Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum aktualności 2015 [2]

 

 

 


„Pingwiny z Madagaskaru” podbiły Sępólno Krajeńskie


    Kilkanaście konkursów, setki rozdanych nagród i przegląd najciekawszych postaci ze świata kina. Najmłodsi mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego przenieśli się do świata X muzy. Tego lata już po raz drugi Bank BNP PARIBAS urządza Rodzinny Piknik Filmowy i organizuje Kino pod Gwiazdami. Sztuka iluzji, quizy wiedzy o X muzie, tropienie bajkowych bohaterów, kalambury – a na dobranoc pokazy plenerowe „Pingwinów z Madagaskaru” i filmu „Skyfall” to atrakcje tych wakacji.
    Największym wyzwaniem dla najmłodszych okazał się konkurs „Widziałem, powiedziałem – wygrałem”, czyli quiz wiedzy filmowej. Dużym zainteresowaniem cieszyło się tropienie bajkowych postaci i magiczne kalambury. Mieszkańcy Sępólna chętnie ścigali się w układaniu bajkowych kloców na czas i wzięli udział w konkursie sprawdzającym dykcję. Do świata magii uczestników Rodzinnego Pikniku Filmowego przeniósł Radek Hoffman – iluzjonista. Wspólny dzień zakończyliśmy filmem familijnym: „Pingwiny z Madagaskaru” i filmem sensacyjnym „Skyfall” - podkreślają organizatorzy.
Podczas tego lata Bank BGŻ BNP Paribas zorganizuje Filmowe Pikniki w ponad 60 miejscowościach na terenie całego kraju. Akcja stanowi jedno z największych w Polsce Road Show w okresie letnim. Więcej informacji o kolejnych lokalizacjach projektu można znaleźć na www.kinopodgwiazdami.com.pl


Materiały nadesłane


Rozpoczynamy drugi tydzień zajęć!


    Z zapałem przystąpiliśmy do zajęć po weekendowej przerwie. Czas nas goni, więc musimy nieco przyspieszyć. Dlatego też dzisiaj zabraliśmy się za projektowanie kaczych czapek oraz próbowaliśmy odegrać przedstawienie po raz pierwszy bez pomocy tekstowych.
    Oczywiście znaleźliśmy czas na wspólną zabawę. Kalambury wydają się być jedną z ulubionych form rozrywki wśród dzieci. Tym razem dołożyliśmy możliwość rysowania zadanej zagadki, było przy tym sporo śmiechu. Lepsza okazała się być drużyna dziewcząt, która wygrała różnicą 5:3 z chłopakami. Bez wątpienia chłopcy będą chcieli się zrewanżować, na pewno jutro będą mieli taką okazję.
    Zaczynamy próby w kostiumach, z maskami i bez wspomagania się tekstem. Musimy w końcu skupić się nad aktorską interpretacją wypowiadanych kwestii, żeby nabrały one odpowiedniej formy. Zaaranżujemy scenę na prawdziwe wiejskie podwórko, na których przechadzają się nasi bohaterowie, czeka nas więc praca nad poruszaniem się wśród przygotowanych rekwizytów i odpowiednią grą ciała. Uff, będzie się działo.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.:  Jacek Wojtania, Michał Pick


Bank BGŻ BNP Paribas zaprasza do kina pod gwiazdami


   Sztuka iluzji, quizy wiedzy filmowej, tropienie bajkowych postaci, kinowe kalambury – a wieczorem pokazy plenerowe filmów: „Pingwiny z Madagaskaru” oraz „Skyfall”. Bank BGŻ BNP PARIBAS zaprasza na Filmowy Piknik Rodzinny, który odbędzie się 7 lipca 2015 roku przy pl. Wolności (obok Hali Targowej) w Sępólnie Krajeńskim.
W trakcie pikniku odbędą się liczne konkursy i zabawy. Największym wyzwaniem będzie quiz wiedzy filmowej  „Widziałem, powiedziałem – wygrałem”. Najmłodsi będą tropić bajkowe postaci i zabawią się w magiczne kalambury. Nie lada wyzwanie czeka na uczestników „Filmowego podróżowania”. Najodważniejsze z rodzin udowodnią, że pakowanie wakacyjnego plecaka zajmuje im nie dłużej, niż wysłanie smsa. Będzie możliwość ścigania się w układaniu bajkowych kloców na czas i wzięcia udziału w konkursie sprawdzającym dykcję.
Dodatkową atrakcją Filmowego Pikniku Rodzinnego jest pokaz magicznych sztuczek. Za pomocą pięciu zmysłów potrafię wykreować złudzenie, że posiadamy też szósty – obiecuje Radek Hoffman, iluzjonista, który wiedzę oraz pasję wykorzystał do powołania pierwszego w Polsce Muzeum Sztuki Iluzji.
Dzień pełen wrażeń zakończą pokazy filmowe: „Pingwiny z Madagaskaru” to fantastyczne żarty językowe i niespodziewane zwroty akcji, spektakularne upadki Szeregowego, Skippera, Rico i Kowalskiego, natomiast dla miłośników słynnego agenta 007 pokaz filmu „Skyfall” Filmowe lato Banku BGŻ BNP Paribas to cykl dedykowanych eventów o tematyce filmowej, które odbędą się w 56 miejscowościach na terenie całego kraju. Akcja zaplanowana została od 3 lipca do 30 sierpnia i stanowić będzie jedno z największych w Polsce Road Show w okresie letnim.


"Koło Czasu"

  Kilka lat temu przez pięć sezonów prowadziłem w Domu Kultury grupę teatralną "To Się Wytnie". Po powrocie do Sępólna powróciłem do pomysłu, bo na szczęście jest wśród młodych sępolan zainteresowanie takimi zajęciami. W zeszłym roku przygotowaliśmy "Śnieżkę".

   W tym roku nie pracowaliśmy nad gotowym scenariuszem, byliśmy raczej skupieni wokół pewnej idei. Chcieliśmy pokazać przedstawienie, które "napisze się samo". Podstawą były krótkie etiudy pantomimiczne do wybranej muzyki. Zauważyłem, że gotowy scenariusz zabija w pewnym sensie kreatywność młodych ludzi. Skupiając się na zapamiętaniu tekstu gubią postać, którą grają. Mało tego, rozpisane dialogi utrudniają pracę w młodym zespole, który jest na etapie tworzenia, mieliśmy dośc dużą rotację personalną, nie każdy odnajdował się w tego typu hobby, bo przecież dla dzieci najpierw jest to kolejny sposób na poszukiwanie talentów, zainteresowań. Tekst również "zamraża" scenariusz, fabułę. Nie chciałem zatem zaczynać od tekstu. Ważne było, by aktorzy znaleźli w sobie postacie, by poczuli ich ciało, ich zachowanie. Potem doszły relacje, emocje, a dialogi powstały na końcu i wynikały z sytuacji dramaturgicznej.
W efekcie powstało przedstawienie, w które wkład wnieśli wszyscy w równie dużej mierze, co reżyser. Bardzo w tym miejscu serdecznie dziękuję moim aktorom za ten rok trudnej i ciekawej pracy.
   Nasze przedstawienie to opowieść o życiu. O przemijaniu, ale i cykliczności wydarzeń w naturze. Zabawki w dziecinnym pokoju są symbolem. Symbolem dzieciństwa oczywiście, beztroski, zabawy. Gdy główna bohaterka, która się nimi bawi, dorasta, one pozostają na etapie dzieciństwa. Bawią się same, bo Klara już się nimi nie interesuje ?co zrozumiałe. I wydaje się, że czeka je niechybna "śmierć" - czyli wysypisko. A tu niespodzianka, bo Klara jako młoda mama odkrywa na nowo dzieciństwo, jak każdy rodzic czerpie radość z bycia dzieckiem poprzez przeżywanie dzieciństwa własnego potomka. Zabawki, które wraz z jej dzieciństwem odeszły w niepamięć, teraz ? dzięki synkowi ? odzyskały nowe życie. I tak się dzieje naprawdę, często powracamy ? do wspomnień, książek, czasem odżywają stare zapomniane przyjaźnie, a przede wszystkim życie nigdy się nie kończy ? w skali makro oczywiście, ale i dla indywidualnego człowieka. Wszak nasza przeszłość idzie z nami ku przyszłości.
Każdy dorosły gdzieś na dnie pozostaje dzieckiem, nawet jeśli temu z różnych powodów zaprzecza. A gdy sobie to uświadomi, znów jest szczęśliwy. Jak dziecko.

Kacper Gładych

Fot. Jacek Wojtania


Przedstawienie czas zacząć!


    Dzisiaj rozpoczęliśmy próby do przedstawienia. Przeczytaliśmy scenariusz z podziałem na rolę. Nie było wcale tak łatwo jakby mogło się wydawać, czeka nas jeszcze sporo pracy abyśmy interpretowali tekst jak prawdziwi aktorzy.
    Żeby nie ulec wyczerpaniu pracą urozmaiciliśmy sobie czas zabawami, które pozwoliły nam spożytkować rozpierającą nas energię. Musieliśmy także przygotować pozostałe maski aby na dobre rozpocząć próby z rekwizytami. Jutrzejszy dzień zapowiada się szczególnie interesująco, przeprowadzimy próbę na scenie, co pozwoli nam poczuć się jak w teatrze i będzie przygotowaniem do wystąpienia przed prawdziwą publicznością. Kto wie, może okaże się, że wśród nas są przyszli aktorzy lub aktorki?
    Czas na zabawę współdzielimy z czasem na twórczą pracę, która zresztą również jest wspaniałą zabawą. Uczymy się poznawać siebie nawzajem i doskonalimy nasze rozmaite talenty, a każdy kolejny dzień przynosi nowe atrakcje związane z doświadczeniami zdobytymi podczas wspólnej, zespołowej pracy.

Materiał: CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania


Zabawy ciąg dalszy


    Wpadliśmy w wir teatralnej zabawy! Zapoznaliśmy się z pełną humoru wersją znanej nam wszystkim baśni "Brzydkie Kaczątko" i od razu przeszliśmy do działania. Wcielaliśmy się we wszystkie postaci pokolei aby stwierdzić, która najbardziej nam odpowiada. Z tak przeprowadzonego castingu wyłoniliśmy obsadę i rozpoczęliśmy pracę nad strojami.
    Dzięki poznaniu charakterystyki każdej z postaci wiedzieliśmy doskonale jak przygotować się do roli. Aby móc wcielić się w którąkolwiek z nich musieliśmy jednak najpierw przygotować i własnoręcznie wykonać maski, które urzeczywistnią naszą grę. Tworzenie, wycinanie i sklejanie masek okazało się świetną zabawą, a efekt końcowy napawa optymizmem, teraz pora na dopracowanie naszych aktorskich wystąpień.
    Wcielanie się w postać i odgrywanie roli uruchamia naszą wyobraźnie i przenosi do iście baśniowego świata, w którym wszystko jest możliwe. Czy w tym świecie Brzydkie Kaczątko zamieni się w pięknego Łabędzia? Wszystko się okaże!

Materiał: CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Anna Ramczykowska


Wakacje czas zacząć!


    Rozpoczęliśmy wakacje w Centrum Kultury  i Sztuki! Po pracowitym roku szkolnym, nadszedł czas zasłużonej i upragnionej beztroskiej zabawy. Z tej okazji CkiS  przygotowało specjalny program, Interkamp – Twórcze Wakacje, który nie pozwoli zaznać nudy w czasie wolnym od zajęć.
    Pierwszy dzień upłynął nam wspólnie na grach i zabawach integracyjnych, podczas których poznaliśmy siebie wzajemnie, zdradzając nasze pasje i zainteresowania, a także ucząc się różnych form ekspresji, okazując emocje poprzez gesty, mimikę czy intonacje. Udowodniliśmy również, że potrafimy odczytywać emocje ukryte w dźwiękach, reagując na muzykę w zależności od jej charakteru i dynamiki oraz daliśmy ponieść się fantazji uwalniająć pokłady kreatywności poprzez zabawę w kalambury.
    W kolejnych dniach skupimy się szczególnie na zajęciach teatralnych przygotowując się do własnej interpretacji humorystycznej wersji baśni "Brzydkie Kaczątko". Czeka nas sporo zabawy i twórczej pracy!


Materiał: CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Anna Ramczykowska


WYJAZDY! USTKA i GDAŃSK - JARMARK DOMINIKAŃSKI!


Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim organizuje jednodniowe wyjazdy:
- 11 lipca 2015 r. (sobota) do Ustki
- 25 lipca 2015 r. (sobota) do Gdańska (Jarmark Dominikański).
Koszt wyjazdu 40 zł (cena zawiera koszty transportu i ubezpieczenie).
Wyjazd godz. 6:00 (parking CKiS). Szczegółowe informacje, wpłaty w sekretariacie CKiS tel. 52 388 01 60.
Ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy!


KONCERT MUZYKI FILMOWEJ
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej26 czerwca w Centrum Kultury i Sztuki odbył się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, który zorganizowano z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Święto Województwa na trwałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń na Kujawach i Pomorzu. Bogatą ofertę odbywających się w całym regionie imprez kulturalnych, sportowych i integracyjnych skierowano do wszystkich mieszkańców regionu i przebywających w nim gości. Nasze miasto znalazło się dwukrotnie w programie obchodów tego święta. 1 czerwca gościliśmy mobilną wystawę ,,Galerii Rusz” – Lubię tu być, a w miniony piątek wspomnianą orkiestrę symfoniczną.
Mieszkańcy Sępólna mieli niebywałą okazję posłuchać muzyki filmowej w najlepszym wykonaniu. Ponad 60-osobowa orkiestra zabrała nas w niezwykle piękny klimat polskich filmów. Usłyszeliśmy m.in. utwory z filmów Czarne chmury, Jak rozpętałem II Wojnę Światową, Janosik, Stawka większa niż życie, Przyłbice i kaptury, Nie kochać w taką noc to grzech, Polskie drogi czy Miłość ci wszystko wybaczy. Dominowały utwory Jerzego Matuszkiewicza i Henryka Warsa. Orkiestrą dyrygował Jakub Chrenowicz, a towarzyszyła im Anna Losota, w której wykonaniu usłyszeliśmy m.in. utwory Ada, to nie wypada czy Sex Appeal.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
fot. Jacek Wojtania

Więcej zdjęć w naszej galerii "MUZYKA KLASYCZNA" lub na


Powitanie lata!


   Sobotnie powitanie długo oczekiwanego lata na sępoleńskim molo zapowiadało się pod znakiem ulewnego deszczu i złośliwej aury.
Jak się wkrótce okazało kapryśna pogoda miewa także przyjazne oblicze, a sępoleńska publiczność jest niezawodna i niezwykle energetyczna.
   Rozpoczęliśmy od egzotycznego,pełnego humoru programu morskich korsarzy. Wydarzeniu towarzyszyli animatorzy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie z atrakcjami dla najmłodszych nawiązującymi do pirackiego świata wprost z dalekich Karaibów.
Sobotni wieczór powitaliśmy koncertem laureatów tegorocznego castingu MALI-ZDOLNI o profesjonalny kontrakt na wydanie płyty z autorskim materiałem. Casting zorganizowany przez wytwórnię HAPPY KIDS oraz MAGIC RECORDS jest inicjatywą podjętą przez CKIS mającą na celu wspieranie artystycznego rozwoju młodych talentów.
Wśród wyróżnionych i zauważonych , na sępoleńskim molo zaśpiewały: PAULINA LEDA ,KORNELIA MAZUR ,ALEKSANDRA PIĄTKOWSKA oraz LAURA DOBEK. Laureatom towarzyszył koncert artystów z WIEJSKIEGO OŚRODKA KULTURY w Wałdowie.
Niezwykle dynamiczny popis MŁODZIEŻOWEJ ORKIESTRY DĘTEJ CKIS pod kierunkiem pana MARIANA KUKOWSKIEGO stał się momentem przełomowym dotychczas mało przyjaznej aury.
Przebojowość zespołu BABYLON oraz show ,na które składają się największe hity legendarnej grupy BONEY M niewiarygodnie ujęły sępoleńską publikę. Koncert zespołu to nie tylko muzyka ale także znakomity kontakt z publicznością oraz energia porywająca tłumy. Udowodnili to; Fabian ,Charlie, Monika, Dominika jak i Fabian – muzycy pochodzący z Kamerunu ,Republiki Konga oraz Polski.
Nocą , zgodnie z przyjętą tradycją w scenerii sępoleńskiego jeziora zapłonęło ognisko a na wodnej tafli pojawiły się sobótkowe wianki.
   Dotrzymanie kroku tradycji sobótkowej nocy , zwiastuna długo oczekiwanego lata to jeden z priorytetowych projektów plenerowych Centrum Kultury i Sztuki.
Pozostaje mieć nadzieję, że włożone w jego organizację starania pozwoliły mieszkańcom Sępólna oraz gościom oderwać się na chwilę od prozy dnia codziennego.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Ewa Quiring- Korczak
Fot.: Anna Ramczykowska

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA 2015r." lub na


UWAGA RODZICE!
"Interkamp" – twórcze wakacje
w Sępólnie Krajeńskim

Z radością informujemy, że już 29 czerwca rozpoczynamy trwające do 10 lipca przedsięwzięcie wakacyjnych spotkań dla najmłodszych mieszkańców Sępólna i okolic. Inicjatywa będzie miała zamknięta formułę i dotyczy ograniczonej liczby dzieci w wieku od 7-15 lat.
    W związku z powyższym oczekujemy na państwa zgłoszenia telefoniczne (52 388 01 60) lub osobiście, codziennie w godzinach 7:00 – 15:00. Spotkania odbywać się będą od poniedziałku do piątku
w godzinach 10:00 – 13:00.
    Animatorzy Centrum Kultury i Sztuki z radością zadbają o wyśmienite samopoczucie państwa pociech, proponując atrakcyjną ofertę zajęć. Kosz całkowity pobytu dziecka zamyka się w kwocie 30 zł.
ZAPRASZAMY!UWAGA KIEROWCO!
W związku z organizacją Nocy Świętojańskiej na sępoleńskim molo, informujemy kierowców, że dnia 20 czerwca 2015 r. (tj. sobota) odcinek drogi przy ulicy Jeziornej (od Centrum Aktywności Społecznej do mola spacerowego) będzie zamknięty w godz. od 13.00 do 23.00.
Za utrudnienia w ruchu przepraszamy.


Fotografiści


Ideą warsztatów fotograficznych jest rozwijanie zainteresowań artystycznych słuchaczy.
Program jest kierowany do początkujących amatorów fotografii.
 
Mimo postępu technologicznego od  pierwszego utrwalonego zdjęcia na płycie szklanej w 1827 do aparatów cyfrowych, to idea wykonywania zdjęć pozostała ta sama. Utrwalanie najważniejszych wydarzeń z życia ludzi.
Dokumentowanie historii, przyrody, czy własnego życia stało się dla wielu ludzi ważnym hobby i wielką przyjemnością.


Zajęcia obejmują:
 Budowa i funkcje aparatu, poprawne kadrowanie.
Fotografia portretowa reportażowa, krajobrazowa i architektury

Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w CKiS. Zajęcia prowadzi Szymon Szwochert.

Fot. fotografiści


Jeszcze mali, a już zdolni    13 czerwca w Centrum Kultury i Sztuki młode talenty zaprezentowały swoje umiejętności w castingu Mali i Zdolni. Jury w składzie Justyna Tomańska i Katarzyna Rabiega oceniły około 30 uczestników, wśród których znalazły się tancerki, wokaliści i wokalistki  oraz instrumentaliści.

    Główną nagrodą w castingu zorganizowanym przez wytwórnię Happy Kids  i Magic Records  jest profesjonalny kontrakt na wydanie  solowej płyty, tak więc uczestnicy wyłonieni z pre-castingów  w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim mieli o co walczyć. Determinacja i sumienne przygotowanie poskutkowało dobrymi występami i pochwałami ze strony jury.
    Casting zdominowany był przez prezentacje wokalne, usłyszeliśmy takie piosenki jak – "Być kobietą", "Orła cień", "Halleluja" czy "Chodź  pomaluj mój świat". Wśród uczestników znaleźli się jednak zarówno tancerze, jak i instrumentaliści – chociażby wyróżniony Marek Konopka grający na perkusji do utworu "Nightamare" Avenged Sevenfold. Nie zabrakło także recytacji wierszy. Po krótkiej naradzie Pani Tomańska i Rabiega postanowiły przyznać pierwsze miejsce i tym samym kwalifikacje do następnego etapu, Maricie Grabiec, która zaprezentowała układ taneczny do utworu "Waka, waka". Drugie miejsce i możliwość studyjnego nagrania piosenki zdobyła Kornelia Mazur, która zachwyciła jury wokalnymi umiejętnościami w utworze "One and Only" z repertuaru Adele. Trzecie miejsce zdobyła Paulina Leda, która na castingu zaśpiewała "Piosenkę Księżycową".
    Inicjatywy takie, jak ta mają wspierać artystyczny rozwój młodych talentów, których jak się okazuje jest całkiem sporo. Wsparcie osób na co dzień związanych z branżą jest niesamowicie istotne, a samo docenienie starań i talentu nobilitacją, która jest pozytywnym bodźcem do dalszych działań, gdyż sam talent  to dopiero połowa sukcesu, najważniejsza jest pokora i sumienna praca.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania

 

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA 2015r." lub na


UWAGA NADCHODZĄ PIRACI!!!

 

Herszt piratów rodem z dalekich Karaibów, zabierze Nas w podróż do prawdziwego świata morskich korsarzy. Ani brytyjskie galeony, ani hiszpańska armada nie były im straszne. Łupy, złoto i sława – uwaga nadchodzą piraci!!!
Czym byłoby powitanie lata bez największych zawadiaków mórz i oceanów??? Dlatego też Centrum Kultury i Sztuki zaprasza mieszkańców na egzotyczny program, pełen humoru, morskich opowieści, huku armat pokładowych oraz gier i zabaw. Scenografię pokazu stanowić będzie obóz rodem z wyspy piratów z wielkimi kotłami, bronią oraz skrzyniami pełnymi skarbów a centralny punkt obozu - skradziony złoty tron władcy Azteków Montezumy nada pikanterii pirackiej przygodzie.
Wszystko to już 20 czerwca w Sępólnie Krajeńskim. O miejscu spodziewanego najazdu karaibskiej floty, poinformujemy natychmiast po rozszyfrowaniu tajemniczego zapisu pochodzącego z pirackiej skrzyni skarbów.
Miłośników gorących, tanecznych rytmów zapraszamy wieczorem na energetyczne powitanie lata z zespołem BABYLON.


TABULA RASA


    Wydarzenie artystyczne TABULA RASA ,którego premiera miała miejsce 6 czerwca w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim jest opowieścią o bezwarunkowej miłości.
Niezwykle emocjonalne z dużą dawką osobistego przekazu adresowane było do wszystkich tych , dla których refleksja nad otaczającą rzeczywistością stanowi wartość samą w sobie , którzy widzą sens w retrospekcji, zatrzymaniu się,spojrzeniu w przeszłość.
   Twórcami spektaklu są dzieci oraz młodzież realiaująca swoje pasje w sępoleńskiej instytucji kultury zarówno w dziedzinie tańca jak i muzyki. Wśród wykonawców znaleźli się ; zespół ELECTRIC NOISE  (M.Cieślik - wokal ,M.Pick -gitara ,T.Orłowski -bas ,M.Konopka -perkusja), ZESPÓŁ TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO PLUS (M.Skuza ,J.Smuniewska ,E.Krzyżanowska, M.Mordel ,O.Tomsa , A.Zabrocka), zespół PLUSIK ,PLUS MINI oraz DZIECIĘCE STUDIO PIOSENKI ( L.Dobek , O.Piątkowska)
Temat jaki podjęto w projekcie wydawać by się mógł bardzo prostym - tak wiele już powiedziano o matczynej miłości, a jednak, chociażby z tego powodu w trakcie realizacji okazał się wyjątkowo trudny. Z łatwością bowiem można było otrzeć się w nim o brak oryginalności.
Emocjonalność przedsięwzięcia, wyszukane teksty, choreografia, muzyka (K.Napiórkowski, K.Badach, T.Nalepa, R.Riedel, G.Łobaszewska) oraz nietuzinkowe podejście do tematu - bo przez pryzmat przemijania, mamy nadzieję uczyniły a projektu Tabula Rasa interesujące wydarzenie artystyczne. Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Ewa Quiring -Korczak
Fot.: Jacek Wojtania

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA 2015r." lub na


Droga do gwiazd


    Już w najbliższą sobotę, 13 czerwca o godzinie 11:00, młode talenty zawalaczą o profesjonalny kontrakt na wydanie płyty z autorskim materiałem, będący główną nagrodą w castingu "Mali i Zdolni" organizowanym wspólnie przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim oraz wytówrnię Happy Kids i Magic Records. Spośród zgłoszonych uczestników jury w składzie – Justyna Tomańska, polska pisarka współzałożycielka i manager zespołu Volver oraz jej partner, Mariusz Totoszko, w latach 2009-2014 wokalista związany z grupą Volver, obecnie prowadzący solową działalność artystyczną, wyłoni najzdolniejszych, którzy zostaną zakwalifikowani do dalszego etapu. Każdy zarejestrowany i przesłuchany uczestnik otrzyma nagrodę w postaci biletu do Jura Parku Bałtów, Krasiejów lub Solec Kujawski. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca natomiast zostaną nagrodzeni możliwością nagrania solowych piosenek. Finał castingów odbędzie się w Jura Parku na przełomie września/października 2015 roku. Życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom!LUBIĘ  TU BYĆ! – mobilna wystawa
na ŚWIĘTO  WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO  - POMORSKIEGO


   
    1 czerwca mieszkańcy Sępólna mieli przywilej zapoznania się z ideą „poruszającej się” wystawy autorstwa artystycznej grupy Galerii Rusz z Torunia oraz możliwość uczestnictwa w akcji pt. „Po co tutaj jesteśmy?”
    Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz budżetu Województwa Kujawsko – Pomorskiego prowokuje do refleksji oraz skłania do pozytywnego postrzegania zarówno siebie jak i otaczającej rzeczywistości.
    W inicjatywie zorganizowanej przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim uczestniczyła imponująca grupa dzieci oraz młodzieży, aktywnie biorąc udział w animacji dotyczącej hasła promocyjnego wystawy „Lubię tu być”. Zgodnie z ideą projektu, która z założenia skłonić miała mieszkańców regionu by w miejscu, w którym żyją poczuli się jak u siebie, także młodzi sępolanie mieli możliwość zapisania swoich spostrzeżeń na jeżdżącym billbordzie.
    Niespotykany objazd obrazów goszczący w centrum naszego miasta wzbudzał spore zainteresowanie także wśród dorosłych.
    Warto dodać, iż hasła promocyjne wystawy nawiązywały do idei i słów głoszonych chociażby przez WINSTONA CHURCHILLA, RICHARDA FLORIDA czy też PHILIPA ZIMBARDO.
    Polubić siebie, swoja pracę, miasto, region, wysyłać pozytywną energię, tworzyć wspólną tożsamość, czerpać z korzeni i odważnie budować przyszłość to pierwsze skojarzenia z wydarzeniem autorstwa artystów Galerii Rusz. Te jakże śmiałe, ale proste w przekazie idee pozwoliły dosłownie każdemu na chwilę pozytywnej refleksji.Tekst: Ewa Quiring-Korczak
Fot. Anna Ramczykowska


Święto wszystkich dzieci!


    Indiańska wioska i prawdziwi kowboje rodem z dzikiego zachodu były atrakcjami tegorocznego Dnia Dziecka. O odpowiedni klimat zadbał wałbrzyski zespół Catawba. Tego dnia Indnianie i Kowboje żyli w pełnej zgodzie.

    Nic dziwnego, w końcu dzieci mają tą szczególną, pojednawczą moc. Dlatego też w pełni należy im się dzień, który należy do nich w całości. Tegoroczny Dzień Dziecka był wyjątkowo barwny i widowiskowy. Centrum Kultury i Sztuki zorganizowało  prawdziwy Piknik na Dzikim Zachodzie.
    Na  sępoleńskim Placu Przyjaźni stanęła Wioska Indiańska, kolorowe tipi, wśród których przechadzali się plemienni Indianie i Indianki prezentujący się w energicznych tańcach, zachęcając  do wspólnych gier i konkurencji. W pełnej harmonii po indiańskich występach plac opanowali kowboje, którzy zamiast łuków, nosili schowane w kaburze Colty, a na głowie typowo "kowbojskie" kapelusze. Imprezę wzbogacił dziecięcy zespół wokalno-taneczny Maxi Briz z Ukrainy. W tak radosnej atmosferze, wśród tańców, śpiewów, chodzenia na szczudłach, strzelaniu z łuku i konkursach w rzucie podkową ten wyjątkowy dla każdego dziecka dzień upłynął niesprawiedliwie szybko.
    Moc atrakcji przygotowana przez Centrum Kultury i Sztuki sprawiła, że było to prawdziwe święto dzieci, które mogły poczuć się jak bohaterowie rodem z Dzikiego Zachodu. Ten Dzień Dziecka na pewno będzie niezapomniany!


Materiały CKiS w Sępolnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Anna Ramczykowska, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA 2015r." lub na


  Partnerzy i Sponsorzy imprezy:

Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim
Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim
Gmina  Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sępólnie Krajeńśkim
Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Sępólnie Krajeńskim
Samorząd Mieszkańców nr 1 w Sępólnie Krajeńskim
Samorzą Mieszkańców nr 2 w Sępólnie Krajeńskim
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sępólnie Krajeńśkim
Bank Spółdzielczy w Więcborku Oddział w Sępólnie Krajeńskim
Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z.o.o w Sępólnie Krajeńskim
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Doktów w Sępólnie Krajeńskim
Ochotnicza Straż Pożarna w Sępólnie Krajeńskim
Gminne Ośrodki Edukacji Kulturalnej ARTIKI
TKKF Sępólno Krajeński


To dla Ciebie Mamo – z Krystyną Giżowską


    Z okazji Dnia Matki Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim przygotowało szczególny koncert. Pełen wspomnień, obfitujący w znane i lubiane przeboje w wyśmienitym wykonaniu związanej z Sępólnem artystki  - Krystyny Giżowskiej.

    Bilety na to wydarzenie zostały wyprzedane na długo przed planowanym występem,  zapełniona po brzegi sala widowiskowa CKiS potwierdziła przypuszczenia, że Krystyna Giżowska cieszy się wśród sępoleńskiej publiczności szczególną sympatią.
    W to wyjątkowe święto, jakim jest Dzień Matki przeboje takie jak – "Pani z pieskiem", "Nie było Ciebie tyle lat" czy "Złote obrączki" przy wsparciu ze strony entuzjastycznie reagującej publiczności, zabrzmiały wspaniale. Artystka sięgnęła także po utwory spoza swojego repertuaru i tak usłyszeliśmy między innymi – "Trzynastego",  czy "Miłość Ci wszystko wybaczy". Publiczność nie tylko nagradzała piosenkarkę  gromkimi brawami, ale także chętnie przyłączała się do wspólnego śpiewania, a nawet spontanicznych tańców! Na koniec dziękując za urokliwy występ długotrwałymi owacjami na stojąco.
    Krystyna Giżowska jest w naszym mieście szczególnie lubiana.  Artystka, dla której Sępólno Krajeńskie jest miejscem bardzo bliskim ma tutaj rzeszę oddanych fanów, którzy czekali na autografy, wspólne zdjęcia oraz chwilę rozmowy i wspomnień.

Materiały CKiS w Sępolnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA GWIAZD" lub na


Z myślą o dzieciach!


30 maja 2015 r. godz. 14.00  Dzień Dziecka „Skarb Srebrnego Jeziora Piknik na Dzikim Zachodzie” – z niesamowitymi atrakcjami dla wszystkich dzieci! (Plac Przyjaźni w Sępólnie Krajeńskim).

 

Organizator Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim

PARTNERZY I SPONSORZY:
- Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim;
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim;
- Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów
   Alkoholowych w Sępólnie Krajeńskim;
- Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim;
- Centrum Małego Dziecka i Rodziny
  w Sępólnie Krajeńskim;
- Samorząd Mieszkańców nr 1 w Sępólnie Krajeńskim;
- Samorząd Mieszkańców nr 2 w Sępólnie Krajeńskim;
- Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sępólnie Krajeńskim;
- Bank Spóldzielczy w Więcborku
  Oddział w Sępólnie Krajeńskim;
- Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o
  w Sępólnie Krajeńskim;
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Doktór
  w Sępólnie Krajeńskim;
- Ochotnicza Straż Pożarna w Sępólnie Krajeńskim;
- Gminne Ośrodki Edukacji Kulturalnej ARTIKI

 

- Regulamin imprezy (PDF)

 

 

1 czerwca 2015 r. KINO ORANGE w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim! Film „SEKRETY MORZA” godz. 16.00!

„Sekrety morza”

(godz. 8.30; 10.30 seanse dla szkół – rezerwacja tel. 523880160), godz. 16.00
Familijny/ fantasy/ animacja/ dla przedszkolaków,
cena biletu: 13 zł normalny, 12 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 10 zł grupowy,
czas trwania: 93 minuty,
zwiastun: https://youtu.be/7Lj-vqlmiAY
Opis: „Sekrety morza” to nominowana do Oscara najpiękniejsza bajka roku, która zabiera widzów w niezwykłą podróż po świecie zamieszkałym przez pół foki pół ludzi, olbrzymy przemienione w kamienie i wyjątkowo odważne dzieci.
To „przebój kinowy z duszą” (AL Times), który „uwrażliwi dzieci na sztukę na całe życie” (The Wall Street Journal). „Najbardziej fascynujący wizualnie i olśniewający film roku” (The Dissolve), w którym kryje się głęboka prawda o otaczającym nas świecie, nawet jeśli bohaterami są postaci rodem z celtyckich legend.
„Wszystkich, którzy szukają oryginalnych i niezwykłych, a przy tym mądrych i pięknych opowieści zapraszam na nową kreskówkę, która wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom wszystkich rodziców” – mówi, występująca w polskiej wersji językowej filmu, Małgorzata Kożuchowska.

 

1 czerwca 2015 r. godz. 10.00 „Lubię tu być” - mobilna wystawa na placu przed Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. W ramach „poruszającej się” wystawy organizatorzy zaprezentują prace autorstwa artystycznej grupy Galeria Rusz (Joanna Górska i Rafał Góralski). Wystawie będzie towarzyszyła akcja artystyczna pt. "Po co tutaj jesteśmy?"ZAPRASZAMY!!!


Sukces w zgodzie z prawem


    Gościem kolejnego spotkania w ramach Sępoleńskiej Akademii Sukcesu był, znany przede wszystkim z fabularno-dokumentalnego serialu "Sąd Rodzinny", sędzia Artur Lipiński. Spotkanie dotyczyło głównie tematów związanych z sądownictwem, polskim wymiarem sprawiedliwości, a także trudami związanymi z odpowiedzialną funkcją sędziego.

    Po wizytach  artystów, aktorów, sportowców, przyszedł czas na gościa, który na co dzień stawia czoło ludzkim problemom, podejmując niezwykle trudne decyzje, niejednokrotnie decydujące o dalszym losie sądzonych. Pełniący funkcję sędziego w krośnieńskim Sądzie Okręgowym, Artur Lipiński, takie decyzje podejmuje od wielu lat i jak sam mówi – "praca  ta nieustannie mnie fascynuje".
    Zawsze opanowany, w pełni profesjonalny i nade wszystko ludzki sędzia z telewizyjnego ekranu, okazuje się być osobą, która w każdym człowieku szuka dobrych cech, bez względu na sytuacje. Jako sędzie ceni sobie przede wszystkim niezależność,  która wiąże się z podejmowaniem decyzji w zgodzie z własnym sumieniem,  bez zewnętrznych wpływów i nacisków, na które jak twierdzi, jest odporny. Ponad wszystko jest jednak tylko człowiekiem i czasem do głosu dochodzą zwyczajne, ludzkie emocje, wówczas jak twierdzi – "lepiej wyrok odroczyć" i dać sobie czas na poukładanie sprawy. W swojej karierze zawodowej prowadził wiele trudnych rozpraw, doskonale pamięta pierwszą samodzielnie prowadzoną sprawę, pamięta również te, które ze względu na drastyczność na zawsze zapadają w pamięć. Uczestnictwo w serialu "Sąd Rodzinny"  było dziełem przypadku, a jednak okazało się być dla naszego gościa niezwykłym doświadczeniem. Podkreślał walory edukacyjne serialu, w którym przedstawiane sprawy zawsze były autentyczne, co miało podnieść  poziom  wiedzy z zakresu prawa wśród  obywateli, gdyż jak sam twierdzi – "nasze społeczeństwo ma naprawdę niski poziom wiedzy jeśli chodzi o prawo". Podkreślił przy tym, że poziom przestępczośći  wśród Polaków wcale nie jest tak duży, jak nam się wydaje, biorąc pod uwagę  całą Europę, jesteśmy na równi z Danią, która przecież  z  krajem o szczególnie wysokiej przestępczości nam się nie kojarzy.
    Nie zabrakło pytań od publiczności, na które Pan Artur z chęcią odpowiadał, a nawet zachęcał do ich zadawania.  Dowiedzieliśmy się wówczas między innymi, że prowadził kiedyś sprawę bliźniaczo podobną do tej, która pojawiła się w jednym z odcinków serialu "Sąd Rodzinny"  oraz  że zdarzyło mu się kiedyś słyszeć pogróżki  pod swoim adresem po wydaniu skazującego wyroku. W swojej "mowie końcowej" (jak na sędziego przystało) zachęcał do wyboru zawodu sędziego, podkreślając ponownie, że wszystkie najważniejsze decyzje należy podejmować w zgodzie z własnym sumieniem i że nie warto zbaczać ze ścieżki prawa, gdyż straconych w ten sposób lat nikt nie zwróci. Jak zwykle celnie Panie Sędzio.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Anna Ramczykowska

Więcej zdjęć w naszej galerii "SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU" lub na


Kolorowy świat Plastusia


    Każdy z nas ma swoje ulubione książki z dzieciństwa, do których czasami wraca się z sentymentu i które z uśmiechem na twarzy czyta się potomstwu. Niewątpliwie jedną z takich książek jest „Plastusiowy Pamiętnik”. Lektura o przygodach sympatycznego ludzika z plasteliny, która pobudza dziecięcą fantazję jednocześnie bawiąc i ucząc. Dlatego też sceniczna adaptacja perypetii Tosi i Plastusia jest szczególnie atrakcyjna dla dzieci… ale i nieco starszej widowni, gdyż jak zapewniają twórcy spektaklu (aktorzy Narodowego Teatru im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu) „ta historia może zdarzyć się wszędzie i każdemu z nas”. Przez nieco ponad godzinę na scenie rozgrywały się fascynujące przygody mówiące o wartościach takich jak – przyjaźń, odpowiedzialność, odwaga czy mądrość. Nie podlega dyskusji fakt, że zaadaptowana na teatralne przedstawienie lektura zyskuje nowy wymiar, dziecięca imaginacja na tę chwilę staje się rzeczywistością, a Plastuś ożywa dosłownie!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Monika Domaszek
ELIMINACJE POWIATOWE TURNIEJU SŁOWA „ SŁOWO ŹRÓDŁEM INSPIRACJI”
ROZTRZYGNIĘTE


    Turniej recytatorski, którego jednym z nadrzędnych celów jest pielęgnacja ojczystego języka polskiego, a tym samym dbałość o kulturę i estetykę „żywego słowa”, zgodnie z przyjętą tradycją rozstrzygnięty został w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim 19 maja bieżącego roku.
    Ciesząc się rosnącym z roku na rok zainteresowaniem przyciągnął w roku 2015 około stu wykonawców w kategorii szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Prezentacje w dwóch turniejach: recytatorskim jak i poezji śpiewanej oceniało powołane przez organizatora jury w składzie:
1. Barbara Sobotka  - Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki w Bydgoszczy
2. Eulelia Neumann - Zespół Szkół nr 1 w Sępólnie Krajeńskim
3. Marzanna Wiśniewska - Zespół Szkół nr 3 w Sępólnie Krajeńskim

Z ogromną radością przedstawiamy liczne grono tegorocznych laureatów konkursu:

Kategoria wiekowa: szkoła podstawowa kl. I-III
I miejsce – Katarzyna Bodzińska - ZS nr 1 w Sępólnie Krajeńskim
II miejsce - Marita Grabiec – SP w Sośnie
III miejsce - Mikołaj Paterek – SP w Więcborku
III miejsce - Agata Bamberska - SP w Zbożu
Wyróżnienia:
1. Hanna Wołowiec – SP w Sypniewie
2. Karolina Buława - SP w Więcborku
3. Wiktoria Dubiel - ZS nr 3 w Sępólnie Krajeńskim
4. Sara Borkowska - ZS nr 3 w Sępólnie Krajeńskim
5. Katarzyna Stórczewska -  ZS nr 3 w Sępólnie Krajeńskim

Kategoria wiekowa: szkoła podstawowa kl. IV-VI
I miejsce – Kinga Drobczyńska - ZS nr 3 w Sępólnie Krajeńskim
Wyróżnienia:
1. Wiktoria Pałuczak – SP w Zakrzewku
2. Martyna Blejder – SP w Zbożu
3. Laura Dobek - ZS nr 3 w Sępólnie Krajeńskim
4. Helena Piątek – SP w Sośnie

w kategorii: „Turniej poezji śpiewanej” uczniowie klas gimnazjalnych
I miejsce - Oskar Mazalon - ZS nr 3 w Sępólnie Krajeńskim
II miejsce - Barbara Grzegorzewska - ZS nr 1 w Sępólnie Krajeńskim
III miejsce - Olga Lewalska - ZS nr 1 w Sępólnie Krajeńskim

w kategorii: „Turniej recytatorski”: uczniowie klas gimnazjalnych
I miejsce - Agata Zabrocka - ZS nr 1 w Sępólnie Krajeńskim
I miejsce – Paulina Dyrka – Gimnazjum w Sośnie
II miejsce – Emilia Niemczewska - Gimnazjum w Wąwelnie
III miejsce - Tobiasz Nawrocki – Gimnazjum w Sośnie
Wyróżnienie - Julia Plutka - Gimnazjum w Więcborku
Wyróżnienie - Julia Kiestrzyn – Gimnazjum w Sypniewie
Wyróżnienie - Kornelia Pulchna - ZS nr 1 w Sępólnie Krajeńskim


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Ewa Quiring-Korczak
Fot.: Jacek Wojtania


PSE Narodowy Teatr Edukacji w Sępólnie!

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie zaprasza dnia 22 maja 2015 r. o godz. 8.30 na spektakl „Plastusiowy Pamiętnik” w wykonaniu aktorów  z PSE Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia!
„Plastusiowy Pamiętnik” to spektakl oparty na najciekawszych wątkach znanej i lubianej lektury autorstwa Marii Kownackiej. Adaptacja sceniczna tego utworu powstała z uwzględnieniem treści najbardziej edukacyjnych, mówiących o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze oraz mądrości.
Główną inspiracją do przetworzenia treści „Plastusiowego Pamiętnika” na scenę jest fakt niepodważalny: to jedna z najciekawszych książek dzieciństwa, poruszająca w sposób szczególny wyobraźnię – niezależnie od wieku. To właśnie dzięki wyobraźni można przenieść się w kolorowy świat – pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wygląda inaczej i wszystko jest możliwe.
W tym świecie mały ludzik z plasteliny może widzieć i słyszeć, piórnik jest domem, a szkolne przybory rozrabiają w najlepsze, wraz z Plastusiem wtapiamy się w ciąg niesamowitych perypetii, przeplatanych rytmicznymi piosenkami i teatralnymi efektami. Spektakl wzbogaca piękna scenografia, barwne kostiumy, ciekawa choreografia, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów. Opowiedziana językiem teatru historia może zdarzyć się wszędzie i… Każdemu z nas.

Bilet wstępu 15 zł. Zapraszamy!


Studio  Ceramiki i Sztuki Użytkowej w Minikowie


    Na zaproszenie Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA Studio Ceramiki i Sztuki Użytkowej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim po raz kolejny miało okazję zaprezentować swoje prace 10 maja 2015r. podczas Targów Turystyczno – Ogrodniczych "Lato na wsi" w Minikowie.
Promowanie Centrum Kultury i Sztuki podczas targów corocznie przyciaga większą ilość znawców i sympatyków rękodzieła artystycznego.
Otoczeni kolorową roślinnością, różnorodnymi krzewami ozdobnymi stoisko ceramiki zwracało szczególną uwagę. Targi  mają  swoją  markę w  regionie  kujawsko - pomorskim, przyciągają ogromną ilość wystawców oraz szerokie grono twórców ludowych.Tekst: Mirosława Kaczmarek
Fot.: Krzysztof Krzyżanowski


„Ludzie ludziom”


W dniu 8 maja w  70 rocznicę zakończenia II wojny światowej Centrum Kultury i Sztuki zorganizowało wystawę fotograficzną pt.: „Ludzie ludziom” autorstwa Katarzyny Olchowskiej.

    W 2003-2006 studiowała w  Wielkopolskiej Wyższej Szkole Fotografii, a w  latach 2007-2011 na wydziale fotografii w  Metropolitan Collage w Glasgow.

    Autorka zadedykowała ten projekt bliskiej osobie, swojemu dziadkowi Janowi Sobolewskiemu, który podczas drugiej wojny światowej w randze podporucznika, walczył we wrześniu 1939 roku, z niemieckim najeźdźcą. 27 września tego roku dostał się do niemieckiej niewoli i przez sześć długich lat siedział w obozie jenieckim w Munrau na terenie Niemiec. To dziadek swoimi opowieściami rozpalił wyobraźnie Katarzyny Olchowskiej oraz ciekawość historii związanej z II wojną światową.
    Fotografie autorki przedstawiają świat bez ludzi. Przetrwały natomiast ich rzeczy
 – stos okularów. Pozostała droga z szynami kolejowymi prowadząca do obozu śmierci, pozostał skrawek ziemi, gdzie był obóz, okolony kolczastym drutem. Pozostały kamienie na dziedzińcu, gdzie ludzie stali w oczekiwaniu na swoją śmierć. Obrazy fotograficzne z Auschwitz - Birkenau w szaroczarnej tonacji odsłaniają prawdę historii, prawdę o człowieku, o zagładzie narodu żydowskiego z rąk hitlerowców. Trzeba pamiętać , że w Oświęcimiu zginęli tez min. Polacy, Cyganie.
    Kolekcję rozpoczyna obraz, na którym widnieje tylko czerń, potem są fotografie przedmiotów i obiektów. Całość zamyka obraz czystej bieli symbolizującej karty historii... białe karty historii.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Kornelia Trzcionkowska
Fot. Mirosława Kaczmarek, Katarzyna Śmigiel


Mali i Zdolni!Studio Piosenki działające przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim wraz z wytwórnią Happy Kids Music oraz Magic Records rozpoczęło 24 kwietnia br. pierwsze przesłuchania do castingu. Poszukujemy utalentowanych wokalistów, małych i niezwykłych osobowości w wieku 4 – 14 lat. Najzdolniejsze dzieci będą miały szansę podpisać profesjonalną umowę managerską z wytwórnią Happy  Kids Music oraz stworzyć swój własny kanał internetowy.
Od 15 maja, w każdy piątek o godz. 16.00, rozpoczynamy kolejne castingi w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim (sala kinowa). ZAPRASZAMY!


Dla Ciebie Mamo… Krystyna Giżowska!!!Mamy przyjemność zaprosić na wyjątkowy koncert Krystyny Giżowskiej, artystki która przez wiele lat mieszkała w naszym mieście. Doceniana przez krytyków, słynna polska piosenkarka wystąpi w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim już 26 maja 2015 r. o godz. 18:00, z okazji wyjątkowego święta, jakim jest Dzień Matki. Zaprezentuje się w przekrojowym repertuarze obejmującym jej największe przeboje.  Wspaniały prezent dla kochanej mamy! Bilety w cenie 25 zł do nabycia w sekretariacie CKiS. Serdecznie zapraszamy!

 


KINO ORANGE W CENTRUM KULTURY I SZTUKI W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM!
1 CZERWCA 2015 R. (PONIEDZIAŁEK)

 

„Sekrety morza”

(godz. 8.30; 10.30 seanse dla szkół – rezerwacja tel. 523880160), godz. 16.00
Familijny/ fantasy/ animacja/ dla przedszkolaków,
cena biletu: 13 zł normalny, 12 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 10 zł grupowy,
czas trwania: 93 minuty,
zwiastun: https://youtu.be/7Lj-vqlmiAY
Opis: „Sekrety morza” to nominowana do Oscara najpiękniejsza bajka roku, która zabiera widzów w niezwykłą podróż po świecie zamieszkałym przez pół foki pół ludzi, olbrzymy przemienione w kamienie i wyjątkowo odważne dzieci.
To „przebój kinowy z duszą” (AL Times), który „uwrażliwi dzieci na sztukę na całe życie” (The Wall Street Journal). „Najbardziej fascynujący wizualnie i olśniewający film roku” (The Dissolve), w którym kryje się głęboka prawda o otaczającym nas świecie, nawet jeśli bohaterami są postaci rodem z celtyckich legend.
„Wszystkich, którzy szukają oryginalnych i niezwykłych, a przy tym mądrych i pięknych opowieści zapraszam na nową kreskówkę, która wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom wszystkich rodziców” – mówi, występująca w polskiej wersji językowej filmu, Małgorzata Kożuchowska.

 

 

 „Karski i władcy ludzkości”

 

godz. 12.30 (seans dla szkół – rezerwacja tel. 523880160)
Dokumentalny/ animacja/ wojenny,
cena biletu: 13 zł normalny, 12 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 10 zł grupowy,
czas trwania: 72 minuty,
zwiastun: https://youtu.be/R2irw3re_LY
Opis: Zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane, film wybitnego dokumentalisty, laureata prestiżowej nagrody EMMY, Sławomira Grünberga. Historia Jana Karskiego – bohatera Polskiego Państwa Podziemnego, którego amerykański „Newsweek” uznał za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku.

 

 

 

 

 

 

  

 

 „Chappie”

 

godz. 18.00
Akcja/ science fiction,
cena biletu: 13 zł normalny, 12 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 10 zł grupowy,
czas trwania: 120 minut,
zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=ORPqNhnVUgc
Opis: Film Neilla Blomkampa, twórcy „Dystryktu 9” i „Elizjum”. W dzisiejszych czasach roboty do zadań specjalnych stają się codziennością. W brutalnym świecie Johannesburga policja i wojsko używają ich do tłumienia zamieszek i walki z gangsterami. Chappie jest jednym z robotów nowej generacji, które myślą i czują. Niewiele różni się od nas, ludzi. Jest jak dziecko i tak jak ono poznaje świat oczyma opiekunów. Kiedy Chappie dostaje się w ręce gangsterów, ci resetują jego dotychczasową wiedzę i uczą wszystkiego od nowa, tak by pracował dla nich. Poczciwy, budzący sympatię robot, nie do końca świadomy wyrządzania zła, uczestniczy w brutalnych napadach rabunkowych i życiu przestępczego półświatka. W filmie zobaczymy gwiazdorski duet: Hugh Jackman i Sigoureny Weaver – w rolach pracowników korporacji produkującej roboty, którzy spróbują wyrwać Chappiego z rąk przestępców. W obrazie pojawia się również prawdopodobnie najdziwniejszy zespół muzyczny świata – Die Antwoord (w filmie usłyszymy ich największy przebój https://www.youtube.com/watch?v=cegdR0GiJl4)

 

 

 „Oculus”

 

godz. 20.20
Horror,
cena biletu: 13 zł normalny, 12 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 10 zł grupowy,
czas trwania: 104 minuty,
zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=yIFV20KLQBU
Opis: „Byłem zachwycony. Przerażający film. Niewykluczone, że już nigdy w życiu nie zjem jabłka” – tak o horrorze mówi Stephen King. Zachwyceni krytycy dopowiadają: „To jeden z najbardziej oryginalnych horrorów ostatnich lat”- pisze Dread Central, „bez wątpienia najbardziej przerażający film od czasu Obecności”, dodaje Indiewire, „spełnienie marzeń każdego inteligentnego wielbiciela horrorów” - puentuje Complex.
Bohaterowie filmu to rodzeństwo, które spotyka się po latach od strasznej śmierci rodziców. Dziewczyna jest przekonana, że za traumatyczne wydarzenia w ich życiu odpowiada demoniczne lustro, które wisiało kiedyś w gabinecie ojca. Namawia brata, żeby to sprawdzić.
Kiedy zamykają się w domu ze złowrogim lustrem, „koszmar nie ustępuje ani na chwilę” -pisze Bloody Disgusting. Opanowane przez złego ducha lustro igra z umysłami, wciągając widzów w przerażającą historię. „Mrożąca krew w żyłach atmosfera” sprawia, że gdy dwójka bohaterów poddaje się manipulacjom demonicznego „oculusa”, widzowie także stają się jego ofiarami…
„Scenariusz Flanagana i Jeffa Howarda jest zaskakująco ambitny i wyraźnie zaznacza dynamikę rodem z Archiwum X pomiędzy Kaylie, święcie przekonaną o demonicznej mocy lustra oraz jej uparcie sceptycznym bratem, którego wspomnienia zostały zduszone przez dziesięć lat prania mózgu w terapii” – piszą krytycy na stronach Telegraph.co.uk.

 


PRL na czterech kółkach


    W piątkowe południe (01.05.2015) targowisko miejskie "Mój Rynek" było prawdziwym rajem dla miłośników motoryzacji szczególnie lubujących się w zabytkowych, pięknie odrestaurowanych pojazdach. Wszystko to za sprawą zorganizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki pierwszego Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Gośćmi specjalnymi byli, ekspert w dziedzinie motoryzacji Włodziemierz Zientarski oraz piosenkarz, ale także pasjonat i dziennikarz również zajmujący się motoryzacją, Andrzej Dąbrowski.

    Chociaż rankiem pogoda nie napawała optymizmem, wraz z pojawieniem się pierwszego, zabytkowego pojazdu słońce nieśmiało wyłoniło sie spośród chmur przepędzając deszcz. Dzięki temu mogliśmy podziwiać mnóstwo pięknych pojazdów kojarzonych z minioną epoką PRL'u. Aby nadać imprezie odpowiedni klimat pojawiły się również rozmaite rekwizyty odwołujące się do ówczesnej rzeczywistości. Przed sceną, zaaranżowaną na typowy PRL'owski pokoik, rozstawiony został nie mniej PRL'owski sklep, którego główny asortyment stanowił ocet i szary papier toaletowy. Ponadto można było kupić kiełbasę z grilla i pieczywo, rzecz jasna na kartki! Główną atrakcją były jednak wspaniałe pojazdy, które skupiały uwagę mieszkańców oraz przyjezdnych.
    Nie zabrakło także występów artystycznych. Jako pierwsza zaprezentowała się Młodzieżowa Sekcja Orkiestry Dętej, tuż po niej w klimacie rodem z PRL wystąpił wałdowski kabaret "On i Ona".  Muzyczną pocztówką okazał się być występ chojnickiego trio Prawie Maryla, który na dobre wprowadził w atmosferę minionej epoki. Gwoździem programu była jednak rozmowa z prawdziwym fachowcem, wieloletnim redaktorem czasopisma "Auto Moto Sport", dziennikarzem i prezenterem telwizyjnym, Włodzimierzem Zientarskim. W towarzystwie swojego dobrego znajomego, również miłośnika motoryzacji i dziennikarza zajmującego się między innymi tą dziedziną, Andrzeja Dąbrowskiego, poopowiadali o tamtejszych pojazdach, nowinkach technicznych i swoich motoryzacyjnych doświadczeniach. Rozmowa przeplatana wokalnymi wystąpieniami Pana Andrzeja zakończona została stwierdzeniem wyższości Fiata nad pozostałymi PRL'owskimi pojazdami.
Podczas gdy Pan Andrzej oklaskiwany przez widownię, w towarzystwie atrakcyjnych tancerek, kończył swój występ, Pan Włodzimierz przechadzał się wśród samochodów i motocykli, komentując i komplementując co ciekawsze modele.
    Zainteresowanie imprezą wskazuje na to, że wśród mieszkańców Sępólna oraz pobliskich miejscowości sporo jest nie tylko kolekcjonerów, ale przede wszystkim miłośników motoryzacji, potrafiących docenić piękno pojazdów dziś uznanych za klasyki i zabytki. Dzisiaj możemy wspominać minoną epokę skupiając uwagę na pozytywnych aspektach, z odpowiednim dystansem i humorem, czego najlepszym potwierdzeniem jest fakt, że milicyjny Polonez przywoływał na twarzy uśmiech, a nie strach.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Foto: Anna Ramczykowska, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA 2015r." lub na


2 maja Świętem Ziemi i Ognia w Sępólnie


X Jubileusz Studio Cerami i Sztuki Użytkowej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, stał się wyjątkowym świętem dla mieszkańców oraz uczestników zajęć ceramicznych.
W późnych godzinach wieczornych Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zaprosiło do obejrzenia widowiskowego spektaklu wykonanego przez Teatr 4 Żywioły w przedstawieniu „Imperium Ognia”, fantastyczna opowieść przesiąknięta mrokiem, magią i mistycznymi postaciami.
Magiczna atmosfera przeniosła się do sali wystawowej, gdzie instruktor Studio Ceramiki i Sztuki Użytkowej Mirosława Kaczmarek wraz z Kornelią Trzcionkowską zamieniły to miejsce w galerię prac ceramicznych. Pośród licznie zebranych sympatyków pracowni znalazły się ceramiczne dzieła instruktora i uczestników zajęć.
Nie zabrakło podziękowań, słów uznania dla osób związanych ze studiem ceramiki przez te okrągłe 10 lat.
Podsumowując minione 10 lat utwierdzamy się w przekonaniu, że praca w glinie to sztuka, która daje satysfakcję, pozwala na wyrażenie samego siebie w tworzeniu unikatowych, „małych” i „wielkich” dzieł.

Tekst: Mirosława Kaczmarek
Foto: Mirosława Kaczmarek, Katarzyna Śmigiel


„WAŻNE SŁOWO-TOŻSAMOŚĆ”


 

Akcja społeczno-patriotyczna jaka miała miejsce 3 maja w centrum Sępólna Krajeńskiego była inicjatywą mającą na celu budowanie poczucia odrębności, upowszechnianie nowoczesnej formy wpajania postaw patriotycznych.

 

 

 


Otwarcie uroczystości nierozerwalnie związanej z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyło się w asyście grupy mieszkańców w polskich strojach historycznych oraz artystycznej odsłonie zespołu Lutowianie.
Koncert pieśni patriotycznych „Kiedy myślę ojczyzna” uprzedziło odczytanie preambuły Konstytucji Polskiej oraz odsłuchanie hymnu pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji 3 maja „Polsko kraju niepokorny” do słów Zofii Pietrzyk, muzyki Mariana Waśkiewicza.
Jako, że akcja „Ważne słowo-tożsamość” z założenia była wydarzeniem edukacyjnym, nie zabrakło w niej elementów patriotycznej lekcji dla najmłodszych mieszkańców Sępólna.
„Biały, czerwony - szczególne miejsce w palecie barw” „Orzeł bielik w kulturze – poznaj fakty” „Historia w pigułce” to niektóre z zaaranżowanych tego dnia przez pomysłodawców animacji.
Przekonanie, że niekonwencjonalność wydarzenia, forma daleka od patosu minionych czasów, a także nowoczesny przekaz tematyki patriotycznej z łatwością trafiają zwłaszcza do pokolenia najmłodszych, pozwala założyć, że promowanie tak zwanego nowoczesnego patriotyzmu sprzyja przywiązaniu do polskiej tradycji, a także kreowaniu silnie z nią związanej świadomości narodowej.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: E. Quiring-Korczak
Foto: Jacek Wojtania

Więcej zdjęć w naszej galerii "FOLKLOR I TRADYCJA" lub na


UWAGA KIEROWCO!
Informujemy, iż w związku z występem artystycznym teatru plenerowego - ,,Imperium ognia” na placu przed Centrum Aktywności Społecznej dnia 2 maja 2015 r. odcinek drogi przy ulicy Jeziornej (przy Centrum Aktywności Społecznej) będzie zamknięty w godz. od 18.00 do 24.00.

 


  Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zaprasza 1 maja na targowisko miejskie "Mój Rynek", gdzie o godzinie 15:00 odbędzie się widowiskowy "Zlot Pojazdów Zabytkowych". Przeniesiemy się na chwilę do epoki PRL'u, kiedy to na ulicach podziwiano zabytkowe dziś samochody, takie jak: Fiat 125p, Fiat 126p, Syrenka, Warszawa i wiele innych pięknych pojazdów. Naszym gościem będzie Pan Włodzimierz Zientarski, który fachowym okiem oceni minioną epokę pod kątem motoryzacyjnym. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Warunkiem uczestnictwa w zlocie jest wypełnienie karty zgłoszenia do 15.04.2015 r. i wysłanie jej na adres e@mail: ckissepolno@op.pl lub na adres Centrum Kultury i Sztuki, ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie z dopiskiem ”Zlot Pojazdów”. Karta do pobrania na stronie CKiS (www.ckissepolno.com.pl).

- Regulamin zlotu do pobrania

- Karta zgłoszenia do pobrania


Mapka dojazdu na "Mój Rynek"

 Zrób miejsce zabytkom!
W związku z organizacją 1 maja 2015 r. I Zlotu Pojazdów Zabytkowych na „Moim Rynku” w Sępólnie Krajeńskim prosimy mieszkańców o nieparkowanie przy targowisku miejskim w godz. 6.00-19.00.
Za utrudnienia w ruchu przepraszamy.


Muzyczne święto


    Amerykańska gitarzystka, Jennifer Batten, która sławę zdobyła współpracując między innymi z Michael'em Jackson'em czy Jeff'em Beck'iem odwiedziła Sępólno Krajeńskie. Gitarzystka w towarzystwie muzyków z zespołu Gorczyca i Przyjaciele zaprezentowała materiał pełen wirtuozerii i muzycznego polotu. Uznana przez magazyn "Guitar World" za najlepszą gitarzystkę na świecie, Jennifer, potwierdziła swoją klasę serwując półtoragodzinne show na najwyższym poziomie. Przed występem gwiazdy wieczoru w cover'owym repertuarze wystąpił  zespół Electric Noise.

    Wszyscy, którzy wybrali się na ten wyjątkowy koncert oczekiwali gitarowego grania na najwyższym poziomie. Sam występ przerósł jednak najśmielsze oczekiwania nawet największych optymistów. Jennifer Batten potwierdziła swoją światową klasę prezentując oszałamiającą technikę i nienaganną precyzję połączoną z niewiarygodną wręcz lekkością gry. Jako support zaprezentował się zespół Electric Noise, który publiczność rozgrzał rockowymi coverami, wśród których znalazły się m.in. "Higher Ground" z repertuaru Stevie'go Wonder'a  oraz  "Za daleko mieszkasz miły" będące kompozycją ikony big beatu – Ady Rusowicz.
    Pierwsza część koncertu gwiazdy połączona była z przygotowanymi specjalnie wizualizacjami dopełniającymi gitarowe popisy. Usłyszeliśmy oczywiście utwory z repertuaru Michael'a Jackson'a oraz Jeff'a Beck'a, miłym zaskoczeniem było jednak odwołanie się do repertuaru takich tuzów jak Weather Report, a sporą niespodzianką rockowa wersja "Ups I did it Again"... Britney Spears. Druga część koncertu obfitowała w mieszankę rocka, funku i fusion, pełną improwizacji i aranżacyjnych smaczków. Niewątpliwie punktem kulminacyjnym było nastrojowe "Brush with the Blues" z repertuaru Jeff'a Beck'a, pochodzące z pyty "Who Else!", na której obok gitarowego mistrza pojawia się również mistrzyni – Jennifer Batten. Bogate instrumentarium i wykorzystywane efekty gitarowe zapewniły brzmieniową różnorodność, a towarzyszący gitarzystce zespół – Gorczyca i Przyjaciele, pod przewodnictwem basisty, Łukasza Gorczycy, nie stanowił jedynie tła dla głównej gwiazdy, niejednokrotnie wysuwając się nawet na pierwszy plan.
    Był to niewątpliwie wielkie wydarzenie muzyczne. Publiczność długo oklaskiwała świetny występ, dzięki czemu na bis usłyszeliśmy energetyczne, pełne solowych popisów boogie okraszone improwizowaną wymianą na linii klawisze-gitara. Po koncercie do wspólnych zdjęć i autografów ustawiały się długie kolejki, nikt nie został pokrzywdzony, Jennifer wraz z zespółem chętnie pozowała do zdjęć oraz dziękowała za komplementy, na których brak nie mogła narzekać. Koncert ten przeszedł do historii – historii pisanej wielkimi literami, to było prawdziwe muzyczne święto.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Anna Ramczykowska, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA GWIAZD" lub na


Porady na sukces


    Gościem kolejnego spotkania Sępoleńskiej Akademii Sukcesu był dziennikarz radiowy i telewizyjny, z zamiłowania podróżnik i wokalista, Jakub Porada. Publiczność dowiedziała się między innymi w jaki sposób można radzić sobie ze stresem, dlaczego warto czytać książki oraz jak ważne w życiu jest robić to, co się kocha.

    Jakub Porada kojarzony jest głównie jako dziennikarz. Współpracujący obecnie z telewizją  TTV,  charyzmatyczny prowadzący tamtejszego Expressu to jednak człowiek o wielu talentach i pasjach. Jak sam twierdzi, "dziennikarstwo było dziełem przypadku, tak naprawdę chciałem być aktorem", co ciekawe zdał on nawet egzamin do szkoły aktorskiej, jednak swoje "powołanie" odkrywał właśnie jako dziennikarz, gdyż profesja ta daje mu możliwość, ciągłego obcowania z ludźmi, podróżowania i związanego z tym rozwoju.
    Można by stwierdzić, że nic nie zapowiadało takiego obrotu spraw, gdyż młody Jakub interesował się głównie muzyką i myślał o karierze muzyka rockowego, koncertując z zespołem Paragraf X między innymi u boku formacji Ucho Misia, której wokalistą był niejaki Piasek. Co prawda plany zostania gwiazdą rocka nie powiodły się, ale Jakub nie porzucił muzyki i obecnie jest wokalistą studyjnego projektu Lektik, chociaż jak sam twierdzi – "to nie do końca to, dla mnie prawdziwa muzyka to musi być gitarowe granie, jak np. The Cure.  Granie na żywo, z użyciem prawdziwych instrumentów". Wielką pasją naszego gościa jest także literatura. Stworzył on sobie ciekawy harmonogram dnia, podczas którego stara się  czytać  fragmentarycznie po dwie książki różniące się zasadniczo objętością. Zaznaczył przy tym istotną rolę czytania w rozwoju intelektualnym młodego człowieka. To człowiek o wyjątkowo lekkim piórze, właśnie przygotowuje kolejną powieść, roboczo zatytułowaną "Dziewczyny w białych trampkach" (będącą niejako odpowiedzia na "Chłopaków w Sofixach") oraz kolejną książkę podróżniczą – "Polska da radę". Dużo uwagi poświeciliśmy podróżowaniu właśnie, gdyż Jakub Porada jest autorem cyklu podróżniczego w Dzień Dobry TVN, w którym propaguje ideę "podróżowania za grosze". Mieliśmy okazje obejrzeć filmy ze Szwecji oraz z Rzymu, do których podróż wyniósła naszego gościa mniej więcej tyle, co koszt przejazdu PKP Intercity z Warszawy do Poznania.
    Jakub Porada to niezwykle elokwenty, można by rzec, wzorowy dziennikarz, a przy tym ciekawy rozmówca, który bardzo lubi opowiadać i dzielić się przygodami ze swojego barwnego życia. Nie mamy nic przeciwko, jeśli tylko rozmówca mówi rzeczowo i z sensem, niech mówi jak najwięcej, a w przypadku tego spotkania owe warunki zostały spełnione.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Anna Ramczykowska, Jacek Wojtania


"Pomarańczowa" uczta kinowa!

 

Sępoleńscy kinomaniacy są ostatnio szczególnie rozpieszczani. Kolejna wizyta Kina Orange obfitująca w najświeższe kinowe hity ściągnęła do Centrum Kultury i Sztuki setki zainteresowanych. Całodniowy, tematycznie zróżniocowany seans to prawdziwe święto dla miłośników filmów, tym bardziej gdy w grę wchodzą najbardziej oczekiwane i najgłośniejsze premiery tego roku.


    Już z samego rana całe rodziny wraz z swoimi pociechami ustawiały się w kolejce na projekcję filmu o przygodach małej owcy w wielkim mieście. "Baranek Shaun" jak się okazuje jest nie tylko ulubionym bohaterem dzieci, ale również niektórych rodziców, którzy rozbawieni byli do łez.
    Oscar dla "Idy" był gwarancją wysokiej frekwencji podczas sobotniego seansu. Zdecydowanie najpopularniejszy polski film ostatnich lat, doceniony na całym świecie dramat Pawła Pawlikowskiego wzrusza i skłania do refleksji nie będąc przy tym typowym filmem rozliczeniowym. Reżyser koncentruje się przede wszystkim na człowieku i jego problemach, dzięki czemu trafia do odbiorcy samą treścią, która nie wymaga oprawy efektów specjalnych.
    Kolejną pozycją w sobotniej ramówce było "Disco Polo". Na fali wzrastającej popularności tego gatunku zainteresowanie filmem, który opowiada o dwóch chłopakach z prowincji podbijających disco-polowe listy przebojów, nie dziwi. Humoru w estetyce disco-polo nie brakuje, dlatego też ubranie całości w komediowe barwy nie było karkołomnym wyczynem. Na ekranie obok m.in. Tomasza Kota i Aleksandry Hamkało pojawili się idole fanów disco-polo, Tomasz Niecik czy Radosław Liszewski.
    Po południu atmosferę zabawy wprowadzoną przez "Disco Polo" zastąpiła powaga i dramatyzm kolejnego polskiego hitu kinowego – "Body/Ciało". Dramat opowiadający o losach cynicznego prokuratora, który wraz z córką anorektyczą zmaga się z cierpieniem spowodowanym utratą najbliższej osoby. Brawurowa rola Janusza Gajosa i liczne nagrody dla filmu ściągneły do Centrum Kultury i Sztuki wielu zainteresowanych, którzy sądząc po opiniach zebranych po projekcji, nie zawiedli swoich oczekiwań.
    Fani motoryzacji i miłośnicy legendarnej serii "Szybcy i Wściekli" z wypiekami na twarzy czekali na premierę najnowszej, siódmej już części filmu, w którym szybkie samochody i spektakularne popisy na szosie odgrywają główną rolę. Film ten trafił do naszego kina zaledwie jeden dzień po premierze! Jednocześnie jest to ostatnia część, w której mogliśmy zobaczyć Paul'a Walker'a.
    Równie dużej frekwencji spodziewano się na seansie "50 twarzy Grey'a", erotyczny melodramat będący ekranizacją książki okrzykniętej "najlepiej sprzedającą się w historii literatury" przyciągnął do kina przede wszystkim kobiety, które zaznajomione z lekturą chciały ujrzeć znaną im już historę w kinowym formacie.
    Setki widzów na seansach z Kinem Orange niezmiernie cieszą i dają wyraźny sygnał, że w naszym mieście klasyczne kino ma się dobrze i jest mieszkańcom potrzebne. Możliwość obejrzenia kinowych bestsellerów tuż po premierze bez konieczności wyjeżdżania do większych miast jest niewątpliwie sporym udogodnieniem. Śledźcie kinowy repertuar na bieżąco, już wkrótce widzimy się ponownie na kolejnych seansach!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Anna Ramczykowska

 


Wiosenne Imperium Stylu- GŁOSOWANIE

Informujemy zainteresowanych wiosennym wydarzeniem modowym, że zgodnie z wcześniejszymi założeniami rozpoczynamy głosowanie.
Powołane przez organizatora jury wyłoniło spośród 600 zdjęć 20, które poddane zostaną ocenie obserwujących na Facebooku (poprzez kliknięcie "Lubię to").
Głosowanie trwać będzie do 5 maja po czym ogłosimy zwycięzcę- zdobywcę nagrody, fotografii w formacie XXL.

Fot. Szymon Szwochert

 

 

 

Zdjęcia znajdziecie na


Sławna gitarzystka w Sępólnie!

Fot. www.batten.com


  Już niebawem (15 kwietnia 2015 r.) do Sępólna zawita Jennifer Batten wraz z towarzyszącym jej zespołem Gorczyca i Przyjaciele. Wybitnie uzdolniona technicznie gitarzystka, której talent docenili między innymi Michael Jackson, z którym współpracowała przez wiele lat, Jeff Beck – pojawiła się na dwóch, bardzo dobrze przyjętych albumach tego gitarowego wirtuoza ("Who Else?" oraz "You Had it Coming"). Na koncie ma również 3 albumy solowe – na debiutanckim krążku zatytułowanym "Above, Below and Beyond" w roli producenta oraz jednego z muzyków wspomagających pojawił się gitarzysta Steviego Wondera, Michael Sembello. Uznana przez magazyn "Guitar World" za najlepszą gitarzystkę na świecie Jennifer w dalszym ciągu z powodzeniem koncertuje, a jej gitarowe popisy z pogranicza rocka, jazzu i fusion potwierdzają wypracowaną przez lata pozycję. Absolutny mus dla wszystkich miłośników dobrej muzyki i gitarowego grania na najwyższym poziomie!

Tekst: Michał Pick

Fot. www.batten.com


Jakub Porada w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie!Co zrobić, by przeprowadzić ciekawy wywiad? Jak poradzić sobie z tremą? Dlaczego dziennikarz powinien czytać dużo książek? Jak podróżować za grosze? Na te i inne pytania odpowie Jakub Porada, dziennikarz radiowy i telewizyjny, artysta, podróżnik i pisarz!

Jakub Porada pracował między innymi w TVP, TVN, TVN24, TTV i Radiu Plus. Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Śląskim. Ukończył studium wokalno-baletowe. W latach 80. grał w kapelach punk-rockowych i new romantic. Komponuje teksty i śpiewa w zespole „Lektik”. Jest także autorem książek „Chłopaki w sofixach" i „Porada da radę".
Na spotkanie z gościem Sępoleńskiej Akademii Sukcesu zapraszamy do CKiS w Sępólnie Krajeńskim dnia 15 kwietnia 2015 r. o godz. 11.00!Fot: archiwum artysty, autor Agnieszka Porada


Remontów ciąg dalszy


    Po remoncie pracowni ceramicznej przyszła pora na odnowienie sali lustrzanej, która teraz w nowej odsłonie czeka na chętnych do współpracy z równie "odświeżonym" podejściem uczestników zajęć tanecznych. W trosce o jak najbardziej komfortowe warunki do twórczej pracy, sala zyskała nowy wygląd. Stonowane kolory wprowadzające swoisty ład i estetyczną harmonię oświetlane ciepłym, jasnym światłem potęgują przyjemny efekt świeżości i otwartości przestrzeni, która już wkrótce zostanie wypełniona tańcem i muzyką. Niezwykle ważnym elementem choreograficznych układów tanecznych jest ich estetyka, która  współgrając z estetyką otoczenia tworzy jednolity efekt końcowy. W nowych,  po-remontowych warunkach, taka praca jest przyjemnością.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania


W świecie malowniczej poezji


    Jerzy Edward Stachura, zwany także Edwardem Juniorem był gościem spotkania Sępoleńskiej Akademii Sukcesu. Bratanek legendarnego Steda, Edwarda Stachury to człowiek, który swoje życie uczynił sztuką, a poezję towarzysząca mu przez całe życie przeniósł na płótno, odkrywając w sobie talent malarski. "Van Gogh z Grabówka", jak nazwał go jego przyjaciel, artysta dla którego miarą sukcesu jest osobiste spełnienie, nie zaś wartości materialne.

    Mieszkając w bardzo gdyńskiej dzielnicy, jaką jest Grabówek, Jerzy Stachura uczynił z tego – wydawałoby się absolutnie niepoetyckiego miejsca – swoją "małą ojczyznę", pocztówkę z utraconego raju, który teraz uwiecznia na swoich obrazach. Dorastając u boku artysty takiego jak jego wuj Edward Stachura, Junior przesiąkł poezją i nauczył się czym owa poezja w rzeczywistości jest. Jak sam wspomina – "miałem listę lektur, które musiałem poznać i Stachura był moim nauczycielem, życzę każdemu żeby w swoim życiu spotkał kogoś takiego jak on".
    Przełomowym wydarzeniem w życiu nastoletniego Jerzego był moment, w którym usłyszał interpretację "Ballady do Potęgowej" – "wtedy pękł gryf w mojej elektrycznej gitarze" – wspomina. Od tamtej pory poezji nadał on również warstwę muzyczną i  także podczas spotkania z licealną młodzieżą w Centrum Kultury i Sztuki zaprezentował kilka utworów akompaniując sobie na gitarzę. Rozmowa dotyczyła głównie jego artystycznej działalności, od poezji poprzez muzykę, aż do malarstwa, którym zafascynował się stosunkowo późno. Obecnie najbardziej poświęca się właśnie malowaniu, choć jego obrazy, jak sam twierdzi są malowane w poetycki sposób – "ja tak naprawdę wieszam wiersze na ścianie". Do stworzenia artystycznego kolażu starał się zachęcić licealistów będących uczestnikami spotkania, ostatecznie nieśmiałość przełamało dwóch uczniów.
    Jerzy Stachura to postać, która wiele w swym życiu doświadczyła, dlatego też godzinne spotkanie z tak interesującym człowiekiem nie jest w stanie wyczerpać tematów, o których chciałoby się porozmawiać. Daje on jednak świadectwo temu, że prawdziwa sztuka broni się sama, a artysta jest wiecznym wędrowcą, który szuka choć nie do końca wie czego i nie zawsze chce to znaleźć.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Anna Ramczykowska

Więcej zdjęć w naszej galerii "SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU" lub na


Majestatycznie dla Świętego Jana Pawła II


    2 kwietnia 2015 roku przypadała 10 rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Z tej okazji Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim przygotowało dla wszystkich tych, którzy w sposób szczególny chcieli uczcić pamięć papieża Polaka, występ tucholskiego chóru Gospel Ave. Repertuar podniosłych pieśni w stylistyce gospel spotkał się z ciepłym przyjęciem, nie był to wszak debiut tucholskiego chóru na deskach sępoleńskiego CKiS. Ta przepełniona radością i pełna wokalnej ekspresji muzyka dostarczyła słuchaczom wiele pozytywnych emocji oraz wzruszeń spowodowanych przede wszystkim wspomnieniem Ojca Świętego Jana Pawła II.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Anna Ramczykowska

Więcej zdjęć w naszej galerii "GALERIA 2015r." lub na


Izabela Kamińska wyróżniona!


Młoda artystka Izabela Kamińska uczęszczająca na zajęcia rysunkowe „świat komiksów” w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Anioły są takie” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie. Praca, jaką wykonała przedstawiała anioła wypuszczającego z rąk barwnego motyla. Rysunek zrobiony został w technice mangowej (japońskim rysunku komiksowym) i do jego wykonania użyła zwykłych kredek ołówkowych. Życzymy Izabeli kolejnych sukcesów i pięknie wykonanych rysunków.

Tekst/Fot.: Monika Domaszek


Zlot Pojazdów Zabytkowych
Zapraszamy wszystkich posiadaczy wyjątkowych pojazdów!


  Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zaprasza 1 maja na targowisko miejskie "Mój Rynek", gdzie o godzinie 15:00 odbędzie się widowiskowy "Zlot Pojazdów Zabytkowych". Przeniesiemy się na chwilę do epoki PRL'u, kiedy to na ulicach podziwiano zabytkowe dziś samochody, takie jak: Fiat 125p, Fiat 126p, Syrenka, Warszawa i wiele innych pięknych pojazdów. Naszym gościem będzie Pan Włodzimierz Zientarski, który fachowym okiem oceni minioną epokę pod kątem motoryzacyjnym. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Warunkiem uczestnictwa w zlocie jest wypełnienie karty zgłoszenia do 15.04.2015 r. i wysłanie jej na adres e@mail: ckissepolno@op.pl lub na adres Centrum Kultury i Sztuki, ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie z dopiskiem ”Zlot Pojazdów”. Karta do pobrania na stronie CKiS (www.ckissepolno.com.pl).

- Karta zgłoszenia do pobrania


 

 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl