Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Europejskie Dni Dziedzictwa

 

 

 

  


Narodowy Instytut Dziedzictwa wyróżnił Centrum Kultury i Sztuki
w Sępólnie Krajeńskim


  Podczas uroczystej gali, 17 listopada w Opolu przyznane zostały nagrody dla organizatorów wydarzeń w ramach jubileuszowej 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Temat przewodni tegorocznej edycji EDD brzmiał ,,krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu” - to nawiązanie do kampanii społecznej ,,Krajobraz mojego miasta” prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
  W ramach tegorocznej edycji EDD, wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej, zorganizowano 2262 wydarzenia kulturalno-edukacyjne w 480 miejscowościach, w których udział wzięło 224 tysiące osób. W gronie laureatów wyróżnionych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa znalazło się także Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Pani prof. Małgorzata Rozbicka przekazała na ręce dyrektor Julity Maciaszek wyróżnienie w uznaniu za zaangażowanie w organizację 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce.
  Z roku na rok Dni Dziedzictwa – największego w Europie Święta Zabytków Kultury Starego Kontynentu – coraz bardziej wpisują się w świadomość społeczną wszystkich Polaków. Są też niezwykle ważnym instrumentem edukacyjnym, który kierowany jest również do uczniów.
  EDD – to nic innego jak deklaracja miłości obywateli do swojego kraju. To także afirmacja dziedzictwa i pokazanie jak istotną ma ono wartość z kulturalnego, środowiskowego, społecznego i gospodarczego punktu widzenia – podsumowała wydarzenie prof. Małgorzata Rozbicka, dyr Narodowego Instytutu Kultury.

 

Tekst: Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
Fot.: Sławomir Mielnik


 

Krajobraz Krajny


    Za nami XXV edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Przez niemal dwa tygodnie na terenie naszej gminy odbywały się rozmaite wydarzenia, które skupiało wspólne hasło tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictw - „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”.
    Uroczysta inauguracja nastąpiła 8 września, przy okazji corocznych regat samorządowych Krajna Cup. W wyjątkowej scenerii, przygotowanej na wzór dawnej wioski rybackiej, zaprezentowały się tancerki studia tańca „Styl” oraz duet Kubryk w repertuarze najpopularniejszych polskich i europejskich szant. Już dzień później zawitaliśmy do Lutowo, gdzie pod konarem lipy wysłuchaliśmy fraszek i wierszy poświęconych obiektom przyrody, nie zabrakło także tematycznych gier i zabaw oraz występów artystycznych lokalnych zespołów. Aż do 17 września, codziennie w świetlicach wiejskich odbywały się wydarzenia skupiające się wokół tytułowego krajobrazu dziedzictwa i dziedzictwa krajobrazu. Łącznie było to aż 18 różnorodnych, oryginalnych spotkań poświęconych lokalnej kulturze i tradycjom regionu.
    Zwieńczenie tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa miało miejsce w Wałdowie, gdzie w tamtejszym Wiejskim Ośrodku Kultury zorganizowano mini-koncert pt. „Akordy Krajobrazu”. Oprócz utworów Fryderyka Chopina, Jana Ignacego Paderewskiego i Wojciecha Kilara usłyszeliśmy także fragmenty poematu „Kwiaty Polskie” autorstwa Juliana Tuwima, które wizualnie wsparte były „kwiecistą” wystawą fotograficzną Pani Jolanty Orzłowskiej. Muzyka, poezja, fotografia oraz taniec -  w wykonaniu tanecznego zespołu „Promyki”, był to prawdziwie barwny „kolaż sztuki”, któremu przyświecała wspólna idea. Idea Europejskich Dni Dziedzictwa.
    Centrum Kultury i Sztuki i okoliczne Satelity Kultury – świetlice wiejskie oraz Wiejskie Ośrodki Kultury od kilku lat biorą czynny udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Ich celem  jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W ten sposób podtrzymujemy tradycje i zwyczaje naszego regionu dbając o tożsamość historyczno-kulturową Krajny. Uważamy za niezwykle istotne kultywowanie staropolskich tradycji i obyczajów, które dzięki formule Europejskich Dni Dziedzictwa mogą choć na chwilę wrócić do łask. Dziedzictwo kulturowe Starego Kontynentu jest ogromnie ważną częścią naszej historii, o której zapomnieć nie możemy.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick

 

Fot. : Jacek Wojtania

fot: Anna Gola

fot. - B. Pankau

fot. WOK w Lutowie

fot. Świetlica Wiejska w Świdwiu


Fot. : Jacek Wojtania


Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu


    9 września na sępoleńskim molo zainaugurowaliśmy XXV edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W ten sposób podtrzymujemy tradycje i zwyczaje naszego regionu dbając o tożsamość historyczno-kulturową Krajny. Uważamy, że niezwykle istotne jest także kultywowanie staropolskich tradycji i obyczajów, które dzięki formule Europejskich Dni Dziedzictwa mogą choć na chwilę wrócić do łask. Dziedzictwo kulturowe Starego Kontynentu jest ogromnie ważną częścią naszej historii, o której zapomnieć nie możemy.
    Hasło tegorocznej edycji - „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu” - skierowało nas nad jezioro sępoleńskie, bodaj najdoskonalszy element dziedzictwa krajobrazu naszego miasta.  Podkreśla ono naturalne walory przyrodnicze Krajny jednocześnie będąc centralnym punktem na turystycznej mapie naszych okolic. Tego dnia odbywały się także regaty samorządowe Krajna Cup, jezioro sępoleńskie było więc dodatkowo areną sportowej rywalizacji. Na tle wyjątkowo wzburzonego jeziora i okalających go lasów powstała wioska rybacka, którą oprócz prawdziwej „rybackiej rodziny” zasilił Neptun, opiekun mórz i jezior oraz potwór z jeziora sępoleńskiego, bohater pradawnych podań i legend poświęconych naszemu jezioru. W takiej scenerii zaprezentowały się także tancerki Studia Tańca „Styl”, które taneczną inscenizacją nawiązały do przytoczonej nieco wcześniej legendy. Zwieńczeniem inauguracji XXV edycji Europejskich Dni Dziedzictwa był występ duetu Kubryk, który przygotował repertuar najpopularniejszych polskich i europejskich pieśni żeglarskich i marynarskich. Były więc „Morskie Opowieści”, „Hiszpańskie dziewczyny”, „10 w skali Beauforta” czy „Morze, nasze morze”.
    Centrum Kultury i Sztuki i okoliczne Satelity Kultury – świetlice wiejskie oraz Wiejskie Ośrodki Kultury, od kilku lat biorą czynny udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa, piątkowa inauguracja była więc tylko początkiem wydarzeń odbywających się pod wspólnym hasłem „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”. Szczegółowy program akcji i imprez odbywających się w ramach EDD na terenie naszej gminy znajdziecie Państwo na naszej stronie – www.ckissepolno.com.pl bądź na profilu Facebook – Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na lub w galerii FOLKLOR I TRADYCJA


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl