Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum aktualności 2014 [5]

 

 

 
Kulturalna DEKADA wśród gwiazdDobiegł końca jubileuszowy X Jarmark Świętego Wawrzyńca w Sępólnie Krajeńskim. Miasto i jego mieszkańcy powrócili do swojego rytmu, jednak echa hucznej zabawy bogatej w atrakcje z najwyższej półki wciąż jeszcze rozbrzmiewają. Pozostały zdjęcia, autografy i piękne wspomnienia. Sępólno uczciło 10 lat wspólnego świętowania pod patronatem Św. Wawrzyńca!

    Pogoda nastraszyła nas wszystkich z samego rana, jednakże część właściwa obchodów tego szczególnego Jarmarku, rozpoczęta przemarszem barwnego korowodu, odbyła się bez przeszkód i pozostało tak do samego końca. Obyło się więc bez interwencji zaklinaczy deszczu, w końcu deszcz w tak ważnym dniu? Nie godzi się.
    O godzinie 14:00 ruszył korowód prowadzony przez stańczykowskiego werblistę i szlachcica na koniu. W tym długim i niewątpliwie widowiskowym, pochodzie mogliśmy zobaczyć także m.in. rycerzy z Grodu Piastowskiego Księcia, rodzinę szlachecką, Romea i Julię, włodarzy miasta, szczudlarzy, przedstawicieli dawnych zawodów, czy kronikarza który już na przygotowanej pod występy oczekiwanych gwiazd scenie przybliżył nam historię dotychczasowych Jarmarków. Jeszcze tylko oficjalne wręczenie kluczy do miasta przez burmistrza Stupałkowskiego i: "X Jubileuszowy Jarmark Świętego Wawrzyńca czas zacząć!"
    Na początek na scenie zaprezentował się zespół Mały Śląsk. Piękne panie w kolorowych strojach i wtórujący im panowie wizualnie byli idealną kontynuacją dopiero co przybyłego korowodu. W tym czasie pierwsi przybyli goście kosztowali  pyszności przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, a także ustawiali się do pamiątkowego zdjęcia w strefie pocałunku, gdzie na ławeczce miłości oddawali się chwili przyjemności całując najbliższe sobie osoby. Z tej sielankowej strefy folkloru wyrwali nas wojowie z Grodu Piastowskiego Księcia serwując widowiskową lekcje historii. Były konkursy, pokazy sprawności rycerskiej, a także inscenizacja bitewna.
    Wśród biesiadujący byli i tacy, którzy świętowali podwójnie, albowiem w ramach specjalnej akcji "16-tego urodzeni" ci mieszkańcy, którzy urodzili się właśnie szesnastego sierpnia otrzymali specjalne upominki, zostając tym samym uhonorowanymi w szczególny sposób. Już chwile później mogli oni dać się ponieść tanecznej zabawie razem z zespołem Milano. Nie ulega wątpliwości, że spora część damskiej publiczności przyszła specjalnie na ten występ. Rozentuzjazmowane nastolatki znały na pamięć wszystkie teksty, a kolejka po autografy była wyjątkowo długa, mimo to każdy otrzymał pamiątkowe zdjęcie lub podpis. Zgoła inną stylistykę prezentował następny w kolei Castle Dream. To oryginalne połączenie muzyki dawnej/celtyckiej z ewidentnie rockowym zacięciem. Skromny duet skrzypce - gitara elektryczna zaserwował garść swoich instrumentalnych kompozycji wzbogacając występ o kilka utworów tuzów muzyki rockowej.
    Gdy wybiła 21:00 było już ciemno i lekka mżawka na chwilę ostudziła gorąco wiwatujący tłum. Skumulowana pod sceną energia przepędziła jednak deszczowe chmury i znalazła swe ujście w momencie pojawienia się na scenie Dominiki Gawędy z zespołu Blue Cafe, której towarzyszyły dwie atrakcyjne tancerki. Gwiazda wieczoru - choć jak zapewniała wokalistka było nią Sępólno Krajeńskie - od pierwszych chwil nawiązała kontakt z publicznością i umiejętnie podtrzymywała go przez czas trwania koncertu, dzięki czemu widzowie wchodzili z nią w interakcję, reagując na każde hasło i oklaskując każdy utwór z osobna. Był to niewątpliwie powrót do tanecznych i łagodniejszych, syntetycznych brzmień głównie za sprawą aranży zdominowanych elektroniką i wiodącemu prym niedoszłemu gitarzyście Pawłowi Rurak-Sokalowi schowanemu za bogatym zestawem syntezatorów. Wokalistka zadbała o odpowiednią oprawę wizualną, dzięki czemu sępoleńska publiczność zobaczyła pierwszorzędne show. Występ okazał się być dobrym do tego stopnia, iż wytrwali fani jeszcze długo po zakończeniu zagranego na bis "Czas nie będzie czekał" czekali na pamiątkowe zdjęcie, autograf, czy chociażby możliwość zobaczenia z bliska i zamienienia kilku słów z wokalistką zespołu.
    X Jubileuszowy Jarmark Świętego Wawrzyńca przeszedł do historii nie tylko jako Jarmark o szczególnej randze, ale jako impreza tak kolorowa jak kolorowy był ów pochód rozpoczynający jego obchody. Licznie przybyli mieszkańcy korzystali z przygotowanych atrakcji opuszczając płytę stadionu ze świadomością uczestnictwa w niecodziennym wydarzeniu. Tradycją stały się odwiedziny Sępólna przez największe nazwiska polskiego show-biznesu, dzięki czemu w takich dniach i my możemy sięgnąć gwiazd. 10 lat za nami, przed nami zupełnie nowy rozdział który pragniemy wraz z państwem zapełnić samymi sukcesami i wspólnie spędzać czas na radosnej zabawie promującej kulturę i sztukę naszego pięknego regionu. Dziękujemy!

Tekst: Michał Pick

Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (S. Stencel)

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA 2014r." lub na


Pocałunek jak z obrazka

X Jubileuszowy Jarmark Świętego Wawrzyńca stał się wspaniał okazją do serdecznych pocałunków! Jakże miło uczcić okrągłą rocznice miejscowego święta pocałunkiem z najbliższą nam osobą. Toteż zorganizowana na Stadionie Miejskim strefa pocałunku zapełniła się błyskawicznie.

    Po nieśmiałych próbach przełamania wewnętrznych oporów przed publiczną manifestacją swoich uczuć w strefie miłości, strefa pocałunku okazała się być logicznym jej rozwinięciem, dzięki czemu udało nam się uwiecznić piękne pary, na pięknej ławeczce, w pięknym momencie pięknego pocałunku. Tyle piękna na raz zdecydowanie wystarczyło, mimo to każdy całujący i ucałowany/ucałowana dostawał jeszcze torebkę pełną słodyczy. Dzięki temu, że zdjęcia te wykonywane były w specjalnej ramie teraz każdy ze sfotografowanych będzie mógł cieszyć się swoim małym "dziełem sztuki" i powiesić pamiątkową fotografię bez konieczności dodatkowego ozdabiania. Takiego obrazu nigdzie nie kupicie.Tekst: Michał Pick


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (S. Stencel)


Aby zadać nudzie kres

Ci którzy na co dzień są pozytywnie zakręceni, często patrzą na świat jak gdyby przez krzywe zwierciadło, a przede wszystkim nie wiedzą co to nuda, znaleźli się wśród nas w strefie dla zakręconych. To ludzie którzy starzeją się tylko pozornie, w głębi duszy nadal są dziećmi które pragną zabawy, a swą śmiałością przełamują wszelkie bariery.

    Wygląda na to, że takich osób w Sępólnie Krajeńskim nie brakuje. Przybyli zmierzyli sie z najróżniejszymi zadaniami, które często wymagały niemałej odwagi, śmiałości i umiejętności poradzenia sobie w niecodziennej sytuacji, żadne z nich nie przysporzyło jednak najmniejszego problemu ochotnikom. Właściwie bieganie wokół Placu Wolności można uznać za promocję sportu, a nagabywanie przypadkowych osób o pracę za cenną praktykę (lub codzienność), to jednak były to zadania które, zarówno obserwatorom jak i samym zainteresowany przyniosły sporo radości, a o to właśnie chodziło. Porozstawiane na placu lustra zniekształcające pozwalały nam spojrzeć na siebie trochę inaczej, kto wie – może to właśnie w ten sposób widzą ludzie zakręceni?


Tekst: Michał Pick


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (S. Stencel)


Pora relaksu

Strefa dla zmęczonych była wyjątkową okazją, aby wśród zgiełku miasta i całotygodniowej pogoni w wypełnianiu obowiązków znaleźć chwilę dla siebie, usiąść i odetchnąć, aby tak po prostu na spokojnie zdystansować się do otaczającej nas rzeczywistości i z innej perspektywy spojrzeć na siebie samego. Ta chwila spokoju jest nam wszystkim niezwykle potrzebna.

    Strefa ta wydaje się być najbardziej potrzebną ze stref, wszak jedynie gdy jesteśmy wypoczęci, zrelaksowani możemy w pełni cieszyś się życiem i obdarowywać naszym szczęściem innych. Dlatego też pomysł zorganizowania właśnie takiej strefy od razu przypadł wszystkim do gustu. Atmosferę wyczekiwania co prawda nieco popusła pogoda, która najwidoczniej również była "zmęczona", gdyż szare i wyjątkowo leniwe chmury zdawały się ledwo wisieć nad ziemią, pomimo tego udało nam się zaprosić kilka osób do wspólnej regeneracji sił. Jakże miło jest móc w środku dnia na chwilę się zatrzymać, położyć na leżaku bądź hamaku i na ten moment nie myśleć o niczym. Nie brakowało chętnych do odczytania wybranych bajek czy opowiadania wierszyków – wszystkie oczywiście oscylowały wśród tematów snu, odpoczynku i błogiego relaksu. Niestety wyjątkowo szybko minął czas spędzony na przyjemnym "nicnierobieniu", a ja mógłbym napisać jeszcze dużo, ale – no cóż – jestem zbyt zmęczony.Tekst: Michał Pick


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (S. Stencel)


Bo marzenia warto mieć!

Trzeciego dnia "stref dla każdego" sępoleński Plac Wolności przeżywał prawdziwe oblężnie. Tłumy dzieci przybyły wraz z rodzicami aby skorzystać z atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o nich w "strefie dziecięcych marzeń". Były śpiewy, tańce i inne rozmaitości.

    Już punktualnie o godzinie 12:00 na Placu Wolności, gdzie utworzona została trzecia ze stref dla każdego – strefa dziecięcych marzeń, ustawiały się kolejki chętnych do pomalowania twarzy i wspólnego grania na instrumentach. Dzieci ośmielone obecnością kolegów i koleżanek chętnie opowiadały wierszyki oraz śpiewały piosenki, co ciekawe repertuar obejmował nie tylko standardy w stylu "Była sobie żabka mała", ale także współczesne hity jak "Ona tańczy dla mnie"! Wersja  "alternatywna" z wzbogaconym o kilka linijek tekstem zrobiła prawdziwa furorę. Pełne ręce roboty miał wesoły klaun, który zdobił artystycznie twarze dzieci, przygotowywał dla nich rekwizyty z balonów oraz prowadził dziecięce gry i zabawy. Dzieci za udział w konkursach i odwagę w publicznym wystąpieniu otrzymywały skromne upominki, a także mogły poczęstować się cukierkami i wykazać fantazją w kolorowaniu obrazków. Strefa ta okazała się być strzałem w dziesiątkę, był to prawdziwy raj dla dzieci! Natomiast zmęczonych rodziców zapraszamy już jutro na "strefę dla zmęczonych".


Tekst: Michał Pick


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (S. Stencel)

 


Św. Wawrzyniec – Męczennik za wiarę

To pierwszy film, który opisuje życie i śmierć  św. Wawrzyńca, urodzonego w hiszpańskim mieście Huesca. Filmowa podróż rozpoczyna się w Pirenejach, gdzie dziecięce lata spędził wraz z rodzicami. Autorzy filmu przybliżają również najważniejsze miejsca w Hiszpanii związane z postacią świętego.

    Św. Wawrzyniec patron Sępólna Krajeńskiego był diakonem papieża Sykstusa II, dlatego też w materiale zostały zaprezentowane miejsca w Rzymie, związane z męczeństwem świętego. m.in. Katakumby czy Koloseum. Czasy pierwszych chrześcijan to okres nieustannych prześladowań, co znajduje swoje odzwierciedlenie w ekranizacji tej tragicznej, acz moralizatorskiej historii. Nie zabrakło również wyjaśnień watykanistów na temat świętości i rozwoju chrześcijaństwa. Dowiedzieliśmy się o kulcie świętego w Polsce oraz o jednej z grup zawodowych, którym patronuje święty Wawrzyniec. Film ten był okazją do zapoznania się z cennymi informacjami dotyczącymi świętego który z racji swojego patronatu jest mieszkańcom Sępólna szczególnie bliski, w rzeczywistości jednak wciąż mało znany. Stąd też, ku zadowoleniu organizatorów, budził on spore zainteresowanie, a echa projekcji wybrzmiewały jeszcze na długo po jej zakończeniu.Tekst: Michał Pick
Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (S. Stencel)


Randka w ciemno dla każdego

Drugi dzień z cyklu happeningów "strefa dla każdego" skierowany był do singli – osób, które jeszcze nie znalazły odpowiedniego dla siebie partnera. W poszukiwaniu bratniej duszy miała pomóc zorganizowana przez Centrum Kultury i Sztuki "randka w ciemno".

    Okazuje się jednak, że mieszkańcy Sępólna nie cierpią na samotność, gdyż trzeba było się wiele natrudzić aby znaleźć kogoś kto chciałby skorzystać z okazji do znalezienia dla siebie drugiej połówki. Zdawać by się mogło, że przeprowadzana na wzór legendarnego programu telewizyjnego "randka w ciemno" to zabawa skierowana do ludzi poszukujących życiowego partnera, jednakże do udziału zgłosiły się również osoby będące już w stałym związku, najwidoczniej poszukujące przygód, bo te były częścią programu, gdyż do wygrania były rowerowe wycieczki nad lazurowe wybrzeże sępoleńskiego jeziora, czy na kwieciste łąki pobliskiego Sikorza. Co prawda konieczność zorganizowania sobie dojazdu mogła być w tym wypadku niedogodnością, mimo to uczestnicy wydawali się być zadowoleni, nawet wówczas gdy zza parawanu wyskakiwała najprawdziwsza czarownica – ale jak powszechnie wiadomo różne są kanony piękna. Dzisiejszy dzień utwierdził nas tylko w przekonaniu, że Sępólno żyje miłością, a single zdają się być mniejszością, bądź też reprezentanci tej grupy nie potrafią publicznie przełamać swojej nieśmiałości. Niemniej jednak to dopiero początek hapennigów z cyklu "strefa dla każdego", w kolejnych dniach coś dla siebie znajdą ci szczególnie zmęczeni, pozytywnie zakręceni, pragnące zabawy dzieci, a także ci którzy tak po prostu chcą obdarzyć drugą osobę serdecznym pocałunkiem. ZAPRASZAMY!


   
Tekst: Michał Pick


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (M. Pick)


Smacznie i zdrowo na łonie natury

"Śniadanie na trawie" to idea promująca naturalną, zdrową żywność, mająca na celu uczyć dzieci etykiety zachowania przy stole, jak i kulturalnego zachowania wymagającego używania zwrotów grzecznościowych w sytuacjach codziennych. Wszystko to w formie zabawy, na którą, co pokazuje wzrastająca z roku na rok frekwencja, najmłodsi chętnie uczęszczają.

    Propagowanie zdrowej żywności, jak i zdrowego trybu życia w ogóle jest zadaniem szczególnie ważnym i odpowiedzialnym. Odpowiedzialność ta spada w dużej mierze na rodziców, jednakże akcje takie jak "Śniadanie na trawie" mają pomóc w osiągnięciu celu poprzez naukę w formie zabawy. Piękne okoliczności przyrody, chwilę spędzone na świeżym powietrzu i pyszne, naturalne pożywienie oraz chrupiące smakołyki sprawiają że dzieci chętnie przybywają w towarzystwie rodziców i ochoczo przystępują do wspólnej zabawy. Odpowiednią atmosferę stworzyło pojawienie się kilku zwierząt domowych, a o zabawę zadbały "gospodynie" i "figlarny kotek" z Akademi Malucha "Bajkolandia". Po mile spędzonych chwilach dzieci opuszczały plac z pełnymi brzuszkami i uśmiechniętymi buziami  - dziękujemy!

Partnerzy akcji:
- Zakład Mleczarski Sp. Z o.o. Grupa LACPOL  w Zalesiu
- Kwiaciarnia Ewa Szulc

 


Tekst: Michał Pick


Fot. CkiS Sępólno Krajeńskie (J. Wojtania)


Miłość na sępoleńskim Placu Wolności

Wczorajsze po południe upłynęło mieszkańcom Sępólna pod znakiem miłości. A to z powodu pierwszego z cyklu sześciu happeningów organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w ramach Dni Sępólna.

    W samo południe na sępoleńskim Placu Wolności zagościł duch romantyzmu i chociaż początkowo trudno było zachęcić przechodniów do spontanicznego udziału w zabawie ostatecznie zwyciężyła miłość (być może z odrobiną pomocy ze strony ciekawości). Gdy już uskrzydleni odwagą daliśmy się wciągnąć w tę, tzw. strefę miłości, otoczeni przez amorki rozdające cukierki i miłosne aforyzmy, mogliśmy skorzystać z okazji do wspólnego zdjęcia z ukochanym/ukochaną lub całą, rzecz jasna, kochającą się rodziną. Romantyczny wystrój na łonie natury sprawił, że chętnych było wielu, a dodatkowym bodźcem który zdaje się przyciągnął i skłonił część uczestników do udziału w zabawie były dobrze znane miłosne hity muzyczne, które wprowadzały odpowiedni nastrój. Okazuje się, że sporo w nas, mieszkańcach Sępólna, miłości i przełamując bariery nieśmiałości potrafimy się nią dzielić, a nawet zarażać innych. Co prawda nie wszyscy z entuzjazmem dali się namówić do uczestnictwa w happeningu, ale przecież do miłości nie można nikogo zmuszać.


Tekst: Michał Pick


Fot. CkiS Sępólno Krajeńskie (S. Stencel)


Sztuka dla najmłodszych

„Batikowe warsztaty  - woskiem malowane” cieszyły się sporym powodzeniem. Do uczestnictwa w nich licznie przystąpili najmłodsi tworząc rozmaite freski techniką warstwowego nakładania wosku.

    W miłosnej atmosferze, jaką stworzyła "strefa miłości" nie zabrakło miejsca na sztuke. W ferworze emocjonalnego uniesienia wśród najmłodszych wyzwoliły się niesamowite pokłady kreatywności, dzięki czemu każdy z nich mógł choć na chwilę stać się artystą z prawdziwego zdarzenia. Zorganiozowane przez Pracownie Sztuki Użytkowej Centrum Kultury i Sztuki "Batikowe warsztaty – woskiem malowane" były nie lada atrakcją dla najmłodszych mieszkańców Sępólna. Batik to sztuka malarska polegająca na warstwowym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niezamaskowane warstwą wosku. W ten sposób tworzymy malowidła, które fascynują i nie pozwalają przejść obok nich obojętnie. Każdy kto zechciał spróbować swych sił jako malarz mógł stworzyć oryginalną, ręcznie podpisaną kompozycję i zachować ją jako pamiątke z udziału w tych niecodziennych warsztatach.

Tekst: Michał Pick


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (S. Stencel)


Kreatywnie wśród młodych mam


Dominika Figurska była gościem III edycji „Festiwalu Kreatywnej Młodej Mamy – Karmazynowy Zachwyt”. Organizowana cyklicznie przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim impreza cieszy się coraz większym powodzeniem.
    Za nami trzecia edycja „Festiwalu Kreatywnej Młodej Mamy – Karmazynowy Zachwyt”, tym razem na sępoleńskim molo gościliśmy aktorkę wrocławskiego Teatru Polskiego, Dominikę Figurską. Znana przede wszystkim z takich seriali jak: „M jak miłość”, „Na Wspólnej”, czy „Barwy szczęścia”, szczęśliwa mama pięciorga dzieci podzieliła się ze zgromadzonymi swoim doświadczeniem. Opowiadała o tym jak to jest być mamą w wielodzietnej rodzinie, a także  się ze słuchaczami kilkoma anegdotami, gdyż jak się okazuje wśród pięciorga dzieci na co dzień nie brakuje zabawnych sytuacji. Jak mówi „Rola matki to zadanie na całe życie, zdecydowanie trudniejsze niż aktorstwo”, dlatego też Pani Dominika dała się poznać jako osoba niezwykle cierpliwa, wyrozumiała, a co najważniejsze w związku z nazwą festiwalu – kreatywna. Kreatywność tą doceniła również przyznając nagrodę w konkursie na najlepszy kapelusz, wręczając roczny karnet na wszystkie imprezy organizowane przez Centrum Kultury i Sztuki posiadaczce ręcznie wykonanego techniką origami nakrycia głowy. Atrakcji nie brakowało, pod hasłem „Bądź taka jak ja, tylko lepsza” kryły się warsztaty rozwoju osobistego z certyfikowaną trenerką, Alicją Kożuchowską. Była także okazja do pamiątkowego zdjęcia pokoleniowego, czy profesjonalna sesja dla młodych mam oraz ich matek. III edycja festiwalu cieszyła się sporym zainteresowaniem, co organizatorów imprezy napawa optymizmem na przyszłość – w końcu wszyscy liczymy na to, że młodych matek będzie przybywało, a dzięki takim festiwalu wzrośnie także poziom ich kreatywności.


Tekst: Michał Pick

Partnerzy festiwalu:
Magdalena Lange – butik Troll
Katarzyna Kazaniecka – second hand „Kate”
Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Sępólnie Krajeńskim
Joanna Sawicka
„Molo”


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (S. Stencel)


 

 

  „Święty Wawrzyniec – Męczennik za wiarę” - projekcja filmu

 

Sala kinowa CKiS

10 sierpnia

godz. 13.00

czas filmu : 40 minut

 

To pierwszy film, który opisuje życie i śmierć  św. Wawrzyńca, urodzonego w hiszpańskim mieście Huesca. Filmowa podróż rozpoczyna się w Pirenejach, gdzie dziecięce lata spędził wraz z rodzicami. Widzowie będą mogli zobaczyć miedzy innymi Escorial zbudowany niedaleko Madrytu na cześć  św. Wawrzyńca przez króla Filipa II.  Z filmu dowiemy się co łączy Wawrzyńca ze świętym Graalem i jakim kultem otaczają ten przedmiot Hiszpanie.
Wawrzyniec był diakonem papieża Sykstusa II, dlatego też w materiale zostaną zaprezentowane miejsca w Rzymie, związane z męczeństwem wspomnianego świętego.   Autorzy filmu przedstawią także Katakumby, Koloseum i inne miejsca starożytnego Rzymu. W filmowej historii nie zabraknie również wyjaśnień watykanistów na temat świętości i rozwoju chrześcijaństwa. Zobaczymy kult świętego w Polsce i jedną z grup zawodowych, którym patronuje święty Wawrzyniec. 

 

Festiwal Kreatywnej Młodej Mamy Karmazynowy Zachwyt
„Bądź taka jak ja, tylko lepsza”

 

GOŚĆ SPECJALNY FESTIWALU DOMINIKA FIGURSKA

MOLO SĘPOLEŃSKIE
10 sierpnia 2014 godz. 15:00

 

 

 

 

BYĆ DOROSŁĄ, BYĆ SZCZĘŚLIWĄ  
Warsztat rozwoju osobistego z Alicją Kożuchowską- pedagożką, certyfikowaną terapeutką tańcem, trenerką komunikacji opartej na empatii, certyfikowaną instruktorką improwizacji tańcem, symboliki ciała i eksperymentalnego teatru tańca, praktyk integracji oddechem. Założycielką pracowni rozwoju osobistego Własnym Rytmem. Zapraszamy kobiety, które pragną przyjrzeć się sobie, szukają inspiracji i siły, by wziąć odpowiedzialność za swoje życie i cieszyć się nim w pełni. Podczas warsztatów będziemy wsłuchiwać się w mądrość własnego ciała, aby rozwijać empatię dla siebie i innych. Przyjrzymy się różnym aspektom naszego życia i zastanowimy się jak podnieść ich jakość i satysfakcję z nich płynącą.
Warsztat przeznaczony dla kobiet w każdym wieku, nie wymaga specjalnej kondycji ani umiejętności tanecznych. Zadbaj o wygodny, niekrępujący strój, kocyk i wodę mineralną.

DIALOGI PIĘKNA
Profesjonalna sesja fotograficzna dla młodych mam oraz ich matek.

Fot. Joanna Jeszka                        Fot. Szymon Szwochert

NIE TYLKO PREZENT
Czyli 100 pomysłów na to jakoryginalnie zapakować prezent, skomponować niepowtarzalny bukiet.     

MIEJSKI STYL W KAPELUSZU
KONKURS
Ekstrawaganckie, niebanalne  awangardowe- czyli efektowne nakrycia głowy na wybiegu i nie tylko…
Tegoroczna edycja festiwalu przebiegać będzie pod hasłem
„Kapeluszowy zawrót głowy”. Zapraszamy wszystkie Panie do udziału w konkursie, którego wygraną jest roczna wejściówka na organizowane przez CKiS koncerty, spektakle, recitale. Warunkiem uczestnictwa jest pojawienie się na Festiwalu w kapeluszu. 

„Laurka dla mieszkańców”

11-15 sierpnia 2014 r. PLAC WOLNOŚCI godzina 12:00
16 sierpnia 2014 r. STADION MIEJSKI godzina 15:00

Każdy człowiek potrzebuje pokarmu dla duszy, a pragnienie to okazuje się być nie mniejsze niż jedzenie chleba. Wiedząc o tym, stworzyliśmy dla Państwa niepowtarzalną okazję do zaspokojenia swoich potrzeb emocjonalnych. Prezentujemy tygodniowy repertuar, w którym każdy znajdzie coś dla siebie!
Zapraszamy do wzięcia udziału w nietuzinkowym happeningu, który dostarczy Państwu dobrej energii, będzie okazją do ukazania swoich uczuć i emocji, a także zapewni nietuzinkowe wrażenia.


PONIEDZIAŁEK-STREFA MIŁOŚCI
WTOREK- STREFA DLA SINGLI
ŚRODA- TAKI DUŻY TAKI MAŁY- STREFA DZIECIĘCYCH MARZEŃ
CZWARTEK- STREFA DLA ZMĘCZONYCH
PIĄTEK- STREFA DLA ZAKRĘCONYCH
SOBOTA- STREFA POCAŁUNKU


W programie przewidziane są liczne atrakcje, takie jak: randka w ciemno, zabawy dla młodszych i starszych oraz kącik relaksacyjny. Uczestnikom happeningu zapewniamy możliwość pozowania do profesjonalnego zdjęcia. Pozostałe niespodzianki, których niemało w naszym programie, pozwolimy sobie pozostawić w strefie tajemnic.

 

Woskiem malowane – warsztaty batikowe dla mieszkańców  

Zapraszamy już 11 sierpnia od godziny 12:00 miejsce: Plac Wolności

 

Batik, czyli sztuka woskiem malowana to technika malarska polegająca na warstwowym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niezamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie.
Malowidła wykonane tą techniką fascynują, przykuwają uwagę, nie pozwalając przejść obojętnie.
Zapraszamy na warsztaty! Zaprojektujemy i wykonamy niepowtarzalną woskową kompozycję. ŚNIADANIE NA TRAWIE

12 sierpnia 2014
Godzina 10:00
Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim

 

Zapraszamy na niekonwencjonalny początek dnia na świeżym powietrzu!
To niecodzienna okazja, by spędzić rześki poranek w zgodzie z naturą. Nie zabraknie ani zieleni, ani zapachu skoszonej trawy, ani świeżego chleba. Zdrowo, smacznie, pogodnie- tak rozpoczynając sierpniowy wtorek mają Państwo gwarancję, że ten właśnie dzień należał będzie do udanych. Wszystkim maluchom proponujemy wspólną zabawę przeplataną poradami odpowiedniego żywienia, a Szkoła Dobrych Manier pozwoli przypomnieć sobie podstawowe zasady savoir-vivru.
Event dedykowany małym dzieciom i ich rodzicom.SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 

 

 

 

 Wawrzynkowe warsztaty garncarstwa i ceramiki

Zapraszamy 13  sierpnia od godziny 12:00 miejsce: Plac Wolności

 

Oferta warsztatów skierowana jest do osób parających się rzemiosłem artystycznym oraz zainteresowanych własnym rozwojem w dziedzinie sztuk plastycznych. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się z tradycyjną techniką wylepiania naczyń glinianych, jak również zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest praca na kole garncarskim.

 

Do uczestnictwa w paradzie zapraszamy także gości przyjezdnych!

Informujemy kierowców o utrudnieniach w ruchu na drodze krajowej nr25, w związku z przemarszem parady ulicami naszego miasta dnia 16 sierpnia 2014r. w godzinach między 14:00 a 14:30.

Za utrudnienia bardzo przepraszamy!


 

 

W związku z organizacją w naszym mieście X Jubileuszowego Jarmarku św. Wawrzyńca i koncertu Zespołu Blue Café zamieszczamy na naszej stronie mapę parkingów dla wszystkich, udających się do Sępolna na to wydarzenie.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

REGULAMIN IMPREZY MASOWEJ
Koncert zespołu BLUE CAFÉ  – 16 sierpnia 2014 r
(PDF)

 

 

 


„MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE” ...

... to projekt, który od kilku lat pozwala nam odkrywać i poznawać coraz to nowsze kultury. Nie inaczej było w minioną sobotę. Tym razem przenieśliśmy się w miejsce egzotyczne, krainę pełną zapachów i kolorów. Zwane kolebką cywilizacji Indie, a dokładniej zespół „Kalakar Institution of Dance” zagościły na scenie sępoleńskiego amfiteatru. Barwne stroje artystów, oryginalne tańce w imponującym wykonaniu, a do tego gorące słońce i bezchmurne niebo- ten koncert był skazany na powodzenie. Po obejrzeniu aranżacji tanecznych przyszedł czas na niespodziankę- widzowie zostali zaproszeni do wspólnego tańca! Kalakar, wyróżniający się na mapie światowego folkloru, ma teraz swoich miłośników również w Sępólnie.


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (M. Domaszek, J. Wojtania)

Więcej zdjęć w naszej galerii "MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE" lub na


Kolejna muzyczna podróż z Centrum Kultury i Sztuki.
Tym razem wyruszamy w podróż do Indii w tajemniczy świat Bollywood!Zespół „Kalakar Institution of Dance” z Mumbaju, Indie, jest aktywnie zaangażowany w działalność na polu tańca, dramatu (teatru) i muzyki od samego momentu swojego powstania w 1980 roku. Zespół skutecznie zapewnił sobie miejsce na mapie kulturalnej Indii oraz poza granicami Indii, już od 1987 roku uczestnicząc bowiem w Międzynarodowym Festiwalu Tańca Ludowego w Utah, USA.
W 1985 roku Kalakar miał okazję uczestniczyć w tournée po Japonii, które zostało ogromnie nagłośnione przez japońską prasę, radio i telewizję. Z innych występów należy wspomnieć entuzjastycznie przyjęte występy w Londynie z 27 tancerzami, uwieńczone owacjami na stojąco, ponadto uczestnictwo w Festiwalu dzieci w Turcji w maju 1990, w Hongkongu i Bangkoku w 1992 roku, w Bułgarii i Rzymie w 1995 roku, czy we Francji w latach 1997, 1999, 2000, 2001, 2004, 2006, 2007 i 2008.
Zespół „Kalakar Institution of Dance” również dokonuje aranżacji olśniewających indyjskich obrzędów weselnych. Doszło do tego, że wywodząc się z tańca, zespół jest również aranżerem i prężnym graczem na rynku ślubów w Indiach.
Nie sposób nie wspomnieć tutaj o związkach zespołu również ze zdobywającym coraz większą popularność na całym świecie indyjskim zagłębiu filmowym – Bollywood. Wszystko te wymienione składniki czynią Kalakar wyróżniającym się zespołem na mapie światowego folkloru.

Zapraszamy na spotkanie z kulturą Indii na sępoleńskie molo w sobotę tj. 2 sierpnia 2014 r. o godz. 18.00!

 


SYNESTEZJA MUZYKI Z PLASTYKĄ

W Świetlicach Wiejskich Gminy Sępólno Krajeńskie od 21 lipca trwały zajęcia łączące w sobie taniec i plastykę. Dzieci i młodzież w jedenastu świetlicach miały okazję wyrazić swoje emocje za pomocą tańca i pobudzić swoją wyobraźnię składając oryginalne przedmioty z origami.

Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie


PROJEKT WAKACJE - ZAKOŃCZONY!!!

Interdyscyplinarny projekt dla młodych eko-odkrywców z Centrum Kultury i Sztuki w Sępolnie Krajeńskim upłynął w atmosferze twórczych poszukiwań w obszarze aktywnej zabawy. Wśród atrakcji minionego tygodnia znalazły się działania skierowane na edukację w wakacyjnej odsłonie, ale także niczym nieskrępowaną dziecięcą beztroskę.
ABC małego ekologa będące motywem przewodnim wakacyjnej oferty, stanowiło inspirację do zorganizowania przez dzieci oraz animatorów CKiS happeningu na rzecz ochrony środowiska, a także sesji fotograficznej „Przyjazne z natury”.
Pasjonujące wyprawy edukacyjne, wycieczka do Fojutowa obejmująca poza rekreacją zwiedzanie obszarów chronionych, ośrodków ekologicznych jak i obiektów przyrody, pozwoliły uczestnikom projektu przede wszystkim na zgłębienie wiedzy, ale także zgodnie z przyjętymi założeniami twórców projektu, w sposób zasadniczy wpłynęły na budowanie wśród dzieci odpowiedzialnej postawy proekologicznej. Projekt „wakacje”, będący jednocześnie podróżą w dziedzinę sztuki, uwieńczony został warsztatami „Oto mój własny film SLOW MOTION”, zgłębiającymi wiedzę na temat niezwykle efektownej techniki pozwalającej filmowcom na uzyskanie interesującego efektu artystycznego, zaś odbiorcom na spojrzenie z zupełnie innej perspektywy na otaczające przedmioty.

 


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (S. Stencel)

Więcej zdjęć w naszej galerii na


Wystawco zgłoś się na Jarmark!!!


Już 16 sierpnia w ramach obchodów Dni Sępólna odbędzie się X Jubileuszowy Jarmark Świętego Wawrzyńca. Jest to doskonała okazja do zaprezentowania własnych wyrobów związanych z kulturą ludową i rękodziełem szerszej grupie osób.
Jarmark ma na celu przede wszystkim odtworzenie klimatu dawnych Jarmarków, przybliżenie historii, kultury tradycyjnej i dawnego rzemiosła oraz zainteresowanie mieszkańców i przyjaznych turystów dziedzictwem kulturowym naszego regionu.
 Zachęcamy Państwa bardzo serdecznie do wzięcia udziału w jarmarku  i zaprezentowania własnych wyrobów. Nie wahajcie się ani chwili, taka okazja może się nie powtórzyć!

Zgłoszenia należy składać w Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim!

Pliki do pobrania:

- Karta zgłoszenia wystawcy

- Regulamin wystawcy Jarmarku Świętego Wawrzyńca


Filmowe wakacje z Centrum Kultury i Sztuki!

W dniach 26 - 27 sierpnia 2014 r. czeka na wszystkich niesamowita atrakcja! Najnowszej generacji włoskie kino 7D! Wiele efektów specjalnych takich jak: wiatr, woda, bańki, czy też łaskotanie nóg. Ruchome siedzenia poruszające się w trzech płaszczyznach. ZAPRASZAMY na plac przy Centrum Kultury i Sztuki ul. Tadeusza Kościuszki 4! Bilet wstępu 10 zł.


 

 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl