Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

 Archiwum aktualności 2020 [7]

 

 

 


Sępólno nawiedzi Gang. Gang Marcela!

    Spragnieni koncertów? Przybywamy z pomocą! A wraz z nami Gang Marcela, najpopularniejszy polski zespół wykonujący muzykę country. Na scenie od roku 1978, na koncie liczne sukcesy i niezliczone występ na największych scenach festiwali muzyki country. Jest nam niezmierni miło, że do bogatej listy miast, które odwiedził ten najprzyjaźniejszy z muzycznych Gangów wkrótce dołączy także Sępólno Krajeńskie i sępoleńska publiczność będzie miała okazję zaśpiewać refreny takich przebojów jak „Marzenia za grosz” czy „Sen jak dym”. Już dziś zalecamy zarezerwować sobie czas wolny na godzinę 18:00, 28 sierpnia. Bogatsi o doświadczenia z koncertów, które udało nam się zorganizować do tej pory w warunkach panującej epidemii jesteśmy przekonani, że i tym razem zastosują się Państwo do obostrzeń sanitarnych i pojawią na koncercie z maseczkami, zachowując jednocześnie odpowiedni dystans. Ilość miejsc na amfiteatrze przy sępoleńskim molo z uwagi na w/w okoliczności będzie ograniczona. Tym niemniej rozpędzony Gang Marcela słychać będzie także poza granicami amfiteatru. Do zobaczenia i usłyszenia!


ZAPRASZAMY!
28.08.2020 r.
godz. 18:00
amfiteatr przy sępoleńskim molo


 

ZIELONE DLA KULTURY  już w swoim tytule jest wydarzeniem nawiązującym do długo oczekiwanej odwilży kultury, oraz tęsknoty za zielonym światłem zarówno dla twórców jak i spragnionej wydarzeń artystycznych publiczności.
Niezwykle trudny okres pandemii wirusa COVID-19 również w branży kulturalnej spowodował istotne zmiany i ograniczenia.
Stąd nasze starania oraz niegasnąca potrzeba kontaktu z potencjalnym odbiorcą.
POGOTOWIE KULTURALNE - ZIELONE DLA KULTURY już jutro w centrum naszego miasta a wraz z nim dobra energia, zielony kolor nadziei oraz ankieta, która mamy nadzieję pozwoli nam w najmniejszym szczególe doprecyzować kierunek działalności artystycznej w naszym mieście.

BĄDŹCIE PAŃSTWO Z NAMI!!!

Tekst - Ewa Quiring-Korczak


RAKiem na molo. Gotowi na kabaret?


    Mamy przyjemność zaprosić Państwa na występ jednej z najpopularniejszych polskich grup kabaretowych, kabaretu Rak. Duet dwóch sympatycznych Krzysztofów – Hanke i Respondek od lat bawi publiczność największych festiwali kabaretowych, już w najbliższy piątek, 21 sierpnia o godzinie 19:00 spróbują swoimi skeczami doprowadzić do łez sępoleńską publiczność. Jesteśmy przekonani, że nie zabraknie zabawnych monologów i piosenek, z których słynie Rak. Czujecie deficyt śmiechu i dobrego humoru? Oto doskonała recepta dla Was! Gwarantujemy błyskawiczną skuteczność. Jednocześnie apelujemy o respektowanie obowiązujących nadal zasad bezpieczeństwa, przestrzeganie obostrzeń oraz zaleceń sanitarnych, czyli posiadanie maseczki i zachowanie wymaganego dystansu. Wiąże się to z ograniczeniem miejsc na amfiteatrze przy sępoleńskim molo. Raz jeszcze przypominamy wszystkim zainteresowanym, którzy z uwagi na powyższe nie dostaną się na teren amfiteatru, o możliwości wypożyczenia kajaków i rowerów wodnych z wypożyczalni TKKF lub wypożyczalni mieszczącej się przy tężniach, co pozwoli w bezpieczny i zgodny z przewidzianym regulaminem sposób uczestniczyć w występie będąc przy okazji jego dodatkową atrakcją. Liczymy na Państwa wyrozumiałość. Do zobaczenia w piątek, prosimy zawczasu gimnastykować mięśnie twarzy by nie nabawić się zakwasów od długotrwałego śmiania!


ZAPRASZAMY!
21.08.2020 r.
godz. 19:00
amfiteatr przy sępoleńskim molo


 


Informujemy, że dzisiejsza wystawa fotograficzna "Lokalna tradycja w retrospekcji", która miała się odbyć o godz. 12.00 na Placu Wolności zostaje przełożona ze względu na prognozowane opady deszczu na jutrzejszy dzień (godzina i miejsce bez zmian).


Serdecznie zapraszamy!


UWAGA KIEROWCO!
W związku z obchodami Dni Sępólna i organizacją spektaklu teatralnego oraz koncertu, informujemy kierowców, że odcinek drogi przy ulicy Jeziornej (od Centrum Aktywności Społecznej do mola spacerowego) oraz parking przy molo będą zamknięte dnia 1 sierpnia 2020 r. (sobota) w godz. od 10.00 do 21.00. Za utrudnienia w ruchu przepraszamy.


Dni Sępólna Krajeńskiego 2020 – nie przegap atrakcji w Twoim mieście!


    Sierpień to od lat czas obchodów Dni Sępólna Krajeńskiego – to Jarmark św. Wawrzyńca, pokazy, spektakle, imprezy plenerowe i finałowy koncert na stadionie miejskim. Główną gwiazdą tegorocznego święta miasta miał być zespół Kult. Informacja o odwołaniu koncertu ze względu na sytuacje epidemiologiczną pojawiła się w media już kilka tygodni teraz. Niestety w związku ze wzrostem liczby zachorowań na terenie całego kraju jesteśmy zmuszeni odwołać także Jarmark św. Wawrzyńca, którego organizacja w tradycyjnej formie jeszcze kilka dni temu wydawała się całkiem realna.
    Nie oznacza to jednak, że w tym roku Dni Sępólna Krajeńskiego nie odbędą się wcale. Nie potrafimy sobie wyobrazić takiego scenariusza, dlatego też respektując wszelkie zalecenia sanitarne, mając na uwadze konieczne obostrzenia i przede wszystkim Państwa bezpieczeństwo, we współpracy z Centrum Sportu i Rekreacji, Biblioteką Publiczną im. J. Iwaszkiewicza, Centrum Aktywności Społecznej i Kurkowym Bractwem Strzeleckim przygotowaliśmy ofertę zaadaptowaną do pandemicznej rzeczywistości. Nie ulega wątpliwości, że Dni Sępólna Krajeńskiego 2020 będą inne niż wszystkie, podobnie jak niemal każde inne wydarzenie kulturalno-artystyczne zaplanowane na ten rok. To dla nas wszystkich ogromne wyzwanie, ale też – co podkreślamy na każdym kroku – okazja do nauki, która, jak wierzymy, przyniesie wymierne korzyści w kolejnych latach.
    Dni Sępólna Krajeńskiego będą odbywały się w dniach 31 lipca - 10 sierpnia, zainaugurowane zostaną internetową edycją festiwalu folkloru „What the Folk”, na który zapraszamy przed komputery 31 lipca o godzinie 20:00 (transmisje obejrzeć będzie można na kanałach What The Folk Festival, CKiS na YouTube, Facebook oraz www.ckissepolno.com.pl i www.gmina-sepolno.pl). Dzień później proponujemy między innymi zawody spinningowe dla drużyn zrzeszonych w kole PZW nr 121 w Sępólnie Krajeńskim. Tego samego dnia zapraszamy Państwa także do uczestnictwa w akcji plastycznej „Sępólno oczami dziecka” (potrwa ona aż do środy, 5 sierpnia), zapraszamy również na plenerowy pokaz rękodzielnictwa na placu przed Centrum Kultury i Sztuki, spektakl dla dzieci, „Fintikluszki – folkowe okruszki” w wykonaniu Wędrownego Teatru Lalek „Małe Mi”, to o godzinie 13:00 na sępoleńskim molo, gdzie później, o godzinie 17:00, wystąpi Teresa Werner. A wieczorem, ponownie o godzinie 20:00 raz jeszcze odsyłamy przed komputery w celu obejrzenia drugiej odsłony festiwalu „What the Folk”.
    W kolejnych dniach proponujemy między innymi, spektakl rodzinny „Czarne i białe” (2 sierpnia, godzina 15:00, molo spacerowe), warsztaty „Magia teatru kamishibai” dla dzieci z pisarką Magdaleną Zarębską (3 sierpnia, godzina 10:00, Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza, obowiązują wcześniejsze zapisy: kontakt@biblioteka-sepolno.pl), dyktando regionalne z elementami gwary krajeńskiej (3 sierpnia, godzina 11:00, Centrum Aktywności Społecznej), wystawę fotograficzną „Lokalna tradycja w retrospekcji” (4 sierpnia, godzina 15:00, Plac Wolności), spotkanie z Jakubem Poradą – dziennikarzem i podróżnikiem (4 sierpnia, godzina 17:00, Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza), test z historii miasta (5 sierpnia, godzina 11:00 oraz 7 sierpnia godzina 16:00, Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza), warsztaty malowania kamieni (5 sierpnia, godzina 12:00, molo spacerowe), zabawę z interaktywnymi puzzlami „Gmina Sępólno Krajeńskie na puzzlach” (6 sierpnia, godzina 10:00, Centrum Aktywności Społecznej – Punkt Informacji Turystycznej), warsztaty detektywistyczne dla dzieci (6 sierpnia, godzina 11:00, Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza, obowiązują wcześniejsze zapisy: kontakt@biblioteka-sepolno.pl), taneczny spektakl online w wykonaniu grupy „Afera”, prosto z sali widowiskowej CKiS (7 sierpnia, godzina 18:00, transmisja na kanałach CKiS na YouTube i Facebooku oraz www.ckissepolno.com.pl i www.gmina-sepolno.pl), zwiedzenie interaktywnej wystawy budowli z klocków LEGO „Legowisko Sępólno Krajeńskie 2020” (8 i 9 sierpnia w godzinach 10:00-18:00, Centrum Sportu i Rekreacji), koncert przebojów operetkowych oraz muzyki rozrywkowej „Lekko, zwiewnie i z humorem” (8 sierpnia, godzina 17:00, molo spacerowe) i wiele, wiele innych atrakcji. Obchody Dni Sępólna Krajeńskiego zwieńczone zostaną wręczeniem nagrody św. Wawrzyńca podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej 10 sierpnia o godzinie 10:30 (sala sesyjna widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim).
    Poniżej zamieszczamy szczegółowy program tych wyjątkowych, nietypowych Dni Miasta. Jednocześnie już teraz prosimy Państwa o wsparcie i skorzystanie z przygotowanej wspólnymi siłami oferty – rzecz jasna z poszanowaniem wszelkich zaleceń sanitarnych oraz obostrzeń, których przestrzeganie jest warunkiem koniecznym tak uczestnictwa, jak i organizacji jakichkolwiek wydarzeń o charakterze spotkań, spektakli, koncertów etc. Życzymy Państwu przede wszystkim zdrowia i mamy nadzieję zobaczyć się z Państwem już w sierpniu!

 

Zmień perspektywę – obejrzyj koncert na jeziorze!


    Szanowni Państwo w związku z dużym zainteresowaniem koncertem Teresy Werner, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 1 sierpnia o godzinie 17:00 na sępoleńskim molo, chcielibyśmy przypomnieć o konieczności przestrzegania obostrzeń sanitarnych, tj. posiadaniu maseczki i zachowania dystansu między widzami. Wiąże się to z tym, że ilość miejsc w amfiteatrze będzie ograniczona. Dbając o Państwa bezpieczeństwo i mając na uwadze, że liczba chętnych może przekroczyć liczbę miejsc przewidzianych wewnątrz amfiteatru informujemy o możliwości skorzystania z oferty wypożyczalni sprzętu wodnego pobliskiego TKKF (kajaki, rowery wodne, łodzie turystyczne, żaglówki) oraz wypożyczalni mieszczącej się przy tężniach, co pozwoli w bezpieczny i zgodny z przewidzianym regulaminem sposób uczestniczyć w koncercie, przy okazji wzbogacając go o walory turystyki wodnej, będącej jedną z największych atrakcji letniego sezonu w Sępólnie Krajeńskim. Liczymy na Państwa wyrozumiałość, apelując o poszanowanie przepisów, których celem jest przede wszystkim dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników wydarzenia. Do zobaczenia wkrótce!


ZAPRASZAMY!
01.08.2020
godz. 17:00
amfiteatr przy sępoleńskim molo


Dni Sępólna Krajeńskiego 2020 r.


31 lipca 2020 r. (piątek)

godz. 20:00 – Festiwal „What The Folk” – I odsłona Festiwalu Folkloru online z sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki (Zespół Pieśni i Tańca Grajewianie, Zespół Tańca Ludowego Pruszkowiacy, Kapela Podwórkowa Ferajna Bydgoska, Set Dj) (transmisja: Kanał WTF i CKiS na YouTube, Facebook oraz www.ckissepolno.com.pl, www.gmina-sepolno.pl)
1 sierpnia 2020 r. (sobota)
godz. 6:00 – Zawody spinningowe teamów dla członków koła PZW nr 121 w Sępólnie Krajeńskim (Jezioro Sępoleńskie)
godz. 9:00-13:00 – „Sępólno oczami dziecka” akcja plastyczna (Centrum Aktywności Społecznej – Punkt Informacji Turystycznej)
godz. 13:00 – Fintikluszki - folkowe okruszki - spektakl dla dzieci w wykonaniu Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi (molo spacerowe)
godz. 17:00 – Koncert Teresy Werner (molo spacerowe)
godz. 20:00 – Festiwal „What The Folk” – II odsłona Festiwalu Folkloru online z sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki (Zespół Pieśni i Tańca Grajewianie, Zespół Tańca Ludowego Pruszkowiacy, Warsaw Gamelan Group) (transmisja: Kanał WTF i CKiS na YouTube, Facebook oraz www.ckissepolno.com.pl, www.gmina-sepolno.pl)
2 sierpnia 2020 r. (niedziela)
godz. 13.00 – Zawody strzeleckie o Puchar Krajny Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie Krajeńskim (strzelnica Kurkowego Bractwa Strzeleckiego)
godz. 15:00 – „Czarne i białe” - rodzinny spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru pod Orzełkiem z Białegostoku (molo spacerowe)
3 sierpnia 2020 r. (poniedziałek)
godz. 10:00 – „Magia teatru kamishibai” – warsztaty dla dzieci z pisarką Magdaleną Zarębską (Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza) obowiązują wcześniejsze zapisy: kontakt@biblioteka-sepolno.pl
godz. 11: 00 – Dyktando regionalne z elementami gwary krajeńskiej (Centrum Aktywności Społecznej)
3-5 sierpnia 2020 r. (poniedziałek – środa)
godz. 8:00-16:00 – „Sępólno oczami dziecka” akcja plastyczna (Centrum Aktywności Społecznej – Punkt Informacji Turystycznej)
3-7 sierpnia 2020 r. (poniedziałek – piątek)
godz. 10:00 – 13:00 – „Bajek zamieszanie na zielonej polanie” (Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza) obowiązują wcześniejsze zapisy: kontakt@biblioteka-sepolno.pl
4 sierpnia 2020 r. (wtorek)
godz. 11:00 – Test dla dzieci ze znajomości baśni sępoleńskich (Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza)
godz. 12:00 – Lokalna tradycja w retrospekcji – wystawa fotograficzna (Plac Wolności)
godz. 17:00 – Spotkanie z Jakubem Poradą - dziennikarzem i podróżnikiem (Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza)
5 sierpnia 2020 r. (środa)
godz. 12:00 – Warsztaty malowania kamieni (molo spacerowe)
6 sierpnia 2020 r. (czwartek)
godz. 10:00 – Gmina Sępólno Krajeńskie na puzzlach – interaktywne puzzle  (Centrum Aktywności Społecznej – Punkt Informacji Turystycznej)
godz. 11:00 – Warsztaty detektywistyczne dla dzieci - prowadzenie Dariusz Rekosz (Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza) obowiązują wcześniejsze zapisy: kontakt@biblioteka-sepolno.pl
godz. 17:00 – „Sztuka nie zna barier” – wernisaż prac podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Dorośli Dzieciom – wystawa z cyklu lokalni twórcy (Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza)
7 sierpnia 2020 r. (piątek)
godz. 16:00 – IV edycja Wielkiego Testu z Historii Sępólna Krajeńskiego pod honorowym patronatem Burmistrza Sępólna Krajeńskiego (Centrum Aktywności Społecznej)
godz. 18:00 – Teatr Tańca „Afera” – spektakl online z sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki (transmisja: Kanał WTF i CKiS na YouTube, Facebook oraz www.ckissepolno.com.pl, www.gmina-sepolno.pl)
8 sierpnia 2020 r. (sobota)
godz. 10:00 – Regaty św. Wawrzyńca o Puchar Burmistrza Sępólna Krajeńskiego (Jezioro Sępoleńskie)
godz. 10:00-18:00 - Legowisko Sępólno Krajeńskie 2020 - interaktywna wystawa budowli z klocków LEGO (Centrum Sportu i Rekreacji)
godz. 17:00 – „Lekko, zwiewnie i z humorem” – koncert przebojów operetkowych oraz muzyki rozrywkowej (molo spacerowe)
9 sierpnia 2020 r. (niedziela)
godz. 10:00 – Regaty św. Wawrzyńca o Puchar Burmistrza Sępólna Krajeńskiego (Jezioro Sępoleńskie)
godz. 10:00-18:00 – Legowisko Sępólno Krajeńskie 2020 - interaktywna wystawa z klocków LEGO  (Centrum Sportu i Rekreacji)
10 sierpnia 2020 r. (poniedziałek)
godz. 9:00 – Msza św. w intencji Mieszkańców (Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja)
godz. 10:30 – Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, wręczenie nagrody św. Wawrzyńca (sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki)


 Kino plenerowe – dowiedz się „Jak poślubić milionera”!


    Wakacje w pełni, piękna pogoda za oknami, najwyższy czas by zaprosić Państwa na plenerowy seans kinowy! Już w najbliższą sobotę, 25 lipca o godzinie 21:30 na sępoleńskim molo, wyświetlimy specjalnie dla Państwa film „Jak poślubić milionera”. Film ten to najnowsze dzieło Filipa Zylbera, reżysera odpowiedzialnego za cieszące się wielką popularnością seriale „Prawo Agaty” i „O mnie się nie martwa”, a także filmy „Po prostu przyjaźń” czy „Serce nie sługa”. Próbując odpowiedź na pytanie „jak poślubić milionera” reżyser prezentuje nam szalone perypetie młodych, niespełnionych w miłości ludzi. W filmie zobaczycie Państwo plejadę polskich gwiazd, występują m.in. Małgorzata Socha, Mikołaj Roznerski, Małgorzata Foremniak czy Piotr Polk.  Gwarantujemy solidną dawkę śmiechu i wzruszeń!


ZAPRASZAMY!
25.07.2020
godz. 21:30
molo spacerowe w Sępólnie Krajeńskim


Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu "Tańce kaszubskie- pozycje wybrane. Videopodręcznik na podstawie zbiorów i opracowań Pawła Szefki".
Stypendia MKiDN przyznawane są w ramach programu Kultura w sieci.


   Założeniem projektu jest nagranie i opublikowanie lekcji instruktażowych bazujących na technice tańca kaszubskiego.
Głównym celem działania jest wizualizacja treści zawartej w Zeszytach autorstwa Pawła Szefki, cenionego znawcy folkloru kaszubskiego, muzyka, pedagoga.
W ramach realizacji projektu powstanie 5 filmów szkoleniowych. Każdy film będzie poświęcony innemu , konkretnemu tańcowi. Do każdego odcinka zostanie dołączony zapis nutowy tradycyjnej linii melodycznej. Filmy będą dostępne bezpłatnie w serwisie YouTube . Zebrany i opracowany materiał przybierze formę pomocy dydaktycznej dla placówek oświatowych, organizacji pozarządowych, krajowych Zespołów Pieśni i Tańca, a także dla organizacji polonijnych. Ponadto, seria wzbogaci zbiór niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu Kaszub, co trwale zapisze się w krajobrazie choreotechnicznym Regionu i Kraju.
Partnerem w realizacji projektu jest Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.


„Różowe lato”


    „Różowe lato” to najnowsza oferta wakacyjna Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim adresowana do dzieci w wieku od 7 do 12 lat.
Projekt nawiązujący do znanego wiersza ,,Okulary" Juliana Tuwima, jest fascynującą przygodą w świecie kultury i sztuki na wesoło.
Podczas jego realizacji dzieci zostaną twórcami mini spektaklu, który w efekcie finalnym zarejestrowany zostanie w formie pamiątkowego nagrania oraz upubiczniony na stronie internetowej Centrum Kultury i Sztuki jak i platformie społecznościowej FACEBOOK.
Każde z odbywających się w ramach wakacyjnego projektu spotkań, to gwarancja dobrego humoru połączonego z pracą twórczą w różnorodnych obszarach sztuki.
Ponadto zapewniamy Państwa o zachowaniu wszelkich, niezbędnych środków ostrożności z dbałością o najmniejszy szczegół, zapewniający bezpieczeństwo Państwa dzieci.
W związku z trudnym czasem pandemii wirusa COVID-19, ilość uczestników projektu jest ograniczona.
W ramach oferty zapewniamy także posiłek w postaci obiadu.


Serdecznie zapraszamy!

Tekst; Ewa Quiring-Korczak


KONKURS LITERACKI - NADZIEJA PRZEZ OKNO
R O Z S T R Z Y G N I Ę C I E

 

   ,,W końcu nie jest wielkim sekretem ani literackim,
    ani egzystencjalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy,
    natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi.”
                                                                       Jerzy Pilch

    Z radością informujemy, że zainicjowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim KONKURS LITERACKI - NADZIEJA PRZEZ OKNO został rozstrzygnięty.
Projekt adresowany był do młodzieży jak i osób dorosłych, które w dowolnej formie literackiej zechciały podzielić się z nami przemyśleniami dotyczącymi trudnego okresu pandemii wirusa COVID-19.
KONKURS stanowiący literacką próbę odnalezienia elementarnych prawd i ponadczasowych wartości z tytułową nadzieją jako myślą przewodnią, w efekcie finalnym przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.
Niezwykle dojrzałe i refleksyjne treści nadesłanych prac, przepełnione ogromnym ładunkiem emocjonalnym, spowodowały wyjątkowo trudny proces weryfikacji i oceny.
Dzięki przychylności i zaangażowaniu współpracujących z nami fachowców z dziedziny literatury, Pań polonistek:
IWONY JUREK, GABRIELI PRZYBYŁKI oraz EWY MINDIKOWSKIEJ, udało się zgodnie z założeniami regulaminu, pomyślnie wyłonić grono szczęśliwych laureatów w każdej kategorii wiekowej.
Wśród wyróżnionych autorów prac zgłoszonych do KONKURSU LITERACKIEGO - NADZIEJA PRZEZ OKNO znajdują się:
TADEUSZ CHARMUSZKO,
AGNIESZKA KNAPIK,
GRZEGORZ WESOŁOWSKI,
KAROLINA IWICKA,
AGATA WESOŁOWSKA,
ROKSANA REDMAN,
AMELIA BORKOWSKA.
Wszystkie wyżej wspomniane osoby już dziś z ogromną radością, serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach literackich, które będą miały miejsce 19 CZERWCA 2020 roku w siedzibie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie.
O godzinie spotkania poinformujemy zainteresowanych drogą mailową.
Warsztaty poprowadzone zostaną przez poetkę, dziennikarkę, animatorkę kultury, założycielkę KOŁA LITERACKIEGO,,ANIMA”, członkinię WIELKOPOLSKIEGO ODDZIAŁU ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH - MARIĘ DUSZKĘ.
W nadesłanych pracach literackich wyżej wymienionych autorów, znalazły się zarówno wiersze jak i opowiadania.
Nagrody w kategorii opowiadanie, za szczególną dojrzałość, różnorodność środków poetyckich oraz trafność przemyśleń otrzymują:
KAROLINA IWICKA oraz
AMELIA BORKOWSKA.
   Poza udziałem w wyższej wspomnianych warsztatach, organizator KONKURSU - Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, pragnie wyróżnić autorki nagrodzonych opowiadań nagraniem dzieła w formie audiobooka.
Szczegóły dotyczące procesu realizacji zostaną omówione podczas spotkania warsztatowego 19 czerwca 2020 roku.
Wśród autorów zgłoszonych do KONKURSU wierszy, wyłoniono trzech równorzędnych laureatów:
AGNIESZKA KNAPIK - ,,WOLNOŚĆ NA WYBIEGU”,
TADEUSZ CHARMUSZKO -,,TUŁACZKA KORONAWIRUSA”,
GRZEGORZ WESOŁOWSKI -,,BARDZO DŁUGA NOC”.
Wszystkie, wyjątkowo dojrzałe i niezwykle emocjonalne utwory, w ramach nagrody opublikowane zostaną na stronie WIELKOPOLSKIEGO ODDZIAŁU ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH oraz ukażą się w audycji internetowego RADIA MUZYCZNA CYGANERIA ,,POD WIELKIM DACHEM NIEBA", finalnie zamieszczanej na kanale YOU TUBE.
   Z artystycznym pozdrowieniem serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom KONKURSU głęboko wierząc, że prace Ich autorstwa, będące literacką podróżą w głąb siebie oraz liryczną refleksją nad otaczającym nas ,,tu i teraz”, przyniosą tytułową nadzieję szerszemu gronu wrażliwych na słowo odbiorców.


koordynacja oraz tekst ; Ewa Quiring-Korczak


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 58: Muzeum Pałacowe w Tajpej


    Przed nami kolejna egzotyczna podróż. W 58 odcinku „Wirtualnych podróży po świecie” zapraszamy Państwo do Tajwanu. A konkretnie do jego stolicy, Tajpej, gdzie znajduje się słynne Muzeum Pałacowe.
    Narodowe Muzeum Pałacowe (pełniące również rolę galerii sztuki) utworzone zostało w 1965 roku (przeniesione do Tajwanu z Zakazanego Miasta w Pekinie, gdzie istniało od 1925 roku) i mieści się w nim największa na świecie kolekcja eksponatów sztuki chińskiej, pochodzących z cesarskich zbiorów liczących niemal 700 tys. unikatowych przedmiotów. Przechadzając się korytarzami muzeum poznajemy w przystępny i nader interesujący sposób historię Chin, bowiem większość dzieł to wspaniale relikty przeszłości pochodzące głównie z epoki panowania dawnych chińskich cesarzy. W Muzeum Pałacowym znajdziemy m. in. wykonane z brązu przedmioty z późnego okresu Wschodniej Dynastii Zhou, unikatową chińską ceramikę, wytwory sztuki kaligraficznej oraz piękne obrazy. Po obejrzeniu eksponatów warto udać się na spacer po Ogrodzie Zhishan, który znajduje się w bliskiej okolicy Narodowego Muzeum Pałacowego. Na powierzchni 1,88 hektara rozsianych jest wiele stawów, chińskich pawilonów z licznymi instalacjami wodnymi. Szacuje się, że rocznie tajwańskie muzeum odwiedza prawie 4.5 miliona osób. W ostatnich latach Muzeum Pałacowe poświęciło się łączeniu kultury i technologii, mając nadzieję, że jego narodowe skarby i niezwykłe dziedzictwo kulturowe będą bardziej dostępne dla ludzi na całym świecie – dzięki dobrodziejstwo technologii tak się właśnie dzieje, oto bowiem już teraz możecie Państwo zajrzeć do środka i podziwiać wzmiankowane wyżej bogate zbiory. Klik - https://artsandculture.google.com/partner/national-palace-museum-taiwan


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 57: Opéra national de Paris


    Czas ponownie wybrać się do opery. Tym razem proponujemy Państwu wizytę w Narodowej Operze Paryskiej, zwanej także Opéra Garnier (lub Palais Garnier). To właśnie tutaj rozgrywa się akcja powieści „Upiór w operze”.
    Budowę gmachu opery zakończono w 1875 roku. Jest ona jednym z największych teatrów muzycznych w Europie. Swoją nazwę zawdzięcza zaś architektowi Charlesowi Garnier’owi, któremu Napoleon III zlecił budowę opery uwidoczniającej bogactwo cesarstwa. Co ciekawe budowę opery nadzorował Polak Aleksander Walewski, syn Napoleona i Marii Walewskiej. Prace budowlane napotkały na liczne opóźnienia. Wybrane na budowę miejsce okazało się niefortunne – położone na grząskim gruncie i podziemnym jeziorze – które dziś możecie Państwo wirtualnie „przepłynąć”. Opéra Garnier zajmuje 11 tys. metrów kwadratowych. Podczas koncertów na widowni może zasiąść 2200 osób, zaś scena pomieści 450 artystów. Budynek utrzymany jest w stylu barokowym i łączy w sobie symetrię oraz niezwykłe bogactwo ozdób i ornamentów. Główna fasada budynku jest podzielona przez siedem par jońskich kolumn oraz dwa łuki łączące pary znajdujące się najbliżej krawędzi. Powyżej rzędu pilastrów (płaskich filarów) znajduje się bogata sztukateria, zaś cały obiekt wieńczy kopuła oraz złote figury mitologicznych bohaterów. W podobnej konwencji utrzymane jest wnętrze, pełne złotych i marmurowych płaskorzeźb, sztukaterii, figur kompozytorów oraz postaci z mitologii greckiej oraz fresków. Oprócz wspomnianej „podróży” nurtem podziemnego jeziora, możecie Państwo „zasiąść” na widowni, „stanąć” na scenie, a nawet „wejść” na dach opery! Bezpiecznie i za darmo, o tutaj - https://artsandculture.google.com/partner/op%C3%A9ra-national-de-paris


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 56: Biblioteka Ambrozjańska


    Biblioteki są już czynne! Z tej okazji zapraszamy na wirtualny spacer po korytarzach i wśród bogatych zbiorów mieszczącej się w Mediolanie Biblioteki Ambrozjańskiej. Znajduje się tutaj m.in. „Kodeks Atlantycki”, czyli największy zbiór notatek Leonarda da Vinci czy ilustrowana „Iliada” Homera z V wieku.
    Biblioteka została założona przez ks. kardynała Fryderyka Boromeusza. Z założenia miała gromadzić rzadkie książki i manuskrypty. Trzonem jej zbiorów stała się biblioteka benedyktynów z Bobbio i zbiór Vincenza Paniellego. Budowę gmachu biblioteki rozpoczęto w 1603, a w 1609 udostępniono ją publiczności. Była to druga w Europie biblioteka publiczna po Bodleian Library w Oksfordzie. Początkowo gromadziła 15 tys. manuskryptów i 30 tys. książek drukowanych. Dziś w zbiorach Biblioteki znajduje się wiele cennych dzieł literatury światowej, kolekcja obejmuje już ponad 750 000 drukowanych książek i 35 000 manuskryptów. Wśród rękopisów, które zebrano w bibliotece, znajdują się dzieła w językach: greckim, łacińskim, hebrajskim, syryjskim, arabskim, etiopskim, tureckim i perskim. Na wyróżnienie zasługują "Kanon Muratoriego" (wczesny katalog ksiąg "Nowego Testamentu") z okolic roku 170 naszej ery, "De divina proportione" - traktat matematyczny Luki Pacioliego z ilustracjami Leonarda da Vinci, chrześcijańskie i arabskie rozprawy o medycynie czy unikatowy zbiór poezji islamskiej (tzw. dywan) z XI wieku. Od roku 1618 gmach budynku jest także siedzibą Pinakoteki Ambrozjańskiej – muzeum sztuki, w której zbiorach znajdziemy między innymi gipsowe kopie „Grupy Laokoona”, „Piety” Michała Anioła, „Kosz z owocami” Caravaggia czy „Alegorię ognia” Jan Brueghel’a. Zajrzyjcie na piękny dziedziniec i do środka Biblioteki klikając w link - https://artsandculture.google.com/partner/biblioteca-ambrosiana


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 55: Muzeum Izraela

    Położone w Jerozolimie Muzeum Izraela jest największą instytucją kulturalną w Izraelu i jednym z wiodących światowych muzeów sztuki i archeologii. W ciągu ponad pięćdziesięciu lat, dzięki darom i hojnemu wsparciu patronów na całym świecie, zbudowało ono rozległą kolekcję blisko 500 tys. obiektów reprezentujących pełne spektrum światowej kultury materialnej. Przyjrzymy się jej z bliska.
    Muzeum założone zostało w 1965 r. i znajdują się w nim kolekcje encyklopedyczne, w tym dzieła datowane na czasy prehistoryczne aż do współczesności, między innymi z zakresu Archeologii, Sztuk Pięknych, Sztuki Żydowskiej i obejmujące organizacje typu Life Wings. Kompleks odwiedza ponad 950 tys. gości rocznie, wliczając w to 100 tys. dzieci w ramach programów edukacyjnych. Wnętrze podzielone zostało na cztery tematyczne działy obejmujące kolejno: sztukę europejską, izraelską, azjatycką, afrykańską, amerykańską i sztukę Oceanii (Skrzydło Sztuki), kolekcję judaików i etnografii żydowskiej, w tym makiety świątyń i synagog czy żydowskie rękopisy (Skrzydło Judaików i Etnografii Żydowskiej), eksponaty historyczne i archeologiczne związane z Ziemią Świętą (Skrzydło Archeologiczne) oraz warsztaty, pracownie i galerie, w których realizowane są programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży (Skrzydło Młodzieży). Jednym z najnowszych eksponatów w muzeum jest model Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Odtwarza on topografię i charakter architektury miasta sprzed roku 66, w którym wybuchło powstanie przeciwko Rzymianom, co doprowadziło do zniszczenia miasta i świątyni. Pierwotnie zbudowany na terenie Holyland Hotel, jest obecnie trwałym elementem muzeum. Znajduje się w sąsiedztwie Sanktuarium Księgi. A wszystko to i znacznie więcej do zobaczenia pod linkiem - https://artsandculture.google.com/partner/the-israel-museum-jerusalem


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 60: Palazzo Te


    A może by tak raz jeszcze udać się do Włoch? A może by tak raz jeszcze zwiedzić jakiś pałac? Czemu nie! Zapraszamy na wirtualną podróż do włoskiej Mantui. W tym odcinku „Wirtualnych podróży po świecie” zwiedzimy tutejszy XVI-wieczny zespół pałacowy – Palazzo Te.
    Palazo Te jest obecnie siedzibą muzeum, a od 1990 również siedzibą Międzynarodowego Centrum Sztuki i Kultury, które organizuje wystawy sztuki dawnej oraz współczesnej oraz architektury. Historycy sugerują, że nazwa pałacu pochodzi od wyrażeń tilietum (od łac. tilia - lipa) i łacińskiego attegia (ziemianka), albo też od galijskiego teza, oznaczającego szałas. W słowie Tejeto zachowałaby się w ten sposób pamiątka skromnych zabudowań, które wcześniej znajdowały się w okolicy. Pałac zbudowany jest na planie kwadratu z wielkim, kwadratowym dziedzińcem w środku, swego czasu ozdobionym labiryntem. Na dziedziniec prowadzą cztery wejścia. Wejście główne, od strony miasta to tzw. Loggia grande, złożona z trzech łuków wspartych na pilastrach (płaskie filary). Od strony zachodniej znajduje się kwadratowy przedsionek z czterema kolumnami, które dzielą go na trzy nawy – główną, o kolebkowym sklepieniu i dwie boczne o płaskich sklepieniach. Palazzo Te to szeroki i niski, parterowy blok, którego wysokość stanowi ok. 1/4 szerokości. Cała zewnętrzna powierzchnia, z gzymsami okien i drzwi włącznie, jest boniowana (dekoracyjne opracowanie krawędzi oraz lica kamieni). Odstępy między pilastrami nie są jednakowe, aby sprawiać wrażenie nieporządku. Dziedziniec okalają zaś marmurowe kolumny doryckie. Na wnętrze pałacu składa się szereg sal, są wśród nich: Sala Gigantów (największa sala, pokryta zdobnymi freskami), Sala Koni (na jej ścianach namalowano sześć ulubionych koni księcia Fryderyka II), służąca pierwotnie za jadalnie Sala Amora i Psyche, pełniąca funkcję sypialni Sala Orłów, Sala Wiatrów i Zodiaku, Sala Symboli (w pomieszczeniu tym ściany pokryte są malowidłami przedstawiającymi rozmaite znaki i symbole związane z rodem Gonzagów, stąd nazwa), Sala Cezarów, Sala Owidiusza czy Sala Płaskorzeźb. Od której z sal zaczniecie Państwo zwiedzanie? Decyzja należy do Was! https://artsandculture.google.com/partner/palazzo-te


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


Wirtualne podróże po świecie. Odcinek 59: Barbican Centre

    Zapraszamy Państwa w podróż do samego centrum Londynu. Centrum będącego sercem sztuki nie tylko stolicy Anglii, ale i całej Europy. To tutaj znajduje się Barbican Centre, największy ośrodek sztuki na całym Starym Kontynencie.
    Zaprojektowane w stylu brutalistycznym centrum sztuki do użytku oddane zostało w roku 1982. Jest ono finansowane i utrzymywane przez City of London Corporation, trzeciego pod względem wielkości mecenasa sztuki w Wielkiej Brytanii. Zostało zbudowane jako dar City dla narodu. W budynku odbywają się koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, spektakle, wystawy sztuki i projekcje filmów. Znajduje się tutaj również biblioteka, trzy restauracje oraz konserwatorium. Barbican Centre jest ponadto siedzibą London Symphony Orchestra i BBC Symphony Orchestra, a od 2013 mieści się tu także londyński oddział Royal Shakespeare Company. Betonowy budynek skrywa także ogromną oranżerię. Pod jednym dachem znajdziecie tutaj państwo około dwóch tysięcy gatunków roślin. Część z nich to okazy rzadkie, a nawet zagrożone w swoim naturalnym środowisku. Są tu zarówno sukulenty i kaktusy, jak i imbir, paprocie drzewiaste, kawowce czy orchidee. Na terenie oranżerii zainstalowano trzy zbiorniki wodne, w których pływają karpie koi, amury i inne ryby, a w jednym z nich mieszkają żółwie. Ten bogaty kompleks, w którym obok siebie współistnieją teatr, sale koncertowe, sale kinowe, przestrzenie wystawowe, sale konferencyjne i ogromna biblioteka (jedna z pięciu bibliotek publicznych City i zarazem jedna z największych w całym Londynie), możecie Państwo odwiedzić już w tym momencie. Wiecie co należy w tym celu zrobić, prawda? https://artsandculture.google.com/partner/barbican-centre


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Michał Pick


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl