'u świętowaliśmy go właśnie dzisiaj, czyli w poniedziałek. Wszystkie zajęcia i aktywności skupiały się na kropkach, mniejszych i większych. Rozpoczęliśmy zabawą z książką pt. "Naciśnij mnie". Dzieci naciskały kolorowe kropki, dmuchały, potrząsały książką i klaskały, a następnie sprawdzaliśmy, co się stanie z kropkami. Bawiliśmy się chustą i kolorowymi piłkami. Następnie sami kropkowaliśmy wszystko dookoła, zaczynając od naszych twarzy. Kropki pojawiały się na kartkach za pomocą farb i różnych przedmiotów, patyczków, kapsli, kubeczków, piłek i naszych paluszków. To był bardzo kolorowy dzień.


 Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot. Katarzyna Nikel


Europejskie Dni Dziedzictwa czyli biało - czerwono w ARTIKU we Włościborzu


    Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku obchodzone są pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich", także w naszym ARTiK'u odbyły się zajęcia w ramach tych obchodów. Hasłem przewodnim naszych zajęć było "Dla Biało - Czerwonej". Dzieci z uwagą obejrzały film pt. "Polak Mały", który w ciekawy sposób opowiedział nam o symbolach naszego kraju, wspólnie śpiewaliśmy piosenkę pt. "Jestem Polką i Polakiem", rozmawialiśmy o tym, jak wygląda nasza flaga i co oznaczają jej kolory. Na zakończenie wykleiliśmy kontur Polski białymi i czerwonymi serduszkami. Niestety pogoda nie pozwoliła nam na spacer po okolicy z biało - czerwonymi chorągiewkami, ale nadrobimy to przy najbliższej okazji.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot. K. Nikel


Dzień Matki w ARTiK'u we Włościborzu


 "Mamo, Mamo czy Ty wiesz, po co to wszystko jest... Ty jesteś do całowania, przytulania i kochania"

5 czerwca w ARTiK'u we Włościborzu gościliśmy Mamy naszych milusińskich. Dzieci zaprezentowały się w krótkim przedstawieniu oraz wręczyły upominki przygotowane własnymi rączkami. Wszystkie mamy uśmiechnięte z łezką w oku obserwowały swoje pociechy, które na zakończenie obdarowały gorącymi oklaskami.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot. Katarzyna Nikel


Eksperymenty i doświadczenia w ARTiKu we Włościborzu


   Eksperymenty dla dzieci w domu, przedszkolu lub w szkole to zawsze świetny pomysł na wspólną zabawę. Dzieci mogą je przeprowadzać, wykonując wszystkie czynności samodzielnie, pod nadzorem osoby dorosłej, i obserwować zachodzące reakcje. Dlatego dzis w ARTIKU we Włościborzu urządziliśmy "Dzień eksperymentów i doświadczeń". Wspólnie wykonywaliśmy różne eksperymenty i wszystkie maluchy były pod wrażeniem.
Sprawdziliśmy jak nadmuchać balon używając do tego sody i octu, zrobiliśmy kolorowy wulkan, chemiczne jo-jo, "lampę Lawę", oraz mini kosmos w słoiku. Każde z doświadczeń wywołało uśmiech na buzi dzieci, a po zakończeniu dzieciaki pytały, kiedy to powtórzymy.


 Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot. Katarzyna Nikel


Wiosenna łąka - ARTiK we Włościborzu


  Wiosna to przepiękny czas, do życia budzi sie caly otaczający nas świat. Spotkac możemy kolorowe motyle, pszczoły, śpiewają ptaki i szumią drzewa. W ARTiKu we Włościborzu stworzyliśmy wspólnie kolorową, kwitnąca i pełną różnych zwierząt łąkę. Każde dziecko podczas tygodnia zajęć, wykonało samodzielnie motyla z rolki po papierze toaletowym, biedronkę z kółek origami oraz pszczółki z jajek styropianowych. Na koniec, wykorzystując kolorowe serwetki papierowe, stworzyliśmy łąkę na której nasze owady zamieszkały.


 Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot. - Katarzyna Nikel


"Zielono mi" - czyli środa z kolorem zielonym w ARTiKu we Włościborzu.


   Dziś w ARTiKu we Włościborzu odbyły się kolejne zajecia z cyklu "KOLOROWE ŚRODY". Bohaterem dnia był kolor zielony. Wspól nie wymieniliśmy rzeczy, które są zielone. Dzieciom z łatwością przychodziło wskazywanie odpowiednich przedmiotów, zwierząt, owoców i warzyw w kolorze zielonym. Następnie sprawdziliśmy jak smakuje kolor zielony. Mogliśmy spróbować ogórka, kiwi, zielonego jablka oraz soku z zielonych owoców. W czarodziejski sposob zmieniliśmy zwykly ryż w zielony. Tańczyliśmy do muzyki A.Vivaldiego z zielonymi wstążkami, oraz zmieniliśmy się w małe żabki na wiosennej łące. Na zakończenie staraliśmy się "nakarmić" papierowymi kulami żabę, która dzisiaj do nas zawitała, oraz kolorowalismy różnymi odcieniami zielonego małą żabkę.


 Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot.: Katarzyna Nikel


Tradycje wielkanocne w ARTiK'u we Włościborzu


   Przed nami Wielkanoc, wydarzenie bardzo mocno zakorzenione w polskiej tradycji. To czas barwnych dekoracji, wyjątkowych zapachów i rodzinnego wyciszenia. W związku z tym, dzieci z ARTiKa we Włościborzu zgłębiły wiedzę na temat zwyczajów Wielkanocnych panujących dawniej i tych, które pozostały do dziś. Nie zabrakło rozmów na temat ważności tych świąt w życiu każdego z nas. Wspólnie postanowiliśmy także wykonać jedną z charakterystycznych dekoracji mocno związanych ze zwyczajami wielkanocnymi, jaką jest palma wielkanocna. Dzięki wspólnej pracy powstały kolorowe palemki, które będą ozdabiać stoły wielkanocne.


 Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot. : Katarzyna Nikel


KOLOROWE ŚRODY - kolor BIAŁY


    Dziś w ARTiKu we Włościborzu rozpoczęliśmy cykl zajęć pod hasłem "KOLOROWE ŚRODY". Co dwa tygodnie będziemy poznawać jeden kolor. Dzisiaj naszym przewodnim kolorem był kolor BIAŁY.
Wskazywaliśmy, co jest białe, szukaliśmy w otoczeniu przedmiotów i rzeczy w kolorze białym. Sprawdziliśmy jak smakuje kolor biały, próbowaliśmy mleko, mąkę, sól i cukier. Tańczyliśmy białego walczyka i robiliśmy największe bańki jakie udalo nam się wydmuchać, dzieki czemu powstały miski pełne baniek. Na zakończenie sprawdziliśmy jak szybko rozpuści się śnieg, oraz wykleiliśmy bałwanki przy uzyciu waty i płatków kosmetycznych.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot. Katarzyna Nikel


Spotkanie z prehistorią czyli Dzień Dinozaura w ARTiKu we Włościborzu.


   Po co dinozaurom ogony i płyty skórne? Dlaczego niektóre są roślino- a inne mięsożerne? Który z dinozaurów jest największy? Z jakiego powodu dinozaury wyginęły? - Na te i wiele, wiele inych pytań próbowaliśmy dziś odpowiedzieć.
Dzień Dinozaura, który w ARTIKU obchodziliśmy właśnie dziś, to doskonała okazja, aby kolejny raz przypomnieć sobie o pradawnych mieszkańcach Ziemi, o ich zwyczajach, zachowaniach oraz cechach szczególnych.
Podczas zajęć dzieci zaprezentowały swoje figurki dinozaurów, próbowaliśmy odszukać je na zdjęciach, obejrzeliśmy także prezentację multimedialną dotyczącą życia dinozaurów. Były puzzle o dinozaurach oraz próbowaliśmy odszukać ich cienie. W masie solnej odciskaliśmy figury dinozaurów, by choć na chwilę zamienić się w paleontologów. Na zakończenie zajęć wspólnie oglądaliśmy film z serii "Andy i dinozaury".


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot.: Katarzyna Nikel


Dzień Babci i Dziadka w ARTiKu we Włościborzu


   W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie  dni, które wzbudzają ogromne emocje –  to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym.
Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w dniu 25 stycznia  2018 r. odbyło się uroczyste spotkanie w naszym ARTiKu. Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki i tańce. Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystych spotkań był słodki poczęstunek. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot.: Katarzyna Nikel


Dzień Pingwina w ARTiKu we Włościborzu


   20 stycznia obchodzimy Światowy Dzień wiedzy o pingwinach. Z tej okazji w ARTiKu we Włościborzu również mówiliśmy o tych niezwykłych ptakach. Na chwilę przenieśliśmy się do Lodowej Krainy, pełnej małych pingwinów.
Małe pingwinki wspólnie się bawiły, tańczyły, razem wykonaliśmy pingwinki z kolorowego papieru. Wzbogacaliśmy także wiedzę dotyczącą mieszkańców Antarktydy. W tym dniu nikt się nie nudził...


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst i foto.: Katarzyna Nikel


Dzień Anioła - ARTIK Włościbórz


 6 grudnia w ARTiKu we Włościborzu obchodziliśmy Dzień Anioła. Z tej okazji w ARTiKu odbyły się anielskie gry i zabawy. Po przekroczeniu progu naszej sali dzieci otrzymały anielskie opaski, które nosiły na głowach przez cały dzień. Aniołki stworzyły "anielską orkiestrę", która muzykowała do piosenki "Świeć gwiazdeczko". Były zabawy z piórkami, które dzieci mialy zdmuchnąć z ręki, zabawy nasladujące codzienne czynności małego aniołka, integracyjne zabawy w kole, wspólne tańce i śpiewanie. Wykonaliśmy także zawieszkę na choinkę w postaci aniołka. Na koniec zrobilismy sesję zdjęciową w anielskiej stylizacji.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst/fot.: Katarzyna Nikel


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - ARTIK we Włościborzu.


20 listopada to Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. To okazja do rozmowy o prawach dziecka, ale także o jego potrzebach i problemach. W ARTiKu we Włościborzu nie mogło zabraknąć rozmowy na ten temat. Wspólnie z dziećmi wymieniliśmy jakie są podstawowe prawa dzieci, rozmawialiśmy o równości, tolerancji, prawie do życia w pokoju i o tym, że każdy człowiek, nawet najmłodsze dziecko ma podstawowe prawo do opieki, miłości, szacunku i zrozumienia, nauki i wolności. Ukladalismy puzzle przedstawiające różne dzieci, dzięki czemu mogliśmy zrozumieć, że mimo że jesteśmy różni, to tak naprawdę jesteśmy tacy sami.


"Mały człowiek, duża sprawa,
Mały człowiek ma swe prawa.
Strzegąc tych praw należycie,
Kształtujemy dzieciom życie."

Tekst i fot.: K.Nikel


Nasi pupile - czyli rozmowy o psach i kotach.


   W minionych dniach w ARTiKu we Włościborzu rozmawialiśmy o psach i kotach. Dzieci opowiadały o swoich pupilach, jakie noszą imiona, jak wyglądają, gdzie mieszkają. Poznaliśmy budowę psa i kota, dowiedzieliśmy się jaj się zachowują, jakie są popularne rasy psów i kotów oraz do czego są wykorzystywane. Kaźdy wcielił się w rolę czworonożnego przyjaciela. Rozmawialiśmy też o psach i kotach występujących w bajkach dla dzieci. Wspólnie stworzyliśmy prace plastyczne przedstawiające psy i koty.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst/fot. - K. Nikel


"Kocham Cię..."


   Z okazji Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w ARTiKu we Włościborzu odbyły się zajęcia pod tytułem "Kocham Cię...".
   Podczas zajęć próbowaliśmy rozróżnić uczucia pozytywne od negatywnych. Opowiadaliśmy o naszych rodzinach oraz wspólnie oglądaliśmy zdjęcia rodzinne przyniesione na zajęcia. Poznaliśmy takie pojęcia jak: miłość, przyjaźń, sympatia i szacunek, oraz opowiadaliśmy kogo lubimy i kochamy, a kogo nie lubimy. Wspólnie odtańczyliśmy "taniec przyjaźni", podczas którego wymieniliśmy się serduszkami. Następnie wykonaliśmy kolorowe serduszka dla naszych najbliższych oraz ozdobiliśmy ramki do zdjęć rodzinnych. Podczas dzisiejszych zajęć panowała atmosfera przyjaźni i sympatii.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Międzynarodowy Dzień Kropki - ARTIK Włościbórz


   16 września to Międzynarodowy Dzień Kropki. To święto kreatywności, odwagi i twórczego działania. W ARTiKu we Włościborzu także obchodziliśmy to święto. Sprawdziliśmy co dzieje się z kropkami w książce pt. "Naciśnij mnie", szukaliśmy kropek w naszym otoczeniu, a potem samodzielnie tworzylismy kropki. Na początku kropkowaliśmy kredkami, a potem farbami przy użyciu patyczków, nakrętek, przekrojonych na pół ziemniaków oraz balonów. To był bardzo kolorowy i kropkowany dzień.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Zabawy z piaskiem kinetycznym w ARTiK'u we Włościborzu
    W czasie deszczu dzieci nie muszą się nudzić :)


    Za oknem szaro, buro i pada deszcz, a my chętnie poszlibyśmy pobawić się w piaskownicy. Ale teraz to juz nie kłopot bo stworzyliśmy piaskownicę w naszym ARTiKu. Przy uďż˝źyciu mąki pszennej i oleju stworzyliśmy piasek kinetyczny. Doskonale zastąpił nam prawdziwy piasek, a my mogliśmy bawić się nie wychodząc na deszcz.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Tydzień rzeki Wisły


    Przygodę z rzeką Wisłą zaczęliśmy od wysłuchania legendy pt. ,,Warkocz królewny Wisły". Dowiedzieliśmy się, że Wisła wypływa z Baraniej Góry. Następnie zaznaczyliśmy na mapie bieg rzeki Wisły. Dla utrwalenia wiedzy zaznaczyliśmy plasteliną trasę rzeki na mapach Polski. Następnie kolorowaliśmy plakat przedstawiający Polskę. Następnego dnia udaliśmy się na wycieczkę po Włościborzu obejrzeć płynący strumyk.
    Wisła wypływa z Baraniej Góry i płynie przez cały nasz kraj. Udaliśmy się na wycieczkę szlakiem Wisły. Najpierw wyruszyliśmy ,,balonem" do Krakowa. Po wylądowaniu odsłuchaliśmy Hejnał Mariacki. Następnie odtańczyliśmy taniec z Lajkonikiem i odsłuchaliśmy legendę pt. ,,Jak Krak zbudował Kraków". Przyjrzeliśmy się naszej mapie, gdzie dokładnie jest Kraków i wykonaliśmy Smoka Wawelskiego z origami płaskiego z kółek.
    Z Krakowa lecieliśmy samolotem do Warszawy. Po wylądowaniu wysłuchaliśmy Legendy ,,Wars i Sawa". Rozmawialiśmy na temat stolicy, oglądaliśmy obrazki zabytków:Zamek Królewski, pomnik Syrenki, Plac Zamkowy, Stadion Narodowy itd. Dzieci po kolei pokazywały, gdzie leży Warszawa na mapie. Dla lepszego zapamiętania stolicy kolorowaliśmy Syrenkę Warszawską.
    Do następnego miasta jechaliśmy samochodem. W Toruniu trafiamy na przygotowania do wesela córki piekarza Rózi. Gospodarze poprosili nas o pomoc w pieczeniu ciasta. Zaczęliśmy zabawę od tańca. Następnie ozdabialiśmy pierniki z tektury rożnymi materiałami. Na sam koniec umiejscowiliśmy Toruń na mapie.
    Ostatnim dużym miastem, przez które przepływa Wisłą jest Gdańsk. Z Torunia do Gdańska płynęliśmy ,,statkiem".  Najpierw zbudowaliśmy statek, aby dopłynąć do morza. Aby nam się nie dłużyła podróż kapitan wydawał polecenia na statku. Następnie bawiliśmy się chustą w falowanie morza i rybki.  Po powrocie na ląd dowiedzieliśmy się, że otrzymaliśmy wiadomość od króla mórz Neptuna. Okazuje się, że szuka on dworzan na swój dwór. Dworzanie muszą być sprawni i silni. Zabawa przy muzyce z zadaniami miała pokazać, czy nadajemy się na dworzan. Dzieci wykonały wszystko perfekcyjnie. Pomnik Neptuna w Gdańsku wyklejamy z kuleczkowanej krepy.
    Ostatecznie utrwalamy zdobytą wiedzą przy mapie. Wszystkim bardzo podobała się wycieczka i cały tydzień w trasie. Dzieci pytały kiedy następny taki wyjazd!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst: Katarzyna Barabas
zdjęcia: Marta Woźniak


Dzień dziecka!


    W Dzień dziecka przenieśliśmy się do indiańskiej wioski. Po przybyciu dzieci do ARTiKu najpierw robili pióropusze indiańskie. Następnie nastąpiła metamorfoza dzieci w Indian.
    Gdy byliśmy już gotowi to zbudowaliśmy wspólnie tipi. Następnie wysłuchaliśmy bajki pt."W Indiańskiej Wiosce" przy której dowiedzieliśmy się jak Indianie się witają i wyruszyliśmy na polowanie. Musieliśmy pokazywać jak wsiadamy na konia, jedziemy do lasu, tropimy zwierzęta, skradamy się i strzelamy z łuku do bizona. Następnie odtańczyliśmy taniec zwycięstwa i nadeszła pora na śniadanie.
    W ten dzień serwowaliśmy kiełbaski z bizona upieczone na grillu. Po wzmacniającym posiłku nadeszła pora na zadania dla małych Indian. Najpierw próbowaliśmy tropić zwierzynę po śladach, następnie odgadywaliśmy jakie to zwierzę po wydawanych odgłosach. Przeszliśmy szereg konkurencji sprawnościowych tj. przejście wąską drogą nad przepaścią w Kanionie, skradanie się obok śpiącego węża itp. Po wyczerpujących zadaniach usiedliśmy w kole i podawaliśmy sobie z rąk do rąk „eliksir przyjaźni” dzięki któremu już na zawsze zostaniemy przyjaciółmi. Na końcu zaklinaliśmy deszcz, który spadł obficie w ARTiKu.
    Dzieci wykończone otrzymały podarunki w postaci słodkości, gry rybki, auta ciężarowego i dwóch zestawów ciastoliny. Na zabawę zostało nam mało czasu, ale zdążyliśmy jeszcze polepić.
    Dzieci na koniec dnia otrzymały dyplom Indianina.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst: Katarzyna Barabas


Dzień mamy i taty!


    Z okazji Dnia mamy i taty dzieci z ARTiKu zaprosiły rodziców 30 maja. Najpierw przywitaliśmy gości i zaprosiliśmy na część artystyczną.
    Mieliśmy przygotowane przedstawienie pt. ,,Czerwony Kapturek". Gra aktorów według rodziców była fantastyczna. Wszystko się udało i dzieci otrzymały wielkie brawa.
    Następnie śpiewaliśmy i tańczyliśmy do piosenki dla mamy. Nie obyło się także bez tańca z tatą w kole. Po występach artystycznych wręczyliśmy rodzicom laurki i upominki, które mieliśmy wcześniej przygotowane.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst: Katarzyna Barabas


Autobus!


    Na koniec kwietnia zajęliśmy się POJAZDAMI. Najpierw podzieliliśmy pojazdy na: powietrzne, lądowe i wodne. Następnie przyklejaliśmy na tablicę pojazdy w odpowiednie miejsca. Ważne było jakie pojazdy występują w miastach, jakie na wsi, a jakie są wspólne.
    Dzieciom bardzo przypadło do gustu konstruowanie własnego auta ciężarowego z pudełek. Drugim etapem było pomalowanie pojazdu, następnie wyrysowanie mu okien i zbudowanie garażu z klocków.
    Zwieńczeniem tematu o pojazdach było zbudowanie AUTOBUSU ANGIELSKIEGO  z kartonów. Dzieci były bardzo podekscytowane tym przedsięwzięciem. Wszystkie pomagały budować pojazd, a później go malować. Gdy tylko autobus wysechł od razu zaczęła się WIELKA ZABAWA w kierowcę autobusu.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajneńskim
tekst: Katarzyna Barabas
fot.: Ewa  Smykla


Wiosna w ARTiKU we Włościborzu


    Z okazji Pierwszego dnia wiosny astronomicznej 20.03.2017 Pani Wiosna przysłała do naszego ARTiKU list. W którym bardzo nas pozdrawiała i zostawia nam listę zadań do wykonania.
    Układaliśmy słowo WIOSNA z rozsypanych liter, tańczyliśmy do piosenki Marka Grechuty pt.: ,,Wiosna ach to Ty". Wymienialiśmy symbole wiosny, odgadywaliśmy zwierzęta po wydawanych odgłosach. Tańczyliśmy ,,Taniec Kwiatów" do muzyki poważnej, który miał pokazywać wzrost i rozkwit rośliny. Następnie byliśmy na WIOSENNYM BALU (dzieci w parach w czasie zwrotki trzymają się za ręce i obracają w koło, a gdy jest refren zatrzymują się i kręcą młynek rękami).
    Pani Wiosna wiedziała, że robiliśmy doniczki dlatego przywiozła nam ziemie i zboże do zasiania. Dzieciom bardzo się to spodobało. Mieliśmy także przebrać się za żaby i  bociana, aby odegrać scenkę ,, Żabki i Bocian"do poznanych piosenek. Na koniec robiliśmy pracę plastyczną przedstawiającą biedronkę na kwiatach.
    Wiosna w nagrodę za pracowitość zostawiła nam słodki poczęstunek. Wszyscy bardzo się cieszyliśmy, że już nadeszła Wiosna!!!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst: Katarzyna Barabas
zdjęcia: Ewa  Smykla


Dzień Klauna!


    Pierwszego kwietnia jest obchodzony Dzień Klauna. W ARTiKU we Włościborzu ten dzień obchodziliśmy 3 kwietnia. Dzieci odwiedziły dwa Klauny, które najpierw przywitały się z dziećmi bez używania słów. Następnie ustawiły krzesełka dla dzieci i pokazały parę skeczy. Goście mieli ze sobą różne rekwizyty tj. hula hoop, hulajnogę, balony itp.
    Dzieci brały udział w niektórych skeczach i bawili się przy tym wyśmienicie. Były kalambury, tańce z balonami i sprawdzano umiejętności jazdy na hulajnodze.
    To było bardzo ciekawe przeżycie, ponieważ Klauni przez cały występ nie używali słów. Zapraszamy takich gości częściej!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst: Katarzyna Barabas
zdjęcia: Ewa  Smykla


Odwiedziny u Kubusia Puchatka


    Dzieci z ARTiKU we Włościborzu wraz z rodzicami zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej w Zalesiu.
   14 marca o 9:00 wszystkie dzieci z rodzicami i paniami z ARTiKU wyjechały autobusem do Zalesia. Na miejscu czekał już na nas Kubuś Puchatek, który pięknie nas przywitał i zaprowadził do sali gimnastycznej, a raczej Stumilowego Lasu. Po przywitaniu nas przez dyrektor szkoły panią Helenę Banaszak, obejrzeliśmy przedstawienie klasy piątej pt. „Kubuś Puchatek i jego niesamowite przygody”. Zabawiał nas Kubuś Puchatek, Tygrysek, Prosiaczek, Kłapouchy, Mądra Sowa i Króliczek. Historia opowiadała o ciągłym głodzie Puchatka.
    Następnie Panie przyczepiły dzieciom wstążeczki i dzieci były kolorami przydzielone do różnych grup. Grupa czerwonych najpierw została na sali i miała zajęcia ruchowe. Panie miały przygotowanych wiele zabaw z chustą KLANZY oraz w kole. Grupa zielonych brała udział w zajęciach plastycznych, robili piękne tulipanki i kolorowali obrazki. Natomiast grupa niebieskich bawiła się w rożne gry planszowe i przy pomocy Pana grali na tablicy interaktywnej. Każda grupa wykonała wszystkie zadania.
    Po wyczerpujących zabawach dzieci otrzymała słodki poczęstunek w postaci babeczek i kubusiowych soczków.
    Kubuś Puchatek oprowadził nas po szkole i na zakończenie odwiedzin dzieci otrzymał pamiątkowy „Order Malucha”.
    Wycieczka dzieciom, rodzicom i Paniom bardzo się podobała. Dzieci jeszcze na następny dzień opowiadały jak miło było w Szkole w Zalesiu.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst: Katarzyna Barabas
zdjęcia: Ewa  Smykla


WALENTYNKI


    Luty to miesiąc miłości. W ARTiKU ten dzień spędziliśmy pod hasłem Szacunku i dobroci dla innych. Uczyliśmy się mówić komplementy innym i praktykowaliśmy wśród nas. Przygotowywaliśmy walentynki dla rodziców i wykonaliśmy pieczątki z rolek od papieru w kształcie serc. Wykonaliśmy także serca z tektury i gazet.
    Następnie urządziliśmy sobie małą sesję zdjęciową z tłem w balonowe serca. Pragniemy więcej takich dni.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst: Katarzyna Barabas
zdjęcia: Ewa  Smykla


Bal Przebierańców


    Luty zaczęliśmy od przygotowań do balu karnawałowego. Najpierw zdobyliśmy wiedzę teoretyczną na temat bali. Czytaliśmy bajki i wiersze tematyczne. Wykonaliśmy maski na bal, projektowaliśmy suknie balowe dla księżniczki.
    Bal karnawałowy zaczął się ,,wejściem do karety i podróżą z przeszkodami". Następnie opowiadaliśmy za kogo się przebraliśmy. Mieliśmy: księżniczki, biedronki, wróżkę, panów policjantów, strażaka, kotka, indianina, superbohatera, Pippi Pończoszankę i panią Klaun. Zatańczyliśmy taniec motyli przy muzyce poważnej, szybkie Boogie Woogie, tańce sprawdzające naszą szybkość: Głowa, ramiona..., Kaczuchy. Odbyły się tańce na gazecie, taniec z balonami, zabawy z hustą Klanzy oraz wile innych zabaw.
    Ukoronowaniem balu była uczta składająca się z babeczek wykonanych przez dzieci.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst: Katarzyna Barabas
zdjęcia: Ewa  Smykla


Dzień Babci i Dzień Dziadka!


    W styczniu dwa tygodnie zajęć poświeciliśmy naszym dziadkom. Odbywały się zajęcia dotyczące szacunku dla starszych. Dzieci przez ten czas uczyły się wierszyków i piosenek dla babci i dziadka.
    Przygotowywaliśmy gazetkę dla dziadków, na której był bukiet XXL. Laurki także zajęły nam sporo czasu, bo każdy musiał wykonać ich aż cztery. Następnie robiliśmy kwiaty dla każdego dziadka. Babcie otrzymały aniołki z recyklingu lub świeczniki z masy solnej. Dziadkom podarowaliśmy serduszka z masy solnej. Wszystkie przygotowania skończyły się 18 stycznia.
    Do ARTIK'u przybyły babcie i dziadkowie podopiecznych. Najpierw dzieci zaprezentowały piosenki oraz wierszyk dla dziadków, następnie każde dziecko opowiedziało kto do niego przyszedł i co uwielbia robić z dziadkami. Odbyły się tańce dziadków z wnukami na gazecie oraz z balonem. Wybrani dziadkowie musieli odnaleźć swoją wnuczkę lub wnuka z zawiązanymi oczami po np: uszach, kolanie, nosie ...itp. Okazało się, że babcie i dziadkowie doskonale znają swoich wnuków i każdy odnalazł swojego. Zwieńczeniem części artystycznej były tańce wszystkich uczestników w kole.
    Gdy już wymęczyliśmy dziadków to przyszła kolej na słodki poczęstunek oraz kawę. Wnukowie w tym czasie rozdali każdemu dziadkowi i babci upominki zrobione wcześniej. Impreza upłynęła nam w miłej atmosferze.


tekst: Katarzyna Barabas
zdjęcia: Ewa Smykla


Jasełka wARTiKU We Włościborzu


    22 grudnia w ARTiKU  we Włosciborzu dzieci zaprosiły rodziców na Jasełka. Atmosfera od samego poczatku była pełna emocji. Dzieci cały grudzień przygotowywały się do tego wydarzenia. Były bardzo podekscytowane.
    O 10:00 rodzice już w pełnym składzie byli gotowi na występ. Przedstawienie wyszło perfekcyjnie. Dzieci pamiętały swoje role, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Rodzice byli dumni ze swoich pociech.
    Po występach okazało się, że Gwiazdor dla każdego dziecka pozostawił paczkę pod choinką. Prezenty zostały rozdane z wielkim entuzjazmam dzieci. Dla rodziców  po Jasełkach była kawa i ciasto.
    Wszyscy przy wspólnym stole złożyli sobie życzenia świąteczne i noworoczne.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst:Katarzyna Barabas


Dzień postaci z bajek!!!


    W ARTiKU we Włościborzu przez cały tydzień dzieci poznawały różne bajki i baśnie. Naśladowały przeróżne postacie fantastyczne. Dzieci wykonywały barwne prace plastyczne, ale najważniejszą z nich jest domek XXL z bajki ,,Jaś i Małgosia".
    W pracach przy ,,domku z piernika" brały udział wszystkie dzieci. Zawzięcie malowały i podawały różne akcesoria. Największą jednak radość sprawiła im zabawa w domku. To teraz jest serce ARTiKU we Włościborzu.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Katarzyna Barabas


Dzień Pluszowego misia!


    15 października przypada dzień pluszowego misia i właśnie z tej okazji do ARTiKU we Włosciborzu zawitały ulubione misie. Dzieci opowiadały o swoich pupilach. Następnie bawiły się ze swoimi misiami np. z hustą KLANZY.  Były również tańce misiów.
    Ostatecznie dzieci przebrały się za misie i próbowały zachowywać sie jak one. Ukoronowaniem zbawy było zajadanie się pysznościami, jak na misie przystało.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst/fot.:Katarzyna Barabas


Chcemy być światłem


    10.11.2016 r. odbyły się zajęcia ze światłem. Najpierw dzieci oglądały teatr cieni pt. ,,Kopciuszek". Następnie bawiliśmy się przy użyciu latarek w cienie. Odbijaliśmy światło przy użyciu lusterek oraz skupialiśmy promienie latarki przez lupy.
    Wiele radości dostarczył nam stroboskop przy którym tańczyliśmy. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się kula plazmowa, która pokazała im wyładowania elektryczne.
    Zabawa światłem dała dzieciom wiele radości co można zaobserwować na zdjęciach.


Fot: Kasia Barabas


Dzień listonosza

w ARTiKU we Włosciborzu


    Dzieci z ARTiKU pogłębiły wiedzę na temat poczty i pracy listonosza. W poniedziałek zrobiły skrzynkę pocztową do której włożyły listy do swoich mam. Koperty listów były bajecznie pokolorowane przez nich.
    18.10.2016 r. listonosz zostawił dla dzieci z ARTiKU list z zawartymi dla nich zadaniami.
    Tak się spodobała dzieciom praca listonosza, że chcieli się do niego upodobnić.  Dlatego zrobili czapki z symbolem Poczty Polskiej i bawili się w dostarczanie przesyłek. Każdy ,,listonosz" musiał roznieść pocztę z ARTiKOWEJ skrzynki pocztowej i wręczyć list swojej mamie. Mamy były mile zaskoczone z listu, ale zdziwione,że odbierają listonosza,a nie swoje dziecko.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


ARTiK we Włościborzu ruszył pełną parą!!!


   Od 14 września ARTiK we Włościborzu został otworzony. Od samego początku świetnie sie bawimy i poznajemy wzajemnie. Już integracje mamy zaliczoną na szóstkę.
Następnym tematem przewodnim była pora roku jaką teraz mamy, czyli JESIEŃ. Dzieci poznawały poszczególne gatunki drzew i ich owoce. Robiły niezmiernie dużo prac plastycznych związanych z jesienią. We wrześniu obklejaliśmy jeżyki i budowaliśmy im domki z liści. Dużo tańczymy i poznajemy kolory poprzez zabawy ruchowe.
Pojawiły nam się także nowo wystawione zabawki typu basen z piłeczkami oraz zjeżdżalnia. Dzieci są zachwycone z możliwości zabawy nowymi zabawkami. To oczywiście nie wszystko, ponieważ bardzo promujemy zdrowy tryb zycia. Dlatego często organizujemy zabawy w ruchu oraz tory przeszkód .


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Katarzyna Barabas


Nareszcie zima! Nareszcie śnieg!Ileż radości sprawił Nam biały puch na dworze! Tak długo na niego czekaliśmy. Zanim jednak wyszliśmy lepić bałwana i rzucać się śnieżkami, najpierw w sali przygotowaliśmy papierowe bałwanki, a także ćwiczyliśmy cyferki od 1 do 10. Czas na powietrzu minął tak szybko, że nie chciało Nam się wcale wracać do domów.Tekst/Fot.: ARTiK Włościbórz - Dominika Kołodziejska


Do ATiKu we Włościborzu zawitał Mikołaj!


   Tym razem jednak wysłał do dzieci list z prośbą
o wykonanie rozmaitych zadań! Każde zadanie ukryte było w kolorowej kopercie a jego rozwiązanie umożliwiło odkrycie części plakatu. Uporaliśmy się z nimi wspólnie, a w zamian za to Mikołaj nagrodził Nas upominkami. Oprócz układanek, rozsypanek, dopasowywania literek do obrazków, śpiewaliśmy także piosenki i mówiliśmy wierszyki. Na koniec każde dziecko wykonało mikołajkową skarpetkę, która została zawieszona nad naszym artikowym kominkiem.
W Naszym ARTiKu robi się coraz bardziej świątecznie.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
ARTiK Włościbórz

Tekst/Fot.: Dominika Kołodziejska


Misiowy tydzień w ARTIKU we Włościborzu


Ostatni  tydzień spędziliśmy razem z ukochanymi pluszakami. Poznaliśmy trzy generacje misiów od najstarszego Koralgola, po Misia Uszatka aż do Kubusia Puchatka. Wspólnie bawiliśmy się i śpiewaliśmy wraz z przyniesionymi do ARTiKu zabawkami. Najwięcej jednak uciechy mieliśmy podczas urodzin Misia – śpiewaliśmy „Sto lat”,  składaliśmy życzenia, robiliśmy portret Misia, a oprócz tego po założeniu magicznych masek wszyscy staliśmy się na chwilę Misiami! ?


Tekst/Fot.: D. Kołodziejska ARTIK Włościbórz


Misiowy tydzień w ARTIKU we Włościborzu


   Ostatni  tydzień spędziliśmy razem z ukochanymi pluszakami. Poznaliśmy trzy generacje misiów od najstarszego Koralgola, po Misia Uszatka aż do Kubusia Puchatka. Wspólnie bawiliśmy się i śpiewaliśmy wraz z przyniesionymi do ARTiKu zabawkami. Najwięcej jednak uciechy mieliśmy podczas urodzin Misia – śpiewaliśmy „Sto lat”,  składaliśmy życzenia, robiliśmy portret Misia, a oprócz tego po założeniu magicznych masek wszyscy staliśmy się na chwilę Misiami! ?


Tekst/Fot.: D. Kołodziejska ARTIK Włościbórz


„Kto Ty jesteś? Polak mały!”


   W ARTiKU we Włościborzu obchodziliśmy bardzo patriotyczny dzień. Dzieci dowiedziały się, co znaczy słowo konstytucja, flaga, godło i hymn. Poznaliśmy wszystkie symbole narodowe, uczyliśmy się wierszy, a także śpiewaliśmy hymn, ucząc się wcześniej odpowiedniej postawy. Własnoręcznie wykonaliśmy flagi, dowiadując się, co oznaczają jej barwy. Dodatkowo zorganizowaliśmy „podróż” po Polsce, poznając stolicę naszego kraju - Warszawę, najdłuższą rzekę – Wisłę, a także położenie geograficzne i sąsiadów. Wykonując zadania utrwalaliśmy poznane symbole.


Tekst/Fot.: ARTIK we Włościborzu


Karnawał


W ostatnim tygodniu Karnawału przygotowywaliśmy się pilnie do balu karnawałowego.  Oprócz masek, tworzyliśmy dekoracje, tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Dzień balu karnawałowego był pełen emocji. Wszyscy przebrali się w piękne stroje, uczyliśmy się czarów i magii, aby na koniec otrzymać dyplomy Czarodziejów. To był dzień pełen radości, zabaw, śmiechu.

Tekst/Fot.: ARTIK we Włościborzu


Hu Hu Ha!
Zima znowu do Nas wróciła!


Postanowiliśmy przygotować się do niej, do jazdy na saneczkach i lepienia bałwana, poprzez ćwiczenia gimnastyczne! Ćwiczyliśmy kondycję, aby bez trudu zmagać się z zimą!
Podziwialiśmy zimowe krajobrazy, które później przelaliśmy na kartki.
Dzieci bardzo dobrze wiedzą, że na chłodne i ciemne wieczory bardzo dobrym pomysłem jest czytanie książek – ulubionych bajek! ;) Postanowiliśmy więc ułatwić rodzicom/dziadkom/rodzeństwu nieco życie i przygotowaliśmy dla Nich zakładki do książek, aby następnego dnia bez trudu odnaleźć moment na którym stanęliśmy!
Zima Nam nie straszna!


Tekst/Fot.: ARTIK we Włościborzu


Zima to bardzo ciężki okres dla zwierząt, a szczególnie dla ptaków.


Dzieci z ARTiKu we Włościborzu dobrze wiedzą, że Wróbelek Elemelek sam sobie nie poradzi, dlatego wspólnie przygotowaliśmy jedzenie dla ptaków, po czym wybraliśmy się na dwór, aby zawiesić je na drzewkach. Wystawiliśmy także Nasz karmnik, a dzieci zobowiązały się do regularnego dosypywania do niego ziarenek.
Dowiadywaliśmy się również, jakie zwyczaje zimą mają zwierzątka. Stworzyliśmy makietę lasu, na której umieściliśmy zwierzęta, które zimą trzeba dokarmiać.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy ptaszkom będzie chociaż odrobinę łatwiej przetrwać w zimie!


Tekst/Fot.: ARTIK we Włościborzu


 W ARTiKu we Włościborzu pięknie przywitaliśmy Nowy Rok 2015!

Składaliśmy noworoczne życzenia, deklarowaliśmy nowe postanowienia, przypominaliśmy sobie Sylwestra. Czas upłynął na radosnych tańcach, zabawach i śpiewach, co spowodowało uniemożliwienie uwiecznienia tych wesołych chwil na zdjęciach.
Dodatkowo, po przyjemnościach, miały miejsce przyjemne obowiązki, podczas których poznaliśmy historię zegarów, ich rodzaje, a także stworzyliśmy nasz ARTiKowy zegar. W nagrodę za aktywność i czynne uczestnictwo w zajęciach każdy otrzymał zegarek, który nosił na rączce do końca dnia!


Tekst/Fot.: ARTIK Włościbórz


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl