Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum aktualności 2016 [5]

 

 


Narodowy Dzień Pamięci
Powstania Warszawskiego


   1 sierpnia jest Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego, którego rocznicę wybuchu wspominamy w tym roku po raz 72.


Już w najbliższą sobotę 30 lipca, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski, Centrum Sportu i Rekreacji, Centrum Kultury i Sztuki oraz Carbon Club zapraszają na letnią DYSKOTEKĘ w amfiteatrze w Sępólnie Krajeńskim. Zabierz doskonały letni nastrój i znajomych i spotkajmy się na najbardziej roztańczonej dyskotece w Polsce. Sobota, godz. 18.00. Imprezę wspiera Radio Weekend FM.
Zapraszamy !!


Strefa dobrych myśli


   Miejsce idealne do relaksu i regeneracji sił. Przy kojących dźwiękach muzyki zapraszamy do kontemplacji nad słowami wielkich twórców.

28 lipca 2016 r.
godz. 15:00
Plac Wolności w Sępólnie Krajeńskim


Strefa dla kreatywnych „Kultura nie śpi”


   Niebanalna forma warsztatów plastycznych z wykorzystaniem farb luminescencyjnych. Wspaniała okazja, aby pod osłoną nocy dać upust swojej artystycznej wyobraźni.

27 lipca 2016 r.
godz. 22:00
Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
 


Strefa światowego malarstwa


   Propozycja dla wszystkich, którzy mają ochotę poczuć się jak Leonardo da Vinci, bądź Jan Vermeer. Sztalugi, farby, pędzle i najistotniejsze fakty z twórczości wybitnych malarzy.

26 lipca 2016 r.
godz. 12:00
Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim


Wolf Mail w Sępólnie Krajeńskim

UWAGA!


    Ze względu na warunki pogodowe uniemożliwiające  przeprowadzenie koncertu we wcześniej zaplanowanym miejscu, postanowiliśmy przenieść wydarzenie na salę widowiskową Centrum Kultury i Sztuki. Godzina pozostaje bez zmian!
    Godzina 19:00, sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, ulica Kościuszki 4. Wolf Mail + suport – Mr. Nau. ZAPRASZAMY! Nie dajmy się złej pogodzie, niech blues będzie z Wami! Prosimy o poinformowanie bliskich/znajomych, do których dotarła wcześniej anonsowana przez nas informacja o koncercie.

Wolf Mail to kanadyjski blues rockowy gitarzysta i wokalista.
Nagrał 6 autorskich albumów autorskich, dystrybuowanych w 26 krajach i na wszystkich kontynentach.
Urodził się w Montrealu, dorastał w Kalifornii i na Południu Francji. Na gitarze zaczął grć w wieku 10 lat, zainspirowany twórczością Elmore'a Jamesa i John Lee Hookera.
Jego koncerty cieszą się popularnością nie tylko w Ameryce ale i w Japonii, Rosji i na Bliskim Wschodzie.
Po raz pierwszy w Polsce wystąpi z zespołem w składzie:
Łukasz Gorczyca - bass i Tomek Dominik - perkusja

 

Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim

14 lipca 2016r.

godz. 19:00

WSTĘP WOLNY!


AHOJ PRZYGODO!


Lubisz zdobywać nowe, nieznane lądy?
Niestraszne Ci poszukiwanie skarbu i odkrywanie tajemnic bezludnej wyspy ?
Intrygują Cię niezwykłe przygody morskiego wilka i masz apetyt na udział w kreatywnych zajęciach warsztatowych wprost z odległych Karaibów ?
Już dziś wpisz się na listę pasażerów wakacyjnego rejsu z CENTRUM KULTURY I SZTUKI w Sępólnie. Tylko u nas:
Żeglarskie ABC dla najmłodszych
Moja bezludna wyspa – kreatywne działania w Krainie Wyobraźni
Pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji poszukiwania skrzyni skarbów
Jestem Kapitanem Hakiem – pasowanie na Pirata
Mój luist w butelce – dziecięce warsztaty komunikatywnego pisania
Interaktywne show z elementami kuglarstwa
Bezkresny rejs po morzach i oceanach – edukacyjne wyprawy podróżnicze
Ruszamy 27 czerwca 2016 roku o godzinie 10.00 !
Jeśli masz 8 do 15 lat i brak Ci pomysłu na intrygujące wakacje - NIE ZWLEKAJ !
Lista uczestników ograniczona ! Czekamy na Twoje zgłoszenie ... (52 388 01 60)
Całkowity koszt udziału w zajęciach : 40 złLato oficjalnie w Sępólnie Krajeńskim


    Centrum Kultury i Sztuki w ubiegłą sobotę przywitało lato. Tym samym ogłaszamy nastanie ciepłych, słonecznych dni. Imprezie towarzyszyły artystyczne występy w wykonaniu zespołów - Jambo Africa oraz Kasi Lipert i jej Electric Violin Show, a całość zwieńczył Robot Show w wykonaniu Waldemara House'a.

    Chociaż wydawało się, że lato nie przyjęło naszego zaproszenia i nie pojawi się na organizowanej przez nas imprezie, którą chcieliśmy uroczyście przywitać tę wakacyjną porę roku, ostatecznie ośmieliło się przyjść i dzięki temu "Niezwykłe Powitanie Lata" w Sępólnie Krajeńskim można uznać za udane.
    A rozpoczęło się prawdziwie kolorowo i tanecznie, w scenerii rozświetlonej przez, długo wyczekiwane tego dnia, promienie słoneczne zaprezentował się zespół Jambo Africa. W afrykańskich, tanecznych rytmach porwali do tańca zgromadzoną publiczność, której przewodził, wtedy nieznajomy jeszcze, Waldek.
    Po tak gorącym rozpoczęciu "Niezwykłego Powitania Lata" zrobiło się nieco bardziej nastrojowo i tajemniczo. Na scenie pojawiła się znana i lubiana wśród uczestników imprez organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki, Katarzyna Lipert. Tym razem w towarzystwie pięknych tancerek – Agnieszki Tokarskiej oraz Klaudii Wieczorek, a także z wokalną pomocą Magdy Bigoś, zaprezentowała się w nowym, autorskim repertuarze. Wspomagał ją, rzecz jasna, "polski Ritchie Blackmoore" – Grzegorz Buczkowski.
    Gdy już zmierzchało na deski sępoleńskiego molo z impetem wkroczył rozświetlony i "strzelający" laserami robot. Dzieci, które dzielnie oczekiwały pojawienia się bohatera ukrytego pod nazwą "Robot Show" nie rozpoznały w nim co prawda roztańczonego Waldemara z występu Jambo Africa, ale zachwycone kroczyły za najprawdziwszym robotem, które do tej pory podziwiały tylko w filmach i grach komputerowych.
    Mamy nadzieję, że lato zadowolone jest z naszego powitania i zostanie z nami na długo. Była to jedna z pierwszych imprez inaugurujących sezon letni z Centrum Kultury i Sztuki, już teraz zapraszamy 14 lipca na Muszlę Koncertową, gdzie wystąpi kanadyjski gitarzysta blues-rockowy, Wolf Mail oraz 13 sierpnia na Stadion Miejski, na koncert głównej gwiazdy tegorocznego Jarmarku Świętego Wawrzyńca, Maryli Rodowicz.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst: Michał Pick
fot.: Jacek Wojtania, Michał Pick

Więcej zdjęć  na


DZIEŃ PRZYJACIELA W CKIS

Ona ma czarne
Brwi i warkoczyk,
Ja rudą grzywkę,
Niebieskie oczy.
Ona rozsądnie
Zawsze coś powie,
A o mnie mówią,
Że mam pstro w głowie.
Ona chce śpiewać,
Rozmawiać, czytać,
A ja bym w piłkę
Grała i kwita.
Więc cóż wspólnego
Jest między nami?
Chyba to, żeśmy
PRZYJACIÓŁKAMI.

Hanna Ochocka - "Ona i ja"

 

   9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przyjaciela. Z tej okazji w Centrum Kultury i Sztuki nie mogło zabraknąć atrakcji dla tych, którzy pragną celebrować to niezwykłe święto. W pracowni ceramicznej spotkali się entuzjaści sztuk plastycznych, którzy wzięli udział w warsztatach medalierskich. Własnoręcznie wykonany medal to unikatowy podarunek dla najlepszego przyjaciela. Każdy starał się jak mógł, aby stworzyć wyjątkową niespodziankę. Zaangażowanie uczestników przyniosło wspaniałe efekty, każdy medal był jedyny w swoim rodzaju!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: K.Śmigiel
fot.: K. Falkowska, J.Urbański


Recepta na szczęście


   Albert Schweitzer, francusko-niemiecki teolog i filozof powiedział, że "szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży jeśli się ją dzieli". Podążając za tą myślą twórcy sobotniego wydarzenia artystycznego w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim postanowili podzielić się z odbiorcami czymś, co w ich mniemaniu postrzegane jest w kategorii szczęścia właśnie.
    Wielomiesięczna praca w pracowniach artystycznych, rozwijanie pasji w dziedzinie tańca oraz muzyki, siła charakteru i upór zaowocowały projektem pełnym pozytywnych wibracji. Wśród artystów pojawiły się dzieci i młodzież Studia Piosenki "Piano Forte" oraz "Sing Song" jak i Studia Tańca "Styl", Zespół Tańca Współczesnego "Plus", "Plus Mini", "Plusik". W choreografiach solowych zatańczyły – Martyna Skuza oraz Julia Smuniewska.
Wydarzenie pełne optymizmu i niepowtarzalnej energii, skutecznie uatrakcyjniane przez sporą gromadkę najmłodszych milusińskich związanych z amatorskim ruchem artystycznym CKiS w Sępólnie Krajeńskim przyciągnęło liczną publiczność, niezwykle spontanicznie reagującą na artystyczne popisy.
    Wśród koncertowego repertuaru znalazły się zarówno stare, sprawdzone przeboje, jak i muzyka współczesna, dzięki czemu każdy wśród publiczności mógł odnaleźć coś dla siebie.
Jeśli podczas sobotniego wydarzenia pomysłodawcom i twórcom udało się cokolwiek pomnożyć, a w szczególności tytułowe szczęście, to z całą pewnością założony cel został osiągnięty i już dziś możemy z radością oczekiwać kolejnego, podobnie optymistycznego projektu.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst – Ewa Quiring-Korczak
fot.: Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Podziękowania


      29 maja (tj. niedziela) przypadał Dzień Działacza Kultury, święto wszystkich osób czynnie działających w szeroko rozumianej "Kulturze". Dyrekcja oraz pracownicy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim chcą podziękować wszystkim, którzy w dowód uznania za trud włożony w ciężką pracę i nieustanną chęć uwrażliwania na kulturę i sztukę naszej społeczności lokalnej, złożyli nam serdeczne życzenia, pamiętając o tak symbolicznej, acz jakże ważnej dla nas dacie. Ciepłe słowa i zadowolenie z efektów naszej pracy jest dla nas największym dowodem uznania, który motywuje nas do dalszego działania mającego na celu spełnianie oczekiwań odbiorców organizowanych przez nas wydarzeń oraz trwałe zapewnianie dostępu do kultury i sztuki. Przez 365 dni w roku pracujemy właśnie dla Was, a ten jeden jedyn dzień – 29 maja, jest ukoronowaniem naszej pracy, noszącej znamiona misji. Kultura i sztuka to wartości, które decydują o charakterze społeczeństwa, na barkach działaczy kultury spoczywa obowiązek dbania o to aby mieszkańcy mieli z nimi stały kontakt i aby mieli świadomość jak istotne są one w kształtowaniu dojrzałej, wrażliwej społeczności. Tym wszystkim, którzy o nas pamiętali, raz jeszcze serdecznie dziękujemy!
 


 „Cyrkowe Fantazje” w CKiS!

 

Centrum Kultury i Sztuki zostało wyróżnione w konkursie "Na dobry początek" organizowanym przez Fundację BGK, do którego zgłosiło się z autorskim projektem „Cyrkowe Fantazje”.
Była to już 8 edycja konkursu, w którym tym razem nagrodzone zostało 50 projektów edukacyjnych wyrównujących szanse edukacyjne dzieci wiejskich i z małych miejscowości. Dofinansowanie otrzymały biblioteki, instytucje kultury oraz lokalne organizacje pozarządowe. Dzięki Fundacji BGK dzieci w wieku 2-8 lat mogą uczestniczyć w zajęciach muzycznych, teatralnych, kulinarnych, literackich, językowych i sportowych. W 8. edycji konkursu „Na dobry początek!” wpłynęła rekordowa liczba 742 wniosków. Wśród laureatów znalazło się nasze Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
Zajęcia, które odbywają się od stycznia 2016 r., oparte są o pedagogikę fascynacji (metodę edukacyjno-terapeutyczną, która łączy twórczość ruchową z pedagogiczno-psychologicznymi treściami). Zajęcia są wieloaspektowe, wpływają na wiele stref rozwoju człowieka, w tym na jego psychologiczną stabilizację. Działania realizowane u podstaw pedagogiki fascynacji, a przekazane w formie aktywności cyrkowej realizowane są w trzech filarach: edukacja, animacja, inspiracja.
Z warsztatów korzysta około 100 dzieci. Podczas zajęć cyrkowych mają miejsce takie aktywności jak: zabawy integracyjne i cyrkowe, środki wyrazu aktora mima (pantomima), elementy klaunady, plastyka ciała, elementy akrobatyki i tańca, żonglowanie piłkami, chustkami, obręczami, hula hop, diabolo, poi, chusta animacyjna.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Katarzyna Śmigiel
Fot.: Jacek Wojtania

 

Tekst: Michał PickPokojowy pociąg na stacji Sępólno!


    Dawno już nieczynna stacja kolejowa w Sępólnie Krajeńskim po raz kolejny ożyła za sprawą wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki przy okazji okolicznościowego przejazdu pociągu z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Kolei z Chojnic.

    W zeszłym roku podobnemu wydarzeniu towarzyszł napad zamaskowanych kowboi, którzy złupili podróżnych i ukradli przewożony skarb. Dlatego też tym razem organizatorzy wraz z mieszkańcami postanowili podejść do tematu bardziej pokojowo. Co prawda nie zamierzali oni oddać kosztowności, o które wzbogacili się w roku ubiegłym, ale pozowolili wszystkim poszkodowanym zapomnieć o stratach jednając się z nimi w prawdziwej hippisowskiej wiosce.
    Kolorowe ubrania, kwiaty we włosach, moda i muzyka z lat 60-tych, czyli wprost z epicentrum ruchu Flower Power. Pokojowe hasła i idące z nimi w parze pokojowe nastawienie, Sępoleńscy hippisi od wczesnego ranka oczekiwali przyjazdu pociągu, który ostatecznie o godzinie 9:05 nadjechał z Chojnic. Przywitani dźwiękami klasyki hippisowskiego rocka przyjezdni musieli czuć się jak w podróży prawdziwym wehikułem czasu. Oto bowiem na dworcu w Sępólnie Krajeńskim czas zatrzymał się w roku 1967 i obecnie przeżywamy tutaj prawdziwe Lato Miłości. Gdzieś tam wśród licznie przybyłych mieszkańców przechadzała się Maryla Rodowicz, która w asyście uzdolnionych wokalnie hippisowskich wokalistów rodem z Krajny śpiewała "Małgośkę", kolorowo ubrana młodzież dekorowała pociąg, a dookoła unosiła się aura wolności i braterstwa, które tak porządane w obecnych czasach, w okolicznościach dzikiej przyrody naprawdę powodowało złudzenie podróży w czasie.
    Jak pokazał sobotni poranek w Sępólnie duch epoki prawdziwych hippisów nie umarł. Być może ci hippisi częściej teraz noszą garnitury i zmuszeni są do zasiadania za biurkiem, jednakże w domowym zaciszu czy przy okazji takich właśnie akcji pozwalają sobie na odrobinę wolności. Wartości, której nie sposób przecenić i którą należy pielęgnować jak żadną inną. Czym zaskoczymy za rok? Tego jeszcze nie wiemy, tymczasem jednak udajemy się na łakę z melodią "Somebody to Love" w tle. Peace!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Ahoj przygodo!


    Piracki Dzień Dziecka z Centrum Kultury i Sztuki już za nami. Załoga rozśpiewanych piratów opanowała sępoleński Plac Przyjaźni zamieniając go w prawdziwy Archipelag Dzielnego Pirata. A wszystko rozpoczęła widowiskowa parada, w której udział wzięło ponad stu śmiałków.

    Parada ruszyła spod Centrum Kultury i Sztuki, w asyście orkiestry dętęj dzielnie kroczyli zarówno piraci jak i piratki, przyodziani w czapki z trupią czaszką, szable i prawdziwie pirackie stroje, które powodowały iluzję marszu rodem z filmu "Piraci z Karaibów".
    A już na samym Placu Przyjaźni na dzieci czekała moc atrakcji, wśród których nie zabrakło oczywiście konkursów z nagrodami. Duch rywalizacji odważnych piratów sprawił, że zmagania o rodzinny rejs po jeziorze sępoleńskim (oczywiście pod piracką banderą!) były naprawdę zacięte. Konkursom towarzyszyła iście piracka muzyka, tańce i śpiew, a sen o morskich przygodach ziścił się za sprawą spektaklu, w którym czynny udział brały dzieci, bohatersko ratując będącego w tarapatach chłopca, który został porwany przez złego pirata. Magicznie zrobiło się za sprawą Iluzjonisty, który swoimi sztuczkami podtrzymał bajkowy klimat i na pewno zaintrygował na tyle małych korsarzy, że część z nich postanowiła odkryć w sobie magiczne zdolności.
    Piraci odwiedzili Sępólno Krajeńskie nie pierwszy raz, widocznie podoba im się nasza okolica wraz z jeziorem, na którym i w okolicach którego poszukują ukrytych skarbów. Mają oni u nas wielu małych przyjaciół, którzy wciąż głodni przygód pragną stanąć kiedyś na czele potężnego statku z głośnym okrzykiem – "Aghr! Ahoj przygodo!"


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Andrzej Zgrzeba, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Słowo Źródłem Inspiracji


    Pod takim hasłem w Centrum Kultury i Sztuki odbyły się kolejne już Eliminacje Powiatowe Turnieju Słowa. Z roku na rok przybywa chętnych do zaprezentowania swoich recytatorskich umiejętności, toteż w tym roku wysłuchaliśmy ponad 100 kandydatów w trzech kategoriach wiekowych – klasy I-III, IV-VI i  gimnazjum oraz 8 uczestników w Turnieju Poezji Śpiewanej "Słowem Wyśpiewane".
    Jury w składzie Barbara Sobotka, Marzanna Wiśniewska oraz Joanna Zalewska – w przypadku Turnieju Słowa oraz Barbara Sobotka, Marzanna Wiśniewska i Ewa Mindikowska w kategorii Poezji Śpiewanej oceniało uczestników pod kątem znajomości tekstu, interpretacji i swobody wykonawczej i po krótkiej naradzie postanowiło przyznać główne nagrody kolejno – Maricie Grabiec, Bartkowi Szmidtowi oraz eq aequo Igorowi Zalewskiemu i Karolinie Buławie (kategoria klas I-III), wyróżniając przy tym Laurę Głąbicką, Mieszka Stypę, Amelie Łaznowską i Agatę Bamberską. Spośród starszych uczniów klas IV-VI wyróżnie otrzymali – Julia Bzdok, Martyna Cieślik, Kinga Drobczyńska i Nikodem Iwan, natomiast pierwsze miejsce zdobyły równocześnie – Laura Dobek oraz Tatianna Głąbicka, a miejsca drugie i trzecie przypadły odpowiednio Jakubowi Kądzieli i Martynie Rogulskiej. Wśród gimnazjalistów najlepsza okazała się Karolina Łaznowska, drugie miejsce zajęła Agata Zabrocka, a trzecie Julia Plutka, wyróżnione zostały natomiast Ada Wojciechowska oraz Aleksandra Obara. Nagrodę wyśpiewali sobie z kolei Kornelia Pulchna i Oskar Mazalon, rywalizacja w konkursie Poezji Śpiewanej była jednak na tyle wyrównana, że jury postanowiło przyznać jeszcze dwa wyróżnienia, dla Weroniki Kapusty i Barbary Grzegorzewskiej.
    Jak co roku mogliśmy usłyszeć wiele dobrze znanych wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Wisławy Szymborskiej, które jednak różniły się między sobą interpretacyjnie, co było głównym kryterium oceny decydującym o tym, kto ostatecznie został wyróżniony przez jury. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy, a zwycięzcom życzymy powodzenia w dalszym etapie, niech słowo będzie dla Was nieustającym źródłem inspiracji!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania


Panie i Panowie – Skaldowie!    Skaldowie to kolejna polska legenda muzyczna, która odwiedziła Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Zespół powstały w 1965 roku z inicjatywy braci Andrzeja i Jacka Zielińskich jest aktywny do dziś, nagrywa i z powodzeniem koncertuje czego najlepszym przykładem był koncert w naszym mieście.

    Od 1965 roku nieprzerwanie przewodzą zespołowi i są jego muzycznym fundamentem, bracia Andrzej i Jacek Zielińscy, bo to z nimi utożsamiamy Skaldów. Pierwszy z nich, Andrzej to główny kompozytor niemal całego reprtuaru, klawiszowiec i muzyk, który doceniony został także za oceanem. Drugi, Jacek to przede wszystkim głos, ten głos który każdy kto kiedykolwiek słyszał takie przeboje jak Medytacje wiejskiego listonosza czy Wiosna rozpozna bez problemu, to także utalentowany multiinstrumentalista, co udowodnił niejednokrotnie podczas środowego występu.
    Do Sępólna przybyli w nieco kameralnym składzie, brakowało przede wszystkim gitary, towarzyszyli im dwaj młodzi muzycy, jak się okazało związani ze Skaldami nie tylko muzycznie, perkusista Rafał Tarcholik to prywatnie zięć Jacka, natomiast basista Bogumił jest jego synem. W pełni "rodzinny" skład zespołu zaprezentował się nader sprawnie w repertuarze swoich największych przebojów, a tych Skaldowie mają wyjątkowo sporo. Rozpoczęli od razu z "wysokiego C" – Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał, klarowne brzmienie instrumentów i imponująco czyste harmonie wokalne robią wrażenie, z zamkniętymi oczyma możemy ulec iluzji, że słuchamy nagrań studyjnych. Później usłyszeliśmy jeszcze m.in. Medytacje wiejskiego listonosza, Prześliczną wiolonczelistkę, Z kopyta kulig rwie czy Wiosnę zagraną na sam koniec części podstawowej występu, po której uhonorwani owacjami na stojąco przez pełną salę usłyszeliśmy jeszcze zagrany na bis utwór Wieczór na dworcu w Kansas City. Niezmiennie energiczny Jacek, co jakiś czas sięgający po skrzypcę lub trąbkę, między kolejnymi utworami sprawdzał się w roli konferansjera nie szczędząc przy tym dowcipnych anegdot.
    Nie ulega wątpliwości, że bracia Zielińscy to jeden z najbardziej znanych i najbardziej profesjonalnych tandemów twórczych w naszym kraju, mimo że Skladowie większej części słuchaczy kojarzą się głównie z nurtem muzyki rozrywkowej, to jednak bracia Zielińscy i towarzyszący im – zawsze najlepsi – instrumentaliści tworzyli bardzo ambitną muzykę z pogranicza rocka progresywnego i jazz-rocka, czego echa także usłyszeliśmy podczas sępoleńskiego koncertu.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania

 

Więcej zdjęć  na  


Niezwykłe Powitanie Lata!

    Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zaprasza na Niezwykłe Powitanie Lata! Piękna pogoda zawitała do naszego miasta, wielkimi krokami zbliża się do nas gorące i długo wyczekiwane Lato, z tej okazji przygotowaliśmy dla państwa wieczór pełen artystycznych wrażeń. Rozpoczynamy o 20:00, 18 czerwca na sępoleńskim Molo. W programie m.in. występ afrykańskiego zespołu muzycznego Jambo Africa, a także znanej i lubianej w Sępólnie, Katarzyny Lipert (Castle Dreams), która tym razem pojawi się u nas ze swoim autorskim Electric Violin Show oraz widowiskowy Event Robot Show – niesamowity pokaz z wykorzystaniem laserów i świateł, który po zmroku zrobi na Was iście "piorunujące" wrażenie.


Zapraszamy – 18 czerwca, godzina 20:00 Molo w Sępólnie Krajeńskim!

 

UWAGA KIEROWCO!
W związku z organizacją NIEZWYKŁEGO POWITANIA LATA na sępoleńskim molo, informujemy kierowców, że dnia 18 czerwca 2016 r. (tj. sobota) odcinek drogi przy ulicy Jeziornej (od Centrum Aktywności Społecznej do mola spacerowego) będzie zamknięty w godz. od 15.00 do 23.00.
Za utrudnienia w ruchu przepraszamy. Dzień Przyjaciela - przyjaciel na medal!


Już w najbliższy czwartek ZAPRASZAMY dzieci i młodzież - własnoręcznie wykonaj medal dla najlepszego przyjaciela prosto z serducha! Wspólnie celebrujmy Dzień Przyjaciela!


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl