Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum aktualności 2017 [6]

 

 

 


Twórcza ekipa Mikołaja


    Dzieci z sekcji ceramicznej Centrum Kultury i Sztuki są gotowe do świąt! Własnoręcznie wykonane dekoracje będą wspaniałą ozdobą lub niezwykłym podarunkiem dla najbliższych. Starannie wylepione i oszkliwione Mikołaje, renifery i choinki wprowadzają nas w radosny i niezwykle barwny świąteczny nastrój!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Katarzyna Śmigiel - Wilkowska
Fot.: Katarzyna Falkowska


Wyniki konkursu „ŚWIĄTECZNA OZDOBA CHOINKOWA 2017”


   16 grudnia 2017 r. podczas XII Dnia Adwentowego odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie plastycznym „ŚWIĄTECZNA OZDOBA CHOINKOWA 2017” organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Jury po długich naradach postanowiło nagrodzić następujące osoby:
Kategoria 5-7 lat
I miejsce: Nikola Zgrzeba
Wyróżnienie: Zofia Nowak
Kategoria 8-11 lat
I miejsce: Michalina Niemczyk
Wyróżnienie: Dawid Rogulski
Kategoria 12-15 lat
I miejsce: Marcela Kiestrzyn
Wyróżnienie: Julia Pick
Kategoria od 16 lat
I miejsce: Marita Karbowiak
Wyróżnienie: Marcin Chmielewski
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! A uczestnikom dziękujemy na udział w konkursie i zapraszamy do uczestnictwa w działaniach organizowanych przez CKiS.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Katarzyna Śmigiel – Wilkowska
Fot.: Jacek Wojtania


Twórcze łapki


   Uczestnicy plastycznej sekcji dla najmłodszych ciągle zaskakują. W poniedziałkowe popołudnia nie tylko odtwarzają ale i współtworzą dzieła, które cieszą nasze oczy oraz przenoszą w świat dziecięcej fantazji.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst/ fot. Paulina Brewka


Zwiastun świąt po góralsku – hej!


        XII Dzień Adwentowy za nami. Klimat zbliżających się wielkimi krokami świąt Bożego Narodzenia zagościł na targowisku miejskim „Mój Rynek” i tym samym, jak co roku, mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego przywitali te wyjątkowo radosne święta odrobinę wcześniej.
    Tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy towarzyszący corocznym Dniom Adwentowym jest wydarzeniem szczególnie wyczekiwanym przez niektórych mieszkańców, o czym niech świadczy fakt, że z powodzeniem kontynuujemy nasze świąteczne spotkania już przez 12 lat. W tym roku bawiliśmy się po góralsku. Cała oprawa wydarzenia – od scenografii, poprzez stroje i zaproszonych gości, a także charakterystyczne obrzędy przenosiły nas w zaśnieżone, polskie góry, które coraz częściej są jedynym miejsce, gdzie możemy zaznać tej prawdziwej, śnieżnej zimy.
    U nas, mimo że bez śniegu, również zapanowała prawdziwa „magia świąt”, a wszystko to dzięki artystycznym występom, które zapoczątkowali podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w przygotowanej specjalnie na tę okazje miniaturze bajkowej „Prezent”. Tuż po nich w repertuarze popularnych świątecznych piosenek zaprezentowały się solistki Młodzieżowego Studia Piosenki „Sing-Song” oraz „Piano Forte” z Centrum Kultury i Sztuki. Tradycją podczas Dni Adwentowych stały się także występy wszechstronnie utalentowanej młodzieży z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie, która tym razem przygotowała artystyczny program pt. „Pierwsza Gwiazda”. Nie mogło zabraknąć również chóru „Cecylia” oraz solistów Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z zestawem najpiękniejszych kolęd. Świąteczne przeboje wybrzmiały również za sprawą Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Centrum Kultury i Sztuki, której towarzyszyła grupa cheerleaderek, będąca od jakiegoś czasu stałym elementem występów orkiestry.
    Jednym z najbardziej wyczekiwanych elementów programu tegorocznego Dnia Adwentowego był barwny korowód kolędników, w którym kroczyli między innymi Maryja z Józefem i Dzieciątkiem, Kozioł, Anioły czy Bocian będący symbolem płodności. Wśród nich znaleźli się również włodarze naszego miasta, którzy w krótkiej, artystycznej inscenizacji przekazali mieszkańcom radosną nowinę o narodzinach Dzieciątka Jezus. Gościem specjalnym w tym roku była góralska folk-kapela Hora. Swoim występem poderwała do tańca nasze „rodzime góralki” i ożywiła zgromadzoną publiczność.
    W międzyczasie chatka Świętego Mikołaja, gdzie czekała na mieszkańców świąteczna księga pamiątkowa, pękała w szwach. Wielkim zainteresowaniem jak co roku cieszyły się również stoiska lokalnych i przyjezdnych twórców, którzy oferowali swoje wyroby rękodzielnicze, świąteczne ozdoby czy pamiątki. Maluchy zaś zainteresowane były w szczególności sympatycznymi, puszystymi alpakami, które tego dnia wcieliły się w role reniferów Świętego Mikołaja. My raz jeszcze dziękujemy Państwu za obecność i życzymy wesołych, rodzinnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia. Do zobaczenia za rok na XIII Dniu Adwentowym!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot. Jacek Wojtania, Marcin Jarski

Więcej zdjęć  na


Święty Mikołaj odwiedził ARTiKi


    Święty Mikołaj został zawiadomiony o czekających na niego w Gminnych Pracowniach Artystycznych wyjątkowo grzecznych dzieciach, skierował więc swoje sanie i odwiedził ARTiKi we Włościborzu, Wałdowie oraz Lutowie, gdzie w istocie oczekiwały go sympatyczne i grzeczne maluchy.
    Zabrane ze sobą rózgi okazały się całkowicie niepotrzebne, dzieci ochoczo opowiadały wierszyki, śpiewały piosenki i deklarowały, że zachowywały się nienagannie przez cały rok. I choć czasami zdarzały się jakieś drobne „wykroczenia”, to jednak nie rzutowały one na jednoznacznie pozytywną ocenę ich postawy. Dlatego też Mikołaj przywiózł ze sobą aż dwa worki prezentów! I tak oprócz słodkiego podarunku każdy z ARTiKów otrzymał gry planszowe, kreatywny zestaw do zabawy z ciastoliną oraz wielofunkcyjny zabawkowy samochód ciężarowy. Chłopaki, rzecz jasna, od razu zainteresowali się ciężarówką, dla której z marszu przydzielili konkretne zadania, podczas gdy dziewczęta planowały już fantastyczne formy z ciastoliny. Święty Mikołaj zwrócił jednak uwagę dzieciom, że otrzymanymi prezentami należy się dzielić, bo nawet wśród dziewczyn znalazły się takie, które zdecydowanie bardziej od manualnej zabawy z ciastoliną wolały pojeździć ciężarówką załadowaną piaskiem i kamyczkami.
    Dzieci obiecały, że w nadchodzącym roku będą przynajmniej tak samo grzeczne jak w obecnym. Jeśli dotrzymają obietnicy Święty Mikołaj na pewno odwiedzi je za rok. Kto wie, co tym razem ze sobą przywiezie?


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Nie czas na spanie Święty Mikołaju!


    Święty Mikołaj zawitał do Sępólna Krajeńskiego licząc na błogi odpoczynek po wyczerpującej podróży i dniu pełnym wrażeń. Zaparkował więc swoje sanie na sępoleńskim Placu Wolności i udał się w drzemkę. Mogło mu się wydawać, że wesołe śpiewy i narastający tupot to tylko senne projekcje, ale gdy już otworzył oczy ukazał mu się tłum małych, roześmianych twarzyczek, które ze śpiewem na ustach witały gościa z dalekiej Laponii. Chociaż Święty miał naprawdę głęboki sen, niewzruszony padającym deszczem w końcu obudził się dzięki staraniom sępoleńskich przedszkolaków, które w tajemnicy przed Mikołajem zostały zawiadomione o jego wizycie. Nie mogliśmy odmówić maluchom tej przyjemności, tak wyjątkowy gość pojawia się jedynie raz w roku i skoro jako przystanek przed dalszą podróżą wybrał właśnie nasze miasto, to należało mu za to bardzo podziękować. Za to i za otrzymane prezenty oczywiście. Przedszkolaki rozbudzonego Mikołaja zaangażowały do wspólnej zabawy, dziękując mu za odwiedziny i zostawiając mu długą listę życzeń na przyszły rok. Mikołaj, rzecz jasna, nie mógł opuścić nas bez słodkich podarunków i gdy tylko dzieci zajęte były rozpakowywaniem cukierków, po cichutku odholował swoje sanie i ruszył się w nieznanym kierunku. Domyślamy się, że gdzieś, gdzie w końcu będzie mógł się udać na zasłużony odpoczynek.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania, Michał Pick

Więcej zdjęć  na


Otwarci na taniec


   Oto krótka fotorelacja z warsztatów tanecznych jakie miały miejsce w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim w miniony piątek. Cztery godziny solidnej porcji ruchu pod okiem Anny Ludwickiej łączącej pracę tancerza oraz pedagoga. Warsztaty adresowane były do osób na średniozaawansowanym poziomie w tańcu współczesnym. Propagując taką a nie inną technikę taneczną zamierzamy pokazać, że taniec współczesny nie musi być postrzegany jako dziedzina niszowa czy elitarna, że może i powinien być dostępny dla wszystkich. Mocny element fizyczności ,perfekcja, koncentracja na detalu, zaskakujące doświadczenia to w telegraficznym skrócie o wydarzeniu jakie z pewnością na długo zapadnie w pamięci tancerek STUDIA TAŃCA STYL .Pierwsze spotkanie z cyklu za nami, czekamy na kolejne.

Materiały Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
Tekst:Ewa Quiring Korczak
Fot.: Jacek Wojtania


Kolejny sukces Młodzieżowej Orkiestry Dętej


    Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Pana Mariana Kukowskiego zdobyła Grand Prix podczas XIII Pomorskiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych, Biesiadnych i Kapel Podwórkowych im. św. Andrzeja w Debrznie. To kolejny sukces naszej orkiestry, która dyplomy i nagrody zdobywa ostatnio regularnie. Niewątpliwie swój udział w tej trwającej serii zwycięstw podczas przeglądów i konkursów ma również, wspierająca orkiestrę, grupa Mażoretek. Dziewczyny zostały wyróżnione za towarzyszące muzyce układy taneczne. Obu grupom gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy, o których na pewno będziemy Państwa informować.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick


Prawdziwe „iskierki”


    Podczas uroczystej XXXVIII Sesji Rady Powiatu wręczona została nagroda zwana „Krajeńską Iskierką”. Przypadła one w udziale grupie wolontariuszy, którzy w roku 2016 kwestowali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sztabie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Symboliczne medale, statuetka oraz kosz słodyczy wręczony na ręce przedstawicieli tej licznej grupy były dowodem uznania za ich zaangażowanie, bezinteresowną chęć pomocy potrzebującym i godną podziwu postawę, która zaowocowała pokaźną sumą przekazaną na rzecz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wiele ciepłych słów skierowanych do wyróżnionej młodzieży padło z ust Starosty Powiatowego, Pana Jarosława Tadycha, który zwrócił uwagę na ich zapał i dobroduszność, jednocześnie pokładając nadzieję w tym, że nagroda ta tylko zmotywuje ich do dalszej działalności na rzecz osób potrzebujących. Przed nami kolejny, 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ponownie na ulicach naszego miasta spotkać będziemy mogli młodzież, która szlachetną ideę wolontariatu wciela w życie, dając swoim rówieśnikom przykład tego, że naprawdę warto pomagać. Dziękujemy!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania


Narodowy Instytut Dziedzictwa wyróżnił Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim


  Podczas uroczystej gali, 17 listopada w Opolu przyznane zostały nagrody dla organizatorów wydarzeń w ramach jubileuszowej 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Temat przewodni tegorocznej edycji EDD brzmiał ,,krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu” - to nawiązanie do kampanii społecznej ,,Krajobraz mojego miasta” prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
  W ramach tegorocznej edycji EDD, wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej, zorganizowano 2262 wydarzenia kulturalno-edukacyjne w 480 miejscowościach, w których udział wzięło 224 tysiące osób. W gronie laureatów wyróżnionych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa znalazło się także Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Pani prof. Małgorzata Rozbicka przekazała na ręce dyrektor Julity Maciaszek wyróżnienie w uznaniu za zaangażowanie w organizację 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce.
  Z roku na rok Dni Dziedzictwa – największego w Europie Święta Zabytków Kultury Starego Kontynentu – coraz bardziej wpisują się w świadomość społeczną wszystkich Polaków. Są też niezwykle ważnym instrumentem edukacyjnym, który kierowany jest również do uczniów.
  EDD – to nic innego jak deklaracja miłości obywateli do swojego kraju. To także afirmacja dziedzictwa i pokazanie jak istotną ma ono wartość z kulturalnego, środowiskowego, społecznego i gospodarczego punktu widzenia – podsumowała wydarzenie prof. Małgorzata Rozbicka, dyr Narodowego Instytutu Kultury.

Tekst: Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
Fot.: Sławomir Mielnik


Ryszard Rembiszewski jakiego nie znacie


    Ryszard Rembiszewski w świadomości Polaków zapisał się przede wszystkim jako „Pan Lotto”.  Zawsze elegancki prowadzący Studio Lotto, początkowo w telewizji publicznej, później w Polsacie. Miliony Polaków przed telewizorami trzymały za niego kciuki, licząc że za chwilę wyczyta skreślone właśnie przez nich 6 liczb. Mówi się o nim „ikona gier liczbowych”. Ryszard Rembiszewski to jednak nie tylko Studio Lotto o czym mieli okazję przekonać się uczestnicy wtorkowego spotkania w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
    Odbyło się ono w ramach kolejnego sezonu Sępoleńskiej Akademii Sukcesu, dzięki której do Sępólna Krajeńskiego przybywają ludzie, którzy mają na koncie życiowy sukces i chcą o nim opowiedzieć, dając jednocześnie świadectwo, że powodzenie w jakichkolwiek działaniach nie jest uzależnione od miejsca pochodzenia. Ryszard Rembiszewski choć już na zawsze pozostanie „Panem Lotto” dał się poznać jako człowiek o wielu pasjach i zainteresowaniach. Przygodę z telewizją rozpoczynał jako prezenter podczas „Koncertów Życzeń”, został zauważony i doceniony, nie tylko ze względu na swoją aparycję, ale również dzięki głębokiemu, charakterystycznemu głosowi. Tak trafił do totalizatora sportowego. Przez blisko 25 lat ogłaszał kolejnych polskich milionerów. Jest jedynym prowadzącym, któremu udało się poznać osobiście kilku szczęśliwców, którzy trafili szóstkę w popularnego „Totka”. Historię ludzi, którzy wygrywali te potężne kumulacje bywają różne, są wśród nich osoby, które zrzekały się wygranej na rzec fundacji charytatywny, to właśnie o nich mówi najcieplej, sam bowiem od wielu lat wspiera tego typu fundacje. Zdarza mu się nawet występować na pokazach mody. W celach charytatywnych jest gotów wskoczyć w szpilki i żółte rajstopy. Ponadto jest zapalonym podróżnikiem, choć na mapie wciąż ma zaznaczone wiele miejsc, których jeszcze nie zdołał odwiedzić. Nadal aktywnie działa na artystycznych scenach. Zapowiada koncerty, prowadzi prestiżowe gale, udziela się jako lektor i to właśnie swoją ciągłą aktywność sceniczną uznaje za największy sukces.
    Ryszard Rembiszewski udowodnił, że „istnieje życie po lotto”. Mimo, że już od wielu lat nie prowadzi losowań, ludzie na ulicy nadal zaczepiają go prosząc by zdradził jak trafić szóstkę i nadal wołają na niego „Pan Lotto”. Jak sam mówi: jestem dzięki temu rozpoznawalny, Mikulski zawsze będzie Klossem, Gajos przez wiele lat był Tureckim z Kabaretu Olgi Lipińskiej, a ja jestem Panem Lotto. Jeśli kogoś zapamiętujemy na lata w jakiejś roli, to znaczy że jest w tym dobry. Ci którzy postać Ryszarda Rembiszewskiego kojarzyli wcześniej, jak i ci, którym był on nieznany poznali człowieka, który nade wszystko jest filantropem, świetnie gotuje, podróżuje po całym świecie, pracuje jako lektor, konferansjer, a nawet model– prawdziwa kumulacja!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania


„Twórcze łapki"


    „Twórcze łapki” to zajęcia plastyczne dla najmłodszych. W poniedziałki uczestnicy spotykają się by wspólnie tworzyć prace, które bawią i cieszą, a przy tym rozwijają umiejętności manualne i kreatywność dziecka.  Oto efekty naszej pracy:

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
tekst/fot. – Paulina Brewka


Śpiewające Brzdące


Co tydzień w Centrum Kultury i Sztuki rozbrzmiewa wesoła muzyka! Jest głośno i radośnie. Zajęcia muzyczne dla przedszkolaków ruszyły pełną parą. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz w czasie śpiewu. Doskonaliły poczucie rytmu, słuchu, a także wrażliwość na muzykę. W trakcie spotkania mieliśmy okazję aby lepiej się poznać, uaktywniła się fantazja naszych małych artystów, jak i również ich marzenia czy zainteresowania. U nas nie ma czasu na nudę! Kto wie, może wśród śpiewających brzdąców rośnie przyszła gwiazda polskiej sceny muzycznej?

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Martyna Cieślik
Fot. - Jacek Wojtania


Sępólno zaprasza do poloneza!

    Sępoleńskie Centrum Kultury i Sztuki trzeci rok z rzędu podjęło próbę bicia rekordu w jednoczesnym tańcu poloneza. Z roku na rok frekwencja sukcesywnie wzrastała i z początkowych 194 osób osiągnęła ostatecznie aż 726 osób. Podziwiać mogliśmy więc 363 pary tańczące w rytm tradycyjnego poloneza! Przypominamy, że Rekord Guinessa ustanowiony został w Wieliczce w roku 2015 przez „zaledwie” 324 osoby.
    To widowiskowe wydarzenie odbyło się na  tutejszym stadionie  miejskim, który zdaje się być powoli zbyt małym obiektem dla takiego tłumu ludzi. Tłum ludzi nie straszny jednak instruktorowi tańca, Wojciechowi Chylewskiemu, który zapanował nad tą ogromną grupą tancerzy i poprowadził barwny korowód. Istnieją całkiem uzasadnione przypuszczenia, że to właśnie o nim wieszcz mawiał, że to „ostatni, który tak poloneza wodził”. Ten zdecydowany skok frekwencji w stosunku do poprzedniego roku, gdzie wspólnie tańczyły 294 osoby, był możliwy dzięki wsparciu przedszkolaków z przedszkola „Bajka”, uczniów Szkoły podstawowej nr 1 oraz Szkoły podstawowej nr 3, młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego i młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Część z nich ubrana była w tradycyjne stroje szlacheckie lub stroje regionalne, dzięki czemu taniec ów zyskał także na wymiarze symbolicznym, ale przede wszystkim wizualnym. Tu i ówdzie powiewała polska flaga, a całość prezentuje się chyba najokazalej dzięki ujęciom z latającego nad głowami tańczących drona.
    Imponujący, roztańczony sznur ludzi doprawdy robił wrażenie, ale jednocześnie podsunął organizatorom śmiały pomysł, żeby w przyszłym roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprosić do wspólnego tańca 1000 osób. Rosnąca popularność wydarzenia daje nadzieję na powodzenie takiego zamierzenia.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


„Droga Prawdy,  Nadziei , Miłości”


   W dniu niezwykle uroczystym ,  bliskim sercu każdego Polaka , w dniu 11 listopada , upamiętniającym rocznicę odzyskania w 1918 roku niepodległości przez naszą Ojczyznę po 123 latach niewoli Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie zaprosił mieszkańców Wałdowa i okolic na uroczystość p.t. „Droga Prawdy,  Nadziei , Miłości” .  Uroczystego otwarcia dokonała młodzież pięknym Polonezem , którego przygotowała  pod czujnym okiem instruktora  p. Wojtka. Zespół „Promyki” zaprezentował się w utworze tanecznym pt „Flaga” . Przypomnienie historii 99 rocznicy Niepodległej Polski  przedstawiła  Jola . W atmosferze  skupienia i zadumy widownia chłonęła treści przepięknych pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu Tucholskiego Chóru Gospel „AVE” i solistki Pauliny.  Wydarzenie zakończyło się walcem w wykonaniu zespołu tanecznego. Jesteśmy narodem zafascynowanym przeszłością i miłością do Boga i Ojczyzny . Przede wszystkim Polakami dumnymi ze swojej historii.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Bożena Mania
Fot. - Jacek Wojtania


Urodziny Niepodległej
w Centrum Kultury i Sztuki


    Wyjątkowe, 99 urodziny Niepodległej Polski świętowaliśmy w klimatycznie zaaranżowanej kawiarence w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Tegoroczne Święto Niepodległości odbyło się pod znakiem rautu na cześć Wolnej Polski.
    Nawet kapryśna pogoda nie była w stanie popsuć tej uroczystości. Znakomici goście i piękne otoczenie pozwoliło przenieść się jak za sprawą wehikułu czasu do Polski lat 20. ubiegłego wieku. Część oficjalną otworzyła taneczna etiuda, która w metaforyczny sposób prezentowała kulminacyjny moment wydarzeń z 11 listopada 1918 roku. Polska Niepodległa przybyła z dalekiej podróży. Uroczystego otwarcia dokonał zaś sam Marszałek Józef Piłsudski, który w specjalnie przygotowanej odezwie zwrócił uwagę na powinności narodu polskiego, zaznaczając jak ważnym wydarzeniem jest odzyskanie suwerenności.
    11 listopada nierozerwalnie wiąże się także z koncertami pieśni patriotycznych, nie mogło zabraknąć więc występu parafialnego chóru „Cecylia” pod przewodnictwem Pana Grzegorza Sobiechowskiego, który przygotował nastrojowy koncert w repertuarze najpopularniejszy pieśni o tematyce patriotycznej. W klimat urodzinowego rautu wprowadził nas porywającą przemową sam Ignacy Jan Paderewski, który przybył w towarzystwie rozśpiewanych artystów – Eugeniusza Bodo oraz Hanki Ordonówny. Usłyszeliśmy między innymi „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Już taki jestem zimny drań”, „Uliczkę znam w Barcelonie” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”. Gromkie brawa żegnały artystów, którzy kłaniając się po pas ustąpili miejsca tancerzom rodem z podwórka dwudziestowiecznej Warszawy. Wspaniale wystylizowaną młodzież z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie do tańca przygotował instruktor Centrum Rozwoju Artystycznego, Wojciech Chylewski. Najbardziej charakterystyczne tańce w choreografii bogatej w humorystyczne akcenty przypadły do gustu publiczności, która wkrótce sama dała porwać się do tańca.
    Część artystyczną zakończono utworem „Ada, to nie wypada” i jako, że z tak wyjątkowych urodzin zdecydowanie nie wypada wychodzić zbyt wcześnie oddaliśmy parkiet do dyspozycji mieszkańców, którzy przy akompaniamencie niezapomnianych pieśni. Tymczasem w sąsiedniej sali sztab sanitariuszek bez wytchnienia czuwał nad rannymi w szpitalu polowym. Jak udało się ustalić, ostatecznie wszyscy wyszli stamtąd o własnych siłach chwaląc sobie opiekę personelu medycznego.
    99 urodziny Niepodległej Polski były wyjątkowe jeszcze z jednego, symbolicznego powodu, to ostatnie takie urodziny przed wielkim jubileuszem stulecia niepodległości, który czeka nas w przyszłym roku. Ta okoliczność niewątpliwie będzie motywem przewodnim wielu patriotycznych przedsięwzięć kulturalno-artystycznych w roku 2018, dlatego też imprez na wzór listopadowego rautu możemy spodziewać się częściej i zapewne z jeszcze większym rozmachem!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Patriotyczne śpiewanie dla Niepodległej


    W przeddzień tegorocznego Święta Niepodległości w Centrum Kultury i Sztuki odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Przy akompaniamencie granej na żywo muzyki wybrzmiewały najpopularniejsze utwory. Była więc „Rota”, „Wojenko, wojenko” czy „Pierwsza brygada”. To naturalne wprowadzenie w klimat wyjątkowego święta, jakim jest 99 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Doskonale znane wszystkim teksty utworów niosły w świat wieść o Wolnej Polsce i co roku przypominają nam o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku. Wspólne śpiewanie w tym roku odbyło się także  w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, podczas którego wydarzenia o charakterze stricte religijnym uzupełniają się z patriotycznymi akcentami ze względu na okres, w którym się odbywają. W przyszłym roku świętować będziemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i wówczas takie przedsięwzięcia na pewno zyskają jeszcze na sile i rozmachu.

 

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania


Pieśń wspólna na ulicach Sępólna


    Wczoraj w godzinach popołudniowych na ulicach Sępólna Krajeńskiego dało się usłyszeć wyraźne nawoływanie do miłości. Wszystko to za sprawą kolorowego i nade wszystko rozśpiewanego korowodu, który wspólnym tańcem i śpiewem starał się głosić ideę miłosierdzia wśród mieszkańców.
    Ta entuzjastyczna mini-pielgrzymka zorganizowana została przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, wsparte przez sępoleńskie Centrum Kultury i Sztuki. Dowodzili nią ksiądz Marcin oraz ksiądz Bartłomiej, którzy weszli w rolę wodzirejów-przewodników z imponującą łatwością. Było to wydarzenie zaplanowane w ramach XIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, którego hasłem przewodnim w tym roku jest ów słyszane wczoraj zewsząd: „Idź, głoś i kochaj”.  Spotkani po drodze mieszkańcy otrzymywali balony z „niespodzianką”, unikatowymi cytatami korespondującymi z hasłem tegorocznej edycji, które umieszczone zostały wewnątrz żółtego bądź niebieskiego balona. Na zaplanowanej trasie, rozpoczynającej się przy Centrum Kultury i Sztuki, wyznaczone zostało 6 kolejnych przystanków, na których to uczestnicy naszego „radosnego spaceru” śpiewali najpopularniejsze pieśni religijne niejednokrotnie wsparte odpowiednią choreografią taneczną. Usłyszeliśmy więc między innymi: „Abba Ojcze”, „Taki duży, taki mały” oraz znane z repertuaru Siewców Lednicy „Tańcem Chwalmy Go” czy „Idź i kochaj”. Punkt docelowy, symboliczna „meta” znajdował się przy kościele parafialnym, gdzie raz jeszcze żwawym tańcem, na przekór panującemu chłodowi, Pielgrzymi pożegnali się w radosnej i ciepłej atmosferze. Rzecz jasna przy akompaniamencie bodaj najbardziej znanej z pieśni religijnych - „Barce”. Dorośli, dzieci i młodzież, był to prawdziwie wielopokoleniowy marsz miłosierdzia.  
    XIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej potrwa do 12 listopada. Szczegółowy harmonogram wydarzeń w ramach jego tegorocznej edycji znajdziecie Państwo na stronie Centrum Kultury i Sztuki pod adresem – www.ckissepolno.com.pl

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


"Tylko mnie poprowadź" - WOK Lutowo


   Z okazji Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, którego tegorocznym mottem jest "Idź głoś i kochaj" Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie zorganizował 5 listopada spotkanie pt. "Tylko mnie poprowadź" z Księdzem "Pielgrzymem" Marianem Kotewiczem - laureatem Nagrody Świętego Wawrzyńca - patrona Gminy Sępólno Krajeńskie. Wszyscy, którzy znają Księdza kanonika wiedzą, że jest szczególnym pielgrzymem. Odbył już 33 pielgrzymki na Jasną Górę, w tym 25 razy dzielnie szedł do Częstochowy na własnych nogach.
Podczas spotkania zaprezentowano fotografie utrwalające te wszystkie niezwykłe wędrówki. Ksiądz Marian opowiedział o trudach, niezapomnianych przeżyciach i zabawnych anegdotach z tych wyjątkowych chwil!
Za serce i poświęcenie w prowadzeniu "swoich owieczek" otrzymał podziękowania, kwiaty i upominki. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, pielgrzymi oraz zaproszenie goście. Zaprezentowały się zespoły działające w Wiejskim Ośrodku Kultury min. zespół Modraki, duet N&A oraz zespół Lutowianie. Nie zabrakło oczywiście pieśni pielgrzymkowych i maryjnych.
Miłą i słodką niespodzianką dla uczestników spotkania był tort w wyjątkowym "pielgrzymkowym" wydaniu i słodkości.
Dziękuję za wsparcie  Radzie sołeckiej i KGW w Lutowie, Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi oraz CKiS w Sępólnie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Małgorzata Senska


TANGO MILONGA


   Taniec to doskonała forma aktywności fizycznej a także sprawdzony, niezwykle skuteczny lek przedłużający młodość.
Tańczyć może każdy, bez względu na wiek i stopień sprawności. Taką zasadę wyznajemy podczas organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie spotkań w ramach tanecznego projektu dla seniorów TANGO MILONGA.
Zajęcia odbywające się dwa razy w miesiącu odprężają, redukują napięcie mięśniowe, a dodatkowo pozwalają uwolnić i odreagować nagromadzone emocje przywracając równowagę wewnętrzną.
Latynoskie, gorące rytmy, unoszący się w powietrzu aromat kawy oraz przyjazna atmosfera są niewątpliwym atutem spotkań, umożliwiających także nawiązanie kontaktów towarzyskich.
ZAPRASZAMY! Kolejne spotkanie już w najbliższy poniedziałek 13.11.2017 o godzinie 12.00


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Ewa Quiring - Korczak
Fot. - Jacek Wojtania


ZAJĘCIA CERAMICZNE


W każdy poniedziałek brudzimy ręce! Ceramiczne spotkania nabrały rozpędu. Dłonie młodych artystów tworzą niesamowite wytwory. Lepimy, kleimy, rzeźbimy – wszystko z ogromną pasją i zaangażowaniem!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Katarzyna Śmigiel - Wilkowska


Makijaż graficzny


Spontaniczna zabawa kolorami i kontrastami, poprzez różne formy makijażu artystycznego to główne założenie zajęć. Pierwsze spotkanie za nami. Uczestniczki mogły rozwijać swoją kreatywność, improwizować i używać nietypowych technik, które okazały się być pretekstem do uśmiechu. Dziewczyny przekształciły się w mityczne stworzenia w nowoczesnym wydaniu. Następne zajęcia odbędą się 17 listopada. Zapraszamy do zapisów.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Paulina Brewka


 MANUFAKTURA POMYSŁÓW


Czwartkowe, kreatywne działania dostarczają nam mnóstwo pomysłów! Praca w grupie to doskonała forma na spędzenie jesiennego popołudnia. Aktywność artystyczna rozbudza wyobraźnię i ćwiczy rozwój manualny. Dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach to prawdziwi artyści !


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Katarzyna Śmigiel - Wilkowska

 Więcej zdjęć  na


"Brykające brzdące"

 

Nie ma to jak beztroska zabawa w rówieśniczym gronie. Uśmiech przeplatany energią sięgającą zenitu to doskonały pomysł na jesienne popołudnie dla malucha. "Brykające brzdące" od września zarażają swoją nieustającą pasją do tańca, a środa w Centrum Kultury i Sztuki rozbrzmiewa w rytmie muzycznych historii o wężach, mrowkach i dinozaurach. ZAPRASZAMY WSZYSTKIE MALUCHY NA TANECZNĄ PRZYGODĘ BRYKAJĄCYCH BRZDĄCY !!! Środa godz. 16.00 START

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot.: Ewa Quiring - Korczak


Rozciąganie kluczem do gibkości…


   W każdy poniedziałek razem z pełną energii grupą dzieci spędzamy aktywnie czas skacząc i rozciągając się. Rozciągamy wszystkie partie ciała, a naszym głównym celem jest szpagat.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


MANUFAKTURA POMYSŁÓW


Manufaktura pomysłów, czyli kreatywne działania plastyczne, zgromadziły  w czwartek wesołą grupę młodych artystów. W twórczej atmosferze realizowaliśmy autorskie pomysły na niebanalne teatrzyki. Fantazji nam nie brakuje! Czekamy na kolejne spotkanie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Katarzyna Śmigiel - Wilkowska


PODWODNY ŚWIAT


PODWODNY ŚWIAT – rozpoczynamy nowy sezon sekcji ceramicznej.  W nostalgii za wakacjami wykonaliśmy postacie zamieszkujące podwodną krainę. Dłonie małych artystów wykonały finezyjne ośmiornice, wieloryby, wodorosty. Jeszcze przez chwilę mogliśmy poczuć  ciepły, letni klimat.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Katarzyna Śmigiel - Wilkowska


XII Dzień Adwentowy
w Sępólnie Krajeńskim
„Na szczęście, na zdrowie. Żeby wom się darzyło i mnożyło”


W programie:
godzina 16:30 – występ kapeli góralskiej „Hora” oraz korowód kolędników zwieńczony świątecznymi życzeniami od włodarzy miasta
Chór „Cecylia”
Dziecięce i Młodzieżowe Studio Piosenki „Sing-Song” oraz „Piano-Forte”
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Centrum Kultury i Sztuki oraz Grupa Cheerleaderek
Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Stowarzyszeniu Duże Różowe Słońce
Stowarzyszenie Dorośli Dzieciom w miniaturze bajkowej „Prezent”
Dzieci i młodzież z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie

    Przyjdź i spotkaj się ze Świętym Mikołajem! Wspaniała, świąteczna atmosfera i wyjątkowa oprawa wydarzenia sprawią, że święta Bożego Narodzenia zawitają do nas już w najbliższą sobotę. Towarzyszyć nam będzie nie tylko gość z dalekiej Laponii, ale także sympatyczny Kacperek i jego równie wesoły kolega Bazanek, sępoleńskie alpaki, które zyskały sobie miano puszystych ulubieńców dzieci. To jedyna taka okazja aby być tak blisko Świętego Mikołaja i jeszcze przed podróżą powrotną do Laponii osobiście poprosić go o spełnienie swoich życzeń. Charakterystyczny klimat Dnia Adwentowego sprawia, że co roku gromadzimy się tłumnie aby wspólnie kolędować i życzyć sobie wesołych oraz spokojnych świąt, bądź razem z nami!

Serdecznie zapraszamy!
16.12.2017 r.
godz. 15:00
Targowisko miejskie „Mój Rynek”


Jarmark Bożonarodzeniowy
XII Dzień Adwentowy w Sępólnie Krajeńskim

    Już dziś z radością informujemy mieszkańców Sępólna oraz wszystkich zainteresowanych zwyczajem wpisanym w tradycję naszego miasta związanym z powitaniem Świąt Bożego Narodzenia, że XII Dzień Adwentowy odbędzie się 16 grudnia 2017 roku na Targowisku Miejskim "Mój Rynek".
    Zainteresowanych wystawców prosimy o zgłoszenie swojego udziału w Jarmarku w terminie do 8 grudnia 2017 roku. Karta wystawców oraz regulamin już dostępna na stronie www.ckissepolno.com.pl. Szczegóły pod numerem telefonu –  52 388 01 60

 

Do pobrania:

- Regulamin Jarmarku

- Karta zgłoszenia wystawcyBudzimy Świętego Mikołaja
z Centrum Kultury i Sztuki


    Zmęczony długą podróżą Święty Mikołaj przybywa do Sępólna Krajeńskiego! Zaprzyjaźnione elfy Świętego przekazały nam radosny komunikat o jego wizycie, która planowana jest na dzień 06.12.2017 r., o godzinie 10:00 Święty Mikołaj pojawi się w centrum miasta. Bierzemy pod uwagę fakt, że będzie on nieco śpiący, ale liczymy na to, że nie dacie mu zasnąć! Zapraszamy wszystkie dzieci, które chcą podziękować Mikołajowi za prezenty, a także poprosić o jakieś podarunki dla siebie i najbliższych. Tylko teraz będziecie mieli ku temu okazję!


Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
Regulamin konkursu na świąteczną ozdobę choinkową 2017 r.Regulamin konkursu na świąteczną ozdobę choinkową 2017 r.1.

1. Warunki uczestnictwa:
Uczestnikami konkursu są dzieci, młodzież oraz dorośli.
Prace powinny być wykonane własnoręcznie.
Technika wykonania prac jest dowolna.
Uczestnik może zgłosić jedną pracę do konkursu.
Każda praca powinna być opatrzona danymi: imię, nazwisko oraz wiek autora pracy.
W momencie złożenia pracy na konkurs uczestnik, bądź opiekun osoby niepełnoletniej wypełnia kartę zgłoszeniową dostępną w Centrum Kultury i Sztuki.
Prace będą ocenianie w 4 kategoriach:
I. 5-7 lat
II. 8-11 lat
III. 12-15 lat
IV. od 16 lat
Udział w konkursie jest równoznaczny z oświadczeniem, iż dostarczone prace są oryginałami autora.
Wykonane prace będą zwracane uczestnikom do 12 stycznia 2018 r.

2. Terminy:
Opisane prace należy składać do 12 grudnia 2017 r. (włącznie) w Centrum Kultury
i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
Wystawa prac oraz wręczenie nagród odbędzie się 16 grudnia na Targowisku Miejskim  „Mój Rynek” podczas Dnia Adwentowego.
Organizator z laureatami konkursu skontaktuje się telefonicznie.

3. Postanowienia końcowe:
Dostarczenie w terminie prac spełniających warunki konkursu oznacza akceptację przez uczestnika niniejszego „Regulaminu konkursu”.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wykorzystania prac konkursowych oraz danych i wizerunku autora w materiałach promocyjnych.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: CKiS 52 3880160

 

Do pobrania:

 

- Karta zgłoszenia

 

- Regulamin


ARTEterapia w Wałdowie – dzień 3


   
    Piątek był ostatnim dniem spotkań w ramach ARTEterapii czyli terapii przez sztukę, spontanicznie powołanych zajęć wynikających z przekonania o potrzebie pomocy w luźnej, dydaktycznej formie dzieciom, które przeżyły traumę podczas niedawnej nawałnicy.
    W pełni zintegrowani i zapaleni do pracy uczestnicy ARTEterapii dokończyli pracę z dnia poprzedniego, oryginalne stroje identyfikujące ich jako członków jednej z czterech planet, które powstały pierwszego dnia naszych zajęć. Niewątpliwie największą atrakcją była jednak wizyta pary podróżniczej z dwoma psami rasy syberian husky – Zuzą i Henią. Nasi goście opowiedzieli o swoich wyprawach, zademonstrowali zaprzęg przygotowany specjalnie na długie, trudne trasy oraz pokazali dzieciom jak przygotowuje się psy na takie wymagające wycieczki. Zuza i Henia to tylko wybrani reprezentanci grupy 40 psów biorących udział w ekspedycjach do tak dalekich krajów jak Syberia. Energia spożytkowana na zajęcia została uzupełniona posiłkiem. Pizza, za którą jednogłośnie przepadają wszystkie dzieci, zniknęła w okamgnieniu!
    Cieszymy się, że zainteresowanie naszą ofertą było tak spore. Cieszymy się tym bardziej, że dzieci poprzez wspólną zabawę okazały nam sporo radości i ciepła, udowadniając jednocześnie swoim rozsądkiem i roztropnością imponującą dojrzałość. Chcielibyśmy przypomnieć, że ofiary tej tragicznej nawałnicy nadal potrzebują pomocy. Wesprzeć poszkodowanych mieszkańców naszej gminy może każdy z nas, wpłacając dowolną kwotę na numer konta bankowego - 75 2030 0045 1110 0000 0286 4620, tytułem „likwidacja skutków nawałnicy”. Dziękujemy!

Materiały CKiS w Sępónie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Podziękowania dla mieszkańców Rzeczenicy


    W imieniu mieszkańców Wałdowa, a w szczególności tamtejszych ofiar feralnej nawałnicy, która przeszła nad Kujawami i Pomorzem w nocy z 11 na 12 sierpnia, chcielibyśmy raz jeszcze serdecznie podziękować dobrodusznym mieszkańcom Rzeczenicy, którzy całkowicie bezinteresownie przekazali na rzecz poszkodowanych produkty spożywcze oraz najpotrzebniejsze produkty higieny osobistej. Ogromne straty materialne, a co za tym idzie, także finansowe i całodobowe usuwanie skutków nawałnicy pochłania wiele sił i energii, dzięki takim ludziom jak darczyńcy z Rzeczenicy odzyskujemy wiarę w ludzi i raz jeszcze „ładujemy baterię” do wspólnego działania. Słowa nie są w stanie wyrazić wdzięczności jaką odczuwamy. Wierzymy, że razem możemy więcej i dziękujemy wszystkim tym, którzy już w jakikolwiek sposób pomogli poszkodowanym, a także raz jeszcze przypominamy, że wesprzeć ofiary nawałnicy z naszej gminy może każdy z nas, wpłacając dowolną kwotę na numer konta bankowego - 75 2030 0045 1110 0000 0286 4620, tytułem „likwidacja skutków nawałnicy”.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


ARTEterapia w Wałdowie – razem możemy więcej


    Zwarta i gotowa ekipa Centrum Kultury i Sztuki dotarła do Wałdowa na pierwsze spotkanie w ramach stworzonej spontanicznie ARTEterapii czyli tzw. terapii przez sztukę. Potrzeba pomocy dzieciom, które przeżyły traumę podczas niedawnej nawałnicy skłoniła nas do zorganizowania dydaktycznych zajęć, które poprzez zabawę, zajęcia manualne i ruchowe pomogą przywrócić uśmiech na ich twarzach, jednocześnie pozwalając rodzicom skupić się na załatwianiu niezbędnych formalności i usuwaniu skutków feralnej nawałnicy.
     Zainteresowanie zajęciami zorganizowanymi przy pomocy sępoleńskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Czekało na nas niemal 40 dzieci z Wałdowa oraz Wałdówka, bardzo roztropnych i dzielnych dzieci jak się okazało w toku naszego spotkania. Reszta z nas w tym czasie z produktów spożywczych oraz niezbędnych produktów higieny osobistej, zapewnionych przez dobrodusznych mieszkańców Rzeczenicy, przygotowywała symboliczne paczki dla uczestników naszych zajęć, ale także dla najbardziej poszkodowanych rodzin.
    Krajobrazu jaki tam zastaliśmy nie są w stanie oddać żadne zdjęcia. Powalone ogromne drzewa, wyrwane razem z korzeniami, uszkodzone płoty i przede wszystkim zniszczone budynki mieszkalne i inwentarskie, które wyglądają jak po uderzeniu potężnej bomby. Prace mające na celu usunięcie skutków nawałnicy oraz systematycznej odbudowy uszkodzonych budynków nie ustają. To bez wątpienia widok, który zapada w pamięć na zawsze. Każdy rodzaj pomocy jest obecnie dla poszkodowanych błogosławieństwem. Dzięki darczyńcom z Rzeczenicy byliśmy w stanie zapewnić najbardziej potrzebującym niezbędne produkty, jest to jednak pomoc doraźna. Niewątpliwie najbardziej potrzebna jest każda para rąk do pracy oraz pomoc materialna. Wesprzeć poszkodowanych mieszkańców naszej gminy może każdy z nas, wpłacając dowolną kwotę na numer konta bankowego - 75 2030 0045 1110 0000 0286 4620, tytułem „likwidacja skutków nawałnicy”.
     My ponadto dołożymy wszelkich starań żeby dzieci, które przyjdą na nasze wspólne zajęcia, wyszły z nich chociaż odrobinę weselsze. Pamiętajmy, że siła tkwi we wspólnocie. Pomagajmy sobie wzajemnie na tyle, na ile jest to możliwe, razem możemy więcej! Raz jeszcze, w imieniu rodzin, które dzisiaj odwiedziliśmy, dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli bądź nadal pomagają. Zdolność do bezinteresownej pomocy to największa cnota.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na  


Projekt „Kujawsko-Pomorskie Środowiskowe Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach”    1 września 2017 rozpoczęło swoją działalność Kujawsko - Pomorskie Środowiskowe Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach. Projekt realizowany jest w ramach działania 4.1 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (konkurs „Deinstytucjonalizacja usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi”). Liderem projektu jest Pallmed sp. z o.o. ŚCOPO jest projektem partnerskim, realizowanym wraz z 21 podmiotami z sektora medycznego, społecznego i kulturalnego (jednostki Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, szpitale, placówki podstawowej opieki zdrowotnej, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki kultury, NGO).
    Projekt realizowany będzie od 1 września 2017 do 31 grudnia 2019 roku na terenie Bydgoszczy i powiatu sępoleńskiego. Budżet całkowity projektu wynosi 4 229 621,80 zł. 
    Głównym celem projektu jest poprawa jakości usług świadczonych na rzecz osób z otępieniem i ich rodzin poprzez rozwój sieci wsparcia – kompleksowego i skoordynowanego leczenia, opieki środowiskowej i oddziaływań społecznych. Działalność ŚCOPO będzie koncentrować się na 4 głównych obszarach:
1. Działania świadomościowe
    Działania mające zwiększyć świadomość społeczną na temat otępień, ich rozpoznawania, możliwości leczenia i uzyskania wsparcia. W ramach oddziaływań świadomościowych organizowane będą konferencje, spotkania świadomościowe, kampanie informacyjne w środkach masowego przekazu.

2. Uniwersytet psychogeriatryczny
        Organizacja i przeprowadzenie szkoleń z zakresu psychogeriatrii dla różnych grup zawodowych (lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, opiekunowie zawodowi). W ramach tego działania prowadzone będą także szkolenia rodzin osób chorych z zakresu prawidłowej opieki nad chorym oraz radzenia sobie z obciążeniem wynikającym z długoterminowej opieki.

3. Działania środowiskowe
W ramach działań środowiskowych prowadzone będą wizyty zespołu specjalistów ŚCOPO (pielęgniarka, lekarz, fizjoterapeuta, psycholog, terapeuta zajęciowy) w miejscu zamieszkania chorego. Poprzez współpracę z partnerami projektu, chorzy uzyskają dostęp do przysługującym im świadczeń socjalnych oraz skoordynowanych działań medycznych.
Zostanie zapewniony stały kontakt rodzin chorych z centrum ŚCOPO poprzez stworzoną na potrzeby projektu, platformę telemedyczną.  Opiekun będzie mógł skontaktować się ze ŚCOPO kiedy cokolwiek będzie go niepokoiło. Dzięki szybkiej reakcji będzie można zapobiegać nasileniu się zaburzeń i ograniczyć trudności.

4. Aktywizacja społeczno-kulturowa
Działania te służą zwiększeniu aktywności społecznej osób chorych na choroby otępienne i ich opiekunów. Dzięki współpracy z ośrodkami kultury, w ramach projektu prowadzone będą zajęcia aktywizujące dostosowane do potrzeb i możliwości chorych i ich rodzin.

    Rekrutację pacjentów rozpoczynamy od 1 listopada 2017 roku. Do 30 listopada 2017 zbierane będą formularze zgłoszeniowe pacjenta i opiekuna (dostępne na stronie projektu www.domsueryder.org.pl w zakładce Projekty).  Do udziału w projekcie zapraszamy chorych i opiekunów mieszkających w Bydgoszczy lub w powiecie sępoleńskim.
    Szczegóły dotyczące rekrutacji oraz działania Kujawsko-Pomorskiego Środowiskowego Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach znajdują się na stronie www.domsueryder.org.pl

Do pobrania:

- Regulamin rekrutacji SCOPO

 

- FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY - chory

 

- FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY - opiekun


UWAGA - zmiana adresów korespondencji elektronicznej CKiS    Informujemy o zmianie adresów korespondencji elektronicznej personelu Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Nowe, aktualne adresy dostępne pod podanym poniżej linkiem. Tym samym informujemy, że odpowiedzi na maile wysyłane pod stare adresy mogą się opóźnić i prosimy o ich zaktualizowanie. Przepraszamy za ewentualne niedogodności.

http://www.ckissepolno.com.pl/Kontakt


SZTAB WOŚP
Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
POSZUKUJE WOLONTARIUSZY!
(LICZBA WOLONTARIUSZY OGRANICZONA!)
26. FINAŁ WOŚP 14 STYCZNIA 2018 r.


    Po raz kolejny sępoleńskie Centrum Kultury i Sztuki dołącza do składu najgłośniejszej orkiestry na świecie, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 26. finał odbędzie się 14 stycznia 2018 roku i tym razem kwestowali będziemy dla wyrównania szans w leczeniu noworodków oraz dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Centrum Kultury i Sztuki za wieloletnie wspieranie idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostało odznaczone medalem i stosownym certyfikatem, mieliśmy również okazję gościć osobiście w siedzibie WOŚP, dzięki czemu mogliśmy być tak blisko jak to tylko możliwe, bijącego serca fundacji. Biorąc pod uwagę hasło przewodnie Wielkiej Orkiestry „gramy do końca świata i jeden dzień dłużej” już teraz zapraszamy Was do zgłaszania się do wolontariatu. 

Zapoznajcie się z informacjami!

1. Wolontariuszem może zostać każdy!
2. Jeśli nie masz ukończonego 18 roku życia odpowiedzialność za Ciebie musi wziąć opiekun prawny (rodzic).
3. Złóż do nas zgłoszenie do 30.11.2017 r. (formularz dostępny w CKiS).
4. Twoje zgłoszenie zostanie poddane analizie (sprawdzimy poprawność danych).
5. Poinformujemy Ciebie o przyjęciu zgłoszenia
(zastrzegamy sobie prawo do odmowy bez podania przyczyny). 
6. Będziesz musiał odebrać od nas zobowiązanie i podpisać je (w przypadku osoby poniżej 18 roku życia, podpis składa również rodzic/opiekun prawny).
7. Wypełnione zobowiązanie należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim do 25.11.2017 r.
CENTRUM KULTURY I SZTUKI
W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM
UL. TADEUSZA KOŚCIUSZKI 4
89-400 SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE
TEL. 523880160


Oferta edukacyjno-kulturalna na sezon 2017/2018
Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie KrajeńskimDZIECI I MŁODZIEŻ


”Brykające brzdące” - zajęcia taneczno-rytmiczne dla dzieci - spotkanie organizacyjne 11.09.2017 r., godz. 16:00, kontakt: 513 429 170
”Twórcze łapki” - zajęcia ceramiczno-plastyczne dla dzieci od 4 do 6 lat - kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160
”Szkoła Dobrych Manier” - „Urodzinki jak ze snu” - organizacja urodzin dla dzieci -
      kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160
Pracownia Rzeźby i Ceramiki - zajęcia ceramiczne dla dzieci i młodzieży - kontakt: 515 208 843
Hop - Ogólnorozwojowe zajęcia ruchowe w oparciu o sztuki cyrkowe -kontakt: 515 208 843
”Fotografiści” - warsztaty fotograficzne - kontakt: 607 142 159
”Klub DaVinci” - sekcja malarstwa, rysunku i grafiki dla młodzieży - kontakt: 888 508 090
Młodzieżowe i Dziecięce Studio Piosenki „Sing-Song” oraz „Piano Forte” - kontakt: 608 894 925
”Więcej niż taniec” - zajęcia taneczne, taniec współczesny, jazz i modern jazz, dla dzieci i młodzieży powyżej 12 lat, kontakt 513 429 170
Młodzieżowa Sekcja Orkiestry Dętej - poniedziałek-środa godz., 16:00
Nauka gry na klarnecie i saksofonie - poniedziałek-środa godz., 16:00
”Na sześciu strunach” - nauka gry na gitarze dla dzieci i młodzieży od 8 lat  - kontakt: 886 569 981
Taniec towarzyski w parach - kontakt: 604 711 109
Taniec współczesny - zajęcia taneczne w dwóch grupach wiekowych - kontakt: 513 429 170
Centrum Rozwoju Artystycznego - kontakt: Wojciech Chylewski 794 660 262
    - taniec ludowy
    - polskie tańce narodowe
    - taniec charakterystyczny
Chearleaders Team- taneczna grupa reprezentacyjna - kontakt: 513 429 170
”Manufaktura pomysłów” - zajęcia plastyczno-projektowe dla dzieci i młodzieży - kontakt: 515 208 843
”Zabawa z makijażem graficznym” - kontakt: 661 341 677
”Zumba kids” - start zajęć od października, kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160
Teatr „Czas Wyobraźni” - kontakt: 723 561 234

DOROŚLI

Taniec towarzyski w parach - kontakt: 604 711 109
Taniec dla nowożeńców - kontakt: 604 711 109
Taniec latino solo - kontakt: 604 711 109
Warsztaty ceramiczne dla dorosłych - kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160
Joga dla dorosłych - poniedziałek, godz., 19:00-20:30, kontakt: 693 555 173 (www.joga.borytucholskie.pl)
Centrum Rozwoju Artystycznego – kontakt: Wojciech Chylewski 794 660 262
    - taniec ludowy
    - polskie tańce narodowe
    - taniec charakterystyczny
”Zumba gold” - start zajęć od października, kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160
”Czas relaksu” - zajęcia relaksacyjne z elementami działań artystycznych - kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160

ZAJĘCIA I SPOTKANIA CYKLICZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Sępoleńska Akademia Sukcesu - kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160
Młodzi z Pasją - kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160
Sępoleńskie Laboratorium Dyplomacji - kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160
Akademia Janka Muzykanta - zajęcia cykliczne dla grup zorganizowanych, raz w miesiącu
Suibokuga - monochromatyczne malarstwo tuszem - kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160
Stretching - trening rozciągająco-rozluźniający z elementami pilatesu - kontakt: 793 297 181

WARSZTATY I SPOTKANIA CYKLICZNE DLA DOROSŁYCH

”Tango-Milonga” - kontakt: 513 429 170
”Taniec na szczęście” - zajęcia dla kobiet - kontakt: 513 429 170
Akademia Super-Babci i Super-Dziadka - kontakt: 606 455 139
”Awangarda” Pracownia Aranżacji Wnętrz - kontakt: 606 455 139

 

Stretching

Zapraszamy chętne osoby w wieku od sześciu do dwudziestu lat na zajęcia rozciągające. Trening stretchingowy to połączenie ćwiczeń rozciągających, rozluźniających oraz pilatesowych. Pomaga pozbyć się uczucia sztywności oraz uelastycznia mięśnie. Jest to forma ćwiczeń dla każdej osoby, która chce poprawić swój codzienny komfort.

 

Kontakt: 793 297 181

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHEERLEADERS TEAM

Taniec z pomponami.
Oferta adresowana do dziewczynek powyżej dziesiątego roku życia. Celem zajęć jest nauka układów tanecznych zawierająca elementy gimnastyki oraz tańca nowoczesnego.
Udział w zajęciach stwarza możliwość występowania podczas pokazów estradowych. Głównym celem działalności tej grupy jest propagowanie tańca z pomponami.

 


Kontakt: 513 429 170

 BRYKAJĄCE BRZDĄCE

Jak bawić się tańcem i czerpać z niego radość? Zajęcia taneczne polegające na rozwijaniu ogólnej sprawności fizycznej a przede wszystkim na dobrej zabawie. Oferta dla dzieci od 4 lat wnosząca wiele przyjemności oraz spełniająca dużą rolę wychowawczą. W zależności od sprawności ruchowej, dzieci poznają w odpowiednim stopniu zaawansowania następujące elementy: ćwiczenia rytmiki tanecznej, tematyczną improwizację taneczną, ćwiczenia korygujące postawę, ćwiczenia rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową, zabawy taneczno-umuzykalniające, mini etiudy taneczne.

 

Kontakt: 513 429 170

 

 

 

 
 

 

 

 

Tango Milonga

Klub tańca dla seniorów.
Ruch to zdrowie, a taniec wyzwala radość i ma dobroczynny wpływ na samopoczucie. Zajęcia prowadzone są w taki sposób, aby każdy mógł w nich uczestniczyć bez względy na umiejętności lub doświadczenie. Dzięki spotkaniom zamierzamy udowodnić, że ruch nie jest wyłącznie domeną młodych, a taniec w każdym wieku może być sposobem na życie.

 


Kontakt: 513 429 170

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  MAKIJAŻ GRAFICZNY

NOWOŚĆ!  Dziewczęta w wieku od 12 lat zapraszamy na kreatywne warsztaty "ZABAWA MAKIJAŻEM GRAFICZNYM". Wariacje z kosmetykami odbędą się 13 października. Chętne osoby prosimy o kontakt do 06 października. Czekamy z niecierpliwością!

kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160

 

 

 

 

 

 

 

GRUPA CYRKOWA HOP

Grupa Cyrkowa HOP zaprasza dzieci i młodzież szkolną 😀
Zajęcia z wykorzystaniem sztuki cyrkowej: stymulują zmysły, rozbudzają kreatywność, uczą wytrwałości i wdrażają do systematyczności, usprawniają koordynację wzrokowo-ruchową, uaktywniają i synchronizują półkule mózgowe, rozwijają kontrolę ciała. Wszystko to w formie aktywności ruchowej.

 


 kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160

lub 515208843

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZAS RELAKSU

 

PODARUJ SOBIE CHWILĘ WYTCHNIENIA. "Czas relaksu" - dwugodzinne spotkania pozbawione napięcia i stresu.. Działania artystyczne w miłym, kreatywnym towarzystwie. Serdecznie Państwa zapraszamy


kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160

 

 

 

 

 

 

MANUFAKTURA POMYSŁÓW

Nowa propozycja zajęć łącząca działania plastyczne, projektowe i ceramiczne. Na zajęciach dzieci i młodzież realizują artystyczne pomysły, dając upust swojej wyobraźni.

 

 


 
kontakt: sekretariat CKiS 52 3880160

lub 515208843

 

 

 


Zaproszenie do udziału w VIII edycji Archiwum Wspomnień JP2. Sto lat niepodległości

W 2018 roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jan Paweł II często podkreślał swój patriotyzm i wskazywał, że wolność jest wartością, która zobowiązuje. W związku z tym w VIII edycji konkursu zapraszamy uczestników do przedstawienia historii osób, które zainspirowane nauczaniem Papieża Polaka, wcieliły w życie obecne w nim wartości.
VIII edycja odbywać się będzie w nowej, dwuetapowej formule. Prosimy o zapoznanie się zasadami, regulaminem i harmonogramem konkursu na stronie: www.wspomnieniajp2.pl.

źródło: www.wspomnieniajp2.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Krajobraz Krajny


    Za nami XXV edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Przez niemal dwa tygodnie na terenie naszej gminy odbywały się rozmaite wydarzenia, które skupiało wspólne hasło tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictw - „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”.
    Uroczysta inauguracja nastąpiła 8 września, przy okazji corocznych regat samorządowych Krajna Cup. W wyjątkowej scenerii, przygotowanej na wzór dawnej wioski rybackiej, zaprezentowały się tancerki studia tańca „Styl” oraz duet Kubryk w repertuarze najpopularniejszych polskich i europejskich szant. Już dzień później zawitaliśmy do Lutowo, gdzie pod konarem lipy wysłuchaliśmy fraszek i wierszy poświęconych obiektom przyrody, nie zabrakło także tematycznych gier i zabaw oraz występów artystycznych lokalnych zespołów. Aż do 17 września, codziennie w świetlicach wiejskich odbywały się wydarzenia skupiające się wokół tytułowego krajobrazu dziedzictwa i dziedzictwa krajobrazu. Łącznie było to aż 18 różnorodnych, oryginalnych spotkań poświęconych lokalnej kulturze i tradycjom regionu.
    Zwieńczenie tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa miało miejsce w Wałdowie, gdzie w tamtejszym Wiejskim Ośrodku Kultury zorganizowano mini-koncert pt. „Akordy Krajobrazu”. Oprócz utworów Fryderyka Chopina, Jana Ignacego Paderewskiego i Wojciecha Kilara usłyszeliśmy także fragmenty poematu „Kwiaty Polskie” autorstwa Juliana Tuwima, które wizualnie wsparte były „kwiecistą” wystawą fotograficzną Pani Jolanty Orzłowskiej. Muzyka, poezja, fotografia oraz taniec -  w wykonaniu tanecznego zespołu „Promyki”, był to prawdziwie barwny „kolaż sztuki”, któremu przyświecała wspólna idea. Idea Europejskich Dni Dziedzictwa.
    Centrum Kultury i Sztuki i okoliczne Satelity Kultury – świetlice wiejskie oraz Wiejskie Ośrodki Kultury od kilku lat biorą czynny udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Ich celem  jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W ten sposób podtrzymujemy tradycje i zwyczaje naszego regionu dbając o tożsamość historyczno-kulturową Krajny. Uważamy za niezwykle istotne kultywowanie staropolskich tradycji i obyczajów, które dzięki formule Europejskich Dni Dziedzictwa mogą choć na chwilę wrócić do łask. Dziedzictwo kulturowe Starego Kontynentu jest ogromnie ważną częścią naszej historii, o której zapomnieć nie możemy.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick

 

Fot. : Jacek Wojtania

fot: Anna Gola

fot. - B. Pankau

fot. WOK w Lutowie

fot. Świetlica Wiejska w Świdwiu


Fot. : Jacek Wojtania


Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu


    9 września na sępoleńskim molo zainaugurowaliśmy XXV edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W ten sposób podtrzymujemy tradycje i zwyczaje naszego regionu dbając o tożsamość historyczno-kulturową Krajny. Uważamy, że niezwykle istotne jest także kultywowanie staropolskich tradycji i obyczajów, które dzięki formule Europejskich Dni Dziedzictwa mogą choć na chwilę wrócić do łask. Dziedzictwo kulturowe Starego Kontynentu jest ogromnie ważną częścią naszej historii, o której zapomnieć nie możemy.
    Hasło tegorocznej edycji - „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu” - skierowało nas nad jezioro sępoleńskie, bodaj najdoskonalszy element dziedzictwa krajobrazu naszego miasta.  Podkreśla ono naturalne walory przyrodnicze Krajny jednocześnie będąc centralnym punktem na turystycznej mapie naszych okolic. Tego dnia odbywały się także regaty samorządowe Krajna Cup, jezioro sępoleńskie było więc dodatkowo areną sportowej rywalizacji. Na tle wyjątkowo wzburzonego jeziora i okalających go lasów powstała wioska rybacka, którą oprócz prawdziwej „rybackiej rodziny” zasilił Neptun, opiekun mórz i jezior oraz potwór z jeziora sępoleńskiego, bohater pradawnych podań i legend poświęconych naszemu jezioru. W takiej scenerii zaprezentowały się także tancerki Studia Tańca „Styl”, które taneczną inscenizacją nawiązały do przytoczonej nieco wcześniej legendy. Zwieńczeniem inauguracji XXV edycji Europejskich Dni Dziedzictwa był występ duetu Kubryk, który przygotował repertuar najpopularniejszych polskich i europejskich pieśni żeglarskich i marynarskich. Były więc „Morskie Opowieści”, „Hiszpańskie dziewczyny”, „10 w skali Beauforta” czy „Morze, nasze morze”.
    Centrum Kultury i Sztuki i okoliczne Satelity Kultury – świetlice wiejskie oraz Wiejskie Ośrodki Kultury, od kilku lat biorą czynny udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa, piątkowa inauguracja była więc tylko początkiem wydarzeń odbywających się pod wspólnym hasłem „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”. Szczegółowy program akcji i imprez odbywających się w ramach EDD na terenie naszej gminy znajdziecie Państwo na naszej stronie – www.ckissepolno.com.pl bądź na profilu Facebook – Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w galerii FOLKLOR I TRADYCJA


Ku pamięci ofiar II wojny światowej – Karolewo 1939


    1 września to data, która krwawo zapisała się w naszej historii. W tym roku przypadała 78 rocznica wybuchu II wojny światowej. Właśnie w ten dzień pracownicy Centrum Kultury i Sztuki otrzymali wyjątkową okazję uczczenia pamięci ofiar tego tragicznego wydarzenia.
    W deszczowe popołudnie ulicami naszego miasta maszerowali uzbrojeni żołnierze SS. Ten widok doprawdy mógł wprawić w zakłopotanie, całe szczęście był to jedynie plan filmowy. Unisławski Instytut Filmowy UTH podjął się trudnego zadania zmierzenia się z historią najbliższą nam, mieszkańcom powiatu sępoleńskiego. Film Karolewo 1939 poświęcony będzie wydarzeniom koncentrującym się wokół powstałego na tych terenach obozu jenieckiego mającego  służyć eksterminacji ludności polskiej i żydowskiej. Pracownicy sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki dostali szansę statystowania podczas zdjęć do filmu, które obejmowały sceny w piwnicach Biblioteki Publicznej im. J. Iwaszkiewicza, Starostwa Powiatowego oraz na ulicy Studziennej, nie tak dawno służącej za miejsce rekonstrukcji „niepodległościowego rautu”. Możliwość uczestniczenia w nagraniach była dla nas nie tylko cenną lekcją historii, ale także swoistym hołdem dla ofiar tego najtragiczniejszego w historii ludzkości konfliktu zbrojnego. Padający od rana rzęsisty deszcz dodawał tylko dramaturgii, sprawiając że i tak wymowne ujęcia, zyskały dodatkowy, symboliczny wymiar.
    Dbałość o szczegóły i poszanowanie historycznej prawdy cechujące zespół Instytutu Filmowego UTH, a także, przede wszystkim, pełen profesjonalizm sprawia, że jesteśmy dumni mogąc być częścią powstającego właśnie filmu. I chociaż na efekty końcowe przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, premiera planowana jest na kwiecień przyszłego roku, to już teraz wiemy, że zdecydowanie warto czekać.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w Galerii 2017r.


Pomoc dla Błażejka


Błażejek ma pięć tygodni, urodził się 26 czerwca i jest mieszkańcem naszego powiatu. Choruje na pęcherzowe oddzielanie naskórka. Każdego dnia musi mieć robione specjalne opatrunki. Chcemy ulżyć dziecku w cierpieniu i sfinansować środki opatrunkowe oraz pełną diagnostykę. Podarujmy Błażejkowi uśmiech. Każda pomoc, nawet najmniejsza, przyczyni się do poprawy komfortu jego życia. Nas będzie to kosztowało niewiele, a dla maluszka stanie się ukojeniem. Zbieramy pieniądze, bo mama Błażejka jest pracownikiem naszego Centrum Kultury i Sztuki.

Osoby cierpiące na pęcherzowe oddzielanie naskórka nazywane są „dziećmi motylami” ze względu na ich cienką i wrażliwą skórę, przypominającą skrzydła motyla. Jest to choroba niezwykle rzadka, szacuje się, że występuje z częstością 2/100 000 osób.

Leczenie można wspomóc dokonując wpłaty na konto Stowarzyszenia „Dorośli – Dzieciom”, Bank Spółdzielczy w Więcborku, nr konta: 04 8162 0003 0000 8918 2000 0290,m z dopiskiem: na rzecz Błażeja Lewandowskiego.
Dla przelewów zagranicznych przed numerem konta należy dodać kod SWIFT/BIC: GBWCPLPP


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl