Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

 

Archiwum aktualności 2012 [4]

 

 

 

 


„SŁODKO-GORZKO” – 3 maja 2012 r.
Centrum Kultury i Sztuki w SępólnieSentymentalna podróż taneczno-muzyczna, której autorami są młodzi pasjonaci tańca – dzieci i młodzież zaangażowane w pracę artystyczną Studia Tańca „Styl” Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Spektakl okraszony muzycznym recitalem Anny Kamińskiej przy współpracy Martyny Cieślik, w połączeniu z wymownym oddziaływaniem sztuk audiowizualnych. Magia i piękno otaczającego świata przeplatane głęboką refleksją nad niszczącą siłą sprawczą człowieka.

Pełna kontrastów opowieść o tym, co zachwyca, bawi, ale także o tym, co skutecznie wywołuje w nas poczucie lęku. „SŁODKO-GORZKO” – wydarzenie artystyczne w wykonaniu 50-cio osobowej grupy dzieci i młodzieży, zrealizowane na podstawie scenariusza i reżyserii Ewy Quiring – Korczak – instruktora Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie.
Marta Eggert i Jan Kiepura – najsłynniejsze śpiewające małżeństwo świata


Majowy kalendarz imprez rozpoczął się w wielkim stylu muzycznym. Dnia 1 maja b. r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie odbył się koncert pt. „Marta Eggert i Jan Kiepura – najsłynniejsze śpiewające małżeństwo świata”.

W rolę Marty Eggerth wcieliła się Lucyna Biała – sopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jako solistka śpiewała już w bydgoskiej Operze Nova i poznańskim Teatrze Muzycznym. Na co dzień jest artystką chóru Teatru Wielkiego w Poznaniu. Chętnie wykonuje także repertuar popularny – pieśni salonowe oraz arie z oper i operetek na okolicznościowych koncertach.

Natomiast w rolę sławnego śpiewaka, Jana Kiepury wcielił się Krystian Rasz – tenor, absolwent wydziału wokalno-aktorskiego bydgoskiego Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, pochodzi z krajeńskiego Koronowa. Pomimo młodego wieku uczestniczył już w licznych koncertach i imprezach muzycznych, m.in. w Bydgoszczy, Żninie oraz rodzinnym Koronowie, gdzie uświetniał swym talentem wiele uroczystości, wieczorów poetyckich i innych okolicznościowych imprez. Przyniosły mu one tak dużą popularność i sympatię, że bywa czasami nazywany „nadwornym tenorem Koronowa”

W programie usłyszeliśmy znane i mniej znane utwory z repertuaru Jana Kiepury i Marty Eggerth, w tym takie, których dotąd nie były słyszane na sępoleńskiej scenie. W repertuarze Jana usłyszeliśmy m. In. Sławną arię La donna e mobile – Kobieta zmienną jest… z „Rigoletta” Verdiego, której wykonaniem czarował publiczność Europy i obu Ameryk, a także wspaniały romans Una furtiva lacrima – Tajemna łza… z opery „Napój miłosny” Donizettiego; poza tym romantyczną pieśń neapolitańską „Wróć do Sorrento”, oczywiście nieśmiertelne Brunetki, blondynki z filmu „Kocham wszystkie kobiety” i wiele innych. Z repertuaru Marty pojawiły się m.in. dwie liryczne arie z „Cyganerii” Pucciniego, frywolna Taki pan, jak pan… z „Zemsty nietoperza” Straussa czy Mów do mnie jeszcze Rutkowskiego, którą Marta przeuroczo wykonywała w 1958 r. na koncercie w Krakowie i w 1989 r. na Festiwalu w Łańcucie.


Patronat Honorowy wydarzenia objęli Marta Eggerth oraz Burmistrz Sępólna Krajeńskiego, Waldemar Stupałkowski.

 


Warsztaty linorytu w bydgoskim PLASTYKU
 
Dbając o aktywność artystyczną podopiecznych sekcji działających przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, organizowane są różnorodne konfrontacje, warsztaty, czy wyjazdy. Specjalnie dla grupy PRO ART STUDIO, działającej przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Zespół Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy dnia 23 kwietnia b.r. zorganizował zajęcia z grafiki warsztatowej. Spotkanie z  podopiecznymi sępoleńskiej sekcji plastycznej rozpoczęło się od zwiedzania szkoły. Wykonane wcześniej prace powędrowały do pracowni, nad którymi opiekę sprawują Jarosław Nowak oraz Jerzy Wankiewicz. Program warsztatów obejmował naukę przygotowania matryc drukujących i uzyskania z nich odbitek graficznych w technice linorytu. Młodzież miała okazję nauczyć się podstaw grafiki warsztatowej, podstawowych - pojęć, terminologii takich jak: akwaforta, akwatinta, sucha igła, miedzioryt, drzeworyt, linoryt itp. Zajęcia wprowadziły uczestników w specyfikę pracy artysty - grafika, wspomagając rozwój wrażliwości estetycznej, stwarzając okazję doskonalenia umiejętności manualnych, rozwijając pomysłowość, a także odwagę twórczą. Efekty pracy podopiecznych sekcji Pro Art Studio podziwiać można na www.niebanalnewakacje.blogspot.comPRO ART STUDIO to sekcja działająca przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, która bazuje na technikach sztuki tradycyjnej (rysunek, malarstwo). Oferta kierowana jest do utalentowanej plastycznie młodzieży (gimnazjum, liceum). Proponujemy warsztaty twórcze w miłej, kameralnej atmosferze, sprzyjającej indywidualnemu rozwojowi.
 


Instruktor
Sylwia Skupiewska

 


Grupa MoCarta w Sępólnie Krajeńskim.

Bilety już do nabycia w sekretariacie CKiS!


SOLIDARNOŚĆ


Sępoleński Uniwersytet Dziecka po raz piąty zaprosił swych małych studentów do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Wartość, którą poznaliśmy jest wyrazem wspólnoty, współodpowiedzialności, mająca wspólny cel, zgodny i jednomyślny. Dzięki tej wartości ludzie wyrażają wspólne poglądy, ideały, są zgodni ze sobą w jakiejś sprawie; a także wspierają kogoś duchowo. Wartość, o której rozmawialiśmy – to SOLIDARNOŚĆ.
Gośćmi Sępoleńskiego Uniwersytetu Dziecka, którzy wiedzą, czym jest pomoc i poświęcenie drugiemu człowiekowi były zwierzaki z bydgoskiej Fundacji Dogoterapeutycznej „Właśnie Tak!”, wraz ze swymi trenerami i kynoterapeutami, czyli osobami wspomagającymi leczenie i rehabilitację przy pomocy psów. Rehabilitacje te mają na celu przywrócenie zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkim ludziom, którzy tego potrzebują.
Solidarność, która była tematem minionego „wykładu”, niesie poświęcenie i wsparcie w obliczu czyjejś potrzeby. Przypomina również, że czasami mamy do czynienia z fałszywą solidarnością i dlatego musimy być bardzo czujni.
Mamy nadzieję, że dzieci będą pamiętać o tym wyjątkowym i pouczającym spotkaniu z jakże mądrymi zwierzakami.

 

Więcej zdjęć w galerii "Sępoleński Uniwersytet Dziecka"!


Kepura na ulicy Kiepury


W piątek Jan Kiepura z żoną Martą Eggerth odwiedzili mieszkańców ulicy, której patronuje słynny śpiewak.

Akcja promocyjna, zorganizowana przez Centrum Kultury i Sztuki na dwa tygodnie przed wielkim koncertem „Marta Eggerth i Jan Kiepura – najsłynniejsze śpiewające małżeństwo świata”, polegała na przeprowadzeniu minikonkursu ze znajomością wiedzy na temat patrona sępoleńskiej ulicy. Mieszkańcy ulicy Kiepury, jak się okazało, byli starannie przygotowani do odwiedzin Sylwii Pyrc i Sławomira Stencla, wcielających się w role Eggerth i Kiepury, i śpiewająco odpowiadali na zadawane im pytania. Wykazali się też znajomością największych przebojów tej pary śpiewaków. W nagrodę otrzymali bilety na koncert, który odbędzie się 1 maja o godz. 18:00 w CKiS. Aktorom towarzyszył z akordeonem Jerzy Rydzkowski. Mieszkańcy miło przyjęli swoich gości.


Tekst i fot. Lucyna Sztandera
 


Katyń – pamiętamy

    „Katyń to symbol losów Polaków wciśniętych pomiędzy dwie mordercze, totalitarne potęgi. O brutalnej prawdzie tej straszliwej zbrodni musimy pamiętać nie po to, by jątrzyć i dzielić, ale po to, by nic podobnego nie wydarzyło się nigdy więcej”.
Słowa Marszałka Piotra Całbeckiego stanowiły motto spektaklu będącego hołdem ku czci polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje oraz innych miejscach na terenie ZSRR, wystawionego w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim w związku z obchodami 72. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Ponad 22 tysiące obywateli państwa polskiego, którzy jesienią 1939 roku dostali się do sowieckiej niewoli, zostali rozstrzelani wiosną 1940 roku, a następnie pochowani w zbiorowych mogiłach w lesie katyńskim niedaleko Smoleńska. Inscenizacja teatralna „Listy do…” zrealizowana została przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy, a autorem scenariusza oraz reżyserem projektu jest Maciej Puto dyrektor wyżej wymienionej instytucji. Na podstawie tegoż spektaklu zrealizowano przedsięwzięcie wystawione w Centrum Kultury i Sztuki w Sepólnie Krajeńskim „Listy z…” w reżyserii Pani Małgorzaty Wójcik. Spektakl okraszony oprawą muzyczną Pendereckiego, Góreckiego, Salabera i Parcela oraz wierszami Miłosza, Twardowskiego, Herberta odbywał się przy pełnej widowni, którą stanowiła głównie młodzież szkół ponadgimnazjalnych.
Poruszająca modlitwa ocalonego z Kozielska Księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego będąca kulminacją tego jakże istotnego wydarzenia artystycznego, nie tylko wzruszała, ale przede wszystkim prowokowała głęboką refleksję nad wydarzeniami okrutnej zbrodni dokonanej przez NKWD na polecenie najwyższych władz Związku Radzieckiego.Zapisy trwają!


Kiepura na ulicy Kiepury!
– czyli wyjątkowa akcja promocyjna CKiS

 

Kiepura na ulicy Kiepury!
– czyli wyjątkowa akcja promocyjna CKiSCentrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim przygotowało wyjątkową akcję promocyjną dla mieszkańców ul. Jana Kiepury. Już 20 kwietnia 2012 r. o godz. 17:00, na dwa tygodnie przed stylowym koncertem poświęconym najsłynniejszemu śpiewającemu małżeństwu świata – Marcie Eggerth i Janowi Kiepura, w Państwa domach zagoszczą aktorzy, którzy wcielą się w rolę sławnych artystów. Akcja ta ma formę mini-konkursu, w którym to każdy z mieszkańców będzie miał za zadanie udzielić odpowiedzi na proste pytanie, dotyczące życiorysu małżeństwa. Bez obaw, każdy ma szansę zdobyć darmowy bilet na koncert pt. „Marta Eggerth i Jan Kiepura – najsłynniejsze śpiewające małżeństwo świata”, który kierujemy wyłącznie do mieszkańców ul. Kiepury w Sępólnie Krajeńskim. Poniżej udostępniamy szczegółowe informacje z życiorysów artystów, która z pewnością pomoże Państwu w bliższym poznaniu gwiazd światowej sceny muzycznej.


Jan Kiepura i Marta Eggerth -
„Dla ciebie śpiewam”


Jan Kiepura, najpopularniejszy polski śpiewak operowy wszech czasów i sławny amant filmowy lat    30-tych i 40-tych ub. wieku urodził się 16 maja 1902 r. Był synem piekarza z Sosnowca. Dzięki wrodzonemu talentowi wspartemu ogromną pracą, w wieku zaledwie  26 lat stał się jednym z czołowych artystów Europy,     a wkrótce i świata. Występował na wszystkich liczących się światowych scenach, odnosząc niesamowite sukcesy i zdobywając sympatię setek tysięcy ludzi swym legendarnym głosem oraz prostotą i osobistym urokiem w kontaktach z publicznością. Śpiewał tenorem lirycznym o jedynej w swoim rodzaju „słonecznej” barwie i mocy, którym władał z niezwykłą lekkością, i którym potrafił wyrażać najsubtelniejsze muzyczne niuanse i uczucia.   W 1930 r. zaczął także karierę filmową, która trwała ponad 20 lat, a każdy z filmów przynosił mu nie tylko coraz większą popularność na świecie ale i ogromne pieniądze. Jego filmowe przeboje, jak: „Brunetki, blondynki”, „Ninon”, czy „Manuela” do dziś wykonywane są przez wybitnych artystów sceny     i estrady.


W 1934 r. na planie filmowym poznał 22-letnią wtedy Martę Eggerth – pełną uroku śpiewaczkę  i aktorkę węgierską, zwaną „Cudownym dzieckiem Budapesztu”, gdyż swą sceniczną karierę zaczęła już w wieku 11 lat! Podobnie jak Jan, w tym czasie była już gwiazdą europejskiego formatu, mając za sobą liczne sukcesy na estradzie, w operetce i udział w 11 filmach. Ślub wzięli dwa lata później w Katowicach, stając się najsławniejszą parą amantów europejskiej sceny i kina – także w życiu.
Jan Kiepura był wielkim patriotą. Za młodu z ojcem i bratem brał udział w powstaniach śląskich. Gdy stał się sławny i bogaty śpiewał na koncertach charytatywnych dla poszkodowanych w klęskach żywiołowych, na rzecz bezrobotnych i przed samą wojną – na Fundusz Obrony Narodowej. W Krynicy wybudował w 1933 r. supernowoczesny hotel, który nazwał „Patria”, czyli Ojczyzna. Był to zarazem jego jedyny dom w Polsce. Po wybuchu wojny razem z żoną „wyśpiewali” setki tysięcy dolarów w obu Amerykach na rzecz pomocy Polsce.
Po wojnie Jan i Marta kontynuowali wielką karierę w Ameryce i Europie Zachodniej, śpiewając w operetkach i kręcąc kolejne filmy. Jednak Polskę Jan Kiepura mógł odwiedzić dopiero w 1958 r. Powitanie, jakie mu zgotowano już na Okęciu, potem na ulicach Warszawy i pod hotelem, w którym zamieszkał, było prawdziwie królewskie - godne największego z ówcześnie żyjących Polaków. Fragmenty tego powitania  i entuzjazm niezliczonych tłumów przetrwały szczęśliwie w kadrach Polskiej Kroniki Filmowej i do dziś budzą ogromne wzruszenie każdego oglądającego. Jeszcze w tym samym roku Jan odwiedził Polskę ponownie, tym razem z Martą. Oboje dali cykl koncertów w największych polskich miastach. Rok później przyjechali powtórnie i śpiewali na rzecz budowy szkół 1000-latek.
Jan Kiepura zmarł na atak serca 15. sierpnia 1966 r. Jego wolą było spocząć w kraju. Pogrzeb  w Warszawie w dniu 3.września 1966 r. zgromadził ponad 200 tys. ludzi i był największym od pogrzebu marszałka Piłsudskiego w 1935 r. i do czasu pogrzebu prezydenta Kaczyńskiego w 2010 r.
Marta Eggerth przez wiele jeszcze lat występowała na scenach i estradach świata, kultywując i wspominając przy każdej okazji postać męża. Kilkakrotnie bywała w Polsce, śpiewając m.in. na festiwalu w Łańcucie w 1989 r., nieraz odwiedzała Krynicę, gdzie organizowane są dotąd europejskie festiwale im. Jana Kiepury, prowadzone przez wielce zasłużonego Bogusława Kaczyńskiego. Rok 2002 był w Polsce ogłoszony rokiem Jana Kiepury. W Sosnowcu powstał jego pomnik, w Krynicy wmurowano tablicę pamiątkową. Telewizja przypomniała także kilka jego filmów. Wciąż też wydawane są reedycje dawnych nagrań Kiepury, a zakamarkach teatralnych i prywatnych archiwów zdarza się natrafiać na wcześniej nieznane dokumenty jego wielkiej sztuki.

Ma także Sępólno swój skromny udział w upamiętnieniu postaci Wielkiego Polaka. W 1985 r. jego imieniem nazwano jedną z ulic na nowo powstałym osiedlu domów jednorodzinnych przy istniejącej już wcześniej ul. Chopina (ob. osiedle Jana Pawła II). Inne „muzyczne” ulice na tym osiedlu noszą imiona S. Moniuszki, H. Wieniawskiego, W. Małcużyńskiego. Zaraz obok jest ul. Kopernika i ulice sławnych polskich poetów... Tak więc, podobnie jak w życiu i na scenie, Jan Kiepura i tu znalazł swe miejsce wśród największych i najgodniejszych.
   
Koncert „Dla ciebie śpiewam” ma na celu oddanie hołdu dwojgu legendarnym postaciom sceny i ekranu, którzy stali się także wdzięcznym pretekstem do kolejnego już sępoleńskiego spotkania z wielką sztuką i melodiami, które na zawsze weszły do muzycznej skarbnicy naszej cywilizacji, które do dziś wzruszają i radują, przenosząc nas na skrzydłach wyobraźni w zaczarowany świat opery, operetki i starego kina.


Oprac. Leszek Skaza


Dzieci z zespołem Downa i ich matki w obiektywie Niedenthala.


Wystawa „Listy do Syna” składa się z 10 fotografii Chrisa Niedenthala, których bohaterami są dzieci z zespołem Downa i ich matki. Zdjęcia pokazują matki wraz z dziećmi w codziennych sytuacjach: w domu, podczas zabawy, na spacerze. Ekspozycję uzupełniają listy Wioletty Mikusek, matki Stasia, który urodził się z trisomią 21.
Chris Niedenthal to polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Jest członkiem rzeczywistym ZPAF, laureatem nagrody World Press Photo z 1986 r. Współpracował z takimi magazynami jak  „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Forbes”. W 2009 r. został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.
Pomysłodawcą wystawy jest Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” w Warszawie. Projekt został zrealizowany dzięki dotacji uzyskanej w ramach konkursu grantowego programu „Wspieramy Mamy”, ogłoszonego przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe AXA w 2007r.
Głównym celem ekspozycji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy matek, którym rodzi się niepełnosprawne dziecko, przeciwdziałanie społecznej izolacji dzieci z trisomią 21 i ich rodzin oraz przełamania lęku części społeczeństwa przed innością.

Wystawę „Listy do Syna” można oglądać w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie od 18 kwietnia 2012 r.


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl