Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum aktualności 2014 [6]

 

 


Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada - pamiętamy!
Sępólno Krajeńskie


XVI Powiatowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Zapraszamy na film wyświetlany w ramach XVI Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej

"MARY’S LAND. ZIEMIA MARYI"


Film oparty jest na faktach. Agent M.J. otrzymuje nową misję: odnaleźć kobietę, która wywiera wpływ na kolejne osoby i przez to dokonuje wielkich zmian w świecie. Czy możliwe jest oszustwo na skalę globalną? Czy jesteśmy elementami układanki, którą M.J. rozwiązuje?

Ten film to śledztwo – poszukiwanie kobiety, która ma władzę.

Adwokat Diabła (Agent M.J.) jeździ po całym świecie i rozmawia ze specjalnie wybranymi ludźmi. Początkowo nie wierzy im, gdy opowiadają, co przeżyli. To samo mówi top modelka i prostytutka, polityk i człowiek z marginesu. Wszystkich palił ogień w sercu. Wszyscy chcieli porzucić swoje dotychczasowe życie i zacząć na nowo. Ale zacząć na nowo nie jest tak łatwo. Nie mieli siły. Wołali o pomoc. Coś skierowało ich do domu kobiety mającej moc, by zmieniać życie. Weszli.

Rozpoczęła się lawina zmian. Jedna kobieta wywierała wpływ na pojedyncze osoby, a te na kolejne. Ludzie wyszli na ulice. W końcu były ich miliony. Świat nie był już taki sam.

A co, jeśli to nie bajka?

Mary’s Land to fabularna historia najskromniejszej z córek. Tej, która przewodzi w niewidzialnej wojnie toczącej się dzisiaj.

(tekst: www.marysland.pl)

 


02.11.2014r.
Sala kinowa CKiS w Sępólnie Krajeńskim
godz. 18:00
cena biletu: 10:00

07.11.2014r.
Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie
godz. 17:00
cena biletu: 10:00


T


„Grzybek tu, grzybek tam a ja wszystkie grzybki znam”


24 września dzieci z Artik Włościbórz wspólnie z Panią Jesienią obchodziły Dzień Grzyba. Mieliśmy okazję poznać grzyby jadalne i te trujące. Za pomocą czarodziejskiej różdżki Pani Jesień zmieniła nas w Muchomorki.  Dokładnie poznaliśmy wygląd muchomora i już wiemy, że nie wolno go zrywać. Było jesiennie i muzycznie. Na zakończenie każdy z nas miał okazję pomalować muchomorka swoim własnym palcem oraz skonstruowaliśmy swoje własne muchomorki z rolki po papierze toaletowym.Dziś w ARTiK-u w Piasecznie wielkie zamieszanie.
Wszyscy zamienili się w małych kucharzy. Zaopatrzeni w fartuszki i czapki kucharskie zabraliśmy się za pieczenie babeczek. Każdy miał swój mały udział w przygotowaniu ciasta, nakładaniu go do foremek oraz pieczeniu. Gotowe babeczki udekorowaliśmy lukrem i kolorową posypką. Było smakowicie, a pachnące babeczki smakowały pysznie.


Smerfy w „Bajkolandii”


W pierwszych dniach października dzieci z Akademii Malucha „Bajkolandia” przeniosły się do niezwykłego świata Smerfów. Co więcej, same stały się dociekliwymi małymi badaczami. W niebieskiej krainie za sprawą  wiersza Juliana Tuwima „Kapuśniaczek” bawiły się i uczyły w rytm równie niebieskich deszczowych kropelek. Naśladowały dźwięk padającego deszczu za pomocą zwinnych paluszków i niezbędnych przy tej pogodzie parasoli. Padała mżawka, była też i wielka ulewa. Dzięki  wybranym elementom terapii „Edukacja przez ruch” uważnie wykonywały ćwiczenia na stabilizację lateralną czego końcowym efektem były wspaniałe dzieła przedstawiające wesołe parasolki. W smerfnej krainie odbyły się również warsztaty instrumentalno-wokalne z Panem Muzykiem i Małymi Nutkami, dzięki którym radośnie obcowały z dźwiękiem i melodią. Dzieci poznały wesołą deszczową piosenkę, która każdego dnia towarzyszy nam podczas zajęć i przypomina, że pomimo szarugi za oknem wspólna zabawa i nauka dostarcza energii i uśmiechu.Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (K. Śmigiel)


Historyczne odsłonięcie historycznego pomnika

    Stało się. Historyczny pomnik Wdzięczności Chrystusa Króla wybudowany pierwotnie 28 sierpnia 1938 roku ku uczczeniu dwudziestolecia odzyskania niepodległości, zburzony rok później przez hitlerowców, po 75 latach został odbudowany. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika zbudowanego dzięki mieszkańcom, którzy zawiązali i wpłacali datki na rzecz Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności Chrystusa Króla, przebiegła w duchu patriotycznego nawoływania o pamięć i powagę. Licznie zgromadzeni pod pomnikiem – władze miasta, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego uczestniczyli w wydarzeniu na stałe wpisującym się w historyczne karty miasta. Część oficjalna zwieńczona została poświeceniem pomnika przez biskupa dziecezjalnego Jana Tyrawę, dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki, gdzie odbył się utrzymany w patriotycznym duchu koncert formacji Prestige String Quartet. Dzięki staraniom mieszkańców pomnik w pełnej krasie powrócił na swoje dawne miejsce i stał się istotną atrakcją turystyczną, będąc jednak przede wszystkim symbolem historycznej pamięci, demonstracją niezłomności wystawianego na próby narodu polskiego.
Tekst: Michał Pick

Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie


Wystawa

Wystawa plenerowa „Polska Walcząca”!

 

W dniach 6-14 listopada 2014 r. na placu przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim wyeksponowana zostanie wystawa "Polska Walcząca" organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Prace ukazują wojenne realia Polski toczącej śmiertelny bój o swój biologiczny byt i swe ideały. Będzie to okazja do uczczenia w szczególny sposób pamięci poległych i walczących w obronie ojczyzny, a także dokumentacja Polski mającej niezaprzeczalne prawo do szacunku i pomocy całej ludzkości cywilizowanej, stającej się symbolem wierności sojuszom, bezkompromisowości i walczącej demokracji. Zapraszamy!
 

 

Plac przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim

6 - 14 listopada

 

 


Śląsk podbija Sępólno


    Teresa Werner po roku ponownie odwiedziła Sępólno, ku uciesze fanów, których jak pokazał niedzielny koncert, w naszym mieście nie brakuje. Dwugodzinny koncert w pełni usatysfakcjonował przybyłych słuchaczy, którzy usłyszeli największe hity, mimo iż repertuar skupiał się głównie na najnowszych nagraniach.

    Jak się okazuje mimo kilusetkilometrowej odległości na mapie, mieszkańcom Sępólna blisko do Śląska. Wszak pochodząca z Nakła Śląskiego piosenkarka trafia w gusta sporej częście publiczności i to publiczności, która nie próżnuje jeżdżąc za panią Teresą na koncerty po całej Polsce. Nic więc dziwnego, że mogła ona liczyć na wspólne odśpiewanie kilku refrenów i entuzjastyczne przyjęcie, a nawet wyrazy uznania w postaci kwiatów, uścisków dłoni i życzliwych słów.
    Występ przeplatany był osobistymi refleksjami, opowieściami z życia i swobodną konwersacją z chętną do tego publicznością, która niemal w całości wypełniła salę. Scena, na której   tego dnia królowała taneczna muzyka, wizualnie dopełniająca kreacje piosenkarki, mieniła się kolorami czerwieni i złota sprawiając wrażenie równie roztańczonej jak sama pani Teresa i muzycy jej akompaniujący. Przed tańcem nie wzbraniali się zresztą sami słuchacze i tak wśród publiczności gwiazda wypatrzyła sobie dżentelmena, który po odtańczeniu wspólnego walczyka ucałował damę w rękę wyrażając w ten sposób swoje uwielbienie – ku aprobacie obecnego na widowni męża pani Teresy. Rozbujana publiczność śpiewała piosenki okupujące pierwsze miejsca śląskich list przebojów, takie jak – "Dałabym ci dała", "Ja go kocham, on mnie nie chcę" – będące ulubioną melodią małej Weroniki, która wręczyła piosenkarce bukiet słoneczników. W przerwie, koniecznej do zmiany kreacji, na scenie pojawił się producent pani Teresy, wypełniając czas opowieścią o ich pierwszym spotkaniu i owocnej współpracy. Na drugą część bohaterka niedzielnego wieczoru wyszła ubrana na biało, bo jak wskazywał repertuar – czysta miłość i niewinność dopełniły resztę koncertu.
    Nie obyło się rzecz jasna bez bisów, gromkich braw, a nawet zbiorowego odśpiewania "sto lat". To druga wizyta pani Werner w Sępólnie i śmiało może ona liczyć, że nawet będąc przejazdem, przypadkiem, czy na wczasach, spotka się z życzliwością oddanej jej grupie fanów, która daje podstawy do mówienia o prawdziwej "Wernermanii". W końcu czasami wystarczy autentyczność i taneczny luz, wówczas cała reszta schodzi na dalszy plan.Tekst: Michał Pick


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (J. Wojatnia)

 

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA GWIAZD" lub na


Sukces Akademii Sukcesu

    Gościem inauguracyjnego spotkania trzeciego sezonu "Sępoleńskiej Akademii Sukcesu" był Marcin Mroczek, kojarzony głównie z serialem "M jak Miłość". Zainteresowanie jakie wzbudziła jego osoba, a także sam przebieg spotkania pozwala nam twierdzić, że była to prawdziwie udana inauguracja.

    Uroczystego otwarcia trzeciego sezonu "Sępoleńskiej Akademii Sukcesu" dokonał sam burmistrz Stupałkowski, przypominając o istocie spotkań skierowanych głównie do sępoleńskich licealistów. Młodzież, która wypełniła salę po brzegi, przypomniała sobie wszystkich dotychczasowych gości Akademii, a sam Marcin stwierdził, że znalazł się w doborowym towarzystwie, czym jest prawdziwie zaszczycony.
    Nikt nie wątpił, że dziewczęta będą zauroczone serialową gwiazdą, nawet jeśli nie wydobędzie z siebie ani słowa, ale prawdziwym zaskoczeniem było ożywienie całej publiczności, do tego stopnia że część poświęcona pytaniom z widowni okazała sie być śmiałym przedłużeniem rozmowy. A sama rozmowa, obfitująca w żarty i anegdoty była luźną pogawędką na tematy około aktorskie, ale także dotyczyła sfery prywatności i marzeń. Marcin uporał się nawet z niezręcznymi pytaniami, potrafiąc wybrnąć z nich z uśmiechem, przy czym sam nie szczędził żartów na temat swoich początków, czy relacji z bratem. Okazuje się, że obaj potrafili wykorzystać (z różnym skutkiem) swoje naturalne podobieństwo, przy czym – jak to bracia – rywalizowali ze sobą, do tego stopnia, że "scena bójki" która miała być sprawdzeniem ich aktorskich umiejętności na castingu do serialu, przerodziła się w prawdziwą bójkę. Jak się okazuje, wdzięcznośc za sukces należy się mamie braci Mroczków, która posłała ich na ów casting i choć Marcin przyznał, że dla 18 letniego chłopaka granie w serialu o nazwie "M jak Miłość" było początkowo wstydliwe, przez 14 lat docenił to doświadczenie jako prawdziwą szkołę życia. Atmosfera swobody znalazła swą kulminację w momencie, w którym nasz gość zszedł do publiczności, aby zapytać ich – "co to tak naprawdę znaczy sukces?", zaznaczając iż do jego osiągnięcia niezbędna jest odwaga, pewność siebie, połączona jednakże z pokorą oraz wytrwałość w dążeniu do celu.
    Po zakończeniu, prawie dwugodzinnej rozmowy, tłumy ruszyły do pamiątkowych zdjęć korzystając przy tym z okazji do pozyskania autografu. Chętnych było tak wielu, że gigantyczna kolejka zdawała się nie mieć końca. Po opędzeniu się od fanek (ale i fanów jak się okazuje!) Marcin dokonał odcisku stóp w specjalnie przygotowanej formie, robiąc tym samym symboliczny "krok" do utworzenia Sępoleńskiej Alei Gwiazd. Chociaż jak sam twierdził, nie ma recepty na sukces, to my śmiało możemy stwierdzić, że właśnie to spotkanie było prawdziwym sukcesem.

PS. Paweł nie będzie z Madzią, na szczęście Piotrek pozostanie wierny Kindze – w końcu mają dwojkę dzieci!Tekst: Michał Pick


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (J. Wojatnia)

Więcej zdjęć w naszej galerii "AKADEMIA SUKCESU" lub na


Teatr Polski w Sępólnie!Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na spektakl "Źle ma się kraj" w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Już 21 października o godzinie 18:00 będziemy mogli uczestniczyć w teatralnej baśni o wspólnocie, która zgubiła wartości i pamięć. Wspólnocie funkcjonującej w świecie, który przestał być zrozumiały. W lekkiej, komediowej formie Weronika Szczawińska i Mateusz Pakuła realizują opowiastkę o kryzysie dla zagubionych dorosłych. Zapraszamy!

Bilety w cenie 20,- zł dostępne w sekretariacie CKiS w Sępólnie Krajeńskim w godzinach od 7:00 do 15:00.


TERESA WERNER W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM!


Teresa Werner pochodzi z Nakła Śląskiego. Zadebiutowała w wieku szesnastu lat w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, w którym była najdłużej występującą artystką. Jako solistka Zespołu występowała m.in. w Stanach Zjednoczonych, w nowojorskich Carnegie Hall i na Broadwayu, a także w Japonii i Chinach. W 1991 reprezentowała „Śląsk” na Festiwalu Piosenki Ludowej w Republice Południowej Afryki, na którym zajęła pierwsze miejsce.
Karierę solową rozpoczęła w 2011 roku, wydając singiel Miłość jest piękna w Wydawnictwie Muzycznym ESKA z Zabrza. Wkrótce ukazał się pierwszy album artystki, Spełnić marzenia, który uzyskał status złotej płyty.
W lipcu 2013 Wyższa Rada Ekspertów Międzynarodowego Intelektualnego Społeczeństwa Niezależnego Międzynarodowego PEN Klubu odznaczyła piosenkarkę tytułem Doktora Honoris Causa. W tym samym roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Już 12 października o godzinie 18:00 piosenkarka wystąpi w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki, bilety w cenie 40 złotych do nabycia w sekretariacie CKiS. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy już dziś!


Król żyje!    Żyje i ma się dobrze, co udowodnił występem przed sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki. Elvis w towarzystwie uroczych, karmazynowych dziewcząt pojawił się w samo południe rozgrzewając publiczność do czerwoności – czerwień wokół króla zresztą "królowała".

    Z racji Międzynarodowego Dnia Muzyki przypadającego na pierwszy dzień października postanowiliśmy zaprosić kogoś wyjątkowego, wybór padł na Elvisa Presley'a, wiecznie żywego – wbrew kłamliwymy pogłoskom! - króla rock'n'roll'a i chociaż było trudno z uwagi na napięty grafik, udało nam się, pojawił się on – jak na króla przystało otoczony pięknymi kobietami przywieziony pod samą scenę jak gwiazda wielkiego formatu.
    Były piski, oklaski i błyskające lampy fleszy. W końcu Elvis wszedł na scenę, by wykonać nieśmiertelny evergreen – chwytającą za serce balladę "Love Me Tender". Lata lecą, może król nie rusza się już jak nastolatek, ale nikomu z publiczności to nie przeszkadzało. Występ był krótki, acz treściwy, nie mogliśmy liczyć na bis, gdyż Elvis ruszał dalej, aż do Danii, jednakże znalazł czas na autografy i pamiątkowe zdjęcia z fanami, a tych niebrakowało. Krążyły plotki, że męska cześć publiczności, chciała mieć zdjęcie głównie z karmazynowymi dziewczynami, ale nie udało nam się ich potwierdzić.
    Tak, czy inaczej, wizyta Elvisa została dobrze udokumentowana i z pewnością zostanie zapamiętana. Co prawda nie udało nam się umieścić "gwiazdy" Elvisa na ścianie gwiazd w holu CKiS, ale wszyscy dobrze wiemy że jego gwiazda świeci blaskiem tysiąca innych. Było spektakularnie, wydawało się że król wspomagał się playback'iem, ale może to tylko złudzenie, fałszywy obraz obiektywu? ELVIS ŻYJE!Tekst: Michał Pick


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (S. Stencel, M. Pick)

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA 2014r." lub na


Historyczny rekord w Sępólnie!

    Sępoleńscy kinomani tłumnie stawili się wczoraj w Centrum Kultury i Sztuki na seansach z Kinem Orange pobijając tym samym rekord trasy – 1156 osób obejrzało wczoraj 4 kinowe premiery. Jest to najlepszy wynik w Polsce od 2011 roku. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż  wyświetlane wczoraj filmy to absolutne hity, w trosce o naszych rodzimych kinomanów sprowadzone do Sępólna wkrótce po premierach.
    Już z samego rana rozentuzjazmowany tłum dzieci przybył na pierwszy z seansów. Zaproponowane im "Wakacje Mikołajka" najwyraźniej przypadły do gustu, gdyż z sali dochodziły salwy śmiechu, a dzieci wychodząc gorąco dyskutowały na temat filmu wymieniając się spostrzeżeniami. Wygląda jednak na to, że nie tylko maluchom spodobał się film, ale i ich opiekunowie znaleźli tam coś dla siebie, gdyż i oni nie szczędzili uśmiechów i pochwał, zaznaczając że to doprawdy zabawna ale i moralizatorska historia.
    Po pierwszym z seansów w kolejce czekali już najmłodsi, nie mogący doczekać się wspólnych przygód z "Pszczółką Mają". Przez prawie półtorej godziny wraz z Mają i jej przyjaciółmi radośnie bawili się i zachwycali kolorowym światem animowanych bohaterów. Doskonale znana i lubiana wszystkim bajka przeniesiona na kinowy ekran to idealny prezent od rodziców dla swoich pociech, dlatego wraz z swoimi maluszkami zapełnili oni salę na drugim z przygotowanych seansów.
    W technologii 3D zaprezentowano "Wojownicze Żółwie Ninja", popularne wśród szkolnej młodzieży. Nic więc dziwnego, że i tym razem sala pękała w szwach. Film zebrał pozytywne recenzje, a dzięki projekcji 3D "mali wojownicy" czuli się szczególnie zaangażowani w akcję, wspierając dzielnych bohaterów w ratowaniu Nowego Jorku. Czyż nie pięknie jest się na chwilę przenieś do świata fantazji i spojrzeć na świata oczami dziecka? Nawet jeśli pomóc w tym mają specjalne okulary.
    Bezapelacyjnie najmocniejszym (w dosłownym tego słowa znaczeniu) punktem pogramu było jednak "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy, na który to film bilety rozeszły się jeszcze przed przyjazdem Kina Orange do Sępólna. Hucznie zapowiadany, określany samymi superlatywami na długo przed premierą film, mógł budzić skrajne nastroje i obawy, że padnie ofiarą "przeprodukowania" w hollywodzkim stylu, które dotknęło m.in. "Kamienie na Szaniec". Po projekcji jednak nie było wątpliwości, że o to – dosłownie – uczestniczyliśmy w historii, takiej jaka była, nieprzekłamanej, brutalnej i do bólu prawdziwej. Właśnie, ból i cierpienie uderzają, czy nawet przytłaczają, do tego stopnia że cisza która panowała podczas seansu wśród jego uczestników trwała jeszcze na długo po jego zakończeniu. Właśnie ta wymowna cisza, o którą z reguły ciężko jeśli chodzi o licealną młodzież, jest chyba najlepszym komentarzem. Towarzysząca po obejrzeniu tego filmu afazja jest zjawiskiem absolutnie normalny, trudno wykrzesać z siebie słowa po oglądnięciu czegoś co jest dokumentacją naszej historii i to, że nie jest to przeniesiona na obraz fikcja boli najbardziej... To film z gatunku tych "uświadamiających", które poddają w wątpliwość porządek świata i pogrążają w głębokich refleksjach, wśród których przebija się myśl – "czy my naprawdę mamy prawo narzekać?". Łzy wśród widzów były autentyczne, podbnie jak autentyczne były pozbawione upiększeń sceny zamienianej w ruiny Warszawy.
    Historyczny rekord w dniu, w którym historia przemówiła do nas z ekranu. Zainteresowanie kinem cieszy, ponieważ pokazuje nam że jest ono potrzebne. W dobie internetu oglądanie filmów w kinie dla wielu może wydawać się "nieatrakcyjne", a dla bardziej leniwych wręcz niewygodne, jednakże dni takie jak wczorajszy pokazują, że wciąż istnieje spora (ba, ogromna!) grupa ludzi, którzy chcą przyjść do kina i przeżyć film, tak jak należy. Możliwośc kupienia popcornu na seans wzbogaciła tylko atmosferę prawdziwej "uczty kinomanów". Kino Orange z kolejną wizytą w Sępólnie pojawi się już 10 grudnia, będą kolejne premiery, będzie także popcorn! Bądźcie czujni i oczekujcie szczegółów już wkrótce.

Tekst: Michał Pick


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (J. Wojtania)

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA 2014r." lub na


Z ostatniej chwili: KINO ORANGE!!!

"Nasi kochani widzowie z Sępólna Krajeńskiego postanowili nadrobić kinowe zaległości i dziś Kino Orange w tym mieście przeżywa dosłowne oblężenie... Z tej okazji mamy dla Was niespodziankę! Osoba, która kupi dziś bilet jako tysięczna (1 000) otrzyma od nas prezent w postaci karnetu na wszystkie seanse Kina Orange w dniu 10 grudnia, kiedy to wracam do Sępólna Krajeńskiego."

Zapraszamy! :-)


Inauguracja kolejnej edycji
Sępoleńskiej Akademii Sukcesu


    Już 10 października Sępoleńska Akademia Sukcesu będzie gościć Marcina Mroczka, aktora znanego głównie z uwielbianego przez Polaków serialu "M jak Miłość". Urodzony 18 lipca 1982 roku w Siedlcach Marcin Mroczek to jednak nie tylko serialowy Paweł Zduński. Wraz z Edytą Herbuś odnosił sukcesy jako tancerz. Był reprezentantem Polski podczas 2 Konkursu Tańca Eurowizji w 2008 roku. Okazuje się, że talent do tańca przejawiał już jako dziecko, wraz z bratem bliźniakiem, Rafałem należał do tanecznej grupy Caro Dance. Oprócz równie sławnego jak on brata bliźniaka ma także siostrę Agatę. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Na spotkanie z aktorem zapraszamy do Centrum Kultury i Sztuki 10 października o godzinie 11:00.


U źródeł naszej tożsamości

    Miniony tydzień upłynął na poszukiwania źródeł naszej tożsamości. Europejskie Dni Dziedzictwa 2014 były okazją do zwrócenia uwagi na tradycje i sięgania do korzeni naszej kultury. Centrum Kultury i Sztuki już po raz trzeci uczestniczyło w jego obchodach. XXII edycja odbywająca się pod hasłem "Dziedzictwo – źródło tożsamości" - kazała nam zwrócić uwagę na szczególny związek kultury z wodą. Zadanie trudne lecz jak powszechnie wiadomo, nie ma rzeczy niemożliwych.

    Wystartowaliśmy hucznie, tradycyjnym wiejskim weselem z jadłem i zabawą. Była to świetna inauguracja imprezy, która dla nas będących "centrum Europy" powinna być szczególnie istotna. Wysoko zawieszona poprzeczka nie była jednak demotywująca, a wręcz przeciwnie, zadziałała mobilizująco do tego stopnia, że kolejne atrakcje zorganizowane w ramach Dni Dziedzictwa były połączeniem świetnej zabawy i cennych lekcji.
    Niewątpliwie taką szczególną lekcją historii była inscenizacja Chrztu Polski w Wysokiej Krajeńskiej. Wzorowo odegrana scena przyjęcia chrześcijaństwa przez Mieszka I stanęła u źródeł naszej tożsamości. W radosnej atmosferze wspólnego biesiadowania nad rzeką nie przeszkodził nawet ulewny deszcz. W aktorów wcieliła się również młodzież ze świetlicy wiejskiej w Iłowie, która przygotowała przedstawienie oparte na balladzie "Świtezianka" Adama Mickiewicza. Nastrojowy klimat został podtrzymany poprzez wspólne ognisko i pieczenie wcześniej złowionych ryb.
    W Komierowie natomiast uczestniczyliśmy w wykładzie Pana Jana Kowalczyka pod intrygującym tytułem "Przepis na gorzałkę na twarz". Był to w rzeczywistości warsztat wyrobu perfum z 1630 roku połączony z czytaniem baśni i legend. Bajkowo było także w Skarpie, gdzie jezioro zapełniło się ręcznie przygotowanymi łódeczkami. Z kolei w Lutowie na wodę wypuszczone zostały wyplecione wcześniej wianki, zgodnie z tradycja znaną nam z Nocy Świętojańskiej. "Czarująco" było w Teklanowie, gdzie pod hasłem "Zaczarowane w ceramice" odbyła się nauka wykonywania przedmiotów ceramicznych prowadzona przez instruktor Studia Ceramiki i Sztuki Użytkowej Mirosławę Kaczmarek. Pani instruktor jeszcze tego samego dnia pojawiła się we Włościborzu, gdzie miały miejsce warsztaty lepienia z gliny – "Z gliny ulepieni". Zgodnie z hasłem umieszczonym na plakacie "Praczki zadziałały" w Wałdówku, gdzie byliśmy świadkami prania na tarce i barwienia materiałów, każdy mógł wykonać unikalną koszulkę barwioną zgodnie z jego zamysłem. O tym jak wiele nawiązań do wody znajdziemy w ludowych utworach przypomniał nam zespół "Lutowianie", na zorganizowanym specjalnie na tę okazje koncercie. Natomiast w Sępólnie mieliśmy okazję nauczyć się technik postarzania papieru, malowania na wodzie i barwienia kwiatów. Ponadto w świetlicy przy sępoleńskim OSP odbył się  wykład połączony z pokazem slajdów dotyczący historii pożarnictwa. Dowiedzieliśmy się jakiego sprzętu używano dawniej, jak zmieniały się na przestrzeni lat wozy strażackie, zainscenizowano również scenkę gaszenia pożaru, wszystko rzecz jasna, jak za dawnych lat.
    Europejskie Dni Dziedzictwa są okazją do zwrócenia uwagi na naszą kulturę, wszak jesteśmy częścią "kultury europejskiej". Jest to czas, który oprócz zabawy ma nam dostarczyć cenną wiedzę i zachęcić do czynnego uczestnictwa w życiu kulutralnym swojej społeczności. Mimo, iż cykl imprez organizowanych w ramach Dni Dziedzictwa trwa tylko tydzień nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze osobiste "dni dziedzictwa" trwały cały rok.


Tekst: Michał Pick

Więcej zdjęć w naszej galerii "FOLKLOR I TRADYCJA" lub na


Starość... też radość!    Cieszący się niezwykłą popularnością spektaklt "Andropauza" autorstwa Jana Jakuba-Należytego w reżyserii Mateusza Damięckiego poraz drugi zawitał do sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki. Druga część przygód roztańczonych pensjonariuszy przyniosła sporą dawkę podszytego aluzjami poczucia humoru i aktorskiego kunsztu na najwyższym poziomie.

    Andropauza to wyrok, którego boi się każdy mężczyzna. Uderza w niego niespodziewanie, z nienacka godząc w jego męskość. Prawdziwy mężczyzna stawia jednak czoła wyzwaniom i nie poddaje się bez walki. Nie daje po sobie poznać, że boryka się z problemem natury, ... fizycznej, w końcu nadal jest "w sile wieku"! W myśl tej zasady grupa taneczna "Andropauza Dance Macabre", złożona  z przeżywających drugą młodość pensjonariuszy, używa życia przy okazji starając się pomóc staremu przyjacielowi – doktorowi ZUS'owi (brzmi znajomo?)
    Prawdziwy doktor ZUS jednakże cierpi na załamanie psychiczne spowodowane bliskim spotkaniem z jurnym gorylem, w jego zastępstwie funkcje dyrektora sanatorium sprawuje jego brat bliźniak. Nie zmienia to faktu, że potrzebuje on pomocy, a gdy ZUS potrzebuje pomocy zwraca się do "starych" przyjaciół. Oni, wiecznie młodzi, może trochę niedosłyszący czy niedowidzący, ale wciąż pełni wigoru, stawiają się na wezwanie. Pensjonariusze, czyli Maciej Damięcki, Marek Siudym oraz Piotr Dąbrowski, to grupa rozśpiewanych i tanecznie uzdolnionych przyjaciół. Poznaliśmy ich w dobrze znanych muzycznych hitach, z odpowiednio dopasowanymi, "życiowymi" tekstami.
    Doktor ZUS (Michał Pietrzak) musi uporać się z wizytacją pięknej panny KRUS (tak, w dalszym ciągu opisujemy komediową sztukę), pomóc mu w tym mają nieodżałowani przyjaciele, których zadaniem ma być poprawienie reputacji placówki. Co prawda w biegu wydarzeń wydawać by się mogło, że ich obecność prowadzi raczej do totalnej rozsypki, niż do wprowadzenia ładu i harmonii, jednakże w takich sytuacjach do akcja wkracza niezawodna, naturalna broń mężczyzny, testosteron! Panna KRUS (Matylda Damięcka) wyraźnie zauroczona nieco aroganckim doktorem ZUS'em przeżywa moralne rozterki spowodowane konfliktem jaki rodzi jej stanowisko pracy i narzucone nań z tego tytułu obowiązki oraz tym co podpowiada nieposłuszne serce. Daje temu wyraz w napełnionych melancholią i gorącym uczuciem wystąpieniach wokalnych – swoją drogą bardzo zapadającym w pamięć, nie tylko ze względu na bezdyskusyjną urodę p. Damięckiej, ale też jej możliwości wokalne.
    Ostatecznie triumf uczuć jest nieunikniony i jesteśmy świadkami dowcipnego happy endu. Całość rzecz jasna ubrana w doskonałą grę aktorską (patrz Maciej Damięcki w alkoholowym upojeniu) i błyskotliwe żarty. Uważny widz dostrzeże drugie dno spektakltu będącego w zasadzie satyrą naszej rzeczywistości, która jak się okazuje jest na tyle komiczna, że wówczas siedząc na widowni potrafimy się z niej nawet śmiać.


Tekst: Michał Pick


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (J. Wojtania)

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA GWIAZD" lub na


Elvis wiecznie żywy!

    Elvis Presley zawita do Sępólna Krajeńskiego. Pomiędzy koncertem w Buenos Aires i duńskim Horsens wystąpi w Centrum Kultury i Sztuki! Wszystko to w ramach przypadającego na 1 października Międzynarodowego Dnia Muzyki. Występ króla rock'n'rolla połączony będzie z muzycznym quizem. Zapraszamy serdecznie w środę, 1 października, przed CKiS o godzinie 12:00. Będzie się działo! Nie na co dzień ma się okazję stanąć do zdjęcia z samym Elvisem!


Z kart historii nam najbliższej...

    1 września 2014 roku przypadła 75 rocznica wybuchu II wojny światowej. Najbardziej krwawego i okrutnego konfliktu zbrojnego jaki pamięta ludzkość. Cały miesiąc upływa nam, Polakom, na refleksyjnych wydarzeniach i retrospektywnych podróżach w przeszłość. Dlatego też zorganizowany przez bydgoski Teatr Faktu spektakl powstały na fundamentach książki Wiesława Trzeciakowskiego "Śmierć w Bydgoszczy" wybrzmiał szczególnie - jakby blisko i symbolicznie .

    Tłumacząc zamysł swojego dzieła, autor – pisarz, poeta, poeta i publicysta, Wiesław Trzeciakowski wprowadził nas do przedwojennej Bydgoszczy. Tak znajomej i bliskiej, a jednak tak innej, owianej hisotryczną mgłą. Przecież wszyscy znamy te miejsca, budowle i ulice, jednakże w przedwojennej scenerii, w przededniu wybuchu II wojny światowej nawet na to, co nam znane patrzy się inaczej.
    Autentyczne fotografie i autentyczne historie opowiadane przez dwoje aktorów bydgoskiego Teatru Faktu – Wandę Dolman-Rzyską i Edmunda Rzyskiego wzbogacane, między wystąpieniami, komentarzami autora, spowodowały że dosłownie przenieśliśmy się do pamiętnego 1 września 1939 roku, stając ramię w ramię z tymi, którym przyszło żyć w wojennej rzeczywistości. Hitlerowska propaganda zakłamująca rzeczywistość głosiła, iż wojsko polskie zaatakowało żołnierzy Wehrmachtu wywołując tym samym wojnę. Mniejszośc niemiecka – licząca wówczas w Bydgoszczy około 10 tysięcy – wspierała akcje dywersanckie, a tamtejsi folksdojcze na podstawie fikcyjnych oświadczeń doprowadzali do aresztowań i późniejszychh egzekucji niewinnych mieszkańców Bydgoszczy.
    Jak diametralna była różnica w odbiorze tych samych wydarzeń przekonaliśmy się dzięki kontrastowemu zestawieniu artykułów zamieszczonych w polskiej prasie i zachowanych listów/notatek, a niemieckim doniesieniom prasowym kierowanym odgórnie przez ministra propagandy – Josepha Goebbelsa. Z nim też związane jest inne, drastyczne wydarzenie, tzw. "krwawa niedziela" – dywersancka akcja z 3 września 1939 roku zdławiona ostatecznie przez wojsko polskie przy pomocy ludności bydgoskiej. Nienaganna dokumentacja tamtych wydarzeń obfita w zdjęcia i relacje naocznych świadków przedstawiona przez parę aktorów w nadzwyczaj wiarygodny sposób – wszak nawet imitacja głosu Führera zabrzmiała złowieszczo autentycznie – sprawiły, że gdzieś w powietrzu unosiła się atmosfera refleksji i powagi, a odczyt listu skazańca piszącego niejako swój "testament" adresowany do ukochanej matki karzę zastanowić się, czy pełen wzruszenia łamiący się głos Wandy Dolman-Rzyskiej był tylko zgrabnie ujęta aktorską umiejętnością, czy też niekłamaną chwilą słabości.
    Dreszcz niepokoju przechodzi po plecach w obliczu wspomnień, choć także narastającego niepokoju na bliskim wschodzie, jednakże momenty takie jak ten nie pozwalają nam zapomnieć, gdyż zapomnieć najzwyczajniej nie możemy. I nawet fotele jakby łkały ze smutkiem...

Organizatorem spektaklu było Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy,  całość dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-PomorskiegoTekst: Michał Pick

Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie


Kino ORANGE

 

1 PAŹDZIERNIKA 2014 R. (ŚRODA)

 

 

"Wakacje Mikołajka" (2D dubbing)

 


Długo wyczekiwana kontynuacja familijnego hitu, który w 2009 roku podbił serca widzów na całym świecie, w samej tylko Polsce przyciągając do kin pół miliona osób!
Nowy Mikołajek to pełna uroku i humoru ekranizacja opowiadań autorstwa René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sempé, które od pięćdziesięciu lat stanowią ulubioną lekturę i rozrywkę dla kolejnych pokoleń. W dorosłej obsadzie filmu zobaczymy
m.in. dwukrotną zdobywczynię Cezara -- Valérie Lemercier i laureata tej nagrody,
znanego z komediowego przeboju „Jeszcze dalej niż Północ" - Kada Merada.
Z ostatnim szkolnym dzwonkiem Mikołajek pakuje walizki i w towarzystwie rodziców i babci wyrusza na upragnione wakacje nad morze. Na malowniczych plażach pensjonatu Rybitwa chłopiec szybko pozna nowych, oddanych przyjaciół. Wśród nich znajdują się: Błażej,
który nie jest na wakacjach, bo jest... miejscowy, Fortunat -- łakomczuch potrafiący zjeść dosłownie wszystko, Dżodżo, którego akcent rozbawia do łez, płaczliwy Kryspin, a także niespecjalnie lubiany przez kolegów przemądrzalec Kosma. Dla ich wesołej paczki każdy dzień to doskonała okazja do nowych przygód. Sprawy i zabawy skomplikują się jednak,
 gdy do grona małych rozrabiaków dołączy pierwsza dziewczynka -- małomówna Izabela. Mikołajek, jak zwykle wierny swojej szkolnej miłości -- Ludeczce, zrobi wszystko, by pozbyć się niechcianej towarzyszki. Wraz z przyjaciółmi zaczyna knuć kolejne, coraz śmieszniejsze i wymyślniejsze plany, mające zmusić Izabelę do opuszczenia kurortu.
Zanim sprawa znajdzie swój finał, pośród plaż, hotelów i lasów nasi bohaterowie przeżyją wakacje, których już nigdy nie zapomną.

 

Sala kinowa CKiS w Sępólnie Krajeńskim

1 PAŹDZIERNIKA 2014 R. (ŚRODA)

GODZ. 14.30 (dla szkół godz. 8.45)
Familijny/ dla dzieci/ przygodowy/ BO,

cena biletu: 13 zł normalny, 12 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 10 zł grupowy,

czas trwania: 97 minut,

Bilety na popołudniowe seanse dostępne online na:
http://www.kinoorange.pl/repertuar.php?id=733

 

 

 

„Pszczółka Maja. Film" (2D dubbing)


Sympatyczna pszczółka Maja i jej przyjaciele to ukochani bohaterowie milionów nie tylko małych widzów. Ich nowe przygody to jak zawsze potężna dawka znakomitej zabawy i pozytywnych emocji. Film zrealizowany przez jedno z najlepszych studiów animacji na świecie już wkrótce podbije nasze kina i serca.

 

 

Sala kinowa CKiS w Sępólnie Krajeńskim

1 PAŹDZIERNIKA 2014 R. (ŚRODA)

GODZ. 16.30 (dla szkół godz. 10.45)

Przygodowy/ animowany/dla najmłodszych/ BO,

cena biletu: 13 zł normalny, 12 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 10 zł grupowy,

czas trwania: 79 minut,

Bilety na popołudniowe seanse dostępne online na:
http://www.kinoorange.pl/repertuar.php?id=733

 

 

 

  

 

 

 

„Wojownicze Żółwie Ninja" (3D dubbing)

 


Opis: Miasto potrzebuje bohaterów. Ciemność zapanowała w Nowym Jorku, bo Shredder i jego Klan Walczących Stóp trzymają wszystkich w ryzach - od policji po polityków. Przyszłość wygląda ponuro, ale nagle spod ziemi wyrastają czterej niezwykli bracia - Wojownicze Żółwie Ninja. Żółwie muszą współpracować z nieustraszoną dziennikarką April O'Neil (Megan Fox) i jej superinteligentnym kamerzystą Vernem Fenwickiem (Will Arnettt), aby uratować miasto i powstrzymać diaboliczny plan Shreddera. W oparciu o postaci Wojowniczych Żółwi Ninja, stworzonych przez PETERA LAIRDA i KEVINA EASTMANA, na podstawie scenariusza JOSHA APPELBAUMA, ANDRE NEMECA i EVANA DAUGHERTY'EGO producent MICHAEL BAY (seria Transformers) i reżyser JONATHAN LIEBESMAN (Gniew Tytanów) wprowadzają w XXI wiek ulubieńców widowni, czyli Wojownicze Żółwie Ninja.

 

Sala kinowa CKiS w Sępólnie Krajeńskim

1 PAŹDZIERNIKA 2014 R. (ŚRODA)

GODZ. 18.15
Przygodowy/ fantasy/ 12+,

cena biletu: 16 zł normalny, 15 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 13 zł grupowy,

czas trwania: 101 minut,

Bilety na popołudniowe seanse dostępne online na:
http://www.kinoorange.pl/repertuar.php?id=733

 

 

 

 

 

„Miasto 44"


Opis: Miłość w czasach apokalipsy.
Jedna z najbardziej oczekiwanych i największych polskich produkcji ostatnich lat. Film Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”,
to zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o miłości, młodości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego.
„Miasto 44” nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. „Miasto 44” nie ma być argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70 lat. To zostawiamy historykom. Nie szukamy spiżowych bohaterów. „Miasto 44” nie jest filmem o polityce. Jest filmem o miłości, młodości i walce. – Twórcy filmu „Miasto 44”.

 

 

Sala kinowa CKiS w Sępólnie Krajeńskim

1 PAŹDZIERNIKA 2014 R. (ŚRODA)

GODZ. 20.15 (dla szkół godz. 12.15)
Dramat/ 12+,

cena biletu: 13 zł normalny, 12 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 10 zł grupowy,

czas trwania: 130 minut

Bilety na popołudniowe seanse dostępne online na:
http://www.kinoorange.pl/repertuar.php?id=733

 

 


 

KULTURA NA WYSOKIM POZIOMIE    Kolejne z cyklu Drzwi Otwartych spotkanie inaugurujące nadchodzący sezon artystyczny Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim już za nami.
Prezentacji nowej oferty artystyczno - kulturalnej w aktorskich odsłonach towarzyszył Teatr Uliczny "Niepokorny" z Chojnic, a postacią asystującą wydarzeniu był Kulturman, symbolizujący nowoczesną edukację w aspekcie niekonwencjonalnego spojrzenia na sztukę.
Cyklicznemu spotkaniu, zaaranżowanemu po raz pierwszy w plenerze, towarzyszyły efektowne prezentacje amatorskiej twórczości artystycznej, a skrupulatnie nad wydarzeniem czuwał kot Teofil – postać kojarzona z Uniwersytetem Dziecka w zbliżającym się sezonie kulturalnym.


Fot. CKiS Sępólno Krajeńskie (S. Stencel, J. Wojtania)

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA 2014r." lub na


Europejskie Dni Dziedzictwa 2014
"Dziedzictwo – Źródło Tożsamości"


    Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem "Dziedzictwo – źródło tożsamości". Spoglądamy w karty historii, sięgając do źródeł naszej kulturalnej tożsamości. Przypominamy dawne obrzędy, tradycje i obyczaje zwracając szczególną uwagę na związek kultury z wodą, jej symbolicznie "oczyszczającą" moc, a także społeczno-kulturalne znaczenie w dziejach rozwoju cywilizacyjnego. Tak bogaty temat daje wiele możliwości interpretatorksich dzięki czemu liczymy, że Europejskie Dni Dziedzictwa 2014 będą wyjątkowo barwne i różnorodne, jednocześnie pozostając źródłem niewyczerpanej wiedzy, z której niczym ze źródła będziemy czerpać kultywując   nasze, europejskie dziedzctwo, będące podstawą ludzkiej tożsamości.


21.09.2014 NIEDZIELA

12:00- Msza św. odpustowa i dożynkowa Kościół Parafialny pw. św. Mateusza w Wałdowie (przypomnienie tradycji polskich odpustów i dożynek)
15:00- „Na ludowych zaślubinach”- starodawne wiejskie obrzędy weselne z jadłem i zabawą (Ośrodek Kultury w Wałdowie)

22.09.2014 PONIEDZIAŁEK

16:00- „Rodem z Nocy Kupały”- czyli warsztat wyplatania wianków oraz opowieści na wodzie ( świetlica wiejska w Lutówku)
16:00- „Zaczarowane w ceramice” (świetlica wiejska w Teklanowie)
18:00- „Z gliny ulepieni”- warsztat lepienia z gliny (świetlica wiejska we Włościborzu)

23.09.2014 WTOREK

15:30- „Sztuka domowych wyrobów”- jak zrobić swojski twaróg czy masło, legendy o Trzcinach (świetlica wiejska w Trzcianach)
16:00- „Bajkowe żaglówki” - puszczanie łódek z kory
17:00- „Wykopki kartoflane” (świetlica wiejska w Kawlach)

24.09.2014 ŚRODA

16.00- „Przepis na gorzałkę na twarz”- warsztat przygotowywania perfum z roku 1630, wykład Pana Jana Kowalczyka, czytanie baśni i legend (świetlica wiejska w Komierowie)
17:00- „Praczki zadziałają”- jak obsłużyć tarę oraz zabarwić materiały (świetlica wiejska w Wałdówku)

25.09.2014 CZWARTEK

15:00- „Płynie Wisła płynie, woda źródło życia”- koncert zespołu Lutowianie (Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie)
16:00- „Historyczna podróż w czasie”- 966r., czyli Chrzest Polski (świetlica wiejska w Wysokiej Krajeńskiej)
16:00- „Tajemnice polskiego krajobrazu”- plener malarski (świetlica wiejska w Świdwiu)


26.09.2014 PIĄTEK

15:30- „Płyńmy z duchem czasu”- zajęcia plastyczne: barwienie kwiatów, postarzanie papieru, malowanie na wodzie (Centrum Kultury i Sztuki w Sępolnie Krajeńskim)
16:30- „Co nas zawsze na powierzchni utrzyma…”- budowanie tratwy ( świetlica wiejska w Radońsku)
18:00- świetlica wiejska przy OSP w Sępólnie Krajeńskim

27.09.2014 SOBOTA

16:00-  „(…) Brzegami sinej Świtezi wody”- inscenizacja „Świtezianki”, połów ryb oraz kolacja przy płonącym stosie (zbiórka w świetlicy wiejskiej w Iłowie)


„ŚMIERĆ W BYDGOSZCZY - MEMENTO”


Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zaprasza we wtorek, 23 września 2014 r. o godz. 10.30 na spektakl teatru faktu na podstawie najnowszej książki Wiesława Trzeciakowskiego  „Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945” (trzecie wydanie, poszerzone z 2013 r.).
Publikacja starannie dokumentuje wydarzenia pierwszych dni okupacji hitlerowskiej w Bydgoszczy, na podstawie istniejących dokumentów, fotografii i zeznań naocznych świadków. Odkrywa nigdzie dotychczas nie publikowane epizody, oraz rzuca nowe światło na zdarzenia już wcześniej opowiedziane. Demaskuje ostatecznie hipokryzję, uknutej na potrzeby hitlerowskiej propagandy i wciąż domagającej się swego miejsca w poważnej historiografii, goebbelsowskiej terminologii Blutsonntag („krwawej niedzieli”) dot. w rzeczywistości niemieckiej dywersji dnia 3 września 1939 roku w Bydgoszczy, zdławionej zgodnie z prawem wojny przez polskie wojsko z pomocą ludności tego miasta. Zawiera także największe po wojnie listy imienne polskich ofiar okupacji niemieckiej w Bydgoszczy (1.500 nazwisk i ustalonych okoliczności śmierci). Do tej liczby należy doliczyć ok. 2.000 Żydów bydgoskich, z których wojnę i okupację przeżyło ok. 70.
Książka otrzymała w 2012 roku nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, a środowisko naukowe m.in. UMK (prof. J. Sziling, prof. M. Wojciechowski, prof. Z. Karpus) uważa ją za fundamentalną i najważniejszą po wojnie pracę historyczno-dokumentalną o tej tematyce.
W obliczu ciągłych i wciąż narastających konfliktów na świecie, przypomnienie tamtych, niezwykle dramatycznych momentów naszej historii, niech będzie wciąż żywym memento dla współczesnych i przyszłych pokoleń.

Udział biorą: WIESŁAW TRZECIAKOWSKI – autor
oraz aktorzy: Wanda Dolman – Rzyska, Eugeniusz Rzyski.


Zapraszamy! Wstęp bezpłatny!


„ANDROPAUZA 2”


„Nie ma niewiast w naszej chacie”…. dopóki się nie pojawią.  To właśnie kobieta determinuje losy pięciu sympatycznych bohaterów w sile wieku znanych Państwu ze sztuki Jana Jakuba Należytego „Andropauza – męska rzecz! Zdecydowana odpowiedź na Klimakterium” zagranej w ciągu dwóch sezonów 500 razy!!!
Przed nami nowe przygody roztańczonych, rozśpiewanych i pełnych wigoru pensjonariuszy – członków kultowej formacji tanecznej „Andropauza Dance”.
Czy ich przyjaźń przetrwa próbę… sił w zabieganiu o względy kobiety bezwzględnej i bezwzględnie pięknej? Czy wśród wielu różnic między mężczyzną a kobietą może pojawić się jeszcze jedna różnica – różnica wieku? I na ile jesteśmy silni, żeby umieć być sami?
Męska rzecz być z kobietą, problem pojawia się wtedy kiedy ona jest jedna, a ich pięciu.
Autor wychodząc z założenia, że nie ma problemów, są tylko rozwiązania  zapewnia o szczęśliwym zakończeniu. Dla kogo? O tym będziecie mogli przekonać się Państwo sami, bo wojna płci jest odwieczna i w Pesel nie zagląda. Dlatego sztukę dedykujemy Widzom w każdym wieku.
Zapraszamy dnia 24 września 2014 r. o godz. 19.00. do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Bilety wstępu w cenie 45 zł już do nabycia w sekretariacie CKiS.
Ilość miejsc ograniczona!
 
Ośrodek Edukacji Kulturalnej „ARTIK” w Piasecznie

 

ogłasza dodatkowy nabór dzieci 3 i 4 letnich na nowy rok szkolny.
Chętnych prosimy o kontakt z ARTIK-iem w Piasecznie, zgłaszanie się do CKiS lub kontakt tel. 523880160.

 

 

 

 

 

 

 

 


Uwiecznienie trzech pokoleń- młoda kobieta z dzieckiem i swoją mamą

 

- takie było założenie sesji zdjęciowej, wykonanej przez Szymona Szwocherta z okazji Dni Sępólna. Fotografie o tematyce ściśle powiązanej z macierzyństwem cieszyły się zainteresowaniem niejednej z pań.
Efekty sesji zdjęciowej wykonanej na Festiwalu Kreatywnej Młodej Mamy Karmazynowy Zachwyt przedstawiamy poniżej.


Fot. Sz. Szwochert


Niesamowita atrakcja w Centrum Kultury i Sztuki!

Po długich staraniach udało się zaprosić do Sępólna kino 7D. To pierwsze tego typu kino w naszym regionie. W ciągu dwóch dni odwiedziło je około 600 osób! Centrum Kultury i Sztuki szykuje dla mieszkańców kolejną filmową atrakcję, planowaną na 1 października – więcej szczegółów już niebawem!

Długie kolejki chętnych do skorzystania z tej niecodziennej atrakcji ustawiały się już z samego rana, co pozwala twierdzić że właśnie tego nam było trzeba. Filmy zrealizowane techniką 7D zapewniły niezwykłych wrażeń, przenosząc nas na chwilę w fantastyczny świat rodem z bajek, zabierając na zapierającą dech w piersiach przejażdżkę kolejką po amazońskiej puszczy, a także przyprawiając o dreszczyk emocji niczym z horrorów. Dzięki niesamowitej technologii mogliśmy stać się bohaterami każdej z tych historii. Niezwykle realistyczne przeżycia wywarły szczególne wrażenia na najmłodszych, którzy zachwyceni powracali na kolejne seanse. Jednakże i starsi widzowie nie kryli podziwu i komplementowali pomysł sprowadzenia kina 7D do naszego miasta. Nie ulega wątpliwości, że była to wspaniała rozrywka, umożliwiająca mieszkańcom Sępólna przeżyć filmowe przygody z perspektywy jednego z bohaterów. Sępolanie oczekują tym podobnych nowinek kinematograficznych, dlatego też liczymy iż przygotowane przez nas kolejne niespodzianki będą cieszyły się podobnym powodzeniem.


Tekst:Michał PickFot. CKiS Sępólno Krajeńskie


Biesiada w Lutowie!

 
Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie zaprasza na „BIEDSIADĘ PO LUTOWSKU”

już 7 września 2014 r. o godz. 15.00.

 

 

 

 

 Biesiada w Lutowie!
Wiejski Ośrodek Kultury, KGW, KR, OSP oraz Rada Sołecka w Lutowie zapraszają na „BIEDSIADĘ PO LUTOWSKU” dnia 7 września 2014 r. o godz. 15.00 na placu przy WOK!
W programie m.in. „Lipczanki”, Kabaret „ON i ONA” z WOK w Wałdowie, Studio Tańca „Styl” i Młodzieżowe Studio Piosenki z CKiS w Sępólnie Krajeńskim, zespoły z WOK w Lutowie, a także twórcze warsztaty z gliny Pracowni Sztuki Użytkowej CKiS, origami, degustacja potraw z darów jesieni - w roli głównej potrawy z ZIEMNIAKA, konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych i wiele innych atrakcji! Zapraszamy!


 

 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl