Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum aktualności 2019 [5]

 

 


    Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim rozpoczęło realizację projektu „PRG – Program Grywalizacyjno-Rozwojowy”. Razem z warszawską Fundacją Innowatorium i Federacją Mazowia przygotowujemy grę miejską, która odbędzie się 11 listopada, a nasze świetlice wiejskie otrzymały łącznie kilkadziesiąt nowych edukacyjnych gier planszowych przekazanych m.in. przez Muzeum Polin, Biuro Warszawskiego Konserwatora Zabytków, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Dom Kultury Dorożkarnia, firmę Games Development oraz Eurodesk.

8 października nasi pracownicy oraz wolontariusze wspólnie z Teodorem Sobczakiem i Anną Czyżewską poznawali zasady tworzenia gier miejskich i terenowych. Planowali tez tematykę całego przedsięwzięcia. Nasza gra będzie związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i będzie dotyczyć historii naszego miasta w XX wieku. Dla najlepszych uczestników przewidujemy nagrody, a dla wszystkich – drobne upominki. Wkrótce powiadomimy o naborze uczestników.

9 października pracowniczki świetlic wiejskich również spotkały się z Teodorem Sobczakiem i Anną Czyżewską, ale tym razem rozmawiali o wykorzystywaniu gier edukacyjnych i gier planszowych w pracy świetlic. Do każdej placówki trafiły też min. trzy nowe gry, które zostały przekazane przez warszawskie instytucje kultury.
 
Projekt „PRG – Program Grywalizacyjno-Rozwojowy” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.


MOZART DLA UMYSŁU DZIECKA


          Ponadczasowe kompozycje Mozarta od ponad dwóch wieków oczarowują nas wszystkich swoim niezwykłym pięknem. Mają one również wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny najmłodszych. Muzyka grana na fortepianie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, harfie, flecie, fagocie, klarnecie za sprawą Mozarta. oczarowuje świat i wpływa pozytywnie na rozwój dzieci. Do psychologii i pedagogiki dziecięcej został nawet wprowadzony nowy termin efekt Mozarta. Według specjalistów słuchanie tej muzyki wpływa na umiejętności językowe, matematyczne i analityczne. Spotkania są ponadto świetną zabawą i doskonałym sposobem kontaktu z kulturą i sztuką. Projekt jest dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu Inicjatywy lokalne 2019.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Fot. - Szymon Szwochert


Kolejne spotkanie z Wielkim Nieobecnym , czyli
WOLFGANGIEM AMADEUSZEM MOZARTEM


            Czy mały Mozart potrafił grać na jakimś instrumencie, jakie smakołyki i łakocie jedzono w epoce  małego geniusza i kto był fanem jego talentu? Tego wszystkiego dowiadują się dzieci uczęszczające do CKiS. Muzyka Mozarta choć tak odległa wciąż inspiruje, pobudza i skłania do refleksji. Staje się również świetnym materiałem do muzycznych sesji fotograficznych.
             Spotkania z muzyką Mozarta odbywają się dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Inicjatywy lokalne 2019.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Fot. - Szymon Szwochert

Więcej zdjęć  na


EFEKT MOZARTA WCIĄŻ DZIAŁA


          Za nami kolejne spotkania w ramach projektu Inicjatywy lokalne 2019 pn. ,,Efekt Mozarta wciąż działa” Projekt adresowany jest do najmłodszych mieszkańców naszej gminy i odbywa się cyklicznie według wcześniej ustalonego harmonogramu. Efekt Mozarta, to nowa odsłona starej jak świat koncepcji, która mówi, że muzyka działa na umysł i ciało. Większość ludzi rozpoczyna dzień od włączenia muzyki i kończy go wieczornym relaksem przy ulubionych dźwiękach. Większość z nas nie wytrzymałaby bez muzyki, ani jednego dnia. Muzyka pomaga w wyrażaniu i kontrolowaniu emocji, wpływa na polepszenie koordynacji motorycznej i redukuje lęk, poprzez znaczne zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Muzyka jest jak powietrze! Jeżeli spotkania z Mozartem będą dla dzieci świetną zabawą i doskonałą forma relaksu, to być może wejdą na stałe do oferty kulturalnej CKiS.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Fot. - Szymon Szwochert

Więcej zdjęć  na


 


Zapraszamy na zajęcia taneczne!


Zajęcia plastyczne dla dzieci - Akademia Plamokleksa


    Zapraszamy wszystkie chętne dzieci na zajęcia plastyczne, które odbywają się w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim w Bajkolandii. W ofercie mamy dla Was:
Akademię Plamokleksa dla najmłodszych – zajęcia plastyczne skierowane do dzieci wieku od 3 do 5 lat, które mają na celu wspieranie prawidłowego rozwoju manualnego dzieci i rozbudzanie naturalnej ciekawości świata. Dzieci podczas zajęć będą tworzyć różne formy przestrzenne i płaskie, wykorzystując wszystkie techniki plastyczne, zaczynając do kolorowania, malowania czy wycinania a kończąc a wyklejaniu, lepieniu i formowaniu. W Akademii Plamokleksa udamy się w niezwykłą podróż pełną różnorodnych kształtów i kolorów a przede wszystkim spędzimy twórczo czas. Zajęcia rozwijają kreatywność i wyobraźnię najmłodszych dzieci. Zajęcia odbywają się w poniedziałki od godz. 15.30-16.15 w Bajkolandii. Koszt zajęć to 40 zł za miesiąc.
Akademię Plamokleksa- zajęcia plastyczne przeznaczone dla dzieci w wieku od 6-10 lat, które polegają na tworzeniu przeróżnych prac plastycznych, wykorzystujących wszystkie techniki plastyczne. Dzieci podczas zajęć będą eksperymentować z mieszaniem farb oraz masami plastycznymi czy tworzyć różnorodne konstrukcje. Stworzymy formy przestrzenne i płaskie, poznamy nowatorskie techniki malarskie. Działalność Akademii Plamokleksa służy rozwojowi kreatywności i niewiele ma wspólnego z klasycznymi zajęciami z plastyki. Te zajęcia pobudzają wszystkie zmysły dzieci. Zajęcia odbywają się we wtorki od godz. 15.30-16.45 w Bajkolandii. Koszt zajęć to 40 zł za miesiąc.
Plastyczno-literackie szaleństwa w świecie bajek i baśni – zajęcia plastyczno-literackie skierowane dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, podczas których udamy się w do magicznego świata pełnego bajek i baśni poprzez czytanie książek, słuchanie audiobooków a przede wszystkim wcielanie się w postaci z bajek oraz tworzenie plastycznych baśniowych dzieł. Przy pomocy najróżniejszych materiałów powstaną prace inspirowane znanymi bajkami i baśniami. Podczas zajęć dzieci nie tylko będą obcować z tradycyjnymi baśniami ale także odkryją bajkowe nowości. Zajęcia odbywają się w czwartki o godz. 15.30-17.00 w Bajkolandii. Koszt zajęć to 40 zł za miesiąc.


Lutowo bawi się na biesiadzie


    Prawdziwe tłumy przybyły do Lutowa, gdzie odbyła się coroczna „Biesiada po Lutowsku”. To wydarzenie, które na stałe wpisane jest w kalendarz imprez gminnych. W tym roku połączone zostało dodatkowo z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegorocznej edycji EDD przyświecało hasło „Polski Splot”, stąd też elementy haftu krajeńskiego i charakterystycznych koronek wokół i na scenie.
    Stałym elementem lutowskich biesiad są występy lokalnych artystów, nie obyło się więc bez tanecznej etiudy w wykonaniu grupy „Modraki” i koncertu zespołu Lutowianie. „Biesiada po Lutowsku” to także pyszne, swojskie jedzenie. Aromat potraw przygotowanych przez Panie z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich rozchodził się po placu przy Wiejskim Ośrodku Kultury, który w to słoneczne popołudnie stał się centrum wydarzeń. Zaproszeni goście – duet Kasia i Klaudia Chwołka oraz Gienek Loska z zespołu B.A.R., skutecznie zachęcali biesiadujących mieszkańców Lutowa i okolic do tańca i wspólnego śpiewania. Najmłodsi mogli skorzystać z darmowych atrakcji w postaci dmuchanego placu zabaw i animacji przygotowanych przez wolontariuszy z sępoleńskiego Klubu Młodych Twórców oraz pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim.
    Podziękowania za wsparcie przy organizacji biesiady należą się Radzie Sołeckiej, Kołu Gospodyń Wiejskich z Lutowa, lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej, wolontariuszom z Klubu Młodych Twórców, pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej i mieszkańcom Lutowa, którzy sprawili, że frekwencja w tym roku była rekordowa. Dziękujemy i do zobaczenia za rok!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajenskim
Tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na


Są jeszcze wolne miejsca na warsztaty tworzenia makram.


    W środę 18 września 2019 r w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Kraj. odbyły się pierwsze Warsztaty Makramy prowadzone przez panią Milenę Spychała, której projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019.
Uczestniczki warsztatów uczyły się podstawowych splotów , na bazie których będą rozwijać swoje umiejętności wyrobu makram na kolejnych spotkaniach.
Informujemy, że na warsztaty są jeszcze wolne miejsca, a przed nami jeszcze 3 spotkania w Pracowni Ceramicznej CKiS w środy od godz. 17.30 do godz.20.30.
Zapisy telefoniczne : 888508090.


Zapraszamy !


Nieobecność zastana – wystawa rzeźby i fotografii


    13 września swoją inaugurację w Centrum Kultury i Sztuki miała wystawa „Nieobecność zastana”, będąca owocem współpracy Jowity Niemczyk oraz Piotra Grodzkiego. Pochodząca z Sępólna Krajeńskiego, Jowita odwiedziła Czarnobyl. Miejsce, które po 33 latach od pamiętnej katastrofy nadal budzi ogromne zainteresowanie, skrywa wiele ludzkich tajemnic, tragedii i emocji.     Zatrzymana w fotografiach tytułowa „nieobecność” to obraz miejsc, które umarły. Opustoszałe, choć w sposób, który porusza – tu jeszcze przed chwilą toczyło się normalne, spokojne życie. Post-apokaliptyczny klimat tych miejsc wciąż przeraża i inspiruje. Niewątpliwie spory w tym udział głośnej produkcji stacji HBO, serialu „Czarnobyl”.
    Fotografiom Jowity towarzyszą rzeźby, pochodzącego z Koronowa artysty, Piotra Grodzkiego. Formy te powstały w pracowni artystycznej niedaleko wsi Sucha. Pozbijane z elementów ludzkiej egzystencji, nadają symboliczny wymiar nieobecności, która w staje się w ten sposób nieśmiertelna, „zastana” w miejscu, w którym nie ma już człowieka.
    Wystawę można odwiedzać jeszcze przez kilka dni, do środy, 25 września włącznie. Serdecznie zapraszamy.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2019r.


Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 – Polski Splot w gminie Sępólno Krajeńskie


    Za nami kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku były one realizowane  pod hasłem „Polski Splot”. Wydarzenia tematycznie nawiązujące do motywu przewodniego odbywały się na terenie całej gminy w świetlicach wiejskich i Wiejskich Ośrodkach Kultury. Jak zwykle program obfitował w pokazy, warsztaty, wystawy i koncerty.
    Zaczęliśmy symboliczną instalacją pod tytułem „Pajęczy Splot”, która zawisła na budynku Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Ułożona ze zdjęć sieć obrazowała metamorfozy jakie przeszły wybrane obiekty na terenie gminy Sępólno Krajeńskie w czasie 15 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. We Włościborzu mieszkańcy mieli okazję skorzystać z warsztatów wypiekania warkoczopodobnego, chrupiącego pieczywa. Z kolei w Radońsku zapracowanym koronczarkom przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Pana Mariana Kukowskiego. Bogaty repertuar koncertu był swoistą muzyczną podróżą po krajach Wspólnoty Europejskiej. Podobną, kulturoznawczą formułę miało spotkanie w Teklanowie, gdzie odbył się „Europejski wieczór taneczny”, podczas którego zaprezentowane zostały najpopularniejsze tańce z krajów Unii Europejskiej. W Wilkowie postawiono na praktyczne, manualne umiejętności. Warsztaty szydełkowania ubranek dziecięcych, to propozycja, która adresowana była głównie do młodych mam bądź też zatroskanych i zawsze opiekuńczych babć.
    W Lutowie, jak co roku, biesiadowaliśmy podczas Biesiady po Lutowsku – swojskie jadło i występy artystyczne przyciągnęły prawdziwe tłumy. Oprócz lokalnych artystów, tanecznej grupy Modraki oraz zespołu Lutowianie, wystąpili Gienek Loska z zespołu B.A.R. i duet Klaudia-Kasia Chwołka. Dzień później w Wałdowie miał miejsce XI Jarmark św. Mateusza połączony z wystawą polskich koronczarek. Tutaj również zaprezentowali się lokalni artyści – Paulina Leda oraz roztańczone „Promyki”, a do tańca przygrywały kapela Juha, Waldek Band oraz śląski Duet Caro. Spotkania w Lutowie i w Wałdowie wsparli wolontariusze z sępoleńskiego Klubu Młodych Twórców oraz pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępolnie Krajeńskim, którzy wspólnie przygotowali animacje i konkursy dla najmłodszych.
    Wydarzenia w Wysokiej Krajeńskiej, Iłowie, Wałdówku oraz w Lutówku zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z projektu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich „Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie” i odbywały się pod wspólnym hasłem „Polski Splot – krajeńska wioska pod osłoną przędzy”. Iłowo zamieniło się w wioskę tkacką, odbiorcy mieli okazję zapoznać się z historią i ewolucją tkactwa na przestrzeni lat – od snopków lnu, poprzez płótno zgrzebne, kremplinę, bistory, aż do wielce wyszukanych jedwabi. Widowiskowy pokaz był główną atrakcją wydarzenia, odbywającego się pod tytułem „U podnóży folk drabiny”. W Wysokiej Krajeńskiej stanął prawdziwy domek tkacki. Scenografię wydarzenia stanowiła osada rzemieślników prezentujących dawne, wymarłe zawody. Mogliśmy podziwiać rogownictwo z wyrobami z kości i rogów, bogate stanowisko snycerskie z całą gamą wyrobów z drewna, a także pokaz tkania na krosnach. Na terenie osady mincerz wybijał monety, skórnik pomagał dopasować skórzany pancerz, a rogownik prezentował swoje precyzyjnie wykonane wyroby. Daleką podróż w czasie można było odbyć również udając się do Wałdówka, tamtejsza świetlica wiejska przygotowała wystawę maszyn do szycia i żelazek z minionych lat. Ekspozycja zabytkowego, dobrze zachowanego sprzętu była interesującą lekcja historii i ewolucji podstawowych akcesoriów gospodarstwa domowego. Ci, bardziej zainteresowani tematami modowymi, udali się do Lutówka, gdzie odbył się pokaz mody polskiej. Mogliśmy na własne oczy przekonać się, jak zmieniały się modowe trendy i wzorce na przestrzeni lat.
    Wszystkie te wydarzenia „splatają się” w jedną całość, która pod hasłem Europejskie Dni Dziedzictwa, odbywa się na terenie naszej gminy już od kilku lat. W ten sposób przypominamy mieszkańcom Sępólna i okolicznych miejscowości o lokalnych tradycjach, zwyczajach, zapomnianych rzemiosłach, a przede wszystkim o ich korzeniach i historii naszej Małej Ojczyzny. Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt, z którego korzystają całe pokolenia.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2019r.

 


Jarmark Bożonarodzeniowy
XIV Dzień Adwentowy w Sępólnie Krajeńskim


    Już dziś z radością informujemy mieszkańców Sępólna oraz wszystkich zainteresowanych zwyczajem wpisanym w tradycję naszego miasta związanym z powitaniem Świąt Bożego Narodzenia, że XIV Dzień Adwentowy odbędzie się 14 grudnia 2019 roku na Targowisku Miejskim "Mój Rynek".
    Zainteresowanych wystawców prosimy o zgłoszenie swojego udziału w Jarmarku w terminie do 6 grudnia 2019 roku. Karta wystawców oraz regulamin już dostępna na stronie www.ckissepolno.com.pl. Szczegóły pod numerem telefonu –  52 388 01 60

Do pobrania:

 

- Regulamin

 

- Karta zgłoszenia


REKRUTACJA   WOLONTARIUSZY 
28  FINAŁU 
WIELKIEJ  ORKIESTRY  ŚWIĄTECZNEJ  POMOCY


1. Pobierz ankietę wolontariusza ze strony www.ckissepolno.com.pl 
2. Przyjdź do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim z wypełnioną ankietą oraz wymaganymi w niej podpisami oraz ze swoim zdjęciem (najlepiej legitymacyjnym lub do dowodu) .
3. Osoba, która nie ukończyła 16 stego roku życia , musi mieć zgodę rodzica/ opiekuna prawnego na zostanie wolontariuszem WOŚP , oraz opiekę tego opiekuna w dniu zbiórki, tj 12 stycznia 2020 r.
4. Po ankietę do wypełnienia również możesz przyjść osobiście do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim :-).
5. Zgłoszenie wolontariusza nie jest jednoznaczne z zostaniem wolontariuszem.
6. Wolontariusz pozostaje w kontakcie ze sztabem , tj. Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Czekamy na Ciebie do dnia o6 grudnia 2019 r :-)

 

Do Pobrania:

- Ankieta wolontariusza (pdf)


 Volume Up! - Patsy Gamble w Sępólnie Krajeńskim    Zapraszamy Państwa na bluesowe mikołajki! Podkręcamy potencjometry głośności i dajemy czadu razem z Patsy Gamble -  Brytyjską saksofonistką, kompozytorką z wieloletnim stażem scenicznym, współpracującą między innymi z Rodem Stewartem, Eugenem "Hideaway" Bridges'em, Dolly Jamesem czy z legendarnym Mickiem Jaggerem z The Rolling Stones! Patsy prowadzi również swój własny zespół, którego muzyka oscyluje na pograniczu jazzu, soulu i funky. Na koncertach  wykonuje standardy jazzowe i bluesowe, zyskując sympatie słuchaczy swoją charyzmą i profesjonalizmem. W tym roku muzyczna playlista Świętego Mikołaja zapełniona jest utworami w wykonaniu naszego gościa. Przyjdźcie i przekonajcie się dlaczego Święty słysząc saksofon Patsy mówi: daj głośniej!


ZAPRASZAMY!
06.12.2019 r.
godz. 18:00
sala widowiskowa
Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim
WSTĘP WOLNY

Wydarzenie finansowane ze środków Funduszu Promocyjnego Stoart

 


Konkurs na kartkę Bożonarodzeniową


    Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim ogłasza konkurs plastyczny na kartkę Bożonarodzeniową. Przyjmujemy zgłoszenia od osób w dwóch kategoriach wiekowych:

I kategoria – 5-7 lat
II kategoria – 8-12 lat

Termin przyjmowania prac: 04.12.2019 r. (do godz. 15:00, pracownia ceramiczna CKiS). Ogłoszenie wyników nastąpi 12.12.2019 r. o godzinie 16:00 na holu głównym Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Regulamin i karta zgłoszenia dostępne na stronie www.ckissepolno.com.pl Serdecznie zapraszamy do zgłaszania swoich prac!

Do pobrania:

- Regulamin konkursu (pdf)

- Karta zgłoszenia (pdf)


Andrzejczak na Andrzejki – Felicjan Andrzejczak w Sępólnie Krajeńskim

    Mamy specjalną ofertę dla wszystkich Andrzejów, których imieniny zbliżają się wielkimi krokami. Panowie legitymizujący się tym imieniem otrzymają od nas darmowe zaproszenie na koncert Felicjana Andrzejczaka, legendarnego polskiego wokalisty, który z zespołem Budka Suflera wypromował takie przeboje, jak „Jolka, Jolka Pamiętasz” czy „Noc Komety”. To właśnie charakterystyczny głos Felicjana Andrzejczaka zapewnił im nieśmiertelność. Te i inne piosenki z bogatego repertuaru Artysty wszyscy Andrzeje będą mieli okazje usłyszeć na żywo już 30 listopada o godzinie 18:00 w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Nie zabraknie wspomnianych evergreenów nagranych wraz z Budką Suflera, a także solowych utworów świętującego w tym roku 40-lecie pracy artystycznej wokalisty. Andrzeju, bierz dowód osobisty i odbierz swoją wejściówkę! Pozostałych z Państwa niezmiennie zachęcamy do zakupu biletów w cenie 50 zł. Są one do nabycia za pośrednictwem stron www.kupbilecik.pl, www.biletyna.pl oraz w sekretariacie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.


ZAPRASZAMY!
30.11.2019 r.
godz. 18:00
sala widowiskowa
Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim


Kino w listopadzie raz jeszcze


    Zapraszamy Państwa na kolejne w tym miesiącu kinowe spotkanie z Zakrzywieniem Czasoprzestrzeni. 26 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim wyświetlimy dla Was 4 filmowe nowości. Tym razem będą to animowane przygody wesołego Baranka, „Baranek Shaun. Farmageddon”, głośny dramat „Nieplanowane”,  thriller polskiej produkcji, „Supernova” oraz wzruszający dramat obyczajowy, „1800 gramów”. Bilety dostępne są już w przedsprzedaży na stronie http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/ oraz www.biletyna.pl i www.ckissepolno.com.pl. Istnieje także możliwość kupna biletów bezpośrednio przed seansem. Jednocześnie informujemy, że Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim NIE DYSTRYBUUJE BILETÓW NA SEANSE KINOWE, prosimy o zakup biletów on-line bądź bezpośrednio w kasie kina. Oto jak prezentuje się szczegółowy repertuar:

 

"Baranek Shaun. Farmageddon"

godz. 15:30
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)
Opis:
Na farmie baranka Shaun ląduje obdarzona niesłychanymi mocami i nieodpartym urokiem przybyszka z odległej galaktyki.

 Kup bilet online!

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

"Nieplanowane"

godz. 17:20
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)
Opis:
Jedyne, czego pragnęła Abby Johnson, to pomagać kobietom. Z tym nastawieniem już podczas studiów została wolontariuszką, a potem pracownicą jednej z klinik aborcyjnych potężnej organizacji Planned Parenthood. Głęboko wierząc w prawo kobiet do wyboru, szybko awansowała, by ostatecznie zostać jedną z najmłodszych w kraju dyrektorek korporacyjnego giganta wykonującego seryjne aborcje. Tak było do czasu, aż zobaczyła coś, co zmieniło jej życie na zawsze...

 Kup bilet online!

 

 

 

 

 

 

 

"Supernova"

godz. 19:20
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)
Opis:
Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.

 Kup bilet online!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"1800 gramów"

godz. 21:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)
Opis:
Kraków przygotowuje się na nadejście świąt. Ewa (Magdalena Różczka), kobieta dla której nie ma rzeczy niemożliwych, szuka nowych opiekunów dla dzieci pozbawionych rodzin. Jest wulkanem energii, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis, aby im pomóc. Tuż przed Bożym Narodzeniem w jej życiu pojawia się niezwykła dziewczynka – Nutka, niemowlę pozostawione przez matkę. Dla jej dobra Ewa gotowa jest zrobić wszystko, nawet poświęcić siebie, swoją karierę i szansę na miłość… Nie spodziewa się, że wkrótce przez jej życie przetoczy się prawdziwa lawina emocji, na którą nie przygotowało jej nic, czego do tej pory doświadczyła. Czy bezinteresownie ratując jeden mały świat można uratować również siebie?


  Kup bilet online!

 

 

 

 

 

 ZAPRASZAMY!
26.11.2019 r.
Bilety do kupienia na stronach:
 http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/, www.ckissepolno.com.pl, www.biletyna.pl
oraz bezpośrednio przed seansem, w kasie kina Zakrzywienie Czasoprzestrzeni w CKiS – sprawdź co gramy


   Zapraszamy na kolejne seanse kinowe z Zakrzywieniem Czasoprzestrzeni. Już 14 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim wyświetlimy dla Was kolejne filmy. Tym razem proponujemy animację „O, Yeti!”, odświeżoną wersję doskonale znanej „Rodziny Addamsów” i polski  thriller z doskonałą polsko-amerykańską obsadą, „Ukryta gra”. Bilety dostępne są już w przedsprzedaży na stronie http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/ oraz www.biletyna.pl i www.ckissepolno.com.pl. Istnieje także możliwość kupna biletów bezpośrednio przed seansem. Jednocześnie informujemy, że Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim NIE DYSTRYBUUJE BILETÓW NA SEANSE KINOWE, prosimy o zakup biletów on-line bądź bezpośrednio w kasie kina. Oto jak prezentuje się szczegółowy repertuar:

"O, Yeti!"
godz. 16:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)
Opis:
Nastolatka Yi spotyka młodego Yeti na dachu apartamentowca, w którym mieszka ona i jej psotni przyjaciele.

"Rodzina Addamsów"
godz. 18:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)
Opis:
Rodzina Addamsów, po przeprowadzce do New Jersey, musi stawić czoło wyzwaniom XXI wieku, a także wścibskiej, sprytnej i chciwej prezenterce telewizyjnej Margaux Needler. W dodatku Addamsowie szykują się do wielkiej rodzinnej uroczystości .

"Ukryta gra"

godz. 20:00
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)
Opis:
Początek lat sześćdziesiątych. U szczytu kryzysu kubańskiego amerykańskie tajne służby porywają wybitnego matematyka Joshuę Mansky’ego. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Rywalizacja to jednak tylko przykrywka do szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch, mający powstrzymać konflikt nuklearny.


ZAPRASZAMY!
14.11.2019 r.
Bilety do kupienia na stronach:
 http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/, www.ckissepolno.com.pl, www.biletyna.pl
oraz bezpośrednio przed seansem, w kasie kina


Zagraj w grę miejską – Sępoleńskie Oczywistości Nieodkryte


    W ramach obchodów tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy dla Państwa niecodzienną atrakcję. Zapraszamy do wzięcia udziału w grze miejskiej „Sępoleńskie oczywistości nieodkryte”. Gry miejskie to niesamowita rozrywka, łącza one w sobie cechy happeningów ulicznych oraz gier komputerowych i podchodów. Ciekawe łamigłówki, klimat nawiązujący do epoki międzywojnia i zadania tematycznie nawiązujące do lokalnych historii, to gwarancja doskonałej zabawy. „Sępoleńskie oczywistości nieodkryte” to zagadkowa podróż przez wspomnienia i nietuzinkowa lekcja historii. Gra rozpocznie się 11 listopada o godzinie 11:00, uczestnicy wyruszą z placu przed kościołem parafialnym, skąd udadzą się na spotkanie z prezydentem Ignacym Mościckim, następnie każda z grup zostanie oddelegowana do wyznaczonych punktów, w których czekać będą na nich spersonalizowane zadania. Kto pierwszy wykona wszystkie zadania? Kto pierwszy dotrze na niepodległościowy raut w restauracji „Polonia”? Odpowiedź na te i inne pytania poznamy już 11 listopada. Zgłoszenia grup (maksymalnie pięcioosobowych) przyjmujemy do 30.10.2019 r. w sekretariacie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!


Dofinansowano w ramach projektu:
„Koalicja dla Niepodległej. Program Grywalizacyjno-Rozwojowy (PGR) – projekt partnerski”

11.11.2019 r.
godz. 11:00
plac przed kościołem parafialnym
w Sępólnie Krajeńskim
(ilość uczestników mogących wziąć udział w grze ograniczona!)


Dar od Boga - Wystarczy chcieć

Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie
przy współpracy Rady Sołeckiej, KGW i Parafii Lutowo
zaprasza na spotkanie w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej


Dnia 10 listopada 2019r. o godzinie 17.00 w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie
W programie min. Wspólne śpiewanie zapomnianych pieśni przy akompaniamencie organisty Dominika, opowieści z życia kapłana Ks. Tomasza, wspomnienia pielgrzymkowe Ks. Mariana.

Serdecznie zapraszamy 

 


 

Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie zaprasza na "Wieczorek Andrzejkowy" 23 listopada 2019r.
Początek godzina 20.00.
wstęp 25 zł. od osoby, do tańca zagra zespół "M kwadrat" z Lipki.
Zapisy i szczegóły do 6 listopada w świetlicy WOK Lutowo. Zapraszamy


Gala Noworoczna w stylu wiedeńskim


    Zapraszamy Państwa na Wielką Galę Wiedeńską - W Zaczarowanym Świecie Musicalu i Muzyki Filmowej. Usłyszymy największe światowe hity srebrnego ekranu a także najpiękniejsze arie i duety wszech czasów. Zaśpiewają dla Państwa soliści największych scen min.: Opery Lwowskiej, Opery Kijowskiej, K&K Berliner Filharmoniker. Oprócz znakomitych głosów klasycznych w gali zaprezentują swój światowy kunszt wokalny soliści pop/rock ich odmienne możliwości głosowe oraz porywająca energia wzbudza niezmiennie zachwyt i entuzjazm słuchaczy. Całość wydarzenia zwieńczy udział jednej z najlepszych orkiestr filharmonicznych - osławionej Royal Vienna Orchestra pod dyrekcją znakomitego dyrygenta Maestro - Olexandra Dragana. Soliści Modern Kiev Ballet w specjalnej choreografii dopełniają całość spektaklu czyniąc go nie tylko ucztą muzyczną ale także wizualną w wielkim stylu.
Bądźcie z nami w ten wieczór, bo... kochamy to, co robimy.
Soliści: Oksana Karaim - pop/rock - Kijów, K&K
Pavlo Ilnicki - pop/rock - Włochy
Anna Popovich - sopran koloraturowy - Solistka Opery Lwowskiej i Kijowskiej, K&K
Mykola Kuzmych - tenor - Solista Opery Lwowskiej, K&K
Kiev Modern Ballet Maestro Olexandra Dragan – dyrygent
Czas trwania Gali - około 2 godzin plus przerwa, którą należy doliczyć.
Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany solistów z przyczyn nie zależnych np.: choroba, wypadek lub inne nieprzewidywalne okoliczności

ZAPRASZAMY!
01.01.2020 r.
godz. 18:00
sala widowiskowa
Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim
Bilety w cenie 100 zł do nabycia od czwartku 07.11.2019 r. w sekretariacie CKiS
lub za pośrednictwem stron www.biletyna.pl, www.ckissepolno.com.pl


Wyjątkowy koncert galowy – Eleni


    Zapraszamy Państwa na koncert Eleni - jednej z najpopularniejszych w Polsce piosenkarek, której twórczość od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Eleni jako solistka równolegle z występami na estradzie dokonywała nagrań radiowych i brała udział w licznych programach telewizyjnych. Pierwszą płytę długogrającą - "Po słonecznej stronie życia" nagrała z zespołem Prometheus w 1977 roku. W następnych latach ukazały się jej kolejne płyty długogrające: "Moja miłość" , "Buzuki disco", "Ty jak niebo, ja - jak obłok", "Lovers", "Grecja raz jeszcze", "Morze snu", "Muzyka Twoje imię ma", "Miłość jak wino", "Wakacyjny flirt" , "Moje Credo", "Nic miłości nie pokona" oraz "Kolędy Polskie". Za większość z powyższych pozycji Eleni otrzymała "Złote Płyty". Obecnie występuje ze swoim zespołem pod kierownictwem Kostasa Dzokasa. Najpopularniejsze przeboje Artystki, będziecie mieli Państwo okazje usłyszeć 17.11.2019 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Bilety w cenie 65 zł do nabycia w sekretariacie CKiS, za pośrednictwem strony www.biletyna.pl, www.ckissepolno.com.pl oraz pod numerem telefonu 889 652 061.


ZAPRASZAMY!
17.11.2019 r.
godz. 17:00
bilety  65 zł
Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim


„Już nie zapomnisz mnie” -
wspomnienie XX-lecia międzywojennego w muzyce i słowie


   Z okazji zbliżających się obchodów Narodowego Święta Niepodległości, chcielibyśmy zaprosić Państwa na wspaniały recital „Już nie zapomnisz mnie” w wykonaniu znakomitego aktora teatralnego i telewizyjnego, Tomasza Stockingera. Wieczór spędzimy w klimacie najpiękniejszych szlagierów polskiego kina przedwojennego.  Koncert poświęcony będzie twórcom takim jak Henryk Wars czy Jerzy Jurandot. A jako że wykonawcą jest aktor, oddaje także przez swój recital hołd gwiazdom kina przedwojennego i przypomina Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego, Antoniego Fertnera i innych.
    Można powiedzieć, że ten recital będzie wiązanką piosenek polskiego kina przedwojennego, w rytmie walca i tanga przy akompaniamencie pianina, jak za dawnych, dobrych lat. Wraca do nas łagodnym uśmiechem, niesłychanym charm'em i przenosi do magicznego dwudziestolecia. Ten program to elegancja i szyk minionych lat, wciąż tak żywo wspominanych


ZAPRASZAMY!
10.11.2019 r.
godz. 15:00
sala widowiskowa
Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim

darmowe wejściówki do odebrania w sekretariacie CKiS, online na stronie www.ckissepolno.com.pl lub www.biletyna.pl


Szwejk w Sępólnie!

Spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych!


    Mamy niezwykłą przyjemność zaprosić Państwa na spektakl teatralny „Szwejk” w wykonaniu aktorów Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku. Trafi on na deski sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki w ramach programu „Teatr Polska”, którego celem jest ułatwienie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.
    Jak piszę o „Szwejku” Anna Jazgarska z portalu www.teatralny.pl - "(...) Joannie Zdradzie znakomicie udało się przełożyć istotę dzieła Haška – radykalną krytykę autorytarnego systemu, który tępi indywidualizm i samodzielne myślenie, nie rezygnując zarazem z tego, co tak w przygodach Szwejka kochamy, czyli ironii i sytuacyjnego humoru, będącego pokłosiem błyskotliwych językowych gier. Dzięki tej udanej kompozycji, miksującej ciężar znaczeniowy słowa z jego intrygującym estetycznie scenicznym ekwiwalentem, otrzymujemy w tym spektaklu sceny, które zapadają w pamięć na długo... (…)". Nic dodać, nic ująć – zapraszamy!Centrum Kultury i Sztuki
 w Sępólnie Krajeńskim
30.10.2019r.
godz. 19:00
Bezpłatne wejściówki dostępne w sekretariacie CKiS

(Uwaga dla chorych na epilepsję) w czasie przedstawienia używane są stroboskopy!


Tych filmów nie można przegapić! Zakrzywienie Czasoprzestrzeni ponownie w CKiS


    Przed nami kolejne dwa dni z najgorętszymi filmowymi premierami. Kino Zakrzywienie Czasoprzestrzeni przygotowało dla Was filmy z gatunku tych, które po prostu trzeba zobaczyć. Będą to: druga część animowanych przygód niezwykle popularnych ptaszków, „Angry Birds 2”, biograficzny film, opowiadający historię niewidomego geniusza fortepianu, z brawurową rolą główną Dawida Ogrodnika, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, murowany kandydata do Oscara, film który od momentu premiery jest na ustach wszystkich - „Joker” oraz polski kandydata do Oscara, „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy. Bilety dostępne są już w przedsprzedaży na stronie http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/ oraz www.biletyna.pl i www.ckissepolnoi.com.pl. Istnieje także możliwość kupna biletów bezpośrednio przed seansem. Jednocześnie informujemy, że Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim NIE DYSTRYBUUJE BILETÓW NA SEANSE KINOWE, prosimy o zakup biletów on-line bądź bezpośrednio w kasie kina. Oto jak prezentuje się szczegółowy repertuar:23.10.2019 r.


"Angry Birds 2"
godz. 15:45
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)
Opis:
Red, Chuck i Bomba rekrutują Silver (siostrę Chucka) oraz łączą siły z Leonardem i jego drużyną, tworząc superteam, który ma ocalić ich domy.

"Ikar. Legenda Mietka Kosza"
godz. 17:45
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)
Opis:
"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać  się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie. 

"Boże Ciało"
godz. 20:15
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)
Opis:
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem.

24.10.2019 r.


"Angry Birds 2"
godz. 15:45
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)

 

"Joker"
godz. 17:45
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)
Opis:
Strudzony życiem komik popada w obłęd i staje się psychopatycznym mordercą.

"Boże Ciało"
godz. 20:15
Bilety w cenach 18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy - emeryci, studenci, uczniowie)ZAPRASZAMY!
23.10.2019 r. i 24.10.2019 r.
Bilety do kupienia na stronach:
 http://zakrzywienieczasoprzestrzeni.pl/bilety/, www.ckissepolno.com.pl, www.biletyna.pl
oraz bezpośrednio przed seansem, w kasie kina


Teatr Bakro zaprasza do  wesołego sanatorium!
    Zespół teatralny BAKRO serdecznie zaprasza na przedstawienie kabaretowe pt: ”Sanatorium fajna rzecz”, które odbędzie się w poniedziałek 21.10.2019 r. o godz. 17.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Wstęp wolny


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019


 Natalia Kukulska w Sępólnie Krajeńskim    Serdecznie zapraszamy na koncert Natalii Kukulskiej. Popularnej polskiej wokalistki, która ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień (m.in. Fryderyka w kategorii „Muzyka dziecięca i młodzieżowa” za album „Szukaj w snach”, Nagrodę Publiczności Festiwalu Piosenki Sopot 1997 czy Telekamerę 1998 w kategorii „Wokalistka roku”). Artystka ma na koncie 14 płyt studyjnych, ostatnio realizuje się na polu muzyki elektronicznej, czego najświeższym dowodem jest eklektyczny album „Halo tu Ziemia”, promowany przez atrakcyjny wizualnie teledysk do utworu „Rekonstrukcja”. W Sępólnie Krajeńskim Artystka wystąpi 27.10.2019 r. o godzinie 17:00, w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. Bilety na koncert w cenie 50 zł już do nabycia w sekretariacie CKiS bądź za pośrednictwem strony: www.ckissepolno.com.pl,  www.biletyna.pl


ZAPRASZAMY!
27.10.2019 r.
godz. 17:00
sala widowiskowa
Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim
bilety: 50 zł


Dziadek do Orzechów już w grudniu w Sępólnie Krajeńskim


    „Dziadek do orzechów" to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Widowisko na najwyższym światowym poziomie artystycznym zapewnia fenomenalny zespół tancerzy Royal Lviv Ballet. Dziadek do orzechów powraca od stuleci na sceny teatrów w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Spektakl ten poprzez fabułę i cudowną muzykę Piotra Czajkowskiego sprawia, że powracamy do dzieciństwa, marzeń, magii... wprowadza nas w świąteczny nastrój. Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, pragnąc zabrać Państwa w tę sentymentalną i piękną podróż, zaprasza na balet „Dziadek do Orzechu” właśnie w tym wyjątkowym, przedświątecznym okresie (08.12.2019 r.). Imponująca choreografia, olśniewające kostiumy, magia świateł i urzekająca scenografia - wszystko to składa się na występ Artystów Royal Lviv Baletu sprawiając, że całość zapiera dech w piersiach. Zdaniem krytyków czarowi spektakli tej grupy baletowej nie można się oprzeć, ani o nich zapomnieć. Przekonajcie się o tym osobiście. Bilety w cenie 70 zł do nabycia za pośrednictwem strony www.biletyna.pl bądź w sekretariacie CKiS.


ZAPRASZAMY
08.12.2019 r.
godz. 18:00
sala widowiskowa
Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim


Dziecięce i Młodzieżowe Studio Piosenki CKiS zaprasza na zajęcia


    Wielu z Was dopytywało o zajęcia wokalne, oto przychodzimy z dobrą nowiną – Dziecięce i Młodzieżowe Studio Piosenki powraca do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim! Co oznacza, że nareszcie będziecie mogli realizować swoje marzenia związane ze śpiewaniem. Marzy ci się wykonywanie ulubionych piosenek? Nauka kontrolowania głosu? Rozwijania wokalnych umiejętności pod okiem instruktora? Nic prostszego – przyjdź, zapisz się i śpiewaj! Spotkanie organizacyjne już w najbliższy poniedziałek – 23.09.2019 r. o godzinie 16:00 w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Od zapisów do występów na scenie dzieli Cię tylko mały krok, wykonaj go! Zapraszamy!

Przyjmujemy również zapisy na naukę gry na pianinie!


Wałdowski Jarmark ma już 11 lat

    Jarmark św. Mateusza jest wydarzeniem na stałe wpisanym w kalendarz imprez naszej gminy. W tym roku odbyła się już XI edycja tej imprezy, przypadająca na tydzień obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
    Porywisty wiatr nie był w stanie zakłócić dobrej zabawy mieszkańcom Wałdowa, na których czekało wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Na plenerowej scenie zaprezentowały się lokalne talenty – taneczna grupa „Promyki” oraz Paulina Leda, która wystąpiła z trudnym repertuarem zespołu Brathanki. Widowiskowy pokaz ratownictwa przygotowała wałdowska Ochotnicza Straż Pożarna. Mieliśmy okazję uczestniczyć w akcji ewakuacyjnej mieszkańców płonącego budynku, w którym znajdowało się małe dziecko i kobieta w ciąży. Sprawne działanie strażaków, zabezpieczenie miejsca i udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym zostało nagrodzone zasłużonymi brawami. Tuż obok życiem tętniło Wesołe Miasteczko – małpi gaj, dmuchany zamek i łódka w formie gigantycznej huśtawki, dzieci tłumnie udawały się w to miejsce, gdyż wszystkie atrakcje były tego dnia darmowe.
    XI Jarmark św. Mateusza organizacyjnie wsparli wolontariusze z sępoleńskiego Klubu Młodych Twórców oraz pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim, którzy przygotowali animacje i konkursy dla najmłodszych, a także stoisko przy którym artystycznie uzdolnieni wolontariusze malowali twarze ochotników w rozmaite, imponujące wzory. Część koncertową rozpoczął występ kapeli podwórkowej Juha z Dąbrówki. Panowie rozbawili publiczność swoimi ubarwionymi lokalnym folklorem przyśpiewkami. Następnie na scenie zaprezentował się dobrze znany wałdowskiej publiczności Waldek Band z Koronowa. W repertuarze grupy nie zabrakło najpopularniejszych przebojów polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Plenerową część koncertową zwieńczył występ śląskiego Duetu Caro. Mieszkańcy Wałdowa dali się porwać biesiadnej zabawie, były więc tańce, wspólne śpiewanie, a nawet spontaniczny taneczny korowód na bis.
    Jarmark w Wałdowie był także finałowym akcentem tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Przy scenie, na której występowali zaproszeni goście, w pełnym skupieniu pracowały Panie koronczarki. Na naszych oczach powstawały precyzyjne, ręcznie tkane koronki. Ich praca była nie mniej widowiskowa niż artystyczne prezentacje na scenie.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na


Otwarci na kulturę w sezonie 2019/2020


    Wraz z kolejnym sezonem kulturalno-artystycznym ruszają zapisy do sekcji i na zajęcia odbywające się w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Jak co roku, zadbaliśmy o to żeby każdy znalazł u nas coś dla siebie. Są więc zajęcia dla najmłodszych – niemowląt i dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Bogaty repertuar zajęć tanecznych i ruchowych, muzycznych, plastycznych, ceramicznych oraz atrakcyjne projekty i warsztaty. Zapisy ruszają już teraz. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą, dostępną na stronach www.ckissepolno.com.pl, profilu facebook Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, jak i stacjonarnie, w budynku CKiS przy ulicy Tadeusza Kościuszki 4. Chcesz dołączyć do Młodzieżowej Orkiestry Dętej? Ćwiczyć jogę bądź taniec towarzyski? Interesujesz się teatrem albo rzeźbieniem w glinie? A może chciałbyś dołączyć do grupy cyrkowej lub doskonalić swoje umiejętności językowe? W takim razie odwiedź nas lub zadzwoń pod numer 52 388 01 60. Zapraszamy!


Koncertowe zakończenie wakacji


    Wakacje w Sępólnie Krajeńskim zakończyły się koncertowo. Głośno i gorąco było podczas występu dwóch lokalnych zespołów. Takiego koncertu nie było w naszym mieście od dawna, dlatego tym bardziej cieszymy się, że udało się zainteresować odbiorców, którzy punktualnie o 20:00 stawili się w miniony piątek pod muszlą koncertową.
    Jako pierwszy zaprezentował się sępoleński Electric Noise. Zespół wrócił do grania po ponad dwuletniej przerwie, wśród repertuaru znalazły się utwory z wydanego w 2016 roku demo „Eclectic Electric” oraz rockowe covery w wersjach celowo odbiegających od oryginałów. Publiczność usłyszała także zajawkę nowego utworu, zdradzającego kierunek w którym podąża zespół. Tuż po nich na scenie pojawił się Alien Eye Contact. Grupa dobrych znajomych skupiająca muzyków z Kamienia Krajeńskiego, Sępólna oraz Człuchowa. Chłopaki zaprezentowali materiał z będącej w przygotowaniu debiutanckiej płyty – mieszanka muzyki elektronicznej i rocka o rozmaitych odcieniach, przypadła do gustu publiczności, która oklaskiwała kolejne utwory, a sceniczna energia wsparta grą świateł robiła, zgodnie z założeniem, prawdziwie „kosmiczne” wrażenie.
    Mocny akord na zakończenie wakacji jeszcze rezonuje nam w uszach, mamy jednak nadzieję, że na kolejny taki koncert nie będziemy musieli czekać aż do następnych wakacji. Tymczasem zachęcamy do śledzenia profili zespołów @Electric Noise i @Alien Eye Contact, jak i naszego profilu, na którym informujemy na bieżąco o nadchodzących wydarzeniach. Bądźcie zawsze poinformowani jako pierwsi!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Nowy sezon grupy teatralnej!


   Teatr Czas Wyobraźni otwiera nowy sezon artystyczny 2019/2020. Serdecznie zapraszamy osoby ciekawe artystycznych wrażeń, marzące o zostaniu w przyszłości aktorem, a także wszystkich, którzy mają artystyczną duszę. Zajęcia teatralne to praca nad tekstem, przełamywanie tremy, nabywanie umiejętności swobodnej wypowiedzi, a przede wszystkim ciekawa, dobra zabawa w świetnym towarzystwie. Celem zajęć jest przygotowanie spektaklu i zaprezentowanie go na scenie. Zajęcia w każdy poniedziałek o 17:00.Kontakt: CKiS w Sępólnie Krajeńskim 523880160, 664579305
 oraz przez fb: https://www.facebook.com/teatrczaswyobrazni/
Instruktor grupy Kacper Gładych - tel. 723 561 234

Pierwsze zajęcia 9 września !


uOrkiestrowe zwieńczenie Dni Sępólna Krajeńskiego


    Zespół Golec uOrkiestra był gwiazdą tegorocznych obchodów Dni Sępólna Krajeńskiego. Formacja świętująca 20.lecie działalności artystycznej odwiedziła nasze miasto w ramach swojej jubileuszowej trasy. Wszystko wskazuje na to, że był to największy pod względem frekwencji koncert, jaki odbył się na sępoleńskim stadionie miejskim.
    Publiczność usłyszała największe przeboje grupy, łącznie z „Lornetką”, dedykowaną wszystkim sępoleńskim Bernadetkom, „Pieniądze to nie wszystko”, „Crazy is my life”, „Ścierniskiem” i najnowszym hitem, nagranym wspólnie z dj’em Gromee i raperem Bedoesem, utworem „Górą ty”. Pod sceną zgromadziły się prawdziwe tłumy fanów, zarówno tych ubranych w koszulki z logiem zespołu, jak i tych, którzy ustawili się w gigantycznej kolejce do oficjalnego fan shopu Golec uOrkiestra, by takie koszulki nabyć. Morze uniesionych w górę rąk robiło wrażenie podczas wspólnie śpiewanych refrenów, a sceniczna energia braci Golec i ich zespołu sprawiła, że Sępólno Krajeńskie po niemal dwugodzinnym koncercie domagało się bisu. Po występie najwytrwalsi fani mogli spędzić chwilę w towarzystwie swoich idoli,  przyjacielskim uściskom, wspólnym zdjęciom i autografom nie było końca. Do Sępólna Krajeńskiego na ten jeden koncert przyjechali sympatycy zespołu z różnych zakątków Polski. Wśród nich była także pochodząca z Tucholi, Agnieszka Syroczyńska, wieloletnia fanka muzyki Golec uOrkiestra, która wybudziła się ze śpiączki przy utworze „Pędzą konie po betonie”. Utwór ten został zresztą jej zadedykowany. Takie, wzruszające momenty, przeplatane były nagraniami wideo od fanów z całego świata – okazuje się, że muzyka braci Golec znajduje odbiorców nawet w Tajlandii, na Filipinach czy w Japonii. To jednak Sępólno Krajeńskie tego wieczoru było najważniejsze, co wielokrotnie zostało na scenie podkreślone przez samych artystów.
    Zainteresowanie koncertem Golec uOrkiestra przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. I mimo, że tradycyjnie chwilę wcześniej postraszył nas ulewny deszcz, to jednak ponownie zwyciężyła muzyka, która przegnała znad Sępólna ciemne chmury, dzięki czemu zabawa mogła trwać w najlepsze. Po raz kolejny udowodniliśmy, że  - parafrazując tytuł najnowszej piosenki zespołu – górą my!

 Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


W pewien piękny, letni wieczór w Sępólnie Krajeńskim


    Piątkowy wieczór na sępoleńskim molo niewątpliwie był piękny i magiczny, zgodnie z tytułem koncertu, który odbył się w ramach obchodów tegorocznych Dni Miasta.
    Trio Anna Malus-Wróblewska (mezzosopran), Krzysztof Filasiński (baryton) oraz Sergij Morozow (piano) uraczyło sępolan najpopularniejszymi melodiami musicalowymi i operetkowymi. Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała między innymi muzyczne tematy z operetek „Wesoła Wdówka”, „Carmen” czy „Księżniczka Czardasza”. Zgodnie z zapowiedzią, nie zabrakło także dobrze znanych piosenek musicalowych, usłyszeliśmy więc melodie takie jak „Gdybym był bogaczem”, „To świt, to zmrok” ze Skrzypka na Dachu czy tytułowe „Taki piękny wieczór” z musicalu South Pacific. Prawdziwym zaskoczeniem było jednak pojawienie się Króla rock’n’rolla, Elvisa Presley’a, który został wywołany przez publiczność, domagającą się owacją na stojąco bisu. Jak na Króla przystało, Elvis zrobił wrażenie nie tylko śpiewem, ale także prawdziwie królewskim anturażem – złoty strój i stylowe okulary w połączeniu z kokieteryjnym usposobieniem, sprawiły że ten element koncertu wyjątkowo żywiołowo oklaskiwała żeńska część publiczności.
    Nie ulega jednak wątpliwości, że piątkowy koncert był całościowo miłym dla oka i ucha wprowadzeniem w koncertowy weekend, niejako podsumowujący tegoroczne Dni Sępólna Krajeńskiego. Słoneczna, letnia pogoda i piękne okoliczności przyrody idealnie współgrały z tytułem koncertu.

Materiały CKiS ww Sępólnie Krajeńskim
tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na


 

Smacznie znaczy zdrowo


    Sępoleńska Strefa Relaksu była dzisiaj wyjątkowo aktywna. Wszystko za sprawą Inspektora Ogórka i jego dwóch dzielnych pomocników, Jagody oraz Truskawki. Owocowe Śniadanie na trawie z Inspektorem Ogórkiem, było kolejnym wydarzeniem przygotowanym przez sępoleńskie Centrum Kultury i Sztuki w ramach obchodów Dni Sępólna Krajeńskiego.
    Śniadania na trawie są już sierpniową tradycją, czekają na nie dzieci, ale również dorośli, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich pociechy zaznają tutaj mnóstwo dobrej zabawy. Inspektor Ogórek i Fruktaki – Jagoda oraz Truskawka, od lat są na tropie zdrowej żywności i dobrych nawyków żywieniowych, wspólnie szukają odpowiedzi na pytanie – jak jeść smacznie i zdrowo? Szczegóły swojego detektywistycznego dochodzenia przedstawili dzieciom zgromadzonym w Sępoleńskiej Strefie Relaksu, tłumnie zgromadzeni odpowiedzieli niesamowitym zaangażowaniem. Okazało się, że piosenki reprezentowanego przez naszych Gości Centrum Uśmiechu są doskonale znane dzieciom w Sępólnie, te najbardziej aktywne zostały nawet nagrodzone drobnymi upominkami. Po pożywnym i przede wszystkim zdrowym śniadaniu, zabawa trwała dalej. Po placu przechadzały się zaprzyjaźnione z Inspektorem Ogórkiem i Fruktakami, Banan, Papryczka oraz Dynia, które doglądały aby każdy miał kanapeczkę, coś do picia i smaczne owocowe przekąski. Owoce były zresztą jednym z najistotniejszych elementów konkurencji polegającej na artystycznym zdobieniu biszkoptów. Jury w składzie Inspektor Ogórek, Jagoda, Truskawka i Banan, zadecydowało, że wszyscy uczestnicy wykonali równie piękne dekoracje. W atmosferze przyjaźni, przy akompaniamencie radosnej muzyki wszyscy bawili się pysznie i zdrowo.
    Najedzeni i rozbawieni udajemy się na zasłużony odpoczynek, ten jednak nie potrwa za długo, bo już w piątek widzimy się na molo spacerowym, podczas musicalowo-operetkowego koncertu „W pewien piękny, letni wieczór”. A w sobotę? W sobotę Golec uOrkiestra, jako główna gwiazda tegorocznych Dni Sępólna Krajeńskiego, zagra na stadionie miejskim. Do zobaczenia i do usłyszenia!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na


Jarmark w staropolskiej karczmie


    Jarmark św. Wawrzyńca jest wydarzeniem, które od piętnastu lat towarzyszy obchodom Dni Sępólna Krajeńskiego. Sępoleński Jarmark łącząc tradycje z nowoczesnością jest z jednej strony miejscem prezentacji artystów i twórców ludowych, rzemieślników oraz rękodzielników, z drugiej zaś strony, wydarzenie to przyciąga zainteresowanych również ze względu na występy sceniczne i towarzyszącą im zabawę.
    XV Jarmark św. Wawrzyńca zainaugurował widowiskowy i pełen symboliki korowód, któremu przewodził Złoty Hermes, patron kupców. Towarzyszyła mu grupa Stańczyków i rodzina szlachecka oraz 15 kobiet, niosących dary symbolizujące każdą z dotychczasowych edycji Jarmarku, w pochodzie kroczył także Karczmarz wraz z małżonką i karczmarki, którym przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Tegoroczny Jarmark odbywał się w staropolskiej karczmie, gospodarz ugościł przybyłych zupą myśliwską przygotowaną przez Stowarzyszenie LGD „Nasza Krajna” i chlebem ze smalcem zrobionym przez Panie z Koła Gospodyń Wiejski z Włościborza, angażując wraz ze swoimi karczmareczkami publiczność do wspólnej zabawy. Ta zaczęła się na dobre wraz z wypowiedzianą przez Burmistrza, Waldemara Stupałkowskiego, formułą: „XV Jarmark św. Wawrzyńca, uważam za otwarty”. Karczmarz przyjął kluczę do bram miasta, urządzając z tej okazji prawdziwą fetę – do tańca przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Pana Mariana Kukowskiego. Chwilę później wzdłuż placu targowiska sunął taneczny sznur utworzony przez karczmarki i gości Jarmarku,  a na scenie prezentowała się Tyrolska Kapela Stefana. Była wspólna nauka jodłowania i tradycyjne przyśpiewki, które zakłóciła w pewnym momencie solistka zespołu Kół Gospodyń Wiejskich z Pępkowic, Pani Zofia Gwizdek. Jak się później okazało, Zofia Gwizdek to nie byle jaka artystka, w dodatku budząca podejrzane podobieństwo z występującym chwilę później, Andrzejem Kubackim, śpiewakiem operowym, który również animował i bawił sępoleńską publiczność. Na koniec sceną zawładnęły bałkańskie rytmy, dostarczane przez kapelę Balkan Express. Jej repertuar wydawał się być dobrze znany publiczności, która dośpiewywała słowa refrenów, dając się przy tym porwać do tańca.
    Karczma już wysprzątana i zamknięta, Karczmarz wraz z żoną i swoimi pracownicami wrócili do pracy, wciąż podśpiewując sobie znajome melodie. W ten oto sposób zainaugurowaliśmy tegoroczne obchody Dni Sępólna Krajeńskiego, już jutro kontynuujemy cykl wydarzeń przygotowanych na ten wyjątkowy tydzień, zapraszamy na Śniadanie na trawie z Inspektorem Ogórkiem (godzina 10:00, Sępoleńska Strefa Relaksu przy CKiS). W piątek, 9 sierpnia polecamy udać się na molo, gdzie odbędzie się koncert „W pewien, piękny letni wieczór” - najpiękniejsze melodie musicalowe i duety operetkowe, to o godzinie 17:00. Dzień później, w sobotę 10 sierpnia, wszyscy bawić się będziemy na stadionie miejskim, podczas koncertu głównej gwiazdy Dni Sępólna Krajeńskiego, zespołu Golec uOrkiestra. Start, godzina 21:00, wcześniej o 19:30 zapraszamy na zabawę z DJ'em Radia Weekend – Hity 30 lat wolności. Do zobaczenia!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na


Taneczna sztuka walki


    Capoeira to wywodząca się z Brazylii, widowiskowa sztuka walki, która łączy w sobie taneczne figury rytmiczne i niejednokrotnie skomplikowane układy ciosów oraz kopnięć. O tym jak bardzo jest ona wymagająca mogli przekonać się w minioną sobotę mieszkańcy Sępólna. Na plaży miejskiej zaprezentowała się grupa Ie Galo Canto, w skład której wchodzili instruktorzy i uczniowie z całej Polski – Szczecina, Wrocławia, Elbląga, Grudziądza, a także z ojczyzny capoeiry, Brazylii. Pokaz prowadził Mistrz Galo, zagrzewający kolejnych zawodników do pokazowej „walki”, przy akompaniamencie perkusyjnych rytmów i tradycyjnych pieśni. Widowiskowe i skomplikowane akrobacje w wykonaniu uczniów o różnych stopniach zaawansowania i w różnym wieku budziły podziw, mimo iż lekkość z jaką były wykonywane sprawiały wrażenie, że są one nadzwyczaj naturalne i łatwe. Capoeira to nie tylko walka, to także taniec, muzyka i filozofia, która wymaga potu, mentalnej dyscyplina, a czasami także bólu. Tym razem obyło się jednak bez bólu, publiczność doświadczyła imponującego pokazu sprawności w wykonaniu zawodników, dla których capoeira jest prawdziwą pasją. Jak zaznaczył sam Mistrz Galo, capoeiry można uczyć się już od najmłodszych lat, czego dowodem była obecność dzieci i młodzieży niczym nie ustępujących w zaangażowaniu swoim starszym kolegom i koleżankom.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Wyniki konkursu DK+ Inicjatywy Lokalne 2019

                                      

- protokół do pobrania (PDF)


 

Electric Style Blues w Sępólnie Krajeńskim


    Amerykański gitarzysta blues-rockowy, Chaz de Paolo, był kolejnym gościem naszych cyklicznych spotkań z muzyką bluesową. Pochodzący z Nowego Jorku muzyk, współpracując z najlepszymi instrumentalistami na całym świecie, wypracował swój własny styl, silnie inspirowany twórczością Jimiego Hendrixa.
    Chaz okazał się nie tylko świetnym gitarzystą, ale także nieprzeciętnym showmanem, ekspresyjny sposób gry na gitarze i pełen pasji śpiew przykuwały uwagę, ale to w jaki sposób nawiązywał kontakt z publicznością, sprawiło że widzowie ośmielali się nie tylko oklaskiwać kolejne utwory, ale nawet śpiewać wspólnie z Chazem i poklaskiwać rytmicznie we właściwych momentach. Energia, którą oddawała tego wieczoru publiczność zachęcała naszego gościa do długich popisów solowych, będących właściwie sednem muzyki wywodzącej się z bluesowej tradycji. Wśród żywiołowo wykonywanych standardów nie zabrakło utworu wspomnianego wyżej Jimiego Hendrixa. Chaz pokłonił się mistrzowi we własnej interpretacji „Voodoo Child”, pochodzącego z wydanego w 1968 roku dwupłytowego albumu „Electric Ladyland”. Między kolejnymi popisami gitarzysty znalazła się także chwila na krótką prezentację umiejętności sekcji rytmicznej Gorczyca-Dominik, która zapewniała solidną podstawę pod swobodne improwizowanie głównego bohatera koncertu.
    Dopisała pogoda, dopisała również publiczność. Nie obyło się bez komplementów, pamiątkowych zdjęć i autografów. Piątkowy koncert na sępoleńskim molo był kolejnym dowodem na to, że Sępólno czuje bluesa (a przynajmniej ci, którzy jeszcze w trakcie trwania koncertu dopytywali o kolejnego artystę!).

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
fot. - Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


Komediowy wieczór pod chmurką


    Kino w warunkach plenerowych zawsze odbiera się „inaczej”. Dziś co prawda filmy nie kojarzą się jedynie z budynkiem, w którym jest kasa biletowa, projektory, ekran, widownia i cały ten kinowy anturaż. Coraz częściej filmy oglądamy w domu, na kanapie, co umożliwia nam Internet, telewizja i coś, co przecież nie bez powodu nazywamy – kinem domowym. A jednak, gdy przełamujemy ten schemat, gdy film oglądamy w plenerze, pod gołym niebem, doznajemy dodatkowych wrażeń, działa na nas coś jeszcze, coś co być może trudno nawet uchwycić i opisać. Zerwanie z formalnością i wyjście z filmem „na zewnątrz” jest swego rodzaju złamaniem zasad, a w łamaniu zasad jest zawsze coś ekscytującego.
    Kina plenerowe cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Rzecz jasna, tradycjonaliści wolą oglądać filmy w warunkach „kinowych”, jeszcze inni stawiają na intymność i wygodę seansów w domu, ale to nie miejsce by dyskutować o upodobaniach i preferencjach odbiorców, faktem jest że film w  plenerze to zawsze dodatkowa atrakcja. I z takiej dodatkowej atrakcji w minioną niedzielę mogli skorzystać mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego. Na ustawionym w amfiteatrze przy sępoleńskim molo ekranie, punktualnie o godzinie 22:00, pojawiły się pierwsze kadry francuskiej komedii „Daddy Cool”. Historia nieco zwariowanego Adriena, który w obliczu rozstania ze swoją żoną, postanawia wziąć się w garść, w czym – całkiem przewrotnie – pomagają mu kilkuletnie dzieci, przyniosła widzom wiele śmiechu, ale i wzruszeń. Publiczność wyposażona w koce, przekąski i napoje komentowała między sobą poszczególne sceny. Byli też tacy, którzy wzorem amerykańskich „drive-in theater” na seans przyjechali samochodami i to właśnie z samochodu oglądali film. Zdaje się, że i jednym i drugim film się podobał, gdyż niemal wszyscy wytrwali do napisów końcowych. Co więcej, zatrzymani w połowie drogi powrotnej zorientowali się, że po napisach jest jeszcze finalna scena, którą wszyscy oglądali już na stojąco.
    Kino plenerowe było jedną z wielu atrakcji przygotowanych na tegoroczny sezon letni przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, a przed nami jeszcze Dni Sępólna Krajeńskiego – XV Jarmark św. Wawrzyńca, koncert Golec uOrkiestra, Śniadanie na trawie, Wieczór z najpiękniejszymi melodiami musicalowymi i duetami operetkowym... Artystyczne lato dopiero się zaczyna!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i fot. – Michał Pick


Młodzi Artyści rozpoczęli wakacje


    Letnia Akademia Sztuki z Centrum Kultury i Sztuki zakończyła się uroczystym rozdaniem dyplomów, aby jednak otrzymać pamiątkowy dyplom trzeba było się wykazać artystycznymi zdolnościami w ciągu całego tygodnia. Okazji ku temu było mnóstwo, adepci Letniej Akademii Sztuki malowali na wodzie starożytną techniką ebru, artystycznie zdobyli skrzydła motyli, tworzyli ekologiczne dzieła sztuki oraz ogromną mozaikę z maczanych w farbie liści, listków i innych roślinnych elementów.
    Wszystkim działaniom przyświecała idea współpracy, której efektem były fantastyczne prace. Mimo, iż dzieci często pracowały w grupach, już po pierwszych dniach byliśmy w stanie odróżnić indywidualny styl każdego z nich. Dzięki temu nasza Letnia Akademia Sztuki była prawdziwie kolorowa i różnorodna. Bez wątpienia największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty malowania na wodzie starożytną techniką ebru. Technika przenoszenia na papier wzorów tworzonych na wodzie za pomocą specjalnych farb okazała się prawdziwie magiczna. Dzieci, ale i dorośli animatorzy kultury, nie kryli zdumienia, gdy początkowo abstrakcyjne plamy na wodzie odbijały się na kartce papieru, tworząc tym samym barwny kolaż. Dominowały motywy roślinne, pojawiały się jednak rozmaite impresje kosmiczne lub bardziej abstrakcyjne połączenia fal, wiraży i struktur geometrycznych. Sporym wyzwaniem były również zajęcia polegające na artystycznym zdobieniu mandali. W pełnym skupieniu, przy akompaniamencie nastrojowej muzyki, dzieci wypełniały kolorami drobne elementy skomplikowanych wzorów, które w rezultacie końcowym prezentowały się zjawiskowo. Duch przyjaznego współzawodnictwa towarzyszył warsztatom land-art, których celem było stworzenie wielkiej, barwnej mozaiki z kolorowych liści. Obie grupy podglądały postępy pracy kolegów i koleżanek, wracając do swoich drużyn z nowymi pomysłami. Ostatecznie wszyscy zgodnie przyznaliśmy, że efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.
    Miło nam poinformować, że wszyscy uczestnicy Letniej Akademii Sztuki otrzymali dyplomy z wyróżnieniem. Mamy nadzieję, że tydzień wysoce kreatywnych zajęć podziałał na dzieci stymulująco i być może część z nich odkryła w sobie talenty, których systematyczne rozwijanie w przyszłości zaowocuje. Jesteśmy przekonani o tym, że potencjał na zostanie artystą mają wszyscy adepci naszej Akademii!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Michał Pick, Jacek Wojtania, Katarzyna Falkowska

Więcej zdjęć  na


Jarmark św. Wawrzyńca – zgłoszenia wystawców


   Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim przyjmuje zgłoszenia wystawców na Jarmark św. Wawrzyńca, który odbędzie się 03.08.2019 r. na targowisku miejskim „Mój Rynek”. Serdecznie zachęcamy twórców ludowych, rzemieślników artystycznych, kupców,  warsztaty terapii zajęciowej i innych posiadający w swojej ofercie wyroby związane z kulturą ludową i rękodziełem, a także przedstawicieli oraz restauratorów z powiatu sępoleńskiego mających w ofercie potrawy bądź napoje regionalne, wytwórców przedmiotów sztuki i dawnych wyrobów użytkowych lub innych podmiotów do nadsyłania swoich zgłoszeń. Karta zgłoszenia wystawcy oraz regulamin Jarmarku św. Wawrzyńca dostępne są na stronie internetowej www.ckissepolno.com.pl, termin nadsyłania zgłoszeń mija 24.07.2019 roku. Wypełnione karty zgłoszeń należy dostarczyć na adres Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, ul. Tadeusza Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, na adres e-mail – k_falkowska@ckissepolno.com.pl bądź osobiście w sekretariacie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00). Preferowany asortyment – RĘKODZIEŁO. Jednocześnie informujemy, że jeśli liczba zgłoszeń przekroczy liczbę przewidzianych miejsc, którymi dysponuje Organizator o udziale decydować będzie kolejność zgłoszeń, oryginalność rękodzielnictwa lub  jego niepowtarzalność. Pozostałe niezbędne informacje znajdziecie Państwo w szczegółowym regulaminie dostępnym na stronie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim (www.ckissepolno.com.pl)

Do pobrania:

- Regulamin

- Karta zgłoszenia


Festiwalowa inauguracja imprez letnich


    Otwarcie plaży miejskiej w Sępólnie Krajeńskim było gorące i huczne. Dosłownie, bo piękna, letnia pogoda towarzyszyła nam do późnych godzin wieczornych, a głośno i muzycznie było za sprawą orkiestr dętych, które przybyły do naszego miasta w ramach II Festiwalu Orkiestr Dętych.
    Rewitalizacja plaży miejskiej w Sępólnie Krajeńskim i związana z nią wymiana pomostu to inwestycja, z której skorzystali wszyscy miłośnicy plażowania. W tak upalny dzień chętnych do kąpieli nie brakowało. Wszyscy plażowicze oniemieli jednak, gdy po uroczystym otwarciu plaży na nowe pomosty wmaszerowały orkiestry dęte, a znajdujący się po kolana w wodzie kapelmistrz Marian Kukowski dał znak do wspólnego odegrania orkiestrowego sygnału, w postaci utworu Haliny Kunickiej. Później było nie mniej egzotycznie, bo na gorącym piasku, w trzech tanecznych odsłonach zaprezentowały się tancerki katowickiej grupy Maraquja Show. Licznie zgromadzona publiczność podziwiała i oklaskiwała tańce o tropikalnym, afrykańskim charakterze, bujała się na boki w rytm hawajskiego tańca Hula i przecierała oczy ze zdziwienia, gdy na plażę wybiegły ratowniczki z serialu „Słoneczny Patrol”. W tym momencie, dziwnym trafem, męska część widowni zaczęła tracić grunt pod nogami, doznając nagłych problemów z pływaniem. Na szczęście Panowie ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czuwali nad bezpieczeństwem i niezwłocznie udzielili pomocy potrzebującym.
    Otwarcie plaży miejskiej było zaledwie początkiem atrakcji tego słonecznego popołudnia. Chwilę po tym jak dziewczęta z grupy Maraquja Show opuściły plażę, marszowym krokiem, przy akompaniamencie głośnych okrzyków na boisko plażowe wkroczyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Helikon” z Kwidzyna. Był to początek II Festiwalu Orkiestr Dętych, który zainaugurował cykl imprez letnich w naszym mieście. „Helikon” zrobił prawdziwie widowiskowe show, połączenie muzyki, mażoretkowych akrobacji i... tańczącej orkiestry, zyskało natychmiastową aprobatę publiczności. Kolejne orkiestry prezentowały się w amfiteatrze przy plaży miejskiej. Były to kolejno:  Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bysławiu, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubrańcu i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sępólna Krajeńskiego, której towarzyszyła grupa „Cheelreaders Team” z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Każda z orkiestr przygotowała repertuar największych przebojów tanecznych, dyskotekowych, imprezowych – różnorodność muzyczna była dodatkowym atutem docenionym przez widownie. Festiwal nie miał charakteru konkursowego, dlatego wszystkie grupy zostały jednakowo docenione i w ten sposób każda z orkiestr okazała się zwycięska. Pamiątkowe puchary i dyplomy były zachętą do dalszej pracy i odwiedzenia Sępólna Krajeńskiego przy okazji kolejnych edycji festiwalu.
    Spragnieni dalszej zabawy przy muzyce zostali na dyskotece z DJem Alfą. W ten sposób rozpoczęliśmy cykl plenerowych wydarzeń, biorąc za dobry omen towarzyszącą nam pogodę i frekwencje. Dopiero się rozkręcamy, dlatego niezmiennie zachęcamy do śledzenia strony internetowej www.ckissepolno.com.pl i profilu facebook Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Przed nami m.in. kino plenerowe, podczas którego wyświetlony zostanie film „Daddy Cool” (14 lipca), koncert amerykańskiego gitarzysty bluesowego, Chaza dePaolo (19 lipca), pokaz brazylijskiej sztuki walki Capoeiry (27 lipca) i wiele, wiele innych. Bądźcie z nami!Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot.: Jacek Wojtania, Michał Pick, Marcin Jarski

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


OTWARCI NA TANIEC


    W miniony poniedziałek 17 czerwca odbył się spektakl w wykonaniu dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych realizujących się w sekcjach tanecznych Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
Podczas wydarzenia na cześć Międzynarodowego Dnia Tańca zaprezentowali się; TWERK BY DANCE MC, FEMMES FATALE, MARTYNA SKUZA, FORMACJE TANECZNE HIP HOP z Klawkowa, Kamienia, Chojnic, Człuchowa oraz Sępólna, ZESPÓŁ TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO PLUS, CHEERLEADERS TEAM APLAUZ, DZIECIĘCE ORAZ MŁODZIEŻOWE FORMACJE WOK w Lutowie jak i Wałdowie, SZKOŁA TAŃCA TOWARZYSKIEGO.
    Różnorodność ukazanych podczas spektaklu technik tanecznych z pewnością była niewątpliwym atutem wydarzenia, na które z entuzjazmem reagowała licznie zgromadzona publiczność.
Wśród jazzowych, lirycznych inscenizacji znaleźć można było te o niezwykle dynamicznym charakterze, jak i te nawiązujące do tradycji i kultury ludowej.
Pomysłodawcami oraz twórcami wydarzenia byli choreografowie związani z amatorskim ruchem artystycznym Centrum Kultury i Sztuki; Monika Cieślik, Klaudia Nowacka, Ewa Quiring Korczak,  Wojciech Chylewski, Tomasz Węglewski.
    Warto wspomnieć, że spektakl OTWARCI NA TANIEC był projektem podsumowującym całoroczną pracę sekcji i z założenia miał ukazać różnorodność uprawianych w CKiS technik tanecznych.
    Niezwykle dynamiczny finał w wykonaniu wszystkich uczestników wydarzenia dowodzi, że taniec nie tylko stanowi doskonałą formę komunikacji z drugim człowiekiem, ale także jest źródłem nieskrępowanej, jedynej w swoim rodzaju radości.
Już dziś wszystkich zainteresowanych sztuką taneczną informujemy, że od miesiąca września wznawiamy pracę w sekcjach z radością zapraszając do współpracy.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
fot. - Marcin Jarski

Więcej zdjęć  na oraz w Galerii 2019r.


 

 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl