Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

 

W muzycznej krainie

 

 

„Od brzuszka do uszka- muzyka, mama i ja!”

„Muzyka jest czymś specyficznym dla ludzkości. Tak jak inne sztuki, jest ona podstawą ludzkiego rozwoju i egzystencji w takim samym stopniu co język”.


Centrum Kultury i Sztuki zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na wyjątkowe zajęcia muzyczne, które są kontynuacją nowatorskiego projektu pn. „Od brzuszka do uszka – muzyka, mama i ja” (zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i małych dzieci do 5 r. ż.). Spotkania zaaranżowane w ciepłej atmosferze, gdzie muzyka jest kluczem do muzycznego świata, są pełne niecodziennych śpiewanek i rytmiczanek. Wielobarwne melodie to nie wszystko co może was zaskoczyć w Akademii Malucha Bajkolandia, w której będziemy się spotykać co dwa tygodnie (poniedziałek), poczynając od 2 kwietnia 2012 r. w godz. 16:30-17:30.

Zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i małych dzieci do 5 roku życia, oparte na teorii uczenia się muzyki według Edwina Eliasa Gordona. Jest to nowatorska pionierska propozycja dla edukacji muzycznej w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Dzięki zajęciom umuzykalniającym rodzice u swych dzieci obserwują zwiększoną płynność mowy, lepszą dykcję, lecz nie tylko. Maluchy znacznie łatwiej i na dłuższy czas potrafią się koncentrować, co oczywiście wpływa na ich rozwój intelektualny. Dzieci, które uczęszczają na takie zajęcia muzyczne wg teorii E. E. Gordona jeszcze przed pójściem do placówki oświatowej posiadają bogaty słownik rytmiczny i melodyczny, jak również potrafią koordynować swoje ciało do pracy z muzyką. Przede wszystkim muzyka, ze względu na jej rozumienie, staje się dla nich czystą przyjemnością.
Badania rozwoju muzycznego wykazały, że śpiew jest podstawową umiejętnością, której wczesne opanowanie decyduje o korzystnej pozycji dziecka w dalszej edukacji muzycznej. Dzieci, którym w pierwszych latach życia zapewniono właściwe oddziaływania w najbliższym środowisku, doskonale rozwijają się muzycznie, umieją reagować adekwatnie do słuchanej muzyki, wcześnie śpiewają z dobrą intonacją i nie mają problemów z nauką. Rodzice w sposób naturalny pomagają dzieciom w nauce mówienia, choć większość z nich nie zdaje sobie sprawy, jak ta umiejętność rozwija się i co powoduje utrudnienia w jej opanowaniu. Niezależnie od poziomu świadomości rodziców wszystkie dzieci opanowują język mowy, ponieważ słyszą wokół siebie ludzi mówiących. W taki sam sposób rozwija się język muzyczny, dlatego osoby z najbliższego otoczenia dziecka powinny zapewnić mu kontakt z różnorodnymi żywymi wykonaniami muzyki.
Dziecko obcuje z różnymi rodzajami muzyki, tj. tonalnościami i rytmami, które następnie przetwarza na swój indywidualny sposób. Celem CKiS jest edukacja kulturalno-artystyczna od najmłodszych lat, począwszy od okresu prenatalnego (najsilniej w ostatnim trymestrze) oraz do 18 miesiąca życia, gdzie muzyka jest podstawowym bodźcem stanowiącym jedną z głównym form aktywności dziecka. Im bogatsze w stymulację dźwiękowo-muzyczną i językową będzie środowisko dziecka, tym bardziej układ nerwowy będzie dostosowany do odbioru, transmisji i przetwarzania takich właśnie bodźców po przyjściu na świat. Jak mówi E. E. Gordon najważniejszym okresem dla uczenia się muzyki jest czas od pierwszych chwil po urodzeniu (a może jeszcze przed tym) do ukończenia trzeciego roku życia. Reasumując oferta zajęć umuzykalniających skierowana jest do rodziców ze swoimi dziećmi, a nawet dla kobiet w ciąży. Zajęcia prowadzone przez Panią Sylwię Pyrc, która jest członkiem Polskiego Towarzystwa Edwina Eliasa Gordona (www.pteeg.org) to kontynuacja nowatorskiego projektu CKiS.

 

 

 


 „W Muzycznej krainie… - zajęcia wokalne dla najmłodszych”


    Piosenka od zawsze towarzyszy człowiekowi, od narodzin aż do śmierci, na co dzień i od święta. Niemowlę najpierw głuży, gaworzy – czyli bawi się głosem, a potem uczy się mówić. Małe dzieci chętnie śpiewają i bawią się przy muzyce (M. Gawryłkiewicz).
Dlatego też CKiS troszcząc się o najmłodszych oferuje zajęcia wokalne dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Są one skierowane do naszych pociech wykazujących zainteresowania muzyką i talent wokalny.
W trakcie 1,5 godzinnych zajęć dzieci bawiąc się będą wykonywać specjalnie dla nich przygotowane ćwiczenia wokalne:

  • oddechowe,
  • dykcyjne,
  • artykulacyjne,
  • prawidłowej emisji głosu.

Dzieci będą uczyć się piosenek grupowo i indywidualnie. Na każdym spotkaniu zetkną się z nową piosenką oraz będą dopracowywać utwory już poznane. Podczas spotkań dzieci uczyć się będą piosenek z repertuaru Fasolek, Majki Jeżowskiej, oraz wielu innych piosenek dziecięcych muzyki ludowej i melodii popularnych. Oprócz kształcenia wokalnego będziemy szukać własnego muzycznego stylu w utworach zaczerpniętych z wielorakich stylów muzyki (pop, funk, gospel, soul itp.). Podejście do każdego ucznia będzie miało charakter indywidualny, gdyż każde dziecko może przejawiać różne zainteresowania i predyspozycje muzyczne.
Podczas zajęć wokalnych dzieci będą miały możliwość obycia się ze sceną, posługiwania się mikrofonem i śpiewania do profesjonalnych podkładów muzycznych lub do żywego akompaniamentu np. pianino, gitara.
Zajęcia te będą również stanowiły przygotowanie do występów publicznych w czasie koncertów, festiwali czy też castingów.

Spotkania odbywać się będą w dwóch grupach wiekowych – 2 razy w miesiącu:
1) dzieci w wieku: 3 – 6 lat,
2) dzieci w wieku: 7 – 9 lat.

Zajęcia będą przebiegać w miłej i ciepłej atmosferze i sprzyjającej dzieciom scenerii. Miejscem naszych spotkań będzie Akademia Malucha – BAJKOLANDIA, oraz scena sali kinowej CKiS.
  

 Pierwsze spotkanie już 16 kwietnia 2012 roku.
Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane dzieci :o)

 

 

KONTAKT:

Instruktor edukacji kulturalnej
Sylwia Pyrc
tel.52/388 01 60
e@mail: syla810@vp.pll

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl