Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum aktualności 2019 [4]

 

 

 


 


Kino po wakacjach – zarezerwuj bilety


    Zapraszamy na kolejne seanse kinowe z Zakrzywieniem Czasoprzestrzeni. Już 30 września w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim wyświetlimy dla Was najnowsze kinowe hity. Bajkową historię „Wyprawy Magellana”, dramat wojenny z trudną historią miłości w tle, „Legiony”, polski remake, włoskiego hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” czyli film „(Nie)znajomi” oraz raz jeszcze głośny film Patryka Vegi, „Polityka”. Bilety dostępne są już w przedsprzedaży na stronie http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/ oraz www.biletyna.pl i www.ckissepolnoi.com.pl. Istnieje także możliwość kupna biletów bezpośrednio przed seansem. Jednocześnie informujemy, że Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim NIE DYSTRYBUUJE BILETÓW NA SEANSE KINOWE, prosimy o zakup biletów on-line bądź bezpośrednio w kasie kina. Oto jak prezentuje się szczegółowy repertuar:

 

"Wyprawa Magellana"

godz. 15:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)


 

Kup bilet online!

Opis:
Flota pięciu potężnych okrętów opuszcza Sewillę w 1519 roku pod dowództwem odważnego podróżnika – Ferdynanda Magellana wraz z jego załogą liczącą ponad 200 marynarzy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Legiony"

godz. 16:45
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)

 

Kup bilet online!

Opis:
"Legiony" to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. "Król" (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

 

 

"(Nie)znajomi"

 

godz. 19:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)

 

Kup bilet online!

Opis:
Grupa przyjaciół postanawia, że do końca kolacji wszystkie rozmowy telefoniczne mają być w trybie głośnomówiącym, a smsy  - odczytywane.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

"Polityka"

godz. 21:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)

 

Kup bilet online!

Opis:
W "Pitbullu" Patryk Vega zajął się policją, w "Botoksie" wziął pod lupę służbę zdrowia, a teraz przyszedł czas na polską scenę polityczną. Co robią i jak zachowują się najważniejsi ludzie w kraju, kiedy gasną światła kamer i spadają maski? Jak władza i dostęp do publicznych pieniędzy wpływa na osoby piastujące najwyższe urzędy i pełniące obowiązki wobec Narodu? Bezkompromisowa "Polityka" odpowiada na te pytania. To film o przedstawicielach wszystkich frakcji i ugrupowań politycznych w Polsce, o rządzących i opozycji, o świeckich liderach i politykach w sutannach

 

 

ZAPRASZAMY!
30.09.2019 r.
Bilety do kupienia na stronach:
 http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/, www.ckissepolno.com.pl, www.biletyna.pl
oraz bezpośrednio przed seansem, w kasie kina


 


Wiejski Ośrodek Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna,
Rada Sołecka w Lutowie
oraz
Centrum Kultury i Sztuki i Ośrodek Pomocy Społecznej
w Sępólnie Krajeńskim
Serdecznie zapraszają na:

Biesiadę po Lutowsku


w programie:

- występy artystyczne miejscowych zespołów
- koncert zespołu Kasi i Klaudii Chwołka oraz Gienka Loska z zespołu B.A.R
- animacje dla dzieci i dorosłych
- degustacja potraw „jadło kuchni polskiej”
- inne atrakcje (park rozrywki dla dzieci, słodkie niespodzianki, stosika wystawców ludowych, grill)
- na zakończenie dyskoteka pod chmurką, którą poprowadzi DJ Kacper


14.09.2019 r. (sobota)
godz. 16.00
placu przy WOK w Lutowie
(w razie niepogody sala WOK)Polski Splot na Europejskie Dni Dziedzictwa 2019


    Przed nami kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku odbywać się one będą pod hasłem „Polski Splot”. Jak zwykle wydarzenia tematycznie nawiązujące do hasła przewodniego będą miały miejsce na terenie całej gminy i potrwają przez tydzień. Zaczynamy w piątek, 6 września artystyczną instalacją, pod roboczym tytułem „Pajęczy Splot”, która symbolicznie nawiązywać będzie do 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, obrazując zmiany jakie zaszły przez ten czas na terenie naszej gminy. Europejskie Dni Dziedzictwa to wystawy, koncerty, warsztaty – tydzień kreatywnej i artystycznej aktywności wszystkich Satelit Kultury. W czasie trwania tegorocznej edycji zapraszamy między innymi do Lutowa, gdzie 14 września odbędzie się Biesiada po Lutowsku - „Kultura w splocie”. Tego samego dni ciekawe wydarzenie zapowiada się w Iłowie, „U podnóży Folk Drabiny” to historia tkactwa, od snopków lnu, przez płótno zgrzebne, kremplinę, bistory, aż do wielce wyszukanych jedwabi – od zwykłych splotów szydełkowych, po ażurowe robótki. Dzień później, 15 września zapraszamy do Wałdowa na XI Jarmark św. Mateusza, podczas którego zaprezentowana zostanie wystawa krajeńskich koronczarek. A w Wysokiej Krajeńskiej, również 15 września, będzie można wziąć czynny udział w warsztatach poświęconych budowie i działaniu tradycyjnego krosna tkackiego. Uczestnicy przygotują i założą osnowę na krosna, po czym przystąpią do procesu tkania. Szczegółowy harmonogram wszystkich wydarzeń dostępny w placówkach Satelit Kultury – świetlicach wiejskich oraz Wiejskich Ośrodkach Kultury. O zbliżających się przedsięwzięciach będziemy również informować na bieżąco na naszej stronie. Zachęcamy do śledzenia!


Wieś na Weekend w gminie Sępólno Krajeńskie


    Trwają obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Polski Splot”. Wystawy, pokazy i warsztaty tematycznie nawiązujące do motywu przewodniego EDD, odbywają się na terenie całej gminy. Świetlice wiejskie w Wysokiej Krajeńskiej, Iłowie, Wałdówku oraz Lutówku przygotowały atrakcje pod wspólnym hasłem „Polski Splot – Krajeńska Wieś pod osłoną przędzy” Wydarzenia te odbywają się w ramach projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich „Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie”.
    W sobotę, 14 września o godzinie 12:00 zapraszamy do Wałdówka, gdzie podziwiać będą mogli Państwo wystawę maszyn do szycia i żelazek z minionych lat. Ekspozycja zabytkowego, dobrze zachowanego sprzętu to interesująca lekcja historii i ewolucji podstawowych akcesoriów gospodarstwa domowego. Tego samego dnia, o godzinie 15:00, w Lutówku odbędzie się „Pokaz mody polskiej”, wszystkim zainteresowanych tematyką modową i jej zmianami na przestrzeni lat zalecamy udać się właśnie do Lutówka. A wieczorem zapraszamy do Iłowa, o godzinie 17:00 odbędzie się tam ciekawe wydarzenie pod nazwą „U podnóża folk drabiny”. To historia tkactwa, od snopków lnu, przez płótno zgrzebne, kremplinę, bistory, aż do wielce wyszukanych jedwabi – od zwykłych splotów szydełkowych, po ażurowe robótki. Z kolei do Wysokiej Krajeńskiej zapraszamy na pokazy dawnych rzemiosł średniowiecznych. Scenografię stanowić będzie osada rzemieślników prezentujących dawne, wymarłe zawody. Podziwiać będzie można rogownictwo z wyrobami z kości i rogów, bogate stanowisko snycerskie z całą gamą wyrobów z drewna, warsztaty tkania na krosnach. Na terenie osady mincerz będzie wybijać monety, skórnik pomoże przymierzyć skórzany pancerz, a rogownik zagra z Wami w średniowieczne warsztaty. Wszystko to już w najbliższą niedzielę w Wysokiej Krajeńskiej (teren przy świetlicy wiejskiej). Początek pokazów godzina 14:00. Wybierz wieś na weekend!Kino po wakacjach – zarezerwuj bilety    Po wakacjach wracają seanse kinowe z Zakrzywieniem Czasoprzestrzeni. Już 13 września zapraszamy Was do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim na trzy filmy. Bajkowy „Playmobil”, dramat historyczny poświęcony generałowi Piłsudskiemu, „Piłsudski” i kolejny głośny film Patryka Vegi, „Polityka”. Bilety dostępne są już w przedsprzedaży nastronie http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/ oraz www.biletyna.pl i www.ckissepolnoi.com.pl. Istnieje także możliwość kupna biletów bezpośrednio przed seansem. Jednocześnie informujemy, że Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim NIE DYSTRYBUUJE BILETÓW NA SEANSE KINOWE, prosimy o zakup biletów on-line bądź bezpośrednio w kasie kina. Oto jak prezentuje się szczegółowy repertuar:

 

"Playmobil"

godz. 9:00 i 14:30
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)

 

Kup bilet online!

Opis:
Za sprawą tajemniczego portalu Marla wraz z bratem przenosi się do świata zabawek i zostaje przemieniona w figurkę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Piłsudski"

godz. 11:00 i 19:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)

 

Kup bilet online!

Opis:
Jest rok 1901. Józef Piłsudski "Ziuk" (Borys Szyc) po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia – żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska). Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg, by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę.

 

 

 

"Polityka"

godz. 16:30 i 21:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)

 

Kup bilet online!

Opis:
W "Pitbullu" Patryk Vega zajął się policją, w "Botoksie" wziął pod lupę służbę zdrowia, a teraz przyszedł czas na polską scenę polityczną. Co robią i jak zachowują się najważniejsi ludzie w kraju, kiedy gasną światła kamer i spadają maski? Jak władza i dostęp do publicznych pieniędzy wpływa na osoby piastujące najwyższe urzędy i pełniące obowiązki wobec Narodu? Bezkompromisowa "Polityka" odpowiada na te pytania. To film o przedstawicielach wszystkich frakcji i ugrupowań politycznych w Polsce, o rządzących i opozycji, o świeckich liderach i politykach w sutannach
 
 ZAPRASZAMY!
13.09.2019 r.
Bilety do kupienia na stronach:
 http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/, www.ckissepolno.com.pl, www.biletyna.pl
oraz bezpośrednio przed seansem, w kasie kina


Koncertowe zakończenie wakacji


    By wakacje zakończyć hucznie i z przytupem, zapraszamy Was na koncertowy wieczór z rockową muzyką w podwójnym, lokalnym wydaniu. Zagrają: świeżo reaktywowany Electric Noise, mieszanka hałaśliwego stoner-noise rocka z elementami rocka psychodelicznego, usłyszymy dobrze znane covery i wspominki z wydanego trzy lata temu autorskiego demo oraz Alien Eye Contact, nieprzewidywalna muzycznie grupa starych znajomych, która tworzy muzykę z pogranicza rocka i elektroniki. Będzie się działo, będzie zabawa.


30.08.2019
Start: godzina 20:00
muszla koncertowa w Sępólnie Krajeńskim
Zapraszamy!


DNI SĘPÓLNA KRAJEŃSKIEGO 2019 r.


3 sierpnia 2019 r. (sobota)

godz. 15.00  XV Jarmark św. Wawrzyńca (Balkan Express, Kapela Tyrolska, Andrzej Kubacki)
(Targowisko Miejskie ,,Mój Rynek”)
godz. 21.00 Bitwa DJ-ów (plaża miejska)

4 sierpnia 2019 r. (niedziela)

godz. 14.00 Rodzinne pływanie z TKKF
(Bezpłatne wypożyczanie  sprzętu wodnego (rowery, kajaki, łodzie), gry i zabawy w kajakarni)


5 sierpnia 2019 r. (poniedziałek) 

  godz.16.30  Wernisaż autorskiej wystawy fotograficznej Andrzeja Ossowskiego ,,Moje miasto nocą”
(Czytelnia Biblioteki Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza)


6 sierpnia 2019 r. (wtorek)

godz. 10.00 Śniadanie na trawie (Sępoleńska Strefa Relaksu – przed Centrum Kultury i Sztuki)


7 sierpnia  2019 r. (środa)  

  godz. 18.00 Wielki Test z Historii Sępólna Krajeńskiego, III edycja pod nazwą ,,Franciszek i Emanuel Grudzińscy i ich epoka” (sala konferencyjna Centrum Aktywności Społecznej)


8 sierpnia 2019 r. (czwartek)

godz. 17.00 Bajkowy czwartek i plenerowy spektakl dla dzieci ,,O trzech zaklętych królewnach czyli opowieści rozbójników” w wykonaniu aktorów Państwowego Teatru Lalek ,,Tęcza” (sępoleńskie molo)


9 sierpnia 2019 r. (piątek)

godz. 11.00 Wernisaż ogólnopolskiej wystawy ,,Utracone. Świat małych ojczyzn na fotografiach ze zbiorów archiwów społecznych” KARTY (sala wystawowa Wozownia ul. Jeziorna)
godz. 13.00 ,,Kultura smacznego” (sępoleńskie ulice)
godz. 17.00 ,,W pewien piękny letni wieczór” – najpiękniejsze melodie musicalowe, duety operetkowe i dużo humoru (sępoleńskie molo)


10 sierpnia 2019 r. (sobota)

godz. 6.00 Spinningowe zawody teamów wędkarskich na jeziorze sępoleńskim (Stanica Wędkarska KW nr 121 Sępólno Krajeńskie)
godz. 9.00 Msza św. w intencji Mieszkańców (Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja)
godz. 10.00 VI Turniej w siatkówkę plażową mężczyzn o puchar Starosty Sępoleńskiego (boiska Centrum Sportu i Rekreacji)
godz. 10.30 Uroczysta Sesja Rady Miejskiej – wręczenie nagrody św. Wawrzyńca (Sala Sesyjna im. L. Prądzyńskiego)
godz. 19.30 Hity 30 lat wolność z Radiem Weekend (stadion miejski)
godz. 21.00 Koncert zespołu Golec uOrkiestra (stadion miejski)


11 sierpnia 2019 r. (niedziela)

godz. 11.00  Strzelanie o Puchar Krajny (strzelnica Kurkowego Bractwa Strzeleckiego)


Golec uOrkiestra na Dniach Sępólna 2019


    Gwiazdą tegorocznych Dni Sępólna Krajeńskiego będzie zespół Golec uOrkiestra. Formacja prowadzona przez Braci Golec wystąpi 10 sierpnia na stadionie miejskim w Sępólnie Krajeńskim. Zespół cieszy się ogromna popularnością, koncertuje i nagrywa już od 21 lat. Na koncercie w Sępólnie Krajeńskim na pewno nie zabraknie największych hitów Golec uOrkiestra, takich jak: „Ściernisko”, „Lornetka” czy „Crazy is my life”. Najnowszy hit zespołu, „Górą Ty” nagrany we współpracy z Gromee i Bedoesem ma już ponad 8 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. To tylko kolejny dowód na niesłabnącą popularność muzyki Golec uOrkiestra. Przed główną gwiazdą zapraszamy Państwa do wysłuchania „Hity 30 lat Wolności” z Radiem Weekend. Będzie się działo!


ZAPRASZAMY!
10.08.2019 r.
godz. 21:00 (start koncertu)
godz. 19:30 (Hity 30 lat Wolności z Radiem Weekend)
stadion miejski
w Sępólnie Krajeńskim
Wstęp wolny!

Strefa parkingowa

Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim informuje, że w dniu 10 sierpnia 2019 roku z okazji imprezy odbywającej się na stadionie miejskim w ramach „Dni Sępólna” zostaje wyznaczona strefa parkingowa.

- ul. Sportowa (po prawej stronie od ul. Chojnickiej),
- ul. Kolejowa (po prawej stronie od ul. Sportowej),
- ul. Baczyńskiego (po prawej stronie od ul. Sportowej na odcinku do końca parkingu przy „Shape Club”, oraz parkingi przy cmentarzu parafialnym),
- ul. Szkolna (po prawej stronie od ul. Baczyńskiego, parking przy boisku „Orlik” w ZS nr 3),
- parkingi przy OPS oraz Urzędzie Miejskim,
- Plac manewrowy przy strzelnicy KBS,


Opery, operetki, musicale – wieczór z muzyką w Sępólnie krajeńskim


    Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy wieczór z muzyką. Najpiękniejsze melodie musicalowe i duety operetkowe wsparte dawką dobrego humoru, to oferta, której nie możecie Państwo przegapić. W programie „W pewien piękny, letni wieczór”, wystąpią dla Państwa: Anna Malus-Wróblewska (mezzosopran), Krzysztof Filasiński (baryton) oraz Sergij Morozow (piano). To doskonałe wprowadzenie w koncertową atmosferę Dni Sępólna Krajeńskiego. Gwarantujemy wrażenia estetyczne na najwyższym poziomie.

ZAPRASZAMY!
09.08.2019 r.
godz. 17:00
molo spacerowe
w Sępólnie Krajeńskim


Śniadanie na trawie z Inspektorem Ogórkiem


    Już teraz zapraszamy na „Śniadanie na trawie z Inspektorem Ogórkiem”, najlepszym detektywem, który razem ze swoimi pomocnymi Fruktakami, Jagodą i Truskawką szukają odpowiedzi na pytanie „jak zdrowo i mądrze dobierać to, co jemy?”. Spotkanie z Inspektorem Ogórkiem to gwarancja pysznej zabawy. Stali bywalcy naszych „Śniadań na trawie” doskonale  wiedzą, że to nie tylko smaczne jedzenie, ale i mnóstwo aktywności – gier, zabawa, piosenek i tańców. Tego wszystkie nie zabraknie i tym razem. Przyjdźcie by wspomóc Inspektora Ogórka w detektywistycznym dochodzeniu!

ZAPRASZAMY!
06.08.2019 r.
Sępoleńska Strefa Relaksu
(plac przy CKiS)
godz. 10:00

 


INFORMACJA DLA KIEROWCÓW

 

 

    W związku z odbywającym się jutro, tj. 03.08.2019 r. w godzinach 15:00-19:00, XV Jarmarkiem św. Wawrzyńca, uprzejmie prosimy o nieparkowanie pojazdów na parkingu przy targowisku miejskim „Mój Rynek”, plac ten będzie zagospodarowany dla wystawców. Przepraszamy za niedogodność.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jarmark św. Wawrzyńca już wkrótce!


    Dni Sępólna Krajeńskiego już na horyzoncie, pora więc zaprosić Państwa na coroczny Jarmark św. Wawrzyńca, który odbędzie się 03.08.2019 r. o godzinie 15:00 na targowisku miejskim „Mój Rynek”. Jarmark św. Wawrzyńca to przede wszystkim wystawy rękodzielnictwa, twórców i artystów ludowych, ale także sceniczne występy i koncerty. W tym roku przygrywać będą: Kapela Tyrolska, Andrzej Kubacki oraz Bałkan Express. To już XV edycja wydarzenia, nie może Was zabraknąć!

ZAPRASZAMY!
03.08.2019 r.
godz. 15:00
targowisko miejskie
„Mój Rynek”Przyjdź i zobacz – Capoeira na plaży


    Zapraszamy na imponujący pokaz brazylijskiej sztuki walki capoeira. formy capoeiry są bardzo rytmiczne i akrobatyczne, skupiają się one na kopnięciach. Ruchy zawodników są bardzo płynne i zrytmizowane z towarzyszącą pokazom muzyką. Capoeira jest bardzo widowiskową sztuką, dzieli się na kilka stylów, które zapewne zaprezentowane zostaną podczas pokazu na plaży miejskiej, na który zapraszamy 27 lipca o godzinie 18:30. Po pokazie przewidziana została dyskoteka (godzina 20:00).

ZAPRASZAMY!
27.07.2019 r.
godz. 18:30
plaża miejska
w Sępólnie Krajeńskim


Electric Style Blues – Chaz de Paolo w Sępólnie Krajeńskim


    Stali bywalcy naszych cyklicznych spotkań z muzyką blues-rockową, mamy dla Was kolejną niespodziankę! Serdecznie zapraszamy na żywiołową dawkę rasowego, amerykańskiego bluesa, na żywo. Już 19 lipca na sępoleńskim molo, zagra dla Was Chaz de Paolo, amerykański gitarzysta, który z powodzeniem koncertuje po całym świecie. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami, jak Commander Cody, Bernard Purdie, Buddy Miles, Jose Feliciano, Harvey Brooks, Blue Lou Marini, Brian Downey, Pete Brown, Monster Mike Welch, Vince Converse oraz z legendarnymi Davidem Maxwellem, Stevem Phillipsem z The Notting Hillbilies oraz z nominowanym do nagrody Grammy Reese Project. Do Sępólna Krajeńskiego zawita wraz z duetem Łukasz Gorczyca-Tomasz Dominik. Prosimy nie przegapić!


ZAPRASZAMY!
19.07.2019 r.
godz. 18:00
Molo w Sępólnie Krajeńskim
WSTĘP WOLNY


Komediowe kino plenerowe


    Lato w pełni, chcielibyśmy więc zaprosić Państwa do skorzystania z oferty kina plenerowego. Już 14 lipca, po zmierzchu, o godzinie 22:00, wyświetlimy dla Państwa, całkowicie za darmo, francuską komedię „Daddy Cool”. Zabawne perypetie Adriena, który aby utrzymać przy sobie ukochaną Maude, zakłada domowe przedszkole, przypadną do gustu zarówno starszym, jak i młodszym. Nade wszystko, kino plenerowe jest atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu, dlatego już teraz zalecamy zarezerwować sobie wolny wieczór 14 lipca i przyjść na sępoleńskie molo.


ZAPRASZAMY!
14.07.2019 r.
godz. 22:00
Molo w Sępólnie Krajeńskim
WSTĘP WOLNY


 

 


Festiwal Orkiestr Dętych już wkrótce!

    Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim ma przyjemność zaprosić na Festiwal Orkiestr Dętych, który odbędzie się 22.06.2018 o godzinie 18:00 na Amfiteatrze przy plaży miejskiej w Sępólnie Krajeńskim. Wydarzeniu przyświeca idea propagowania twórczości artystycznej i integracji środowiska muzyków orkiestr dętych wraz z zespołami tanecznymi. To już druga edycja Festiwalu, jako organizatorzy mamy nadzieję na jego kontynuację w kolejnych latach. Tych, którzy  byli z nami w ubiegłym roku nie musimy przekonywać o walorach artystycznych i estetycznych tego wydarzenia, pozostałych niezmiernie zachęcamy do uczestnictwa – muzyka na żywo, oryginalne choreografie taneczne i mnóstwo dobrej zabawy czeka na Państwa!


ZAPRASZAMY!
22.06.2018 r.
godz. 18:00
Amfiteatr przy plaży miejskiej
w Sępólnie Krajeńskim


Zajęcia wakacyjne dla dzieci
Letnia Akademia Sztuki
z Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim


    Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 12 lat, do zapisywania się na zajęcia wakacyjne przygotowane przez Centrum Kultury i Sztuki. Czeka na Was moc artystycznych atrakcji i, jak zwykle, mnóstwo dobrej, kreatywnej zabawy. Wśród zaplanowanych przez nas aktywności znajdą się między innymi:

Warsztaty Ebru – warsztaty z zakresu tradycyjnej tureckiej techniki malowania na wodzie
Land-art – artystyczne działania z roślinami
Kolorowe skrzydła kultury
Ekologiczne dzieła sztuki
Kolory dźwięku – warsztaty muzykoterapii i arteterapii

Oraz wiele, wiele innych, o czym przekonacie się zapisując się do naszej Letniej Akademii Sztuki. Zapisy ruszają już dziś, całkowity koszt uczestnictwa to 100 zł. Zajęcia będą odbywały się codziennie od 1 do 5 lipca, w godzinach 9:00-13:00. Nie czekaj, rozpocznij wakacje kreatywnie!


ZAPRASZAMY!
Zgłoszenia przyjmujemy w sekretariacie CKiS
w godzinach 7:00-15:00


Sępoleńska Strefa Relaksu – odpoczynek rzecz święta!


    Czujesz się zmęczona/zmęczony? Potrzebujesz chwili odpoczynku w tak upalny dzień? Marzysz o odrobinie wypoczynku na leżaku? Nic prostszego! Zapraszamy do naszej Sępoleńskiej Strefy Relaksu, w której możesz oddać się błogiemu nicnierobieniu i wypocząć. Śpiew ptaków, delikatny wiaterek, słońce w zenicie, brzmi jak oferta „last minute” wprost z biura podróży. Tymczasem to wszystko czeka na Was przy Centrum Kultury i Sztuki, nie musicie kupować biletów, rezerwować lotów i płacić za hotel, możecie po prostu przyjść i zrelaksować się w specjalnie przygotowanej do tego celu strefie. Odpocznij, cała reszta poczeka!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Konkurs o dofinansowanie oddolnych inicjatyw lokalnych
realizowany w ramach Programu Dom Kultury +

 

Do pobrania:

- Regulamin

- Wniosek

- Harmonogram realizacji

- Budżet


ZAKLINACZ DREWNA TWORZY NA NASZYCH OCZACH


               Robert Wyskiel , artysta rzeźbiarz, który trzykrotnie rywalizował na Syberii w największych konkursach lodowej rzeźby na świecie, i uczestniczył w prestiżowym festiwalu rzeźby w Chinach zawitał do Sępólna. 
             W miejscowości Włoscibórek, nieopodal Sępólna Krajeńskiego postanowił pobić rekord Guinessa na największa rzeźbę z drewna wykonaną z jednej kłody.
Dotychczasowy rekord to ok 13 metrów długości, dlatego problemem było znalezienie surowca o podobnym wymiarze. Ponadto kłoda musiała mieć jeszcze odpowiednią średnicę, która odpowiadałaby wizji artysty. Ponad trzy lata trwało szukanie materiału i udało się je znaleźć właśnie we Włoscibórku.
              Na naszych oczach powstaje piękne dzieło. Zaklęci w drewnie bohaterowie  wiersza Juliana Tuwima ,,Rzepka” wyglądają przepięknie. Zachęcamy mieszkańców do towarzyszenia artyście w jego zmaganiach. Pojedźmy zobaczyć jak dzięki talentowi i sprawnym dłoniom powstaje niesamowita rzeźba. Łany zielonych jeszcze zbóż i otaczająca natura sprawiają wrażenie niesamowitości i zachwycają jeszcze bardziej. Smutnym wydaje się być jedynie fakt, że już za kilka dni rzeźba wyjedzie na Hel, ale pozostaje nam mieć nadzieję, że będzie cieszyć oko ludzi równie wrażliwych, jak my.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


LETNIE WYJAZDY Z CKiS13. 07.2019 r.  - Łeba ,

wyjazd z parkingu przy CKIS o godz. 7:00 ,
wyjazd z Łeby o godz. 18:00 , koszt 40,00 zł/ osoba

27.07. 2019 r. - Gdańsk
- otwarcie Jarmarku Dominikańskiego ,
wyjazd z parkingu przy CKiS o godz. 7:00 ,
wyjazd z Gdańska o godz. 17:00 , koszt 40,00 zł/osoba

Zgłoszenia przyjmujemy w sekretariacie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, ul. T. Kościuszki 4, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 do 15:00 (tel. 523880160).


Bajkowy Dzień Dziecka w Sępólnie Krajeńskim


    Ahh co to był za dzień! Prawdziwie bajeczny! Prawdziwie bajkowy! Prawdziwie baśniowy! Tyle postaci z bajek i baśni w jednym miejscu, tyle atrakcji, tyle zabawy i piękna pogoda, Dzień Dziecka jak z dziecięcych marzeń odbył się wczoraj w Sępólnie Krajeńskim.
    Wydarzenie zainaugurował taneczny korowód. Krokiem tradycyjnego poloneza, na sępoleński Plac Przyjaźni wkroczyli  goście Bajkowego Dnia Dziecka,  byli wśród nich Piękna i Bestia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Królowa Śniegu, Cruella de Mon, Królewna na Ziarnku Grochu, Roszpunka, Smok, Tarzan, Krasnoludki, Malarz Dworski, Wesoła Papuga i mnóstwo innych, kolorowych postaci, które po tej tanecznej prezentacji udały się na swoje stoiska. Trudno było się zdecydować, gdzie udać się najpierw. Czy do Pracowni Krasnoludków, gdzie tworzono magiczne przedmioty i dekoracje z balonów oraz zaplatano roszpunkowe warkocze, czy do Bajkowej Garderoby, w której można było przebrać się za księżniczkę, księcia i inny bajkowych bohaterów, czy skorzystać z dmuchanego placu zabaw, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a może spróbować zaprzyjaźnić się z Królową Śniegu lub Cruellą de Mon, które pojawiły się na naszym przyjęciu aby dać się przekonać, że przeszły prawdziwą metamorfozę i dzisiaj naprawdę chcą być lubiane i bawić się z dziećmi. A przecież to nie wszystko! Bo na dzieci czekało jeszcze stoisko z gigantycznymi bańkami mydlanymi, Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy pozwolili dzieciom wcielić się w rolę rycerzy walczących ze Smokiem strumieniem zimnej wody i całe mnóstwo atrakcji na scenie. Tańce w wykonaniu młodzieży z Wiejskich Ośrodków Kultury w Lutowie i Wałdowie, występ Magdaleny Wasylik, która zaprezentowała się w repertuarze doskonale znanych piosenek z disney'owskich bajek – była więc Kraina Lodu, Mulan czy Trolle. Doskonale znana samym dzieciom jest zresztą sama Magdalena Wasylik, a w szczególności jej głos, który kojarzą właśnie ze wspomnianych wyżej bajek, bowiem to  ona wykonuje polskojęzyczne wersje piosenek z najpopularniejszych disney'owych produkcji. Imprezową, taneczno-muzyczną atmosferę podtrzymał występ zespołu Maskotki. Wśród dzieci pojawił się wielkich rozmiarów Król Julian, który aktywizował najmłodszych, zapraszając ich do ciekawych konkurencji. Najlepsi uczestnicy zostali oczywiście nagrodzenie bajkowymi upominkami!
    Po 3 godzinach niezwykle intensywnej zabawy dzieci nie wydawały się ani trochę zmęczone. To niesamowite ile energii potrafi dostarczyć dobra rozrywka, a jednocześnie fascynujące jak wiele sił mają dzieci, nawet te najmniejsze. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy Wam dużo fajnych atrakcji i że ten Dzień Dziecka będziecie mile wspominać. Pamiętajcie, że Bajkowy Świat istnieje naprawdę!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Będzie się działo! Lato w Sępólnie Krajeńskim


    Artystyczne lato w Sępólnie Krajeńskim zapowiada się ekscytująco! Szereg wydarzeń adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych, koncerty, zawody, spektakle, wydarzenia których nie mogą Państwo przegapić. Zalecamy wziąć do ręki notes bądź kalendarz i długopis by już teraz wynotować sobie najciekawsze propozycje. Zaczynamy już 2 czerwca na Placu Przyjaźni, gdzie będziemy świętować Dzień Dziecka „W Krainie Baśni” (wśród wielu atrakcji będą między innymi występy zespołu „Maskotki” oraz Magdaleny Wasylik, której głos rozpoznają zapewne wszystkie dzieci zaznajomione z najlepszymi filmowymi bajkami). 17 czerwca coś dla miłośników tańca, taneczny spektakl „Otwarci na Taniec” w Centrum Kultury i Sztuki. A już 22 czerwca zapraszamy Państwa na II Festiwal Orkiestr Dętych, który w tym roku będzie miał charakter międzynarodowy, wśród uczestników pojawią się artyści zza granicy. W lipcu znowu zabrzmi blues! Łukasz Gorczyca powróci do naszego miasta z amerykańskim gitarzystą, Chazem de Paulo, który z powodzeniem koncertuje w USA, Kanadzie i Europie. W każdą lipcową sobotę czekać będzie na Państwa ciekawe wydarzenie. Dyskoteki w stylu retro, potańcówki na deptaku, czy pokazy brazylijskiej sztuki walki Capoeira. Sierpień stoi pod znakiem Dni Miasta, w tym główną koncertową gwiazdą będzie zespół Golec uOrkiestra, na którego występ zapraszamy 10 sierpnia, tydzień wcześniej odbędzie się natomiast XV Jarmark św. Wawrzyńca, który uświetnią zespoły Bałkan Express, Kapela Tyrolska oraz Andrzej Kubacki. Nie tylko w Sępólnie Krajeńskim odbywają się Jarmarki! Od lat tradycję spotkań z tradycją i folklorem kultywujemy także w Wałdowie, podczas Jarmarku św. Mateusza, na który zapraszamy 24 sierpnia. Dzień później z kolei w Kawlach świętować będziemy Dożynki Gminne, wystąpią na nich zespoły Neposedy Dance i Kalejdoskop z Grodna. 1 września już po raz drugi spotkamy się na wydarzeniu poświęconym polskiej motoryzacji, II spotkanie polskiej motoryzacji, ciągników rolniczych i pojazdów niezarejestrowanych odbędzie się na placu przed Pomorskim Okręgowym Muzeum PRL. We wrześniu tradycyjnie obchodzić będziemy także Europejskie Dni Dziedzictwa, tegorocznej edycji przyświeca hasło „Polski splot”.
    To tylko niektóre z zaplanowanych przez nasz wydarzeń, w tym roku będziecie mieli Państwo jeszcze okazję skorzystać z oferty kina plenerowego, jak i kina stacjonarnego. Dzieci i młodzież zaprosimy na spektakle teatralne w wykonaniu aktorów z Teatru im. A. Mickiewicza z Wrocławia, starszych odbiorców na pewno zainteresuje spektakl baletowy „Dziadek do Orzechów”, a wielopokoleniowa publiczność zapewne stawi się na koncercie Natalii Kukulskiej. Mieszkańcy naszego miasta będą mieli również okazję zaproponować swój pomysł, który będzie miał szansę otrzymać dofinansowanie w ramach projektu Inicjatywy Lokalne 2019. Liczymy na Państwa kreatywność! Nie zabraknie kabaretów, rewiowych pokazów i mnóstwa innych rzeczy, o których będziemy informowali na bieżąco. Szczegółowy harmonogram przewidzianych wydarzeń pojawiać się będzie na naszej stronie www.ckissepolno.com.pl oraz na profilu Facebook Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Kliknijcie „lubię to”, a będziecie zawsze poinformowani na czas!
Koncertowy Dzień Matki


    Dzień Matki jest, z różnych względów, chyba najbliższym naszemu sercu świętem. Mama jest osobą, która skupia w sobie wszystkie przymioty prawdziwego superbohatera i, co najważniejsze, takie przekonanie nie tylko nie mija wraz z wiekiem, a wręcz się umacnia. Z okazji tego wyjątkowego święta Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zorganizowało koncert, który przyniósł wiele niespodzianek.
    Ponad 3 godziny zabawy z muzyką i tańcem upłynęło pod znakiem nieprzewidzianych atrakcji. Koncert, podzielony na trzy bloki, rozpoczął się akcentem tyrolskim – charakterystyczne stroje, jodłowanie i wesołe przyśpiewki w pewnym momencie przerwane zostały przez... jedną ze słuchaczek, deklarującą, że potrafi sprawniej i lepiej Zofię Gwizdek. Wszechstronnie uzdolniona artystka wzbudziła nieco konsternacji wśród widowni swoim zachowaniem. Była to jedna z niespodzianek przygotowanych przez zespół, krótki komediowy przerywnik, który rozbawił publiczność przed występem głównej gwiazdy, zespołu Bałkan Express. Publiczność zgromadzona na czwartkowym koncercie doskonale znała piosenki toruńskiego zespołu, początkowe nieśmiałe dośpiewywanie refrenów, przerodziło się we wspólne klaskanie i tańce. Na scenie zespołowi również towarzyszyła tancerka, prezentująca się w widowiskowych, orientalnych choreografiach Ozanna. A na koniec raz jeszcze na scenie pojawiła się Zofia Gwizdek, tym razem już bez przebrania, jako Andrzej Kubacki, toruński śpiewak operowy, który zaprezentował operetkowy blok muzyczny, dostarczając publiczności odrobiny wzruszeń.
    Raz jeszcze chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim mamom, samych słonecznych dni, wiele radości na co dzień. Niech buduje Was świadomość tego, że dla swoich pociech jesteście niezastąpione! Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.Noc Grozy w CKiS


    W minioną sobotę w całej Polsce muzea były otwarte dla zwiedzających w nocy. Tak zwana Noc Muzeum to akcja, która umożliwia zwiedzenie wielu placówek do późnych godzin wieczornych bądź nocnych, nierzadko oferując przy tej okazji  dodatkowe atrakcję dla zwiedzających. Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim postanowiło w symboliczny sposób nawiązać do tej „nocnej formuły” dostępności do kultury, organizując po raz pierwszy filmową Noc Grozy. Dzięki uprzejmości kina Zakrzywienie Czasoprzestrzeni, zaprosiliśmy mieszkańców Sępólna Krajeńskiego na wieczór z najnowszymi filmami, których oglądane na dużym ekranie, w ciemnej sali, nocą, potęguje przeżywane emocje. Atrakcyjna oferta skorzystania z karnetu na obydwa filmy, „Impostor” oraz „Belzebub”, była swego rodzaju eksperymentem, który być może w przyszłości doczeka się kontynuacji. Horrory i horroro-podobne filmy z dreszczykiem wymagają odpowiedniego nastroju i odpowiedniej pory, Noc Grozy była więc doskonałą propozycją dla tych, którzy „lubią się bać”. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy uczestnicy nocnych seansów spali później spokojnie.

 

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot – Jacek Wojtania


One, two, three, four, blues!


    Daniel de Vita to doświadczony i utytułowany argentyński gitarzysta, w którego grze wyraźnie słychać latynoamerykańskie korzenie, ale również szacunek do bluesowej tradycji znad delty Missisipi. Mogli się o tym przekonać uczestnicy wczorajszego koncertu w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki.
    Stali bywalcy muzycznych spotkań z bluesem organizowanych przez CKiS uraczeni zostali żywiołową porcją bluesa i swingującego rock'n'rolla. Niezwykle sympatyczny Daniel de Vita nie szczędził ciepłych słów pod adresem oklaskującej jego gitarowe popisy publiczności, a miłośnicy gitarowych dźwięków naprawdę nie mogli narzekać na brak powodów do oklasków. Doskonale znany sępoleńskiej publiczności duet Gorczyca-Dominik zapewniał, jak zwykle, solidny podkład pod solowe szaleństwa naszego gościa. Wyraźnie „bluesowa” pogoda, deszczowa słota i nieprzyjemny wiatr, zmusiły nas do zmiany miejsca koncertu, ale dzięki temu w komfortowych warunkach mogliśmy skupić się na tym, co najważniejsze, na muzyce.
    Fani cyklicznych spotkań z muzyką bluesową nie tylko zostali dłużej by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i kupić płyty, ale dopytywali o kolejne koncerty – spieszymy z dobrą nowiną, zobaczymy się i usłyszymy ponownie już w lipcu! Mamy nadzieję, że tym razem w towarzystwie lepszej pogody. Więcej szczegółów już wkrótce, bądźcie czujni!Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Filmowe wrażenia w 9D


    W dniach 13-15 maja mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego mogli skorzystać z oferty kina 9D. Repertuar filmowy obejmujący bajki, kolejki górskie, dżungle, wyścigi oraz horrory przyciągnął chętnych w różnym wieku. Połączenie trójwymiarowego obrazu z efektami w postaci wibrujących i poruszających się zgodnie z ruchem kamery foteli, podmuchów wiatru, opadów deszczu i tym podobnych pozwala nam przeżyć kilkuminutową przygodę nie z perspektywy obserwatora – jak w tradycyjnym kinie – ale uczestnika. Mnogość bodźców potęguje efekt „wow”, nic więc dziwnego, że komplementów pod adresem kina 9D nie szczędzą zarówno dzieci, jak i dorośli. Zaledwie kilka lat temu novum były projekcje 7D, dzisiaj możemy skorzystać z seansów w 9D, technologiczny postęp każe nam się zastanowić, co przyniesie najbliższa przyszłość? Być może mieszkańcy Sępólna ponownie będę mieli okazję przekonać się o tym osobiście.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania


Zabawa z masą solną


    Podczas czwartkowych zajęć „Twórczych Łapek” dzieci miały okazję wcielić się w rolę małych artystów, tworząc przepiękne anioły z masy solnej. To z pozoru łatwe zadanie okazało się złożone, gdyż z pomocą instruktora dzieci samodzielnie przygotowały masę solną, dopiero później zaczęły z niej tworzyć swoje własne anioły. Ugniatanie, wałkowanie i formowanie ciasta sprawiło wszystkim uczestnikom dużo frajdy i zabawy, a przede wszystkim poprzez takie działania została pobudzona dziecięca wyobraźnia.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Moniuszko w trzech odsłonach


    Rok 2019 ustanowiony został rokiem Stanisława Moniuszki, w związku z tym w całej Polsce odbywają się wydarzenia poświęcone postaci wybitnego polskiego kompozytora. Jednym z pierwszych takich wydarzeń, odbywających się w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki była uroczysta Gala Moniuszkowska.
    Przed jej rozpoczęciem na scenie pojawił się nawet sam Stanisław Moniuszko wraz z małżonką Aleksandrą i swoimi dziećmi. Miało to wymiar symboliczny, bowiem jak się okazało, najstarsze rodzeństwo Państwa Moniuszko chciało uhonorować bukietem kwiatów, pochodzącą z Sępólna Krajeńskiego śpiewaczkę operową, Panią Teresę Fiderę, która w trakcie trwającej 30 lat kariery scenicznej wykonywała wszystkie skończone pieśni i arię Stanisława Moniuszki. Wiele z nich usłyszeliśmy chwilę później w wykonaniu naszych gości. Repertuar koncertu podzielony został na trzy części: Moniuszko lirycznie, Moniuszko patriotycznie i Moniuszko na wesoło. Taki zabieg pozwolił słuchaczom poznać bogaty, przekrojowy repertuar kompozytora, który tworzył nie tylko w duchu patriotyzmu, ale równie często pisał utwory lekkie, radosne i dowcipne. Prowadzącym i jednocześnie solistą podczas koncertu był Aleksander Ładysz, założyciel, fundator i prezes polsko-kanadyjskiej Fundacji „Niezależny Fundusz Kultury POLCANART” działającej na rzecz promocji kultury w Polsce i na świecie. Na scenie towarzyszyła mu sopranistka, Natalia Kovalenko, żeński kwartet smyczkowy oraz pianista dr Jarosław Domagała. Usłyszeliśmy nie tylko najpopularniejsze utwory z „Prząśniczką” na czele, lecz także kompozycje, które od lat znajdowały się w archiwach kompozytora.
    Koncert odbył się w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora, wpisując się jednocześnie w uroczystość święta Konstytucji 3 maja. Różnorodny repertuar koncertu oraz pozamuzyczne ciekawostki, dopowiadane przez Pana Ładysza złożyły się w sumie na nieco ponad godzinę wyjątkowego hołdu dla jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Wydarzeniu temu przyświecało hasło: „Moda na Moniuszkę, to moda na Polskę”, będące nieoficjalnym motywem przewodnim działań kulturalno-artystycznych w roku 2019.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Rozstrzygnięcie konkursu na kartkę wielkanocną.


    Za nami jest już konkurs na kartkę wielkanocną. Otrzymaliśmy bardzo dużą liczbę zgłoszeń i cieszymy się  z tak dużego zaangażowania dzieci, które wykazały się swoją kreatywnością oraz posiadanym talentem plastycznym. Rozstrzygnięcie konkursu na kartkę wielkanocną odbyło się 17 kwietnia 2019r. o godz. 15.00 w holu głównym CKiS w Sępólnie Krajeńskim. Laureaci konkursu otrzymali nagrody zaś pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy za udział. Uczestników konkursu, którzy nie byli obecni na rozstrzygnięciu zapraszamy po odbiór dyplomów w Pracowni Ceramicznej w CKiS w Sępólnie Krajeńskim od godz. 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak duże zaangażowanie w konkursie plastycznym.

Nagrody w poszczególnych kategoriach:

I Kategoria 5-7 lat       

I miejsce: Antoni Barabas
II miejsce: Jan Wenda
III miejsce: Gaja Bettin

II Kategoria 8-10 lat

I miejsce: Michalina Barabas
II miejsce: Tatiana Karbowiak
III miejsce: Antonina Jadwiga Grabowska

III Kategoria 11-15 lat

I miejsce: Zuzanna Gromacka
II miejsce: Igor Wojciech Grabowski
III miejsce: Kacper Domek

 

Materiały - CKiS Sępólno Krajeńskie
Tekst - Patrycja Gajda


 Rozstrzygnięcie konkursu na kartkę wielkanocną!

 

Z radością informujemy, iż oficjalne ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w konkursie plastycznym na kartkę wielkanocną odbędzie się jutro tj. 17.04.2019 r. o godz. 15:00 na holu głównym CKiS w Sępólnie Krajeńskim. Prosimy o przybycie wszystkich uczestników konkursu!

 

 

 

 

 

 

 

 


Jedno jest niebo dla wszystkich – Don Vasyl w Sępólnie Krajeńskim


    Don Vasyl to bez wątpienia najbardziej popularna postać związana z folklorem i muzyką romską. Nie bez powodu nazywany jest „Cygańskim Królem”. Potwierdzenie tej popularności przyszło wraz ze sprzedażą biletów na sępoleński koncert artysty. Wejściówki rozeszły się w okamgnieniu, na długo przed planowanym występem. Don Vasyl jako poeta, piosenkarz i animator ruchu kulturalnego polskich Cyganów znany jest w całej Europie. Kojarzymy go z festiwali transmitowanych w telewizji, a ci, którzy szczególnie upodobali sobie romską muzykę, słuchają jego utworów w rozgłośniach radiowych, w których nieustannie okupuje pierwsze miejsca list przebojów. Występ w Centrum Kultury i Sztuki był połączeniem muzyki, tańca i zabawy, nierozerwalnie związanej z koncertami romskich muzyków. Wypełniona do ostatniego miejsca sala widowiskowa oklaskiwała artystów, prezentujących wiązanki najpopularniejszych piosenek, również z repertuaru polskiego folkloru. Kolorowe stroje i bogate zdobienia to także element charakterystycznej estetyki Romów, którą w pełnej krasie zaprezentowali nasi gości. W ten sobotni wieczór sępoleńska publiczność mogła poczuć się jak na jednym z festiwali, którym od lat przewodzi Don Vasyl.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


 W gabinecie Doktora Caligari


    W epoce kin 3D, a nawet 7D wspomnienie filmów niemych to prawdziwa prehistoria. Taka podróż w czasie to świetna okazja by poczuć pierwotny klimat rodzącej się kinematografii. Dawniej, na przełomie XIX i XX wieku projekcji filmów towarzyszył muzyk, zwany potocznie taperem, który przygrywał na fortepianie do kolejnych sekwencji filmu. Muzyka, która w ten sugestywny sposób dopowiadała fabułę, nadawała obrazowi dynamikę i wprowadzała do filmu emocje, była głównie improwizowana. To od umiejętności tapera w dużej mierze zależało czy publiczność wyszła z kina prawdziwie poruszona i jeszcze długo dyskutowała nad niepowtarzalnością przeżytego właśnie seansu.
    Dzisiaj, gdy jesteśmy zewsząd atakowani efektami specjalnymi, nowoczesnymi animacjami itd., zapominamy o tym, że początki tej rewolucji wywodzą się z prostej idei łączenia ruchomych obrazów z muzyką na żywo. Taki wyjątkowy seans mieli okazje przeżyć ci, którzy odwiedzili salę widowiskową sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki, zamienioną na tę okazję w Gabinet Doktora Caligari. Film powstały w 1920 roku opowiada historię z dreszczykiem, której centralną postacią jest podejrzany hipnotyzer. Wraz z jego pojawieniem w mieście dochodzi do serii morderstw. Próbie rozwikłania tej kryminalnej zagadki towarzyszyła muzyka w wykonaniu zespołu Czerwie. Tajemnicza, momentami budząca grozę, nade wszystko skorelowana z obrazem i fabułą, dzięki czemu historia Doktora Caligari angażowała odbiorców w bezpośredni sposób. Czerwie znajdują się w ścisłej czołówce grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych. Doświadczenie, które zdobywali przez lata, dając łącznie ponad 700 koncertów w całej Europie, owocuje tym, że seanse z ich muzyką to gwarancja najwyższej jakości.
    Tego w Sępólnie Krajeńskim jeszcze nie było. Regularnie odbywają się u nas seanse z wykorzystaniem techniki 3D, gościliśmy również kino 7D, ale po raz pierwszy mieliśmy okazję uczestniczyć w projekcji z muzyką na żywo i tylko utwierdziliśmy się w przekonaniu, że żadne efekty specjalne i technologiczne fajerwerki nie są w stanie zastąpić żywego człowieka i żywej muzyki, która jest potężnym narzędziem i której wpływ na odbiór filmu jest nieprzeceniony. Być może to nie ostatni taki seans w Centrum Kultury i Sztuki, kto wie.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Ostatnie takie trio


    Ani Mru Mru to nadal jedna z najlepszych i najpopularniejszych polskich grup kabaretowych, na taki tytuł Panowie pracowali latami, ale kto z nas nie śmiał się na skeczach „Chińska restauracja”, „Tofik” czy „Król i Wieśniak”? Co więcej, nadal się z nich śmiejemy! A to dlatego, że – choć doskonale znane – są przez wiecznie kreatywnych chłopaków z Ani Mru Mru za każdym razem modyfikowane. Dlatego też pękająca w szwach sala widowiskowa sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki pękała dodatkowo ze śmiechu. Lubelskie trio w najnowszym programie odświeża największe hity i potwierdza swoją dominację na kabaretowej scenie. Bezustanny śmiech przez niespełna dwie godziny to intensywny trening zarówno dla ciała, jak i ducha. Takich trenerów personalnych jak Panowie Wójcik i Wilkołek życzymy wszystkim potrzebującym – a zapotrzebowanie jest niezmiennie duże, o czym świadczy tempo w jakim wyprzedały się bilety na występ kabaretu. Tytuł programu – Ostatnie takie trio – pozornie zwiastujący koniec kariery, jest, jak mówią sprawcy całego zamieszania, zapowiedzią powiększenia składu o grupę brazylijskich tancerek, prestidigitatora i kilku czołowych piłkarzy. Tak więc wkrótce Waldemar Wilkołek będzie się prężył i wyginał przy roztańczonych tancerkach skupiających całą uwagę na... Robercie Lewandowskim? Tego jeszcze nie było!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Plastyczne Powitanie Wiosny


    21 marca 2019 r w Pierwszy Dzień Wiosny do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zawitała grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 2 "Bajka", z którą wspólnie powitaliśmy w plastyczny sposób wiosnę.
Na początku dzieci udały się w poszukiwaniu Pani Wiosny, która już od rana krzątała się w naszym ogrodzie artystycznym. Po spotkaniu jej, Pani Wiosna tanecznym krokiem wprowadziła dzieci do swojej pracowni, gdzie dowiedziały się kilka ciekawych faktów na temat ekologii i przystąpiły do stworzenia swojej wiosennej eko torby, którą zabrały do swych domów.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Patrycja Gajda
Fot. - Olga Lewalska, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Podróż za jeden uśmiech


    W poszukiwaniu alternatywnego sposobu świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie postanowiło na krótką chwilę przenieść się w czasie do okresu, w którym święto wszystkich dam było niezwykle hucznie obchodzone.
Przez ulice naszego miasta przemykał czerwony autobus, symbol minionej epoki a w nim wystylizowane zgodnie z ówczesnymi trendami w modzie piękne dziewczyny i kobiety. Ta symboliczna laurka będąca sentymentalną podróżą w czasie, dotarła do lokalnych instytucji, centrów handlowych a także na miejskie targowisko Mój Rynek .
    Organizator wydarzenia zadbał o najmniejsze szczegóły .Nie zabrakło życzeń, symbolicznych jak na owe czasy rajstop, goździków a ta także potańcówki w rytm przebojowego szlagieru Edwarda Hulewicza ,,Na zdrowie Pań"


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Fot. - Anna Ramczykowska

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Dzień Kobiet na włoską nutę


    Roberto Zucaro sprawił, że sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim rozbrzmiewała chóralnie śpiewanymi włoskimi przebojami. Kto by pomyślał, że tak dobrze znamy teksty i melodie tych, bądź co bądź, trudnych piosenek! Roberto Zucaro, jak na prawdziwego Włocha przystało, czarował i żartował ze sceny, a wspomagany przez swoich kolegów z zespołu zaprezentował licznie zgromadzonej publiczności wiązankę energetycznych hitów, wśród których znalazły się takie tytuły jak: „Suzana”,  „L'Italiano”, „Marina”, „Felicita” czy „Tornero”. Zucaro wystąpił u nas 3 lata temu, poprzedzając koncert Maryli Rodowicz podczas Dni Sępólna Krajeńskiego. Tym razem jednak to on był główną gwiazdą, a występ dedykowany kobietom, w dniu ich święta, zostanie zapamiętany jako jeden z tych, który porwał publiczność do wspólnego śpiewania, a nawet tańca! Tylko nieliczni mogą liczyć na tak długie owacje na stojąco, Roberto Zucaro po czwartkowym koncercie, zaliczany jest do  tego grona. My, korzystając z okazji, chcielibyśmy życzyć wszystkim Paniom raz jeszcze wszystkiego, co najlepsze, niech „Dzień Kobiet” doprawdy trwa dla Pań cały rok.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Anna Ramczykowska


Skiba – na wolności i w Sępólnie


    Krzysztof Skiba był pierwszym gościem kolejnego sezonu Sępoleńskiej Akademii Sukcesu. Muzyk, satyryk, komentator społeczny, felietonista, showman, od pewnego czasu także pisarz, prawdziwy człowiek renesansu. Jego życie to jedna wielka anegdota i choć zdarzały się w nim mniej zabawne epizody, to jednak popularny Skiba nawet te potrafi obrócić w żart. Znany przede wszystkim jako frontman formacji Big Cyc, która w ciągu ponad 30 lat kariery wylansowała takie hity jak „Makumba”, „Berlin Zachodni”, „Słoneczny patrol” czy „Każdy facet to świnia”. Z Big Cycem Skiba kilkukrotnie zdobywał Złote i Platynowe Płyty, a w roku 1990 otrzymał nawet tytuł „Najlepszego autora tekstów piosenek”. Obecnie promuje swoją biografię „Skiba wciąż na wolności. Autobiografia łobuza” i jako ten sympatyczny łobuz, starszy, doświadczony kolega, pojawił się w Centrum Kultury i Sztuki. Udzielając cennych rad, nie szczędząc dowcipów i anegdot, nasz gość zjednał sobie sympatię młodzieży. Skiba się nie starzeje, on tylko dojrzewa, zdobywa doświadczenie, które potem w formie kolejnego felietonu, programu radiowego czy książki objawia się nam, czytelnikom, słuchaczom, którzy wciąż potrzebują dobrego humoru i zdrowego dystansu do rzeczywistości.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot – Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


 

 

 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl