Galeria zdjęć
1.GALERIA 2020r.2.GALERIA 2019r.3.GALERIA 2018r.4.GALERIA 2017r.5.GALERIA 2016r.6.GALERIA 2015r.7.GALERIA 2014r.8.GALERIA 2013r.9.GALERIA 2012r.10.GALERIA 2011r.11.MIĘDZYNARODOWE PLENERY MALARSKIE12.SĘPOLEŃSKI UNIWERSYTET DZIECKA13.SĘPOLEŃSKA AKADEMIA SUKCESU14.SĘPOLEŃSKA STREFA PODMIEJSKA - ARTIKi15.MUZYKA KLASYCZNA16.FOLKLOR I TRADYCJA17.WYSTAWY18.GALERIA GWIAZD19.SĘPOLEŃSKA SCENA KABARETOWA20.KOCHAMY POLSKIE SERIALE21.MUZYCZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE22.KULISY SŁAWY23.SAMI O SOBIE - REFLEKSJE GWIAZD24.JUBILEUSZ 50-LECIA CKiS

 Aktualności z "Satelit Kultury" i ARTIK'ów:

 

► WOK w Wałdowie jak malowany!

 

► Dzień Strażaka w ARTiK'u w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa obchodzi Dzień Flagi

 

► Halo tu Ziemia - ARTiK Wałdowo zdalnie

 

► Kicające zające z ARTIK'u w Wałdowie

 

► ARTiK z Lutowa w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne

 

►  Pracowite Maluchy z ARTiK'a w Lutowie

 

► Maluchy z ARTiK'a w Lutowie przygotowują pyszności w domach

 

► ARTIK Lutowo - Światowy Dzień Opowiadania Baśni

 

► Śladami dinozaurów - ARTIK w Lutowie

 

► ARTiK z Lutowa poznaje świat za pomocą zmysłów

 

► Dzień Kobiet i Mężczyzn w Lutowie

 

► Dzień Kobiet , Dzień Mężczyzny i Dzień Sołtysa w Wilkowie.

 

► "Jak za dawnych lat" – Dzień Babci i Dziadka - Lutowo

 

► Dzień Babci i Dziadka w Wilkowie.

 

► Muzyczna kawiarenka dla babci i dziadka - Wałdowo

 

► Lutowo Dzień Babci i Dziadka

 

► Ferie zimowe w Lutowie

 

► Występ na dużej scenie - ARTiK Lutowo

 


 


 

 


 

Administracja strony:

Jacek Wojtania
gg. 16209213
e@mail: ckis.jacek@go2.pl

Świetlica Wiejska w Wysokiej Krajeńskiej

,, DĘBOWA WIOSKA ”  


 


Wysoka Krajeńska Warsztaty Florystyczne ,,Kompozycje na Wszystkich Świętych"


    Kiedy nadchodzi jesienna szaruga, myśli nasze coraz częściej biegną ku cmentarzom. Dla każdego z nas to informacja, że zbliża się Dzień Wszystkich Świętych - czas odwiedzin naszych bliskich zmarłych, porządkowania grobów, kupowania kwiatów i zniczy, wykonywania stroików.

Dlatego 16 października w piątkowe popołudnie świetlica w Wysokiej Krajeńskim zorganizowała warsztaty florystyczne - ,, Kompozycje na Wszystkich Świętych". Głównym celem warsztatów był trening wyobraźni przestrzennej dla wszystkich, poznanie zasad komponowania i rodzajów kompozycji, znaczenie barw i dobór środków technicznych i dekoracyjnych. Pod okiem instruktora animacji uczestniczki wykonywały piękne stroiki, wykorzystując świeże gałązki świerku, tui, bluszczu oraz kwiatów. Wykonując zaplanowane działania, oraz doskonaląc sprawności manualne, uczestnicy odkrywali przyjemność tworzenia i cieszyli się z efektów swojej pracy. Dziękuję uczestniczkom zajęć za zaangażowanie, spokojną i życzliwą atmosferę.


Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - B. Blejder
Fot. - K. Baranowicz


Wysoka Krajeńska dla Seniorów


    ,,Dzień Seniora" to wyjątkowy symbol pamięci i wdzięczności kierowany do ludzi, którzy urodzili się pamiętając urok lat oraz dekad ubiegłego wieku. Znają smak trudów życia, poznali czasy bojaźni o siebie, bliskich i rodzinę, zaznali niedostatku. Pomimo tych doświadczeń, dokonali rzeczy niezwykłych. Tworzyli na nowo i z sukcesem rodzinne kręgi, wychowywali kolejne pokolenia, zapewnili swoim dzieciom, wnukom i prawnukom poczucie sensu i pewności, a życie dostarczyło i dostarcza im wielu radości. Wiem, że nie wszystkie marzenia i oczekiwania się spełniają. Jednak, za ten heroizm dnia codziennego jestem Państwu szczególnie wdzięczna. Trudy i życiowe doświadczenia Państwa pokolenia są wspaniałym darem w naszą społeczną pamięć. Życzę, aby kolejnym latom i dniom towarzyszyło zdrowie, szacunek bliskich oraz zasłużona i czuła opieka. Przekona jestem, że w tej atmosferze godności i szacunku, będziecie pańswo nadal kontynuować szlachetne dzieło swgo życia. Część spośród naszych seniorów aktywnie spędza czas uczestniczyć w zajęciach w świetlicy wiejskiej, ale są też ludzie schorowani i samotni, pozostawieni samym sobie. Dzień seniora, to doskonały powód aby pamiętać na co dzień o ludziach starszych, przyjaciołach, członkach rodzin. Czasem wystarczy po prostu z nimi być! W tym szczególnym czasie pandemii proszę wszystkich Seniorów, abyście uważali na sie Siebie, pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i nie tracili pogody ducha.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - B. Blejder
Fot. - K. Krzyżanowska


Europejskie Dni Dziedzictwa Wysoka Krajeńska 2020


    W niedzielne popołudnie 13 września 2020 roku na placu przy świetlicy w Wysokiej Krajeńskiej odbyła się uroczystość w ramach 28 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne hasło ,, Moja droga".
Nasze wyjątkowe spotkanie, które co roku odsłania przed mieszkańcami najskrytsze tajemnice upłynęło pod nazwą  „Tylko mnie prowadź - śladami Jana Pawła II”.
    Motto przewodnie: ,,Jeszcze będzie pięknie mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie." Te piękne słowa, jakże aktualne w dzisiejszych czasach stały się inspiracją happeningu artystycznemu poświęconemu Janowi Pawłowi II, który był człowiekiem pokoju i nadziei. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale i niezwykłą siłą i pewnością wskazywał całemu światu, każdej wspólnocie, wszystkim ludziom, każdemu człowiekowi jak życie czynić bardziej ludzkim. Pięknym początkiem spotkania był występ wokalny utalentowanej Magdaleny Westfal.......
        „Gdy drogi pomyli los i oczy mgłą zasnuje. Miej w sobie tę ufność. Nie lękaj się. A kiedy gniew świat Ci przesłoni. I zazdrość jak chwast zakiełkuje. Miej w sobie tę ufność. Nie lękaj się.
        Ty tylko mnie poprowadź. Tobie powierzam mą drogę. Ty tylko mnie poprowadź Panie mój....”
    Następnie Instruktor Animacji Społecznej przybliżyła postać Świętego Jana Pawła II poprzez przytoczenie historii jego życia..... Wspólnie odbyliśmy podróż w czasie od narodzin małego Karolka w domu w Wadowicach poprzez lata szkolne, czasy kiedy stał się duchownym - księdzem, Kardynałem i głową kościoła - Papieżem Janem Pawłem II, aż po kres jego ziemskiej wędrówki. Słowo mówione połączone z muzyką nie pozostawiło wątpliwości, że poezja stworzona przez Jana Pawła II już teraz stanowi ponadczasową wartość, o której nie wolno zapomnieć. Cała oprawa przedstawienia i pełna zaangażowania postawa występujących sprawiły, że było to pełne uniesień widowisko. Nastrój, który towarzyszył występom sprawił, że pamięć o Janie Pawle II wciąż trwa i nie zginie.
Miłą niespodzianką dla mieszkańców był krótki Quiz z wiedzy o Janie Pawle II. Laury zwycięstwa przypadły następującym uczestnikom: I miejsce - Zygmunt Czarnecki,    II miejsce - Lena Baranowicz,  III miejsce - Maria Sikora. Gratulujemy wiedzy i życzymy wielu sukcesów. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali jedną z ulubionych pieśni Jana Pawła II ,, Barkę".
 Ten uroczysty dzień był dla nas wszystkich  dniem pełnym zadumy i refleksji, dniem radosnym i optymistycznym, bo jak powiedział Jan Paweł II „Jeszcze będzie pięknie........." Wiemy,  że będzie jeszce pięknie i zdrowo...Zakładamy wygodne buty i ruszamy w drogę...


Materiały CkiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst - Barbara Blejder
Fot. - Lucyna Latzke

Więcej zdjęć  na  


EDD ,, Życzenia dla Polski ''- kartki urodzinowe dla Polski


     W piątkowe popołudnie 14 września 2018 roku w świetlicy na ,, Zielonym wzgórzu” w Wysokiej Krajeńskiej odbyło się  spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Temat 26 edycji EDD nawiązuje do setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i brzmi ,, Niepodległa dla wszystkich”. Nasza wyjątkowa impreza, która co roku odsłania przed gośćmi najskrytsze tajemnice upłynęła pod nazwą ,, Życzenia dla Polski”- kartki urodzinowe dla Polski.
Spotkanie zostało zainicjowane krótkim wykładem przez młodzież naszej wsi na temat drogi do niepodległości, podczas którego omówione zostały losy narodu polskiego. Następnie najmłodsi mieszkańcy zaprezentowały życzenia dla Polski. Było to bardzo wzruszające i piękne. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski. Nie sposób pominąć tematycznej dekoracji, która przez cały czas trwania uroczystości podkreślała ważność i powagę tego dnia.
Po tej niezwykle bogatej i ujmującej części artystycznej głos oddaliśmy najstarszym mieszkańcom wsi, którzy z wielkim entuzjazmem przekazywali wiadomości o swoim bagażu życiowym. Ich pamięć, historie ich życia, to żywe kroniki tamtych czasów. Młodsze pokolenie z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się w historie o naszej ojczyźnie.
Bardzo miłym akcentem naszego spotkania były ciepłe życzenia, zaśpiewanie stu lat, oraz wręczenie przez pana starostę Jarosława Tadycha naszym przemiłym seniorom bukietu pięknych kwiatów. Wspólną fotografią uwieczniliśmy to wyjątkowe popołudnie. Zwieńczeniem naszego spotkania był słodki poczęstunek i dalsze pogaduchy.
    Miłość do ojczyzny i duma z bycia Polakiem sprawiły, że nasza uroczystość była bardzo ciekawym doświadczeniem, ponieważ zaproszeni goście sprawili nam wielką przyjemność zabierając nas w podróż wspomnień o naszej ojczyźnie.
Serdecznie dziękuje wszystkim mieszkańcom za liczny udział i pomoc w przygotowaniach w EDD. Niebawem kolejne spotkanie.


 Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst. B. Blejder
Fot. K. Krzyżanowska


Kulturalne echo w Wysokiej KrajeńskiejDnia 7. 08.2016 w niedzielne popołudnie na placu przy świetlicy wiejskiej w Wysokiej Krajeńskiej odbyła się kolejna uroczystość pod nazwą ,, Moja mała Ojczyzna" połączona z Kulturalnym echem. Celem spotkania było zapoznanie się z historią, kulturą i wiedzą naszego regionu i przepięknej miejscowości w której mieszkamy. Ojczyzna, to przecież więź pokoleniowa. Od najmłodszych lat rodzice, dziadkowie, nauczyciele uczą nas zrozumieć istotę ojczyzny. Ojczyzna to też w jakimś znaczeniu kultura. W niej przekazywane są różnego rodzaju tradycje. Jednak wielu z nas zapomina, czym jest dla nas ojczyzna nawet ta ,, mała''. Wielu młodych ludzi mieszkających w danym regionie nie posiada zbyt szerokiej wiedzy o swojej ,, Małej Ojczyźnie''. Nie zna jej historii, niewiele wie o jej zabytkach i kulturze. Zapewne wiele miejsc jest wartych obejrzenia, lecz w świecie komputerów, telefonów komórkowych i pogoni za nowoczesnością człowiek nie ma czasu zainteresować się miejscem w którym żyje.
Na tę okoliczność zostali zaproszeni przede wszystkim seniorzy, dzieci i młodzież. Najstarsi mieszkańcy wsi z wielkim entuzjazmem przekazywali wiadomości dotyczące naszej miejscowości. Natomiast najmłodsi z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się w historie naszej małej Ojczyzny. Dzieci dowiedziały się, że życie na wsi dawniej nie było łatwe. Głównym źródłem utrzymania była uprawa roli. Z upływem lat wieś coraz bardziej się zmieniała i rozwijała. Jedynym środkiem lokomocji był pociąg, którym część mieszkańców dojeżdżała do pracy i po zakupy. W centralnej części naszej wsi znajdowała się kuźnia prowadzona przez pana A. Muller, cegielnia- W. R. Krenz. Funkcjonowała również 4- klasowa szkoła podstawowa, a dzisiaj na jej miejscu działa świetlica wiejska. Tutejszy sklep ułatwiał życie mieszkańców, którego miejsce zajmuje obecnie głaz z tablicą pamiątkową obchodów jubileuszu wsi (500-lecie). Pamiątką po dawnych mieszkańcach pozostał także cmentarz ewangelicki założony w II połowie XIX wieku. Dowiedzieliśmy się również jak kiedyś działało KGW i Kółko Rolnicze. Ich działalność kształtowały potrzeby naszej małej społeczności. Byliśmy mile zaskoczeni, że pomimo tak licznych obowiązków nasze seniorki znajdowały czas na rozrywkę, oraz rozwijanie swoich pasji. Licznie zgromadzeni widzowie mieli okazję podziwiać kolorowe kwiaty z bibuły, rękodzieło, obrazy autorstwa naszych utalentowanych mieszkanek. Okazało się, że pani B. Kuchna prowadząc gospodarstwo rolne znajdowała czas na malowanie urokliwych pejzaży. Pani U. Makowska zajmowała się robótkami ręcznymi i swoje zamiłowanie przekazała synowej. Tak naprawdę wszystkie panie posiadają swoje pasje, którym się oddają. Kolejną częścią naszego spotkania było Kulturalne echo poświęcone muzyce, tańcu dawniej i dziś. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały układy taneczne, w tym taniec towarzyski Belgijka do którego zaprosiły naszych gości. Natomiast Magdalena Westfal ujawniła swój talent muzyczny śpiewając i grając na gitarze. Wywarło to ogromne wrażenie na wszystkich słuchaczach, ponieważ zrobiła to w sposób profesjonalny. Bardzo miłym akcentem naszego spotkania były życzenia, odegranie na fletach stu lat oraz wręczenie naszym przemiłym seniorom róż ręcznie robionych, folderów naszej wsi. Zwieńczeniem naszego spotkania był słodki poczęstunek. Nasza uroczystość była bardzo ciekawym doświadczeniem, ponieważ zaproszeni goście sprawili nam wielką przyjemność zabierając nas w podróż wspomnień o naszej małej Ojczyźnie. Powinno promować się swoją miejscowość, prezentując jej atrakcje. Ukazywanie historii i piękna najbliższej okolicy ma na celu nie tylko rozbudzenie szacunku dla przeszłości, ale także zachęcenie do jej promowania w najbliższej społeczności. Nie wolno zapominać nam o naszych korzeniach, dorobku kulturowym, tradycjach. Wielkie podziękowania za wszelką pomoc, owocną współpracę kieruję do CKIS, pani sołtys Elżbiety Basińskiej Czachor, oraz wszystkich mieszkańców wsi Wysokiej Kraj.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst.: B. Blejder, K. Krzyżanowska
Fot. M. Sikora


Nie ma jak u mamy i taty!


   Dnia 18 czerwca 2016 na placu przy świetlicy wiejskiej w Wysokiej Krajeńskiej odbył się festyn pt. ,,Nie ma jak u mamy i taty'' połączony z ,,Dniem Książki". Impreza składała się z trzech części. Pierwszą z nich było uroczyste otwarcie odnowionej świetlicy. Pani sołtys Elżbieta Basińska-Czachor wraz z dziećmi przecięła wstęgę, po czym Martyna Blejder i Weronika Krzyżanowska odczytały podziękowanie od mieszkańców wsi oraz wręczyły kosz z kwiatami. Następnie mieszkańcy z dużym zaciekawieniem podziwiali wyremontowaną świetlicę. Pani sołtys zabrała głos dziękując mieszkańcom za zaangażowanie we wszelkie prace remontowe, oraz przedstawiła program projektu - zgłoś swój pomysł ,,Kulturalny świetlik", który finansowany jest przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Tytuł naszego projektu brzmi ,,Poznaj i uwierz - z historią i kulturą za Pan brat". Wszystkie mamusie i tatusiowie usłyszeli z ust pani Elżbiety serdeczne życzenia z okazji ich święta.
   Kolejną częścią festynu były występy naszych małych i dużych artystów przygotowanych przez instruktora animacji społecznej  panią Barbarę Blejder. A zaczęliśmy tak „Witamy dziś w naszych progach, naszych miłych gości, chcemy pracą się  pochwalić, dać trochę radości. A gdy nam się nie powiedzie to się z nas nie śmiejcie, bośmy przecież nie artyści tylko wasze dzieci...". Wiersze przeplatane były piosenkami. Podsumowaniem występów artystycznych była niespodzianka dla rodziców w postaci układu tanecznego ZUMBA. Dzieci i dorośli kilka tygodni bardzo sumiennie przychodząc do świetlicy przygotowywały część artystyczną, oraz ćwiczyły układ taneczny dla swoich rodziców. Na ich twarzach było widać wielkie wzruszenie. Kolejną miłą niespodzianką były wspólne zabawy z Klanzy i chustą animacyjną. Mimo niepewnej aury wszystkim dopisywały świetne humory.
Najważniejszym a zarazem ostatnim elementem naszej imprezy było spotkanie z ,,Dniem książki". Na początku podsumowaliśmy sondaż dotyczący poziomu czytelnictwa, przeprowadzonego wcześniej przez nasze wspaniałe dzieciaki. Wnioski okazały się zadawalające, ponieważ zainteresowanie czytelnictwem jest bardzo spore wśród dzieci jak i dorosłych. Natomiast chętne osoby czytały wiersze, bajki, ulubione pozycje literackie dzieci  ,,Czerwony Kapturek", ,,Murzynek Bambo", ,,Słowik", ,,Rzepka". Dzieci polegując na wygodnych poduchach z wielkim zaciekawieniem wsłuchiwały się w czytane opowieści.
Na podsumowanie tego wyjątkowo dnia zorganizowaliśmy bajkowo- filmowy pokaz mody. Dzieci przebrane za ulubioną postać ze świata literatury, filmu i bajki. Nasze pociechy w sposób twórczy i kreatywny zaprezentowały się w popisowym pokazie mody. Wywarło, to ogromne wrażenie wśród mieszkańców, ponieważ zrobiły to profesjonalnie wykorzystując swój talent aktorski. W zamian otrzymali wiele wyrazów uznania i sympatii. Jury w składzie: Bernadeta Kuchna- przewodnicząca, Jerzy Kuchna, oraz Emilia Ruc postanowiło przyznać trzy nagrody główne za najfajniejsze przebranie. I- Laura Kuciapska, II- Lena Baranowicz, III- Bracia Mikołaj i Olivier Schauer. Dla wszystkich uczestników tego rewelacyjnego pokazu mody zostały przygotowane drobne nagrody rzeczowe.
   Podsumowując naszą imprezę stwierdzam, że zaplanowany harmonogram festynu został w pełni zrealizowany. Największą nagrodą za cały trud włożony w organizację tej uroczystości była radość na twarzach naszych gości. Mam nadzieję, że impreza pozwoliła mieszkańcom oderwać na chwilę od prozy dnia codziennego. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich mieszkańców na kolejne wspólne spotkanie. Serdeczne podziękowanie kieruję dla pani sołtys Elżbiety Basińskiej-Czachor, CkiS, Stowarzyszenia Odnowy Wsi, wszystkich mieszkańców za efektywną współpracę oraz wspieranie działań na rzecz naszej wsi.Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst. Barbara Blejder, Maria Sikora, Kamila Krzyżanowska
Fot. Maria Sikora


Mieszkańcy wsi Wysoka Krajeńska również przyłączyli się do obchodów Misterium Niedzieli Palmowej w Kościele pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim.
Dnia 18 marca 2016 roku w piątkowe popołudnie na placu przy świetlicy zebraliśmy się, aby wykonać palmę wielkanocną. Można już było poczuć atmosferę świąt Wielkanocnych.
Serdeczne podziękowania kieruję do dzieci jak i dorosłych za wszelką pomoc w zbieraniu materiałów i w wykonaniu naszej palemki.
Nasza palemka po niedzieli palmowej została przekazana na konkurs do Szkoły Podstawowej w Zbożu.


tekst: Barbara Blejder
fot.: Karolina Baranowicz


Dnia 19 września w świetlicy w Wysokiej Kraj. po raz kolejny odbyły się Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 ,, Utracone Dziedzictwo".
Hasłem przewodnim było ,,Z Orłem Białym Przez Wieki" - historia Orła Białego od czasów legendarnych po współczesne" .Historie i legendę Orła Białego przedstawiły dzieci z Wysokiej.
Serdeczne podziękowanie dla dzieci, rodziców i CKIS za wszelką pomoc w przygotowaniu uroczystośći.


Tekst/Fot.: Instruktor animacji społecznej Barbara Blejder


 W Świetlicy w Wysokiej Kraj po raz kolejny odbyła  się Gwiazdka dla dzieci połączona z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.


Autor tekstu i foto Barbara Blejder


 

 
 

Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, Ul. T. Kościuszki 4, 89-400 Sępólno Krajeńskie, tel. 52 3880160, e@mail: sekretariat@ckissepolno.com.pl

 
Powered by: www.cdx.pl