Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie


 

 

 


Wszystkich Świętych WOK Wałdowo


   Dużymi krokami zbliża się Dzień Wszystkich Świętych więc z tej okazji WOK w Wałdowie nie zapomniał o zmarłych i przygotował wiązanki. 1 listopada jest to dzień pełen refleksji, wspomnień zatrzymania się na chwile i skłania nas do przemyśleń co tak naprawdę się liczy.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Hanna Rompalska


Wszystkich Świętych WOK Wałdowo


   Dużymi krokami zbliża się Dzień Wszystkich Świętych więc z tej okazji WOK w Wałdowie nie zapomniał o zmarłych i przygotował wiązanki. 1 listopada jest to dzień pełen refleksji, wspomnień zatrzymania się na chwile i skłania nas do przemyśleń co tak naprawdę się liczy.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Hanna Rompalska


Origami w Wałdowie


    Origami zawitało również w WOK w Wałdowie. Ten rodzaj sztuki został tak popularny w Japonii, że jest obowiązkowym przedmiotem w szkole. Podobno nawet, aby dostać się na jakąkolwiek japońską uczelnię artystyczną, należy wykazać się znajomością Origami. Japończycy, uważają, że Origami pomaga w nauce matematyki, geometrii.

    Dzisiaj istnieje niezliczona ilość przedmiotów, którą można odwzorować za pomocą złożenia kartki. Są papierowe dekoracje do domów, papierowe rzeźby. Wielu artystów inspiruje się papierowym Origami, tworząc dzieła z innych materiałów. Można spotkać meble, biżuterię czy domy o podobnych kształtach. W światowy dzień Origami chcielibyśmy zachęcić wszystkich do wyczarowania czegoś z papieru. Szeroki wybór literatury, rysunków, instrukcji, czy filmików instruktażowych w Internecie, pozwoli Wam stworzyć, każdy, wymarzony kształt. Własnoręcznie wykonane Origami może być wspaniałym prezentem, opakowaniem na prezent, zabawką czy dekoracją do domu. Zapraszamy do składania i życzymy udanej zabawy.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot - Hanna Rompalska


Dzień Kobiet Wiejskich - Wałdowo

Kobiety, kobiety… któż je zrozumie?
Na pewno pojmie tylko ten, co kochać umie.
Więc Wam, kochane siostry,
Niech uśmiech na Waszych twarzach gości.
Z bukietem róż nie mogę do Was przyjść,
By złożyć Wam życzenia,
Lecz w słowach mych jest taka myśl,
Niech spełnią się Wasze marzenia.
Zero mycia, zero prania,
Zero szycia, gotowania.
Dziś Dzień Kobiet Wiejskich, drogie panie,
Dla Kobiet ten dzień jest zarezerwowany,
Dla każdej babci, córki i mamy,
Wszystkiego naj… naj… naj…!
Niech niesie się na cały kraj.


Dzień Drzewa - WOK Wałdowo


    W sobotę 10 października obchodziliśmy Świtowy Dzień Drzewa. To święto wymyślone przez Juliusza Sterlinga Mortona sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody. Zaapelował on do rodaków, by 10 kwietnia 1872r. posadzili drzewa. Dziś Arbor Day ta akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002r. i corocznie obchodzona 10 października.
WOK w Wałdowie chcąc podtrzymać tradycje sadzenia drzew i w zgodzie z panującymi restrykcjami zrobiliśmy to w sposób inny niż zawsze, wykonaliśmy drzewa z drutu jako równość biocentryczna (ekologia głęboka).


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst i foto Hanna Rompalska


Dzień Listu - WOK Wałdowo


    9 października obchodzimy Światowy Dzień Poczty, który został ustanowiony w 1969r. w Tokio. Tak więc w tym roku tradycyjna poczta ma swoje 44 urodziny. Z tej okazji co roku odbywa się Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, który trwa do 15 października i który obchodzony jest od 1530r..
    W naszym Ośrodku Kultury pragniemy podtrzymać tą tradycję i napisaliśmy nietypowy list " List do nieba". Mamy nadzieję, że ten list skłoni niektórych do refleksji i przemyśleń.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Hanna Rompalska


Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 - Wałdowo


    "Kiedyś wojna się skończy. Musi. A wtedy wrócę do Komierowa, choćby mnie rzucało po świecie, choćby to miało trwać lata. Wrócę. Wrócę do Komierowa tak mi dopomóż Bóg."
Tymi słowami rozpoczął się ostatni dzień Europejskich Dni Dziedzictwa pt. " Historia z drogą w tle".
Mieliśmy okazję obejrzeć i wysłuchać historię Rodu Komierowskich, którą poprowadził Pan Łukasz Jakubowski, a Pan Leszek Skaza przybliżył nam dzieje terenów Wałdowa i Sępólna Krajeńskiego.
Mieszkańcy i tym razem zaszczycili nas swoją obecnością, jak również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Wałdowie.  


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Hanna Rompalska

Więcej zdjęć  na


Dożynki w Wałdowie


    Największe w roku święto rolników - DOŻYNKI- jest ukoronowaniem ich całorocznej pracy. Uroczystość ta odbywająca się w całej Polsce miała mnóstwo lokalnych odmian. Zawsze jednak i wszędzie można w niej było wyodrębnić trzy etapy: obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów, wicie wieńca i pochód z wieńcem do chaty lub dworu na ucztę i zabawę z tańcami.
W dniu 13 września 2020r. obchodziliśmy Dożynki Parafialne. W związku z tym Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wałdowa nie zapomniały o tradycji i przygotowały wieniec i uwiły girlandę, która zawisła w kościele.
Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie przygotował pięknego Pawia ze słomy który zdobi centrum wsi.Materiały CkiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. -  Hanna RompalskaWOK w Wałdowie jak malowany!

    Podczas, gdy – z konieczności – więcej czasu spędzamy „wewnątrz” niż „na zewnątrz”, zaczynamy bacznie rozglądać się dookoła, przyglądamy się naszym czterem kątom i nagle dostrzegamy, że warto by tu co nieco odświeżyć czy poprawić. Takie – jakby nie patrzeć – wiosenne porządki to przecież niepisana tradycja. A, że czas ku temu jest jak najbardziej odpowiedni, to w Wałdowie wiosna już na całego. Odświeżone i pomalowane pomieszczenia Wiejskiego Ośrodka Kultury świecą się i błyszczą nowością! Ten błyskawiczny remont sprawił, że wałdowski WOK już od progu tętni życiem. Wierzymy, że już wkrótce będą mogli się Państwo przekonać o tym osobiście, póki co pozostaje nam pochwalić się wirtualnie.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick


Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka


    Wałdowski Wiejski Ośrodek Kultury zaprosił świętujących babcie i dziadków do klimatycznej kawiarenki. Przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich publiczność podziwiała występy lokalnych artystów. Były tańce, piosenki – chwile wzruszenia (w szczególności, gdy na scenie prezentowały się maluchy, których dziadkowie byli obecni na sali) i śmiechu. Z dedykacją dla świętujących wystąpili tego dnia najmłodsi i nieco starsi na co dzień rozwijający swoje talenty w WOK'u. Dalszą muzyczną część poprowadził Pan Jan Tłok. Kameralna atmosfera Muzycznej Kawiarenki przypadła do gustu licznie przybyłym babciom i dziadkom, a płynące ze sceny życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności były wyrazem szacunku oraz troski skierowanej do tych, którzy przez cały rok otaczają ciepłem i miłością swoje dzieci i wnuki.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick


W Wałdowie już święta


    Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie już gotowy na święta Bożego Narodzenia. Będący w podróży Święty Mikołaj właśnie Wałdowo wybrał jako swój pierwszy przystanek. Szczególnie zadowolone z takiego obrotu spraw były mieszkające w Wałdowie dzieci. Zasłużyły sobie one jednak na takie wyróżnienie chociażby swoim zaangażowaniem w bożonarodzeniowe jasełka, które zainaugurowały niedzielne spotkanie. Historia narodzin Jezusa wzbogacona została świątecznymi piosenkami, które wprowadziły nas w refleksyjny nastrój, jednocześnie uświadamiając, że święta są już tuż, tuż. Dookoła żywej szopki przechadzały się alpaki, koń i sympatyczna kózka przyozdobiona mikołajową czapeczką. Świąteczny nastrój podtrzymał występ zespołu Na Góralską Nutę, który zaprezentował się z programem „Oj, maluśki, maluśki”. Nie zabrakło więc najpiękniejszych kolęd i pastorałek. Nie zabrakło też ciepłego posiłku i łamania opłatkiem. Pozostało czekać jedynie na śnieg i pierwszą gwiazdkę. My już teraz wpatrujemy się w niebo, choć jak na razie widać jedynie sanie Świętego Mikołaja, który właśnie opuszcza Wałdowo.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na


Wałdowo dla Niepodległości


    Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie uczcił obchody Narodowego Święta Niepodległości wielopokoleniowym spotkaniem z muzyką. Wydarzenie „Wiara, Nadzieja i Wolność” symbolicznie nawiązywało do historycznej walki o niepodległość. Atmosfera radości, zadumy i wspomnień udzielała się publiczności za sprawą kolejnych artystycznych występów. Na scenie zaprezentowały się między innymi 13 Gromada Zuchowa i 13 Drużyna Harcerska - zbierając gromkie brawa młodzież ustąpiła miejsca wałdowskiej Scholi „Magnifikat” pod przewodnictwem Pani Magdaleny Stryszyk. Muzyczną kontynuacją świętowania odzyskania Niepodległości był występ głównego gościa wydarzenia, zespołu Biedronki z Niewieścina, którego liderem jest ksiądz Andrzej Danielewski. Wspólne śpiewanie zbliża ludzi, w dniu takim, jak ten potrzeba odczuwania wspólnoty i bliskości jest wyjątkowa, bo z tej wspólnotowości, poczucia siły i narodowej tożsamości zrodził się triumf, który upamiętniamy corocznie właśnie 11 listopada.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał PickWałdowo dla z kobietami i dla kobiet


    Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie po raz kolejny przyłączył się do świętowania obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich. Panie nie zamierzały jednak świętować w zamkniętym gronie, dlatego do wspólnego świętowania zaprosiły wszystkich mieszkańców.     Dobra zabawa kojarzyć ma się przede wszystkim z radością, jako główny punkt programu zaplanowano więc kabaretowy występ grupy teatralnej „Bakro”, która przygotowała spektakl pod tytułem „Sanatorium fajna rzecz!”. Aktorzy i aktorki rozbawili do łez publiczność, która doceniła dystans i poczucie humoru występujących. Bliskie rzeczywistości żarty sytuacyjne wywoływały salwy śmiechu. Śmiech to zdrowie, ale o zdrowie powinniśmy dbać również w inny sposób. O profilaktyce raka piersi opowiadały Panie ze Stowarzyszenia „Amazonki”. Wydarzenie poświęcone w szczególności kobietom było dobrą okazją do tego by przypomnieć, jak ważne są regularne badania i wczesne reagowanie w przypadku niepokojących zmian.
    Edukacja połączona z rozrywką, takich kombinacji wszyscy od czasu do czasu potrzebujemy. Wiedzą o tym w Wałdowie, gdzie podczas planowania okoliczności wartych świętowania zawsze brany pod uwagę jest pragmatyzm.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania


Wałdowski Jarmark ma już 11 lat

    Jarmark św. Mateusza jest wydarzeniem na stałe wpisanym w kalendarz imprez naszej gminy. W tym roku odbyła się już XI edycja tej imprezy, przypadająca na tydzień obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
    Porywisty wiatr nie był w stanie zakłócić dobrej zabawy mieszkańcom Wałdowa, na których czekało wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Na plenerowej scenie zaprezentowały się lokalne talenty – taneczna grupa „Promyki” oraz Paulina Leda, która wystąpiła z trudnym repertuarem zespołu Brathanki. Widowiskowy pokaz ratownictwa przygotowała wałdowska Ochotnicza Straż Pożarna. Mieliśmy okazję uczestniczyć w akcji ewakuacyjnej mieszkańców płonącego budynku, w którym znajdowało się małe dziecko i kobieta w ciąży. Sprawne działanie strażaków, zabezpieczenie miejsca i udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym zostało nagrodzone zasłużonymi brawami. Tuż obok życiem tętniło Wesołe Miasteczko – małpi gaj, dmuchany zamek i łódka w formie gigantycznej huśtawki, dzieci tłumnie udawały się w to miejsce, gdyż wszystkie atrakcje były tego dnia darmowe.
    XI Jarmark św. Mateusza organizacyjnie wsparli wolontariusze z sępoleńskiego Klubu Młodych Twórców oraz pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim, którzy przygotowali animacje i konkursy dla najmłodszych, a także stoisko przy którym artystycznie uzdolnieni wolontariusze malowali twarze ochotników w rozmaite, imponujące wzory. Część koncertową rozpoczął występ kapeli podwórkowej Juha z Dąbrówki. Panowie rozbawili publiczność swoimi ubarwionymi lokalnym folklorem przyśpiewkami. Następnie na scenie zaprezentował się dobrze znany wałdowskiej publiczności Waldek Band z Koronowa. W repertuarze grupy nie zabrakło najpopularniejszych przebojów polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Plenerową część koncertową zwieńczył występ śląskiego Duetu Caro. Mieszkańcy Wałdowa dali się porwać biesiadnej zabawie, były więc tańce, wspólne śpiewanie, a nawet spontaniczny taneczny korowód na bis.
    Jarmark w Wałdowie był także finałowym akcentem tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Przy scenie, na której występowali zaproszeni goście, w pełnym skupieniu pracowały Panie koronczarki. Na naszych oczach powstawały precyzyjne, ręcznie tkane koronki. Ich praca była nie mniej widowiskowa niż artystyczne prezentacje na scenie.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na
Kosmiczne wakacje w Wałdowie


    W Wałdowie zakończyły się letnie zajęcia dla dzieci. Niestety, bo czas spędzony na kreatywnej zabawie minął niesprawiedliwie szybko. Dzieci mogły wykazać się wyobraźnią i zdolnościami manualnymi podczas „kosmicznych warsztatów”, których celem było stworzenie rakiety kosmicznej. W rok 50. rocznicy misji Apollo 11, każdy mógł poczuć się jak astronauta, który wzbija się w przestrzeń, lewitując w kabinie pilota kosmicznego promu. Marzenia o podboju kosmosu towarzyszą nam od najmłodszych lat, dziś wydają się one bardziej realne niż jeszcze kilkanaście lat temu. Przed wyruszeniem w kosmos należy się jednak zdrowo pożywić, toteż zajęcia kulinarne, na których dzieci wykonywały owocowe szaszłyki były jak najbardziej wskazane. Witaminowa mieszanka okazała nie tylko pyszna, ale i pożywna. Zgromadzoną energię można było spożytkować podczas zajęć taneczno-ruchowych, przygotowanych przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej z Sępólna Krajeńskiego. Zajęcia w wałdowskim WOKu miały również walory edukacyjne, spacerowa lekcja Szlakiem Komierowskich była przypomnieniem historii przodków. Dobrze znać swoje korzenie, dlatego też dzieci z zainteresowaniem słuchały wspomnień. Wakacje jednak rządzą się swoimi prawami, nieuniknione jest zachwianie proporcji zabawa-nauka i trudno się temu dziwić. Niech więc beztroska, ale bezpieczna zabawa trwa dalej, nie tylko w Wałdowie!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick


Wałdowo stawia na rodzinę


    W miniony weekend określenie „afrykańskie upały” dało się zrozumieć i odczuć na własnej skórze. To jednak nie przeszkodziło mieszkańcom Wałdowa i okolic, którzy przybyli na zorganizowany przez tamtejszy Wiejski Ośrodek Kultury festyn rodzinny „Nie ma jak rodzina”.
    W istocie na plac, na którym odbywał się festyn, wraz z towarzyszącymi mu atrakcjami, przybyły całe rodziny – starsi, młodsi, chłopcy i dziewczęta. Nie brakowało chętnych do zabawy z animatorami kultury, kolejki ustawiały się do stoiska, przy którym artystycznie zdobiono twarze, dmuchany zamek uginał się pod naporem skaczących dzieci, a wokół placu przechadzał się piękny kucyk i znajome alpaki - Kacperek, Bazanek i Dyzio. W tym czasie na scenie prezentowali się lokalni artyści, grupy taneczne, soliści i główna gwiazda tegorocznego festynu, zespół Waldek Band z Koronowa. Dzieci i młodzież z Wałdowa rozwijają swoje talenty w Wiejskim Ośrodku Kultury i właśnie podczas takich wydarzeń, mają okazję zaprezentować efekty swojej pracy. Dumni rodzice oklaskiwali swoje pociechy, robiąc przy okazji kolejne pamiątkowe zdjęcia do rodzinnej kolekcji. Na pewno gdy występujący w niedzielę w Wałdowie artyści będą już sławni na całą Polskę, takie fotografie i nagrania będą niezwykle cenne. Przed wałdowską publicznością zaprezentowała się także Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sępólna Krajeńskiego pod dyrekcją Pana Mariana Kukowskiego, której towarzyszyła grupa cheerlederek Aplauz z sępoleńskiego Centrum Kultury i Sztuki. Koncertową atmosferę podtrzymał zespół Waldek Band, który przypomniał publiczności największe przeboje z repertuaru takich artystów, jak Maanam, Kombi czy Carlos Santana.
    Gorące życzenia kierowane pod adresem rodzin padały ze sceny. Gorące bez dwóch zdań, słońce w niedzielę zatrzymało się w Wałdowie. Nic dziwnego, wydarzeniu, któremu przyświeca tak szczytna idea, pogoda po prostu musiała dopomóc.

Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji projektu „Program Aktywizacja i Integracja – Nowy Start” koordynowanego przez sępoleński Dom Opieki Społecznej. Darmowa wata cukrowa, popcorn, kiełbaski z grilla i animacje kulturalne były zasługą pracowników Domu Opieki Społecznej z Sępólna Krajeńskiego.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst /Foto. - Michał Pick

Więcej zdjęć  na


Artystyczny Dzień Kobiet w Wałdowie


    Czy kobiety naprawdę są z Wenus, a mężczyźni z Marsa? Tego do końca nie wiadomo, ale przynajmniej raz w roku, w okolicy Dnia Kobiet, kobiety i mężczyźni znajdują nić porozumienia. Ta wyjątkowa atmosfera święta kobiet towarzyszyła wydarzeniu zorganizowanemu przez Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie. „Świat bez kobiety byłby jak ogród bez kwiatów” informowało nas hasło z plakatu promującego wydarzenie. I kobiet i kwiatów nie zabrakło. Nie zabrakło także artystycznych wrażeń, najpierw tych humorystycznych w wykonaniu kabaretu On i Ona, który zaprezentował się w autorskim skeczu „Krystyna, ksiądz i lekarz”, a później tanecznych (w odsłonie zespołu „Fantazja”) i wokalnych (w piosenkach „Być kobietą” i „Babę zesłał Bóg” mogliśmy wysłuchać Paulinę Ledę). Głównym punktem programu był jednak recital Emilii Pawłowskiej - „Czas nas uczy pogody”, nastrojowe, doskonale znane piosenki w interpretacjach Emilii przypadły do gustu publiczności, która nie tylko nie wstrzymywała rąk przed klaskaniem, ale ustawiała się w kolejce po pamiątkowe zdjęcia, autografy i płyty. Emilia pracuje właśnie nad nowym programem, jest więc szansa, że wkrótce usłyszymy ją przy jakiejś okazji w zupełnie nowej odsłonie. Płynące ze sceny życzenia i podziękowania dopełniły atmosfery serdeczności. Nie zabrakło także prezentów, sołtys Wałdowa, Pan Marek Pukownik przekazał na ręce kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury i przewodniczącej wałdowskiego Koła Gospodyń Wiejskich nowoczesnego robota kuchennego.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick

Fot. Justyna SzczotkaFerie na kolorowo


    Zima nie musi kojarzyć się koniecznie z bielą. Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie postanowił wyłamać się ze schematu, organizując zimowe ferie dla dzieci, dla których hasłem przewodnim była „Zima w kolorach tęczy”. Nic więc dziwnego, że od samego początku w ruch poszły kredki i pisaki, które posłużyły za kolorowe narzędzia do wykonania barwnych prac plastycznych. Nadmiar twórczej energii wykorzystany został do stworzenia oryginalnych laurek z okazji Dnia Babci i Dziadka. W ramach nagrody za wzorową współpracę podczas zajęć, dzieci udały się na seans filmowy do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, gdzie wyświetlany był film „Sekretny Świat Kotów”. Po powrocie na uczestników ferii czekały warsztaty taneczno-muzyczne z Panem Wojtkiem Chylewskim. Zwieńczeniem kolorowych ferii w Wałdowie był bal przebierańców, do którego dzieci przystąpiły z dodatkową motywacją, ponieważ najpiękniejszy strój został wyróżniony nagrodą. Tydzień ferii minął wyjątkowo szybko, ale tak niestety bywa, gdy pochłonięci jesteśmy dobrą zabawą, a tą Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie mógł zapewnić dzięki wsparciu Rady Sołeckie, Ochotniczej Straży Pożarnej i wałdowskiemu Kołu Gospodyń Wiejskich.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick


Wałdowo gotowe  na święta


    W Wałdowie czuć już święta! Wiejski Ośrodek Kultury zorganizował świąteczny koncert połączony z tradycyjnymi jasełkami, co, mimo wciąż jesiennej aury, pozwoliło nam w pełni poczuć magię świąt. Kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci i młodzieży z Wałdowa, a także wałdowskiej scholi Magnificat pod przewodnictwem Magdaleny Stryszyk i Dominiki Patyny niosły się po sali Wiejskiego Ośrodka Kultury. Licznie zgromadzona publiczność w tych momentach tworzyła wraz z występującymi jeden wielki chór i właśnie wtedy najbardziej czuć było tę radosną atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło także jasełek i tanecznych choreografii, które wzbogacały występy solistów – Pauliny Ledy i Magdaleny Stryszyk. Po prezentacji lokalnych artystów przyszła pora na występ gości, kapeli Koronowiacy, która przygotowała wiązankę świątecznych piosenek i pastorałek. W tym roku to Wałdowo jako pierwsze przywitało święta.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst/fot. - Michał Pick


Święty Mikołaj odwiedził Wałdowo


    Kolejny przystanek na świątecznej trasie Świętego Mikołaja przypadł na Wałdowo. W tutejszym Wiejskim Ośrodku Kultury na Mikołaja czekały, jak się okazało, same grzeczne dzieci, które przygotowały specjalnie na tę okazję piosenki i wierszyki. Mikołaj oczywiście docenił starania dzieci słodkimi upominkami, jednocześnie obiecując, że rozpatrzy wszystkie prośby o prezenty. W tym zadaniu muszą mu jednak pomóc Elfy, gdyż ogrom listów, które napływają do niego z całego świata zdecydowanie jest ponad jego siły. Wyznał nam przy okazji, że widok takich grzecznych i wesołych dzieci wynagradza wszelkie trudy związane z obowiązkami Świętego Mikołaja i że być może to właśnie do Wałdowa uda się na zasłużone wakacje, gdy minie już świąteczny szał, okres pracy 24 godziny na dobę, podczas którego sztab pomocników w głównej siedziba Mikołaja w Laponii pracuje bez wytchnienia.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick


Religijno-patriotyczny wieczór w Wałdowie


    Tłumy zgromadziły się na koncercie wielopokoleniowym w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie. Repertuar pieśni religijno-patriotycznych przygotował Chór pod dyrekcją Stanisława Guguły działający przy szkole podstawowej im. Królowej Jadwigi w Wałdowie, a także schola Magnificat pod dyrekcją Magdaleny Stryszyk. Nie zabrakło występów solistów z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie oraz rozstrzygnięcia konkursu plastycznego „Oblicza polskiej ziemi”, całości dopełniła wystawa fotograficzna „Mała Ojczyzna” autorstwa Dominiki Patyny. Wszystko to w związku z obchodami Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
    W tym roku na terenie gminy Sępólno Krajeńskie odbyła się już XX edycja tego wydarzenia, hasło tegorocznej edycji brzmiało - „Po Bogu najważniejsza jest Polska” i nawiązywało, rzecz jasna, do wyjątkowej rocznicy stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie od wielu lat bierze czynny udział w organizacji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przygotowując tematyczne spotkania, konkursy bądź koncerty. Dzięki wsparciu lokalnej społeczności i młodzieży rozwijającej swe talenty w naszym Ośrodku jesteśmy zawsze gotowi do działań z zakresu kultury i sztuki, starając się sprostać oczekiwaniom odbiorców.
    Dziękujemy za uczestnictwo i już teraz zapraszamy dzieci z Wałdowa na wyjątkowe spotkanie ze Świętym Mikołajem, 6 grudnia o godzinie 16:00 w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie. Wszystkich pozostałych zaś zapraszamy 8 grudnia o godzinie 16:00 na koncert świąteczny „Święta są w nas”. Moc artystycznych atrakcji czeka właśnie na Was!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał PickDekada Jarmarku św. Mateusza w Wałdowie


    Jubileuszowy, X Jarmark św. Mateusza w Wałdowie miał odbyć się w ubiegłym roku, jednak tragiczna w skutkach sierpniowa nawałnica uniemożliwiła jego organizację. Również z tego powodu tegoroczny Jarmark można odczytywać jako szczególny, bez wątpienia towarzyszyła mu wyjątkowa atmosfera.
    W ciągu dziesięciu edycji na wałdowskiej scenie zaprezentowały się zespoły i artyści między innymi z Ukrainy, Turcji oraz folklorystyczne kapele z całej Polski, w pamięci mamy występy zespołu Szantel, cekcyńskiej orkiestry Campanella czy Mariusza Kalagi. W tym roku organizatorzy postawili na artystów lokalnych, działających na co dzień w wałdowskim Wiejskim Ośrodku Kultury. Jako gość specjalny wystąpiła zaś kapela podwórkowa Koronowiacy. Panowie przygrywali do tańca na tradycyjnym „wiejskim weselu”, bo zaskoczona publiczność znalazła się w samym środku zaślubin pary młodej, która z piskiem opon wjechała na plac imprezy. Wraz z rozwojem wesela Panowie Koronowiacy ustąpili miejsca zespołowi weselnemu Waldek Band, który poprowadził taneczną zabawę. Wałdowskie wiejskie wesele, wraz z całą inscenizacją było elementem obchodów tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie wydarzenie „Polska z przytupem” sprytnie połączył z jubileuszowym Jarmarkiem, dzięki czemu licznie zgromadzona publiczność mogła uczestniczyć w okolicznościowej biesiadzie z parą młodą i pozostałymi weselnikami.
    X Jarmark św. Mateusza był też okazją do podsumowania dziesięciu poprzednich edycji. Czas mija tak szybko, a jednocześnie wspomnienie pierwszego jarmarku, który odbył się w Wałdowie w 2006 roku jest wspomnieniem nadal świeżym. Wydarzenie to przez lata zmieniało swoją konwencję i formę, jego różnorodność jest bez wątpienia jednym z powodów, dla których od lat cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wałdowa i okolic.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


 


"Wakacyjna Przystań Słonecznego Lata"
Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie


  W dniach 02.07-13.07.2018 r pod hasłem "Wakacyjna Przystań Słonecznego Lata" realizowaliśmy wspólnie z Gminną Pracownią Edukacji Kulturalnej ARTiK wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży .
Warsztaty letnie rozpoczęliśmy wizytą w Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałdowie, gdzie podopieczni zaznajomili się ze sprzętem strażackim. Prezez OSP omówił z dziećmi zasady bezpieczeństwa oraz metody udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Zwieńczeniem wycieczki był integracyjny piknik z kiełbaskami pieczonymi na ognisku.
Niezwykle twórcze okazały się zajęcia z cyklu "Plastyka Małego Smyka" , gdzie odkrywaliśmy tajemnice życia zwierząt w głębinie oceanu, a także tworzyliśmy kolorową osadę owadów, które zamieszkały w naszym placu zabaw. Nie mogło zabraknąć również zajęć kulinarnych czyli owocowych szaszłyków w myśl zasady "Jak żyć zdrowo i kolorowo".
Podczas kolejnych dni uczestnicy zajęć mogli poczuć smak sportowej rywalizacji, biorąc udział w licznych konkursach drużynowych i podchodach.
Celem nadrzędnym zajęć to rozwój artystyczny, manualny. Bez wątpienia był to czas spędzony ciekawie i pożytecznie w atmosferze przyjaźni i dobrego humoru.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim


Wałdowo - Kuchnia na obcasach


   W minioną sobotę 7 - go lipca Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Wiejski Ośrodek Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna oraz ARTiK zaprosili mieszkańców Wałdowa i okolic na festyn rodzinny "Babskie lato - kuchnia na obcasach". Podczas imprezy uczestnicy mogli posłuchać pięknych utworów wykonanych przez wokalistki działające przy WOK w Wałdowie, obejrzeć tańce zaprezentowane przez zespół "Fantazja" oraz wziąć udział w warsztatach kulinarnych, podczas których wypiekano chleb i słodkie rogaliki. Zwieńczeniem kuchennych przedsięwzięć była oczywiście degustacja przygotowanych smakołyków. O piękny wygląd pań zadbały specjalistki od makijażu i estetycznego wizerunku, posiadające w swojej ofercie kosmetyki firmy "Artistry". Dla najmłodszych uczestników festynu przygotowano animacje plastyczne, sportowe i rekreacyjne. Nie zabrakło również atrakcji takich jak: dmuchany zamek, kule wodne czy alpakoterapia. Główną częścią artystyczną Babskiego Lata był koncert zespołu Gravel Garden z Gostycyna, kończący muzycznym akcentem tegoroczny piknik "Kuchni na obcasach".


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst: Bożena Mania


" Wakacyjna Przystań Słonecznego Lata" Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie. 

W dniach 2.07- 13.07.2018 od godz 9:00- 12:00 . 
1. Bezpieczne wakacje - z wizytą w Straży Pożarnej
2. Plastyka małego smyka - zajęcia manualne
3. Jak jeść zdrowo i kolorowo - zajęcia kulinarne sezonowych warzyw i  owoców
4. W świecie mody i urody - spotkanie z kosmetyczką
5. Warsztaty taneczne - tańce i stroje ludowe z różnych regionów Polski
6. Święto oceanu - warsztaty plastyczne z wykorzystaniem folii i farb
7. Plac zabaw pełen owadów- wykonanie strojów przez dzieci i udekorowanie placu
8. Wycieczka do lasu - poznajemy gatunki drzew
9. Wesołe brzdące - zajęcia muzyczno - ruchowe
10. Piknik integracyjny - bajkowa gawęda  sekcji tanecznej  "Fantazja"

Pół wieku z kulturą i sztuką w Wałdowie


    Bernadeta Kowalska była gościem specjalnym podczas imponującego jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie. Popularna śląska piosenkarka wraz z zespołem zwieńczyła emocjonujące obchody „złotych urodzin” wałdowskiego WOK'u.
    Część oficjalna minęła pod znakiem podziękowań, życzeń, retrospekcji i okraszonych bogatymi materiałami archiwalnymi wspomnień z minionych pięćdziesięciu lat. Dopełnieniem uroczystego nastroju był występ bydgoskiego Soprano&Piano Duet, który zaprezentował zgromadzonym operowo-operetkowy repertuar.
    Część rozrywkowa została wypełniona występami artystycznymi dzieci i młodzieży z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie. Po raz kolejny wałdowska młodzież udowodniła swoją wszechstronność prezentując się zarówno w tanecznych choreografiach jak i wokalno-instrumentalnych występach. Po prezentacji lokalnych artystów przyszedł czas na gościa specjalnego – Bernadetę Kowalską, która wraz z akompaniującymi jej muzykami zaprezentowała publiczności wiązankę popularnych przebojów.
    Podczas gdy niemal wszędzie dookoła szalały ulewne deszcze i wichury, w Wałdowie świeciło słońce i tym samym tak ważny jubileusz, podzielony przez organizatorów na dwie części, mógł odbyć się bez zakłóceń. 50 lat działalności Wiejskiego Ośrodka Kultury to imponujące osiągnięcie, to w znacznej mierze historia ludzi którzy tworzyli i nadal tworzą kulturę i sztukę na terenach Wałdowa. Okoliczności towarzyszące wydarzeniu sprawiły, że czas jakby na chwilę się zatrzymał, podobnie pogoda, w Wałdowie dzieją się rzeczy, które wprawiają w konsternacje fizyków i meteorologów!

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick
Fot. - Jacek Wojtania

Więcej zdjęć  na


Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie oraz Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim
zapraszają na obchody Jubileuszu 50-lecia Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie
26 maja 2018r.
Godz. 15:00


W programie:
15:00 – Msza św. w Kościele Parafialnym pw. św. Mateusza w Wałdowie w intencji mieszkańców
przemarsz uczestników z kościoła do ośrodka kultury
16:00 – Rozpoczęcie uroczystości na sali Wiejskiego Ośrodka Kultury w Wałdowie
przedstawienie rysu historycznego ośrodka kultury
przemówienie zaproszonych gości
występ duetu muzycznego „Soprano&Piano”: Aleksandra Pliszka (sopran), Tatiana Kujawska-Tubiszewska (fortepian), w repertuarze operowo-operetkowym

17:00 – rozpoczęcie części rozrywkowej na placu przy budynku:
występy zespołów działających w Wiejskim Ośrodku Kultury w Wałdowie
koncert Bernadety Kowalskiej

Dodatkowe atrakcje: animacje dla dzieci, zamek dmuchany, zjeżdżalnia dmuchana, wata cukrowa.

Współorganizatorzy: Rada Sołecka Wałdowa, Koło Gospodyń Wiejskich w Wałdowie, Ochotnicza Straż Pożarna


Wałdowo dla Biało-Czerwonej


    Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie uczcił święto flagi akcją pt. „Dla Biało-Czerwonej”. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości takie wydarzenia zajmują szczególne miejsce  w kalendarzu imprez. Wszechstronnie utalentowana młodzież z Wałdowa przygotowała program artystyczny obejmujący popularne pieśni i piosenki patriotyczne oraz tańce narodowe przygotowane pod okiem instruktora Wojciecha Chylewskiego. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się ze szczegółową historią flagi państwowej. Symboliczny przemarsz na cmentarz parafialny i zapalenie zniczy przy tablicy Pomordowanych za Ojczyznę nadał spotkaniu nieco refleksyjnego tonu. Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie uczestniczy w kampanii „Dumni z Polski”, możemy więc spodziewać, że wydarzeń o charakterze edukacyjnym poświęconych naszym symbolom narodowym, tematom patriotyzmu i pamięci historycznej będzie w Wałdowie więcej. Akcja przygotowana w związku ze świętem flagi była jednym z nich.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Michał Pick


Dzień flagi w Wałdowie    Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie zaprasza na artystyczne obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej „Dla Biało-Czerwonej”. W programie:

historia flagi Rzeczypospolitej Polskiej
kampania informacyjna „Dumni z Polski”
najpiękniejsze miejsca w Polsce
Wielkie Polki
polscy artyści, którzy zachwycili świat
najwięksi polscy pisarze

    i wiele innych atrakcji, po które zapraszamy 2 maja 2018 r. o godzinie 15:00 do Wałdowa. Dzień flagi w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę  Niepodległości zyskuje wyjątkowy, symboliczny wymiar.


Zimowe Czary w Wałdowie


    W dniach 12.02-23.02 w Wałdowie odbywały się ferie zimowe. W organizowanych przez Wiejski Ośrodek Kultury, Radę Sołecką oraz Gminną Pracownią Edukacji Kulturalnej ARTiK w zajęciach brało udział około 20 dzieci. W pierwszym tygodniu zajęć sprawne rączki naszych podopiecznych wyczarowały pingwinią wyspę oraz uczestniczyły w zajęciach manualnych ,,W mroźnej krainie''. Obchodziliśmy także serduszkowe święto pt. „I ty możesz znaleźć przyjaciela”. W drugim tygodniu zajęć czas upłynął nam na warsztatach muzyczno-tanecznych pod okiem instruktora Wojciecha Chylewskiego oraz na zajęciach „Recyklingowe czary-mary”. Aktywność sportową wzmacnialiśmy poprzez gry i zabawy zarówno na sali, jak i na świeżym powietrzu. Podczas tegorocznych ferii nie zabrakło akcentów patriotycznych, upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ostatni dzień zajęć uczyniliśmy Dniem Kota Mruczka. Dwa tygodnie kreatywnej zabawy upłynęły nam w miłej i przyjaznej atmosferze.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Bożena Mania
Fot. - Aldona Heydebreck


Wiejski Ośrodek Kultury w Wałdowie,
Rada Sołecka Wałdowo, Koło Gospodyń Wiejskich w Wałdowie
oraz ARTiK Wałdowo zapraszają na:
„Zimowe Czary”
ferie zimowe dla dzieci


12-25.02.2018 r.
w godz. 9:00-12:00


    Zachęcamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w prawdziwie „magicznych feriach” z Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Wałdowie. Czeka Was moc atrakcji – gry i zabawy, artystyczne warsztaty, twórcze zajęcia z materiałami recyklingowymi, taniec, śpiew i wiele, wiele innych przyjemności. „Zimowe czary” to dwa tygodnie kreatywnej zabawy, na którą zapraszamy już dziś!


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl