Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Archiwum aktualności 2019 [6]

 

 

 

 


Już za chwilę Boże Narodzenie!
Dzień Adwentowy po raz XIV


    Święta za pasem! A my po raz czternasty postanowiliśmy przywołać świąteczną atmosferę odpowiednio wcześniej. Za nami XIV Dzień Adwentowy. W sobotnie popołudnie na targowisku miejskim „Mój Rynek” w Sępólnie Krajeńskim zgromadziły się tłumy, na które czekały artystyczne atrakcje, mnóstwo dobrej zabawy i wyjątkowi goście – dwóch świętych Mikołajów, Pani Mikołajowa, elfy Elfi, Selfi i Bingo oraz grupa Aniołów, wśród których największe wrażenie robili imponujących rozmiarów Archaniołowie. Odpowiednią atmosferę zapewniały dodatkowo stoiska wystawców, oferujących świąteczne rękodzieła i upominki.
    Na scenie z kolei odbywał się prawdziwy festiwal emocji. Tegoroczny Dzień Adwentowy zainaugurował występ tancerek Studia Tańca Współczesnego „Styl” z Centrum Kultury i Sztuki, po godzinie 15:00 wystąpili także podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej z Sępólna Krajeńskiego, a wspólne kolędowanie rozpoczął wielopokoleniowy chór działający przy szkole podstawowej im. Królowej Jadwigi w Wałdowie, któremu przewodzi Pan Stanisław Guguła. Śpiewająco zaprezentował się także chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierownictwem Dominiki Kaczmarowskiej oraz brzdące z Gminnego Przedszkola nr 2 „Bajka”. Swoje interpretacje najpopularniejszych świątecznych piosenek przedstawiły również solistki Młodzieżowego i Dziecięcego Studia Piosenki CKiS oraz młodzież z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie. Oczywiście nie mogło zabraknąć Orkiestry Dętej pod batutą Pana Mariana Kukowskiego oraz tanecznej grupy Modraki z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie. Lutowo reprezentował ponadto zespół Lutowianie.
    Gdy jednak wybiła godzina 17:00 wszystkie oczy skierowane były w stronę barwnego korowodu, zmierzającego w stronę sceny, na której chwilę później rozpoczęły się jasełka w wykonaniu włodarzy miasta i aktorów z rozmaitych instytucji mieszczących się na terenie całego Sępólna Krajeńskiego. Tegoroczna opowieść jasełkowa przejdzie do historii za sprawą oryginalnej modyfikacji. Oto w wyreżyserowanym przez Panią Marię Kryger przedstawieniu pojawił się czwarty król, Kasjan, który postanowił dołączyć do Trzech Mędrców ze wschodu, gdy tylko dowiedział się o celu ich podróży. Jasełka nagrodzone zostały gromkimi brawami, co pozwala zakładać, że taka wersja wydarzeń przypadła publiczności do gustu, ale też że docenili oni starania aktorów pracujących nad swoimi rolami przez kilka tygodni.
    Raz jeszcze życzymy Państwu wszystkiego dobrego, zdrowych, wesołych, spokojnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Do zobaczenia przy okazji kolejnych wydarzeń organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Marcin Jarski

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2019r.


OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU PLASTYCZNEGO NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ


   Dnia 12.12.2019r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na kartkę Bożonarodzeniową. Spośród 43 prac wyłoniliśmy zwycięzców w dwóch kategoriach:

I kategoria 5-7 lat
Albert Dudek (5lat) – I miejsce
Szymon Kaim (6lat) – II miejsce
Dorota Fojucik (6 lat) – III miejsce

II kategoria 8-12 lat
Kosma Bettin (8lat) – I miejsce
Antonina Jadwiga Grabowska (10lat) – II miejsce
Tatiana Karbowiak (10lat) – III miejsce

Zwycięzcom gratulujemy!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Patrycja Młodzik
Fot. - Michał Pick


Baletowa klasyka w CKiS


        „Dziadek do orzechów" to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Zachwycał także w niedzielny wieczór wypełnioną po brzegi salę widowiskową Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. O przedstawienie na najwyższym światowym poziomie artystycznym zadbał zespół tancerzy Royal Lviv Ballet.
    „Dziadek do orzechów „powraca od stuleci na sceny teatrów w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Spektakl ten poprzez fabułę i muzykę Piotra Czajkowskiego sprawia, że cofamy się na chwilę w czasie do dzieciństwa, marzeń i magii towarzyszącej zbliżającym się świętom. Imponująca choreografia, olśniewające kostiumy, magia świateł i urzekająca scenografia - wszystko to złożyło się na występ Artystów Royal Lviv Baletu sprawiając, że całość zapierała dech w piersiach rozmachem i wykonawczą sprawnością. Zdaniem krytyków czarowi spektakli lwowskiej grupy baletowej nie można się oprzeć, ani o nich zapomnieć. Jesteśmy przekonani, że widzowie w istocie jeszcze długo będą wspominać ten występ. My zresztą również, bo choć to nie pierwsza wizyta tancerzy baletowych w naszym Centrum Kultury i Sztuki, to nadal nie możemy wyjść z podziwu z jaką łatwością i gracją artyści ci wykonują kolejne, skomplikowane figury i jak sugestywnie gestem oraz ruchem opowiadają tę ponadczasową historię.
    W uszach jeszcze gra nam muzyka, przed oczami migają obrazy, sala opustoszała. Zostało nam powspominać, pooglądać zdjęcia, do czego niniejszym zachęcamy. Do zobaczenia przy najbliższej okazji!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2019r.


Mikołajki z muzyką na żywo


    Kolejne spotkanie z muzyką bluesową za nami! Tym razem naszym gościem była Patsy Gamble, brytyjska saksofonistka, której artystyczne portfolio wprawia w zdumienie, gdyż wśród wykonawców, z którymi współpracowała pojawiają się takie nazwiska jak Rod Stewart czy Mick Jagger, legendarny wokalista The Rolling Stones.
    Panowie nie wybrali Patsy przypadkiem, artystka od lat aktywna na muzycznej scenie, zdobywała doświadczenie na największych scenach świata, z powodzeniem koncertuje i nagrywa własne utwory, o czym mogliśmy się przekonać w piątkowy, mikołajkowy wieczór. Patsy towarzyszył niezawodny zespół Łukasz Gorczycy, w konfiguracji: Roman Jońca (klawisze), Tomasz Dominik (perkusja) i Łukasza Gorczyca (bas). Panowie stworzyli solidny podkład pod wirtuozerskie popisy saksofonistki, ale sama Patsy zostawiała im sporo przestrzeni na fragmenty solowe. Tego wieczoru tradycyjny blues niejednokrotnie ustępował miejsca smooth jazzowi i swobodnemu funkowi (brawurowe, instrumentalne wykonanie „Isn't She Lovely” Steviego Wondera było tego doskonałym podsumowaniem) i to właśnie ta różnorodność sprawiła, że publiczność była co chwila zaskakiwana zmianami nastrojów, tematów i dynamiki, często w obrębie jednego utworu.
    Po wykonaniu tytułowej kompozycji z ostatniej jak dotąd solowej płyty Patsy Gamble, „Warsaw Nights”, Łukasz Gorczyca zapowiedział, że kolejny krążek artystki będzie nosił tytuł „Sępólno Days”, cóż, wszystko zostało udokumentowane, trzymamy za słowo!


Wydarzenie finansowane było ze środków Funduszu Promocyjnego StoArt


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2019r.


40 lat na scenie – Felicjan Andrzejczak świętuje jubileusz w Sępólnie Krajeńskim


    40 lat działalności artystycznej to imponujący wynik, będący nie tylko okazją do wspomnień, ale przede wszystkim zaświadczający o doświadczeniu i artystycznym sukcesie, których nie sposób odmówić naszemu gościowi. Mowa, rzecz jasna, o Felicjanie Andrzejczaku, który w minioną sobotę wystąpił wraz ze swoim zespołem w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
    Takie przeboje jak „Jolka, Jolka Pamiętasz” czy „Noc Komety” (org. Eloy – Time to Turn) śpiewają, i w przyszłości nadal będą śpiewać, kolejne pokolenia. A to właśnie ten charakterystyczny głos Felicjana Andrzejczaka zapewnił im nieśmiertelność. Koncert rozpoczął się zresztą za sprawą wspomnianej „Nocy Komety”. Tak rozpoczęty „lot” utrzymywał się w toku występu na stałym, wysokim pułapie. Publiczność usłyszała te starsze utwory – między innymi „Peron Łez”, od którego – jak sam artysta wspomniał – wszystko się zaczęło, te nowsze - „Czas przypływu, czas odpływu” czy „Radio moja miłość” z ostatniej jak do tej pory płyty „Czas przypływu” (2014). Nie zabrakło też piosenek z repertuaru Budki Suflera, mogliśmy usłyszeć dwie kompozycje z wydanej w 1982 roku płyty „Za ostatni grosz” (utwór tytułowy oraz „Nie wierz nigdy kobiecie), gdy wokalistą Budki był serdeczny przyjaciel Andrzejczaka, Romuald Czystaw. Podstawową część koncertu zakończyła nieśmiertelna „Jolka...”, której to pierwsze dźwięki wywołały falę entuzjazmu wśród publiczności. To jednak na bis nasz gość przygotował prawdziwą niespodziankę. Podejmując się próby zinterpretowania epokowego dzieła, utworu „Bema pamięci żałobny rapsod” (do słów Cypriana Kamila Norwida) udowodnił, że nadal jest w świetnej formie. W pamięci mamy przede wszystkim wykonanie Czesława Niemena, które znalazło się na wydanej w 1970 roku płycie „Enigmatic”, muzycy towarzyszący artyście, jak i on sam zadbali jednak by ich wersja możliwie jak najbardziej oddała dramaturgię i klimat tej, wzorcowej interpretacji.
    Miłym akcentem i jednocześnie dowodem niesłabnącej popularności wokalisty była obecność członków fanklubu Andrzejczaka z Pabianic. Po koncercie najwierniejsi fani ustawiali się w kolejce do pamiątkowych zdjęć i autografów. Żegnając się wokalista zagaił widownię: „Mam nadzieję, że warto było przyjść?”, ich obecność i cierpliwe oczekiwanie na pojawienie się zespołu w holu CKiS dowodzi, że warto było.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2019r.


Jestem dzieckiem i znam swoje prawa


   20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z  tej okazji Centrum Kultury i Sztuki przygotowało, specjalnie dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta, okolicznościową akcję. Dzieci, dumnie niosące transparenty, informujące o przysługujących im prawach przybyły do nas pełne energii i gotowe do wspólnej zabawy. Okazało się, że świadomość wśród najmłodszych czym są prawa dziecka i dlaczego tak ważnym jest by o nich przypominać, stoi na zaskakująco wysokim poziomie. To wszystko zasługa rodziców i nauczycieli, którzy edukują dzieci w tych niezwykle ważnych kwestiach. My postanowiliśmy symbolicznie nawiązać do tego święta – towarzyszyły nam piosenki, poruszające tematykę praw dzieci, wspólne tańce i malowanie. Maluchy udekorowały plac przed Centrum Kultury i Sztuki, który ze względu na panująca porę roku wyglądał na szary i smutny. Dzięki kolorowym rysunkom naszych przedszkolaków udało nam się go ożywić. W podziękowaniu za tak liczne przybycie i wielkie zaangażowanie nasi goście zostali wyróżnieni pamiątkowymi medalami, które będą im przypominać, że dzieci mają głos i choć są jeszcze małe, to już teraz mogą bardzo dużo.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Odrobina Grecji w jesienny wieczór


    Wypełniona do ostatniego miejsca sala widowiskowa sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki należała w minioną niedzielę do Eleni. Artystka udowodniła, że jej piosenki nadal cieszą się niesłabnącą popularnością, a publiczność uraczona została wiązanką największych przebojów. Niemal dwugodzinny koncert dostarczył wielu pozytywnych emocji, a mimo to miłośnicy twórczości Eleni i tak odczuwali niedosyt – zostało tak wiele piosenek, które chciałoby się usłyszeć. Być może w tym tkwi istota sukcesu piosenkarki, za którą najwierniejsi fani jeżdżą po całej Polsce? Bogaty repertuar, obfitujący w evergreeny, które zna każdy bez względu na wiek i muzyczne preferencje. Obecnie zespołowi Eleni przewodzi Kostas Dzokas, a sama artystka wciąż nagrywa i z powodzeniem koncertuje. Jej najnowszy, dwupłytowy album „Statek Pireusu” to muzyczna podróż do korzeni wokalistki – słonecznej Grecji. Bałkańskie rytmy z wykorzystaniem takich instrumentów jak buzuki, ud czy laouto królowały podczas koncertu w Sępólnie Krajeńskim. W ten mroźny, listopadowy wieczór chociaż przez chwilę mogliśmy poczuć się, jak na brzegu piaszczystej plaży, gdzieś nad basenem Morza Śródziemnego. Dziękujemy!


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na   oraz w Galerii 2019r.


101 lat Niepodległej


     Zeszłoroczny jubileusz i tym samym obchody Narodowego Święta Niepodległości były ze wszech miar wyjątkowe. 100 lat Niepodległości to imponujący wynik. Ale przecież 101 lat Niepodległości jest wynikiem jeszcze bardziej imponującym, dlatego też tegorocznego obchody również możemy uznać za wyjątkowe.
    Bo tak naprawdę każdy kolejny rok Niepodległej Polski jest rokiem wyjątkowym. W tym szczególnym dniu świętujemy rocznicę wielkiego zwycięstwa. To bodaj najbardziej radosne ze wszystkich świąt państwowych, dlatego do 11 listopada podchodzimy z należytą dumą i szacunkiem, ale też na wesoło. W tym roku po uroczystym przemarszu i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla oraz Mszy Świętej w intencji Ojczyzny zaprosiliśmy mieszkańców do uczestnictwa w grze miejskiej „Sępoleńskie oczywistości nieodkryte”. To coś, czego jeszcze wcześniej nie robiliśmy, stąd też towarzyszyły nam pewne obawy. Okazały się one jednak bezpodstawne, gdyż wszyscy uczestnicy nie tylko pochwalili inicjatywę, ale wyrazili gotowość do uczestnictwa w podobnych przedsięwzięciach w przyszłości. 7 grup wyruszyło z placu, na którym chwilę wcześniej witaliśmy prezydenta Ignacego Mościckiego wraz z małżonką – był to element rekonstrukcji historycznej wizyty pary prezydenckiej w naszym mieście, która miała miejsce 21 lipca 1928 roku – wyposażeni w mapy, wskazujące kolejne punkty, w których czekały na nich zadania. Niektóre z nich wymagały wysiłku intelektualnego, inne sprytu i odrobiny wysiłku fizycznego, każde dostarczało przede wszystkim dobrej zabawy. Na trasie gry można było spotkać żołnierzy oraz wesołych Panów na bicyklach, którzy chętnie udostępniali swoje „maszyny” ochotnikom, zapraszając jednocześnie do zrobienia pamiątkowego zdjęcia na ściance żywcem wyjętej z przedwojennego salonu domowego. W międzyczasie odbywał się historyczny spacer ulicami miasta, a mieszkańcy dodatkowo mogli podziwiać wystawę „Miasto na starej fotografii” w miejscu dawnego sklepu Pana Helczyka. Zwieńczeniem tegorocznych obchodów był niepodległościowy raut w restauracji „Polonia”. Przedwojenna rewia mody i wykonywane na żywo piosenki z minionej epoki raz jeszcze pozwoliły nam odczuć atmosferę radości z odzyskania niepodległości.
    Dziękujemy wszystkim z Państwa, którzy przyłączyli się do wspólnego świętowania, dziękujemy również uczestnikom gry miejskiej i jednocześnie gratulujemy zwycięzcom, żegnając się tradycyjnym – do zobaczenia za rok!


Materiały CKIS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Michał Pick, Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Wspomnienie XX-lecia międzywojennego w muzyce i słowie
z Tomaszem Stockingerem


    Recital słowno-muzyczny w wykonaniu Tomasza Stockingera symbolicznie rozpoczął obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sępólnie Krajeńskim. Za sprawą najpiękniejszych tematów muzycznych przedwojennego kina przenieśliśmy się w czasie do  klimatycznej kawiarenki. W powietrzu czuć było niemal aromat świeżo parzonej kawy, a fortepianowe dźwięki, szyk i elegancja muzycznego duetu nadawały tej projekcji znamion autentyczności.
    Publiczność usłyszała między innymi takie utwory, jak „W małym kinie”, „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Baby, ach te baby”, „Ostatnia niedziela” czy „Tango Milonga”. Tomasz Stockinger, jak na prawdziwego dżentelmena, żywcem wyjętego z epoki która kojarzy się z nienagannymi manierami, dostojnością i idącą z nią w parze klasą, czarował zgromadzone na widowni kobiety. Nie szczędził anegdot i refleksji, ale przede wszystkim, prezentując pełen wachlarz aktorskich umiejętności wcielał się w kolejne postaci – bohaterów wykonywanych utworów. Energicznie przebierając nogami dośpiewywał wraz z publicznością refreny „Seksapilu”, popadał w zadumę przy balladach i pozwalał błyszczeć pianiście, Stefanowi Gąsieńcowi w instrumentalnych fragmentach. Repertuarowa różnorodność przyniosła chwile wzruszenia, ale również radości, która w bardziej swingujących momentach zmuszała do potupywania i rytmicznego klaskania w dłonie.
    Publiczność nie zamierzała wypuścić Artystów bez bisu, ale i sami Artyści z chęcią ów bis wykonali. Atmosferę wzajemnej życzliwości dawało się odczuć do ostatnich dźwięków i choć, niestety, wszystko ma swój koniec, to jednak po niespełna dwóch godzinach spędzonych razem, Tomaszowi Stockingerowi udała się niełatwa sztuka – śpiewając kultowe „Już nie zapomnisz mnie” musiał on mieć pełne przekonanie, że tak właśnie będzie, bo opuszczający salę, zamyśleni słuchacze zdawali się jedynie to potwierdzać.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Michał Pick, Jacek Wohtania

Więcej zdjęć  na


Kolejne spotkanie z Wielkim Nieobecnym , czyli
WOLFGANGIEM AMADEUSZEM MOZARTEM


                Muzyka Mozarta choć tak odległa wciąż inspiruje, pobudza i skłania do refleksji. Staje się również świetnym materiałem do muzycznych sesji fotograficznych. Kolejne spotkanie i sesja fotograficzna adresowana była do pasjonatów sportu, a konkretnie piłki nożnej.
Muzyka towarzyszy ludziom również podczas aktywności sportowej. Nikogo nie dziwi widok biegacza ze słuchawkami na uszach, a w klubie fitness czy na siłowni nie ma intensywnego treningu bez odpowiedniej muzyki.
                Badania naukowe dowodzą, że poprzez muzykę sportowcom łatwiej jest regulować nastrój i poziom pobudzenia układu nerwowego. Głośna i dynamiczna muzyka z wyraźnie zaznaczonym rytmem działa jak stymulant i powoduje napływ adrenaliny do krwi, spokojne i wolne tempo działa wyciszająco,  obniża poziom pobudzenia, zmniejsza tętno i ciśnienie krwi.
             Spotkania z muzyką Mozarta odbywają się dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Inicjatywy lokalne 2019.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
fot. - Szymon Szwochert


Szwejk w drodze do Budziejowic zatrzymał się w Sępólnie Krajeńskim


    Dobry wojak Szwejk, kto o nim słyszał? Prawie wszyscy! Przecież to postać tak mocno zakorzeniona w popkulturze, że nawet jeśli nie wiemy gdzie ją dokładnie przypisać, to przecież coś nam świta, coś o tym słyszeliśmy. No właśnie, a jak naprawdę jest z tą „wiedzą”? Kim jest ten poczciwy Szwejk? Rzuconym w wir toczącej się wojny dobrodusznym cywilem czy sakramentalnym idiotą, pielgrzymem, który pragnąc dojść do Budziejowic zostaje siłą wciągnięty w wojenną rzeczywistość?
    Spektakl w wykonaniu aktorów słupskiego Teatru Lalki „Tęcza” (reżyseria Joanna Zdrada) każe nam zastanowić się nad tym, jaki obraz Szwejka zakorzeniony jest w naszych wyobrażeniach. Losy sympatycznego, bo mimo wszelkich przywar trudno nie odczuwać do niego sympatii, Wojaka zostają ukazane w krzywym zwierciadle. Dosłownie i w przenośni, bo ustawione pośrodku sceny lustro służy za odbicie poczynań bohaterów, a jednocześnie ukazuje wybrane epizody z życia bohaterów niejako „zamkniętych” w przestrzeni ograniczonej pozłacaną ramą. Akcja toczona przed i za lustrem nabiera dzięki temu zabiegowi, nomen omen, podwójnego wymiaru. Fabułę doskonale, sugestywnie uzupełniają muzyczne fragmenty. Sama muzyka jest zresztą warta docenienia (jej autorem jest Milosz Sienkiewicz). Atmosfera grozy przeplata się z groteską, surrealizm miesza się z hiperrealizmem, metaforyczność naraz staje się dosłownością, a losy Szwejka, choć ulokowane w czasach minionych, zyskują na uniwersalności, dzięki czemu każdy może cząstkę Szwejka zaadaptować do swojej rzeczywistości. Spektakl przygotowany został z godnym podziwu rozmachem, nie zabrakło elementów teatru lalkowego, które swoją drogą wprowadziły ciekawy dualizm, ukazując poturbowanych żołnierzy jako zwykłe marionetki.
    Nie często mamy okazję zaprosić Państwa na spektakle teatralne, tym bardziej tak ambitne i efektowne. Do tej pory główną barierą było zaplecze techniczne, sala widowiskowa po modernizacji otwiera nowe możliwości, jest więc nadzieja, że uda nam się gościć aktorów teatralnych częściej. Czy jest taka potrzeba? Czy Sępólno Krajeńskie potrzebuje teatralnych spektakli? Wydaje się, że tak. Pozytywne opinie na temat „Szwejka” zdają się to potwierdzać. Zaangażowanie części widzów pozwala także przypuszczać, że na czas trwania spektaklu tracimy świadomość, zapominając że teatr to nie film, oglądany w domu, przed telewizorem – głośne komentarze i rozmowy przez telefon na widowni to incydenty, które skutecznie psują stworzoną przez Artystów atmosferę.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Halo, tu Ziemia – Natalia Kukulska w Sępólnie Krajeńskim


    W uszach wciąż pobrzmiewają melodie z niedzielnego koncertu Natalii Kukulskiej. Artystka przygotowała sentymentalny repertuar i jednocześnie prawdziwy spektakl – oprawa wizualna wydarzenia robiła ogromne wrażenie, co przynajmniej częściowo oddają poniższe zdjęcia.
    Bez wątpienia najważniejsza była jednak sama muzyka, a ta została przez Natalię i towarzyszących jej muzyków na nowo zreinterpretowana. Obecne aranżacje, przy udziale akustycznego instrumentarium, ale także z zachowaniem oryginalnego, elektronicznego tła sprawiły, że publiczność usłyszała nowe wersje być może dobrze znanych utworów. A tych, którzy twórczość Natalii znają „od deski do deski” wśród widzów nie brakowało, na koncert przyjechali fani z różnych części Polski. Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki wypełniła się do ostatniego miejsca, rozbłyskując co chwilę za sprawą ruchomych, zaprogramowanych do poszczególnych utworów świateł, ukazując fanów kołyszących się i klaszczących w rytm muzyki. Przekrojowy repertuar obrazował stylistyczną ewolucję Artystki, która cały czas stara się zaskakiwać swoich słuchaczy – nową muzyką, scenografią, strojami scenicznymi i pozostałymi elementami artystycznego anturażu, które ostatecznie składają się na wyjątkowo spójne (co pokazał niedzielny koncert) muzyczne przedstawienie.
    Sezon koncertów w Centrum Kultury i Sztuki trwa w najlepsze, przed nami między innymi występy Eleni (17.11.2019 r.) czy Felicjana Andrzejczaka (30.11.2019 r.), bilety na te koncerty są jeszcze do nabycia za pośrednictwem stron www.biletyna.pl, www.ckissepolno.com.pl bądź bezpośrednio w sekretariacie CKiS. Liczymy, że i tym razem frekwencja dopisze – do zobaczenia!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Klasyka światowego baletu na Walentynki


    Mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z absolutną klasyką, balet „Romeo i Julia” w mistrzowskim wykonaniu grupy tancerzy Royal Lviv Balet. To zespół złożony z najlepszych solistów zdobywających sceny baletowe całego świata i prestiżowe, międzynarodowe nagrody. Kierownictwo artystyczne zespołu sprawują dwie wspaniałe osobowości: Victor Szczerbakov - solista i choreograf Bolshoi Ballet - Honorowy Artysty Rosji oraz Narodowy Artysta prof. Olek Petryk. Zachwycające ręcznie szyte kostiumy, malowane przez Narodowych Artystów dekoracje, choreografia, piękna scenografia a przede wszystkim perfekcja w wykonaniu sprawiają, każdy spektakl Grand Royal Ballet jest niezapomnianym przeżyciem dla odbiorcy. Zespół złożony z najwybitniejszych artystów kontynuujących tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej czaruje publiczność wielu krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Baletowa klasyka zawita do nas w sam raz na Święto Zakochany. Sprzedaż uruchamiamy już teraz, bilety w cenie 70 zł dostępne są za pośrednictwem stron www.ckissepolno.com.pl, www.biletyna.pl oraz w sekretariacie CKiS. Zapraszamy! Muzyka - Sergiusz Prokofief, choreografia - Victor Szczerbakov, libretto na motywach sztuki Williama Szekspira.14.02.2020 r.
godz. 18:00
sala widowiskowa
Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
BILETY: 70 zł do nabycia za pośrednictwem stron: www.ckissepolno.com.pl, www.biletyna.pl
lub bezpośrednio w sekretariacie CKiS


XIV Dzień Adwentowy w Sępólnie Krajeńskim – zapraszamy!


    Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa na XIV Dzień Adwentowy „Anielskie Granie”, który odbędzie się 14 grudnia 2019 r. na targowisku miejskim „Mój Rynek” w Sępólnie Krajeńskim. Coroczny Dzień Adwentowy to pierwszy zwiastun nadchodzących świąt w naszym mieście, od 14 lat kontynuujemy tradycję spotkań, które odpowiednio nastrajają przed Bożym Narodzeniem. Artystyczne występy, świąteczne ozdoby, rękodzieła i wszechobecna radosna atmosfera życzliwości, to wizytówka sępoleńskich Dni Adwentowych. W tym roku zaprezentują się:

- dzieci z Gminnego Przedszkola nr 2 „Bajka” w Sępólnie Krajeńskim
- podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sępólnie Krajeńskim
- Młodzieżowe Studio Piosenki z CKiS
- młodzież z Wiejskich Ośrodków Kultury w Wałdowie i Lutowie
- zespół Lutowianie
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sępólnie Krajeńskim
- chór szkolny z Wałdowa pod dyrekcją Pana Stanisława Guguły
- Zespół Tańca Współczesnego „Plus” z CKiS
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta z CKiS


ZAPRASZAMY!
14.12.2019 r.
godz. 15:00 (o godzinie 17:00 jasełka w wykonaniu włodarzy miasta)
targowisko miejskie „Mój Rynek”
w Sępólnie Krajeńskim


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl