Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

 

Archiwum aktualności [7]

 

 

 


Architektura okolicy

 Jednym z celów pracowni plastycznej PRO ART STUDIO, działającej przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim jest inspirowanie uczniów do aktywności twórczej, udziału w różnych formach konfrontacji artystycznych. Tegorocznym efektem twórczych poczynań są pierwsze miejsca oraz wyróżnienia na konkursach o szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim, tj.:

•Wyróżnienia dla Mileny Spychała oraz Sabiny Adamskiej w Wojewódzkim Przeglądzie Plastycznej Twórczości Dzieci i Młodzieży "KAMELEON",
•Pierwsze miejsce dla Mileny Spychała w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Sławieńskiego Domu Kultury pn. "Markowymi piosenkami malowane",
•Uczestnictwo Nikol Urban w ogólnopolskim konkursie plastycznym "INWAZJA ANIOŁÓW 2011", pod patronatem Starosty Nakielskiego
•Pierwsze miejsce Mileny Spychała oraz uczestnictwo Nikol Urban w ogólnopolskim konkursie na kartkę świąteczną "Życzenia prosto z serca".
Obecnie bierzemy udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym przez Pracownię Plastyczną DOMIN. Tematem prac jest architektura okolicy, jak również akwarela w dowolnej tematyce. Celem uczestnictwa w powyższym konkursie jest również ukazywanie kultury i tradycji jako podstawy ciągłości kultury lokalnej poprzez obserwację dorobku architektonicznego na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie, rysunki przedstawiają m.in. pałac w Wąwelnie, czy Komierowie.


Instruktor
Sylwia Skupiewska


Hana, Afi, Bambi, Mulan i Torandi - czyli Wszystkie Kolory Świata

KIDS PRO ART oraz PRO ART STUDIO W miniony wtorek tj. 13 grudnia 2011 r. spotkaliśmy się w pracowni Centrum Kultury i Sztuki, by tworzyć, ale co najważniejsze POMAGAĆ. Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, a tym samym wszystkie sekcje przy nim działające przystąpiło do projektu "WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA" - KAMPANIA EDUKACYJNA UNICEF. W Polsce kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska. Do uczestnictwa w projekcie zaprosiliśmy wszystkich uczestników pracowni PRO ART STUDIO. Oddolnym celem spotkania było kształtowanie wrażliwości na świat i ludzi w oparciu o ogólnoludzkie wartości moralne, etyczne i estetyczne. Efektem twórczych działań są laleczki, spośród których być może będzie ta, która powędruje do Warszawy i wygra koncert Majki Jeżowskiej. Trzymamy kciuki i zapraszamy na kolejne spotkania, które już 19 i 20 grudnia.

Istruktor
Sylwia Skupiewska


Pierwsze miejsce w Kazimierzu Dolnym!

 Jednym z celów pracowni plastycznej PRO ART STUDIO, działającej przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim jest inspirowanie uczniów do aktywności twórczej, udziału w różnych formach konfrontacji artystycznych.
Tegorocznym efektem twórczych poczynań są pierwsze miejsca oraz wyróżnienia na konkursach o szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Jednym z ostatnich sukcesów jest pierwsze miejsce Mileny Spychała w ogólnopolskim konkursie na kartkę świąteczną „Życzenia prosto z serca”, nad którym patronat honorowy sprawował Burmistrz Kazimierza Dolnego. Organizatorami tegoż przedsięwzięcia byli: LOGO ARS, Urząd Miasta Kazimierz Dolny oraz Kazimierski Ośrodek Kultury.
Projekt - Życzenia prosto z serca... to konkurs na kartki świąteczne ale przede wszystkim przedsięwzięcie charytatywne mające za dobro w szczególności uśmiech dziecka... Wszystkie kartki, które zostały zgłoszone do konkursu sprzedano na aukcjach charytatywnych.


 


Stanęli na podium!!!


XIII Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego Chojnice 2011 już za nami. W tegorocznej edycji zaprezentowały się dziecięce i młodzieżowe zespoły taneczne w różnych technikach tańca. Uczestnicy  z ternu całej Polski rywalizowali m.in. w kategoriach Disco, Show Dance, Hip Hop oraz w innych formach tanecznych. Łącznie, 3 grudnia podczas Turnieju Tańca Nowoczesnego zaprezentowały swoje umiejętności taneczne 284 podmioty. W kategorii inne formy, Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie reprezentowało trzech solistów współpracujących na co dzień ze Studiem Tańca „Styl” prowadzonym przez instruktor Ewę Quiring-Korczak. Reprezentujący jury: Artur Cieciórski, Adam Węcławski oraz Agnieszka Błaszkowska  postanowili przyznać pierwsze miejsce bezkonkurencyjnemu soliście Filipowi Drogoś, natomiast zaszczytne trzecie miejsce zdobyła debiutująca tancerka o wielkim potencjale – Aleksandra Mordel. GRATULUJEMY!!!


 


Przegląd

20 listopada zespół "Lutowianie" uczestniczył w VIII Przeglądzie Piosenki Biesiadnej im. Św. Andrzeja w Debrznie.

W zeszłym roku zespół zajął II miejsce w tym roku niestety tylko wyróżnienie, ale również jest to sukces na który zasługuje zespół.WARSZTATY „CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA”

 

W dniu 30 listopada 2011 r. o godz. 17:30 w pracowni ceramicznej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim odbyły się warsztaty tworzenia kartek świątecznych. W miłej oraz pracowitej atmosferze powstały przepiękne kartki bożonarodzeniowe, które z pewnością trafią do naszych najbliższych z najserdeczniejszymi życzeniami. Już wkrótce, 14 grudnia 2011 r. o godz. 17:30 rozpoczną się warsztaty florystyczne, na których zajmiemy się wykonywaniem stroików i ozdób bożonarodzeniowych. Serdecznie zapraszamy!Instruktor
Mirosława Kaczmarek


"WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA" - KAMPANIA EDUKACYJNA UNICEF.


Czy pomaganie jest przyjemne? Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka?


Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim przystąpiło do projektu "WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA" - KAMPANIA EDUKACYJNA UNICEF. W Polsce kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.Projekt ten jest odpowiedzią na niezwykle poważny problem dostępu do szczepień. Celem UNICEF jest objęcie programem szczepień wszystkich dzieci w Sierra Leone, tak aby zredukować wskaźnik śmiertelności tamtejszych dzieci.


W ramach akcji zapraszamy wszystkie dzieci do charytatywnego przygotowywania szmacianych laleczek UNICEF. Laleczki te będą niezwykłe, bo symbolizują pomoc najmłodszych dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Szablony do szycia laleczek oraz szczegółowe informacje są dostępne w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie!!!Odbędzie się również Konkurs na "Najbardziej oryginalną laleczkę". Konkurs będzie prowadzony na Facebooku, na oficjalnej stronie UNICEF Poland między 20 stycznia 2012 r. a 17 lutego 2012 r. W specjalnie przygotowanej galerii zdjęć, będą umieszczane zdjęcia nadesłanych na konkurs laleczek, a użytkownicy i fani UNICEF będą oddawali głosy na swoją ulubioną laleczkę, klikając pod jej zdjęciem "lubię to". Laleczka, która zbierze najwięcej głosów wygrywa!!! Laleczki prosimy przekazywać do 14 grudnia 2011 r. do Pracowni Ceramiczno Plastycznej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim ul. Tadeusza Kościuszki 4.


Więcej na stronie UNICEF - http://unicef.pl/szkoly-i-uczelnie/akcje-szkolne/wszystkie-kolory-swiata_38


 

 


„OD BRZUSZKA DO USZKA”


Grudniowe spotkanie przy muzyce dla najmłodszych i rodziców wg E.E. Gordona „Od brzuszka do uszka” przebiegało w miłej i przedświątecznej atmosferze. Pani Mikołajowa wyśpiewywała wesołe melodyjki, której z wielkim zaangażowaniem wtórowali najmłodsi. Spotkania odbywają się w pierwsze poniedziałki każdego miesiąca, które przygotowuje dla naszych mieszkańców sekcja pn. „Dziecięca Planeta – Akademia Malucha Bajkolandia”, działająca przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Zapraszamy!Instruktor
Bogusława Zgrzeba


DWA PIERWSZE MIEJSCA ORAZ WYRÓŻNIENIE
W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „INWAZJA ANIOŁÓW”

 

2 grudnia 2011 r. w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle n. Notecią odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym „IWAZJA ANIOŁÓW” pod patronatem Starosty Nakielskiego, Tadeusza Sobola. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”. Partnerem wiodącym jest Towarzystwo Miłośników Kultury Ludowej „DOMAN”.
Pięcioosobowe Jury składające się z przedstawicieli świata artystycznego oraz członków zarządu i biura Lokalnej Grupy Działania w Nakle, postanowiło spośród 369 prac przyznać dwie pierwsze nagrody dla Michała Kłodzińskiego i Małgorzaty Staszewskiej oraz wyróżnienia dla Hanny Bijakowskiej. Wszyscy laureaci konkursu są uczestnikami zajęć ceramicznych w pracowni Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Gratulujemy!
Instruktor
Mirosława Kaczmarek

 


GLINIANE PIERNICZKI

 

 

 

W dniu 5 grudnia 2011 r. grupa przedszkolaków z Przedszkola „BAJKA” po raz kolejny odwiedziła pracownię ceramiczną Centrum Kultury i Sztuki. Tym razem zajęliśmy się wykonywaniem glinianych pierniczków, które po wypaleniu i pomalowaniu staną się przepiękną ozdobą na choince.

 


GENERATOR POMYSŁÓW


Dnia 22 listopada już po raz 5 spotkaliśmy się z młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich, skupioną wokół Świetlicy Wiejskiej w Skarpie. Tym razem odkryliśmy potencjał kulturotwórczy w Skarpie. Do uczestnictwa w warsztatach fotograficznych zaprosiliśmy nie tylko dzieci i młodzież, ale również osoby dorosłe, które z niezwykłym zaangażowaniem przyczyniły się do stworzenia „PLACU BUDOWY DWORU SKARPA”.
Uczestnicy przy pomocy instruktorów Sylwii Skupiewskiej, Ewy Quiring-Korczak oraz Bogusławy Olszewskiej wytrwale pozowali do zdjęć, które zaprocentocentowały wzrostem zaangażowania młodzieży w kształtowanie aktywności społecznej Gminy Sępólno Krajeńskie. Niebawem kolejne działania realizowane na terenie naszej gminy.

 

Więcej na naszym


Jarmark Bożonarodzeniowy „VI DZIEŃ ADWENTOWY”Grudzień to czas zakupów i przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji w Sępólnie Krajeńskim organizowany jest Dzień Adwentowy.  Po raz szósty 17 grudnia 2011 r. wokół pomnika na sępoleńskim Rynku staną drewniane kiermasze z bogatym asortymentem świątecznych dekoracji i wyrobów rękodzielniczych. Zainteresowanych wystawców prosimy o zgłoszenie swojego udziału w Jarmarku w terminie do 12 grudnia 2011 r. (karta uczestnika, regulamin wystawcy dostępne na stronie www.ckissepolno.com.pl -  szczegóły tel. 523880160).

Pliki do pobrania:

- Karta zgłoszenia wystawcy - (PDF)

 

- Regulamin - (PDF)


„Gabryśka to jest krejzolka, jeszcze większa ode mnie” – czyli kabaret PARANIENORMALNI na deskach sępoleńskiego domu kultury.Dnia 19 listopada niesamowitą dawkę humoru zaprezentował w sobotnie popołudnie znany i lubiany kabaret PARANIENORMALNI. Kabaret Paranienormalni powstał w 2004 roku. Od tego czasu kabaret osiągnął olbrzymią popularność i spore grono fanów, a obecnie współtworzą czołówkę polskich kabaretów. Uznanie publiczności zdobyli przede wszystkim kultową postacią Mariolki, będącej parodią współczesnych nastolatek, ale także sporą inspiracją, gdyż powiedzenia tej znanej Blondynki weszły do powszechnego użytku. Popularność dało im także „Radio Terefe”, w którym Igor Kwiatkowski wykorzystuje swoje niesamowite umiejętności naśladowania dźwięków i mimiki. Pozostali członkowie to Robert Motyka – mężczyzna o fantastycznym głosie i uroku osobistym, Rafał Kadłucki – kopalnia pomysłów, reżyser i osoba odpowiedzialna za techniczne walory występów Paranienormalnych. W kabarecie na dobre zadomowił się także Michał Paszczyk – aktor potrafiący tworzyć zaskakujące postaci, który dołączył do zespołu w 2008 roku. Wszystkie skecze z początków kariery kabaretu znalazły się na wydanym w grudniu 2009 roku DVD, natomiast nowości, nad którymi pracują Paranienormalni szybko zyskują uznanie publiczności i zasługują na miano kabaretowych hitów. Zaliczyć można do nich „Poetę”, „Marsa” czy „Śląskie Wojny”. Paranienormalni świetnie spisują się także w roli prowadzących, co udowodnili podczas Kabaretonu w Opolu w 2009 roku. W ich repertuarze znajdziemy dużo tematów młodzieżowych, związanych z popkulturą, ale także pojawia się absurd i historie zaczerpnięte z codziennego życia.

Szersza relacja fotograficzna w naszej galerii 2011r.


Coraz bliżej święta !!!

 

Z przyjemnością informujemy Państwa o organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim warsztatach umożliwiających własnoręczne wykonanie kartek świątecznych. Poza nowatorskimi rozwiązaniami proponujemy łatwe do wykonania projekty dla początkujących. Zainteresowanych zapraszamy 30 listopada 2011 r. (tj. środa) o godzinie 17:30. Pracownia ceramiczno-plastyczna zapewnia Państwu materiały w postaci papieru, dziurkaczy oraz dodatków ze świątecznymi motywami. Zapraszamy serdecznie!
 

 


HUMOR NIEODŁĄCZNĄ CZĘŚCIĄ OPTYMIZMU, CZYLI DRUGIE SPOTKANIE SĘPOLEŃSKIEGO UNIWERSYTETU DZIECKA.


22 listopada w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki odbyło się drugie spotkanie Sępoleńskiego Uniwersytetu Dziecka. Tym razem tematem przewodnim widowiska był humor, który jest nieodłączną częścią optymizmu. Humor, który kojarzy się dzieciom szczególnie z uśmiechem i dowcipami, zawiera w sobie takie cechy, które w życiu pomagają w pokonywaniu trudności, zyskiwaniu sobie przyjaciół i bycia lubianym. Od dziś mali studenci potrafią odróżniać dobry humor od złośliwości i od upokarzania innych. Wiedzą, że nie należy wyśmiewać czyjegoś wyglądu, choroby, rasy i nie używać brzydkich słów. Tym razem gościem specjalnym był CLOWN, który wprowadził dzieci w świat cyrkowego humoru. Najmłodsi mogli wyczarować między innymi króliczka, kolorowe chusty, jak również przenieść się w podróż „sępoleńską koleją”.

 


 


6 - 13 listopada 2011r.
XIII Powiatowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
"Zapytaj o Polskę"


Podczas tegorocznych obchodów Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim w dniach 6 – 13 listopada 2011 r. mieszkańcy mogli uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach kulturalno-artystycznych. W działania centrum zaangażowani byli m. in. podopieczni wybranych sekcji: „DZIECIĘCA PLANETA – AKADEMIA MALUCHA”, „PRO ART STUDIO”, „KIDS PRO ART”, „TWÓRCZE ŁAPKI”. W myśl motta „Zapytaj o Polskę” CKiS współkoordynowało warsztaty, spotkania, czy konkursy o różnorodnej tematyce:

• „IKONA – kolorowa kontemplacja Boga” – warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży,
• „Polskie legendy w dziecięcej ilustracji” – warsztaty plastyczne dla dzieci ze szkół podstawowych,
• „Moja Mała Ojczyzna okiem dziecka – znam moje miasto”,
• „Kto Ty jesteś? – Polak mały!”,
• „Wiślanym szlakiem – Mali Einsteini poznają i odkrywają polskie miasta”,
• „Bo w pieśni jest dusza Narodu – wieczór wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia, ukrytych pod sercem pieśni patriotycznych” – akompaniament Arkadiusz Adamiak,
• „Jan Paweł II człowiek modlitwy” – ogłoszenie konkursu plastycznego połączonego z prezentacją najlepszych prac konkursowych,
• „Zwyczaje szlacheckie – panorama obyczajów, kultury i tradycji szlachty polskiej w XVII w. Barwne i pouczające widowisko historyczne w wykonaniu młodzieży III LO w Bydgoszczy, z wykorzystaniem strojów i broni z epoki świetności Rzeczypospolitej”.

Uwieńczeniem XIII Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej był montaż słowno-muzyczny Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Mariana Kukowskiego oraz Drużyny Harcerskiej nr 20 im. św. Wawrzyńca przy Zespole Szkół Nr 3 w Sępólnie Krajeńskim, jak również wystawa powarsztatowa prac plastycznych powstałych podczas zajęć sekcji działających przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

 

Szersza relacja fotograficzna w naszej galerii 2011r.

"Śpiew Pokoleń" w Lutowie

 

6 listopada w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbył się po raz drugi "Śpiew Pokoleń" w ramach trwającego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Przy dźwiękach akordeonistów: Pana Jerzego Rydzkowskiego oraz Wojciecha Murka można było przy kawie i ciastku (ufundowanych ze środków Rady Sołeckiej) pośpiewać pieśni patrityczne, kościelne a także stare i lubiane utwory ludowe. W spotkaniu uczestniczyli zgodnie z założeniem zarówno dzieci  jak i dorośli.

 


Milena laureatką ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Markowymi wierszami malowane”

 

W ramach Festiwalu Twórczości Marka Grechuty Sławieński Dom Kultury zaproponował dzieciom i młodzieży ogólnopolski konkurs plastyczny pod nazwą: "Markowymi piosenkami malowane". Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 28 października 2011 r.  Zgłoszono 58 prac przygotowanych przez dzieci i młodzież w różnych kategoriach wiekowych. Jury w składzie: Grzegorz Machłaj, Kazimierz Babkiewicz, Magdalena Skibniewska
wyróżnili i nagrodzili m.in. pracę Mileny Spychała pt. „Spił się mój anioł”(podopiecznej sekcji PRO ART STUDIO działającej przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim). Uroczyste wręczenie nagród obyło się 12 listopada 2011 r. podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Marka Grechuty "Pięć Ważnych Słów".


 


GOŚCIE PRO ART STUDIO

 

Dnia 10 listopada 2011 r. gośćmi Pracowni PRO ART STUDIO (sekcji dziłającej przy Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim) byli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim. Temat spotkania stanowił rysunek monochromatyczny martwej natury (w szczególności z uwzględnieniem brył w opracowywanej formie). Młodzież zapoznała się z podstawami dotyczącymi wykonywania rysunku, jak również fachowego słownictwa artystycznego m.in.: kompozycja, perspektywa, kontrast, czy forma. Spotkania realizowane są w ramach współpracy z instytucjami oświatowymi na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie, służącej wymianie doświadczeń pracowników wymienionych instytucji z instruktorami Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, zawartej w "Strategii rozwoju Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim na lata 2012-2016".


XX Finał WOŚP


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl