Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum aktualności 2015 [4]

 

 


Świąteczny Jubileusz    Jak co roku, mieszkańcy Sępólna i okolic spotkali się aby wspólnie, w świątecznej atmosferze biesadować na kolejnym, dziesiątym już, Dniu Adwentowym organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki. Moc atrakcji, wspólne śpiewanie kolęd i wspaniałe dekoracje odpowiednio nastroiły przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

    Ten wyjątkowy dzień zawsze cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, nie inaczej było w tym roku, tym bardziej że obchodziliśmy wspólnie jubileusz, był to bowiem dziesiąty już Dzień Adwentowy. Atmosfera świąt Bożego Narodzenia wpływa szczególnie na dobre nastroje, a dzięki temu my, jako organizatorzy mamy za zadanie je tylko podtrzymać.
    W tym celu przygotowano szereg artystycznych atrakcji. Pierwszą z nich był występ tanecznych zespołów Plus i Plus Mini działających w Centrum Kultury i Sztuki. Na scenie pojawiły się Śnieżynki i małe pomocnice Mikołaja, a wkrótce po nich w świątecznej inscenizacji zaprezentował się Warsztat Terapii Zajęciowej. Licznie zgromadzeni mieszkańcy wysłuchali kolęd w wykonaniu uczennic sępoleńskiej szkoły nr. 1, a chwilę potem w asyście pięknych Aniołów i Anielic (Teatr Uliczny "Niepokorny" z Chojnic) pojawiła się Królowa Śniegu, która z pomocą swoich małych księżniczek, tworzących zespoły Sing-Song oraz Piano Forte, wykonała dobrze znane świąteczne przeboje. Najpiękniejsze kolędy wybrzmiały dzięki Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, którego występ pobudził publiczność do wspólnego śpiewania.
    Niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszyły się Jasełka w wykonaniu włodarzy miasta, dyrektorów oraz nauczycieli, którzy na co dzień piastują odpowiedzialne, kierownicze stanowiska. Pani reżyser, Maria Kryger skrupulatnie dobrała aktorów i dzięki temu byliśmy świadkami historycznego wydarzenia, które na pewno na długo zostanie zapamiętane przez wszystkich zgromadzonych wówczas pod sceną, a trzeba przyznać, że takiej publiczności nie powstydzonoby się na jakimkolwiek koncercie! Sam koncert zresztą miał miejsce chwilę później. Chór Cecylia pod kierunkiem Pana Grzegorza Sobiechowskiego kontynuował repertuar najpopularniejszych kolęd. A na koniec w artystyczniej odsłonie zaprezentowały się dzieci i młodzież z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie.
    Całemu wydarzeniu towarzyszyło, AŻ DWÓCH Świętych Mikołajów, jeden z nich, prawdopodobnie lepiej sytuowany, w towrzystwie elfów rozsiadł się na swych wielkich saniach, drugi natomiast wprowadził na scenę Królową Śniegu, a także towarzyszył w jej występie. Przy wielkiej choince czuwał Anioł, który był pośrednikiem między mieszkańcami, a Świętym Mikołajem, bo to własnie ów Anioł odbierał od mieszkańców życzenia, które później zawieszane były na Świątecznej Choince Życzeń. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć stoisk ze świątecznymi wyrobami rękodzielniczymi, które cieszyły się – jak zawsze zresztą – wielkim zainteresowaniem.
    Dzień Adwentowy, to kolejne ważne wydarzenie w kalendarzu imprez Centrum Kultury i Sztuki. W zeszłym roku obchodziliśmy jubileusz Jarmarku Świętego Wawrzyńca, w tym roku po raz dziesiąty bawiliśmy się wspólnie na Jarmarku Bożonarodzeniowym i mimo wyjątkowo nie-świątecznej pogody, w powietrzu czuć było magię nadchodzących świąt.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Kornelia Trzcionkowska, Jacek Wojtania

 

Więcej zdjęć  na  


Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie.
„Zanim Rozbłyśnie Światłość”.


Jest taki dzień jeden jedyny w roku . 13 grudnia po raz kolejny Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie  zorganizował koncert świąteczny pt: „Zanim Rozbłyśnie Światłość” będący długo wyczekiwanym zwiastunem nadchodzących świąt . Mimo że był on kontynuacją pewnej tradycji  jak co roku repertuar zaskakiwał różnorodnością.
Przybyli goście  mogli  nie tylko  posłuchać   pięknych polskich kolęd  i pastorałek w wykonaniu zespołów działających przy Ośrodku , obejrzeć inscenizację jasełek pt: „Piekło - Niebo” oraz  kabaret On i Ona pt: „Wandzia i Trzej Królowie” a w artystycznej odsłonie  tanecznej zaprezentowały się zespoły „Promyki” i  „Gwiazdeczki”. Nie zabrakło również  wzruszeń podczas  „Kolędy  dla Nieobecnych” gdzie przywołaliśmy w pamięci obraz tych których już nie ma z nami w prezentacji multimedialnej . Mogliśmy uczestniczyć wielopokoleniowej integracji i wieczerzy wigilijnej  przygotowanej przez panie z KGW z Wałdowa. Nie ulega wątpliwości , że wydarzenie  będące swego rodzaju wędrówką pośród najpiękniejszych kolęd  i pastorałek cieszy się ogromnym zainteresowaniem.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Bożena Mania
Fot.: Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy!

 

 

 

 

Wiejski Ośrodek Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich i Rada Sołecka w Lutowie zapraszają mieszkańców na spotkanie w wyjątkowej scenerii i atmosferze świątecznego nastroju.
WOK w Lutowie wypełni się duchem świąt

w niedzielę 20 grudnia o godz. 14.30.
Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 


„ Otwórz me oczy o Panie”

Z okazji XVII Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w dniu 8 listopada 2015r., dzieci oraz młodzież z Centrum Kultury oraz Sztuki w Sępólnie Krajeńskim pod opieką pani Sylwii Synak uświetniły swoim śpiewem Mszę świętą w kościele św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim.
Msza Święta odprawiona została w intencji rodzin. Mogliśmy usłyszeć miedzy innymi takie pieśni jak: „ Otwórz me oczy o Panie” czy „ Jezu, najpiękniejsze Imię Twe”. Przesłaniem pieśni była radość oraz nadzieja. Msza Święta zakończyła się koncertem dzieci i młodzieży.

Z dumą informujemy, iż dzieci oraz młodzież przepięknie zaprezentowały swój talent wokalny. Gratulujemy naszym młodym artystom!Tekst: Sylwia Synak
Fot.: Andrzej Ossowski


W obliczu wyklęcia


    Marcin Kwaśny, pochodzący z Tarnowa aktor filmowy, teatralny oraz scenarzysta przybył do Centrum Kultury i Sztuki, aby w ramach Sępoleńskiej Akademii Sukcesu porozamawiać o trzech poddawanych gorącym dyskusjom filmach z historią Polski w tle.

    Dla większości, tych którzy kinematografią interesują się raczej od wielkiego dzwonu, kojarzony jest głównie z serialowymi postaciami, Rafała Woźniackiego z "Klanu" oraz Rafała Kocója z serialu "Szpilki na Giewoncie", ostatnimi czasy Marcin zaangażowany był/jest również w trzy produkcje traktujące o historii żołnierzy wyklętych.
    Na ekrany kin 25 września wszedł film "Pilecki", w którym to Kwaśny zagrał główną rolę, rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak sam przyznaje ten film, jak i historia którą opowiada, zmienił jego sposób postrzegania rzeczywistości, bohaterstwa i patriotyzmu. "Kiedyś byłem buntownikiem, nie obchodziła mnie Polska, plułem na ten kraj", jednak historia żołnierzy wykletych, którą – jak twierdzi – skrupulatnie pomija się na lekcja historii, sprawiła że jego światopogląd zmienił się diametralnie. "To są własnie prawdziwi bohaterowie, prawdziwi patrioci, którzy umierali za ten kraj". Marcin jest założycielem fundacji Między Słowami, która zajmuje się przede wszystkim organizacją spektakli teatralnych, natomiast po wyprodukowaniu filmu "Pilecki", który powstał dzięki prywatnym odbiorcom, którzy wsparli produkcje finansowo, Marcin postanowił zebrać w podobny sposób pieniądze na wyprodukowanie kolejnego filmu pogłębiającego losy żołnierzy wyklętych. W ten oto sposób narodził się pomysł na film "Wyklęty", który choć jeszcze nie wszedł do kin, już budzi kontrowersje i wywołuje dyskusje. Ostatnim i prawdopodobnie najgłośniejszym filmem, w którym pojawia się Marcin Kwaśny jest "Historia Roja" (premiera zapowiedziana na 4 marca 2016), film który w zawieszeniu trwa już kilka lat, był odrzucony przez Telewizję Publiczną i zewsząd krytykowany. Mimo to twórcy i aktorzy zaangażowani w jego powstawanie nie dali za wygraną i ostatecznie film ukaże się w niezmienionej wersji, gdyż osobom odpowiedzialnym za jego powstanie przyświeca ideaa kultywowania pamięci o żołnierzach wyklętych, którzy – jak twierdzą – nie doczekali się w historii powojennej Polski należytego szacunku.
    Marcin Kwaśny jawi się jako aktor, który na potrzeby roli aktorskiej dosłownie "wnika" w postać. Tak było przy okazji "Pileckiego", tak jest również w "Wyklętym". Aktor stał się piewcą pami ęci o żołnierzach wyklętych i dzięki temu zarówno o nim, jak i o tej, zakurzonej historii, jeszcze nieraz usłyszymy.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania

 

Więcej zdjęć  na   W BIELI ANIELIX JUBILEUSZOWY  DZIEŃ  ADWENTOWY  organizowany przez CENTRUM KULTURY I SZTUKI w Sępólnie Krajeńskim jest niepowtarzalną okazją do radosnego dzielenia się nowiną o zbliżających się Świętach. 
Ten niezwykle szczególny czas , rozświetlony blaskiem choinki, od stuleci kojarzony z tajemnicą Bożego Narodzenia, dla każdego z nas jest okazją do odkrywania w sobie pokładów życzliwości i ciepła.
Organizatorzy Dnia Adwentowego – świątecznego jarmarku wpisującego się w lokalną tradycję miasta, ze szczególną dbałością zatroszczą się o dobre samopoczucie przybyłych gości oraz rodzinną, świąteczną atmosferę spotkania.
Jak co roku, tak i podczas X jarmarku współpracują z nami ;

CHÓR CECYLIA
STUDENCI UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU
PODOPIECZNI WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ
UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 w Sępólnie Krajeńskim
UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ NR 3 w Sępólnie Krajeńskim
WIEJSKI OŚRODEK KULTURY W WAŁDOWIE
MŁODZIEŻOWE I DZIECIĘCE STUDIO PIOSENKI
STUDIO TAŃCA STYL
O najmłodszych mieszkańców Sępólna zadbano w sposób szczególny. Wprost z baśniowej krainy lodu, przybędzie do naszego miasta olśniewająca postać Królowej Śniegu w asyście radosnych Śnieżynek.
Gościem  tegorocznego DNIA ADWENTOWEGO będzie TEATR ULICZNY NIEPOKORNY a niespodzianką specjalną jasełka w wykonaniu włodarzy miasta w reżyserii Pani Marii Krygier.
Z A P R A S Z A M Y !!!!!


JARMARK BOŻONARODZENIOWY X DZIEŃ ADWENTOWY

 

Grudzień to dla każdego z nas czas rozświetlony blaskiem choinki, czas Mikołajów i Śnieżynek, czas reniferów i Królowej Śniegu, czas w którym chcemy przeżyć magię zbliżających się Świąt, chcemy ją tworzyć.
Z tej okazji w Sępólnie Krajeńskim organizowany jest 19 grudnia DZIEŃ ADWENTOWY , podczas którego pojawią się między innymi stoiska z bogatym asortymentem świątecznych dekoracji i wyrobów rękodzielniczych.
Zainteresowanych wystawców prosimy o zgłoszenie swojego udziału w Jarmarku w terminie do 11 grudnia 2015 roku.(karta zgłoszenia wystawcy dostępna jest na stronie www.ckissepolno.com.pl- szczegóły tel.52 388 01 60

 

Do pobrania:

- Regulamin X Dnia Adwentowego

- Karta zgłoszenia wystawcy 

TU SIĘ TAŃCZY !!!

   Początek roku szkolnego to dla tancerzy STUDIA TAŃCA STYL okres wzmożonej pracy nie tylko umysłu ale także ciała.
A ponieważ przerwa wakacyjna sprzyja błogiemu lenistwu, zaangażowani w taneczną przygodę od września ciężko pracują nad tak zwaną formą , z zapałem przygotowując nowe choreografie.
Taneczne studio liczy 5 grup , łącznie 65 osób, które pracują pod okiem Ewy Quiring-Korczak.
W jego skład wchodzą ZESPÓŁ TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO PLUS, grupa PLUSIK oraz PLUS MINI jak i dwie grupy milusińskich NA BOSAKA.
Tancerzom nie brakuje zapału i z radością spędzają długie, taneczne wieczory na treningach.
Już dziś sympatykom roztańczonych dzieci i młodzieży możemy zdradzić,że tradycyjnie zagoszczą podczas X DNIA ADWENTOWEGO 19 grudnia oraz FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Z A P R A S Z A M Y !!!!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Ewa Quiring Korczak

Więcej zdjęć  na


Z wizytą w domu św. Mikołaja!

Najlepsze w Europie widowisko rozrywkowo-cyrkowe z udziałem Świętego Mikołaj i jego orszaku!
Tylko u nas: cudowny deszcz świecących baniek mydlanych, wspaniały deszcz confetti (imitujący śnieg) i rewelacyjna scenografia! Niesamowite wrażenia dla dużych i małych!

Na moc świątecznych atrakcji zapraszamy już 5 grudnia 2015 r. o godz. 15.00 do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim (sala widowiskowa).

Bilety wstępu w cenie 5 zł do nabycia w sekretariacie CKiS.


Sukces orkiestry dętej!    Miło nam poinformować, że sępoleńska Orkiestra Dęta pod batutą Mariana Kukowskiego, działająca przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zajęła I miejsce na XI Przeglądzie im. Świętego Andrzeja w Debrznie! Przegląd ten obejmował kapele i solistów zespołów podwórkowych i ludowych oraz orkiestry dęte. Do udziału przystąpiło ponad 100 uczestników, toteż sukces naszej Orkiestry jest tym większy. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot: Jacek Wojtania


Warsztaty Rzeźbiarsko-Projektowe dla młodzieży


W Pracowni Ceramiki i Sztuki Użytkowej Centrum Kultury i Sztuki od października prawdziwe dzieła tworzy sępoleńska młodzież.  W ramach działań nawiązaliśmy współpracę z klasą szóstą Zespołu Szkół Nr 1 w Sępólnie Krajeńskim. Podczas spotkań uczniowie pod czujnym okiem instruktora  stworzyli instrumenty muzyczne w całości wykonane z gliny. Praca przy udu – bębnach wywodzących się z plemion afrykańskich, dostarczyła wielu pozytywnych emocji. Młodzież jest niezwykle twórcza i pracowita. Po wykonaniu form, jednym z etapów działań była wycieczka do Starego Gronowa, gdzie znajduje się zakład ceramiczny, który słynie z produkcji zabytkowych dachówek i cegieł gotyckich. Dzięki uprzejmości właściciela, pana Mikulskiego, młodzież miała możliwość zwiedzić obiekt, poznać historię i tradycję zakładu, a także spróbować swoich sił w jakże trudnej sztuce wyrobu dachówki mnich-mniszka. Pomysłów i chęci nie brakuje! Kolejne ceramiczne wyzwania tuż, tuż..


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/Fot.: Katarzyna Śmigiel


ANIOŁY I DEMONY


    Miniony weekend 28 oraz 29 listopada upłynął Zespołowi Tańca Współczesnego PLUS Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim w atmosferze warsztatowych spotkań tanecznych.
Tym razem dziewczęta związane z PLUSEM miały szansę doskonalenia swoich umiejętności w znanej sobie technice tańca współczesnego, której podstawą jest ogromna dowolność w kreowaniu ruchu, a która jest zderzeniem wielu technik, między innymi takich jak: modern, taniec klasyczny, jazzowy czy pilates.
Prowadzącą weekendowe spotkania z tańcem była Anna Ludwicka, instruktor tańca hip hop, klasycznego oraz współczesnego, która swoje doświadczenia taneczne kształtowała pod okiem wielu wykwalifikowanych trenerów, głównie podczas wieloletniej współpracy z trójmiejskimi teatrami tańca.
Jako, że taniec współczesny opiera się przede wszystkim na emocjach tancerza, podczas warsztatów zorganizowanych przez instytucję kultury w Sępólnie powstała choreografia będąca historią zbudowaną właśnie na uczuciach.
ANIOŁY I DEMONY - odwieczny konflikt dobra ze złem będący tematem przewodnim spotkań z pewnością stanie się inspiracją do dalszej pracy zespołu, a na jej efekty już dziś zapraszamy przy okazji wydarzeń artystycznych realizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/Fot.: Ewa Quiring Korczak

Więcej zdjęć  na


,,Z biegiem Wisły z biegiem Warty – najpiękniejsze polskie tańce ludowe i narodowe

Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki składa serdeczne podziękowania dyrektorowi, nauczycielom i uczniom Liceum im. T. Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim za pomoc w realizacji projektu ,,Z biegiem Wisły z biegiem Warty – najpiękniejsze polskie tańce ludowe i narodowe”. Przedsięwzięcie obejmujące kilka miesięcy realizowane jest przez Centrum Kultury i Sztuki w partnerstwie z sępoleńską młodzieżą. W ramach projektu odbyła się akcja ,,Wytnij Hołubca” mająca na celu promowanie wśród młodych ludzi polskich tradycji ludowych i tańca ludowego. Młodzież uczestniczyła również w akcji ,,Tanecznym krokiem w niepodległość ”podejmując jednocześnie próbę pobicia Rekordu Guinnessa w ilości par tańczących poloneza. Przed nami kolejne niecodzienne wydarzenia związane z tańcami ludowymi i narodowymi.


Fot.: Kornelia Trzcionkowska, Jacek Wojtania97 lat niepodległości    11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli stała się niepodległa. W całej Polsce własnie tego dnia świętujemy obchody Dnia Niepodległości. Od 97 lat jesteśmy państwem wolnym i suwerennym. Jak co roku Centrum Kultury i Sztuki przygotowało szereg atrakcji mających na celu upamiętnienie tego niezwykle ważnego wydarzenia w dziejach naszego narodu.

    11 listopad jest datą szczególną w kalendarzu każdego Polaka, dlatego też co roku spotykamy się wspólnie, aby upamiętnić dzień, w którym Polska stała się niepodległa. Z tej okazji Centrum Kultury i Sztuki przygotowało dla mieszkańców akcję społeczno-patriotyczną "Ziemia Odzyskana".
    Po części oficjalnej, na którą składa się przemarsz – w tym roku prowadzony przez samego Marszałka Piłsudskiego! - złożenie kwiatów w miejscach na ten cel wyznaczonych oraz uroczystej Mszy Świętej w intencji narodu, przyszła kolej na część artystyczną. Tę z kolei zainaugorowała sekcja wokalna Uniwersytetu Trzeciego Wieku prezentując szereg pieśni patriotycznych. Gośćmi specjalnymi tegorocznych obchodów Dnia Niepodległości – oprócz Marszałka Piłsudskiego, rzecz jasna – byli Panowie Adrian Rebczyński, Marek Łangowski oraz Mariusz Uselsis z Koła Przyjaciół 26 Pułku im. Jana Chodkiewicza, w podziękowaniu za zaproszenie podarowali nam pięć, wyjątkowe książki poświęcone w całości twórcy niepodległej Polski, Józefowi Piłsudskiemu. Jedna z nich została wręczona jako nagroda główna laureatce konkursu "Niepodległa w plakacie", uczennicy III klasy gimnazjum, Marii Mindikowskiej. Dzieci i młodzież mogły wykazać się zręcznością próbując przebić biało-czerwone balony ułańską lancą. Czynność ta okazała się wcale nie łatwa, o czym mogą zaświadczyć dorośli, którzy również postanowili podjąć wyzwanie. Ponadto strażycy oddziału Ochotniczej Straży Pożarnej przygotowali z myśla o najmłodszych instruktarz pierwszej pomocy, a animatorzy Centrum Kultury i Sztuki w myśli ideii nauki poprzez zabawę stworzyli blok animacyjny dla dzieci. Repertuar patriotycznych pieśni kontynuował sępoleński Chór Cecylia pod przewodnictwem Pana Grzegorza Sobiechowskiego, a Ci wszyscy którzy pragnęli również wieczór spędzić w podniosłym, patriotycznym klimacie o godzinie 16:00 przybyli na koncert Marka Jarzębowskiego "Bo w pieśni narodu jest dusza".
    Jeśli chwilę się nad tym zastanowić, to doprawdy w "pieśni narodu jest dusza", zaklęta w melodii i słowach, które powstawały w niezwykłych okolicznościach powstawania Polski niepodległej. Zaangażowanie we wspólne śpiewanie owych pieśni całych pokoleń jest świadectwem pamięci o pięknej, choć pisanej krwią historii naszego narodu.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania

 

Więcej zdjęć w naszej galerii "FOLKLOR I TRADYCJA" i  na


Tanecznym krokiem w niepodległość


    W przeddzień Święta Niepodległości w Sepólnie Krajeńskim miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Ulicami miasta przeszedł barwny, taneczny korowód, prowadzony przez uczniów sępoleńskiego liceum ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego.
    196 osób, wśród nich przyodziani w szlacheckie stroje uczniowie i uczennice, zatańczyło tradycyjnego poloneza, próbując tym samym ustanowić nowy Rekord Guinessa w jednoczesnym tańcu poloneza właśnie.Mimo jesiennej słoty, kolorowy pochód rozjaśnił ulice miasta i wprowadził w klimat rodem z "Pana Tadeusza". Pod pomnikiem Wdzięcznośći ku Czci Chrystusa Króla młodzież zatrzymała się na chwilę by wspólnie odśpiewać patriotyczne pieśni, a zaraz potem taneczna kolumna ruszyła wzdłuż Placu Wolności, gdzie miał miejsce finał tańca. Widok na tyle niecodzienny i zaskakujący, że pomimo rzęsistego deszczu przechodnie zatrzymywali się, aby przyjrzeć się dumnie kroczącej w rytm poloneza młodzieży.
    Było to wyjątkowe wprowadzenie w atmosferę i nastrój Święta Niepodległości. O szczegóły techniczne zadbał instruktor tańca Wojtek, który w Centrum Kultury i Sztuki prowadzi zajęcia taneczne z tańców ludowych i narodowych (serdecznie zapraszamy do zapisów!), podobno ostatni, który tak poloneza wodził.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania, Michał Pick


 

 

Plan zajęć - PDF


Marcin Kwaśny w Sępólnie!


    Gościem kolejnego spotkania w ramach "Sępoleńskiej Akademii Sukcesu" będzie aktor teatralny, telewizyjny i filmowy oraz scenarzysta Marcin Kwaśny! Powszechnie znany z roli weterynarza Julka Lubczyka w serialu Na kocią łapę w telewizji Polsat, a także z roli Rafała Kocója w serialu Szpilki na Giewoncie.
Na spotkanie z aktorem zapraszamy 26 listopada 2015 r. o godz. 12.00 do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim!
 


Rodzinka pod lupą.


Pełne humoru i z przymrużeniem oka. Tak w telegraficznym skrócie można by opisać wydarzenie rodzinne zorganizowane przez animatorów Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim w miniony czwartek 5 listopada 2015roku.
Zabawne pytania i proste odpowiedzi, jasno wskazujące na ile członkowie rodziny znają swoje przyzwyczajenia i umiejętności. Co wiedzą o swoich marzeniach i jak dobrze znają siebie nawzajem.
Udział w teście na SUPER RODZINKĘ nagradzany certyfikatem, kończył się dla każdego z uczestników profesjonalną, rodzinną sesją foto.
Event zorganizowany w ramach XVII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej nawiązującego do nieprzemijających wartości rodziny z założenia miał integrować i bawić, a zgodnie z przyjętą ideą stanowić także element zaskoczenia dla odwiedzających w czwartkowe popołudnie Centrum Kultury i Sztuki rodzin.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Ewa Quiring-Korczak
Fot.: Jacek Wojtania


Święto Niepodległości w Waldowie

8 listopada 2015r w ramach obchodów  Święta Niepodległości oraz XVII Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie wraz z Kościołem Rzymskokatolickim pod wezwaniem św. Mateusza w Wałdowie oraz  Gminną Pracownią Edukacji Kulturalnej  "ARTiK" przygotował uroczystość pod tytułem "Mój dom, Moja rodzina".
Wydarzeniu towarzyszyły: Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod tablicą poległych żołnierzy. Następnie przemaszerowaliśmy  z Orkiestrą Dętą do Wiejskiego Ośrodka Kultury, gdzie w podniosłym  nastroju i zadumie zebrani goście  mogli wysłuchać i obejrzeć pieśni patriotycznych i religijnych oraz tańców wykonaniu  zespołu "Promyki" i Scholi. Uwieńczeniem obchodów był koncert Orkiestry Dętej z Centrum Kultury i Sztuki pod dyrekcją p. Mariana  Kukowskiego. Dodatkową atrakcją była degustacja tortu oraz prace manualne dla najmłodszych   i tworzenie kotylionów w biało-czerwonych barwach. Pięknie dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości: Orkiestrze Dętej z CKiS, paniom z KGW , E. Gackowskiej, strażakom z OSP Wałdowo , wszystkim zespołom występującym i pracownikom CKiS.


 
 

Tekst: kierownik WOK w Wałdowie Bożena Mania.
Fot.: Jacek Wojtania, Elżbieta Gackowska


Śląski Słowik w Sępólnie


    Pod takim przydomkiem znany jest Jacek Silski, solista Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie, który w repertuarze swoich największych przebojów zaprezentował sie przed tłumnie przybyła na występ sępoleńską publicznością.

    Ciężko powiedzieć skąd i od jak dawna, ale bezsprzecznie Jacek Silski cieszy się wśród mieszkańców Sępólna i okolic niezwykłą sympatią. Potwierdzeniem tego była wypełniona po brzegi sala kinowa Centrum Kultury i Sztuki.
    Piosenkarz na swojej stronie internetowej chwali się występami z takimi gwiazdami jak - Kombi, Golec uOrkiestra, Maryla Rodowicz, Various Manx, Wilki, Wiesław Ochman, Piotr Szczepanik, Ryszard Rynkowski, KAYAH, Mieczysław Szcześniak, Budka Suflera. Do jego ulubionych wykonawców należy jednakże najprawdopodobniej Julio Iglesias, do którego repertuaru stara się nawiązywać w swoich piosenka i to właśnie w utworze "Be with You" wystąpił niedawno w programie Must be the Music. Niespełna dwugodzinny występ, na który bilety zostały w błyskawicznym tempie wyprzedane, na pewno na długo zapamiętają dwie młode fanki, które zostały zaproszone na scenę, aby wspólnie wykonać wraz z wokalistą jedną z jego piosenek. Pan Jacek został również uhonorowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich pamiątkową statuetką Jezusa Frasobliwego. Ukoronowaniem występu były długie owacje na stojąco.
    Bez wątpienia publiczność przybyła na koncert dostała to czego oczekiwała. Z pewnością nie tylko oni, ale i sam Jacek Silski był zadowolony z występu i entuzjastycznego przyjęcia. W końcu to największy dowód uznania.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania


Warsztaty Rzeźbiarsko-Projektowe w Centrum Kultury i SztukiOd połowy września w Pracowni Ceramiki i Sztuki Użytkowej odbywają się warsztaty rzeźbiarsko-projektowe, które prowadzi Jarosław Urbański. W ramach działań powstały dwie grupy. Sekcja dorosłych spotyka się w czwartki, dwa razy w miesiącu i niezwykle efektywnie realizuje pierwsze założenia. Podczas październikowych spotkań rzeźbiono twarze z gliny, a w kolejnych etapach zostały z nich ściągnięte formy gipsowe. Do końcowego efektu jeszcze sporo pracy ale zapału i chęci do tworzenia, uczestnikom warsztatów nie brakuje. Pracownia tętni życiem i planuje kolejne ciekawe projekty!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Katarzyna Śmigiel
Fot. Katarzyna Śmigiel, Kornelia Trzcionkowska

 


XVII Powiatowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
3.11.2015 – 11.11.2015

Wtorek – 3.11.2015
Sępólno Krajeńskie
godz. 17:00 - „Stwórzmy coś razem” - rodzinne warsztaty batikowe
   - Pracownia Ceramiki i Sztuki Użytkowej przy Centrum Kultury i Sztuki
Lutowo
godz. 10:00 – „Nasze małe historie”- opowieści zasłyszane...
   - Centrum Kultury i Sztuki - Gminna Pracownia Edukacji Kulturalnej w Lutowie

Środa – 4.11.2015

Sępólno Krajeńskie
godz. 16:00 – „Śpiewajmy Panu” - Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej
   - Centrum Kultury i Sztuki - sala kinowa   

Czwartek – 5.11.2015
Sępólno Krajeńskie
godz. 16:30 – „Rodzinka pod lupą” - wydarzenie rodzinne
   - Centrum Kultury i Sztuki
godz. 18:00 - „Rodzinne karaoke”
   - Centrum Kultury i Sztuki - świetlica OSP
Włościbórz
godz. 10:00 – „Kierunek - rodzina”
   - Centrum Kultury i Sztuki -  Gminna Pracowania Edukacji Kulturalnej
godz. 16:00 - „Grunt to rodzinka”- rodzinne potyczki
   - Centrum Kultury i Sztuki - świetlica wiejska
Kawle
godz. 17:00 - „Rodzina na starej fotografii”
   -  Centrum Kultury i Sztuki -  świetlica wiejska
Niechorz
godz. 18:00 - „Miłość i konsekwencja w wychowaniu dziecka”
   - o potrzebach dziecka, jak budować dobrą relację z dzieckiem,
   stawianie dzieciom norm i granic
   -  Centrum Kultury i Sztuki - świetlica wiejska

Piątek – 6.11.2015
Sępólno Krajeńskie
Godz. 18:00 - „Otwórz serce - otwórz dom” - koncert śląskiego słowika
   Jacka Silskiego - solisty Królewskiej Orkiestry Symfonicznej
   przy pałacu w Wilanowie. Ceniony i znany ze światowych tournee
   artysta, w trakcie których występował z takimi artystami jak: Julio Iglesias,
   Karel Gott, Boney M, ABBA, Kombi, Golec Orkiestra, Maryla Rodowicz,
   Wilki, Budka Suflera, Wiesław Ochman
   - Centrum Kultury i Sztuki, cena biletu 15 zł - sala kinowa
Wilkowo
godz. 17:00 - „Razem przeciwko samotności”
   - Centrum Kultury i Sztuki - świetlica wiejska
Wysoka Krajeńska
godz. 16:00 - „Rodzina przy planszy” - sportowe, rodzinne igraszki
   -  Centrum Kultury i Sztuki - świetlica wiejska                     
Wiśniewka
godz. 16:00 - „Domek z marzeń” - buduję dom dla mojej rodziny;
   zabawy konstrukcyjne - Centrum Kultury i Sztuki -  świetlica wiejska
Lutówko
godz. 16:00 - „Nasze małe historie”
   - Centrum Kultury i Sztuki - świetlica wiejska
Wałdówko
godz. 16:00 – „W rodzinnym kręgu”
   - Centrum Kultury i Sztuki - świetlica wiejska
Trzciany
godz. 1600 - „Rodzinny Galimatias” - relacje rodzinne dawniej i dziś
   - Centrum Kultury i Sztuki - świetlica wiejska

Sobota – 7.11.2015
Iłowo
godz. 12:00 – „Grunt to rodzinka” - zabawy jak za dawnych lat
   - Centrum Kultury i Sztuki - świetlica wiejska
Radońsk
godz. 12:00 – „Rodzinny Kodeks Dobrego Zachowania”
   - Centrum Kultury i Sztuki - świetlica wiejska
Skarpa
godz. 13:00 – „Opowiadania z naszej przeszłości”
   - Centrum Kultury i Sztuki - świetlica wiejska
Komierowo
godz. 13:00 – „Rodzinny portret” - zabawy plastyczne
   -  Centrum Kultury i Sztuki - świetlica wiejska
Teklanowo
godz. 16:00 – „Rodzinny Band” - bajanie i śpiewanie
   - Centrum Kultury i Sztuki - świetlica wiejska
Lutowo
godz. 16:00 – „Rodzina na dobre i na złe” - 30 lat z zespołem LUTOWIANIE
   -  Wiejski Ośrodek Kultury
Sypniewo
godz. 1700 – „Uwielbiam Ciebie Panie” – wystawa malarstwa olejnego
   Ilony Liszka – pałac
                 
Niedziela – 8.11. 2015
Sępólno Krajeńskie
godz. 10:00 – Msza św. w intencji Rodzin – w trakcie liturgii i po mszy św.
   koncert Młodzieżowego i Dziecięcego Studia Piosenki
   CKiS w Sępólnie Krajeńskim pod kierownictwem Sylwii Synak
   -  Kościół Parafialny pw. św. Bartłomieja    
Wałdowo
godz. 15:00 – „Choć jestem mały jak mrówka, proszę Cię Panie,
   wejdź do mego serduszka” - młody człowiek w świecie wartości religijnych
   - Centrum Kultury i Sztuki – Gminna Pracownia Edukacji Kulturalnej
godz. 16:00 – „Mój dom, moja rodzina” - koncert orkiestry dętej
   pod dyrekcją M. Kukowskiego
   - Wiejski Ośrodek Kultury
                                                      
Poniedziałek 9.11.2015
Sępólno Krajeńskie
godz. 12:00 –„Wymarsz”  – wykład historyczny Małgorzaty Jarocińskiej
   - Centrum Kultury i Sztuki - sala kinowa    

Wtorek 10.11.2015
Sępólno Krajeńskie
godz. 12:00 –  „Poloneza czas zacząć - od symboliki do tradycji”
   - barwny korowód ulicami miasta pod
   Pomnik Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla
   - odśpiewanie przy pomniku pieśni patriotycznych przez uczniów
   LO w Sępólnie Krajeńskim
   - Centrum Kultury i Sztuki                    
Świdwie
godz. 17:00 – „Dom” - wizualizacja do wiersza „Dom”
   - Centrum Kultury i Sztuki - świetlica wiejska

Środa – 11.11.2015
Sępólno Krajeńskie
godz. 11:00 – „Ziemia odzyskana”- plenerowa akcja społeczno - patriotyczna
   z okazji Narodowego Święta Niepodległości
   - Centrum Kultury i Sztuki -  Plac Wolności
godz. 16:00 – „Bo w pieśni jest narodu dusza” - wspólny śpiew ocalałych
   od zapomnienia, a grających w duszy pieśni patriotycznych.
   Tym razem śpiew poprowadzi artysta Marek Jarzębowski,
   który na koniec da krótki recital pieśni religijnej
   - Centrum Kultury i Sztuki – sala kolumnowa


Narodowe Święto Niepodległości w Sępólnie Krajeńskim

 

Ziema Obiecana – plenerowa akcja społeczno-patriotyczna z okazji Narodowego Święta Niepodległości,
Sępólno Krajeńskie 11.11.2015, godz. 11:00 – Plac WolnościW programie:

1. "O niepodległości dla najmłodszych – w obliczu prostych pytań" – edukacja patriotyczna na podstawie książki Zofii Staneckiej "Nasza paczka i niepodległość". O sześciu polskich świętach"
2. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Niepodległa w plakacie", wystawa pokonkursowa, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród.
3. "Z pieśnią przez dzieje" – koncert pieśni niepodległościowych – wspólne śpiewanie z Chórem Cecylia oraz sekcją wokalną Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy stowarzyszeniu Duże Różowe Słońce.
4.  Mini-Poligon – blok animacyjny dla najmłodszych adeptów sztuki wojennej oraz pierwsza pomoc w wykonaniu strażaków Ochotnicznej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim.

Atrakacje Towarzyszące:

1. Wojskowa grochówka
2. Pamiątkowa fotografia z Marszałkiem Piłsudskim
3. "Z życzeniami dla Polski" – akcja balonowa

Wydarzeniu towarzyszyć będą ułani 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy


 

Poloneza czas zacząć - od symboliki do tradycji.
Barwny korowód ulicami miasta Sępólno Krajeńskie    10 listopada po raz pierwszy przejdzie ulicami Sępólna Krajeńskiego barwny korowód w takt reprezentacyjnego polskiego tańca narodowego – POLONEZA. Zgodnie z genezą tańca, Polonez stanowił element ceremoniału dworskiego, dawniej będąc paradą szlachty przed monarchą. Zazwyczaj tańczony na rozpoczęcie balów, również obecnie inauguruje niektóre wydarzenia, celem podkreślenia ich uroczystego charakteru.
    Organizując korowód w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim odchodząc od utartych i nieatrakcyjnych schematów zamierza w sposób radosny i nowatorski zachęcać do upamiętnienia wydarzenia sprzed lat, jakim było odzyskanie w 1918 roku niepodległości przez Polskę.
    Korowód zorganizowany przy współpracy z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim, zgodnie z założeniami organizatora przejdzie ulicami miasta, a jego punktem kulminacyjnym będzie symboliczne wypuszczenie w przestrzeń balonów kolorystycznie nawiązujace do polskich barw narodowych. Wydarzenie będzie jednocześnie próbą pobicia Rekordu Guinessa w ilości tańczących par.

PROGRAM:
Godz. 11.50  
Zbiórka uczestników korowodu przed Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim!

Godz. 12.00
Uroczyste rozpoczęcie!
Wspólny śpiew pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim!

Godz. 12.20
START korowodu z ulicy T. Kościuszki na Plac Wolności!


ZAPRASZAMY!Sępolanie uczą się dyplomacji


    Centrum Kultury i Sztuki zaingurowało nowy projekt – Sępoleńskie Laboratorium Dyplomacji, w ramach którego odwiedzać nas będą specjaliści, na co dzień zajmujący się tą niewątpliwie trudną sztuką, jaką jest dyplomacja. Pierwszym gościem projektu był Pan Grzegorz Chmielewski – wieloletni pracownik i były zastępca dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

    Projekt ten, podobnie jak Sępoleńska Akademia Sukcesu, skierowany jest głównie do młodzieży szkół średnich. Grzegorz Chmielewski – były zastępca dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, brał udział w przygotowaniach i realizacji wizyt, spotkań i przyjęć głów koronowanych, prezydentów, premierów, sekretarzy generalnych NATO i ONZ, a także pracował chociażby w referacie obsługi protokólarnej Rady Unii Europejskiej.
    Wpadki, gafy, uchybienia – zdarzają się każdemu z nas, niezależnie od tego czy stoi za nami sztab osób wyspecjalizowanych w sprawach public relations czy też nie. Sępoleńska młodzież miała więc okazję posłuchać o najsłynniejszych wpadkach głów państwa, osobistości świata politki i biznesu. Spotkanie obejmowało także problematykę tytułowania, korespondencji dyplomatycznej oraz zasad savoir-vivre'u na wizytach tego typu. W przystępnej formie wykładu Pan Grzegorz opowiedział o swojej pracy, niezwykle odpowiedzialnej funkcji człowieka, który ma za zadanie dopilnować najdrobnejszych szczegółów, gdyż w przypadku jakiejkolwiek wpadki, to właśnie on głównie ponosi jej konsekwencje.
    Laboratorium Dyplomacji to kolejny innowacyjny projekt przygotowany przez Centrum Kultury i Sztuki, które zapewnia możliwość uczestnictwa w merytorycznych spotkaniach stojących na najwyższym poziomie, prowadzonych przez specjalistów w dziedzinie dyplomacji. Kolejnym gościem, który sępoleńskiej młodzieży przybliży tajniki dyplomacji i zasad efektywnej komunikacji będzie dr. Anita Frankowiak - dyrektor i właściciel Instytutu Dyplomacji, Dyrektor Generalny i Zarządzający na Skandynawię i Kraje Nadbałtyckie, doktor nauk humanistycznych oraz wykładowca akademicki z 20-letnim stażem.


Materiały Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania


Z Sępólna do Rio


    Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zainaugurowało czwarty sezon Sępoleńskiej Akademii Sukcesu. Gościem spotkania był sępolanin, niedługo już trzykrotny reprezentant Polski w żeglarstwie na igrzyskach olimpijskich, Kacper Ziemiński. Absolwent sępoleńskiego liceum oraz współwłaściciel Fabryki Wyrobów z Drewna "Fagus".

    Sępoleńska Akademia Suckesu wśród młodzieży szkół średnich osiągnęła już status swego rodzaju tradycji, stąd też po kolejnych spotkaniach padają pytania o następnych gości czy datę spotkań, a sala kinowa Centrum Kultury i Sztuki podczas spotkań nigdy nie świeci pustkami.
    Kacper Ziemiński w roku 2010 przystąpił do egzaminu maturalnego w sępoleńskim Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kotarbińskiego, będąc już wówczas utytułowanym sportowcem, mając za sobą start w igrzyskach olimpijskich w Pekinie podołał zadaniu połączenia nauki z jednoczesnymi intesywnymi treningami i startami w zawodach. Dyrektor liceum, Pan Tomasz Cyganek poprosił Kacpra o wpis do Księgi Wybitnych Absolwentów naszego liceum. Nie obyło się bez podziękowań skierowanych do nauczycieli, których życzliwość wobec Kacpra poskutkowała tym, że zdołał on nadrobić wszystkie zaległości i ostatecznie ukończyć szkołę średnią. Rozmowa skupiała się głównie wokół tematów sportowych, a że nasz gość ma się czym pochwalić – był najmłodszym polskim żeglarzem podczas igrzysk w Pekinie, a licząc kwalifikację na przyszłoroczne igrzyska w Rio de Janeiro, będzie to już jego trzeci występ na tej najbardziej prestiżowej imprezie sportowej – rozmowa ta pełna była ciekawostek z życia zawodowego tego młodego sportowca. Doświadczenie, które zdobył podczas dotychczasowych startów w igrzyskach owocuje lepszym przygotowaniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Kacper wybiera się na igrzyska do Rio z konkretnym planem – nie satysfakcjonuje go już miejsce w drugiej dziesiątce, mierzy znacznie wyżej, nawet w pozycje medalowe. Jego pasję od najmłodszych lat wspierali rodzicę i to w dużej mierze dzięki nim Kacper jest dzisiaj profesjonalnym żeglarzem. Niezwykle istotne były jednak początki w rodzimej szkółce żeglarskiej, którą – jeśli tylko może – wspiera do dziś.
    Sępoleńska Akademia Sukcesu, jak już to było niejednokrotnie wspominane, jest projektem który ma pokazać młodzieży, że ów upragniony sukces jest możliwy do osiągnięcia bez względu na miejsce zamieszkania i że bycie mieszkańcem takiego miasteczka jak Sępólno, wcale nie musi być przeszkodą. Przykład Kacpra Ziemińskiego, jak i nieco wcześniej Bartłomieja Bonka jest tylko potwierdzeniem tej tezy. A nam pozostaje już niedługo zasiąść przed telewizorami i trzymać kciuki za Kacpra.Materiały Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania

Więcej zdjęć w naszej galerii "SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU" i  na


Jacek Silski w Sępólnie!


Serdecznie zapraszamy na koncert "Otwórz serce, otwórz swój dom" w wykonaniu śląskiego wokalisty, solisty Królewskiej Orkiestry Symfonicznej, Jacka Silskiego. Występ zorganizowany w ramach Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, odbędzie się 6 listopada o godzinie 18:00. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w sekretariacie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. ZAPRASZAMY!


80-te urodziny Białego Anioła    Taki przydomek nadano Annie German, polskiej wokalistce i kompozytorce, której twórczośc przeżywa prawdziwe odrodzenie, dzięki emitowanemu przez Telewizję Publiczną serialowi poświęconemu życiu i muzyce piosenkarki. Z okazji 80-tych urodzin Białego Anioła w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim wystąpiła Vladyslava Vdovychenko – ukraińska wokalistka, której głos mogliśmy podziwiać właśnie we wspomnianym serialu.

    Vladyslava urodziła się i wychowywała na Ukrainie. Historia, która wiąże ją niejako z Anną German jest niezwykle ciekawa. Otóż będąc w ciąży matka Vladyslavy spotkała na korytarzu jednego z hoteli, nikogo innego jak Annę German, odbywającą właśnie trasę koncertową po ZSRR. Podobno przepowiedziała ona, że na świat przyjdzie dziewczynka, z której rodzice będą niezwykle dumni.
    Tak też się stało, Vladyslava swoje życie związała z muzyką, a Anna German stała się dla niej prawdziwym autorytetem. Co ciekawe urodziła się dokładnie 22 września, kiedy to obchodzony jest dzień św. Anny. Uczęszczając do szkoły muzycznej, pracując nad wokalnym warsztatem zyskała status sobowtóra Anny German. Jej głos po latach został doceniony przez twórców serialu poświęconego polskiej wokalistce i tym samym oglądając śpiewająca Joannę Moro (serialową Annę German), słyszymy właśnie Vladyslavę Vdovychenko. W Polsce mamy kilka milionów fanów talentu Białego Anioła, którzy chcąc przeżywać na żywo muzykę tworzoną przez German, jeżdżą obecnie na koncerty Vdovychenko. W ten szczególny dzień, 80 urodziny Anny German utwory takie jak "Człowieczy Los" wybrzmiewały szczególnie symbolicznie. Jeśli o symbolice mowa, nie mogło zabraknąć Białego Anioła, który w trakcie koncertu wręczył ukraińskiej wokalistce białą różę.
    Trwający ponad półtorej godziny koncert przeplatany był osobistymi opowieściami Vladyslavy, która bardzo dziękowała za ciepłe przyjęcie i pamięć o Annie German. Doprawdy Ci, którzy przyszli, aby posłuchać ich ulubionych piosenek mogli na chwilę zamknąć oczy i odnieść wrażenie, że oto na scenie stoi prawdziwa Anna German, niczym Biały Anioł śpiewająca słodkie melodie o, często gorzkim, życiu.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


CENTRUM KULTURY I SZTUKI ogłasza nabór do zespołu folklorystycznego!


Naukę polskich tańców ludowych i narodowych prowadzić będzie instruktor, choreograf rekomendowany przez PS CIOFF, Komisarz Regionu Dolnośląskiego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOF, tancerz w Państwowym Ludowym Zespole Pieśni i Tańca MAZOWSZE, instruktor roku 2012, 2013, 2014 według Komisji ds. Tańców Polskich w kategorii III (13-15 lat), dyrektor artystyczny licznych Międzynarodowych Festiwali Folkloru i spotkań z folklorem świata, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich oraz trener par mistrzowskich.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się w najbliższy piątek 16 października w sali lustrzanej CKiS, godz. 17:30.
ZAPRASZAMY!!!


Wycięli hołubca w samo południe


    12 października obchodzimy Dzień Tańców Ludowych, z tej okazji Sępólno Krajeńskie dołączyło do innych polskich miast przystępując do akcji "Wytnij Hołubca". Akcja ta ma na celu promowanie wśród młodych ludzi polskich tradycji ludowych i tańca ludowego. Dlatego też w samo południe na targowisku miejskim "Mój Rynek" zebrała się grupa uczniów sępoleńskiego liceum oraz szkoły podstawowej numer jeden i wraz z instruktorem Wojtkiem, prowadzącym w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zajęcia z tańców ludowych i narodowych, przyodziani w tradycyjne stroje ludowe, wycinali kolorowe hołubce. Jak podaje słownik języka polskiego hołubiec
 to «w tańcach ludowych: uderzenie obcasem o obcas z jednoczesnym podskokiem» i takimi oto tanecznymi podskokami w tą zimną, jesienną pogodę rozgrzewali się uczestnicy tej okolicznościowej akcji. Barwne piruety, cwały i obroty były miłym dla oka obrazkiem, a że od nowego sezonu artystycznego w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki wystartowały zajęcia taneczne, które koncentrują się właśnie wokół tym podobnych tańców, chcielibyśmy wszystkich chętnych serdecznie zaprosić do zapisywania się do naszego Centrum Rozwoju Artystycznego w ramach, którego zajęcia prowadzi Wojtek -  instruktor, choreograf rekomendowany przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, tancerz w Państwowym Ludowym Zespole Pieśni i Tańca Mazowsza, insruktor roku 2012, 2013 i 2014 według Komisji ds. Tańców Polskich. Przybywajcie i wycinajcie hołubce razem z nami!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Kornelia Trzcionkowska,  Jacek Wojtania

 

 

Więcej zdjęć w "FOLKLOR I TRADYCJA" i na


Ale afera w Sępólnie!


   Afera i to nie byle jaka, bo z udziałem telewizyjnych gwiazd! Do Sępólna zawitała ekipa popularnego programu "Afera Fryzjera" emitowanego na antenie TVN Style. Wszystko to za sprawą zgłoszenia do projektu sępoleńskiego salonu fryzjerskiego Studio 2 p. Marii Szemryk. Prowadzący "Aferę..." Maciej Wróblewski jest profesjonalnym stylistą fryzur z piętnastoletnim stażem, który z uczestnikami programu dzieli się swoim doświadczeniem pomagając przejść im oraz przede wszystkim ich salonom, pozytywną metamorfozę. Liczymy, że tak właśnie będzie z salonem Studio 2, który mieści się w Sępólnie Krajeńskim na ulicy Hallera, a przebieg wspólnej pracy i kolejny etap twórczej metamorfozy oraz nauki w warsztatowej formie mogliśmy podejrzeć dzięki obecności ekipy programu w naszej pracowni ceramicznej, gdzie kręcony był odcinek poświęcony naszym bohaterom. Na jego emisję zapraszamy już wkrótce, wszystkim zainteresowanym polecamy uważne obserwowanie ramówki TVN Style!Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/Fot.: Michał Pick


CENTRUM KULTURY I SZTUKI ZAPRASZA
12 października 2015 r.  na akcję WYTNIJ HOŁUBCA

W samo południe na sępoleńskim targowisku Mój Rynek, odbędzie się akcja WYTNIJ HOŁUBCA, której celem jest promowanie wśród młodych ludzi polskich tradycji ludowych i tańca ludowego. Jeżeli sądzicie, że taniec ludowy to nuda, to musicie koniecznie do nas zawitać. Udowodnimy Wam, że ludowe stroje i hołubce pasują do młodych ludzi i naszego miasta.
Wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej i innymi miastami w Polsce WYTNIJMY HOŁUBCA w naszym mieście. Na pewno nam się uda. Zapraszamy!!!

 

 


 

 

 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl