Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum aktualności 2012 [7]

 

 

 

 


 DANCE NIGHT


    Taneczna noc zaprojektowana dla młodzieży Studia Tańca Styl Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie już za nami.
Zgodnie z założeniami, dla młodych pasjonatów tańca nie zabrakło zajęć warsztatowych o różnym stopniu zaawansowania. Był Jazz, współczesna technika taneczna oraz porywająca noc pełna wielkich tanecznych hitów filmowych.
Taneczna szuka tworzenia to zaledwie jeden z aspektów przedsięwzięcia zaprojektowanego przez organizatora. Nadrzędnym priorytetem nocnych spotkań warsztatowych, poza tańcem była integracja amatorskiego środowiska artystycznego.
    Jak się okazało, ten nowatorski projekt znajdzie swoją kontynuację już w niedalekiej przyszłości.
ZAPRASZAMY DO TAŃCA!!!

Fot. CKiS (Ewa Quiring Korczak)

 

SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU


   Drugim gościem Sępoleńskiej Akademii Sukcesu był  brązowy medalista olimpijski w podnoszeniu ciężarów z Londynu – Bartłomiej Bonk.
Bartłomiej przekonywał sępoleńską młodzież o tym, że pochodząc z małej miejscowości, takiej jak Sępólno, można zrobić karierę i odnieść życiowy sukces.  Pierwszą część spotkania prowadził Przemysław Wilkowski, który skupił się na początkach kariery i pierwszych krokach Bartka, stawianych w rodzinnym mieście. Następnie głos oddano sępoleńskim maturzystom: Wojciechowi Kiełbasińskiemu i Mateuszowi Swakowskiemu, którzy swoje pytanie skupili głównie na sukcesie w Londynie. Debiut maturzystów na sępoleńskiej scenie jest integralnym punktem projektu Sępoleńskiej Akademii Sukcesu.
Spotkanie wywołało wiele emocji wśród młodzieży i kibiców Bartka. Kolejka chętnych do wspólnego zdjęcia i po autografy była ogromna.

Fot. CKiS (Jacek Wojtania)

Więcej zdjęć w naszej galerii  "SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU" lub na


Wieczór z Garncarzem w Centrum Kultury i Sztuki

CZTERY ŻYWIOŁY, pod tą nazwą co czwartek spotykają się panie na warsztatach ceramicznych w Pracowni Sztuki Użytkowej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. W dniu 18 października na zaproszenie instruktor Mirosławy Kaczmarek przyjechał Garncarz Tomasz Szyszka. Pokrótce wyjaśnił na czym polega praca garncarza, jakie są zasady precyzyjnego toczenia na kole, po czym każda z Pań miała możliwość spróbować własnoręcznie wykonać naczynie na kole garncarskim. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to bardzo proste lecz jak się okazało nie było osoby, która nie miałaby z tym problemu. Jednak dzięki fachowej dłoni oraz wsparciu Pana Tomka wieczór ten przysporzył wiele satysfakcji uczestniczkom warsztatów. Naczynia o różnorakich kształtach zachwyciły wszystkich. „Nie ukrywam, że jest to o wiele szybsze niż nasze lepienie z wałeczków” powiedziała jedna z uczestniczek, „ale nasze prace wyglądają równie okazale jak te, które zrobiłyśmy dzisiaj”.  Warsztaty ceramiczne w pracowni CKiS cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dorosłych, dla najmłodszych również  stworzyliśmy ofertę zajęć. Twórcze Łapki to zajęcia ceramiczno - plastyczne dla najmłodszych, na których spotykają się dzieci w wieku od 3 do 6 lat.(Zdjęcia dzięki uprzejmości Pani Hanny Bijakowskiej)

Pracownia Sztuki Użytkowej CKiS

     11.10.2012 odbył się „Wieczór gliniarza”, jako nazwa warsztatów adresowany był głównie do sympatyków i stałych bywalców pracowni ceramicznej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Kraj., a krok po kroku za skojarzeniem przyciągnął zaproszonych sępoleńskich policjantów. Jak się okazało atmosfera twórczej pracy zaowocowała nie tylko w wyroby z gliny ale także integrację
w najlepszym tego słowa znaczeniu. Były zające, ślimaki, wazony, misy i anioły, a przede wszystkim to na czym zależało organizatorowi warsztatów rozbawieni gliniarze w żywiole artystycznego tworzenia. Zapraszamy w każdy czwartek w godz. 17:00 – 20:00.


EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA –  ciąg dalszy.


   W gminie Sępólno Krajeńskie trwają eventy związane z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegają pod hasłem ,,Tajemnica codzienności”. Mają one przywołać spojrzenie na dziedzictwo niematerialne, które jest kwintesencją bycia tu i teraz, pokazuje kreatywność ludzi, wspólnotę kulturową i historyczną, która jest podstawą dla każdego człowieka do określenia własnej tożsamości. ,,Tajemnica codzienności” zachęca do ciekawego rozglądania się wokół. Odkrywajmy nieznane, przywołujmy zapomniane. Wczoraj 11 października na placu przed pałacem w Komierowie . odbyło się spotkanie dla mieszkańców wsi  pod nazwą Pałacowe opowieści- Ojciec- synom swoim. Sołtys Jan Kowalczyk w niezwykle ciekawy sposób przedstawił historię rodu Państwa Komierowskich i odczytał ,,testament moralny” skierowany przez J. Komierwoskiego do swoich synów. Z treści traktatu pedagogicznego wynikają wskazówki na życie – jak być patriotą, jak prowadzić uczciwe życie.
O kolejnych spotkaniach organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, na terenie naszej gminy poinformujemy niebawem.

 

Więcej zdjęć w naszej galerii  "FOLKLOR I TRADYCJA" lub na

 


VII spotkanie Sępoleńskiego Uniwersytetu Dziecka    W dniu 10 października o godzinie 11.00 w sali kinowej Centrum Kultury i Sztuki odbyło się VII spotkanie małych studentów Sępoleńskiego Uniwersytetu Dziecka. Wykład rozpoczął się od uroczystego otwarcia Nowego Roku Akademickiego, któremu przewodniczył burmistrz Sępólna Krajeńskiego – Pan Waldemar Stupałkowski. Po wakacyjnej przerwie Ciocia Klara przypomniała dzieciom sześć wcześniej poznanych wartości (szacunek, humor, miłość, piękno, solidarność, samodyscyplina). VII spotkanie miało na celu zapoznać maluchy z bardzo ważną wartość jaką jest odpowiedzialność. Ciocia Klara muzycznie opowiedziała dzieciom o rzetelnym wypełnianiu obowiązków, o dbaniu o dobro i zapobieganiu złu, a także o ponoszeniu konsekwencji za własne wybory i zachowania. Na scenie jak zawsze pojawiły się córki Cioci Klary (wolontariuszki i tegoroczne maturzystki z Liceum Ogólnokształcącego – Natalia Kosmela, Weronika Gierczak i Aleksandra Mordel), które jak zawsze inscenizują dzieciom wartość w zrozumiały dla nich sposób. Tym razem gościem Uniwersytetu była wyjątkowa kobieta, Pani psycholog, autorka wielu publikacji i ekspert programów telewizyjnych poświęconych dzieciom i ich rodzicom – „Superniania”. Dorota Zawadzka, która w niezwykły sposób potrafiła zapanować nad wypełnioną po brzegi salą pełną dzieci, udzieliła wielu cennych wskazówek i uwag dotyczących odpowiedzialności. Zwróciła uwagę, że dorośli – rodzice są odpowiedzialni za swoje dzieci i to od dorosłych zależy jak zaszczepią tą wartość w swoich pociechach. Dzieci miały także możliwość rozmowy z „Supernianią” i stawiania jej nie zawsze łatwych pytań… Pani Dorota jak zawsze wiedziała jak rozmawiać z dziećmi. Spotkanie małych studentów było bardzo pouczające – poznały ważną i trudną wartość, ale Pani Dorota Zawadzka umiejętnie naprowadziła dzieci w jej głębokość i sens. Tym samym był to doskonały wykład nie tylko dla najmłodszych, ale i dla wszystkich dorosłych :o)

 

Po uniwersytecie, w Akademii Malucha "Bajkolandia" odbyło się inaugurujące spotkanie "Klubu Super Rodzica".  Pani Dorota udzielała cennych wskazówek przybyłym na spotkanie rodzicom, jak świadomie wychowywać swoje dzieci.


Więcej zdjęć w naszej galerii  "SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA" lub na


ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W TEKLANOWIE

 


 

Dnia 28.09 br.dzieci i młodzież przybyły na boisko przy świetlicy w Teklanowie. Siedząc przy ognisku w oczekiwaniu na pieczonego ziemniaka dzieci śpiewały wesołe piosenki, które niosły się po całej okolicy.Zajadając ziemniaki wyciągane prosto z żaru dzieci były umorusane od ucha do ucha. Mamy nadzieję, że święto pieczonego ziemniaka będzie również tradycją taką jak święto latawca.


Organizatorzy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Warsztaty

„Nie święci garnki lepią...”


Pracownia Sztuki Użytkowej Centrum Kultury i Sztuki
Zaprasza na
„Wieczór Gliniarza”

ZAPRASZAMY
Wszystkich miłośników lepienia w glinie zapraszamy na warsztaty twórcze.
W programie przewidujemy pokaz wylepiania mis i wazonów, pokaz szkliwienia oraz wypału gliny w piecu ceramicznym. Zapewniamy miłą i przyjazną atmosferę.

PRACOWNIA CERAMICZNA

11 października 2012

godzina 18:00
Międzynarodowy Dzień Muzyki zawitał także do ARTiK-a w Piasecznie

„Do ARTiK-a wpadły nutki,
wszystkie miały czarne butki,
czarne szelki i czapeczki,
i skakały jak piłeczki.
Ta wysoko, tamta nisko,
ta z plecakiem, ta z walizką.
Roztańczone nutki trzy,
do, Re, mi, nutki trzy.”

1 października maluchy z ARTiK-a w Piasecznie świętowały Międzynarodowy Dzień Muzyki. Wszyscy zamieniliśmy się w nutki i razem z kluczem wiolinowym zwiedzaliśmy świat muzyki. Słuchaliśmy i tworzyliśmy muzykę, graliśmy na przeróżnych instrumentach, tańczyliśmy oraz śpiewaliśmy. Bawiąc się wspólnie poznawaliśmy świat muzyki. To był bardzo ciekawy i udany dzień.


Maluchy z ARTiK-a w Piasecznie


 


Nowe wyposażenie w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie.

      

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
zakończyło realizację projektu:
„Wyposażenie Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie”
Projekt  współfinansowany przez Unię Europejską  w ramach działania 413
„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”
w zakresie operacji odpowiadających warunkom przyznania pomocy w ramach działania
„Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW na lata 2007-2013

Całkowita wartość projektu – 38.793,50 zł
Wartość dofinansowania – 25.231,00 zł

Celem projektu jest zaspokojenie potrzeb społecznych oraz podniesienie poziomu integracji społecznej poprzez udostępnienie mieszkańcom nowo wyposażonych pomieszczeń w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie


Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim ma nowy piec.

      

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
zakończyło realizację projektu:
„Wyposażenie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim w piec ceramiczny celem utrzymania, promowania i kultywowania tradycyjnych zawodów i rzemiosła”
Projekt  współfinansowany przez Unię Europejską  z zakresu małych projektów
w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”
objętego PROW na lata 2007-2013

Całkowita wartość projektu – 24.981,30 zł
Wartość dofinansowania – 14.215,00 zł

Celem projektu jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich poprzez umożliwienie mieszkańcom uczestnictwa w kultywowaniu tradycyjnych zawodów i rzemiosła w ramach doposażonej pracowni ceramiki w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie KrajeńskimSĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA
zaprosiła po raz dwunasty


Jednym z przedsięwzięć organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki jest Sępoleńska Scena Kabaretowa. Jest to oferta skierowana do miłośników dobrego humoru. W sobotę 29 września odbyło się 12-te spotkanie z gwiazdami dobrego żartu. Przypomnimy, że na sępoleńskiej scenie wystąpili: Kabaret Koń Polski, Grzegorz Halama, Jerzy Kryszak, Limo, Ciach, Grupa MoCarta, Hrabi (org. SDD), Pod Wydrwigroszem, Kabaret Skeczów Męczących, Paranienormalni, Formacja Chatelet i Łowcy.B.
Tym razem zgromadzoną w Sępólnie publiczność bawiła grupa studentów z Cieszyna, czyli Kabaret Łowcy.B

Więcej zdjęć w naszej galerii  "SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA" lub na


Na powitanie Jesieni…


    Jesień, jesień dżdżysta – złota, srebrna mglista… Tymi oto słowami Pani Antonina Jesień przywitała dzieci z Akademii Malucha „BAJKOLANDIA”. Ta czarodziejska postać postanowiła opowiedzieć dzieciom coś o sobie i zapoznać je z porami roku. Pani Antonina – z zawodu malarka, złożyła w Bajkolandii swoją wizytę, aby przygotować dzieci na jej przyjście 22 września. Zabrała ze sobą kosz pełen jabłek, którymi to obdarowała wszystkie dzieci. W koszyku znalazł się także magiczny pędzel i puszka żółtej farby którymi to Pani Jesień maluje świat – a jak powszechnie wiadomo – żółty to jej ulubiony kolor. Miała także ze sobą promyk słońca, który podgrzewa latem, aby zarumienić nim buźki dzieci bawiących się w parku. I wreszcie słoiczek psotnego wiatru, którego podmuch strąca z głów wszystkie czapki i kapelusze. Brzdące z Akademii Malucha z pewnością na długo zapamiętają Panią Antoninę Jesień, będą ją mile wspominać i co roku o tej samej porze witać. Bo przecież Jesień i to każdy maluch wie – jest fajną porą roku, a każde dziecko w tym czasie lubi w kolorowych liściach turlać się :o)


Dziękujemy za wizytę Pani Antonino :o)
Maluchy z BAJKOLANDII


ŚWIĘTO LATAWCA W TEKLANOWIE

21 września br. w Teklanowie odbyło się coroczne Święto Latawca. Podobnie jak w ubiegłym roku wszyscy bez względu na wiek mogli wziąć udział w tym wydarzeniu. Dzieci od trzech lat uczą się konstruować swoje własne latawce, tak też było i tym razem. Dzień przed puszczaniem latawców wszyscy uczestnicy corocznego święta trudzili się w pomalowaniu swoich konstrukcji. Pomysły były różne od biedronek po herb Realu Madryt. Wszystkie latawce były ocenione przez jurorów. Nie wybrano najlepszego, bo zdaniem komisji każdy był wyjątkowy. Dla wszystkich dzieci były drobne upominki, a dla dorosłych kawa i ciasto. Oczywiście nie mogło zabraknąć tradycyjnej grochówki, którą wszyscy mogli się posilić. Konstruowanie i puszczanie latawców to wielka frajda dla dzieci, a także dla dorosłych. Wszystkim, którzy się przyczynili  do zorganizowania tego święta składamy serdeczne podziękowania.

Organizatorzy


Warsztaty filcowania.

 Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na warsztaty filcowania!

Na naszych zajęciach filcujemy małe proste formy, kwiaty a także awangardową biżuterię z czesanki wełnianej - naszyjniki z kulek filcowanych na mokro oraz naszyjniki z dredów. To przyjemne zajęcie pozostawia duże pole dla wyobraźni, zapewniając jednocześnie wysoki poziom satysfakcji, także osobom bez plastycznego przygotowania. Różnorodność technik oraz stosowanych materiałów pobudzi Twoją wyobraźnię, zaskoczy Cię Twoja kreatywność.
Zapraszamy 28 września 2012 r. od godz. 17:00 do 21:00 do Pracowni Sztuki Użytkowej CKiS. Zapisy i szczegóły tel. 523880160 (od 12:00 - 20:00).


 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zleciło badanie sępoleńskiej kultury……

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wybrało trzy miejscowości w Polsce celem zbadania stanu kultury. Obok Sępólna Krajeńskiego wybrano miejscowość Brzeszcze oraz Kalisz Pomorski.
Projekt "Scenariusze rozwoju lokalnych polityk kultury" ma charakter badawczy oraz wdrożeniowy (animacyjny). Zakłada po pierwsze: przeprowadzenie ogólnopolskich badań ilościowych warunków oraz możliwości wdrażania lokalnych polityk kultury, następnie przeprowadzenie pogłębionych badań monograficznych w wybranych gminach. Na podstawie zgromadzonych danych w ramach "Scenariuszy rozwoju lokalnych polityk kultury" przedstawiciele lokalnych instytucji kultur, samorządowcy, mieszkańcy (w oparciu o metodę forsight) przygotują własne scenariusze rozwoju polityk kultury. Działania te będą wsparte przygotowaniem scenariuszy rozwoju instytucji kultury na poziomie kraju.


„Tajemnica codzienności”


Tak brzmi hasło Europejskich Dni Dziedzictwa - największego w Europie wydarzenia promującego zabytki.
Inauguracja wyjątkowej edycji, nawiązującej w szczególności do bogatej tradycji, odbyła się w gminie Sępólno Krajeńskie w miejscowości Komierowo.
W trosce o ulotne piękno otaczającej nas sztuki, ale także zwykłego, codziennego życia, animatorzy nurtu artystycznego Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, stali się autorami plenerowej uczty kulturalnej, jaka odbyła się w scenerii komierowskiego pałacu.
Przy dźwiękach muzyki jednego z największych kompozytorów oraz wirtuozów wszechczasów – Fryderyka Chopina, pojawiła się poezja autorstwa Kazimiery Komierowskiej oraz Jana Komierowskiego.
Muzyka fortepianowa, taniec współczesny i wszechobecna podczas koncertu obrzędowość, nadały wydarzeniu szczególny, nawiązujący do bogatego dziedzictwa kulturowego regionu charakter. Artystom realizującym to wyjątkowe i jakże nowatorskie przedsięwzięcie towarzyszył gość honorowy, córka Piotra Marii i Ewy Komierowskich – prawnych dziedziców posiadłości – Agnieszka Komierowska, obecnie nadzorująca prace przygotowawcze do renowacji odziedziczonego przez rodziców pałacu.

Więcej zdjęć w naszej galerii  "FOLKLOR I TRADYCJA" lub na


BRAWA DLA SĘPOLEŃSKICH PRZYSZŁOROCZNYCH MATURZYSTÓW …….

Wczoraj w Centrum Kultury i Sztuki odbyła się inauguracja nowego projektu ,,SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU” Projekt skierowany jest do sępoleńskich maturzystów, a jego główna ideą jest pomoc w dokonaniu wyboru przyszłej drogi zawodowej. Uczniowie poznają znanych  dziennikarzy, aktorów, muzyków, biznesmenów i milionerów. Będą mieli szanse bezpośredniego zadawania pytań i uzyskania odpowiedzi na nurtujące problemy. Gościem pierwszego spotkania był znany dziennikarz radiowy i telewizyjny Tomasz Sekielski. Gościa zachwyciła postawa sępoleńskiej młodzieży, ich sposób zachowania, skupienia i chęć zadawania pytań. Spotkanie dało odpowiedź na pytania dotyczące zawodu dziennikarza, szansy wybicia się mieszkańca małej miejscowości i wsi, czy wiary w marzenia. Kolejne spotkanie już niebawem.

 

Więcej zdjęć w naszej galerii  "Sępoleńska Akademia Sukcesu" lub na


EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA  po raz pierwszy w Gminie Sępólno Krajeńskie

 

Inauguracja Dni Dziedzictwa w Gminie Sępólno Krajeńskie odbędzie się w miejscowości Komierowo, a następnie prowadzona będzie we wszystkich Gminnych Pracowniach Edukacji Kulturalnej ARTiK-ach, w miejscowościach Wałdowo, Lutowo, Włościbórz, Skarpa, Piaseczno. Szczegóły już niebawem. 

Rozpoczęły się Europejskie Dni Dziedzictwa – największe w Europie wydarzenie promujące zabytki. Pod wieloma względami edycja to będzie wyjątkowa, będzie bowiem nawiązywała nie tylko do wydarzeń i miejsc, ale także do naszej bogatej tradycji. Tegoroczne hasło EDD brzmi TAJEMNICA CODZIENNOŚCI.
Pragniemy ocalić od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń – zwykłego domowego życia, spotkań, języka, muzyki, obyczajów, obrzędów, pracy, świąt, zabaw i zabawek, kulturę stołu, wydarzenia i rękodzieło.
Celem przedsięwzięcia jest odkrywanie niezauważalnych, jednak stale wokół obecnych, ale też i tych już odchodzących w zapomnienie, przemijających tradycji i przedmiotów z nimi związanych, tych niezwykłych i tych codziennego użytku.

 

 


2012 Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej


Rok 2012 ogłoszony został Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Będzie to okazja do tego, by uświadomić sobie, że w Europie żyjemy dziś dłużej, i że cieszymy się dobrym zdrowiem dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, oraz bliżej przyjrzeć się możliwościom, jakie z tego wynikają.
Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie, w związku z tym,  rozpocznie we wszystkich gminnych pracowniach edukacji kulturalnej ARTiK-ach cykle spotkań ,,Przytul mnie babciu i opowiedz jak byłaś mała’’, projekt ma poprawić i odbudować więzi międzypokoleniowe. Coraz częściej zapominane i niepraktykowane rozmowy babć z wnukami, prawnukami i dziećmi ustępują miejsca telewizyjnym serialom i forom internetowym. W ramach  solidarności międzypokoleniowej planujemy wspólne działania Sępoleńskiego Uniwersytetu Dziecka z Sępoleńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Most pokoleń łączący dwa uniwersytety ma umocnić więzi międzyludzkie, a przede wszystkim międzypokoleniowe.

 


ZADYMA W KULTURZE???

  „Czasem wydaje się,że słynni ludzie są zbyt odlegli , a marzenia o szkołach artystycznych pozostają tylko marzeniami”. Chcieliśmy i nadal uparcie zamierzamy , zmieniać podobne myślenie.
ZADYMA W KULTURZE to pomysł, który od początku miał jeden cel : odbyć długą podróż
z ofertą kulturalno-artystyczną Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie, zainspirować oraz uaktywnić wyobraźnię. Uaktywnić głównie po to, aby mieszkańcy Sępólna i okolic stali się świadomymi odbiorcami sztuki a także jej współtwórcami, śmiało realizującymi swoje  artystyczne fantazje.
Było głośno, a deszczowa środa 12 września 2012 roku nie była wbrew pozorom szara i ponura.
Pomysł poszukiwania artystycznych talentów oraz zmotywowania do kreatywnych działań okazał się strzałem w dziesiątkę.
Już dziś wiemy, że zainteresowanie ofertą artystyczną CKiS w Sępólnie z roku na rok rośnie,
a jedynym problemem jaki niesie za sobą jej szeroki wachlarz, jest dokonanie wyboru między tym co jest ciekawe, a co jeszcze ciekawsze.

Poniżej zamieszczamy ulotki niektórych sekcji!


BIESIADA PO LUTOWSKU – już po raz  szósty.


  W minioną sobotę na placu przed budynkiem Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie odbyła się BIESIADA PO LUTOWSKU.  Mieszkańcy Lutowa i okolic wzorem lat ubiegłych mieli okazje do posłuchania muzyki i skosztowania tradycyjnych potraw wykonanych z darów jesieni. Na biesiadnym stole przeważały potrawy z ziemniaków.
Tym razem oprawę artystyczną zapewniły zespoły z Mińska na Białorusi, które gościły w naszej gminie dzięki projektowi CKiS ,,Muzyczne podróże po świecie.”
Jako pierwsza pojawiła się grupa artystyczna ABIAROG. Podstawą orkiestry są cymbały i skrzypce, dodające brzmieniu grupy niepowtarzalnego kolorytu. W repertuarze utwory różnych epok, stylów i form, od narodowych białoruskich melodii, do światowej klasyki. Brzmienie orkiestry jest oryginalne i niezwykłe – połączenie ludowego instrumentu, jakim są cymbały i współczesnej aranżacji, daje niesamowity efekt. Jej studenci niejednokrotnie byli laureatami prestiżowych konkursów i festiwali.
Następnie usłyszeliśmy CHÓR GIMNAZJUM SZTUK PIĘKNYCH w Mińsku – młodszy z chórów Gimnazjum im. Archemczyka.  Mimo młodego wieku, artyści już uczestniczą w wielu świętach, koncertach i festiwalach. Z najważniejszych warto wymienić zajęcie w 2009 roku I miejsca w konkursie „Młode talenty”, czy w 2010 roku zajęcie II miejsca na 1. Białoruskim Festiwalu-Konkursie Ludowej Muzyki Chóralnej „Reha”, gdzie otrzymał również specjalną nagrodę za poziom artystyczny.
Credo chóru zawiera się w trzech prostych słowach: „kochać, śpiewać, uczyć się”.
Przy śpiewie zespołu FRANTÓWKI i dźwiękach zabawy ludowej goście bawili się do późnych godzin nocnych.

Więcej w naszej galerii "MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE"


Nowy sezon kulturalny!Już wkrótce ruszamy po przerwie wakacyjnej!
Zapraszamy serdecznie dzieci, młodzież, dorosłych i wszystkich entuzjastów malowania, grania, śpiewania, tańczenia itp. do zapoznania się z szeroką ofertą zajęć artystycznych Centrum Kultury i Sztuki!
Nasz program edukacji kulturalnej obejmuje nowe kierunki działań artystycznych oraz nowatorskie przedsięwzięcia. Odbiorcom i uczestnikom chcemy dostarczyć wiele radości, zadowolenia, dać chwilę wytchnienia, a przede wszystkim edukować i burzyć stereotypy.

Dzień Otwarty w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim już 12 września 2012 r. od godz. 16.00. W programie: prezentacja pracowni artystycznych, sekcji, spotkanie z instruktorami oraz zapisy na zajęcia.
Zapraszamy!


MUZYCZNE PODRÓŻE ZAWITAŁY NA DOŻYNKI


Projekt Muzyczne podróże po świecie zawitał  do Niechorza i stał się atrakcją artystyczną święta plonów. Zebrani goście mogli podziwiać dwa zespoły z Mińska na Białorusi. Zespół DUDARYKI  oraz zespół MIŃSKIE MUZYKANTY.  Młodzi artyści wkładają w swój występ tyle serca, że ich entuzjazm udziela się publiczności. Artyści wykonują muzykę ludową i tańce ludowe wielu regionów Białorusi , wykorzystując do tego tradycyjne, ludowe instrumenty (okaryna, cymbały, akordeon, dudy, i inne), chociaż wykonują również własne, autorskie kompozycje. Zespół jest laureatem wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień.


VII JARMARK ŚW. MATEUSZAJuż po raz VII mieszkańcy Wałdowa i okolic uczestniczyli w Jarmarku św. Mateusza. Atrakcją tegorocznego jarmark były koncert zespołów zagranicznych z Iranu i Kurdystanu.
Jako pierwszy publiczności zaprezentował się  NARODOWY ZESPÓŁ TAŃCA GARADZENSKIJA KARUNKI. W repertuarze zespołu znajdują się różne gatunki sztuki choreograficznej: obszerny program tańców białoruskich – tradycyjnych, scenicznych, czy opartych na folklorze regionu nadniemeńskiego, ale również tańców z całego świata. W repertuarze znajdują się historyczno – rodzinne tańce, tańce balowe, jak również współczesne tańce estradowe. Program zespołu stworzony z baletmistrzowskich prac wykładowców koledżu. W 2005 roku zespół otrzymał Grand Prix i stał się laureatem stypendium Prezydenta Republiki Białoruś.
Przed mieszkańcami Wałdowa wystąpił również zespół ABIDAR IRAN. Nazwa Abidar pochodzi od góry o tej samej nazwie, znajdującej się w prowincji Kurdystan w Iranie, na wschód od stolicy prowincji – miasta Sananadż. Grupa bierze udział w międzynarodowych festiwalach od ponad 20 lat, jako spadkobiercy kultury kurdyjskiej.


Więcej w naszej galerii "MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE"


NOWY SEZON KULTURALNY
W CENTRUM KULTURY I SZTUKI W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIMCentrum Kultury i Sztuki już za kilka dni rozpoczyna nowy sezon kulturalny. Szeroka oferta zajęć artystycznych skierowana zostanie do niemowląt, małych dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Na jesienno-zimowe wieczory przygotowaliśmy szereg interesujących wydarzeń, koncertów, spotkań i wystaw. Po wakacyjnej przerwie spotkają się studenci Sępoleńskiego Uniwersytetu Dziecka. Oferta nasza zawierać będzie również szereg nowości, o których będziemy sukcesywnie informować Szanownych Mieszkańców.
Już we wrześniu odbędzie się inauguracja Sępoleńskiej Akademii Sukcesu – projektu skierowanego do maturzystów sępoleńskich szkół średnich. Po krótkiej przerwie przywita mieszkańców Sępoleńska Scena Kabaretowa oraz goście z odległych krajów.
Szczegóły działalności poszczególnych sekcji artystycznych zaprezentujemy podczas odbywających się co roku dni otwartych. Najnowsze informacje kulturalne przedstawimy niebawem na naszej stronie internetowej, oraz w lokalnej prasie.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z OFERTY KULTURALNEJ W NASZYM MIEŚCIE!


SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU

Czy będąc mieszkańcem małego miasta można odnieść życiowy sukces? Czy ucząc się w małej szkole w miasteczku lub na wsi, można zostać telewizyjną osobowością? Jak zrobić oszałamiającą karierę? Jak sprawić, żeby inni chcieli przebywać w naszym towarzystwie? Na te i inne pytania odpowiedzą ciekawi goście naszej akademii. Zaprosimy na spotkania z gwiazdami telewizyjnymi i z ludźmi ze świata biznesu.
Już we wrześniu rusza Sępoleńska Akademia Sukcesu. Odbiorcami spotkania będą maturzyści z sępoleńskich szkół średnich. Na pierwszym spotkaniu młodzi ludzie poznają zasady dobrego wystąpienia publicznego, przekonają się czy warto naśladować czy kreować wizerunek, jak zarządzać przestrzenią, jak zadbać o pierwsze wrażenia i jakie są systemy przyswajania informacji. Gościem spotkania będzie znany redaktor telewizyjny Tomasz Sekielski.

 


Tomasz Sekielski - dziennikarz radiowy i telewizyjny. Pochodzi z Bydgoszczy, gdzie rozpoczynał karierę w Radiu VOX. Potem pracował w Radiu Wawa i Radiu dla Ciebie. Popularność zdobył pracując w Faktach TVN od czasu ich powstania w 1997 roku do października 2006. Relacjonował m.in. przebieg wojny w Kosowie, zatonięcie okrętu Kursk w okolicach Murmańska i prace komisji śledczej w sprawie afery Rywina. Prowadził także piątkowe wydania Kropki nad i, był również gospodarzem i autorem programu 100 dni premiera.
Od 28 listopada 2003 wraz z Andrzejem Morozowskim prowadził najpierw piątkową audycję Kuluary, następnie przez rok codzienny program Prześwietlenie, oba w TVN24. Jesienią 2005 Sekielski wraz z Morozowskim przenieśli się na antenę TVN i do lipca 2010 roku prowadzili poniedziałkowy program publicystyczny Teraz my! później uzupełniony o Teraz My Dogrywka emitowany na antenie TVN24 bezpośrednio po zakończeniu Teraz my! w TVN. Od 4 listopada 2006 roku do 25 stycznia 2008 roku prowadził w TVN24 swój autorski program - był gospodarzem weekendowych wydań Magazynu 24 godziny. Od stycznia 2011 do kwietnia 2012 prowadził w TVN24 program Czarno na białym.


BIESIADA PO LUTOWSKU

 


Wiejski Ośrodek Kultury, Rada Sołecka, KGW i KR, OSP w Lutowie zapraszają 8 września (sobota) o godz. 15:00 na plac przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie na BIESIADĘ PO LUTOWSKU. W programie m.in. występy zespołu „Frantówki” z Bysławia oraz zespołów z zagranicy. Ponadto poczęstunek dla wszystkich przygotowany z darów jesieni, wśród których królowały będą potrawy z ziemniaków, konkursy, zjeżdżalnie, zabawa taneczna i wiele innych atrakcji. Zapraszamy!!!

 


BADANIA SĘPOLEŃSKIEJ KULTURY


W Centrum Kultury i Sztuki, rozpoczęła się realizacja projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Scenariusze rozwoju lokalnych polityk kultury”. Projekt będzie realizowany przez CAL w ramach CENTRUM BADAŃ SPOŁECZNOŚCI I POLITYK LOKALNYCH, które jest interdyscyplinarną placówką badawczo-analityczną utworzoną w 2010 r. przez Collegium Civitas i Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.
Projekt „Scenariusze rozwoju lokalnych polityk kultury” ma charakter badawczy oraz wdrożeniowy (animacyjny). Zakłada po pierwsze: przeprowadzenie ogólnopolskich badań ilościowych warunków oraz możliwości wdrażania lokalnych polityk kultury, następnie przeprowadzenie pogłębionych badań monograficznych w wybranych gminach. Na podstawie zgromadzonych danych w ramach „Scenariuszy rozwoju lokalnych polityk kultury” przedstawiciele lokalnych instytucji kultur, samorządowcy, mieszkańcy (w oparciu o metodę forsight) przygotują własne scenariusze rozwoju polityk kultury. Działania te będą wsparte przygotowaniem scenariuszy rozwoju instytucji kultury na poziomie kraju.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Do przeprowadzenia szczegółowych badań wybrano trzy miejscowości w Polsce m.in. Sępólno Krajeńskie i tutejsze centrum. Jest to dla nas ogromne wyzwanie i duże przedsięwzięcie.


Jarmark Świętego Wawrzyńca już za nami!

Pełna relacja fotograficzna z jarmarku w naszej galerii "2012r."


Dyrekcja i pracownicy Centrum Kultury i Sztuki gorąco dziękują wszystkim Mieszkańcom i Gościom uczestniczącym w obchodach Dni Sępólna. Dziękujemy partnerom i współorganizatorom, którzy przyczynili się  do organizacji ośmiodniowych przedsięwzięć kulturalnych.

 • Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

 • Parafia pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim

 • Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim

 • Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim

 • Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim

 • Komenda Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim

 • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim

 • Ochotnicza Straż Pożarna w Sępólnie Krajeńskim, Komierowie, Wałdowie, Lutowie

 • Samorząd Mieszkańców nr 1 w Sępólnie Krajeńskim

 • Samorząd Mieszkańców nr 2 w Sępólnie Krajeńskim

 • Novum-Med Sp. z o.o. Szpital Powiatowy w Więcborku

 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Doktór” w Sępólnie Krajeńskim

 • Zakład Transportu i Usług w Sępólnie Krajeńskim Tomasz Mroziński

 • Zakład Transportu i Usług w Więcborku Tadeusz Mroziński

 • Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim

 • "Enea" S.A. Posterunek Energetyczny w Sępólnie Krajeńskim

 • Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Sępólnie Krajeńskim

 • Art Cafe w Sępólnie Krajeńskim

 • Stowarzyszenie Duże Różowe Słońce w Sępólnie Krajeńskim

 • Sklep z odzieżą dziecięcą 5. 10. 15.

 • Kurkowe Bractwo Strzeleckie

 • Fundacji Kreatywnej Edukacji

 • SHAPE Wellness Club w Sępólnie Krajeńskim

 • Terminal Club w Sępólnie Krajeńskim

 • Beata Bohaczyk

 • Piekarnia, cukiernia "Zakryś"

 • Centrum Kwiatowo Ogrodnicze Waldemar Lamparski

 • Sklep Wielobranżowy i Transport Władysława Boruta

 • Salon Fryzjerski Joanna Sawicka

 • Jork butik Jolanta Zielińska

 • Fabryka Tańca Bydgoszcz Łukasz Chojak

 • Fotograf Joanna Jeszka

 • BRACTWO MOTOCYKLOWE KRAJNA

Dziękujemy patronom medialnym:
Wiadomości Krajeńskie, CSE, Gazeta Pomorska, e-krajna, Portal społecznościowy www.rodzicdziała.pl, księgarnia internetowa www.bajki–grajki.pl


 

Sępoleńskie smaki roztrzygnięte!

VIII JARMARK ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA 11.08.2012 r.

Jury „wysmakowało” z 24 produktów:

1. Przetwory mięsne i wędliny
Danuta Wańke - szynka wiejska

2. Produkty piekarskie – BRAK ZGŁOSZEŃ

3. Produkty cukiernicze
Piekarnia-Cukiernia „Zakryś” - kostka brulee
4. Przetwory warzywne i owocowe
Małgorzata Grzeca - sok z czarnej porzeczki
5. Przetwory mleczne
Bogusława Szwed - ser smażony z kminkiem

6. Nalewki
Danuta Wańke - wino ziołowe

7. Miód
Zdzisław Sobiechowski - miód
8. Inne
Sołectwo Teklanowo - pierogi z bobem


GRAND PRIX VIII Jarmarku Świętego Wawrzyńca przyznano Danucie Wańke za szynkę wiejską!!!

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!!!


II Dzień Festiwalu Kretywnej Młodej Mamy - Twórczo w głąb siebie”

9 sierpnia zakończył się Festiwal Kreatywnej Młodej Mamy. Jak sama nazwa wskazuje młode mamy spędziły ten dzień tworząc ozdoby z filcu, mogły zapoznać się z techniką decoupag oraz spróbować samodzielnie po raz pierwszy wykonać batik. Niesamowite wrażenie zrobił przepięknie zaaranżowany stół w wykonaniu Pani Moniki Lamparskiej Z Centrum Kwiatowo – Ogrodniczego. Filiżanki, dzbanki oraz talerzyki Pani Władysławy Boruty udekorowane serwetkami, ikebaną  oraz ozdobami przygotowanymi przez Panią Monikę wyglądały zachwycająco. Po raz pierwszy wszystkie mamy mogły przyjrzeć się jak powstają rzeźby wykonane techniką poverpol, którą z wielkim zaangażowaniem wykonywała Pani Beata Bohaczyk.

Więcej w naszej galerii "2012r."


II Dzień Festiwalu Kretywnej Młodej Mamy – „Krok po kroku – tajemnicza siła kobiecości”

 

Drugi dzień Festiwalu Kreatywnej Młodej Mamy upłynął pod hasłem „Krok po kroku – tajemnicza siła kobiecości” a w swojej formule ściśle nawiązywał do kobiecych metamorfoz. Z pomocą zaproszonych przez Centrum Kultury i Sztuki specjalistów, 8 sierpnia 2012r. na sępoleńskim molo odbył się wykład nawiązujący do zasad przyświecających zdrowemu stylowi życia połączony z komputerową diagnostyką kosmetologiczną. Wszystkie przybyłe na Festiwal panie miały niepowtarzalną okazję skorzystać z porad fachowców, dotyczących stylizacji, makijażu oraz najnowszych fryzjerskich trendów. Spotkaniu towarzyszyła profesjonalna, „Karmazynowa” - w nawiązaniu do tytułu Festiwalu, sesja fotograficzna z udziałem młodych, kreatywnych mam. Energetyczna Fuzja Tańca była kolejną propozycją dnia, ofertą dla aktywnych, kochających latynoamerykańskie rytmy pań. Pikantne doznania z salsą, taniec na obcasach, nowoczesny trening Turbo Shape stanowił niewątpliwy zastrzyk dobrej energii, pomimo kapryśnej tego dnia aury.

Więcej w naszej galerii "2012r."


I Dzień Festiwalu Kretywnej Młodej Mamy – „Karazynowy Zachwyt”

7 sierpnia na sępoleńskim molo odbył się I Dzień Festiwalu Kreatywnej Młodej Mamy – „Karmazynowy Zachwyt” skierowany był dla mam  i ich dzieci, nosił tytuł: JAK KOCHAĆ DZIECKO. Festiwal rozpoczął się od wykładu i prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Państwo Jolantę i Michała Lica z SHAPE Wellnes Club z Sępólna Krajeńskiego. Rodzice podczas wykładu poznali najważniejsze zasady unikania wad postawy u swoich dzieci, dowiedzieli się również na co należy zwracać uwagę przy zakupie obuwia dla dzieci. Został także poruszony problem otyłości i zdrowej diety najmłodszych. Kolejnym punktem programu był pokaz mody dziecięcej. Odbył się dzięki firmie z odzieżą dziecięcą „5.10.15”, która projektuje ubranka dla dzieci od 0 do 12 roku życia i jest marką rozpoznawalną w całej Polsce. Po pokazie na dzieci czekała kreatywna zabawa – FRUTTI ATACK – maluchy kolorami „atakowały” wycięte kształty owoców, zadaniem było pomalowanie ich tak aby odzwierciedlały  prawdziwe owoce. Prócz tego dzieci wraz z mamami bawiły się przy muzyce, i zabawach z chustami animacyjnymi. W trakcie festiwalu za sprawą fotografa: Pani Joanny Jeszka, odbywała się sesja fotograficzna mam ze swoimi pociechami. Ostatnim punktem Festiwalu było spotkanie z Panią Małgorzatą Rozenek – znaną z programu TVN Style jako „Perfekcyjna Pani Domu”. Pani Małgorzata odpowiadała na szereg pytań, mamy dowiedziały się, że dbanie o porządek w domu nie jest wcale takie straszne, a każda „Matka Polka” może realizować swoje marzenia – najważniejsze jest ogarnięcie swojej przestrzeni życiowej i stawianie sobie wysoko poprzeczek. „Perfekcyjna Pani Domu” pokazała także kilka sposobów na łatwe i szybkie składanie koszulek. Jednym słowem I Dzień Festiwalu Kreatywnej Młodej Mamy okazał się strzałem w dziesiątkę – na sępoleńskie molo przybyły licznie mamy z dziećmi, były ciekawe tematy, zabawy, wyjątkowy gość i co najważniejsze dopisała pogoda.
 

Więcej w naszej galerii "2012r."


„Śniadanie na trawie”


7 sierpnia przed Centrum Kultury i Sztuki pojawiły się kosze piknikowe, poduszki, stoliki. Rozbrzmiewały dźwięki dziecięcej muzyki… Pojawiły się baśniowe zwierzątka – żabka, miś i kolorowy ptak. To one zaprosiły młode mamy na „Śniadanie na trawie”. Były bułeczki, ciasteczka, ufundowane przez Piekarnie – Cukiernie „Zakryś”. Wszystkim bardzo smakowało, a przy okazji dzieci uświadomiły sobie, że kultura to również sztuka ładnego jedzenia. Dodatkowymi atrakcjami były tańce, pląsy, zabawy, które wywołały uśmiech na dziecięcych twarzach. Rodzice z dziećmi odbyli też podróż ku wartościom. Każda rodzinka odwiedzała kolejne stacje:
1.    Stacja Miłość
2.    Stacja Szczęście
3.    Stacja Optymizm
4.    Stacja Humor
5.    Stacja Tolerancja
6.    Stacja Odpowiedzialność
7.    Stacja Szacunek.


Zapraszamy wszystkich mieszkańców do uczestniczenia w obchodach „Dni Sępólna”!

Więcej w naszej galerii "2012r."


Wystawa prac plastycznych I Międzynarodowego Pleneru Malarskiego

 

Dni Sępólna to szereg ofert artystycznych proponowanych przez CKiS dla mieszkańców i odwiedzających Sępólno. 6 sierpnia od godziny 10:00 w centrum miasta odbyła się wystawa prac plastycznych I Międzynarodowego Pleneru Malarskiego utalentowanej młodzieży z Sępólna i z College Sztuki im. Achremczika z Mińska na Białorusi „Kultura - miastu, miasto – kulturze”. Kilkudniowy pobyt młodzieży był okazją do zorganizowania pleneru malarskiego. Celem projektu było ukazanie pięknych zakątków naszego miasta i przeniesienie ich na płótna. Młodzi artyści w swoich pracach uchwycili nie tylko budynki miasta, ale również malownicze zakamarki wąskich uliczek. Kościół Parafialny, Krajna Arena, biblioteka oraz gmach Centrum Kultury najbardziej przypadły do gustu uzdolnionej młodzieży. 

Więcej w naszej galerii "2012r."


OSŁODŹMY MIESZKAŃCOM SĘPÓLNA KULTURĘ

Pod takim hasłem Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim przeprowadziło w naszym mieście akcje specjalną. Dzisiejszego dnia zapraszamy mieszkańców do skosztowania kultury. Nie zapraszamy dzisiaj na nudne wykłady, panele dyskusyjne, czy audycje muzyczne zmuszające do intelektualnego wysiłku. Zapraszamy do czynności mało intelektualnej ale zmysłowej, pobudzającej wyobraźnię. Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat naszej działalności. Pytamy o marzenia dotyczące swojej osoby, rodziny i naszego miasta, jednocześnie częstując słodką babeczką. Mamy nadzieję, że smakowało.


NIEZIDENTYFIKOWANY OBIEKT KULTURALNY

Niezidentyfikowany Obiekt Kulturalny unosił się wczoraj nad uczestnikami akcji specjalnej Osłodźmy mieszkańcom Sępólna kulturę. Czyżby to dzieło sztuki z kosmosu??????????


RECITAL MUZYKI KLASYCZNEJ ADAMA KOŚMIEJI

W minioną niedzielę w Kościele Parafialnym p.w. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim odbył się recital fortepianowy  A. Kośmieji.
Adam Kośmieja został uhonorowany tytułem ambasadora kulturalnego Bydgoszczy, swojego rodzinnego miasta, a w latach 2007-2010 otrzymał liczne granty i stypendia za wspieranie rozwoju kulturalnego miasta i regionu oraz w uznaniu jego osiągnięć kulturalnych. W Polsce koncertował w Warszawie, Gdańsku, Jeleniej Górze, Bydgoszczy i Toruniu. Wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Dolnośląską Orkiestrą Symfoniczną oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Występował w wielu ogólnopolskich Festiwalach Muzycznych m.in. : Chopin Plus, Chopin Przyjechał, IX Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych, jak i międzynarodowych : Gilmore Music Festival (MI, USA),  International Piano Festivals (Paryż). Koncertował także za granicą, między innymi w Tuluzie (Francja), Torreledones (Hiszpania) i  Olofstrom (Szwecja).  Adam Kośmieja zadebiutował w wieku jedenastu lat z uznaną bydgoską orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis. Naukę gry na fortepianie rozpoczął  u dr Ludmiły Kasjanenko w Państwowej Szkole Muzycznej imienia Artura Rubinsteina w wieku sześciu lat. W trakcie nauki występował z solowymi recitalami i grał wspólnie z ojcem-skrzypkiem koncerty kameralne. Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof.Jerzego Sulikowskiego ukończył z wyróżnieniem.           Publiczność sępoleńska zawsze z zadowoleniem przyjmuje zapowiedź koncertów muzyki klasycznej. Recitale fortepianowe, koncerty orkiestry symfonicznej czy kwartetów smyczkowych cieszą się w Sępólnie dużą popularnością. Nie inaczej było tym razem. Mieszkańcy niezwykle ciepło przyjęli artystę i owacjami na stojąco dziękowali za  recital.
Patronat nad recitalem objął ksiądz prałat H. Lesner i burmistrz W. Stupałkowski.
             

Więcej w naszej galerii "2012r."


Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki 

Scena na sępoleńskim molo mieniła się barwnymi strojami goszczących u nas tancerzy. Dla sępoleńskiej publiczności wystąpił zespół Orlęta z USA, mający w swoim dorobku elementy folkloru polskiego i amerykańskiego. Brawurowy taniec młodych polonusów bardzo podobał się sępoleńskiej publiczności i zebrał gromkie brawa. Na deskach amfiteatru zaprezentował się również zespół Lechici, który przedstawił zebranym narodowe pieśni, zachowane wśród mniejszości polskiej  na Kresach  Wschodnich . Miłośnicy folkloru narodu litewskiego mogli  usłyszeć chór Zemyra i Guoba, których członkowie zdobyli liczne wyróżnienia na festiwalach krajowych i międzynarodowych.
Jeszcze tego lata mieszkańcy Sępólna będą mogli gościć tancerzy z dalekiej Panamy.
      

Więcej w naszej galerii "2012r."


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl