Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum aktualności 2018 [3]

 

 

 


 


    Od kilku lat w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy mieszkańców Sępólna Krajeńskiego do wspólnego odtańczenia poloneza. W ubiegłym roku na płycie stadionu miejskiego ten wyjątkowy, narodowy taniec zatańczyły 726 osoby. Widowiskowe ujęcia nagrane z lotu ptaka wzbudziły zachwyt wśród odbiorców, a barwny korowód maszerował w rytm tradycyjnego poloneza w specjalnie przygotowanej choreografii. W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości chcielibyśmy dokonać rzeczy na swój sposób historycznej i w pewnym sensie symbolicznej. Mianowicie mamy nadzieję, że uda nam się zaprosić do wspólnego tańca 1000 osób. Liczymy na pomoc naszych mieszkańców, dlatego zwracamy się z prośbą o przyłączenie się do naszego tanecznego korowodu, który 09 listopada o godzinie 10:30 (zbiórka o godzinie 10:00) ponownie dostojnym krokiem poruszał się będzie po murawie stadionu miejskiego w Sępólnie Krajeńskim.


PARTNERZY WYDARZENIA: 
CSiR w Sępólnie Krajeńskim, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3, Liceum Ogólnokształcące im. T. Kotarbińskiego, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim, Gminne Przedszkole nr 1, Gminne Przedszkole nr 2 „Bajka”, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sępólnie Krajeńskim


100 lat Polski Niepodległej


    Zapraszamy Państwa na okrągłe, setne urodziny Niepodległej, które będziemy świętować  11 listopada podczas Rautu Listopadowego na ulicy Studziennej. To ze wszech miar wyjątkowe wydarzenie w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości będzie sentymentalną podróżą w czasie oraz symbolicznym podsumowaniem 100 lat Niepodległej Polski. Celebrowanie bodaj najbardziej radosnego ze świąt w historycznym kalendarzu naszego  narodu w tak szczególnych okolicznościach zdarza się raz na sto lat! Zapraszamy wszystkich Państwa do wspólnego świętowania razem z nami Urodzin Niepodległej na Raucie Listopadowym, który odbędzie się 11 listopada o godzinie 11:00 na ulicy Studziennej.

 

UWAGA KIEROWCO!
Ze względów bezpieczeństwa prosimy nie parkować przy ulicy Studziennej w Sępólnie Krajeńskim dnia 11 listopada 2018 r. w godz. 8.00-14.00. Za utrudnienia w ruchu przepraszamy.


Poznaj patrona swojej ulicy
Dr Stefan Sobieszczyk


    Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu „Poznaj patrona swojej ulicy”, którego bohaterem będzie dr Stefan Sobieszczyk. Wybitny lekarza internista, który pochodził z Sępólna Krajeńskiego, a po latach na jego cześć nazwano jedną z ulic naszego miasta. Będzie to sentymentalne wspomnienie pełne unikatowych zdjęć i pamiątkowych materiałów z Sępólna i okolic w okresie międzywojnia. Spotkanie poprowadzi syn dr. Stefana Sobieszczyka, Pan dr Sylwester Sobieszczyk. To wyjątkowa okazja do poznania historii nietuzinkowej postaci, której losy są wciąż niedostatecznie znane mieszkańcom naszego miasta. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie 30 października o godzinie 17:00 na salę kolumnową Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Gwarantujemy cenną lekcję lokalnej historii!


Don Kichot – światowa sztuka w Sępólnie Krajeńskim

WSZYSTKIE BILETY SPRZEDANE!


    Don Kichot – to więcej niż balet. To barwne widowisko z udziałem baletu klasycznego, zachwycające bogactwem tańców i kostiumów oraz dowcipną narracją do muzyki Ludwiga Minkusa. Na zmodernizowanej scenie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim wystąpią specjalnie dla Państwa Soliści i Balet „Royal Ballet” Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu – to gwarancja widowiska na najwyższym światowym poziomie artystycznym. Znana na całym świecie historia Don Kichota przedstawiona zostanie przez trupę 40 wybitnie utalentowanych tancerzy, widowisko przy akompaniamencie doskonale zaaranżowanej muzyki przeniesie Państwa w czasie do epoki dworskich balów, z których swój początek bierze ta wiekopomna sztuka. Na tak wyjątkowe wydarzenie zapraszamy Państwa do nowo otwartej, zmodernizowanej sali widowiskowej sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki, to pierwszy, premierowy spektakl na tej sali w jej nowym anturażu. Jesteśmy przekonani, że wpłynie to dodatkowo pozytywnie na odbiór sztuki, która sama w sobie jest gwarancją niesamowitych emocji i artystycznych uniesień.


Serdecznie zapraszamy!
28.10.2018 r.
godz. 18:00
sala widowiskowa
Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim


SPOTKANIE Z KREATORKĄ WIZERUNKU, STYLISTKĄ oraz OSOBISTĄ STYLISTKĄ   Jeśli kupujesz ubrania, których później nie nosisz, bo nie potrafisz ich ze sobą łączyć, nie do końca znasz się na trendach w modzie, chciałabyś wykorzystywać swoją garderobę efektywniej ponieważ czasami czujesz się niewystarczająco atrakcyjna, a w Twoim stylu od lat się nic nie zmieniło mamy dla Ciebie propozycję.SPOTKANIE Z KREATORKĄ WIZERUNKU, STYLISTKĄ oraz OSOBISTĄ STYLISTKĄ

K A R O L I N Ą      D O M A R A D Z K Ą


 Wspiera w dążeniu do wymarzonego wizerunku.
 Dzieli się wiedzą oraz doświadczeniem aby każdy bez względu na wygląd fizyczny, figurę czy zasobność swojej garderoby mógł poczuć się atrakcyjnie.
Nie narzuca swojego stylu, pomaga odkryć Twój własny.
Posiłkuje się wiedzą z zakresu mody, mody najnowszej oraz trendów.
Motywuje

26 PAŻDZIERNIKA 2018 ROKU
GODZINA  17.00
SALA  KOLUMNOWA
CENTRUM KULTURY I SZTUKI W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM


Wystawa

 

 

    Od jakiegoś czasu przy Centrum Kultury i Sztuki stoi tajemniczy, póki co jeszcze przysłonięty, szklany kontener. Mieszkańcy dopytywali nas co się za tym kryje czy to w związku z remontem sali widowiskowej, my jednak staraliśmy się utrzymać tę informację w tajemnicy. Teraz jednak możemy już oficjalnie powiedzieć, że 1 października „kurtyna opadanie” i wówczas ukażę się Państwu żywa pamiątka po starej, sępoleńskiej sali kinowej. Będzie to prawdziwy wehikuł czasu, swego rodzaju „stop klatka” upamiętniająca salę kinową, która wraz z dobiegającym końca remontem, przechodzi do historii. Stare projektory kinowe, taśmy filmowe, wielka szafa elektryczna, która była „sercem” tej aparatury, kultowe fotele kinowe i inne relikty tej wysłużonej i dobrze znanej mieszkańcom Sępólna Krajeńskiego sali. Przez lata ten właśnie sprzęt wyświetlał filmy, z których część zapewne przeszła już do kanonu kina zarówno polskiego, jak i światowego. Ta wystawa to gratka nie tylko dla miłośników kina i tego typu reliktów przeszłości, ale także dla wszystkich, którzy z sentymentem wspominają chwile spędzone w naszej sali kinowej, a wiemy, że takich osób nie brakuje. Dzięki temu, że kontener ten jest przeszklony i podświetlany, wystawę tę będziecie mogli Państwo podziwiać zarówno w dzień, jak i wieczorem, już po zmroku. Serdecznie zapraszamy!

Otwarcie wystawy - 01.10.2018r.

godz. 11:00

Plac przy CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Objazdowe Kino Visa
i Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim zapraszają


    Wraz z Objazdowym Kinem Visa wznawiamy projekcję najnowszych kinowych premier. Już 16 października będziecie mieli Państwo okazję zobaczyć wspaniałe, filmowe nowości. W repertuarze, jak zwykle, znajdą coś dla siebie zarówno najmłodsi kinomaniacy, jak i ich starsze rodzeństwo oraz rodzice. Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje dotyczące projekcji, na które zapraszamy 16.10.2018 r. do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.SEANSE ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ NA SALI KOLUMNOWEJ!

ZAPRASZAMY NA KINOWE EMOCJE!

Bilety do nabycia przed seansem
16.10.2018 r.

SALA KOLUMNOWA
Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim

 

 

„Hotel Transylwania 3” 2D/3D

 

Godzina 10:00 (seans 2D), 15:00 i 16:55 (seanse 3D)

familijny, DUBBING PL,

ograniczenia wiekowe: BO,

cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 12 zł grupowy (grupy powyżej 15 osób, TYLKO SEANSE 2D),

czas trwania: 97 minut

Bohaterowie upiornie zabawnej komedii powracają! Tym razem Paka Draka wybierze się na ekskluzywne wakacje. Będą podróżować luksusowym potwornym statkiem. W końcu od codziennej pracy w Hotelu Transylwania trzeba kiedyś odpocząć. Czas na spokojne żeglowanie i korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw statku – od upiornych zawodów w siatkówkę przez egzotyczne wycieczki aż po relaksujące opalanie pod światłem księżyca. Ale wakacje ze snów szybko stają się wakacjami z koszmarów, kiedy Mavis spostrzega, że Drac zakochał się w tajemniczej pani kapitan statku. Ericka ukrywa niebezpieczny sekret, który zagraża gatunkowi potworów.

 

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Godzina 12:00

 

Historyczny, wojenny, akcja, 2D FILM POLSKI,

ograniczenia wiekowe: 13+,

cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 12 zł grupowy, czas trwania: 101 minut

Przekonaj się jak walczyli. Kogo kochali i kogo stracili!
Prawdziwa historia Dywizjonu 303 inspirowana bestsellerem Arkadego Fieldera! Na ekranie znakomici polscy aktorzy: Piotr Adamczyk, Maciej Zakościelny, Antoni Królikowski, Jan Wieczorkowski, Krzysztof Kwiatkowski, Marcin Kwaśny, Nikodem Rozbicki, Anna Prus oraz brytyjscy artyści: Cara Theobold, Andrew Woodall czy John Kay Steel. Syn autora książki, Marek Fiedler twierdzi, że „Dywizjon 303” był dziełem życia jego ojca i każdy Polak powinien go zobaczyć.

 

 

„Serce nie sługa”

 

Godzina 18:50

Komedia romantyczna,

ograniczenia wiekowe: od 13 lat TBC,

cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny),

czas trwania: 90 minut

„Serce nie sługa” to film o poszukiwaniu miłości. To zabawne i przejmujące spojrzenie na współczesne związki. Związki ludzi, którzy przestali wierzyć w miłość, choć w głębi duszy właśnie na taką prawdziwą miłość czekają. Nie jest jednak łatwo odnaleźć swoją drugą połówkę. Daria i Filip - główni bohaterowie filmu znają się od lat i są najlepszymi przyjaciółmi. Filip to klasyczny „Piotruś Pan” i łamacz damskich serc. Po kolejnej, upojnej nocy, gdy obudzi się obok nowo poznanej dziewczyny, poczuje, że chce zmienić swoje życie i nadać mu sens. Przypomni przyjaciółce propozycję, którą złożył jej kilka lat wcześniej, że jeśli do trzydziestki nie będą w poważnych związkach, to pobiorą się i razem wychowają dziecko. Czy miłość może zacząć się od przyjaźni? Czy faktycznie jest w stanie przetrwać wszystko? A przede wszystkim - czy może trwać wiecznie?

 

„7 uczuć”

Godzina 20:40

 

Komedia, dramat, 2D FILM POLSKI,

ograniczenia wiekowe: TBC,

cena biletu: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny),

czas trwania: ~110 minut

„7 uczuć” to najnowszy film Marka Koterskiego. Ta absolutnie wyjątkowa, ważna, mądra, wzruszająca, ale i pełna charakterystycznego dla Marka Koterskiego humoru produkcja pochwalić się może iście gwiazdorską obsadą. W postać Adasia Miauczyńskiego po raz pierwszy wcielił się Michał Koterski, spełniając tym samym swoje wielkie aktorskie marzenie. Jego rodziców brawurowo zagrali Maja Ostaszewska i Adam Woronowicz. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Marcina Dorocińskiego, Katarzynę Figurę, Małgorzatę Bogdańską, Gabrielę Muskałę, Roberta Więckiewicza, Andrzeja Chyrę, Tomasza Karolaka, Sonię Bohosiewicz, Joannę Kulig, Łukasza Simlata, Edytę Herbuś, Magdalenę Cielecką, Cezarego Pazurę i wielu innych artystów.  

Twerk


Jeśli chcesz osiągnąć zadowalające efekty kształtowania sylwetki  w przyjemny sposób zapisz się na zajęcia z TWERK’A !
Twerk to taniec wprawiający w ruch biodra i pośladki w energicznym rytmie muzyki. Jest to niezwykle odważna forma taneczna, popularna głównie wśród kobiet.
Twerk  angażuje całe ciało a szczególnie jego dolne partie , przez co pomaga wysmuklić nogi, pośladki, biodra i talię. Dodatkowo wzmaga pewność siebie i daje większą świadomość swojego ciała. Na zajęciach będziemy się intensywnie rozciągać, wzmacniać, trenować podstawowe kroki, łącząc je później w choreografię, a jednocześnie spalać mnóstwo kalorii i bardzo kobieco rzeźbić sylwetkę.
Wszystkie Panie, niezależnie od stażu tanecznego mile widziane.
Naprawdę warto!

UWAGA!
Zajęcia nie mają ograniczeń wiekowych , nie ma podziału na grupy o różnym stopniu zaawansowania. Nie trzeba mieć świetnego poczucia rytmu (ważna informacja dla tych"sztywnych";)) – wszystkiego nauczysz się na zajęciach!
Podobnie jak w przypadku zumby zależy Nam przede wszystkim na świetnej zabawie, a przy okazji zrzuceniu  zbędnych  kilogramów.

DARMOWE DRZWI OTWARTE 12.09 ŚRODA GODZ. 18.00 
ZAPRASZAMY WSZYSTKIE PANIE !
Prowadząca: Monika Cieślik
Zapisy pod nr 697008010


Międzynarodowy Dzień Bluesa 2018 w Sępólnie Krajeńskim


    Po raz kolejny będziemy w Sępólnie Krajeńskim świętować Międzynarodowy Dzień Bluesa. I jak przystało na tak wyjątkowe święto, możemy je uczcić tylko w jeden sposób – zapraszając Państwa na żywiołową porcję muzyki bluesowej na żywo! Już 21 września o godzinie 18:00 na sępoleńskim molo wraz z zespołem Łukasza Gorczycy wystąpi dla Państwa brazylijski bluesman Big Gilson. Wokalista, kompozytor, wirtuoz swojego instrumentu. Jego ognisty blues, czerpiący z tradycji brazylijskiej i karaibskiej budzi zachwyt na całym świecie. Artysta od 15 lat koncertuje regularnie w USA, Kanadzie, Ameryce Południowej i Europie. Otwierał koncerty takich legend jak B.B. King, Johnny Winter czy Buddy Guy. Czy Sępólno Krajeńskie czuje bluesa? Odpowiedzią na to pytanie niech będzie Wasza obecność na koncercie.


ZAPRASZAMY!
21.09.2018 r.
godz. 18:00
molo spacerowe w Sępólnie Krajeńskim


 


Europejskie Dni Dziedzictwa
Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
termin: 08-16.09.2018 r.
„Niepodległa dla wszystkich”07.09.2018 r. (piątek)

SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE, godz. 10:00 - „Pod żaglami Niepodległej” - regaty żeglarskie Krajna Cup o puchar burmistrza Sępólna Krajeńskiego - organizator CSiR w Sępólnie Krajeńskim

SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE, godz. 14:00 – Inauguracja EDD 2018 - „Polski naród zakorzeniony w tradycji” - fotograficzny plener

08.09.2018 r. (sobota)

RADOŃSK, godz. 13:00 - „Pejzaż historii w Biało-Czerwonej” - fotoplener malarski

WIŚNIEWA, godz. 13:00 - „Węzły Pamięci Niepodległej Polski” - odkrywanie kart historii

SKARPA, godz. 15:00 - „Szacunek dla przeszłości” - wystawa rodzinnych albumów i pamiątek

ZALESIE, godz 16:00 – „Co to znaczy być patriotą?” - międzypokoleniowy dialog kulturowy

WOK LUTOWO, godz. 16:00 - „Dania kuchni polskiej” - poszukiwania kulinarnych inspiracji naszego regionu; Biesiada po Lutowsku (koncert zespołu Bajery)

09.09.2018 r. (niedziela)

SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE, godz. 13:15 – korowód dożynkowy

SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE, godz. 14:00 – Msza polowa (stadion miejski), „Wierni tradycjom naszych praojców” - Dożynki Gminno-Powiatowe 2018

SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE – godz. 17:00 - koncert zespołu MEJK

12.09.2018 r. (środa)

IŁOWO, godz. 17:00 - „Opowieści Ziemi Krajeńskiej” - dzieje sępoleńskiej wsi

WŁOŚCIBÓRZ, godz. 17:00 - „Ojczyzna i Honor” - gawęda o miłości do ziemi ojczystej, spotkanie z poezją


14.09.2018 r. (piątek)

LUTÓWKO, godz. 16:00 - „Aleja Niepodległości” - 100 dębów dla Niepodległej, historia zaklęta w konarach dębu, „Legenda o dębie Bartku”

WYSOKA KRAJEŃSKA, godz. 16:00 - „Życzenia dla Polski” - kartki urodzinowe dla Polski

ŚWIDWIE, godz. 17:00 - „Dla Ciebie Polsko” - drzewo życzeń

WILKOWO, godz. 18:00 - „Wolność, Tradycja, Rodzina” - śladami starych pieśni – spotkanie międzypokoleniowe

SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE, godz. 18:00 - „Śpiewajmy Polsce” - pieśni Rzeczypospolitej

15.09.2018 r. (sobota)

TEKLANOWO, godz. 13:00 - „Polska w naszych sercach” - dekalog Patriotycznych

WIŚNIEWKA, godz. 13:00 - „Na tropie historii Polski” - gra plenerowa

WAŁDÓWKO, godz. 17:00 - „Przestrzeń i historia wokół nas. Przez Wałdówko z mapą w ręku”,  „Moje miejsce na polskiej ziemi” - krąg wymian historycznych opowieści

KOMIEROWO, godz. 15:00 - „Niepodległa łączy pokolenia” - parada rodzinna

TRZCIANY, godz. 16:00 - „ABC Małego Patrioty” - wzory zachowań patriotycznych

16.09.2018 r. (niedziela)

PIASECZNO, godz. 15:00 - „Wokół wiejskiego podwórka” - podwórka naszych przodków

KAWLE, godz. 16:00 - „Moda i historia” - pokaz mody, lata XX.

WOK WAŁDOWO, godz. 16:00 - „Polska z przytupem” - widowisko muzczyno-taneczne, X Jarmark św. MateuszaKuchnia polska i polska muzyka w Lutowie


    Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie zaprasza „Dania kuchni polskiej” czyli wspólne poszukiwanie kulinarnych inspiracji naszego regionu. Wydarzenie, które zorganizowane zostało w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Kulinarnym eksploracjom i smakowym eksperymentów towarzyszyć będzie coroczna Biesiada po Lutowsku, której główna atrakcja to koncert zespołu Bajery – grupy wokalno-muzycznej zdobywającej szczyty list przebojów na antenie radia Silesia i radia Fest. Muzyczne trio wykonuje autorską muzykę na czele z takimi hitami jak „Bikini”, „Tylko mnie kochaj” czy „To moje echo”. Te i pozostałe piosenki usłyszycie już 8 września w Lutowie!


ZAPRASZAMY!
08.09.2018 r.
godz. 16:00


Dożynki w rytmie disco-dance


    Przed nami Dożynki Powiatowo - Gminne, które w tym roku odbędą się w Sępólnie Krajeńskim. Coroczne ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych nie może odbyć się bez dobrej zabawy. Uroczystość zainauguruje korowód dożynkowy, który wyruszy o godzinie 13:15 sprzed Centrum Kultury i Sztuki w kierunku stadionu miejskiego, gdzie o godzinie 14:00 odbędzie się Msza Polowa. Wieczorem czeka na Państwa taneczna zabawa przy muzyce zespołu MEJK. Popularnej muzycznej grupy rozrywkowej wykonującej muzykę dance. Doskonale znany miłośnikom tanecznych rytmów duet zaprezentuje wiązankę swoich największych przebojów, START – godzina 17:00. Obchody dożynek wpisują się w harmonogram tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.


ZAPRASZAMY!

9 września 2018 r. godz. 17:00

Stadon miejski (boczne boisko)


Dni Sępólna Krajeńskiego

3 - 12 sierpnia 2018 r.

    Przed nami Dni Sępólna Krajeńskiego. Koncerty, imprezy plenerowe, konkursy, zawody, mnóstwo dobrej zabawy. Startujemy już 3 sierpnia spotkaniem z Arturem Jaśkiem, miłośnikiem gór i wspinaczem z Sępólna Krajeńskiego, na które zapraszamy do Biblioteki Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza. Jeszcze tego samego dnia, wieczorem na plaży miejskiej będziecie mogli Państwo pobawić się wraz z Radiem Weekend, ale prawdziwe muzyczne emocje przeżywać będziemy 4 sierpnia na stadionie miejskim, gdzie wystąpi legenda polskiej muzyki rockowej, zespół Perfect. Start koncertu o godzinie 21:00, tego nie możecie Państwo przegapić! W tym roku kontynuujemy także zapoczątkowane rok wcześniej konne zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody, będzie również coroczne Śniadanie na trawie, tym razem naszym gościem będzie sam Marszałek Piłsudski, zwolenników zabawy przy dyskotekowych rytmach na pewno skusi kolejna edycja Bitwy DJ, a już 11 sierpnia o godzinie 14:00 na targowisku miejskim „Mój Rynek” festiwal folkloru i tradycji, XIV Jarmark św. Wawrzyńca, wystąpią zespół Karagoz Folk Dance Ensamble z Turcji, zespół Karpowicz Family oraz taneczny zespół „Modraki” z Lutowa. Zwieńczeniem tegorocznych Dni Sępólna Krajeńskiego będzie turniej strzelecki, na który zapraszamy o godzinie 10:00 na strzelnicę Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz I spotkanie pojazdów polskiej produkcji, które odbędzie się z kolei o godzinie 12:00 w powstałym niedawno Pomorskim Okręgowym Muzeum PRL'u. Poniżej zamieszczamy szczegółowy harmonogram wydarzeń przygotowanych na obchody Dni Sępólna Krajeńskiego. Bierzcie Państwo do ręki kalendarze i rezerwujcie sobie terminy. Bądźcie z nami!

Szczegółowe informacje dotyczące wyżej wymienionych wydarzeń na stronach internetowych organizatorów (www.ckissepolno.com.pl, www.gmina-sepolno.pl, www.biblioteka-sepolno.pl, www.csir-sepolno.pl)

3 sierpnia (piątek)
godz.17.00 – Sępólnianin na szczytach – spotkanie z Arturem Jaśkiem (Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza)
godz.20.00 – Dyskoteka z Radiem Weekend (plaża miejska)
4 sierpnia (sobota)
godz. 10.00 – Turniej piłki siatkowej plażowej o Puchar Burmistrza Sępólna Krajeńskiego – Grand Prix Powiatu Sępoleńskiego w siatkówce plażowej (stadion miejski)
godz. 11.00 – I Maraton pływacki na dystansie 5 km (plaża miejska)
godz. 19.00 – Złote przeboje 100-lecia z Radiem Weekend (stadion miejski)
godz. 21.00 – Koncert zespołu PERFECT (stadion miejski)
5 sierpnia (niedziela)
godz.12.00 – Konne zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody (park przemysłowy w Sikorzu)
6 sierpnia (poniedziałek)
godz. 11.00 – Pierścień Sępolenki czyli z Misią wspólnie po Sępólnie -- test ze znajomości książki (Centrum Aktywności Społecznej)
godz. 17.00 –  Wielki Test z Historii Sępólna Krajeńskie pod patronatem Burmistrza Waldemara Stupałkowskiego – II edycja (Centrum Aktywności Społecznej)
godz. 18.30 – Zumba z „Super Formą” (plaża miejska)
7 sierpnia (wtorek)
godz. 10.00 – Śniadanie z Marszałkiem (Plac Przyjaźni)
godz. 16.00 – Wystarczy być... – wystawa prac malarskich Bożeny Kąkol (Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza)
8 sierpnia (środa)
godz. 12.00 – Kultura – Smacznego!!! (ulice Sępólna Krajeńskiego)
9 sierpnia (czwartek)
godz.17.00 – Rozgość się Polsko – wystawa wprowadzająca w krajeński epizod historii odzyskiwania przez Polskę niepodległości (Centrum Aktywności Społecznej)
10 sierpnia (piątek)
godz. 9.00 – Msza św. w intencji mieszkańców (Kościół Parafialny pw. św. Bartłomieja)
godz. 10.30 – Uroczysta Sesja Rady Miejskiej – wręczenie nagrody św. Wawrzyńca  (sala sesyjna im. L. Prądzyńskiego)
godz. 20.00 – Bitwa DJ – Dyskoteka pod gwiazdami (targowisko miejskie ,,Mój Rynek”)
11 sierpnia (sobota)
godz. 10.00 – Regaty żeglarskie św. Wawrzyńca o puchar Burmistrza Sępólna Krajeńskiego (Jezioro Sępoleńskie)
godz. 12.00 - Pociąg specjalny Sępólnianin (dworzec kolejowy)
godz. 14.00 – XIV Jarmark św. Wawrzyńca (targowisko miejskie ,,Mój Rynek”)
- występ zespołu "Modraki"
- koncert zespołu Karagoz Folk Dance Ensemble z Turcji
- koncert zespołu Karpowicz Family
12 sierpnia (niedziela)
godz. 10.00 – Turniej strzelecki z okazji Dni Sępólna Krajeńskiego (Strzelnica Kurkowego Bractwa Strzeleckiego)
godz. 10.00 – I spotkanie pojazdów polskiej produkcji z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości (Muzeum PRL-u)

 

 

Złote przeboje 100-lecia z Radiem Weekend

 

    Zapraszamy Państwa na prawdziwy Muzyczny Wehikuł Czasu czyli Przeboje 100-lecia z Radiem Weekend! Najpopularniejsze piosenki minionego 100-lecia, nieśmiertelne przeboje, wielopokoleniowe hity, które śpiewają całe rodziny. Czeka na Państwa mnóstwo świetnej zabawy przy dźwiękach dobrze znanych utworów. Przekonaj się jak wiele z tych przebojów znasz na pamięć! W oczekiwaniu na gwiazdę wieczoru, zespół Perfect, daj się ponieść muzyce. Hit za hitem przez dwie godziny, takie rzeczy tylko w Sępólnie Krajeńskim!

ZAPRASZAMY!
04.08.2018 r.
godz. 19:00-21:00
STADIO MIEJSKI
Sępólno Krajeńskie

 

Perfect wkrótce w Sępólnie!

 

    Zapraszamy Państwa na koncert, który budzi ogromne emocje od momentu ujawnienia kto będzie jego gwiazdą. Zapraszamy na koncert zespołu, który jest żywą legendą polskiej muzyki rockowej, zespołu w skład które wchodzą jedni z najlepszych polskich muzyków, zespołu który jednoczył i nadal jednoczy całe pokolenia, którego utwory przetrwały próbę czasu i dziś stanowią niezaprzeczalną klasykę, zespołu który zagrał w swojej karierze niezliczoną ilość koncertów i nagrał płyty uznawane za kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Mowa rzecz jasna o zespole Perfect, który będzie gwiazdą tegorocznych Dni Sępólna Krajeńskiego. Liczymy na morze zapalniczek podczas „Autobiografii” i chóralne odśpiewanie refrenu „Nie płacz Ewka”. Sprawmy wspólnie, że wydarzenie to będzie ze wszech miar PERFEKCYJNE.
Przed koncertem od godz. 19:00 zapraszamy na prawdziwy Muzyczny Wehikuł Czasu czyli Złote przeboje 100-lecia z Radiem Weekend!

ZAPRASZAMY!
04.08.2018 r.
19:00 -  Złote przeboje 100-lecia z Radiem Weekend
godz. 21:00 – koncert zespołu PERFECT
STADION MIEJSKI
Sępólno Krajeńskie

 

Śniadanie na trawie z Marszałkiem Piłsudskim

 

    Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na kolejne Śniadanie na trawie. Edukacyjne spotkania tematyczne dla najmłodszych, które stały się tradycją Dni Miasta w tym roku odbędą się na sępoleńskim Placu Przyjaźni, a gościem tegorocznego śniadania będzie Marszałek Józef Piłsudski! Polski mąż stanu, Ojciec Niepodległej Polski, postać niezwykle ważna dla losów naszego kraju. W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, jest to znakomita okazja żeby w przystępnej formie przybliżyć dzieciom sylwetkę Marszałka Piłsudskiego, który – jak się okazuje – oprócz sprawowania poważnych i odpowiedzialnych funkcji, lubił czasami poleniuchować i dobrze pojeść. O jego ulubione potrawy będziecie mogli zapytać osobiście!

ZAPRASZAMY!
07.08.2018 r.
godz.10:00
PLAC PRZYJAŹNI
Sępólno Krajeńskie

 

XIV Jarmark św. Wawrzyńca w Sępólnie Krajeńskim

 

    Przed nami XIV Jarmark św. Wawrzyńca, wydarzenie o wieloletniej tradycji, które na stałe wpisane jest w kalendarz imprez letnich w naszej gminie. Chcąc przywrócić Jarmarkowi jego prawdziwie jarmarczny charakter przenosimy wydarzenie na targowisko miejskie, gdzie będziecie mogli Państwo podziwiać między innymi bogato zaaranżowaną Wioskę Krajeńską, a także liczne stoiska zaproszonych wystawców, twórców rękodzielniczych i artystów prezentujących rozmaite formy sztuki ludowej. Muzycznym gościem XIV Jarmarku św. Wawrzyńca będzie zespół Karpowicz Familly, natomiast tanecznie zaprezentuje się ośrodek zachowywania tureckiego dziedzictwa kulturowego „Karagöz Folk Dance Club”. To wyjątkowe wydarzenie, zjednujące sobie sympatyków dzięki charakterystycznemu klimatowi sztuki, która powstaje na naszych oczach. Nie może Was tutaj zabraknąć!

ZAPRASZAMY!
11.08.2018 r.
godz. 14:00
targowisko miejskie
„Mój Rynek”

 

 

 


UWAGA - utrudnienia w parkowaniu!


    W związku z odbywającym się dnia 11.08.2018 r. na targowisku miejskim „Mój Rynek” w Sępólnie Krajeńskim Jarmarkiem św. Wawrzyńca informujemy, że parking przylegający do targowiska będzie zamknięty od godziny 8:00 do zakończenia Jarmarku. Przepraszamy za utrudnienia.


Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim


Sępoleńskie smaki

   Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim ogłasza konkurs kulinarny na produkt regionalny "Sępoleńskie smaki" w następujących kategoriach:
I. Przetwory mięsne,
II. Produkty cukiernicze,
III. Przetwory warzywne i owocowe,
IV. Nalewki,
V. Inne

Deklaracje udziału w konkursie przyjmujemy do 31 lipca 2018 r. w sekretariacie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim (tel. 523880160, email:sekretariat@ckissepolno.com.pl).
Rozstrzygnięcie konkursu wraz z degustacją nastąpi 11 sierpnia 2018 r. podczas XIV JARMARKU ŚW. WAWRZYŃCA.

Pliki do pobrania:

- Regulamin konkursu

- Karta zgłoszenia


XIV Jarmark św. Wawrzyńca – zgłoszenia wystawców

 

 

 

 

    Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim przyjmuje zgłoszenia wystawców na XIV Jarmark św. Wawrzyńca, który odbędzie się 11.08.2018 r. na targowisku miejskim „Mój Rynek”. Serdecznie zachęcamy twórców ludowych, rzemieślników artystycznych, kupców,  warsztaty terapii zajęciowej i innych posiadający w swojej ofercie wyroby związane z kulturą ludową i rękodziełem, a także przedstawicieli oraz restauratorów z powiatu sępoleńskiego mających w ofercie potrawy bądź napoje regionalne, wytwórców przedmiotów sztuki i dawnych wyrobów użytkowych lub innych podmiotów do nadsyłania swoich zgłoszeń. Karta zgłoszenia wystawcy oraz regulamin Jarmarku św. Wawrzyńca dostępne są na stronie internetowej www.ckissepolno.com.pl, termin nadsyłania zgłoszeń mija 31.07.2018 roku. Wypełnione karty zgłoszeń należy dostarczyć na adres Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, ul. Tadeusza Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, na adres e-mail – k_falkowska@ckissepolno.com.pl bądź osobiście w sekretariacie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00). Preferowany asortyment – RĘKODZIEŁO. Jednocześnie informujemy, że jeśli liczba zgłoszeń przekroczy liczbę przewidzianych miejsc, którymi dysponuje Organizator o udziale decydować będzie kolejność zgłoszeń, oryginalność rękodzielnictwa lub  jego niepowtarzalność. Pozostałe niezbędne informacje znajdziecie Państwo w szczegółowym regulaminie dostępnym na stronie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim (www.ckissepolno.com.pl)

 

Pliki do pobrania:

- Regulamin jarmarku

- Karta zgłoszenia


 

XIV Jarmark św. Wawrzyńca w Sępólnie Krajeńskim

 

    Przed nami XIV Jarmark św. Wawrzyńca, wydarzenie o wieloletniej tradycji, które na stałe wpisane jest w kalendarz imprez letnich w naszej gminie. Chcąc przywrócić Jarmarkowi jego prawdziwie jarmarczny charakter przenosimy wydarzenie na targowisko miejskie, gdzie będziecie mogli Państwo podziwiać między innymi bogato zaaranżowaną Wioskę Krajeńską, a także liczne stoiska zaproszonych wystawców, twórców rękodzielniczych i artystów prezentujących rozmaite formy sztuki ludowej. Muzycznym gościem XIV Jarmarku św. Wawrzyńca będzie zespół Karpowicz Familly, natomiast tanecznie zaprezentuje się ośrodek zachowywania tureckiego dziedzictwa kulturowego „Karagöz Folk Dance Club”. To wyjątkowe wydarzenie, zjednujące sobie sympatyków dzięki charakterystycznemu klimatowi sztuki, która powstaje na naszych oczach. Nie może Was tutaj zabraknąć!

ZAPRASZAMY!
11.08.2018 r.
godz. 14:00
targowisko miejskie
„Mój Rynek”


WYJAZDY! USTKA i GDAŃSK - JARMARK DOMINIKAŃSKI!


    Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim organizuje jednodniowe wyjazdy 21 lipca 2018 r. do Ustki oraz 28 lipca 2018 r. do Gdańska (Jarmark Dominikański). Koszt wyjazdu 40 zł (cena zawiera koszty transportu i ubezpieczenie). Wyjazd godz. 7:00 (parking CKiS). Szczegółowe informacje, wpłaty w sekretariacie CKiS tel. 52 388 01 60. Ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy!

 

Do pobrania:

- Zgłoszenie na wyjazd do Ustki (PDF)

- Zgłoszenie na wyjazd do Gdańska (PDF)


Kobieta Wobec Wyzwań Współczesnego Świata
spotkanie z Krystyną Bałakier    Zapraszamy na spotkanie z Krystyną Bałakier polską stylistką i blogerką, która prowadzi bloga modowego dla kobiet 50+ (www.balakier-style.pl) z autorskimi stylizacjami oraz metamorfozami swoich klientek. Prowadzi także szkolenia dla firm oraz osób prywatnych, jest uczestniczką wielu eventów modowych i modelką prezentującą na wybiegu autorskie stylizacje i projekty dla dojrzałych kobiet. Na spotkanie z Panią Krystyną zapraszamy 20.07.2018 o godzinie 17:00 do herbaciarni Tea Lady.


ZAPRASZAMY!
20.07.2018 r.
godz.17:00
herbaciarnia Tea Lady przy sępoleńskim molo


Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej


    12 lipca obchodzić będziemy po raz pierwszy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto to zostało ustanowione 29 września 2017 roku i poświęcone jest mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego. Jest także wyrazem szacunku dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi.  Z tej okazji zapraszamy do Wysokiej Krajeńskiej, gdzie 12 lipca o godzinie 17:00 odbędzie się okolicznościowy koncert pt. „Polskie Madonny” - będący pełną zadumy i artystycznych wzruszeń modlitwą wypełnioną melodyjnymi pieśniami i znanymi ariami przeplatanymi poezją ku czci Najświętszej Maryi Panny. Występują: Grażyna Nita (śpiew), Krystyna Wulert (recytacja), Rafał Tworek (fortepian).


Zapraszamy
12.07.2018 r.
godz. 17:00
Wysoka Krajeńska


I Mini-Igrzyska Kobiet Wiejskich


    Zapraszamy na I Mini-Igrzyska Kobiet Wiejskich do Piaseczna! Poczujcie ducha sportowej rywalizacji i dopingujcie razem z nami swoich faworytów. Widowiskowe konkurencje, zacięta walka o pierwsze miejsce, sportowe zmagania w oryginalnych konkurencjach, to wszystko i wiele więcej czeka właśnie na Was. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci i całych rodzin, będą więc zabawy i animacje dla wszystkich tych, którzy poza zawodami chcieliby wykazać się swoimi umiejętnościami. Na zainteresowanych czekają również atrakcyjne konkursy. Nie może Was tam zabraknąć! Wydarzenie jest organizowane w ramach programu „Babskie Lato 2018”. Zapraszamy!


14.07.2018 r.
godz. 13:00
Piaseczno


Lato pełne wrażeń


     Przed nami lato pełne artystycznych atrakcji! Koncerty, biesiady, Jarmarki, imprezy okolicznościowe. Nabieramy rozpędu już teraz proponując Państwu wiele możliwości aktywnego spędzenia letniego wypoczynku. Cały lipiec panować będzie „Babskie Lato”, w związku z trwającym Rokiem Praw Kobiet Panie z terenów wiejskich przygotowały tematyczne spotkania i akcje poświęcone kobietom. Startujemy już 1 lipca w Kawlach, gdzie będziemy dyskutować o roli kobiet we współczesnym świecie i wzajemnie motywować się do twórczych działań podczas spotkania „Odkryj swoją kobiecą moc”. Ciekawie zapowiada się także „Wiejski Eden – mini festiwal kwiatów” w Wysokiej Krajeńskiej, na który zapraszamy 12 lipca, a dwa dni później, 14 lipca, nie może Was zabraknąć na pierwszych „Mini igrzyskach kobiet wiejskich w Piasecznie”! Panie staną do sportowej rywalizacji, która bez wątpienia przyniesie sporo emocji. Szczegółowy harmonogram wydarzeń w ramach programu „Babskie Lato” dostępny jest na stronie www.ckissepolno.com.pl
    Sierpień to oczywiście Dni Sępólna Krajeńskiego, które w tym roku zapowiadają się perfekcyjnie. 4 sierpnia na Stadionie Miejskim w Sępólnie Krajeńskim wystąpi legendarny zespół Perfect – liczymy na chóralne śpiewanie „Autobiografii” i morze uniesionych w górę zapalniczek. Koncert głównej gwiazdy poprzedzi muzyczny wehikuł czasu z Radiem Weekend, w którym zaprezentowane zostaną „Złote Przeboje 100-lecia”. Na dyskoteki z Radiem Weekend zapraszamy wszystkich zainteresowanych na plażę miejską, gdzie w okresie letnim będą się one odbywały cyklicznie.
    5 sierpnia na terenie sępoleńskiego Parku Przemysłowego z przytupem wystartuje kolejna edycja Zawodów konnych w skokach przez przeszkody, to wydarzenie które ma szansę stać się w przyszłości atrakcją turystyczną ściągającą do Sępólna miłośników sportów konnych. Atrakcją, która przyciąga do Sępólna turystów bez wątpienia stało się Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL, które 12 sierpnia zaprasza wszystkich miłośników rodzimej motoryzacji na I spotkanie pojazdów polskiej produkcji. Przypominamy, że POM PRL znajduje się na terenie zakładu „Agroma” przy ulicy Bojowników o Wolność i Demokrację 15.
    7 sierpnia zjemy Śniadanie na trawie z Marszałkiem Piłsudskim. Natomiast tych wszystkich, którzy spragnieni są tanecznej zabawy przy dyskotekowej muzyce zapraszamy 10 sierpnia na plażę miejską, gdzie odbędzie się kolejna już Bitwa DJ'ów. Stałych bywalców tych muzycznych pojedynków nie musimy szczególnie namawiać, natomiast tych z Państwa, którzy do tej pory nie uczestniczyli w tym wydarzeniu serdecznie zapraszamy!
    Okazji do zabawy przy muzyce będzie znacznie więcej, 11 sierpnia zapraszamy na coroczny XIV już Jarmark św. Wawrzyńca, podczas którego będziecie mogli się Państwo bawić przy dźwiękach muzyki zespołu Karpowicz Family. Tegoroczny Jarmark odbędzie się na targowisku miejskim „Mój Rynek”. 8 września kolejna z dużych, cyklicznych imprez – Biesiada po Lutowsku, którą w tym roku swoim występem uświetni zespół Bajery. Zaś 9 września w Sępólnie bawić się będziemy na dożynkach powiatowych, a o taneczną oprawę wydarzenia zadba zespół Mejk. 11 lat liczy sobie Jarmark św. Mateusza w Wałdowie, na który w tym roku zapraszamy 15 września. Tam również nie zabraknie zabawy przy dźwiękach muzyki. Wrzesień to także czas Europejskich Dni Dziedzictwa, których celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich” i trwać będzie od 10 do 16 września. Po szczegółowy harmonogram wydarzeń przygotowanych w ramach EDD odsyłamy na stronę internetową www.ckissepolno.com.pl. 22 września, świętować będziemy jeszcze jeden ważny jubileusz – 80-lecie klubu sportowego MLKS Krajna, podczas którego gości zabawiać będzie kabaretowa Formacja Chatelet.
    Czeka nas lato pełne wrażeń! Abyście nie przegapili Państwo żadnego z wydarzeń zachęcamy do obserwowania naszej strony internetowej oraz profilu facebook Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeński, gdzie jeszcze niejednokrotnie będziemy przypominali o zbliżających się imprezach. Bądźcie na bieżąco, a przede wszystkim bądźcie z nami!


Ogłaszamy Babskie Lato!        Cały lipiec panować będzie „Babskie Lato”, w związku z trwającym Rokiem Praw Kobiet Panie z terenów wiejskich przygotowały tematyczne spotkania i akcje poświęcone kobietom. Startujemy już 1 lipca w Kawlach, gdzie będziemy dyskutować o roli kobiet we współczesnym świecie i wzajemnie motywować się do twórczych działań podczas spotkania „Odkryj swoją kobiecą moc”. Poniżej zamieszczamy harmonogram wszystkich wydarzeń w ramach Babskiego Lata:


1 lipca (niedziela)
godz. 18:00 – Świetlica Wiejska w Kawlach – ,,Odkryj swoją kobiecą moc”
6 lipca (piątek)
godz. 16:00 - Świetlica Wiejska w Wiśniewie – „Babski wieczór” – spotkanie integracyjne
godz. 17:00 – Świetlica Wiejska w Teklanowie - „Kobieca przystań” - oferta relaksu
7 lipca (sobota)
godz. 14:00 - Świetlica Wiejska w Komierowie – „Siła, moc i piękno” – kobieta na starej fotografii
godz. 16:00 – Wiejski Ośrodek Kultury w  Wałdowie – „Kuchnia na obcasach” - warsztaty kulinarne
godz. 18:00 - Świetlica Wiejska w Trzcianach – „Podróż we wnętrze kobiety”– rysowanie mandali
8 lipca (niedziela)
godz. 13:00 - Świetlica Wiejska w Zalesiu -  Kraina łagodności – terapia uspokajająca
12 lipca (czwartek)
godz. 17:00 – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - Świetlica Wiejska  w Wysokiej Krajeńskiej
Koncert „Polskie Madonny”  
,,Wiejski Eden” – mini festiwal kwiatów – Wysoka Krajeńska
godz. 19:00 – Świetlica Wiejska w Wilkowie – „Wulkan energii” – fitness dla kobiet
13 lipca (piątek)
godz. 16:00 – Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie – ,,Babski jarmark”
godz. 17:00 -  Świetlica Wiejska w Lutówku – ,,Obroń się sama” – samoobrona dla kobiet
14 lipca (sobota)
godz. 13:00 - Piaseczno – „Mini Igrzyska Kobiet Wiejskich”
18 lipca (środa)
godz. 17:00 - Świetlica Wiejska we Włościborzu – ,,Swap Party”
20 lipca (piątek)
godz. 17:00 - Sępólno Krajeńskie – „Odkryj świat swoich kolorów” – sylwetkowo kolorystyczny drogowskaz
21 lipca (sobota)
godz. 12:00 - Świetlica Wiejska w Radońsku – ,,Kobiece zmagania z żywiołem”– spotkanie z przedstawicielkami służb mundurowych
godz. 15:00 - Świetlica Wiejska w Wiśniewce – ,,Twój styl” – warsztaty ze stylizacji sylwetki
godz. 16:00 - Świetlica Wiejska w Iłowie – „Życie to pasja”– spotkanie z kobietami różnych profesji
godz. 16:00 - Świetlica Wiejska w Świdwiu – ,,Amigurumi” – warsztaty szydełkowania zabawek
28 lipca (sobota)
godz. 14:00 - Świetlica Wiejska w Wałdówku – ,,Panie przodem”– savoir–vivre


Barwna parada i głośny festiwal


    W ubiegłą sobotę na targowisku miejskim „Mój Rynek” w Sępólnie Krajeńskim odbył się I Regionalny Festiwal Orkiestr Dętych. Wydarzenie, któremu przyświeca idea propagowania muzyki orkiestr dętych i integracji środowiska muzyków wraz z grupami tanecznymi być może na stałe zawita do kalendarza imprez naszej gminy.
    Festiwal zainaugurował głośny i barwny przemarsz orkiestr, które na targowisko miejskie dotarły trasą Baczyńskiego-Młyńska. Korowodowi przewodzili szczudlarze z chojnickiego Teatru Ulicznego „Niepokorny”, tuż za nimi na plac festiwalu wjechała Złota Muza, patronka festiwalu, w towarzystwie swoich podopiecznych, chwilę później dotarła do nas grupa rekonstrukcyjna – piękne damy w towarzystwie żołnierzy, było to symboliczne nawiązanie do roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po grupie rekonstrukcyjnej przyszła pora na orkiestry, najpierw na targowisku zameldowała się Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Śliwicach, jako druga przybyła Orkiestra Dęta „Helikon” z Kwidzyna, tuż za nią Orkiestra Dęta z Sępólna Krajeńskiego, a przemarsz zamknęła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu.
    Orkiestrom towarzyszyły grupy taneczne, śliwicka kapela, prowadzona przez Kapelmistrza Andrzeja Ponickiego, przymaszerowała w towarzystwie taneczno-rytmicznej grupy Mażoretek oraz cheerleaderek ze szkoły podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim. Naszemu gościowi specjalnemu, Orkiestrze „Helikon” z Kwidzyna towarzyszyła grupa Mażoretek „Muszkieterki”. Wraz z Orkiestrą z Sępólna Krajeńskiego dotarły do nas cheerleaderki działające przy Centrum Kultury i Sztuki, a Orkiestrę z Bysławia prowadziły „Bysławskie Mażoretki” oraz cheerleaderki z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie.
    Po wspólnym odegraniu hymnu państwowego oraz utworu „Białe Róże” przyszła pora na indywidualne prezentacje, które zapoczątkował gość specjalny Festiwalu, kwidzyński „Helikon”. Orkiestra zaprezentowała pokaz z elementami musztry paradnej i już na samym początku „skradła show”. Imponująca synchronizacja muzyki z widowiskową choreografią w wykonaniu „Muszkieterek” przypadły do gustu sępoleńskiej publiczności.  Równie entuzjastycznie publika reagowała na pozostałe Orkiestry, które przygotowały repertuar najpopularniejszych piosenek estradowych oraz marszowych. Każda z Orkiestr oprócz pamiątkowego dyplomu i pucharu otrzymała dodatkowo bon w wysokości 500 zł ufundowany przez sklep muzyczny Akordbrass w Łubnicach na zakup bądź naprawę instrumentów.
    Jako organizatorzy mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować cykl spotkań z orkiestrami dętymi i za rok spotkamy się na II edycji Festiwalu, tym samym wprowadzając do kalendarza imprez w naszej gminie kolejną z cyklicznych imprez. Muzyka grana na żywo z prawdziwie festiwalowym rozmachem i towarzyszące jej oryginalne układy taneczne mogą przypaść do gustu nawet tym, którym na co dzień obca jest taka forma rozrywki.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


100 wydarzeń na 100 lecie Niepodległości


    W maju zawitało do nas lato. Piękna pogoda sprzyja wydarzeniom plenerowym. Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim oraz okoliczne Satelity Kultury dzięki temu bez przeszkód mogą realizować założony plan organizacji 100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości.
    Od początku roku systematycznie przypominamy naszym mieszkańcom o tej wyjątkowej rocznicy proponując im uczestnictwo w tematycznie pomyślanych przedsięwzięciach, które w różny sposób nawiązują do daty odzyskania przez Polskę Niepodległości. Za nami obchody Dnia Dziecka, które w tym roku odbyły się pod hasłem „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Grupy rekonstrukcyjne prezentujące polskie formacje wojskowe z różnych historycznych epok zyskały cenną uwagę dzieci, tym samym zaszczepiły w nas pomysł organizacji w niedalekiej przyszłości edukacyjno-rozrywkowych spotkań z historią dla najmłodszych.
    Szacunek do symboli narodowych – flagi, godła oraz hymnu był głównym tematem ogólnopolskiej akcji Pogotowie Flagowe, do której dołączyło się także Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Mieszkańcy Sępólna uczestniczyli w quizie dotyczącym polskich symboli narodowych, dzieci i młodzież rywalizowały między sobą w grach i zabawach, a w trakcie trwania wydarzenia rozdane zostało 100 biało-czerwonych flag!
    Skoro o symbolach mowa, symboliczna była także wystawa Polskich Banknotów. Bogate w szczegółowe informacje plansze informacyjne wyjaśniały historię i okoliczności wprowadzania nowych nominałów, a nienagannie zachowane banknoty robiły wrażenie zarówno na najmłodszych zwiedzający, jak i na tych, którzy pamiętają czasy, gdy niektóre z eksponowanych banknotów były w obiegu.
    W atmosferze zadumy wraz z młodzieżą z sępoleńskich szkół uczestniczyliśmy w wyjątkowej formie upamiętnienia ofiar pomordowanych w Katyniu. „Listy z…” był to artystyczny program będący wzruszającym świadectwem miłości i grozy. W całości oparty na autentycznych listach więźniów oraz wierszach Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Zbigniewa Herberta, Stefana Gołębiewskiego czy Jana Góreca-Rosińskiego. Panowie, Mieczysław Franaszek oraz Jakub Ulewicz wcielili się w rolę narratorów, którzy przy akompaniamencie doskonale podkreślającej emocje muzyki czytali listy przepełnione żalem, bólem i beznadziejną bezradnością.
    Kwiecień i maj to od lat miesiące, w których dokonujemy podroży w przeszłość. Dworzec PKP tym razem zamienił się w miejsce wzruszającej rekonstrukcji historycznej, tym razem mogliśmy uczestniczyć w historycznej rekonstrukcji żegnania żołnierzy wyjeżdżających na front w związku z ogłoszeniem powszechnej mobilizacji wojskowej na czas II wojny światowej. Autentyczne emocje udzieliły się nie tylko wcielającym się w rolę żołnierzy i ich rodzin, ale także zwyczajnym obserwatorom tego wydarzenia. Z pociągu przesiedliśmy się do zabytkowych samochodów by dokonać sentymentalnej podróż poprzez 100 lecie polskiej motoryzacji. Ta była głównym tematem tegorocznego IV Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Majówkę zakończyliśmy refleksyjnym koncertem „Zaszum nam Polsko” w wykonaniu Macieja Wróblewskiego, artysty, który w latach 70. i 80. występował m.in. u boku Mieczysława Fogga, Ewy Demarczyk czy Partity. Do tej pory zagrał w 26 krajach w Europie, Azji i Ameryce Południowej dając łącznie ponad 5000 koncertów. Oprócz autorskiego repertuaru, Pan Maciej zaskoczył słuchaczy interpretacjami utworów Czesława Niemena, grupy No To Co oraz zespołu Dżem.
    To tylko niektóre z wydarzeń przygotowanych specjalnie z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przed nami jeszcze całe mnóstwo akcji, koncertów, spotkań i przede wszystkim dobrej zabawy. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej – www.ckissepolno.com.pl, w zakładce „100 lat niepodległej Polski” znajdziecie Państwo szczegółowy kalendarz planowanych wydarzeń, bądźcie na bieżąco!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania, Michał Pick, Marcin Jarski


Turniej Słowa „SŁOWNE INSPIRACJE- ARTYSTYCZNE KREACJE”


   Tegoroczne Eliminacje Powiatowe Turnieju Słowa „SŁOWNE INSPIRACJE- ARTYSTYCZNE KREACJE” wpisujące się w Program Obchodów 100- lecia Niepodległości w Gminie Sępólno Krajeńskie, cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu powiatu Sępoleńskiego.
Turniej od lat posiadający formułę konkursu, znany z niezwykle istotnego wymiaru edukacyjnego, stanowi nie tylko miejsce prezentacji, ale także spotkań poszerzających i pogłębiających znajomość literatury, przestrzeń warsztatu twórczego dzieci i młodzieży połączonej pasją pracy nad doskonaleniem języka ojczystego.
Ogromne zainteresowanie konkursem oraz imponująca, rosnąca z roku na rok liczba laureatów dowodzą, że organizowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim turniej stanowi bezcenną przestrzeń artystycznej wypowiedzi, staje się pretekstem do zrozumienia i wydobywania literackiej prawdy, interpretacji i własnego głosu w wypowiedzi opartej na wybranym dziale literackim.
 
Jury ELIMINIACJI POWIATOWYCH TURNIEJU SŁOWA „ SŁOWNE INSPIRACJE – ARTYSTYCZNE KREACJE” w składzie:
Barbara Sobotka
Małgorzata Strawa
Iwona Jurek
Wyłoniło następujących laureatów w kategorii klas:
 
I-III
Miejsce I: Milena Turzyńska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Więcborku
                  Mikołaj Kubicki  - Szkoła Podstawowa Sępólno Krajeńskie
Miejsce II: Mateusz Ostojski – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Polskich Noblistów w Więcborku
                   Natalia Oleksińska – Szkoła Podstawowa im. E. i J. Orzelskich w Runowie Krajeńskim
Miejsce III: Zuzanna Sadowska – Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie Krajeńskim
Wyróżnienie: Marek Masztakowski – Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. Makuszyńskiego w Więcborku
 
IV-VI
Miejsce I: Amelia Borkowska – Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie Krajeńskim
                  Mieszko Stypa – Szkoła Podstawowa nr 2 w Więcborku
                  Marita Grabiec – Szkoła Podstawowa w Sypniewie
Miejsce II: Tamara Gackowska -  Gminny Ośrodek Kultury w Sośnie
                   Mateusz Oleksiński – Szkoła Podstawowa im. E. i J. Orzelskich w Runowie Krajeńskim
Miejsce III: Agata Bamberska – Szkoła Podstawowa w Zbożu
                   Katarzyna Bodzińska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Sępólnie Krajeńskim
 
VII sp., II – III gimn.
Miejsce I: Natalia Gackowska – Gminny Ośrodek Kultury w Sośnie
                  Laura Dobek – Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie Krajeńskim
Miejsce II: Paulina Kryger – Gminny Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa Sośno
                   Helena Piątek – Gminny Ośrodek kultury, Szkoła Podstawowa Sośno
Miejsce III: Tatiana Gackowska – Gminny Ośrodek Kultury Sośno
                     Aleksander Gwóźdź – Gimnazjum Więcbork
Wyróżnienie: Oliwia Węglowska – Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Więcborku


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Ewa Quiring-Korczak
Fot. - Martyna Skuza


Pół wieku z kulturą i sztuką w Wałdowie


    Bernadeta Kowalska była gościem specjalnym podczas imponującego jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie. Popularna śląska piosenkarka wraz z zespołem zwieńczyła emocjonujące obchody „złotych urodzin” wałdowskiego WOK'u.
    Część oficjalna minęła pod znakiem podziękowań, życzeń, retrospekcji i okraszonych bogatymi materiałami archiwalnymi wspomnień z minionych pięćdziesięciu lat. Dopełnieniem uroczystego nastroju był występ bydgoskiego Soprano&Piano Duet, który zaprezentował zgromadzonym operowo-operetkowy repertuar.
    Część rozrywkowa została wypełniona występami artystycznymi dzieci i młodzieży z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie. Po raz kolejny wałdowska młodzież udowodniła swoją wszechstronność prezentując się zarówno w tanecznych choreografiach jak i wokalno-instrumentalnych występach. Po prezentacji lokalnych artystów przyszedł czas na gościa specjalnego – Bernadetę Kowalską, która wraz z akompaniującymi jej muzykami zaprezentowała publiczności wiązankę popularnych przebojów.
    Podczas gdy niemal wszędzie dookoła szalały ulewne deszcze i wichury, w Wałdowie świeciło słońce i tym samym tak ważny jubileusz, podzielony przez organizatorów na dwie części, mógł odbyć się bez zakłóceń. 50 lat działalności Wiejskiego Ośrodka Kultury to imponujące osiągnięcie, to w znacznej mierze historia ludzi którzy tworzyli i nadal tworzą kulturę i sztukę na terenach Wałdowa. Okoliczności towarzyszące wydarzeniu sprawiły, że czas jakby na chwilę się zatrzymał, podobnie pogoda, w Wałdowie dzieją się rzeczy, które wprawiają w konsternacje fizyków i meteorologów!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Święto wszystkich dzieci


    Prawdziwe tłumy zgromadziły się dzisiaj na sępoleńskim stadionie miejskim, gdzie odbył się Dzień Dziecka zorganizowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Takie wydarzenie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości nie mogło obyć się bez patriotycznego motywu przewodniego.
    Tegoroczny Dzień Dziecka odbywał się więc pod hasłem „Jesteśmy Polką i Polakiem”, a piosenka o tym samym tytule stała się niejako hymnem imprezy. Zanim jednak przystąpiliśmy do części artystycznej na płytę boiska wprowadzony został imponujących rozmiarów korowód, w którym oprócz głównych bohaterów wydarzenia, dzieci, kroczyli nasi goście, a byli to goście wyjątkowi, każdy z innej historycznej epoki nierozerwalnie związanej z historią Polski i tym samym historią walki o niepodległość.
    Symbolem uroczystego otwarcia było wypuszczenie 100 gołębi, których lot ku niebu był metaforą wolności i swobody. Na płycie boiska czekały już na dzieci artystyczne atrakcje. Wśród najważniejszych wykonawców był zresztą grupy szkolnych artystów! Zaprezentowały się między innymi gromada zuchów „Czarne Jagódki” z gminnego przedszkola nr 2 „Bajka” oraz ich roztańczeni koledzy i koleżanki, wokaliści i tancerze ze szkół podstawowych nr 1 i nr 3, dzieci z sępoleńskiego przedszkola nr 1, przynależąca do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim grupa cheerleaderek wraz z tutejszą orkiestrą dętą, a także taneczny zespół „Modraki” z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie i śpiewające dziewczęta, które dały się poznać na wcześniejszych imprezach organizowanych przez CKiS, Monika Basińska i Paulina Leda.
    Wokół sceny, w obozowiskach wojskowych naszych gości, życie toczyło się swoim tempem. Kolejki ustawiały się do gier i zabaw przygotowanych przez rycerzy z Dworu Piastowskiego Księcia, którzy oprócz pokazów walk i oręża wojskowego umożliwili dzieciom sprawdzenie swoich umiejętności zręcznościowych. Niespodzianki czekały także na odwiedzających obóz żołnierzy kościuszkowskich, w których wcielili się Panowie z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Biały Orzeł”. Kuchnia polowa i militaria z okresu drugiej wojny światowej, również cieszyły się sporym zainteresowaniem. Nic dziwnego, imponująca dbałość o szczegóły i możliwość zetknięcia się z prawdziwymi eksponatami to prawdziwa atrakcja tak dla dzieci, jak i dla dorosłych.
    Wśród  gości pojawili się także przedstawiciele współczesnych służb mundurowych. Była więc sępoleńska policja, która dała możliwość zapoznania się z najciekawszymi elementami swojego zawodowego wyposażenia, a także Państwowa Straż Pożarna, która zjednała sobie dzieci uruchamiając kurtynę wodną. Całe tłumy czekały na „zimny prysznic”, będący przy tak tropikalnym upale prawdziwym ukojeniem. Panowie Strażacy przeprowadzili także widowiskowy pokaz gaszenia płonącego samochodu, który następnie został pocięty specjalistycznym sprzętem. Gromkie „wow” dało się słyszeć wśród dzieci obserwujących sprawną akcję Strażaków.
    W międzyczasie pośród świętujących dzieci przechadzały się ogromnych rozmiarów postaci ubrane w polskie barwy narodowe. Aktorzy chojnickiego Teatru Ulicznego „Niepokorny” nie po raz pierwszy towarzyszyli wydarzeniu organizowanemu przez Centrum Kultury i Sztuki, jednakże ich obecność zawsze budzi zaciekawienie. Sztuka sprawnego poruszania się na szczudłach robi na dzieciach (i nie tylko) wielkie wrażenie. Wielkie wrażenie zrobił także najprawdziwszy Wóz Drzymały, pilnowany zresztą przez samego Michała Drzymałę i jego małżonkę. Część z dzieci nie znała historii tego sprytnego Polaka, który stał się prawdziwym symbolem walki z germanizacją w czasie Zaboru Pruskiego.
    Obchody tak wyjątkowego święta musiały się udać, dlatego też pogoda została zamówiona odpowiednio wcześniej. Dzięki temu spędziliśmy te kilka godzin na wspólnej zabawie w prawdziwie letniej aurze. Raz jeszcze życzymy dzieciom wszystkiego, co najlepsze z okazji ich święta, jednocześnie apelując do dorosłych aby nigdy nie tracili pierwiastka tej dziecięcej, szczerej radości, która towarzyszyła nam dzisiaj. Przecież wszyscy byliśmy kiedyś dziećmi!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


ROK  PRAW  KOBIET – z wizytą w Osieku

 

    W maju odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Kobieta Wobec Wyzwań Współczesnego Świata". Tym razem animatorki kultury ze świetlic wiejskich z gminy Sępólno Krajeńskie wybrały się do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.
    Zabytkowe zagrody, chaty, budynki użyteczności publicznej oraz sprzęty gospodarstwa domowego w skansenie skłaniały aby  cofnąć się myślami do początków ubiegłego stulecia, kiedy życie codzienne wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie. Poznałyśmy obowiązki, wyzwania, ale też i przyjemności kobiet żyjących na poczatku XX wieku.
    Emocje, zrodzone podczas zwiedzania skansenu w Osieku, pociągnęły za sobą refleksje nad zmianą roli kobiety w społeczeństwie w ciągu minionego 100-lecia.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Katarzyna Falkowska
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r. 


   Zespół Tańca Współczesnego PLUS stanowi jeden z filarów działalności artystycznej Centrum Kultury i Sztuki w Sępolnie Krajeńskim. Dziewczęta rozwijające swoją pasję w technice tańca współczesnego od dwóch lat są także grupą reprezentacyjną cheerleaderek. W związku z kształtowaniem nowej dyscypliny tanecznej, współpracują z Młodzieżową Sekcją Orkiestry Dętej CKIS, wielokrotnie uświetniając wydarzenia artystyczne na terenie gminy, a także powiatu. Ciesząc się ogromnym zainteresowaniem i sympatią organizatorów okolicznych przedsięwzięć, koncertują konsekwentnie poszerzając swój taneczny repertuar.

Więcej zdjęć w zakładce: Sekcje/Taneczne/Cheerleaderki


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Ewa Quiring - Korczak
fot. - Martyna Skuza


ZGŁOŚ SWÓJ POMYSŁ!!!

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim wznawia program
,,KULTURALNY ŚWIETLIK” - Babskie lato


   Celem strategicznym programu Centrum Kultury i Sztuki ,,Kulturalny Świetlik”  jest inicjowanie działań służących wzmocnieniu zaangażowania w życie społeczności lokalnej, rozwijaniu i odkrywaniu potencjału kulturowego oraz kulturotwórczych zasobów społeczności. Program ma być wsparciem w realizacji pomysłów wynikających z potrzeb mieszkańców, historii, tradycji i potencjału danej miejscowości (wsi Gminy Sępólno Krajeńskie).
Program skierowany jest do Rad Sołeckich, które gotowe są prowadzić nowatorskie działania animacyjne projektowane w oparciu o przeprowadzony sondaż i konsultacje społeczne. Główny nacisk programu położony jest na wzmocnienie potencjału społecznego, odkrywanie talentów i realizacje działań na rzecz społeczności lokalnych i przestrzeni publicznej.
W realizacji zadania beneficjentów wspomagać będzie wskazany przez CKiS animator, który udzieli fachowego i merytorycznego wsparcia. Beneficjent będzie mógł skorzystać z wiedzy i doświadczenia animatora z zakresu zarządzania projektami i współpracy ze społecznością lokalną.

- Regulamin do pobrania


KONTAKT


   Kolejne spotkanie z warsztatowego cyklu „KONTAKT” za nami. Tym razem wraz z Zespołem Tańca Współczesnego „PLUS” uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Tańca. Warsztaty odbyły się po raz kolejny z wybitnie utalentowanym tancerzem Filipem Drogosiem, wielokrotnym zdobywcą mistrzowskiego tytułu w dziedzinie tańca współczesnego oraz modern jazz.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


4 lata Zlotu Pojazdów Zabytkowych


    Za nami IV Zlot Pojazdów Zabytkowych. Wciąż nowa sępoleńska tradycja majówkowa ma już 4 lata. W powietrzu unosi się jeszcze zapach spalin, a my powoli wracamy z tej podróży w czasie robiąc symboliczne podsumowanie.
    Pięknie zachowane klasyczne pojazdy przyciągnęły na targowisko miejskie w Sępólnie Krajeńskim prawdziwe tłumy. Spora w tym zasługa wyśmienitej pogody, dzięki której rekordowa frekwencja utrzymała się do samego końca imprezy. Pasjonaci klasycznej motoryzacji ponownie zaskoczyli nas swoimi eksponatami, a my tradycyjnie postaraliśmy się zaskoczyć ich oprawą wydarzenia. Postanowiliśmy zrobić przekrojową retrospekcję z minionych lat, stylizacje z lat 60., 70., 80., królowały tego dnia na płycie targowiska. Atmosfera Zlotu wykracza poza wszelkie próby kategoryzacji. Ta impreza dosłownie żyje swoim życiem. Oprócz pojazdów, będących rzecz jasna centralną atrakcją Zlotu, to także pokazy i występy artystyczne. W tym roku na scenie zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKiS, której towarzyszyła sekcja cheerleaderek również z CKiS, a także Monika Basińska i Paulina Leda w wokalnym duecie obejmującym repertuar takich wykonawców jak m.in. ABBA, Maryla Rodowicz czy Eleni. Główną gwiazdą tegorocznego Zlotu Pojazdów Zabytkowych był jednak zespół Bayer Full, który przyciągnął pod scenę publiczność niemal stadionowych rozmiarów.
    Zlot Pojazdów Zabytkowych w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości to także symboliczna, sentymentalna podróż poprzez 100 lecie polskiej motoryzacji. O jej ewolucji, szczytowych osiągnięciach i ciekawostkach rozmawialiśmy z dyrektorem Pomorskiego Okręgowego Muzeum PRL, Marcinem Gulką. Zloty Pojazdów Zabytkowych odbywają się w całej Polsce, co więcej, z roku na rok przybywa na imprezowej mapie punktów, w których organizowane są nowe zloty. Jest to tylko potwierdzenie fenomenu tej klasycznej, epokowej motoryzacji, która zdaje się być ponadczasowa.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Martyna Skuza, Marcin Jarski, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r. 


Zaszum nam Polsko!


    Święto Konstytucji 3 maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja była dokumentem wprowadzającym kompromis szlachecko-królewski, znosząc między innymi zasadę liberum veto, równając jednocześnie w prawach politycznych szlachtę i mieszczan.
    W roku 2018, kiedy obchodzimy 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, świętowanie tego wydarzenia nabiera wyjątkowego znaczenia. To kolejny powód do dumy i przypomnienia o najważniejszych wydarzeniach z historii naszego kraju. W czasach, gdy patriotyzm bywa różnie interpretowany, naszym obowiązkiem jest stać na straży tradycji, bez zbędnego patosu i nadinterpretacji. Okolicznościowy koncert, który zaproponowaliśmy mieszkańcom Sępólna Krajeńskiego był więc okazją do wspólnego świętowania przy akompaniamencie muzyki symbolicznie nawiązującej do tematyki patriotyzmu, polskości, związanych z nią wartości i  kultywowanych od lat tradycji. Uroczyste rozpoczęcie nastąpiło tuż po odczytaniu fragmentu oryginalnej preambuły do konstytucji z 3 maja 1791 roku. Członkowie rodziny szlacheckiej w eskorcie kościuszkowców z gdańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Biały Orzeł” opuścili scenę, ustępując miejsca naszemu gościowi.
    W artystycznym programie pt. „Zaszum nam Polsko” sępoleńskiej publiczności zaprezentował się Maciej Wróblewski. Artysta, który w latach 70. i 80. występował m.in. u boku Mieczysława Fogga, Ewy Demarczyk czy Partity. Do tej pory zagrał w 26 krajach w Europie, Azji i Ameryce Południowej dając łącznie ponad 5000 koncertów. Oprócz autorskiego repertuaru, Pan Maciej zaskoczył słuchaczy interpretacjami utworów Czesława Niemena, grupy No To Co oraz zespołu Dżem. Najlepszym komplementem dla samego Artysty jest fakt, iż mimo wietrznej pogody publiczność nie ruszała się z miejsca do samego końca wspierając wokalnie naszego gościa, za co odwdzięczył się On serdecznymi podziękowaniami i utworem „Dwieście białych róż” ze specjalną dedykacją dla publiczności.
    Koncert „Zaszum nam Polsko” był zaledwie jedną z propozycji przygotowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim w ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń zaplanowanych na ten rok znajdziecie Państwo na stronie www.ckissepolno.com.pl w zakładce „100 lat Niepodległej Polski”. Przed nami całe mnóstwo wydarzeń, w których na różny sposób i w różnej formie będziemy odwoływać się do pamiętnej daty 11 listopada 1918 roku.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


 Pogotowie Flagowe – Z szacunkiem do biało-czerwonej


        Pogotowie Flagowe to kampania, której celem jest popularyzacja wiedzy i dobrych praktyk w dziedzinie symboli państwowych. Jak możemy wyczytać na stronie www.pogotowieflagowe.pl - „ekspozycja naszych barw narodowych to świadectwo naszego istnienia - to świadectwo długiej, krwawej i nieustającej walki o własny kraj, o własny język, o wolność i swobodę, o tożsamość i aspiracje na przyszłość.”
    Centrum Kultury i Sztuki postanowiło włączyć się do kampanii proponując akcję pt. „Z szacunkiem do biało-czerwonej”. Na czas trwania wydarzenia sępoleński Plac Wolności opanowały biel i czerwień. Wkrótce z głośników popłynęły dźwięki patriotycznych piosenek, a gromada zuchów Czarne Jagódki z gminnego przedszkola nr 2 „Bajka” zaintonowała wiązankę zuchową. Ich publiczny debiut został przyjęty nader optymistycznie. Ducha zdrowej rywalizacji podtrzymywali starsi koledzy zuchów, którzy przystąpili do zabawy w jak najszybsze (i poprawne!) układanie haseł podzielonych odpowiednio na białych i czerwonych kartkach. W międzyczasie burmistrz, Waldemar Stupałkowski zadawał pytania dzieciom, młodzieży i osobom starszym, sprawdzając ich wiedzę dotyczącą polskich symboli narodowych. Wszystko wskazuje na to, że pytania były wyjątkowo łatwe, bądź też poziom wiedzy na ten temat wśród mieszkańców Sępólna Krajeńskiego jest szczególnie wysoki, gdyż odpytywani udzielali samych poprawnych odpowiedzi, w nagrodę otrzymując flagę państwową wraz z drzewcem. Po serii pytań reszta flag została rozdana wśród mieszkańców.
    Akcja z „Szacunkiem do biało-czerwonej” została zainicjowana w związku ze startem kampanii Pogotowie Flagowe, ale została ona ujęta także w kalendarzu wydarzeń na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zaproponowaliśmy dla Państwa 100 wydarzeń, na 100 lat niepodległości. Część z nich już się odbyła, jednak wiele wciąż przed nami. Zachęcamy do śledzenia kalendarza imprez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim aby być zawsze na bieżąco.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


CENNA lekcja historii


    Przez dwa tygodnie w holu Centrum Kultury i Sztuki mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego mogli podziwiać unikatową wystawę polskich banknotów. Bogate w szczegółowe informacje plansze informacyjne wyjaśniały historię i okoliczności wprowadzania nowych nominałów, a nienagannie zachowane banknoty robiły wrażenie zarówno na najmłodszych zwiedzający, jak i na tych, którzy pamiętają czasy, gdy niektóre z eksponowanych banknotów były w obiegu. Wystawa ta trafiła do Centrum Kultury i Sztuki w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przez 100 lat oblicza polskich banknotów zmieniały się kilkukrotnie, możliwość prześledzenia tych zmian, poznania szczegółów towarzyszących denominacjom oraz charakterystycznych zapisów umieszczanych bezpośrednio na banknotach była niewątpliwie cenną (w końcu mowa o pieniądzach!) lekcją historii.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


Dziś jadę walczyć mamo...


    Stało się jasne i prawdopodobnie stało się raz jeszcze wielkim zaskoczeniem, kto zastąpił Jaskiniowców. Mowa oczywiście o kolejnym wydarzeniu na nieczynnej stacji kolejowej w Sępólnie Krajeńskim. Tym razem mogliśmy uczestniczyć w historycznej rekonstrukcji żegnania żołnierzy wyjeżdżających na front w związku z ogłoszeniem powszechnej mobilizacji wojskowej na czas II wojny światowej.
    Autentyczne emocje udzieliły się nie tylko wcielającym się w rolę żołnierzy i ich rodzin, ale także zwyczajnym obserwatorom tego wydarzenia. Nostalgiczna muzyka, jak i wierna epoce oprawa sprawiły, że na dworcu kolejowym zrobiło się nader poważnie, a wraz z przyjazdem pociągu – prawdziwej lokomotywy parowej, polały się pierwsze łzy. Oto żegnani przez najbliższych wyjeżdżają, żołnierze, rekruci, sanitariuszki, w służbie ojczyźnie, która wzywa do walki. Gdy po kilkuminutowym postoju pociąg w końcu ruszył w kierunku Nakła z nieba padał już rzęsisty deszcz, który tylko dodawał dramaturgii wydarzeniu. Żegnani okrzykami w takiej scenerii odjechali. Przeżyte emocje zostaną jednak w pamięci odbiorców na długo.
    Po raz kolejny udało nam się zaskoczyć przyjezdnych, ale i samych mieszkańców. Widać było to po twarzach zgromadzonych, słychać było to wśród rozmówców, a nade wszystko po raz kolejny udało nam się zrobić coś niebanalnego, coś co docenili pasażerowie pociągu, którzy doskonale wiedzą już, że na stacji Sępólno Krajeńskie zawsze czekają na nich niecodzienne atrakcje.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania, Michał Pick

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej


    78 lat minęło od Zbrodni Katyńskiej. Okrutnego mordu dokonanego na obywatelach Polski, oficerach wojska i policji oraz polskiej elicie intelektualnej. I chociaż w myśl przysłowia „czas goi rany”, to jednak są wydarzenia, które zdają się tej maksymie zaprzeczać.
    78 lat to tak niewiele, wciąż żyją wśród nas ludzie, którzy pamiętają okrucieństwo wojny, którzy przeżyli tragedie związane z tym najtragiczniejszym w dziejach ludzkości konfliktem zbrojny, tacy którzy stracili bliskich w Katyniu i tacy dla których każda rocznica Zbrodni Katyńskiej jest szczególnie bolesna i osobista. Mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej formie upamiętnienia ofiar pomordowanych w Katyniu. „Listy z…” był to artystyczny program będący wzruszającym świadectwem miłości i grozy. W całości oparty na autentycznych listach więźniów oraz wierszach Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Zbigniewa Herberta, Stefana Gołębiewskiego czy Jana Góreca-Rosińskiego. Panowie, Mieczysław Franaszek oraz Jakub Ulewicz wcielili się w rolę narratorów, którzy przy akompaniamencie doskonale podkreślającej emocje muzyki czytali listy przepełnione żalem, bólem i beznadziejną bezradnością. Z listów tych można było jednak wyczytać, że nawet w obliczu nieuchronnej tragedii, widma zbliżającej się śmierci, w ich autorach nie umarła miłość. Triumf miłości nad śmiercią można uznać za nieoczywiste przesłanie programu, który zdołał na te kilkanaście minut wprowadzić całkowitą ciszę wśród widowni. Proste, acz wyjątkowo symboliczne multimedialne slajdy dopełniły tylko i tak wymowną całość.
    13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym dniu w całej Polsce upamiętniamy pamięć pomordowanych Polaków. Ponad 21 tysięcy obywateli Polski zostało rozstrzelanych i pochowanych w zbiorowych mogiłach w katyńskim lesie. To tragiczne wydarzenie wciąż szokuje okrucieństwem i rozmiarem tragedii. My jednak możemy tylko oddawać cześć ofiarom tej zbrodni, co roku pogrążając się w refleksji nad tym, do czego zdolny potrafi być człowiek.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot: Michał Pick, Jacek Wojtania


Teatr Czas Wyobraźni nie próżnuje


   Pomimo remontu sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki, Teatr Czas Wyobraźni nie próżnuje. Minionej soboty zaprezentował się w sali konferencyjnej Centrum Aktywności Społecznej licznej grupie mieszkańców Sępólna i przyjezdnych gości wystawiając sztukę "Co to znaczy BYĆ KRÓLEM ?". Zwariowana komedia powstała na podstawie powieści "Oliwier VII" węgierskiego pisarza Antala Szerba. Młodzi aktorzy z prawdziwą wirtuozerią i talentem godnym zawodowców ukazali zabawne losy króla Oliwiera. Państwo Alturia popadło w spiralę długów. Skorumpowany premier Pritanez zapragnął zbić na tym interes z bezwzględnym biznesmenem Coltorem. Król w obliczu problemów postanowił uciec z kraju i incognito wieść życie beztroskiego włóczęgi. Ale jak to w życiu bywa, dalsze wydarzenia potoczyły się swoim losem, wbrew zamiarom bohaterów. Zabawne dialogi i wyraźne charaktery postaci wywoływały zasłużony aplauz publiczności, która z zapartym tchem śledziła spiski Pritaneza i wymyślne fortele Saint Germaina,
brawurowo zagranych przez Julię Rogowską, miłości i miłostki króla - doskonały tandem Magdy Majewskiej i Tosi Scheffler, lojalność Majora - Weroniki Szreder i nieokiełznaną frywolność malarza Sandovala, granego przez Agatę Gappę. Bardzo dobrze wypadła Natalia Szykowna jako Coltor i Oliwia Żywina jako dzielna księżniczka Clodia. Całości spektaklu dopełniły przepiękne stroje i współgrające ze spektaklem współczesne piosenki. A młodzi aktorzy już nabierają rozpędu do dalszych projektów.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim

Tekst - Kacper Gładych
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.

 


Centrum Kultury i Sztuki w gronie laureatów
programu „Zaproś nas do siebie!”

 

 

   Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że znaleźliśmy się w gronie laureatów programu „Zaproś nas do siebie!”. W ramach programu odbędziemy 300 godzin warsztatów, szkoleń i wizyt studyjnych, które pozwolą nam ulepszać naszą ofertę programową w oparciu o lokalne dziedzictwo, a także podniosą stopień profesjonalizacji naszych działań. To dla nas wielka szansa i wielkie wyróżnienie. Z myślą o podnoszeniu standardów naszej pracy, dla Was – odbiorców proponowanych przez nas przedsięwzięć, zakasamy rękawy i przystępujemy do projektu. O jego postępach będziemy informować Państwa na bieżąco.

 


100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości


    Pełniące rolę Centrum Informacyjnego Sępoleńskich Obchodów Niepodległości, Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim prezentuje Państwu kalendarz obchodów wyjątkowego jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przygotowaliśmy 100 zróżnicowanych tematycznie wydarzeń, które w różny sposób podejmują temat patriotyzmu i dumy narodowej odwołując się do pamiętnej daty 11 listopada 1918 roku. Czekają na Państwa widowiskowe pokazy grup rekonstrukcyjnych, malowanie artystycznych murali na terenach wiejskich, międzypokoleniowe spotkania, gry i zabawy integracyjne, okolicznościowe koncerty – wystąpią między innymi Bayer Full, Maciej Wróblewski, Arfik, Grupo Costa, Karpowicz Familly, Mejk, Bajery, Bernadeta Kowalska oraz oczywiście gwiazda tegorocznych Dni Sępólna, zespół Perfect. Z kabaretową wizytą powróci do nas Formacja Chatelet, a my ponownie przeniesiemy się w czasie na stacji PKP, która co roku przeżywa niespotykane metamorfozy za naszym udziałem. W przygotowaniu jest także wyjątkowy film, którego premiera planowana jest na grudzień, „Sto lat życia w niepodległej” to nieocenionej wartości wspomnienia stulatków z terenów Sępólna Krajeńskiego i okolic. Kalendarz obchodów 100-lecia Niepodległości w naszej gminie dostępny jest w wersji do pobrania na naszej stronie, w specjalnej zakładce poświęconej wydarzeniom patriotycznym na rok 2018 - http://www.ckissepolno.com.pl/100latNiepodleglejPolski . Zachęcamy do zapoznania się i czynnego uczestnictwa w przygotowanych wydarzeniach!

- Pobierz kalendarz


 

Zapisy do tanecznej grupy PLUS MINI

 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim informuje, że trwają zapisy do tanecznej grupy PLUS MINI, której treningi odbywają się w każdy poniedziałek tygodnia od godziny 16:00.
Zapraszamy dziewczynki w wieku od 7 do 10 roku życia.

 

 

 

 

 


Z PASJĄ DO TAŃCA


   Tańczyć może każdy. Z opinią tą można się zgodzić pod warunkiem, że taniec potraktujemy jako jedną z wielu skutecznych form odreagowania codziennych napięć i stresu. Nie będzie niczym odkrywczym jeśli wspomnę tu o towarzyszącej tańcowi harmonii ciała i umysłu, pozwalającej na głębsze poznanie siebie, a przede wszystkim budującej porozumienie z innymi ludźmi.
Kiedy jednak myślimy o tańcu jak o sposobie doskonalenia siebie, w kategorii pasji i rozwoju, jego obraz zaczyna przybierać zupełnie inną formę. Staje się on wówczas swego rodzaju dyscypliną, która dając niewątpliwie wiele korzyści, wymaga w zamian ogromnej siły charakteru, systematyczności, a także bezustannej pracy nad samym sobą.
   Studio Tańca STYL Centrum Kultury i Sztuki od 30-stu lat skupia dzieci i młodzież wykazującą chęć realizowania swoich pasji w kierunku tańca. Na przestrzeni tych wielu lat, tancerki zaangażowane w pracę artystyczną STUDIA odnosiły zarówno sukcesy jak i porażki. Te drugie choć trudniejsze do zaakceptowania, zawsze przekuwane były w cenną lekcję, z której wcześniej czy później należało wyciągnąć wnioski. Obecnie taneczne STUDIO CKiS skupia kilka grup wiekowych, z których najstarsza w miesiącu marcu podjęła wyzwanie skonfrontowania swoich dotychczasowych dokonań z innymi formacjami, działającymi  w szeroko pojętym rejonie. Poza Zespołem Tańca Współczesnego PLUS, który zaprezentował podczas konkursu fragment inscenizacji „SOBÓTKOWE WOŁANIE”, w konfrontacjach choreografię solową „NIEPAMIĘĆ” wykonała MARTYNA SKUZA- utalentowana tancerka Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
 Niezwykle miło podzielić się z Państwem informacją, że praca tych wyjątkowo wrażliwych, niepowtarzalnych i zdyscyplinowanych młodych osób, przyniosła nadspodziewany sukces.
 Dziewczęta zdobyły dwa pierwsze miejsca w każdej z reprezentowanych kategorii; SOLO oraz FORMACJA STARSZA. Ponadto jedna z tancerek AGATA ZABROCKA zdobyła nagrodę OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 za szczególną aparycję i indywidualność sceniczną.
Ogromne wzruszenie, radość i satysfakcja to tylko namiastka emocji towarzyszących nam dnia 23 marca w Śliwicach. I choć niezręcznie pisać o skądinąd swoich sukcesach, to mimo wszystko
 z radością dzielę się z Państwem tym małym-wielkim tryumfem.
   Dodam, że bez względu na rezultat piątkowych konfrontacji emocje jakich dostarczyły mi tancerki ZTW „PLUS” były dla mnie absolutną dawką szczęścia w czystej postaci. Ich energia, pasja i radość z tańca to najlepsze co mogę otrzymać w zamian za...

Zespół Tańca Współczesnego PLUS:

Marta Jarska

Klaudia Chylewska

Nikola Węgierska

Joanna Ziemska

Monika Ziemska

Agata Zabrocka

Agata Bamberska

Klaudia Dominiak

Martyna Skuza

Wiktoria Dankowska

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Ewa Quiring-Korczak


Misterium Niedzieli Palmowej


    Po raz trzeci ulicami Sępólna Krajeńskiego przeszedł barwny korowód, maszerujący z bogato zdobionymi palmami przygotowanymi na cześć przybyłego Jezusa Chrystusa.
    Mające dydaktyczno-religijny charakter Misterium Niedzieli Palmowej rozpoczęło w naszym mieście Wielki Tydzień. Misteria poprzedzające święta Wielkiejnocy odbywają się na całym świecie, od trzech lat także w Sępólnie Krajeńskim. Są one formą upamiętnienia symbolicznego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, który witany był przez tamtejszy lud palmami. Rekonstrukcja ta jest możliwa dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy na tę okazję wcielają się w rolę ludu Izraela towarzyszącego Jezusowi w jego triumfalnym pochodzie oraz współpracy z parafią rzymskokatolicką pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim. Korowód ten z roku na rok rośnie w siłę i robi coraz większe wrażenie swoją rozmaitością.
    Misteria będące formą religijnego dramatu i realistyczno-obyczajowego widowiska przyciągają nie tylko dzieci, ale także dorosłych, dzięki czemu możemy podziwiać prawdziwie wielopokoleniowy korowód, któremu przyświeca wspólna, radosna idea. Idea, która może być ujęta w formie metaforycznego zwycięstwa życia nad śmiercią.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


Wiosno zostań z nami!


    21 marca to dzień kalendarzowej wiosny. Póki co wiosnę mamy tylko w kalendarzu, ale wczoraj staraliśmy się ze wszystkich sił wraz z uczniami szkoły podstawowej nr 1 i nr 3 zatrzymać Panią Wiosnę u nas na dłużej.
    Bo też Pani Wiosna już się u nas pojawiła, tyle tylko że jeszcze nie za bardzo potrafi się zaaklimatyzować. Zima rozgościła się na dobre i chociaż grzecznie staramy się jej wytłumaczyć, że pora już sobie pójść, to jednak cały czas daje nam o sobie znać, przez co nieśmiała Pani Wiosna wciąż obawia się wejść na jej miejsce. Jesteśmy jednak przekonani, że wczoraj daliśmy do zrozumienia Zimie, że oczekujemy już tylko na słońce i zakwitające kwiatki. Nasi goście deklarowali zresztą, że widzieli już lecące klucze żurawi, przebiśniegi i skaczące żaby, tak więc Wiosna już tu jest! Spragnieni słonecznych promyków uczniowie wzorując się na naszej Pani Wiośnie rysowali portrety, które miały przekonać ją do pozostania razem z nami. Zespołowa, artystyczna praca i jej efekty przywołały uśmiech na twarzy jej, a zaangażowanie z jakim podeszli do zadania uczniowie musiało zrobić na niej wrażenie. W geście podziękowania Pani Wiosna nauczyła nas radosnego, wiosennego tańca i rozstaliśmy się w nadziei, że już nas nie opuści.
    Zima demonstruje swoją obecność, ale jesteśmy przekonani, że to jej osobliwa forma pożegnania. W końcu wczoraj zrobiliśmy wszystko aby przekonać Panią Wiosnę, że tak bardzo jej oczekujemy. Spod zalegającego jeszcze za oknami śniegu już za chwilę przebijać będzie zielona trawka, a my w końcu będziemy mogli zrzucić te grube, zimowe ubrania i bawić się na dworze ogrzewani wiosennym słońcem.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


 Męski Punkt Widzenia


    Rok 2018 został ogłoszony niemal jednogłośnie przez wszystkie kluby parlamentarne Rokiem Praw Kobiet. Polska jako jeden z pierwszych krajów przyznał prawa wyborcze kobietom, w tym roku obchodzimy setną rocznicę tego wydarzenia. Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim dołącza się do dyskusji o prawach kobiet, ich rolach i nierównościach społecznych startując z cyklem spotkań pod tytułem Kobieta Wobec Wyzwań Współczesnego Świata.
    Dyskusję poświęconą kobietom zainaugurowaliśmy dość nietypowo... z mężczyzną! Bo, jak twierdzi sam zaproszony, dziennikarz śledczy Tomasz Sekielski: „nikt tak dobrze nie zna się na kobietach jak mężczyźni”. Jesteśmy narodem ekspertów, bez dwóch zdań. Aspirujemy do miana specjalistów w każdej dziedzinie, jednakże obecność Tomasza Sekielskiego na tak pomyślanym spotkaniu była nieprzypadkowa. To mężczyzna, który w wywiadach zawsze powtarza jak bardzo liczy się ze zdaniem swojej żony Anny. Podczas piątkowego spotkania również podkreślił, że jest ona dla niego prawdziwym natchnieniem i to jej zawdzięcza swój zawodowy sukces. Jeśli mężczyzna może być „feministą”, bynajmniej nie w tym stereotypowym, raczej pejoratywnym znaczeniu, to Tomasz Sekielski zdecydowanie nim jest. Mając świadomość nierówności społecznych podkreśla, że kobiety są zdecydowanie bardziej zorganizowane i pracowite od mężczyzn, a fakt że wciąż napotykają na wiele problemów chociażby na drodze zawodowej karze nam się zastanowić czy aby na pewno prawa kobiet są w pełni respektowane. Poruszyliśmy wspólnie także temat opresyjnej kultury bliskiego i dalekiego wschodu, gdzie kobiety wciąż są uprzedmiotowiane i ubezwłasnowolniane, dochodząc do wniosku, że dopóki sytuacja ta nie ulegnie zmianie, dopóty świętowanie praw kobiet będzie jedynie formą przypominania o ich ciągłym pogwałcaniu.
    Bez względu na to czy refleksje nad prawami kobiet prowadzą nas do pesymistycznych wniosków czy dających nadzieję prognoz na przyszłość, Rok Praw Kobiet daje możliwość poruszenia ważnych tematów, z której chcemy skorzystać. Dlatego też zachęcamy Państwa do śledzenia aktywności Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim i czynnego uczestnictwa w spotkaniach planowanych w ramach cyklu Kobieta Wobec Wyzwań Współczesnego Świata.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


Dzień Kobiet? Rok Kobiet!


        Solista Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie, Pan Jacek Silski, pojawił się u nas ponownie ze specjalnym programem dedykowanym wyłącznie kobietom, które obchodziły swoje święto.
    Najszczęśliwsze kobiety to te, dla których Dzień Kobiet trwa przez cały rok. Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim postanowiło umilić wszystkim Paniom obchody ich święta dając możliwość uczestnictwa w koncercie wyjątkowo popularnego w naszym mieście Jacka Silskiego. Wybór ten okazał się strzałem w dziesiątkę, pamiątkowe bilety rozeszły się w błyskawicznym tempie, dzięki czemu widownia wypełniona była do ostatniego miejsca. Już od pierwszych dźwięków nie było wątpliwości, że jest to koncert ze szczególną dedykacją. Zdaje się, że świętujące tego dnia Panie były wielce usatysfakcjonowane repertuarem i jego wykonaniem, bo występ nie obył się bez bisów. Mamy nadzieję, że moc życzeń i serdeczności płynące od samego Jacka Silskiego oraz zaproszonych gości w połączeniu z muzyczną laurką w wykonaniu naszego gościa, sprawiły że tegoroczny Dzień Kobiet będzie dla Pań uczestniczących w owym koncercie wyjątkowo miłym wspomnieniem.
    My raz jeszcze życzymy wszystkim Kobietom wszelkiej pomyślności przypominając jednocześnie, że rok 2018 został ustanowiony Rokiem Praw Kobiet. Tak więc drogie Panie, ten rok należy w szczególności do Was!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w GALERII 2018r.


Kinowe premiery w kameralnej odsłonie


    Za nami pierwsza wizyta Objazdowego Kina Visa w tym roku i jednocześnie pierwsze seanse na sali kolumnowej, która w związku z planowanym remontem sali kinowej staje się tymczasowo docelowym miejscem organizowanych przez nas wydarzeń. Okazuje się, że nieco bardziej kameralne warunki mają swój urok, a przede wszystkim, nie wykluczają całkowicie seansów filmowych z naszego kalendarza imprez.
    Objazdowe Kino Visa przyzwyczaiło nas już do tego, że pojawia się u nas z najnowszymi filmowymi premierami, niejednokrotnie w dniu ich światowej bądź ogólnopolskiej premiery. Oprawa towarzysząca seansom spełnia standardy kinowych multipleksów, z ewidentną korzyścią cenową po stronie organizatorów. Zainteresowanie filmami i niezmiennie wysoka frekwencja utwierdzają nas w przekonaniu, że wizyty objazdowego kina w naszym mieście to niezwykle istotny punkt w ofercie naszej placówki.
    Tym razem kinomaniacy mogli wybierać spośród pięciu tematycznie zróżnicowanych filmów takich jak: „Fernando”, „Cudowny Chłopak”, „Podatek od Miłości”, „Kobiety Mafii” oraz „Nowe Oblicze Greya”. Największym zainteresowaniem cieszyła się ostatnia z części filmowej sagi Patryka Vegi, „Kobiety Mafii”, ale zgodnie z oczekiwaniami całkiem pokaźna grupy przyszła zobaczyć także finał romansu Anastasi i Christana Grey. Dzieci natomiast były prawdziwie rozbawione historią leniwego byczka Fernando, który przez całkowitą pomyłkę musiał stawić czoło losowi i udowodnić, że wbrew swojej naturze jest waleczny i odważny.
    W miejscowościach takich jak Sępólno Krajeńskie, gdzie na stałe nie funkcjonuje kino, wizyty Objazdowego Kina Visa to nie lada atrakcja. Tym bardziej, że zapotrzebowanie na kinowe nowości i chęć bycia na bieżąco z filmowymi premierami stale rośnie. Obserwujcie naszą stronę internetową (www.ckissepolno.com.pl) oraz profil na facebooku, a będziecie zawsze poinformowani na czas!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. – Jacek Wojtania


Kobieta wobec wyzwań współczesnego świata

 

    Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Praw Kobiet, Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim z myślą o kobietach wychodzi z inicjatywą cyklu spotkań pod tytułem „Kobieta wobec wyzwań współczesnego świata”. Inauguracja nastąpi już 9 marca podczas okolicznościowego koncertu Jacka Silskiego, wówczas poznają Państwo szczegóły tego przedsięwzięcia. Jednak już teraz uchylamy rąbka tajemnicy – będą to spotkania dla kobiet i o kobietach, podczas których dyskutować będziemy o życiu kobiet we współczesnym świecie, możliwościach rozwoju i samorealizacji, godzeniu obowiązków z pasjami, życia rodzinnego z pracą, a także o sile do walki w trudnych okresach życiowych. Zachęcamy Państwa do śledzenia naszej strony, gdzie na bieżąco będą pojawiały się informacje o planowanych spotkaniach!

 


Niepodległa w fotografiach

 

 

 

 

    Szanowni Państwo, zwracamy się do Was z prośbą o podzielenie się zdjęciami po rodzicach, dziadkach bądź pradziadkach z okresu I wojny światowej lub okresu międzywojennego. Wszelkie fotografie obrazujące życie mieszkańców Sępólna i okolic liczące sto lat bądź blisko sto lat będą dla nas niezwykle cenne. Mając niezaprzeczalną wartość historyczną pomogłyby nam one w utworzeniu pamiątkowej galerii w związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jesteśmy przekonani, że mają Państwo w swoich rodzinnych zbiorach zdjęcia, które pomogą nam w zrealizowaniu tego celu, a towarzyszące im historie będą dla nas niezapomnianą lekcją historii. Wszyscy tworzymy Niepodległą, a historia naszej Lokalnej Ojczyzny jest jej istotnym elementem. Jeśli więc jesteście Państwo w posiadaniu zdjęć, którymi zechcielibyście się z nami podzielić, prosimy o kontakt!

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wakacje w stylu retro z CKiS

    Dobiegły końca Retro Wakacje z Centrum Kultury i Sztuki. Za nami tydzień wspólnych spotkań, podczas których staraliśmy się udowodnić dzieciom, że dobra zabawa istnieje również poza światem wirtualnym. I istniała od zawsze! Cofnęliśmy się w czasie do gier i zabaw, które królowały na podwórkach na długo przed wynalezieniem Internetu. Chociaż dla dzieci „retro” jest to, co wyszło z mody zaledwie kilka lat temu, to jednak taka podróż do epoki podwórkowych zabaw sprzed kilkudziesięciu lat okazała się frajdą. Wakacje w stylu retro to nie tylko stare gry i zabawy, ale również retro moda czy retro muzyka. Staraliśmy się udowodnić dzieciom, że termin retro nie odnosi się do rzeczy, które są „staromodne” bądź „przestarzałe”, a raczej do tych, które są „klasyczne” i w pewnym sensie „kultowe”. Możemy powiedzieć przewrotnie, że retro jest ciągle „na czasie”. I nawet jeśli już od jutra z powrotem w ruch pójdą tablety, laptopy i konsole do gier, to jednak poznaliśmy alternatywę na dobrą zabawę „bez prądu”, bądź na czas pięknej, letniej pogody, podczas której aż żal siedzieć w domu.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania, Michał Pick, Katarzyna Falkowska

Więcej zdjęć  na


ROK  PRAW  KOBIET


    W ramach projektu "Kobieta wobec wyzwań współczesnego świata ", w czerwcu , na ulicach naszego miasta rozpowszechniałyśmy informację o tym, że rok 2018 ustanowiony został Rokiem Praw Kobiet. Za pomocą symbolicznych sentencji na temat płci pięknej przypominałyśmy paniom, jakimi silnymi, uroczymi, wrażliwymi, wytrwałymi i uczuciowymi istotami są kobiety.
    Zaprosiliśmy również mieszkańców (i zapraszamy wszystkich Państwa) na kolejne spotkanie z cyklu "Kobieta wobec wyzwań współczesnego swiata", które odbędzie sie już 6 lipca 2018 r, o godz. 17.00 w Herbaciarni TEA  LADY, a którego gościem będzie pani Krystyna Mazurówna.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Katarzyna Falkowska
fot. Michał Pick


Serigrafia przed wakacjami.


   Na ostatnich zajęciach z cyklu rysunek/ malarstwo królowała grafika. Dzieci mogły pierwszy raz spotkać się z techniką warsztatową jaką jest serigrafia, inaczej nazywana sitodrukiem.  Na specjalnym sicie został wcześniej przygotowany wzór z logiem sekcji, który każdy mógł samodzielnie wydrukować na koszulce lub torbie.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl